Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 5,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ, ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΡΦΩΣΗ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΛΟΙΠΟΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΕΓΙΝΕ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΛΑΕΙ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ. ΑΠΟΡΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ.( ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ). ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΗΣ ΛΕΜΕ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΘΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΗΣΩ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ....

Διαφημίσεις

Λογικο το αγχος της, δες το απο την πλευρα της, αν ολες οι φιλες της μιλανε για το σχολειο που θα ειναι ολες μαζι ενω εκεινη οχι ειναι φυσιολογικο να στεναχωριεται. Μηπως το ιδιωτικο εχει καποιο καλοκαιρινο καμπ που μπορει να παει μια, δυο βδομαδες, δηθεν για καλοκαιρινες δραστηριοτητες αλλα ουσιαστικα για να κανει φιλιες και να εξοικιωθει με τον χωρο? Αλλιως εγω θα της τονιζα οτι καθε μερα θα βλεπει τις φιλες της,δεν θα σταματησει η φιλια τους ποτε, αλλα το νεο της σχολειο θα ειναι πολυ ωραιο και αξιζει μια ευκαιρια.

Καθε παιδι ειναι διαφορετικο και ειναι σαφως σημαντικο να αφουγκραζομαστε και το ιδιο το παιδι. Νομιζω ομως οτι σ΄αυτη την περιπτωση το αγχος του εχει να κανει απλως με το αγνωστο και συμβαινει σε πολλα παιδια. Ενα ιδιωτικο σχολειο που δινει σημασια στην προσαρμογη και γεμιζει τα παιδια με ερεθισματα μπορει τελικα να την κερδισει σε σχεση με το εναλλακτικο που εχει στο μυαλο της. Εγω αρχικα θα δηλωνα οτι πολλες φιλες της θα πανε σε αλλα σχολεια και μετα θα συζητουσα το θεμα με το ιδιωτικο σχολειο. Εφοσον αυτη ειναι η επιλογη μου θα τους εδινα την ευκαιρια να μου αποδειξουν την αξια τους. Επισης σα μαμα με μεγαλυτερο παιδι μπορω να σου πω οτι οι φιλιες του νηπιαγωγειου δεν ειναι αναγκαστικα και φιλιες στην Α Δημοτικου. Τα παιδια αλλαζουν σ΄αυτες τις ηλικιες ταχυτατα. Η Α Δημοτικου ειναι σκαλοπατι ετσι κι αλλιως οποτε δοκιμασε αυτο που πιστευεις εσυ κι αν δεν δουλεψει το δημοσιο παλι εκει θα ειναι.

Εφοσον επελεξες ιδιωτικο για τους δικους σου λογους μην κανεις εκπτωση σ΄αυτο που πιστευεις για ενα λογο εντελως θεωρητικο. Τιποτα δεν σου διασφαλιζει οτι θα βαδιζει σε κοκκινο χαλι η μικρη εκει.

Αν ο μόνος προβληματισμός σου είναι για τις φιλίες του παιδιού,πιστεύω πως τα παιδιά είναι πολύ πιο ευπροσάρμοστα απ' όσο νομίζουμε. Τα βλέπεις στο πάρκο πως πιάνουν φιλίες... Νομίζω πως περισσότερο αγχωμένοι είμαστε οι γονείς παρά τα παιδιά για τις φιλίες τους.

Η γνώμη μου είναι αυτή, αλλά ο καθένας ξέρει ποιο είναι το καλύτερο για το παιδί του.

Αυτην την στιγμή πηγαίνει σε δημοσιο νηπειαγωγειο ,οποτε ολα τα αλλα παιδια θα συνεχίσουν μαζι?μπορεις να της δείξεις οτι την καταλαβαίνεις και οτι η αλλαγη σχολείου δεν σημαίνει οτι δεν θα παιζει με τις φίλες που εχει τωρα, μπορεις να κρατήσεις κάποια κοινή εξωσχολική δραστηριότητα .Επισης δωςε εσυ το δικό σου παράδειγμα σχετικα με το οτι δεν εχουμε φίλους μονο αυτούς πχ. απο το σχολειο αλλα σε διαφορετικά μέρη πχ διακοπες κανουμε και αλλους φίλους. Αν εισαι σίγουρη για το σχολειο να μην ανυσηχεις κανεις δεν εγγυάται οτι οι τωρινές φίλες της ειναι καλύτερες ή για παντα.....μπορεις να το ψάξεις αν εχεις καποιον άλλον που παει στο ιδιο σχολειο,και οταν αρχίσει η χρόνια να την ενθαρρύνεις να καλέσει παιδια στο σπιτι κτλ

...επίσης κανεις δεν εγγυάται και οτι το ιδιωτικο ειναι όντως καλυτερη επιλογή, μπορει να ειναι στα μάτια μας ποιο ασφαλής και ΄πλήρης΄ επιλογή , αλλα αυτα που σου προσφέρει μπορει να μην ειναι παντα η σουπερ ποιότητα ..σε αυτήν την ήλικια πρεπει να δεις κυρίως αν το εκπαιδευτικό προγραμμα δηλ πως γινεται το μαθημα,το ημερήσιο προγραμμα, οι υποχρεώσεις για το σπιτι, οι αλλες δραστηριότητες,η αποσταση κτλ ταιριάζει στο δικό σου παιδι, στα θελω και τα μπορω του....αν ειναι ενα πλαισιο δηλ. Που θα του ταιριάξει ή

πχ το καταπιέσει, ταλαιπωρήσει....

Διαφημίσεις

Σαν μια γενική διαπίστωση θα έλεγα ότι το σχολείο της επιλογής μας - είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο - είναι καλό να βρίσκεται κοντά στον τόπο κατοικίας μας. Πέρα από το προφανές πλεονέκτημα των ελάχιστων μετακινήσεων, βοηθάει πολύ κατά τη γνώμη μου στην κοινωνικοποίηση του παιδιού. Υπάρχουν συχνές συναντήσεις με φίλους που μένουν κοντά τα απογεύματα, συνεχείς ανταλλαγές επισκέψεων και παιχνίδια στο πάρκο της γειτονιάς. :-)

Ο,τι και να αποφασίσετε, καλή αρχή σας εύχομαι! Χωρίς φυσικά να λέω ότι δεν πρέπει να αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες και τα θέλω τους σε όποια ηλικία και να βρίσκονται, τα παιδιά είναι εξαιρετικά ευπροσάρμοστα, πολύ περισσότερο απ' όσο φανταζόμαστε.

ΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΛΑΒΑΜΕ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΩΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΝΑ ΓΕΙΡΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ?

ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΟΤΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΙΕΣ ΤΗΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗ ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΗΣ. ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΑΞΗ. ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑΚΙΑ ΤΗΣ.

ΕΛΑΒΑ ΥΠΟΨΗ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΗΚΕ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΑΣ

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που ήδη κάνατε με τον άντρα σου. Θα τη διαβεβαίωνα ότι θα διατηρούσαμε τις παλιές φιλίες (και το πρώτο διάστημα θα προσπαθούσα να το κάνω πράξη) και θα της τόνιζα τα θετικά του καινούριου σχολείου και το νέο κόσμο που θα γνωρίσει... Όμως μην το υπερτονίζεις. Μην γίνει το μοναδικό θέμα συζήτησης το καλοκαίρι, γιατί θα αγχωθεί χειρότερα. Της λες ότι θέλεις να της πεις, της απαντάς αν ανοίγει εκείνη κουβέντα, αλλά μετά το ξεχνάτε το θέμα μέχρι να έρθει ο Σεπτέμβρης.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα