Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

κοριτσια βοηθεια περνω μαγια κ ψιλοβοηθαει προσπαθησα να πιω τριγονελα αλλα ειναι απαισια αυτο το fenugrek τη ειναι χαπια? εχει κ αυτο απαισια μυροδια? το μιλκ thistle τη ειναι?

τηδοσολογια πρεπει να παρω? πειτε μου λιγο τη αλλο μπορω να κανω για να αυξηθει το γαλα ?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχει νόημα να ξεκινήσω και το milk thistle, είδα ότι το έχει και αυτό η solgar, μήπως δω κάποιο αποτέλεσμα και με τα δύο; αλλά τι αποτέλεσμα πρέπει να δω; :confused:

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/accelerated_protocol.html

 

γνωρίζω μόνο για το Blessed Thistle, το milk thistle είναι άλλο είδος και δεν γνωρίζω την επίδραση στη γαλουχία

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/domfaq/when.html

 

Εκτιμώ ότι θα χρειαστείς δομπεριδόνη. Αν μπορείς να βρεις γιατρό που γνωρίζει από θηλασμό, συζήτησέ το μαζί του για να σου τη χορηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια περνω μαγια κ ψιλοβοηθαει προσπαθησα να πιω τριγονελα αλλα ειναι απαισια αυτο το fenugrek τη ειναι χαπια? εχει κ αυτο απαισια μυροδια? το μιλκ thistle τη ειναι?

τηδοσολογια πρεπει να παρω? πειτε μου λιγο τη αλλο μπορω να κανω για να αυξηθει το γαλα ?

 

Να επισκευθείς έναν παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού στη Θεσσαλονίκη.

 

Υπάρχουν τρεις

Άννα Πατσούρου

Στέλιος Παπαβέντσης

Δώρα Μενούνου

Link to comment
Share on other sites

 

Εκτιμώ ότι θα χρειαστείς δομπεριδόνη. Αν μπορείς να βρεις γιατρό που γνωρίζει από θηλασμό, συζήτησέ το μαζί του για να σου τη χορηγήσει.

 

Ωχ Αγλαία, ήλπιζα να μην χρειαστεί να πάρω και φάρμακα..:( τι γιατρό πρέπει να βρω; γυναικολόγο; δεν ξέρω :oops: την τριγωνέλλα να τη συνεχίσω ή να τη σταματήσω έτσι σταδιακά όπως είπαμε; αν έπαιρνα και μαγιά;

μήπως να καλέσω έναν σύμβουλο στο σπίτι να με βοηθήσει να διορθώσω την στάση του μωρού; έχω αγοράσει και το sns αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, μου φαίνεται προς το παρόν αρκετά δύσκολο...:confused:

Ουφ, ένα κάρο ερωτήσεις σου έκανα.. :?:)

Εν τω μεταξύ έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί από τον άλλο μήνα θα πρέπει να λείπω κάποιες ώρες από το σπίτι -όχι πολλές μέχρι 5- όμως δεν θα μπορώ να συνεχίσω το πρωτόκολλο με τις 9 αντλήσεις την ημέρα.. δεν ξέρω πως να συνεχίσω, αισθάνομαι ότι έχω αρχίσει να ταλαιπωρώ και τη μικρούλα μου αφού δεν έχω καταφέρει ακόμη να πιάνει σωστά...:(

Μέχρι στιγμής, κάνουμε 3-4 γεύματα την ημέρα στο στήθος, όχι πάντα και στα δύο γιατί κλαίει από το ένα στήθος στο άλλο, τα άλλα γεύματα μπιμπερό και ξένο της δίνω το πολύ μέχρι 2 γεύματα. Κάποιες μέρες δεν τις δίνω καθόλου ξένο, αυτό όμως συμβαίνει γιατί η μικρή για κάποιο λόγο πίνει λιγότερο γάλα από πριν.. εγώ το πολύ αντλώ την ημέρα 600μλ -μια μέρα την έβαλα μόνο μια φορά στο στήθος για να δω τι ποσότητα περίπου βγάζω συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

lxreiazomai pragmatika tin boitheia sas giati tha saltaro kai kanenas edo den me boithaei!!! loipon...genissa 25 aygoustou gala eixa apo 7 minon otan imoun egkyos etrexe authono..i mikri mou gennithike 1 bdomada prin tin kanoniki imerominia kai itan 2650...tis protes 2 meres tin thilaza..mou pligose tis thiles epidei den tis epiane sosta kai upefera alla to sinexisa...tin mera pou tha bgename deite dialogo me tin paidiatro.."to moro sou einai lipobaris kai den exei arketa ugra...posi skoni tis dineis?" kai rotao ego "eprepe na tis dino?" kai bebea mou leei...tis leo poio gala? leei opoio thes! ... telospanton tis kaname 60ml kai ta ipie.. kai me pisane oti to moro prepi na pinei kai simpliroma.. i maia mou pou itan i moni me gnoseis ekei mesa...epidei tis eixa pei gia tis thiles mou mou eipe na paro to thilastro tis medela..bgainoume apo to nosokomeio karfi sto farmakeio giati ta stihei mou itane toumpano apo to gala kai ego poia ponousa uperbolika gia na tin balo na thilasei ekeini tin mera...kai epidei den mas eipe poio medela na paroume pirame kai emeis auto pou mas dose i farnakopios to xeirokinito..stin proti xrisi ebgala 150 kai enthousiastika kiolas giati i paidiatros mou eipe oti tha bgazo mono 20 me 30 kai to upoloipo na tis kano simpliroma. i mikri meta ekane emetous..kalesame enan paidiatro na erthei na tin dei giati eixe kai iktero..kai autos o giatros mou eipe apla na tis allakso gala giati mporei na tin peirazei to diko mou..telospanton allazo kai paidiatro kai mou eipe na kanoume uperixo kai telika exei palindromisi...,exoume allaksei 5 galata apo frisolak, prenan, nan ar, almiron kai tora to humana... entometaksi stamatisa kapoies meres na tin thilazo ebgaza me to thilastro mono kathe proi kai bradi me apotelesma meta na bgazo mono stagones!! tora omos to pira pismatika to thema kai den thelo poia to moro mou na pinei autes tis aidies!! aaa kai tora to gala auto den tis aresei..ksekinisa na ton bazo sto sthithos pali (mou eipe i maia gia na katebaso gala na bgazo me to xeri kathe 2 ores, na troo soupes kai ugra) kai i alitheia einai oti eida diafora...apo ekei pou eixa stagones tora bgazo me to xeri 15ml peripou...otan bazo to mikro mou to pinei me tosi euxaristisei kai tin pernei kai o ipnos. i erotiseis mou einai : mporo na kano pliri epanagalaktismo?? tha kano oti xreiastei!!! episeis pos tha ksero poio thilastro einai katallilo gia mena? boithiste me sas parakalo!!!!!!!!!!!!!!!!!! kai signomi gia to megalo minima:-|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lxreiazomai pragmatika tin boitheia sas giati tha saltaro kai kanenas edo den me boithaei!!! loipon...genissa 25 aygoustou gala eixa apo 7 minon otan imoun egkyos etrexe authono..i mikri mou gennithike 1 bdomada prin tin kanoniki imerominia kai itan 2650...tis protes 2 meres tin thilaza..mou pligose tis thiles epidei den tis epiane sosta kai upefera alla to sinexisa...tin mera pou tha bgename deite dialogo me tin paidiatro.."to moro sou einai lipobaris kai den exei arketa ugra...posi skoni tis dineis?" kai rotao ego "eprepe na tis dino?" kai bebea mou leei...tis leo poio gala? leei opoio thes! ... telospanton tis kaname 60ml kai ta ipie.. kai me pisane oti to moro prepi na pinei kai simpliroma.. i maia mou pou itan i moni me gnoseis ekei mesa...epidei tis eixa pei gia tis thiles mou mou eipe na paro to thilastro tis medela..bgainoume apo to nosokomeio karfi sto farmakeio giati ta stihei mou itane toumpano apo to gala kai ego poia ponousa uperbolika gia na tin balo na thilasei ekeini tin mera...kai epidei den mas eipe poio medela na paroume pirame kai emeis auto pou mas dose i farnakopios to xeirokinito..stin proti xrisi ebgala 150 kai enthousiastika kiolas giati i paidiatros mou eipe oti tha bgazo mono 20 me 30 kai to upoloipo na tis kano simpliroma. i mikri meta ekane emetous..kalesame enan paidiatro na erthei na tin dei giati eixe kai iktero..kai autos o giatros mou eipe apla na tis allakso gala giati mporei na tin peirazei to diko mou..telospanton allazo kai paidiatro kai mou eipe na kanoume uperixo kai telika exei palindromisi...,exoume allaksei 5 galata apo frisolak, prenan, nan ar, almiron kai tora to humana... entometaksi stamatisa kapoies meres na tin thilazo ebgaza me to thilastro mono kathe proi kai bradi me apotelesma meta na bgazo mono stagones!! tora omos to pira pismatika to thema kai den thelo poia to moro mou na pinei autes tis aidies!! aaa kai tora to gala auto den tis aresei..ksekinisa na ton bazo sto sthithos pali (mou eipe i maia gia na katebaso gala na bgazo me to xeri kathe 2 ores, na troo soupes kai ugra) kai i alitheia einai oti eida diafora...apo ekei pou eixa stagones tora bgazo me to xeri 15ml peripou...otan bazo to mikro mou to pinei me tosi euxaristisei kai tin pernei kai o ipnos. i erotiseis mou einai : mporo na kano pliri epanagalaktismo?? tha kano oti xreiastei!!! episeis pos tha ksero poio thilastro einai katallilo gia mena? boithiste me sas parakalo!!!!!!!!!!!!!!!!!! kai signomi gia to megalo minima:-|

 

Κατερίνα καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι σου! :)

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρείσαι κι εσύ και το μωράκι σου λόγω ασχετοσύνης..:(

Γράψε τις πληροφορίες που σου ζητά η Αγλαία εδώ για να μπορέσει να σε βοηθήσει κι εκείνη και οι άλλες έμπειρες μανούλες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Επίσης, για να το δουν γρήγορα μάλλον καλύτερα να το βάλεις στην ενότητα: Προσπάθεια για αποκλειστικό θηλασμό. Εγώ δεν ξέρω πως να το μεταφέρω:oops::oops:

Μέχρι να σου γράψουν τα κορίτσια κοίτα εδώ να πάρεις μια ιδέα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853 έχει και τις πληροφορίες για τα θήλαστρα με λινκ

Μην ανησυχείς πάντως, εγώ έκανα επαναγαλακτισμό πολύ πιο μετά από σένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος να αυξηθεί το γάλα και να μπείτε σε μια σειρά είναι να βάζεις το μωρούλι σου στο στήθος όσο πιο πολύ και όσο πιο συχνά γίνεται (σε κάθε δηλαδή γεύμα). ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. Όπως θα σου πουν και οι παλιές, τα θήλαστρα όσο καλά και να είναι δεν συγκρίνονται με το μωρό. Αν δεις ότι δεν χορταίνει, βάζε την ακόμα πιο συχνά. Χρησιμοποίησε την πείνα του μωρού προς όφελός σας.

Στην ακραία περίπτωση που το μωράκι πεινάει, δεν χορταίνει και δεν κοιμάται ΤΟΤΕ και μόνο τότε δώσε συμπλήρωμα.

Επλισης μακρυά από συμπληρώματα αύξησης του γάλακτος αν δεν είσαι σίγουρη ότι τα χρειάζεσαι.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνει είναι να απευθυνθείς στην αγλαία, με την οπποία θα μιλήσεις με συγκεκριμένες ποσότητες κτλ αλλά κι από εκείνην την ίδια απάντηση θα πάρεις στα βασικά, όπως κι εγώ πριν ένα χρόνο περίπου.

 

Εμείς ακόμα θηλάζουμε, στους 19 μήνες, επιτυχώς και τώρα με βουτάει και με βάζει εκείνος κάτω για να θηλάσει.

 

Εφόσον λοιπον έχει τόσο καλή ανταπόκριση στο γάλα σου, βάζε το συνέχεια.

 

(Τι να λέμε για τους καλοθελητές και τους γιατρούς τέρατα με τις πυραμίδες από κουτιά "γάλακτος" στα γραφεία τους... Οι καλοθελητές δε, μπορέι να είναι ακόμα και οι μαμάδες μας ή ακόμα χειρότερα.. οι πεθερές!!! Να πίνει νερό το μωρό, να του δίνεις συμπλήρωμα, να του δώσεις ρυζόνερο... ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ, το ζήτημα είναι να έχεις το κουράγιο όχι να θηλάσεις αλλά να τα βγάλεις πέρα με τον κάθε αδαή... Ο δρόμος προς την κόλαση μην ξεχνάμε είναι στρωμένος με καλές προθέσεις και εκεί στηρίζουν τις συνήθως επιβλαβείς παρεμβάσεις τους οι προσφιλείς και μη άνθρωποι γύρω μας)

 

Κουράγιο, μην σαλτάρεις, όλα θα στρώσουν, βάζε το μωρό στο στήθος, μίλα με αγλαία και υπομονή.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΤΑ ΞΕΝΑ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.

 

ΒΑΖΕ ΤΟ ΝΙΝΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΠΟΛΥ.

 

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ 2 ΕΙΔΩΝ ΘΗΛΑΣΤΡΑ. ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ. ΕΜΕΝΑ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝΕ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΡΕΛΑ. ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΓΕΜΑΤΗ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΑΡΚΟΥΣΑΝ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ.

 

ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ :

1. ΤO ELIT THS AMEDA

2. TO SYMPHONY THS MEDELA.

 

ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 2 ΧΩΑΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΠΛΗ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΝΤΛΗΣΗ, ΑΡΑ ΜΙΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ.

 

ΕΓΩ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΕ 3,5 ΩΡΕΣ ΑΝΤΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑΞΕΙ 12 ΚΑΙ 6.

 

ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ.

ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΠΕΠΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μου έχει περισσέψει ένα μπουκαλάκι fenugreek της solgar από το καλοκαίρι που έπαιρνα. Δεν είναι εντελώς γεμάτο, αλλά έχει αρκετά μέσα γιατί είναι το δεύτερο μπουκαλάκι που είχα αγοράσει. Εμένα δυστυχώς δεν με βοήθησε παρόλο που το πήρα 2 εβδομάδες, ήμουν βέβαια αρκετά μακριά από την ημερομηνία τοκετού. Αν το θέλει κάποια ας μου στείλει ένα πμ να το δώσω είναι κρίμα να πάει χαμένο ;)

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40+1

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη 12,5 ελαχιστη 7,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

30/9/10 3580

04/10/10 3360

06/10/10 3400

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Ολα (μπορει να μην θηλασει σε ενα το βραδυ)

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 40-60

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)460

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. medela sing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση (το χρησιμοποιησα 2 μερες μεχρι που διαβασα το topic)

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2 (αλλα τις τελευταιες 36 ωρες δεν εχει ενεργηθει)

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Οπως καταλαβαινετε ειμαι φρεσκια (μολις 7 ημερων)θελω πολυ να θηλασω και στο νοσοκομειο το παλεψα να μην παρει συμπληρωμα μεχρι που εμφανιστηκε ο ικτερος και επρεπε να φαει εγω επεμεινα στον θηλασμο (οι θηλες μου ειναι επιπεδες και το στηθος μεγαλο και βαρυ)το παιδι ειχε αφυδατωθει οποτε του εδεινα γυρω στα 40 ml σε καθε γευμα. Γυρισαμε την Δευτερα με τον ικτερο να εχει πεσει ομως το μωρο πειναει συνεχεια το χω 1-2-2,5 ωρες στο στηθος αλλα δεν του φτανει οποτε παμε στο σημπληρωμα εγω κλαιω και αγχωνομαι οτι κανω κακο στο μωρο και δεν θα τα καταφερω και πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι νωρις φοβαμαι οτι δεν θα αυξησω την παραγωγη ωστε να χορταινει δεν ξερω τι να κανω με το θηλαστρο και γενικα τα χω λιγο χασει. Χρησιμοποιω ψευδοθηλες αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν τρωει δεν ακου αυτο το γκλου γκλου βεβαι την βλεπω οτι καταπινει.Ειμαι πραγματικα σε απογνωση η πιαδιατρος ειναι αδιαφορη περι θηλασμου το παλευω με τον αντρα μου και το βιβλιο της Πατσουρου ομως περνανε οι μερες και εγω φοβαμαι... οποια βοηθεια ευπροσδεκτη

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα μανουλεσ!χρειαζομαι μεταμεσονυκτια βοηθεια!ξεκινησα απο τη δευτερα μαγια μπυρασ για να κοψω το συμπληρωμα!ο μικροσ ειναι 36ημερων!μεχρι τωρα δεν εχει κανει κολικουσ!εδω και μια ωρα ομωσ σφιγγεται τραβαει τα ποδια και εχει πολλα αερια!εκανε κακα κανονικα!υπαρχει περιπτωση να φταιει η μαγια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλεσ!χρειαζομαι μεταμεσονυκτια βοηθεια!ξεκινησα απο τη δευτερα μαγια μπυρασ για να κοψω το συμπληρωμα!ο μικροσ ειναι 36ημερων!μεχρι τωρα δεν εχει κανει κολικουσ!εδω και μια ωρα ομωσ σφιγγεται τραβαει τα ποδια και εχει πολλα αερια!εκανε κακα κανονικα!υπαρχει περιπτωση να φταιει η μαγια?

 

Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+4

Β. Το φύλο του βρέφους Α

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚ.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 9-13,8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

6-10-10 40900

8-10 3800

10-10 3980

13-10 4100

21-10 4300

28-10 4500

6-10 4480

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΟΛΑ!ΑΛΛΑ ΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 100-150

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:ΟΧΙ

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1-2ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΚΚΟΥΣ

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

_______________ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ 1Η ΦΟΡΑ ΕΙΧΕ ΚΟΛΙΚΟ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ!ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΜΠΥΡΑ Η ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΧΘΕΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ!ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ.ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ 30ΓΡ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 7ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!:P___

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Αγλαϊα να ρωτήσω κάτι?

 

εμείς είμαστε 11 μηνών. τις τελευταίες 2 μέρες ταλαιπωρείται από διάροιες (κάποια ιωσούλα) και δεν ήθελε γαλατάκι. και δεν το πίεζα. αλλά και δεν το έβγαζα η χαζή. με αποτέλεσμα σήμερα να θηλάζει τσάμπα. πάει δεν έχω γάλα :(.

 

ερώτηση, το ξέρω ότι μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή, αλλά πώς?

να το βάζω στο στήθος κάθε δίωρο ας πούμε?

να πάρω συμπληρώματα?

 

α, και να του δώσω ξένο? μάλλον όχι. το θέμα είναι ότι τώρα κάνουμε και εμετούς ό,τι τρώμε (χτες). πιστεύω μόνο το μητρικό θα τον βοηθήσει. μα τώρα να το πάθω αυτό?

 

σας παρακαλώ βοηθείστε με, δε θέλω να αποθηλάσω.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

_______________ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ 1Η ΦΟΡΑ ΕΙΧΕ ΚΟΛΙΚΟ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ!ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΜΠΥΡΑ Η ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΧΘΕΣ?ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ!ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟΤΟΜΑ

 

Γιατί παίρνεις μαγιά μπύρας;

 

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 120ΓΡ.ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ 30ΓΡ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!

 

Δηλαδή ο γιατρός άφησε να εννοηθεί ότι το μωρό ΠΡΕΠΕΙ να παίρνει 30 γρ. τη μέρα;

 

Αν ναι τότε είναι λάθος.

 

Τα μωρά παίρνουν κατά μέσο όρο 25 γρ. τη μέρα (όχι 30) αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να παίρνουν το ελάχιστα αποδεκτό που είναι περίπου 15 γρ. τη μέρα.

Ακόμη κι έτσι, ισχύει για μετά την 20η μέρα της ζωής του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω κατι;

Αντλω εδω κ 19μιση μηνες..

το γαλα μου τωρα τελευταια εχι μειωθει..η μικρη θελει περιπου μισολιτρο την ημερα κ γω βγαζω περιπου 450 αντε 500μλ με τρεις αντλησεις αλλα ολο κ μειωνεται..

εχει νοημανα παρω μαγια μπυρας;αν την ξεκινησω δηλ τωρα σε ποσο καιρο θα δω αυξηση κ για ποση αυξηση μιλαμε;γιατι αν ειναι να περιμενω πχ 1 μηνα για 10μλ,το θεωρω λιγο ματαιο..

αλλος τροπος να αυξησω την παραγωγη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παίρνεις μαγιά μπύρας;

 

 

 

Δηλαδή ο γιατρός άφησε να εννοηθεί ότι το μωρό ΠΡΕΠΕΙ να παίρνει 30 γρ. τη μέρα;

 

Αν ναι τότε είναι λάθος.

 

Τα μωρά παίρνουν κατά μέσο όρο 25 γρ. τη μέρα (όχι 30) αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να παίρνουν το ελάχιστα αποδεκτό που είναι περίπου 15 γρ. τη μέρα.

Ακόμη κι έτσι, ισχύει για μετά την 20η μέρα της ζωής του παιδιού.

 

καλημερα!παιρνω μαγια γιατι δεν καναμε καλη αρχη!λιγο η καισαρικη λιγο η λαθοσ ενημερωση οταν γυρισαμε σπιτι επαιρνε πολυ συμπληρωμα νομιζοντασ οτι δεν εχω γαλα!θελω να αυξησω τη παραγωγη μου για να το κοψω εντελωσ!μεχρι πριν 15μερεσ επαιρνε μεχρι 350μλ ΄λλα τωρα καποιεσ μερεσ κυριωσ το βραδυ αργα παιρνει το πολυ 120μλ!ειναι 40ημερων και μου εχει ελλατωσει λιγο τα γευματα γυρω στα 6-8!ειναι οκ?ποση μαγια πρεπει να παιρνω?οσο για τα κιλα του ισχυει οτι τα μωρα που γεννιουνται μεγαλα δεν παιρνουν τοσο γρηγορα κιλα απο ταλλα μωρα?πιστευω ομωσ οτι εκανα λαθοσ με το συμπληρωμα!του το εκοψα αποτομα και τον ειχα οοοολη τη μερα στο στηθοσ για 10μερεσ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Αγλαϊα να ρωτήσω κάτι?

 

εμείς είμαστε 11 μηνών. τις τελευταίες 2 μέρες ταλαιπωρείται από διάροιες (κάποια ιωσούλα) και δεν ήθελε γαλατάκι. και δεν το πίεζα. αλλά και δεν το έβγαζα η χαζή. με αποτέλεσμα σήμερα να θηλάζει τσάμπα. πάει δεν έχω γάλα :(.

 

ερώτηση, το ξέρω ότι μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή, αλλά πώς?

να το βάζω στο στήθος κάθε δίωρο ας πούμε?

να πάρω συμπληρώματα?

 

α, και να του δώσω ξένο? μάλλον όχι. το θέμα είναι ότι τώρα κάνουμε και εμετούς ό,τι τρώμε (χτες). πιστεύω μόνο το μητρικό θα τον βοηθήσει. μα τώρα να το πάθω αυτό?

 

σας παρακαλώ βοηθείστε με, δε θέλω να αποθηλάσω.

 

Λόγω της ασθένειας είναι επικίνδυνο να του δώσεις ξένο γάλα τώρα.

 

Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς κάποιο συμπλήρωμα.

Αν όμως νομίζεις ότι χρειάζεσαι, να πάρεις fenugreek ή καλύτερα να πας σε κάποιον γιατρό που γνωρίζει για το θηλασμό για δείτε το ενδεχόμενο να πάρεις δομπεριδόνη που έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα και ίσως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο λόγω της ασθένειας του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

εγω;:confused:

 

 

Γιατί δεν προσπαθείς πρώτα να κάνεις 4-5 αντλήσεις να δεις αν υπάρχει διαφορά παρά να καταφύγεις σε συμπλήρωμα. Αν θέλεις πάντως να πάρεις κάτι θεωρώ το fenugreek προτιμότερο (3φορές Χ3χάπια) σε μια εβδομάδα θα έχεις δει αποτέλεσμα αν είναι να κάνει κάτι........

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ γω κατι;

Αντλω εδω κ 19μιση μηνες..

το γαλα μου τωρα τελευταια εχι μειωθει..η μικρη θελει περιπου μισολιτρο την ημερα κ γω βγαζω περιπου 450 αντε 500μλ με τρεις αντλησεις αλλα ολο κ μειωνεται..

εχει νοημανα παρω μαγια μπυρας;αν την ξεκινησω δηλ τωρα σε ποσο καιρο θα δω αυξηση κ για ποση αυξηση μιλαμε;γιατι αν ειναι να περιμενω πχ 1 μηνα για 10μλ,το θεωρω λιγο ματαιο..

αλλος τροπος να αυξησω την παραγωγη;

 

Εντυπωσιακό διάστημα!

 

Αν μπορείς αύξησε τις αντλήσεις.

Με τρεις αντλήσεις νομίζω ότι κανένα συμπλήρωμα δεν θα είναι αποτελεσματικό από μόνο του.

 

Όσο μεγαλώνει η απόσταση από τον τοκετό, η κατάσταση είναι πιο δύσκολη ορμονικά.

Εσύ έχεις περάσει τον 1,5 χρόνο.

 

Αν μπορείς να πας σε κάποιον γιατρό που γνωρίζει από θηλασμό και να συζητήσεις τη δομπεριδόνη (αντιεμετικά χάπια που αυξάνουν την προλακτίνη και άρα την παραγωγή του γάλακτος).

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της ασθένειας είναι επικίνδυνο να του δώσεις ξένο γάλα τώρα.

 

Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς κάποιο συμπλήρωμα.

Αν όμως νομίζεις ότι χρειάζεσαι, να πάρεις fenugreek ή καλύτερα να πας σε κάποιον γιατρό που γνωρίζει για το θηλασμό για δείτε το ενδεχόμενο να πάρεις δομπεριδόνη που έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα και ίσως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο λόγω της ασθένειας του παιδιού.

 

ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα μου. :D

ήδη κάνοντας το στήθος πιπίλα, είδα μικρή αύξηση.

θα πάω και από το φαρμακείο αργότερα

φιλιά

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα, σήμερα ξεκίνησα fenugreek και milk thistle.

 

το fenugreek 3κάψουλες/3φορές τη μέρα, όπως διάβασα σε παραπάνω ποστ

και το milk thistle πόσο??? το ίδιο?

 

στη 1η σελ αναφέρεις ότι το blessed thistle κυκλοφορεί και ως milk thistle, ισχύει ή τσάμπα το παίρνω?

 

τέλος, για τη δομπεριδόνη, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) προειδοποιεί γυναίκες που θηλάζουν να μην χρησιμοποιούν το προϊόν αυτό για λόγους ασφαλείας κτλ κτλ...

δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. σκέφτομαι να πάρω κι εγώ για λίγο. είναι το cilroton έτσι? μπορείς να μου πεις τη δοσολογία?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα, σήμερα ξεκίνησα fenugreek και milk thistle.

 

το fenugreek 3κάψουλες/3φορές τη μέρα, όπως διάβασα σε παραπάνω ποστ

και το milk thistle πόσο??? το ίδιο?

 

στη 1η σελ αναφέρεις ότι το blessed thistle κυκλοφορεί και ως milk thistle, ισχύει ή τσάμπα το παίρνω?

 

Ίδια δοσολογία με το άλλο.

 

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι έχει την ίδια δράση παρόλο που είναι άλλο είδος (συγγενικό βέβαια). Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν έχει την ίδια δράση ως γαλακταγωγό.

Υποστηρίζουν ότι μειώνει τη ναυτία που πιθανώς έχει κάποιος εξαιτίας του fenugreek.

 

 

 

τέλος, για τη δομπεριδόνη, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) προειδοποιεί γυναίκες που θηλάζουν να μην χρησιμοποιούν το προϊόν αυτό για λόγους ασφαλείας κτλ κτλ...

δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. σκέφτομαι να πάρω κι εγώ για λίγο. είναι το cilroton έτσι? μπορείς να μου πεις τη δοσολογία?

 

Το FDA προσπαθεί να προστατεύσει τις πωλήσεις του αμερικάνικου φαρμάκου μετοκλορπαμίδη, παρόλο που αυτό έχει περισσότερες παρενέργειες.

Αν μπορείς να πάρεις το cilroton πρέπει να σου το πει κάποιος γιατρός που έχει το ιστορικό σου.

Η ελάχιστη δοσολογία για γαλουχία είναι 3 φορές τη μέρα από 3 ταμπλέτες των 10mg.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...