Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανερχομαι..καταρχην ευχαριστω που μου απντησατε αλλα παλι θελω να μου τα κανετε λιανα:

να παρω το cilrotron 3 *3

η το fenugreek 3*3 παλι;

αγλαια δεν παιζει να βρω γιατρο να ξερει απο θηλασμο..

η γυναικολογος που πηγα τελευταια φορα μου ελεγε οτι μετα τον 6 μηνα δε παρεχει θερμιδικα τιποτα γιατι λεει τρωει κ αλλα πραγματα το μωρο οποτε το κανω για δικους μου λογους..η παιδιατρος μου λεει σταματα γιατι εχεις κουραστει..

ποιον να ρωτησω..πειτε μου κατι γιατι χτες το βραδυ η μικρη αφου ηπιε τα 190 που ειχε το μπουκαλι της ζητουσε κι αλλο κ της εβαλα 100 μλ βιολογικο ολυμπος...

δεν τα καταφερνω πια να την καλυπτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανερχομαι..καταρχην ευχαριστω που μου απντησατε αλλα παλι θελω να μου τα κανετε λιανα:

να παρω το cilrotron 3 *3

η το fenugreek 3*3 παλι;

αγλαια δεν παιζει να βρω γιατρο να ξερει απο θηλασμο..

η γυναικολογος που πηγα τελευταια φορα μου ελεγε οτι μετα τον 6 μηνα δε παρεχει θερμιδικα τιποτα γιατι λεει τρωει κ αλλα πραγματα το μωρο οποτε το κανω για δικους μου λογους..η παιδιατρος μου λεει σταματα γιατι εχεις κουραστει..

ποιον να ρωτησω..πειτε μου κατι γιατι χτες το βραδυ η μικρη αφου ηπιε τα 190 που ειχε το μπουκαλι της ζητουσε κι αλλο κ της εβαλα 100 μλ βιολογικο ολυμπος...

δεν τα καταφερνω πια να την καλυπτω..

 

στη θέση σου θα είχα ξεκινήσει το fenugreek 3X3 το έχω πάρει και μόνο του και σε συνδιασμό (milk thistle)μου έκανε την ίδια δουλειά και μόνου του και με παρέα δεν είχα ναυτίες. αν εντώς της εβδομάδας (μετά τις 2-3 μέρες) δεν έχεις αποτέλεσμα σκέφτεσαι τη δεύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites

αγλαια ,μου γραφεις οτι με τρεις αντλησεις δεν θα δω αποτελεσμα..

ξεκινησα μετα την γεννα να κανω 3 αντλησεςι την ημερα με το mini elektric.(πρωι μεσημερι βραδυ).Εβαζα το γαλα στην καταψυξη γιατι τομωρο ητανστο νοσοκομειο για 2 μηνες.συνεχισα να βγαζω με αυτο τοθηλαστρο ως τον τεταρτο μηνα γιατι αφενως δεν ηξερα οτι υπαρχει καλυτερο κ αφετερου γιατι με την ημερησια παραγω γη κ με τα σακουλακια που ξεπαγωνα η μικρη ετρωγε ολα τα γευματα της με το δικο μου γαλα.

Μετα ανακαλυψατο forum κ το symphony..αρχισα τοτε να κανω 4 κ 5αντλησεις γιατι τομωρο 5 κ 6 μηνων ηθελε περισσοτερο γαλα απο αυτο που ειχα...

μετα σιγα σιγα της πηγα στις 4 κ τωρα που η μικρη θελει μονο πρωι βραδυ (το απογευματινο της το εβαζα κ δεν το επινε με τιποτα..) κανω 3 αντλησεις για πανω απο 5μηνες..κμου εφτανεμεχρι πριν κανενα 20ημερο..

τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι για μενα οι λιγες αντλησεις ηταν αποτελεσματικες..

κ δεν εχω πολυ χρονο για να προσθεσω κ τεταρτη..

κριστινα.εχω παραγκειλει το fenagreek κ θα ξεκινησω αυριο..

δεν πιστευω να βρωμαω;;;μηπως με το cilrotron ειναι καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

αγλαια ,μου γραφεις οτι με τρεις αντλησεις δεν θα δω αποτελεσμα..

ξεκινησα μετα την γεννα να κανω 3 αντλησεςι την ημερα με το mini elektric.(πρωι μεσημερι βραδυ).Εβαζα το γαλα στην καταψυξη γιατι τομωρο ητανστο νοσοκομειο για 2 μηνες.συνεχισα να βγαζω με αυτο τοθηλαστρο ως τον τεταρτο μηνα γιατι αφενως δεν ηξερα οτι υπαρχει καλυτερο κ αφετερου γιατι με την ημερησια παραγω γη κ με τα σακουλακια που ξεπαγωνα η μικρη ετρωγε ολα τα γευματα της με το δικο μου γαλα.

Μετα ανακαλυψατο forum κ το symphony..αρχισα τοτε να κανω 4 κ 5αντλησεις γιατι τομωρο 5 κ 6 μηνων ηθελε περισσοτερο γαλα απο αυτο που ειχα...

μετα σιγα σιγα της πηγα στις 4 κ τωρα που η μικρη θελει μονο πρωι βραδυ (το απογευματινο της το εβαζα κ δεν το επινε με τιποτα..) κανω 3 αντλησεις για πανω απο 5μηνες..κμου εφτανεμεχρι πριν κανενα 20ημερο..

τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι για μενα οι λιγες αντλησεις ηταν αποτελεσματικες..

κ δεν εχω πολυ χρονο για να προσθεσω κ τεταρτη..

κριστινα.εχω παραγκειλει το fenagreek κ θα ξεκινησω αυριο..

δεν πιστευω να βρωμαω;;;μηπως με το cilrotron ειναι καλυτερα;

 

ε μια μυρωδιά την έχει όχι βρώμα όμως ....... για το cilrotron έχω ακούσει ότι είναι πιο αποτελεσματικό αλλά δεν το δοκίμασα δεν χρειάστηκε είχα αποτέλεσμα με fenugreek οπότε δεν ήθελα να πάρω από μόνη μου κάτι σε τόσο μεγάλη δοσολογία χωρίς να μπορώ να έχω έναν γιατρό που να με κατευθύνη σωστά.

είσαι Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

κρητη

 

 

Όπως σου είπε και η Αγλαΐα το διάστημα που αντλείς και μάλιστα με λίγες αντλήσεις είναι υπεράξιο. Δες πως τα πας, αν σου το επιτρέπει ο χρόνος βάλε μια ακόμα έστω και μικρής διάρκειας άντληση. Όσο απομακρύνεσαι από την ημερομηνία τοκετού οι αντλήσεις είναι πιο δύσκολες για αυτό σου ξαναλέω ότι θαυμάζω το διάστημα . Ενδεικτικά εγώ μπορώ να αντλήσω μόνο 50 μλ πια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια,

 

Η μικρή είναι 50 ημερών και θηλάζει ανά 3 ή 4 ώρες ανάλογα με τα κέφια της...

Το θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι από χθες το στήθος είναι τύμπανο...και πονάει...

όταν θηλάζει η μικρή μετά είναι καλά (όχι ότι νιώθω να αδειάζει πλήρως, απλά νιώθω καλύτερα) αλλά πριν υποφέρω...να κάνω άντληση μετά που θα φάει η μικρή ή να το αφήνω;

 

Nα πω επίσης, ότι θα πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τράπεζα γάλακτος μια και ξεκινάω δουλειά σε λίγο καιρό...αλλά γιατί είμαι έτσι τις τελευταίες μέρες;

 

Για συμπλήρωμα μάλλον δεν χρειάζομαι ε;

 

Συγνώμη για το off topic...

Link to comment
Share on other sites

τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι για μενα οι λιγες αντλησεις ηταν αποτελεσματικες..

Ήταν αποτελεσματικές αλλά από ότι φαίνεται, δεν είναι πια. Οπότε δοκιμάζεις άλλο σχήμα μήπως και ανακάμψεις.

κ δεν εχω πολυ χρονο για να προσθεσω κ τεταρτη..

το καταλαβαίνω

σου δίνω όλες τις εκδοχές για να δεις ποια σου ταιριάζει καλύτερα.

 

κριστινα.εχω παραγκειλει το fenagreek κ θα ξεκινησω αυριο..

δεν πιστευω να βρωμαω;;;μηπως με το cilrotron ειναι καλυτερα;

το cilroton είναι πιο αποτελεσματικό αλλά είναι φάρμακο, για να το πάρεις θα πρέπει να πας σε κάποιον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανερχομαι για να ενημερωσω κ να ευχαριστησω..

Πηρα το cilrotron για 6 ημερες 3*3..κ πραγματικα απο την τριτη μερα ειδα μεγαλη διαφορα...εχω βαλει κ κατι σακουλακια στην καταψυξη μαλιστα για ωρα αναγκης..

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση τοσο την αγλαια οσο κ τιςαλλες κοπελες....το μωρο μου θα συνεχισει..οσο αντεχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να ενημερωσω κ να ευχαριστησω..

Πηρα το cilrotron για 6 ημερες 3*3..κ πραγματικα απο την τριτη μερα ειδα μεγαλη διαφορα...εχω βαλει κ κατι σακουλακια στην καταψυξη μαλιστα για ωρα αναγκης..

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση τοσο την αγλαια οσο κ τιςαλλες κοπελες....το μωρο μου θα συνεχισει..οσο αντεχω!!!

 

 

Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι.Το fenugreek παει 3φ. επι 3 χαπια,δηλαδη 9 την ημερα?Το ιδιο και το milk thistle?Kαι για ποσο καιρο μετα -αφου δουμε την αυξηση-τα παιρνουμε.

Αυτη η αυξηση θα εχει διαρκεια αν συνεχισουμε το ιδιο προγραμμα θηλασμου οπως πριν αυτα η υπαρχει περιπτωση να ξαναμειωθει η παραγωγη?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα μου. :D

ήδη κάνοντας το στήθος πιπίλα, είδα μικρή αύξηση.

θα πάω και από το φαρμακείο αργότερα

φιλιά

 

 

τι ειναι το fenugreek????

μπορώ να πέρνω και απο αυτό και απο μαγιά μπύρας για να αυξηθεί το γάλα μου?:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι.Το fenugreek παει 3φ. επι 3 χαπια,δηλαδη 9 την ημερα?Το ιδιο και το milk thistle?Kαι για ποσο καιρο μετα -αφου δουμε την αυξηση-τα παιρνουμε.

Αυτη η αυξηση θα εχει διαρκεια αν συνεχισουμε το ιδιο προγραμμα θηλασμου οπως πριν αυτα η υπαρχει περιπτωση να ξαναμειωθει η παραγωγη?

 

λένα εγώ έκανα συνδυασμό fenugreek (3*3) και milk thistle (3*3) και είδα αύξηση σε μιάμιση βδομάδα περίπου. μετά τα σταμάτησα (δεν ξέρω καλώς ή κακώς), πάντως συνεχίζω να θηλάζω και απ'ότι φαίνεται μας αρκεί το γαλατάκι της μαμάς μέχρι στιγμής. (cilroton δεν πήρα τελικά διότι δεν ήθελα να τσακώνομαι με σύζυγο και ευτυχώς είδα διαφορά με τις παραπάνω βιταμίνες.)

 

τι ειναι το fenugreek????

μπορώ να πέρνω και απο αυτό και απο μαγιά μπύρας για να αυξηθεί το γάλα μου?:eek:

 

είναι σκεύασμα αύξησης της γαλουχίας, δες και στην πρώτη σελίδα τί γράφει η αγλαΐα. περαιτέρω βοήθεια δεν έχω τη γνώση να σου δώσω, αλλά διαβάζοντας τις πίσω σελ ίσως να βοηθηθείς :)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

λένα εγώ έκανα συνδυασμό fenugreek (3*3) και milk thistle (3*3) και είδα αύξηση σε μιάμιση βδομάδα περίπου. μετά τα σταμάτησα (δεν ξέρω καλώς ή κακώς), πάντως συνεχίζω να θηλάζω και απ'ότι φαίνεται μας αρκεί το γαλατάκι της μαμάς μέχρι στιγμής. (cilroton δεν πήρα τελικά διότι δεν ήθελα να τσακώνομαι με σύζυγο και ευτυχώς είδα διαφορά με τις παραπάνω βιταμίνες.)

 

 

 

είναι σκεύασμα αύξησης της γαλουχίας, δες και στην πρώτη σελίδα τί γράφει η αγλαΐα. περαιτέρω βοήθεια δεν έχω τη γνώση να σου δώσω, αλλά διαβάζοντας τις πίσω σελ ίσως να βοηθηθείς :)

 

euxaristw poly

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια!!εχω ενα μωρακι 2 μηνων και ειμαι πολυ μπερδεμενη με τον θηλασμο..θελω πολυ να του δινω αλλα κατι δεν εκανα σωστα και εχουμε φτασει να τρωει κυριως συμπληρωμα 90cc με 120cc το γευμα.παντα τον βαζω να θηλασει πριν το συμπληρωμα κ επισης εχει προτιμησει τον ενα μαστο με αποτελεσμα να κοντευει να απογαλακτιστει ο αλλος!!παιρνω κ μαγια μπυρας 16 καψουλες των 300mg.αγλαια επειδη βλεπω εισαι ειδικη help!!!!αλλα και ποια εχει να με συμβουλεψει κατι δεκτο!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σου παραθετω τις πληροφοριες που ζητας:

A:39w k 6d

B:αγορακι

Γ:ΦΤ

Δ:επισκληριδιος

Ε:ειχε ικτερο με μεγιστη τιμη 13,6 στο αιμα

1:3320kg στη γεννηση 13/11/10,3300kg στην εξοδο,3500kg 30/11/10,3780kg 15/12/10,4830kg 5/1/11

2:κανει 6-7 γευματα

3:σε ολα λιγο,πριν το συμπληρωμα

4:παιρνει 90γρ σε καθε γευμα εκτος απο το βραδινο που πινει 120γρ

5:παιρνει 570γρ με 670γρ το 24ωρο

6:ειναι το lactaset της medela(λιγο παλιο)

7:δεν εκανα καθολου μεχρι προχτες που ξεκινησα και κανω 1 την ημερα και βγαζω 30γρ.εχω αντλησει και πρωι και βραδυ περιπου 15 λεπτα

8:βρεχει περιπου 5 πανες

9:κενωσεις εκανε 3 την ημερα αλλα τωρα εχει μια εδβομαδα κανει μια και μετα δυσκολιας.του δινω 2 γευματα μεσα στο χαμομηλι

10:οταν ειχε ικτερο του εδινα κιντερτε 2 φορες την ημερα απο 40γρ.εχει προτιμηση τον τελευταιο καιρο στον ενα μαστο και κλαιει οταν τον βαζω στον πριν αρχισει να θηλαζει και απο χτες το κανει και στους δυο

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σου παραθετω τις πληροφοριες που ζητας:

A:39w k 6d

B:αγορακι

Γ:ΦΤ

Δ:επισκληριδιος

Ε:ειχε ικτερο με μεγιστη τιμη 13,6 στο αιμα

1:3320kg στη γεννηση 13/11/10,3300kg στην εξοδο,3500kg 30/11/10,3780kg 15/12/10,4830kg 5/1/11

2:κανει 6-7 γευματα

3:σε ολα λιγο,πριν το συμπληρωμα

4:παιρνει 90γρ σε καθε γευμα εκτος απο το βραδινο που πινει 120γρ

5:παιρνει 570γρ με 670γρ το 24ωρο

6:ειναι το lactaset της medela(λιγο παλιο)

7:δεν εκανα καθολου μεχρι προχτες που ξεκινησα και κανω 1 την ημερα και βγαζω 30γρ.εχω αντλησει και πρωι και βραδυ περιπου 15 λεπτα

8:βρεχει περιπου 5 πανες

9:κενωσεις εκανε 3 την ημερα αλλα τωρα εχει μια εδβομαδα κανει μια και μετα δυσκολιας.του δινω 2 γευματα μεσα στο χαμομηλι

10:οταν ειχε ικτερο του εδινα κιντερτε 2 φορες την ημερα απο 40γρ.εχει προτιμηση τον τελευταιο καιρο στον ενα μαστο και κλαιει οταν τον βαζω στον πριν αρχισει να θηλαζει και απο χτες το κανει και στους δυο

 

καλή σου μέρα

Να σου ζήσει!!!

κόψε τη μαγιά γιατί διαφοροποιεί τη γεύση του γάλακτος και σε μερικά μωρά δεν αρέσει οπότε προτίμησε fenugreek 3χάπια Χ 3φορές την ημέρα.

τα συμπλρώματα αύξησης γαλουχίας δεν μπορούν να κάνουν κάτι από μόνα τους.

χρειάζεται και το κατάλληλο ερέθισμα στο στήθος (από το μωρό ή από νοσκομειακό θήλαστρο)

θα χρειαστεί να κάνεις επαναγαλακτισμό σου βάζω εδώ το λινκ όπως το έχει παραθέσει η Αγλαία

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

άρα λοιπόν πρέπει να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και να ακολουθήσεις το πρόγραμμα αντλήσεων

για να μπορέσεις να τα βάλεις σε εφαρμογή θα σου έλεγα να ξεκινάς πάντα το γεύμα στο στήθος όπως κάνεις μετά συμπλήρωμα μετά άντληση για 15 λεπτά. τέλος βάλε μια βραδυνή άντληση μεταξύ 12-6 που φαντάζομαι ότι το μωρό κοιμάται γιατί ανεβάζει τα επίπεδα προλακτίνης.

ξεκίνα λοιπόν να φτιάξεις την παραγωγή σου και στην πορεία όσο το γάλα σου θα αυξάνεται θα επιμένεις περισσότερο στα γεύματα στο στήθος.

εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

κριστινα σε ευχαριστω για τη συμβουλη και τις πληροφοριες.διαβασα οτι μυριζεις με το fenugreek,δηλαδη τι?σαν να εφαγες κατι?ασχημα?τα αποβαλλομενα υγρα μυριζουν?το δερμα?

Link to comment
Share on other sites

κριστινα σε ευχαριστω για τη συμβουλη και τις πληροφοριες.διαβασα οτι μυριζεις με το fenugreek,δηλαδη τι?σαν να εφαγες κατι?ασχημα?τα αποβαλλομενα υγρα μυριζουν?το δερμα?

 

Σαν να έφαγες παστουρμά (τίποτα τραγικό όμως)............

Link to comment
Share on other sites

κριστινα σε ευχαριστω για τη συμβουλη και τις πληροφοριες.διαβασα οτι μυριζεις με το fenugreek,δηλαδη τι?σαν να εφαγες κατι?ασχημα?τα αποβαλλομενα υγρα μυριζουν?το δερμα?

 

γιατί βάζεις θηλές ??

Link to comment
Share on other sites

το φανταστικα οτι ετσι θα μυριζει...!βαζω θηλες γιατι οταν τον πηρααπο την κλινικη δεν επιανε το στηθος λογω πρηξιματος πριν κατεβει το γαλα καλα και μονο ετσι αρχισε να θηλαζει.τωρα χωρις αυτες δε θελει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...