Recommended Posts

Nordor, aπό εκεί που ο Έλληνας επιθυμούσε τον θάνατο της κατσίκας του γείτονα, εν μία νυκτί τάσσεται υπέρ της, εκφράζοντας ανησυχία για το πως και εάν θα επιβιώσει αυτό το περιβόητο ζωντανό. Προφανώς, ξαφνικά άρχισε να φοβάται τον αναπόφευκτο θάνατο της δικής του κατσίκας, οπότε δεν του μένει άλλο από το να υπερασπιστεί αυτή του γείτονα, με την ελπίδα ότι θα επιβιώσουν και οι δύο.

Τροφή για σκέψη το παραπάνω...

Θα επαναλάβω κάτι που έγραψα και στο άλλο θέμα:

Έχω πάει και Αργεντινή και Νότια Κορέα εν μέσω κρίσης και με 500 ευρώ ξενοδοχείο και φαγητό έκανα ζωάρα ένα μήνα (να το θέσω έτσι).

Αυτοί βέβαια πείναγαν κι έβγαιναν στους δρόμους και κοπάναγαν κάτι κατσαρόλες κάθε Πέμπτη, κάθε τρείς και λίγο γινόταν κι ένας φόνος για μια μπουκιά ψωμί στην κυριολεξία, δεν μπορούσες να κυκλοφορήσεις πουθενά δίχως να'χεις αστυνομική συνοδεία δίπλα σου, για ν'αναφέρω τα λιγότερο φριχτά παραδείγματα (τα υπόλοιπα πραγματικά δεν θέλετε να τα ξέρετε...)

Ακριβώς επειδή σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών μου κι είδα από κοντά τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ επιπτώσεις της χρεωκοπίας, απεύχομαι να ζήσει η Ελλάδα κάτι παρόμοιο (ή ακόμα χειρότερο!) εξαιτίας μιας κυβέρνησης που είναι ήξεις αφίξεις και στα δύσκολα το βάζει στα πόδια με την ουρά στα σκέλια.

Διαφημίσεις

Κοιτά, η κα χουμπνερ ειναι ευρωβουλευτής. Σεβαστον και μια χαρα άνθρωπος αλλα δεν έχει εξουσία ή ρόλο σε αυτή την ιστορία. Εννοώ δεν ειναι μέλος της τρόικας ας πούμε, μια γνώμη λέει. Και μονο το οτι το λέει νομιζω δείχνει οτι σε κάποιους απαντάει. Γινεται μια συζήτηση, το ακούει όλο κ πιο πολυ κ αισθάνεται την ανάγκη να εκφραστεί, απολύτως σεβαςτό, απλως αποδεικνύει οτι η συζήτηση γινεται ηδη

Μόνο που το "Οχι στο μνημόνιο" δεν ισοδυναμεί με "όχι στην ΕΕ".

Όποιος σπέρνει φόβο, το κάνει για να χειραγωγήσει. Πρωτεργάτες παραγωγής φόβου είναι οι εταίροι. Μήπως έχουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ να κερδίσουν; Μη μου πείτε πως τους πήρε ο πόνος τους εταίρους να μας... "σώσουν"! Αν δεν έχουν συμφέρον απλά ΔΕΝ ασχολούνται!

Φόβο σπέρνουν οι μνημονιακές κυβερνήσεις. Μήπως έχουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ να κερδίσουν;

Όταν σε μια διαπραγμάτευση ταυτιζόμαστε με την αντίπερα όχθη και τα δικά ΤΟΥΣ συμφέροντα, τότε κάτι δεν πάει καλά. Κάποιος ΤΡΩΕΙ από άλλη τσέπη! Μήπως οι μνημονιακές μας κυβερνήσεις, που μας έφεραν ως εδώ, γιατί μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε, τρώνε από άλλη ποδιά;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Αν πουμε ΝΑΙ θα κερδισουμε 400 ευρω μισθο και 360 ευρω συνταξη και θα συνεχισουμε να χρεωνομαστε ζωντας με δανεικα. Ωραια και μετα τι? Θα παρουν τα παιδια μας το χρεος.

Το χρέος θα το πάρουν τα παιδιά μας είτε πούμε ναι, είτε όχι στο δημοψήφισμα. Η άρνηση του μνημονίου και η χρεοκοπία δεν ισοδυναμούν με διαγραφή του χρέους. Απλά αντί να το πληρώσουμε σε ευρώ, θα το πληρώσουμε σε δραχμές και θα μας κοστίσει κάτι τις παραπάνω.

Nordor, aπό εκεί που ο Έλληνας επιθυμούσε τον θάνατο της κατσίκας του γείτονα, εν μία νυκτί τάσσεται υπέρ της, εκφράζοντας ανησυχία για το πως και εάν θα επιβιώσει αυτό το περιβόητο ζωντανό. Προφανώς, ξαφνικά άρχισε να φοβάται τον αναπόφευκτο θάνατο της δικής του κατσίκας, οπότε δεν του μένει άλλο από το να υπερασπιστεί αυτή του γείτονα, με την ελπίδα ότι θα επιβιώσουν και οι δύο.

Τροφή για σκέψη το παραπάνω...

Θα επαναλάβω κάτι που έγραψα και στο άλλο θέμα:

Έχω πάει και Αργεντινή και Νότια Κορέα εν μέσω κρίσης και με 500 ευρώ ξενοδοχείο και φαγητό έκανα ζωάρα ένα μήνα (να το θέσω έτσι).

Αυτοί βέβαια πείναγαν κι έβγαιναν στους δρόμους και κοπάναγαν κάτι κατσαρόλες κάθε Πέμπτη, κάθε τρείς και λίγο γινόταν κι ένας φόνος για μια μπουκιά ψωμί στην κυριολεξία, δεν μπορούσες να κυκλοφορήσεις πουθενά δίχως να'χεις αστυνομική συνοδεία δίπλα σου, για ν'αναφέρω τα λιγότερο φριχτά παραδείγματα (τα υπόλοιπα πραγματικά δεν θέλετε να τα ξέρετε...)

Ακριβώς επειδή σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών μου κι είδα από κοντά τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ επιπτώσεις της χρεωκοπίας, απεύχομαι να ζήσει η Ελλάδα κάτι παρόμοιο (ή ακόμα χειρότερο!) εξαιτίας μιας κυβέρνησης που είναι ήξεις αφίξεις και στα δύσκολα το βάζει στα πόδια με την ουρά στα σκέλια.

Και γιατί να πιστέψουμε εσένα και όχι τους αξιόπιστους πολιτικούς μας που έλεγαν ότι δεν τρέχει δα και τίποτα και ότι η Αργεντινή είναι παράδειγμα προς μίμηση;:rolleyes:

Παρακαλώ απλά, να ενημερωθούν όποιοι ψηφίσουν για το τι μπορει να σημαίνει για το επίπεδο ζωής το ΟΧΙ, και να μη μείνουν στο αξιοπρέπεια και όχι άλλα μνημόνια. Επισης να ενημερωθούν και να διαβάσουν τα πλήρη κείμενα, πάνω στα οποία θα ψηφίσουν, γιατί αυτοί που έβαλαν το δημοψήφισμα δεν το έκαναν και πολύ θέμα να ενημερώσουν τον κόσμο με τα πλήρη κείμενα. Μόνο τα Προεδρικά διατάγματα βιάστηκαν να βγάλουν. Αν και σε περίπτωση ΝΑΙ, τα κείμενα θα είναι διαφορετικά, μόνο και μόνο γιατί πλέον μιλάμε για κλειστές τράπεζες.

Λεφτά υπάρχουν! Τελεία και παύλα!

Μα δεν ακουσες τι ειπε ο αλλος? Τα λεφτα ειναι απλα χαρτια...θα βρεθουν:?

Οσο για την κακομοιρα την κατσικα...η νοοτροπια δεν αλλαξε.Κανεις δε λυπαται το ζωντανο του γειτονα...ισα ισα εκει στηριζεται η ολη φιλοσοφια των υποστηρικτων του ΟΧΙ...στο να πεθανει και η κατσικα των υπολοιπων ευρωπαιων ωστε να σωσουν και τη δικη μας κατσικα.Θα αυτοκτονησουμε αλλα θα σας παρουμε μαζι μας...μονο που πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.Η ζημια που θα παθει η Ευρωπη ειναι αμελητεα μπροστα στο τι θα παθουμε εμεις.

Παρακαλώ απλά, να ενημερωθούν όποιοι ψηφίσουν για το τι μπορει να σημαίνει για το επίπεδο ζωής το ΟΧΙ, και να μη μείνουν στο αξιοπρέπεια και όχι άλλα μνημόνια. Επισης να ενημερωθούν και να διαβάσουν τα πλήρη κείμενα, πάνω στα οποία θα ψηφίσουν, γιατί αυτοί που έβαλαν το δημοψήφισμα δεν το έκαναν και πολύ θέμα να ενημερώσουν τον κόσμο με τα πλήρη κείμενα. Μόνο τα Προεδρικά διατάγματα βιάστηκαν να βγάλουν. Αν και σε περίπτωση ΝΑΙ, τα κείμενα θα είναι διαφορετικά, μόνο και μόνο γιατί πλέον μιλάμε για κλειστές τράπεζες.

Συμφωνώ απόλυτα - και σας ρωτάω - ποια/ποιος από εμάς δεν υπέγραψε συναινετική μείωση του μισθού του ? εγώ νομίζω οι περισσότεροι "συμφώνησαν" προκειμένου να μην μείνουν χωρίς δουλειά - το ίδιο θα κάνουμε κ τώρα - δεν μας αρέσει αλλά η άλλη εναλλακτική είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

ΝΑΙ λοιπόν.

Διαφημίσεις

Με κάλυψες!

Βασικά όλα θα ήταν εύκολα και καλύτερα, εάν τα τελευταία 30 χρόνια οι πολιτικοί είχαν καλλιεργήσει πολιτική συνείδηση στο λαό, ούτως ώστε να κατανοήσει τι σημαίνει Ευρώπη, Ευρωπαική Ένωση, ποιοί θεσμοί υπάρχουν, τι εξυπηρετούν, πως λειτουργούν...

Τότε θα ήταν απόλυτα θεμιτό να θέτουν σε δημοψήφισμα καίρια ζητήματα, εξηγώντας κι αφήνοντας στο λαό τις κρίσιμες αποφάσεις, όπως έχει συμβεί σε χώρες ΕΕ με καθεστώς απόκλισης, λ.χ. Μεγάλη Βρετανία, Σουηδία.

Τώρα, μέσα σε μόλις 5 μέρες, προσπαθεί να καταλάβει ο καθένας όχι μόνο τι είναι Ευρώπη και πως λειτουργεί, αλλά ποιά επιλογή από τα δύο (ναι-όχι) θα φέρει τη λιγότερη καταστροφή...

Σκ..ά και κούτσουλους στα μούτρα τους, που λένε και στο χωριό μου...

Υ.Γ. annoulen και Niki81, έτσι ακριβώς.

Συμφωνώ απόλυτα - και σας ρωτάω - ποια/ποιος από εμάς δεν υπέγραψε συναινετική μείωση του μισθού του ? εγώ νομίζω οι περισσότεροι "συμφώνησαν" προκειμένου να μην μείνουν χωρίς δουλειά - το ίδιο θα κάνουμε κ τώρα - δεν μας αρέσει αλλά η άλλη εναλλακτική είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

ΝΑΙ λοιπόν.

Αυτό λεγεται όμως εκβιασμος! Και αν συνεχισουμε ετσι θα εκβιαζομαστε για ολο και περισσοτερα πραγματα. Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με το κειμενο της summer wine.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Όποιος σπέρνει φόβο, το κάνει για να χειραγωγήσει. Πρωτεργάτες παραγωγής φόβου είναι οι εταίροι. Μήπως έχουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ να κερδίσουν; Μη μου πείτε πως τους πήρε ο πόνος τους εταίρους να μας... "σώσουν"! Αν δεν έχουν συμφέρον απλά ΔΕΝ ασχολούνται!

Φόβο σπέρνουν οι μνημονιακές κυβερνήσεις. Μήπως έχουν κάτι ΣΟΒΑΡΟ να κερδίσουν;

Όταν σε μια διαπραγμάτευση ταυτιζόμαστε με την αντίπερα όχθη και τα δικά ΤΟΥΣ συμφέροντα, τότε κάτι δεν πάει καλά. Κάποιος ΤΡΩΕΙ από άλλη τσέπη! Μήπως οι μνημονιακές μας κυβερνήσεις, που μας έφεραν ως εδώ, γιατί μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε, τρώνε από άλλη ποδιά;;

Οι Ευρωπαίοι το είπαν ξεκάθαρα και σε όλους τους τόνους: οχι στο δημοψήφισμα σημαίνει όχι στο ευρώ. και σημαίνει όχι στο ευρώ για πρακτικούς λόγους: λεφτά δεν έχουμε αν δεν πάρουμε αυτά που μας δίνανε. Όταν θα πρέπει να πληρώσουμε μισθούς, συντάξεις, πιστωτές (τόσον καιρό τα χρέη των νοσοκομείων τα πλήρωνε η κυβέρνηση με τα δανεικά που παίρναμε, τώρα, χωρίς αυτά, θα πρέπει τα νοσοκομεία μόνα τους τα χρέη), πού θα βρούμε λεφτά; Πολύ απλά θα τυπώσουμε δραχμές. Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο.

Γι αυτό το λόγο μπήκαμε στα μνημόνια. Αυτό που ζούμε σήμερα είναι αυτό που θα είχαμε ζήσει το 2010 αν δεν είχαμε μπει. Είναι αυτό που ζούμε το δικό μας συμφέρον;

Ακόμη πιστεύεις πως όσοι τα λέμε αυτά σπέρνουμε φόβο αδικαιολόγητα; Δεν έλεγε η κυβέρνηση ότι δεν υπάρχει θέμα capital controls, ότι δεν πρόκειται να κλείσουν οι τράπεζες; Τους ρωτάμε τί θα γίνει από Δευτέρα με το ΟΧΙ, δεν απαντάνε, ο μόνος που σου απαντάει είναι ο Γιούνκερ. Γιατί εξακολουθείς και τους πιστεύεις; Ποιός είναι ο εχθρός του λαού τελικά;

Όσο για τα κίνητρα των ξένων που είναι και ΣΟΒΑΡΑ κατά τη γνώμη σου: το φιλαράκι τους ο Κουρής, ο Παπαδάκης, ο Λαζόπουλος, όλα τα λαμόγια αυτά, αλλά και ο Βαρουφάκης, ο Τσακαλώτος, η Βαλαβάνη πού τα έχουν τα λεφτά τους; Τα έχουν σε ελληνική τράπεζα;;; Όχι βέβαια, έξω τα έχουν. Αυτοί θα πλουτίσουν με τη δραχμή. Θα έρθουν και θα πάρουν το σπιτάκι και το εξοχικούλι μας για ένα κομμάτι ψωμί. Αυτοί δεν έχουν ΣΟΒΑΡΑ κίνητρα;

Επίσης παιδιά, ο Κρούγκμαν μια χαρά παιδί είναι, αλλά έχει πέσει πολλές μα πάρα πολλές φορές έξω, έχει κάνει σοβαρά λάθη. Ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που έλεγε το 1998 για το μέλλον του ίντερνετ:

"The growth of the Internet will slow drastically, as the flaw in 'Metcalfe's law'–which states that the number of potential connections in a network is proportional to the square of the number of participants–becomes apparent: most people have nothing to say to each other! By 2005 or so, it will become clear that the Internet's impact on the economy has been no greater than the fax machine's."

Το 1998 λέει ότι ως το 2005 θα φανεί ότι το ίντερνετ δεν έχει επηρεάσει την οικονομία παρά μόνο όσο και το μηχάνημα φαξ. Σήμερα η ψηφιακή οικονομία, η οικονομία του ίντερνετ έχει αλλάξει τον κόσμο, όχι μόνο την οικονομία, τα πάντα γύρω μας. Ο Κρούγκμαν έκανε τεράστιο λάθος για ένα τεράστιο θέμα, απλώς γιατί ήθελε να πει κάτι εντυπωσιακό για να τον διαβάζουμε. Δεν είναι θέσφατα όσα λέει.

5 χρόνια μόνο λάθη, μόνο ύφεση, μόνο φοροεπιδρομές, μόνο προσβολή στην χώρα μας. Ας τιμωρηθουν όσοι έχουν φέρει τη χώρα ως εδώ αυτά τα 5 χρόνια, δεν παίζεις με την τύχη εκατομυρίων ανθρώπων, όχι να ζητούν κι από πάνω να πούμε και ΝΑΙ στη συνέχιση του ολοκαυτώματος.
    Εάν νομίζεις πως ψηφίζοντας όχι, τιμωρείς όσους έφεραν τη χώρα ως εδώ, πλανάσαι πλάνην οικτρά. Αυτοί έχουν ήδη βολέψει και τα τρισέγγονά τους (και θα συνεχίσουν να βολεύονται έως ότου επέλθει η Δευτέρα Παρουσία).

Οι υπόλοιποι θα "θαφτούν" δυο μέτρα κάτω, σε χρόνο ντε-τε.

Οι προηγούμενες γενιές φόρτωσαν στην πλάτη μας τα δικά τους χρέη.

Εγώ αρνούμαι να φορτώσω στις επόμενες γενιές τη ζωή σε μια Ελλάδα εκτός ΕΕ.

Αρνούμαι να δω τα παιδιά μου να μην έχουν άλλη επιλογή απ' τα χωράφια ή τη μετανάστευση, αλλά αυτή τη φορά με καθεστώς Ασιάτη πρόσφυγα.

Πιστεύεις πως στην πραγματικότητα ο Σύριζα (με κάθε λογής εθνικιστή πατριδολάγνο που έχει μαζέψει), θέλει να παραμείνουμε στην ΕΕ; Διότι, εμένα, κάτι ανατριχιαστικά συνθήματα του τύπου "Θ'ανατείλει ο ήλιος" και "Δεν σκύβουμε το κεφάλι", μου θυμίζουν έναν άλλο "ηγέτη" που μόνο που δεν σήκωσαν από το μνήμα για να τους παρασταθεί...

Διαφημίσεις

Το newsbeast είναι η επίσημη ιστοσελίδα; ΠΛάκα μας κάνεις;

Επισημη μεταφραση εγραψα, οχι επισημη σελιδα.

Βγαλε τις παρωπιδες οταν διαβαζεις κατι .

Και εαν δεν την θεωρεις αξιοπιση την ιστολελιδα , κανε αναζητηση και βρες την αξιοπιστη σελιδα. Απο οτι βλεπω εχεις διαθεσιμο χρονο μεγαλο, μια και εισαι συνεχεια στο forum.

Ζησε στη χωρα σου και αφησε τους ΄΄ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ΄΄ να παλευουμε και να αποφασισουμε για την μοιρα μας γιατι δεν φαινεται να σε ενδιαφερει η Ελλαδα, δεν ειδα να σου καιγεται καρφακι για τις ιδωτικοποιησεις.

Είναι που διερρήγνυε τα ιμάτιά του ότι "δεν είναι πρωθυπουργός παντός καιρού"... :roll:

Σωστά, είναι "πρωθυπουργός όπου-φυσάει-ο-άνεμος"... :roll:

Προφανώς φοβήθηκε πως θα τον λιντσάρανε οι συνταξιούχοι στο Σύνταγμα. :roll:

Να πω αρχικα ότι συντάσσομαι με beba, Εκαβη κτλ. ΝΑΙ δαγκωτο.

Δευτερον, το οτι αποδέχτηκε με όρους μια συμφωνία που δεν ισχύει δεν μου λέει τίποτα. Δεν χαίρομαι ακόμη. Εντιτ: εννοώ μια πρόταση που δεν είναι πλέον στο τραπέζι

Δεν χαίρομαι ακόμη. Εντιτ: εννοώ μια πρόταση που δεν είναι πλέον στο τραπέζι

Τι να πω? Είστε πραγματικά τόσο σιγουροι για την απόφασή σας που χαίρεστε κιόλας που ξεπουλιέται η χώρα και άνθρωποι της χώρας? Και εγώ, που ΜΑΛΛΟΝ ναι θα ψήφιζα, δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι αυτή θα ήταν η σωστή απόφαση και η καλύτερη επιλογή "μακροπρόθεσμα" για τα παιδιά μου και για τα εγγόνια μου. Σιγά μη χαρούμε κιολας βρε παιδιά, άντε σήμερα να πάμε στο σύνταγμα να πανηγυρίσουμε. Τέτοιους χρειαζόμαστε πάντως, για αυτό είναι αυτοί οι πολιτικοί μας, ξέρουν να μας χειρόζονται τόσο καλά που θα φτάσει ο μισθός μας 300 Ευρώ και εμείς πανηγυρίζουμε. Τι μας ενδιαφέρει ο διπλανός μας που ταϊζει τα παιδιά του με την σύνταξη του μπαμπά του.

Εκάβη όταν και άμα έρθεις στην χώρα μας αν δεις ανήλικο, ενήλικα ή ηλικιωμένο ζητιάνο, άστεγο, να τρώει από τα σκουπίδια πες του ότι εγώ θα ψήφιζα ναι για να σε βοηθήσω και αυτοί που θέλαν να ψηφίσουν όχι ήθελαν απλώς να σε καταδικάσουν.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κρίνω ούτε τους ανθρώπους που λενε ναί αλλά ούτε και τους ανθρώπους που λένε όχι. Αλλά να χρησιμοποιούν λέξεις όπως δαγκωτό και νικήσαμε και γουαου απλώς γίνομαι έξαλη.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Τι να πω? Είστε πραγματικά τόσο σιγουροι για την απόφασή σας που χαίρεστε κιόλας που ξεπουλιέται η χώρα και άνθρωποι της χώρας? Και εγώ, που ΜΑΛΛΟΝ ναι θα ψήφιζα, δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι αυτή θα ήταν η σωστή απόφαση και η καλύτερη επιλογή "μακροπρόθεσμα" για τα παιδιά μου και για τα εγγόνια μου. Σιγά μη χαρούμε κιολας βρε παιδιά, άντε σήμερα να πάμε στο σύνταγμα να πανηγυρίσουμε. Τέτοιους χρειαζόμαστε πάντως, για αυτό είναι αυτοί οι πολιτικοί μας, ξέρουν να μας χειρόζονται τόσο καλά που θα φτάσει ο μισθός μας 300 Ευρώ και εμείς πανηγυρίζουμε. Τι μας ενδιαφέρει ο διπλανός μας που ταϊζει τα παιδιά του με την σύνταξη του μπαμπά του.

Εκάβη όταν και άμα έρθεις στην χώρα μας αν δεις ανήλικο, ενήλικα ή ηλικιωμένο ζητιάνο, άστεγο, να τρώει από τα σκουπίδια πες του ότι εγώ θα ψήφιζα ναι για να σε βοηθήσω και αυτοί που θέλαν να ψηφίσουν όχι ήθελαν απλώς να σε καταδικάσουν.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κρίνω ούτε τους ανθρώπους που λενε ναί αλλά ούτε και τους ανθρώπους που λένε όχι. Αλλά να χρησιμοποιούν λέξεις όπως δαγκωτό και νικήσαμε και γουαου απλώς γίνομαι έξαλη.

Mια διευκρίνιση και δεν θα ξαναποσταρω: προφανως δεν θελω μνημονιο ουτε χαιρομαι για την κατασταση. Αλλά θα ελπίζω αν επιτελους υπαρξει συμφωνια για να βγει η χωρα απο την αβεβαιότητα και για να αποφευχθουν τα χειρότερα, που δεν τα φανταζόμαστε καν.

Αλλωστε, δεν εχει εξηγήσει κανείς επισημως τι σημαίνει οχι. Αρα πώς να το ψηφίσω;

Εν πάση περιπτώσει, ζητώ συγγνώμη για τις εκφράσεις μου, δεν ήθελα να σας προσβάλω, και αναδιατυπώνω: Θα ψηφίσω Ναι γιατί είναι η ασφαλέστερη και λόγικότερη επιλογή για λόγους που προείπαν οι προλαλήσασες (αν και σίγουρα δεν είναι καλή επιλογή, αλλά αυτές τελείωσαν προ καιρού) και το όχι για μένα σημαίνει δραχμή. Καλύτερα 300 ευρώ παρά τα αντίστοιχα σε δραχμές με ισοτιμία στον πάτο και πληθωρισμό στα ύψη). Και με αυτά που ακούγονται, δεν είμαι ακόμη αισιόδοξη ότι θα βγει η χώρα από τη σημερινή κατάσταση. Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά.

Ώρες , ώρες ήθελα να ήξερα ... Αυτή η ατάκα με τα 300 ευρω, που το έχουν γράψει αρκετοί εδω μέσα , είναι αυτοί που παίρνουν 300 ευρω ή αυτοί που θέλουν οι άλλοι να παίρνουν 300 ευρώ! Τι κατάντια είναι αυτή να πιστεύει κάποιος άτι είναι και τυχερός να παίρνει 300 ευρώ απο το τίποτα.ΟΧΙ δεν το αξίζει κανείς αυτό , δεν υπάρχει ζωή έτσι , έπρεπε να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο. ΟΚ πάρε τώρα 300 ευρω αλλα δούλεψε και εσυ να αλλάξει κάτι να πάρεις παραπάνω στο μέλλον. Η Ανάπτυξη θα το κάνει αυτό.Μιλάτε για την κατσίκα του ξένου αλλά για την κατσίκα του διπλανού σας δεν σας καίγεται καρφάκι! Καλά και τα 300 μου....

Εγω δεν παίρνω 300 ευρω , βγάζω πολύ περισσότερα όπως και οι συνάδελφοι μου , γνωστοί μου , φίλοι μου και ΟΛΟΙ ΜΑΣ δηλώνουμε ανεξαρτήτως πολιτικής ιδεολογίας και επαγγέλματος ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ , ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ .Πως τα καταφέρνετε εσείς με 300 ευρώ να μην είστε αγανακτισμένοι?Τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση?

Αλλά όπως δήλωσε η Μέρκελ (σε μετάφραση δική μου).... Καλοί βλάκες τα ανθρωπάκια οι Ελληνες.Δέχονται ότι τους επιβάλουμε, απο φόβο που τα έχουν κάνει χάλια και έτσι μας έδωσαν και 5 χρονάκια να προετοιμαστούμε και εμείς. Άντε απο Δευτέρα και πάλι θα καταπιούν ότι ζητήσουμε απο φόβο για δραχμή και σε 5 χρονάκια αν υπάρχουν... τα ξεναλέμε και εαν δεν θέλουν... ουστ.Θα είμαστε ακόμη πιο καλά οι 18.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν δεν κλείνεις μια βιώσιμη συμφωνία.

Στο ευρώ θα είμαστε έτσι και αλλιώς, με Τσιπρα , με Σαμαρά , με οικουμενική ... χάσαμε όμως δυστυχώς την δυνατότητα να έχουμε πιο φιλικούς- λογικούς -τίμιους όρους στην αποπληρωμή των υποχρεώσεων μας.Αυτό μόνο οι Ελληνες μπορεί να το επιδίωκαν σε αυτή την γή..

Σε λίγο καιρό δεν θα καταλαβαίνω όμως, γιατί και πάλι θα κλαίει ο κόσμος που δεν θα έχει να φάει , δουλειά , ασφάλεια κλπ.

Για τους τύπους και στατιστικά στοιχεία, ανήκω στο χώρο του κέντρο-κεντροδεξιά, για να μην έχουν κάποιοι αυταπάτες, για το ποιοι λέμε όχι στα παράλογα μέτρα και ναι σε βιώσιμα μέτρα.

Επίσης να προλάβω...δεν αναφέρομαι στην peony για τα 300. Εχει αναφερθεί σε πολλά ποστ χθές αλλα δεν είχα προλάβει να τοποθετηθώ για το θέμα ενω ήθελα:P

Ferby, απλά θα πω ότι από όσα γράφεις φαίνεται ότι κλείνεις τα αυτιά σου στο τι σημαίνει όχι. Κοίταξε να ενημερωθείς, αν θες... Εκείνοι στους οποίους πιστεύεις δεν σε ενημερώνουν, όπως και κανέναν άλλον, προφανέστατα. Κοίτα να ενημερωθείς από τις Κασσάνδρες... Και πες μετά ότι δεν τις πιστεύεις.

Το τι κατάσταση έχει δημιουργηθεί φαίνεται παρακάτω και φαίνεται πόσο προετοιμασμένοι είναι να τη λύσουν όσοι τη δημιουργησαν.

53:50-59.00

https://www.youtube.com/watch?v=tJ3nFkAP88M

Το είδα όλο εχθές, αλλά δεν έχουν απάντηση, μην μπείτε στον κόπο να δείτε άλλο.

Αυτοί οι άνθρωποι, αρκετοί από αυτούς τουλάχιστον που καθοδηγούν τον κόσμο και του λένε ότι έχουν τις λύσεις, δεν ήξεραν καν τι προκαλεί το κλείσιμο των τραπεζών.

Ιδιαίτερα αυτό το βίντεο ενδιαφέρει τους ελεύθερους επαγγελματίες, τους Ιδιωτικούς υπαλλήλους άμεσα και αμέσως μετά τους δημοσίους υπαλλήλους και συνταξιούχους άσχετα αν έχουν αντιληφθεί ότι τα λεφτά τα οποία μπαίνουν στη μισδοδοσία τους δεν φυτρώνουν στα δέντρα.

Η απάντηση του Φίλη δείχνει ότι δεν είχε καν ιδέα τι συμβαίνει στην αγορά και τέλος πάντων δεν είχε απάντηση να δώσει!

Έχει και ένα άλλο ενδιαφέρον κομμάτι.

1.49.35 - 1.50.

Αν ακούσετε και λιγο μετά, θα δείτε οτι ο Φίλης προβλέπει συμφωνία ΜΕ ΟΧΙ!!!!???

http://online.wsj.com/public/resources/documents/eurogroupdebtanalysis.pdf

Αυτός είναι ο σύνδεσμος που αναγράφεται η πρόταση των θεσμών, βάση της οποίας καλούμαστε να επιλέξουμε "Ναι" ή "Όχι". Το κείμενο είναι στα Αγγλικά.

Η μετάφραση στα Ελληνικά είναι στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.referendum2015gov.gr/giati-i-diexagogi-tou-dimopsifismatos/i-pliris-protasi-ton-thesmon/

Η ακριβής μετάφραση έχει παραλείψει ένα "δεν" ("no" στα Αγγλικά) αλλάζοντας εντελώς το νόημα. Δείτε σχετικά εδώ:

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-01/it-s-not-all-greek-to-voters-as-key-debt-document-mistranslated

Γενικά είναι κακή μετάφραση, το κείμενο είναι πρόχειρο και κακογραμμένο.

Είναι παράλογο να ζητάνε από οποιονδήποτε να ψηφίσει επάνω σε αυτό, κατ'εμέ.

Θα έπρεπε να ήταν παράνομη μία τέτοια απαίτηση.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα