Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Οταν ειναι ταμπου ενα δημοψηφισμα και υπονομευεται με ολους τους τροπους , εκβιασμο , ψεμμα

Οταν ειναι ταμπου η φραση εκτος Ευρω .

Σε μια Δημοκρατια και σε ΜΜΕ ''προυραλιστικα'' θα επρεπε ολο αυτο το διαστημα των 5 χρονων να μας ειχαν ενημερωσει για τις συνεπειες ενος grexit

Oχι να υπαρχει ενας διαχυτος απροσδιοριστος φοβος.

Ολοι φοβομαστε χωρις να ξερουμε ακριβως τις επιπτωσεις

Ειναι τελειως απαγορευμενο να γινει οποιαδηποτε συζητηση πανω σε αυτο.

Οποιος τολμησει να μιλησει για grexit τον ριχνουμε στο πυρ το εξώτερον.

 

Έλα μου ντε... Ο συριζαίος της γειτονιάς από το 2012, που απαιτούσε να μάθει τι ψηφίζεις, το πετούσε ανέμελα ότι δεν τρέχει και τίποτα η δραχμή, ζούσαμε καλά και τότε... Και δεν είχε να πει τίποτα παραπάνω πάνω σε αυτό.. Γιατί στο φινάλε δεν ήταν και κανένας οικονομολόγος ήταν απλώς κομματικός που αναμάσαγε κάτι που του είχαν πει στα γραφεία Συριζα της γειτονιάς κάτι άλλοι επίσης άσχετοι με τα οικονομικά. Τώρα ο Συριζαιος της γειτονιάς δεν παραδέχεται ότι υπάρχει σκοπιμότητα από το κόμμα του που μας πάει στη δραχμή, γιατί σου λέει διαπραγματεύονται, οπότε δεν έχεις και κάποιον να μιλήσεις από τους δραχμιστές!

 

Και φυσικά δεν πρόκειται να γίνει τέτοιο δημοψήφισμα, αντί για αυτό έχουν εντολή, υποτίθεται και το Γενάρη και τώρα, για διαπραγμάτευση μέσα στο ευρώ.

 

Για να μας πεισουν οτι δεν ψηφιζουμε , οχι στην προταση Γιουνγκερ-δηλαδη ειμαστε αγραμματοι και δεν ξερουμε να διαβαζουμε -και ψηφιζουμε ΟΧΙ στην ΕΕ και οχι στο Ευρω.

και ΤΟ ΑΚΡΟΝ ΑΩΤΟΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ

Μετα το Δημοψηφισμα το ΟΧΙ σημαινει ΝΑΙ στο Ευρω και Ναι στην ΕΕ..''Αυτη την εντολη πηρε οΤΣΙΠΡΑς''

Μολις το ακουσα παλι απο τον Μειμαρακη.

 

Όλος ο πλανήτης και κυρίως οι Ευρωπαίοι, ανακοίνωσαν επίσημα ότι έτσι θα έβλεπαν το ΟΧΙ. Ότι θα άνοιγε την πόρτα στην έξοδο και από την ΕΕ και από την ευρωζώνη. Για αυτό και η σύνοδος των 28 που προγραμματίζεται την κυριακή. Δηλαδή όχι μόνο οι χώρες του ευρώ πλέον, αλλά και της ευρωπαϊκής ένωσης, γιατί φαίνεται ότι δεν μπορεις να έχεις μόνο το ένα χωρίς το άλλο, έτσι όπως ήταν οι συνθήκες ένταξης στο ευρώ.

 

Ένα λόουερ, όλοι το έχουμε, να διαβάσουμε έστω λίγα λεπτά ένα έγκυρο διεθνές μέσο ενημέρωσης, όμως προτιμάνε κάποιοι να ακολουθούν τυφλά ένα κόμμα που ήταν όλο ψέματα, που λίγες μέρες πριν διαβεβαίωνε ο Βαρούφ ότι του είχαν έρθει κάμποσες προτάσεις καλύτερες από αυτές στο δημοψήφισμα, για να θυμηθούμε ένα πρόσφατο παπατζηλίκι!

 

Οπότε μην ανησυχείτε για τίποτα, όλα πρίμα, δεν συντρέχει λόγος προβληματισμού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρα από αυτά και επειδή έχουμε παιδιά και όλες μας με τον τρόπο μας νοιαζόμαστε για το μέλλον τους, κοιτάξτε τι κόσμος μαζεύεται στις συγκεντρώσεις του όχι. Και αρκετός κανονικός κόσμος, της εργασίας, συνταξιούχοι, άνεργοι, γιατί όχι.

 

Και είναι και κάτι παιδιά γύρω στα 30 που έχουν χάσει προ πολλού την όρεξη να ψάξουν για δουλειά και φαίνεται αυτό στην όψη τους. Είναι πάρα πολλά πια. Απίστευτα πολλά. Που έχουν αποφασίσει ότι αν δεν "αλλάξει κάτι", ας μην ψάξουν για δουλειά. Ας περιμένουν την αλλαγή.

 

Για αυτούς θα πρέπει να βρεθεί λύση. Γιατί μέχρι τώρα τους προσφέρονται μαγικές λύσεις και ελπίδες. Θα αλλάξουμε την Ευρώπη και έτσι.

 

Δεν θυμάμαι αν έχω ήδη γράψει κάτι παρόμοιο εδώ, αλλά το παραπάνω μου έκανε τεράστια εντύπωση. Με την όποια λύση, συμφωνία, ρήξη, αυτοί οι άνθρωποι είναι που αξίζουν την προσοχή όποιων παίρνουν τις αποφάσεις. Γιατί ό,τι προσπαθήσει κάποιος να χτίσει, αυτοί θα το πολεμήσουν, αν συμπεράνουν ότι οι άλλοι τους αφήνουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σοφα τα λες athinap.οσο για μενα μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα.εννοουσα οτι η αναδιαρθρωση του χρεους ειναι σοβαρο θεμα αλλα εκεινο που πρωτευει τωρα ειναι η συμφωνια για να ανοιξουν οι τραπεζες κ να κινηθουμε.χωρις τα χρηματα οι τραπεζες θα κανουν μπαμ.να ανασανουμε λιγο κ να παρει ενα ρυθμο η ζωη μας.η αναδιαρθρωση κ γω συμφωνω οτι θα πρεπει να συζητηθει μεσα στο χρονο.πιστευω μαλλιστα οτι κ η προηγουμενη κυβερνηση θα επρεπε ηδη να εχει αρχισει να το ζηταει οταν ειχε αρχισει να αχνοφαινεται μια σταθεροτητα.το να πιεσει τωρα εδω που τα φτασε σκουντουφλα ειναι μια λογικη ιδεα αλλα ποσο μπορει κανεις να κραταει το καπακι πανω απο μια κατσαρολα που βραζει? δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη στιγμη.δεν μπορουμε να τους βριζουμε κ ταυτοχρονα να ζηταμε να ειμαστε κοντα τους. δεν πρεπει να γινονται σπασμοδικες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

«Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έχει δίκιο όταν λέει ότι χωρίς κούρεμα το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο», ανέφερε ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε.

 

Ωστόσο, απέρριψε το ενδεχόμενο νέου κουρέματος, καθώς, όπως είπε, κάτι τέτοιο θα παραβίαζε τους κανόνες της Ευρωζώνης.

 

Για το παραπάνω τι λέτε?Ποια είναι η άποψη σας εσεις του Ναι?Τι πρέπει να κάνει ο Ελληνικός λαός?

Πείστε με γιατι και που είμαι λάθος?

 

Πως θα πειστεί ένας λογικός άνθρωπος να δεχθεί το παράλογο.

 

Ο Σοιμπλε θέλει να φύγουμε για να κουρεφτεί ή για πάντα να χρωστάμε.Ο ΤσΊπρας προσπαθεί , Ο Λαφαζάνης θέλει να φύγει , η Φωφη και Σταυρος χέστηκαν πάνω τους και λιγο αργά το κατάλαβαν να βοηθήσουν......

 

Λοιπόν πως πείθεις το 62% να μείνουν Μ.........ς ?

 

Αγαπητή ferby, το σκεπτικό το δικό μου και νομίζω του ναι είναι το εξής:

 

ας υποθέσουμε ότι σήμερα, 10/7, όπως είναι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, μας χαρίζουν το χρέος, τελείως, οκ?

 

Σε λίγες μέρες (για να μην πω αύριο, 11/7) το ελληνικό κράτος πάλι θα πρέπει να πληρώσει κάποιες υποχρεώσεις του, σωστά; Έχει μισθούς, έχει συντάξεις, έχει υλικά για να λειτουργούν τα νοσοκομεία, πετρέλαια για να κινούνται τα κρατικά οχήματα, ενοίκια για να στεγαζονται δημόσιοι οργανισμοί, κλπ.

 

Συμφωνούμε σε αυτό; Φαντάζομαι ναι, αν όχι πες μου.

 

Το ερώτημα είναι: πού θα τα βρει αυτά τα λεφτά;

Η απάντηση: θα πρέπει να ξαναδανειστεί. Συμφωνούμε και σε αυτό; Υπάρχει βέβαια και η λύση να πας σε δραχμή (που για μένα δεν είναι λύση, αν θες τη συζητάμε, απλώς εδώ ακολουθώ την υπόθεση ότι θέλουμε να παραμείνουμε στο ευρώ αν συμφωνείς).

 

Για να ξαναδανειστεί λοιπόν θα πρέπει να βγει στις αγορές, συμφωνούμε σε αυτό; Γιατί είναι σαφές ότι από όσους προσπάθησε να βρει άλλα λεφτά (Πούτιν, Ιρανοί και άλλοι) δεν είχε επιτυχία, οπότε πρέπει να βγει έξω να ζητήσει λεφτά.

 

Και σε ρωτάω τώρα: εσύ αν ήσουνα της αγοράς και σου ζήταγε η Ελλάδα να τη δανείσεις λίγες μόνο μέρες αφού σου είχε φάει λεφτά (γιατί με τη διαγραφή του δικού μας χρέους, κάποιοι χάνουν λεφτά, συμφωνούμε σε αυτό; ). Εσύ λοιπόν, σε αυτή την περιπτωση, δε θα ζητούσες ένα πολύ υψηλό επιτόκιο και πολλές εγγυήσεις; Οικόπεδα, οικήματα, πολλά πράγματα που να ναήκουν στο ελληνικό δημόσιο;

 

Συμφωνούμε σε αυτό;

 

Να σου θυμήσω ότι με το καταραμένο οπως το λέμε μνημόνιο η Ελλάδα δανειζόταν με επιτόκιο κάτω του 5% (ως και πολύ κατω). Όμως αν βγούμε στις αγορες, το επιτόκιό μας θα γίνει σίγουρα διψήφιο. Κατά τη γνώμη μου, θα είναι πολύ μεγάλο, μπορεί και 20%.

 

Αυτό σημαίνει ότι το χρέος πάλι θα εκτοξευθεί πάρα μα πάρα πολύ γρήγορα και θα βρεθούμε πάλι στην ίδια κατάσταση. Και αυτό γιατί το δημόσιό μας χρειάζεται πολλά λεφτά για υποχρεώσεις που δεν πρέπει να έχει κανονικά. Επειδή δεν είναι καλά οργανωμένο, δε διαχειρίζεται σωστά τη δημόσια περιουσία, δεν ξέρουμε τί κτήρια μας ανήκουν, δεν ξέρουμε τί οργανισμούς έχουμε, ουσιαστικά πετάμε λεφτά σε ένα πιθάρι. Και αυτά τα λεφτά τα δανειζόμαστε.

 

Ο Σόιμπλε λοιπόν (ΚΑΙ το ΔΝΤ, αλλά αυτό δε μας το είπαν οι κυβερνώντες μας, επίτηδες το αποφεύγουν) λένε κάτι απλό: το χρέος μπορεί να κοπεί. Πρώτα όμως θα πρέπει να γίνουν εκείνες οι αλλαγές στον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο ώστε όταν θα κοπεί το χρέος, όταν θα τελειώσουν τα μνημόνια, να μπορείς να βγεις πάλι στην αγορά για να δανειστείς και να μπορείς να πετύχεις καλό επιτόκιο για να μην ξαναγονατίσεις.

 

Είναι απλό: αυτό που κάνει το χρέος αβάσταχτο δεν είναι το ίδιο το ποσό του χρέους, είναι το ότι εμείς, με αυτή την οικονομία και αυτό το κράτος, δε μπορούμε να το ξεπληρώσουμε. Σκέψου ας πούμε έναν άνθρωπο που βγάζει 1000 ευρώ το μήνα και χρωστάει 50 000 ευρώ. Είναι μεγάλο το χρέος ΓΙ ΑΥΤΟΝ τον άνθρωπο. Αν τώρα ο ίδιος άνθρωπος βρει μια άλλη δουλειά και βγάζει πλέον 5 000 ευρώ το μήνα, τότε το ίδιο χρέος δεν είναι τόσο δυσβάσταχτο.

 

Έτσι λειτουργεί ο δανεισμός, σου δίνει η τράπεζα λεφτά γιατί βλέπει ότι μπορείς να τα αποπληρώσεις, το ίδιο είναι και εδώ, συμφωνούμε;

Αυτό είναι το θέμα: να μπορέσει η οικονομία μας και το κράτος μας να αναπτυχθούν ή να έχουν προοπτική να αναπτυχθούν. Τότε μπορούμε και χρέος να κόψουμε και όλα να τα κάνουμε, γιατί τότε θα σε δανείζουν όλοι, όταν βλέπουν ότι μπορείς να ξεπληρώσεις τα χρέη σου.

 

Επίσης, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: άντε και μας χαρίζουν σήμερα το χρέος, άντε και βρίσκουμε από κάπου λεφτά φτηνά. Εσύ πού νομίζεις ότι θα πάνε αυτά τα λεφτά; Θα επενδυθούν κάπου ή θα μοιραστούν σε ημέτερους και διάφορα συμφέροντα κυρίως του δημοσίου; Θα πάνε για να γίνει μηχανογράφηση, ώστε να πιαστούν οι φοροφυγάδες; θα πάνε για να επιμορφωθούν τα στελέχη των ελεγκτικών οργανισμών του δημοσίου και να αυξηθεί το προσωπικό σε αυτές τις υπηρεσίες ώστε να πιάνουν τον εργοδότη που εκμεταλλεύεται τον εργαζόμενο, το φοροφυγά και όλους αυτούς; Ή θα πάνε όπως πήγαν και τα μέχρι τώρα λεφτά; Σε σάντουιτς για το Φωτόπουλο και επαναπρόσληψη ρουσφετιών στο μετρό;

 

Είναι σωστό, είναι εθνικά υπερήφανο να ζητάμε λεφτά από σλοβένους, σλοβάκους, λιθουανούς, που ζούνε με 300 και 400 ευρώ το μήνα για να δίνουμε σάντουιτς στο Φωτόπουλο;

 

Εγώ αλλιώς την αντιλαμβάνομαι την αξιοπρέπεια παιδιά.

 

Η Ελλάδα είναι μια μεγάλη χώρα, πρέπει να είναι. Δε μπορεί να είμαστε πάντα με το χέρι απλωμένο, εμείς πρέπει να το καταλάβουμε αυτό, όχι να μας το λένε οι ξενοι. Εμείς πρέπει να δούμε ότι η χώρα μας πρέπει να δείξει την αξία της, έχουμε τέτοιο δυναμικό, τέτοια ωραία χώρα κι εμείς καθόμαστε και κλαιγόμαστε που μας κυνηγάνε οι ξένοι. Αυτό δεν είναι αξιοπρεπεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβαζα τα τελικά προτεινόμενα μέτρα.

 

Λυπάμαι που το λέω , αλλα καλό είναι σιγά σιγά να προετοιμαζόμαστε για την ηρωική έξοδο. Ίσως οχι τώρα, αλλά πολύ σύντομα.Και με ποιά κυβέρνηση άραγε! Ο μοναδικός τρόπος να μείνουμε στο ευρω, είναι να αλλάξει στάση η Ευρώπη με συνεχείς πιέσεις αλλα με τόσες υπογραφές......

Τα χρήματα αυτά δεν υπάρχουν να μαζευτούν.Απλά δεν θα πληρώνει κανείς τίποτα και κανέναν γιατί δεν θα έχει τίποτα.

Αυτό θα έχει δραματική επίπτωση και σε μας που εως τώρα δεν είχαμε πληγεί. Τί θα κάνουμε μόνοι μας στην αγορά?????

Αυτοκαταστρεφόμαστε στο βωμό της πολιτικής ήττας!

 

Τώρα θα γκρινιάζω ΕΓΩ που με οδηγείτε εμένα στην δραχμή κάποιοι φοβισμένοι που με αποκάλεσαν και Εθνικό προδότη. Αντί να είμασταν όχι στα παράλογα μέτρα όλοι μαζί , μας έμεινε η ταμπέλα του Ευρωπαίου πολίτη .

 

Θα γελάει όλη η Ευρώπη μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

ferby, θα ήθελες να μας εξηγήσεις ψύχραιμα και με επιχειρήματα τι σκέφτεσαι ότι θα ακολουθήσει μία μη επίτευξη συμφωνίας με τους "εταίρους", με δεδομένο το όχι της ελληνικής κυβέρνησης στους όρους τους;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι "ψήνεται" αναδιάρθρωση του χρέους.

Το λέει η Λαγκάρντ ανοιχτά πλέον, το λένε οι Γάλλοι, ενώ Μέρκελ-Σόιμπλε είπαν όχι στο "κλασσικό" κούρεμα (που δεν πρότεινε ποτέ αυτό ο Βαρουφάκης), αλλά αφήσαν ένα μικρό παράθυρο για αναδιάρθρωση. Αν ακόμα και αυτοί οι δύο αφήνουν παράθυρο, ίσως να μπορεί να γίνει.

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500011346

 

Για τις συγκεντρώσεις, συμφωνώ ότι είναι εντελώς άστοχες τώρα.

 

Συμφωνώ με την Άννα.

Εγώ βλέπω μια μεταστροφή. Αρχίζουν όλοι να μιλάνε για αναδιάρθρωση του χρέους ή τέλοσπάντων να μην το αποκλείουν... Ενώ μέχρι τώρα το απέκλειαν εντελώς. Λένε καθαρά ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο, ενώ μέχρι τώρα είχαμε δημιουργική ασάφεια ως προς αυτό το θέμα.

Μην κολλάτε στα μέτρα. Προφανώς και θα παρθούν μέτρα. Το θέμα είναι αυτά να μην πλήττουν μόνο τους ήδη πληγμένους, να πιάσουν και κάποιες περιπτώσεις που δεν τους έχει αγγίξει η κρίση ή που τους εξαιρούσαν συνεχώς (δεν θέλω να φωτογραφίσω) και να υπάρχει ένα φως στο τούνελ. Όταν μέχρι τώρα δεν συζητούσαν ουτε καν το ενδεχόμενο αναδιάρθρωσης, για ποιο φως μιλάμε; Όταν τα μέχρι τώρα μέτρα αποδεδειγμένα επιδείνωσαν την κατάσταση, έπληξαν κυρίως την μεσαία και κάτω τάξη και αύξησαν το χρέος, για ποιο φως μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ax Εκάβη,

 

Δεν διαφωνούμε επι της ουσίας, στην παρουσίαση των γεγονότων.Σε αυτά συμφωνούμε όλοι. Αναλύσεις του τι είναι σωστό , πως φτάσαμε εδώ , τι θα κάνουμε εμείς πρώτα , μας δίνουν τα λεφτά τους κλπ είναι κοινές θεωρίες προς σκέψη.

Διαφέρουμε ως προς την λύση του τώρα.

Πραγματικά στο λέω, χωρίς ίχνος ειρωνείας, η ανάλυση σου με έπεισε απόλυτα οτι η μόνη διέξοδος λοιπόν είναι η δραχμή.

Εκάβη ή ψάχνουμε πως μπορούμε ανεκτά να μείνουμε στο ευρώ ή δεν μένουμε.

Ξέρεις σου διαφεύγει οτι η Ευρώπη μας κράτησε με το ζόρι για να μην καταστραφούν οι τράπεζες τους (Γαλλία) με όρους που όρισαν αυτοί και που δεν έχουν τηρηθεί παρά στο ελάχιστο. Ζητούν απο εμάς αλλα δεν έδιναν τίποτα, γιατι είχαμε μια πουλημένη συμφωνία. Για αυτά δεν μιλάς!!!!!!

Εκάβη μιλάς για τους Σλοβάκους , λιθουανούς , ποτέ για τους Ελληνες. Δεν είμαστε στην ίδια μοίρα και δεν έχουμε τα ίδια διακαιώματα πάνω στο θέμα , απορώ πως το γράφεις συνέχεια!!

Δεν ξέρω εάν εσύ μας βλέπεις σαν ζητιάνα χώρα.Εγώ όχι. Και επειδή έτσι μας χαρακτηρίζεις, ενισχύεις γιατί πρέπει ένα κράτος να διατηρήσει την περιουσία της.

Κατάλαβα πάντως οτι προτείνεις αυτά που έλεγε ο Σοιμπλε.Αλλά Εκάβη δεν θα σας κάνουμε την χάρη να πάμε στην δραχμή.Θα μείνετε με το χαμόγελο που είπε και ο Ποταμίσιος χθές. Ούτε επειδή μας δανείζουν θα μας φιμώσουν και θα μας υποδουλώσουν.Δεν χαριζόμαστε θέλουμε να πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax Εκάβη,

 

Δεν διαφωνούμε επι της ουσίας, στην παρουσίαση των γεγονότων.Σε αυτά συμφωνούμε όλοι. Αναλύσεις του τι είναι σωστό , πως φτάσαμε εδώ , τι θα κάνουμε εμείς πρώτα , μας δίνουν τα λεφτά τους κλπ είναι κοινές θεωρίες προς σκέψη.

Διαφέρουμε ως προς την λύση του τώρα.

Πραγματικά στο λέω, χωρίς ίχνος ειρωνείας, η ανάλυση σου με έπεισε απόλυτα οτι η μόνη διέξοδος λοιπόν είναι η δραχμή.

Εκάβη ή ψάχνουμε πως μπορούμε ανεκτά να μείνουμε στο ευρώ ή δεν μένουμε.

Ξέρεις σου διαφεύγει οτι η Ευρώπη μας κράτησε με το ζόρι για να μην καταστραφούν οι τράπεζες τους (Γαλλία) με όρους που όρισαν αυτοί και που δεν έχουν τηρηθεί παρά στο ελάχιστο. Ζητούν απο εμάς αλλα δεν έδιναν τίποτα, γιατι είχαμε μια πουλημένη συμφωνία. Για αυτά δεν μιλάς!!!!!!

Εκάβη μιλάς για τους Σλοβάκους , λιθουανούς , ποτέ για τους Ελληνες. Δεν είμαστε στην ίδια μοίρα και δεν έχουμε τα ίδια διακαιώματα πάνω στο θέμα , απορώ πως το γράφεις συνέχεια!!

Δεν ξέρω εάν εσύ μας βλέπεις σαν ζητιάνα χώρα.Εγώ όχι. Και επειδή έτσι μας χαρακτηρίζεις, ενισχύεις γιατί πρέπει ένα κράτος να διατηρήσει την περιουσία της.

Κατάλαβα πάντως οτι προτείνεις αυτά που έλεγε ο Σοιμπλε.Αλλά Εκάβη δεν θα σας κάνουμε την χάρη να πάμε στην δραχμή.Θα μείνετε με το χαμόγελο που είπε και ο Ποταμίσιος χθές. Ούτε επειδή μας δανείζουν θα μας φιμώσουν και θα μας υποδουλώσουν.Δεν χαριζόμαστε θέλουμε να πληρώνουμε.

 

ferby

 

Αυτό με το ότι "δε θα μας κάνετε τη χάρη να πάτε στη δραχμή" και το ότι είπα πως δεν έχουμε τα ίδια δικαιώματα με σλοβένους κλπ... τί να πω... ειλικρινά δεν έχω λόγια, σοβαρά δεν καταλαβαίνεις τί λέω; Είναι δυνατόν;

 

Κανείς δε θέλει να σε φιμώσει, κουβέντα κάνουμε. Ούτε να σε υποδουλώσει θέλει κανένας, αυτά είναι τεράστια ψέματα για να το παίξουμε θύματα. Αν υποδουλωθούμε, μόνοι μας θα το έχουμε καταφέρει.

 

Οσο για τη δραχμή: τη μια λες ότι έχεις πιστεί ότι πρέπει να πάμε στη δραχμή και αμέσως από κάτω ότι δε θα μας κάνετε το χατίρι (οίκτο δηλαδή).

 

Ξέρεις τί θέλεις; Εσύ για σένα; Έχεις υπόψη σου τί θα πει δραχμή;

 

Δραχμή θα πει ότι μόλις υιοθετηθεί το νέο νόμισμα θα γίνει τεράστια υποτίμηση. Δηλαδή, ενώ η ισοτιμία είναι 1 ευρώ=340,75 δραχμές, μέσα σε λίγες ημέρες (και πολύ λέω) αυτή η ισοτιμία θα αλλάξει δραματικά, εις βάρος της δραχμής. Όμως η Ελλάδα σήμερα εισάγει σχεδόν τα πάντα: το γάλα σκόνη των παιδιών, τα υλικά και πρώτες ύλες της παραγωγής, τα πάντα μα τα πάντα. Το αντιλαμβάνεσαι τί σημαίνει αυτό;

Σημαίνειότι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να ζήσουμε με αυτά που βγάζουμε και δε βγάζουμε αρκετά. Οπότε θα μπει δελτίο σε όλα. Δελτίο για τα λεμόνια, δελτίο για το πετρέλαιο, δελτίο για τα σκόρδα. Μπορείς να το σκεφτείς αυτό;

 

Όσο κι αν σήμερα είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα, η λύση δεν είναι η δραχμή.

Λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις.

 

Περιμένω κι εγώ όταν έχεις λίγο χρόνο κάποιες πιο συγκεκριμένες θέσεις για τοπώς βλέπεις να πάνε τα πράγματα εσύ, όπωςζήτησε κι η Lisbet, με ενδιαφέρει πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

H ''δημιουργική ασάφεια '' μου φαίνεται έχει γίνει πολύ της μόδας.

Εκάβη, κατάλαβες απόλυτα τι λέω , κατάλαβα απόλυτα τι λες.

 

Επειδή δεν θα βρω πολύ χρόνο σήμερα , γράφω για το πρώτο μήνυμα μου.

Θα υπογραφεί λέω συμφωνία.Δεν είναι καλή συμφωνία .Είναι αναγκαία συμφωνία για να μείνουμε στο ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει πως τι γιατι , αν πρέπει , δεν πρέπει.Τέλος αυτό το θέμα.

Έχω πάει στην επόμενη μέρα.Τα μέτρα είναι ελαφρά καλύτερα αλλά είναι πολύ δύσκολα να επιτύχουν.

Αρα, πάω ακόμη πιο μπροστά στο μέλλον.Που θα βρεθούν λεφτά στην τσέπη του κόσμου να μαζευτούν οι φόροι , ενφια ? Να απολύσουν και όλο τον κόσμο στο δημόσιο οκ. Άρα ακόμη λιγότερα λεφτά στην αγορά. το εμπόριο κολλάει κοκ

Δεν βλέπω καμία δυνατότητα ανάπτυξης.Βλέπω ανάπτυξη του τύπου εισπρακτικές εταιρίες να βγάζει ένα λαμόγιο λεφτα με ανασφάλιστους ωρομίσθιους των 300 ευρω που τους βγάζουν και σε διαθεσιμότητα αφου είναι κλειστές οι τράπεζες!!! Μόνο ο ψευτοδείκτης της ανεργίας θα αλλάξει με τέτοια ανάπτυξη!!!

 

Η οικονομία, αλλα και το εμπόριο είναι ντόμινο και βλέπω να μας φτάνει το πρόβλημα.

Δεν βλέπω τον τρόπο τουλάχιστον σήμερα πώς θα φύγουμε απο το ίδιο αδιέξοδο. Μην ακούσω για ανάπτυξη πάλι ...... σας παρακαλώ. Ποια ανάπτυξη είναι αυτή και απο που θα έρθει ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

@skountoufla πολύ διαφωτιστικό.

 

@ferby, την ανάπτυξη αυτή τη στιγμή δεν θα την περιμέναμε από τους Έλληνες, αλλά από τους ξένους. Οι ξένοι να έρθουν να επενδύσουν τα χρήματά τους, για να ανοίξουν θέσεις εργασίας και να δουλέψει ο κόσμος. Αλλά όταν δίνεις τέτοια εντύπωση τραγικής αστάθειας, δεν τρελάθηκε ο άλλος.

 

Επίσης μπες αν θέλεις στον κόπο να περιγράψεις τι βλέπεις με έξοδο από ΕΕ και δραχμή και συνεχίζουμε τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Lisbet δεν έχω σκεφτεί έξοδο από το ευρώ.Δεν με αφορά καν η σκέψη.

Είμαι πάρα πολύ ξεκάθαρη σε όλα τα ποστ μου.

 

Όμως πιστεύω ότι εκεί θα οδηγηθούμε γιατί δεν αλλάζουμε πορεία. Εαν κάθε φορά που λέω οτι πρέπει να αλλάξουμε πορεία καταλαβαίνετε δραχμές.... δεν μπορώ να προσθέσω κάτι.

Ας μείνουμε στην ίδια πορεία απο τον '' φόβο'' για δραχμές που θα μας οδηγήσει στο τέλος στις δραχμές.

 

Τι άλλο να πω.....

 

Η summer wine επίσης τα έχει περιγράψει αρκετά αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ. Ποια είναι αυτή η πορεία που πρέπει, κατά τη γνώμη σου, να ακολουθήσουμε (αφού δεν είναι η δραχμή); Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν είσαι ξεκάθαρη στα ποστ σου και γι' αυτό σου γίνονται τόσες διευκρινιστικές ερωτήσεις από όλους. Ή τουλάχιστον, εγώ δε μπορώ να σε παρακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δεχθεί και τόσες διευκρινιστικές ερωτήσεις, μόνο η Εκάβη και τώρα εσυ με έχετε ρωτήσει κάτι.:?

 

Δεν είμαι ξεκάθαρη αν είμαι με το ευρώ ή με δραχμή εννοείς ?

 

Είμαι με το ευρω. ΤΕΛΟΣ. Συμφωνω εαν θέλουμε λεφτα πρέπει να υπάρχουν όροι. ΤΕΛΟΣ. Οι όροι πρέπει να ικανοποιούν τους δανειστες.ΤΕΛΟΣ.

Διαφωνώ με τους ανεξήγητους όρους. Ορους που δεν έχουν θέση στην δημοκρατία και που δεν είναι προαπαιτούμενα για δανειοδότηση.

 

Αν μου ζητήσεις ένα κομμάτι ψωμί για να φάς , πρέπει να σου ζητήσω το σπίτι σου για αντάλλαγμα και της Γιαγιάς σου? Αν θέλω μπορώ , δικό μου είναι το ψωμί! Πρέπει να το δεχτείς? Ισως εαν πεινάς τόσο που θές το ψωμί.Είναι ηθικό? Καθόλου!Είναι εκβιασμός.

Και πρίν ξαναγράψει η Εκάβη , οχι δεν τρώμε κανενός άλλου φτωχού το ψωμι.

 

Τώρα ισως αυτό που θέλεις πιο σωστά να μάθεις για μένα είναι εαν φοβάμαι να πάω σε δραχμή.Απλά θα πώ :

Εγώ δεν θα έδινα το σπίτι μου και το σπίτι της γιαγιάς μου για ένα κομμάτι ψωμι.Δεν είμαι όμως μόνη μου έτσι θα σκεφτόμουνα και τι θέλουν οι άλλοι....

 

Βλέπω απλά το σκληρό αδιέξοδο.

Νομίζω εαν ακούσεις τώρα την βουλή θα δεις οτι όλοι έχουν απόλυτο δίκιο :!:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κομματι ψωμι ρε συ ferby...θα μας τρελλανεις?Τους χρωσταμε...και πολλα...δε τους ζητάμε ένα κομματι ψωμι.

 

Και όχι...προφανως δεν εισαι με το ευρω...εισαι με τη δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

 

κανενας δεν το πιστευε αυτο, ουτε αυτοι του "ναι", ουτε αυτοι του "οχι". δηλαδη τα αυτονοητα. το να προσπαθεις να μας πεισεις και εσυ και ο συγγραφεας του αρθρου οτι τωρα θα ειμαστε καλυτερα, με τα μνημονια Μ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ πλαναστε οικτρα.

ξερανε (ειδικα η μερκελ) για τη μη βιοσιμοτητα του χρεους μας, μπορειτε να ψαξετε στο wikileaks. και ομως απαιτουσαν να υπογραφει με τις προυποθεσεις να μην πληρωθει ποτε. και ο πιο χαζος καταλαβαινει τι σημαινει αυτο.

νομιζω το θεμα εχει ληξει. ολοι ομως θα ζησουμε με τις συνεπειες του "ναι". οποιοι αντεξουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...