Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένας χρόνος χωρίς αποτελεσμα. Και τώρα τι? (προσπάθειες σύλληψης)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

Όχι δεν εχουμε κάνει.προς το παρόν μας είπαν να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα επαναληπτικό επειδή πήρε κάποια συμπληρώματα και τωρα δεν ξέρω ποιο θα ειναι το επόμενο βήμα.φανταζομαι αναλόγως το αποτέλεσμα.

Εσείς πως οδηγηθήκατε στην κατάτμηση;;

Πήγατε σε ουρολόγο η σας την έδωσε ο γυναικολόγος;

Πολυ άγχος πάντως η όλη διαδικασία..

Ναί ο γυναικολόγος μας τη ζήτησε(ο οποίος είναι κ ειδικός σε θέματα υπογο/τητας)

Κ καλό να είναι το σπερμοδιαγραμμα όταν προσπαθείς πολύ καιρό κ δε πετυχαίνεις σου λένε να τη κάνει για να δούν αν τα σπερματοζωάρια πολλά ή λίγα είναι γονιμοποιήσιμα ή αν κατακερματίζεται το σπέρμα..απο κακή διατροφή,καταχρήσεις-αλκοόλ μέχρι κ μικρόβια που μπορεί να επηρεάσουν τα ποσοστά κατάτμησης.αλλιώς θα πρέπει να ακολουθήσει πάλι θεραπεία κτλ.μακάρι να μη χρειαστεί Χριστέ μου...όχι άλλα χάπια..

Link to comment
Share on other sites

Ναί ο γυναικολόγος μας τη ζήτησε(ο οποίος είναι κ ειδικός σε θέματα υπογο/τητας)

Κ καλό να είναι το σπερμοδιαγραμμα όταν προσπαθείς πολύ καιρό κ δε πετυχαίνεις σου λένε να τη κάνει για να δούν αν τα σπερματοζωάρια πολλά ή λίγα είναι γονιμοποιήσιμα ή αν κατακερματίζεται το σπέρμα..απο κακή διατροφή' date='καταχρήσεις-αλκοόλ μέχρι κ μικρόβια που μπορεί να επηρεάσουν τα ποσοστά κατάτμησης.αλλιώς θα πρέπει να ακολουθήσει πάλι θεραπεία κτλ.μακάρι να μη χρειαστεί Χριστέ μου...όχι άλλα χάπια..[/quote']

 

Μακάρι να μη χρειαστεί να κάνετε!!!!

Κι εγω κουράστηκα με τα χάπια!!

Αυτό το μήνα τα έκοψα ολα με τη συναίνεση του γιατρού.

Εμάς δε μας είπε κατι προς το παρόν.

Απλα σκέφτηκα μήπως πηγαίναμε σε ουρολόγο αλλα θα πάρουμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγραμματος κ βλέπουμε.Ευχαριστω για την ενημέρωση.

 

Ελπίζω σύντομα να πραγματοποιηθεί τό όνειρο μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα hometest σου έδειξαν ποτέ έντονη γραμμή όσο αυτή του ελέγχου;

 

Προσωπικά τα hometest ποτε δε μου έχουν δείξει τόσο έντονη τη γραμμή όσο η γραμμή ελέγχου και ειναι σίγουρο οτι είχα ωορρηξία γιατι πολλούς μήνες παρακολουθούσα και με υπέρηχο και επίσης τον Ιούνιο είχα συλλάβει με άχνη γραμμή στο τεστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καλησπέρα salvia.Να σε ρωτήσω λιγάκι για τα τεστ ωορρηξίας της clear blue που λες.Πού τα είδες,σε κάποιο site,γιατί μου φαίνονται πάρα πολύ ακριβά.Εγώ πριν 1.5 χρόνο περίπου είχα πάρει από ένα site τα ψηφιακά της clear blue πολύ πιο φτηνά.Πόσα έχει μέσα?Εκτός και αν ήταν διαφορετικά,δε ξέρω αν έχει πολλών ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όχι δεν εχουμε κάνει.προς το παρόν μας είπαν να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα επαναληπτικό επειδή πήρε κάποια συμπληρώματα και τωρα δεν ξέρω ποιο θα ειναι το επόμενο βήμα.φανταζομαι αναλόγως το αποτέλεσμα.

Εσείς πως οδηγηθήκατε στην κατάτμηση;;

Πήγατε σε ουρολόγο η σας την έδωσε ο γυναικολόγος;

Πολυ άγχος πάντως η όλη διαδικασία..

 

Appe καλησπέρα.Τί κάνεις?Εμείς πληροφοριακά κάναμε το κατακερματισμό dna σπέρματος και ήταν το ποσοστό πολύ υψηλό.Ο ουρολόγος έδωσε θεραπεία με profertil το λιγότερο για 6 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο ξανά την εξέταση για να δούμε αν κατέβηκε το ποσοστό.Ευτυχώς βρήκα ένα φαρμακείο από Γερμανία και θα μου βγούνε πολύ πιο φτηνά.Τώρα παίρνω συμπλήρωμα προγεστερόνης λόγω του το ότι ήταν χαμηλή τον προηγούμενο μήνα,αλλά αισθάνομαι πόνους περιόδου και μάλλον σε λίγες μέρες θα μου έρθει περίοδος.Μονόδρομος η εξωσωματική.Έχει αρχίσει και με πιάνει άγχος.Τί θα γίνει αυτή τη φορά άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Ναί μακάρι να μη χρειαστεί τίποτε άλλο...σου εύχομαι ότι καλύτερο appe μου' date=' σύντομα με μια καλή χοριακή!![/quote']

 

Να σαι καλα!!

Σου ευχομαι κι εσένα μια καλη χοριακη πολυ πολυ σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για να διαπιστώσω κι εγώ με σιγουριά. Έκανες πρωί βράδυ; Στην appe η ερώτηση.

 

Έκανα ένα καθε μεσημέρι κι όταν ήμουν κοντά στη μερα έκανα νωρίς το μεσημέρι και αργά το απόγευμα αλλα ξέρω με σιγουριά λόγω το

Λόγω των υπερήχων οτι κάνω 13η μερα και έχω πολυ σταθερό κύκλο.

Επίσης πληροφοριακά μου έβγαινε τη 12η μερα πολυ αχνό, 13η μερα πιο σκούρο και 14η πιο αχνό.τις υπόλοιπες μέρες τιποτα.λευκο.

 

Ειναι τόσο οικονομικά που αν δεν ξέρεις ποτε ακριβώς έχεις κάνε απο 11η νωρίς μεσημέρι και βράδυ να σαι σίγουρη μεχρι να καταλάβεις πως λειτουργεί ο οργανισμός σου.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Appe καλησπέρα.Τί κάνεις?Εμείς πληροφοριακά κάναμε το κατακερματισμό dna σπέρματος και ήταν το ποσοστό πολύ υψηλό.Ο ουρολόγος έδωσε θεραπεία με profertil το λιγότερο για 6 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο ξανά την εξέταση για να δούμε αν κατέβηκε το ποσοστό.Ευτυχώς βρήκα ένα φαρμακείο από Γερμανία και θα μου βγούνε πολύ πιο φτηνά.Τώρα παίρνω συμπλήρωμα προγεστερόνης λόγω του το ότι ήταν χαμηλή τον προηγούμενο μήνα,αλλά αισθάνομαι πόνους περιόδου και μάλλον σε λίγες μέρες θα μου έρθει περίοδος.Μονόδρομος η εξωσωματική.Έχει αρχίσει και με πιάνει άγχος.Τί θα γίνει αυτή τη φορά άραγε?

 

Oly γεια σου κοριτσάκι μου κι απο δω.

Ειναι καλό που το βρήκατε απο την άποψη οτι θα ακολουθηθεί θεραπεία.

Ευχομαι να έχετε καλα αποτελέσματα και μη ξεχνάς τη θετική σκέψη!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα salvia.Να σε ρωτήσω λιγάκι για τα τεστ ωορρηξίας της clear blue που λες.Πού τα είδες,σε κάποιο site,γιατί μου φαίνονται πάρα πολύ ακριβά.Εγώ πριν 1.5 χρόνο περίπου είχα πάρει από ένα site τα ψηφιακά της clear blue πολύ πιο φτηνά.Πόσα έχει μέσα?Εκτός και αν ήταν διαφορετικά,δε ξέρω αν έχει πολλών ειδών.

 

Καλησπερα! Εννοουσα το μονιτορ γονιμοτητας ή πως τα λενε δεν ξερω... http://www.billiga-tester.se/mobile_product_info.php?cPath=11&products_id=124&kz_key=v2mgkz1o3kz6841kzf15824944093kzf59665844293kzf&gclid=CNK55rGVosoCFUE_GwodgqAKxQ

Αυτο το σαιτ ειναι το πιο φτηνο εδω στη σουηδια.

Βεβαια μπορω να δοκιμασω τα τεστ της clearblue αυτα που λες τα ψηφιακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα clearblue γιατί ξοδεύω τα δυο από τα 7 στικ σε κάθε κύκλο, όποτε πάω 3 μήνες. Σε σένα συνιστω τα home test για να εντοπίσεις την ώρα: αν το βράδυ σου δείξει αχνό και το πρωί έντονο, το βράδυ πάλι αχνό σημαίνει ότι η ορμόνη σε σένα είναι για λίγο ανεβασμένη και τελικά η ωορρηξία γίνεται στις 40 ώρες, το σπερματοζωάριο ζει 24 ώρες, όποτε ξεκινάει ένας αγώνας δρόμου, έρχεσαι σε επαφή το βράδυ, στις 5-8 ώρες, ξανά το επόμενο βράδυ στις 29 ώρες και η ωορρηξια σου γίνεται στις 48 ώρες, τότε πόσες πιθανότητες έχεις να συλλάβεις;

Γενικά πιστεύω ότι όταν δεν έχουμε αγχος κανουμε τα ωάρια και τα σπερματοζωάρια να ζουν πολύ περισσότερο. Ούτως ή άλλως η γονιμοποίηση είναι ένα θαύμα 25% είναι οι πιθανότητες να συλλάβουμε αν όλα είναι οκ, πού και να μειώνεται αυτό το ποσοστό λόγω άγχους, κινητικότητας, ηλικιας και ο,τι άλλο.

Πόσες γυναίκες λένε"ετοιμαζόμουν για εξωσωματική και έπιασε φυσιολογικά" ή "εκει που είχα μια επαφή χωρίς να μετράω κι έπιασε ενώ 1 χρόνο μετριέται", πιάσε εσύ το timing και κάνε μια επαφή, χαλαρή, αλλά καλή.

 

Κορίτσι καλησπέρα.Αναφέρεις στο μήνυμά σου για επαφές κάθε βράδυ.Επειδή λίγο μπερδεύτηκα,τί εννοείς?Ότι η γονιμοποίηση γίνεται μόνο βράδυ ή η ωορρηξία?Αισθάνομαι λίγο χαζή που ρωτάω,αλλά επειδή και εμάς το σπέρμα δεν αντέχει πολλές ώρες,προσπαθούμε να βρούμε το timing και επειδή δουλεύω με βάρδιες γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δίνω ένα παράδειγμα, γιατί πχ το clearblue σου λέει ότι από τη στιγμή που δεις χαμογελαστή φατσούλα η ωορρηξία θα γίνει σε 24-48 ώρες όποτε πρέπει να έρθεις σε επαφή μέσα σε δυο εικοσιτετράωρα. Ναι, οκ, αν σε μας το ωάριο ζει όχι λιγότερο από 24 ώρες και το σπερμα όχι λιγότερο από 2 εικοσιτετράωρα. Αν ζουν λιγότερο και οι επαφές είναι μόνο βράδυ, τότε δύσκολα να συναντηθούν σε "αυτόν τον κόσμο".

 

Α, καταλαβα..! Ακριβως αυτο σκεφτομαι κι εγω... :? βεβαια μια παλληκαρια ισως να μπορεσουμε να την κανουμε και να εχουμε δυο φορες τη μερα επαφες στις γονιμες μερες... Τι στο καλο για 2 μερες μιλαμε... :wink: αλλα με τον φορτο εργασιας και ολα τα αλλα ακομα και το μια φορα την μερα καθε μερα μας φαινοταν συχνα βουνο! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καλησπέρα.Αναφέρεις στο μήνυμά σου για επαφές κάθε βράδυ.Επειδή λίγο μπερδεύτηκα,τί εννοείς?Ότι η γονιμοποίηση γίνεται μόνο βράδυ ή η ωορρηξία?Αισθάνομαι λίγο χαζή που ρωτάω,αλλά επειδή και εμάς το σπέρμα δεν αντέχει πολλές ώρες,προσπαθούμε να βρούμε το timing και επειδή δουλεύω με βάρδιες γι'αυτό ρωτάω.

 

Η ωορρηξια μπορει να γινει ανα πασα στιγμη μεσα στην ημερα. Αν ομως πχ γινει το πρωι και το ωαριο ζει μονο 12 ωρες, μεχρι το βραδυ που θα γινει η επαφη μπορει να εχει "πεθανει" και να μην προλαβει να γινει η γονιμοποιηση. Το αντιστοιχο ισχυει και για τα σπερματοζωαρια που δεν ζουν αρκετες ωρες.. Ουσιαστικα μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες να προλαβουν να βρεθουν το ωαριο με το σπερματοζωαριο αν ειτε το ενα ειτε το αλλο ή και τα δυο δεν ζουν οσο θα επρεπε, δηλαδη περιπου 3 μερες το σπερματοζωαριο και περιπου 24 ωρες το ωαριο.

Εσας ποσο ζει το σπερμα;

 

Και κατι αλλο, ποσο το βρηκατε το προφερτιλ στη γερμανια;; Υπαρχει καποιο σαιτ να μου στειλεις; Ηθελα κι εγω να παρω αλλα η τιμη του στη ελλαδα ειναι απαγορευτικη και εδω στη σουηδια δεν κυκλοφορει καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ωορρηξια μπορει να γινει ανα πασα στιγμη μεσα στην ημερα. Αν ομως πχ γινει το πρωι και το ωαριο ζει μονο 12 ωρες, μεχρι το βραδυ που θα γινει η επαφη μπορει να εχει "πεθανει" και να μην προλαβει να γινει η γονιμοποιηση. Το αντιστοιχο ισχυει και για τα σπερματοζωαρια που δεν ζουν αρκετες ωρες.. Ουσιαστικα μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες να προλαβουν να βρεθουν το ωαριο με το σπερματοζωαριο αν ειτε το ενα ειτε το αλλο ή και τα δυο δεν ζουν οσο θα επρεπε, δηλαδη περιπου 3 μερες το σπερματοζωαριο και περιπου 24 ωρες το ωαριο.

Εσας ποσο ζει το σπερμα;

 

Και κατι αλλο, ποσο το βρηκατε το προφερτιλ στη γερμανια;; Υπαρχει καποιο σαιτ να μου στειλεις; Ηθελα κι εγω να παρω αλλα η τιμη του στη ελλαδα ειναι απαγορευτικη και εδω στη σουηδια δεν κυκλοφορει καν.

 

Εμάς μετά από 24 ώρες κινητικότητα 4%.Άστα να πάνε.Μόλις πριν λίγο τα αγόρασα.Τα 180 για 3 μήνες,με τα μεταφορικά που είναι 20 ευρώ,105,80.Πάρα πολύ καλά.Gesundshop24.de είναι το φαρμακείο.Είναι πολύ πιο φτηνά από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μετά από 24 ώρες κινητικότητα 4%.Άστα να πάνε.Μόλις πριν λίγο τα αγόρασα.Τα 180 για 3 μήνες,με τα μεταφορικά που είναι 20 ευρώ,105,80.Πάρα πολύ καλά.Gesundshop24.de είναι το φαρμακείο.Είναι πολύ πιο φτηνά από Ελλάδα.

 

Α σε συγκριση με μας η δικη σας ζωτικοτητα ειναι πολυ πολυ καλυτερη! Οποτε οκ αφου εχετε ζωντανα στις 24 ωρες τοτε με μια φορα την ημερα, ο, τι ωρα και να ειναι η επαφη εχετε πιθανοτητες!

Θα κοιταξω να παραγγειλω κι εγω! Σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Α σε συγκριση με μας η δικη σας ζωτικοτητα ειναι πολυ πολυ καλυτερη! Οποτε οκ αφου εχετε ζωντανα στις 24 ωρες τοτε με μια φορα την ημερα, ο, τι ωρα και να ειναι η επαφη εχετε πιθανοτητες!

Θα κοιταξω να παραγγειλω κι εγω! Σ ευχαριστω!

 

Τίποτα κορίτσι να σαι καλά. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σε όλοι την παρέα εδώ μέσα 

Με τον άντρα μου προσπαθουμε  εδώ και ενα χρονο για ενα μωρακι, αλλα χωρίς αποτέλεσμα.. 

Τώρα που κλείσανε χρονο πήγα στην γυναικολόγος μου για το ετήσιο τσεκ απ και να δουμε για πιο λογο δεν έχουμε μείνει ακόμα έγκυος.  

Μου έγραψε εξετάσεις αίματος και σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.  

Δεν ξέρω.. το σκέφτομαι να μπω στην διαδικασία αυτή να ψαχτω παραπανω και να αγχωθω ακόμα πιο πολύ ουτε με λογια δεν μπορω να περιγράψω τι και πως το σκέφτομαι...  

Ο σύζυγος μου ειναι δίπλα μου και με στηρίζει σε ολα και δεν έχει θέμα με της δικές του εξετάσεις που πρεπει να κανει.  Απλα σκέφτομαι να μπω σε αυτο τον κυκλο να ψαξω αν όντως φταίει κάτι η ηταν το άγχος μου που είχα κάθε μήνα το τελευταίο χρονο ; 

Ειμαι 26 χρονων ξέχασα να το γράψω πιο πανω απλα τα έχω χαμένα εντελώς τώρα μονο αυτο σκέφτομαι συνέχεια.. Με έχει ρίξει  γενικα πολύ το θέμα αυτο ακούω μετα συνέχεια για γνωστές που έχουν μείνει έγκυος και απο τα βαθύ της καρδιάς μου τους εύχομαι το καλυτερο αλλα ζηλεύω κιόλας λεω εγώ ποτε.  

Συγνώμη βγήκε πολύ μεγαλο κείμενο... 

Ουυφφφ....  

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sotiriap είπε:

Γεια σε όλοι την παρέα εδώ μέσα 

Με τον άντρα μου προσπαθουμε  εδώ και ενα χρονο για ενα μωρακι, αλλα χωρίς αποτέλεσμα.. 

Τώρα που κλείσανε χρονο πήγα στην γυναικολόγος μου για το ετήσιο τσεκ απ και να δουμε για πιο λογο δεν έχουμε μείνει ακόμα έγκυος.  

Μου έγραψε εξετάσεις αίματος και σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.  

Δεν ξέρω.. το σκέφτομαι να μπω στην διαδικασία αυτή να ψαχτω παραπανω και να αγχωθω ακόμα πιο πολύ ουτε με λογια δεν μπορω να περιγράψω τι και πως το σκέφτομαι...  

Ο σύζυγος μου ειναι δίπλα μου και με στηρίζει σε ολα και δεν έχει θέμα με της δικές του εξετάσεις που πρεπει να κανει.  Απλα σκέφτομαι να μπω σε αυτο τον κυκλο να ψαξω αν όντως φταίει κάτι η ηταν το άγχος μου που είχα κάθε μήνα το τελευταίο χρονο ; 

Ειμαι 26 χρονων ξέχασα να το γράψω πιο πανω απλα τα έχω χαμένα εντελώς τώρα μονο αυτο σκέφτομαι συνέχεια.. Με έχει ρίξει  γενικα πολύ το θέμα αυτο ακούω μετα συνέχεια για γνωστές που έχουν μείνει έγκυος και απο τα βαθύ της καρδιάς μου τους εύχομαι το καλυτερο αλλα ζηλεύω κιόλας λεω εγώ ποτε.  

Συγνώμη βγήκε πολύ μεγαλο κείμενο... 

Ουυφφφ....  

 

To αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο. Δυστυχως οταν μπαινεις στη διαδικασια να προσπαθησεις για παιδι (δεν ερχεται απροειδοποιητα δηλαδη) σε περιτριγυριζουν συνεχως σκεψεις και αγχη. Εχουμε ακουσει ακομη και ιστοριες ανθρωπων που υιοθετησαν μετα απο τοσο καιρο προσπαθειων και μετα απο λιγο εμειναν εγκυος. Γιατι; Γιατι σταματησαν να το σκεφτονται συνεχεια και να αγχωνονται. Ειναι δυσκολο να μην το σκεφτεσαι, το κατανοω, αλλα προσπαθησε να απασχολησεις με κατι αλλο το μυαλο σου. Προσωπικα (επειδη εισαι και νεαρη σε ηλικια) δεν θα εμπαινα στο τρυπακι να ξεκινησω εξετασεις μετα απο μονο ενα χρονο. Απ'οτι ξερω απο τα 2 ετη και πανω αρχιζεις να το ψαχνεις αλλα σιγουρα θα προσπαθουσα να χαλαρωσω (πηγαινετε καμια εκδρομουλα με τον συζυγο, αλλαξτε παραστασεις), να το βγαλω απο το μυαλο μου,  να δω τι μπορω να κανω ωστε να μην με κυριευει το αγχος.

 
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ νέα, μην απογοητέυεσαι. Ακολουθείστε τις οδηγίες του γιατρού και με επιμονή και υπομονή όλα θα πάνε καλά. Μην το αφησεις να σε αγχώνει, χειρότερα είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

 

Κορίτσι μου καλό σε καταλαβαίνω τόσο πολύ...Θα σου πω για τη δική μας περίπτωση. 

Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες περίπου το καλοκαίρι του 2015...αρχικά είπαμε να μη τρελαθούμε και το πήραμε χαλαρά υποτίθεται και φαινομενικά με υπομονή και ηρεμία.

Μέσα στο 2017 όμως αρχίσαμε να "ψαχνόμαστε" κάνοντας εγώ ορμονολογικές και σαλπιγγογραφία οι οποίες βγήκαν καθαρές και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα με πολύ κακά αποτελέσματα. Συγκεκριμένα είχε πολύ αργό σπέρμα αλλά η κατάτμηση έδειξε και θέμα με το κατά πόσο υγιές είναι....

 

Μη στα πολυλογώ, σαν γενική εικόνα δεν είχαμε τραγικό θέμα, κάτι δλδ μη επιλύσιμο αλλά σίγουρα όλο αυτό προκάλεσε μεγάλο υποβόσκων άγχος (γιατί φαινομενικά το παίζαμε ακόμα χαλαροί) αλλά είχαμε αρχίσει σιγά σιγά να έχουμε προβλήματα και μεταξύ μας μπορώ να σου πω.

Όταν ειδικά μας είπαν ότι μπορείτε αλλά θα σας πάρει πολύ καιρό κ λαμβάνοντας υπόψη ότι ήμουν ήδη στα 36 θα έπρεπε σιγά σιγά να σκεφτούμε την εξωσωματική....Στεναχωρέθηκα, αγχώθηκα αλλά για κάποιο λόγο ήμουν εντελώς αρνητική ως προς αυτό, δεν ήθελα να κάνω εξωσωματική σχεδόν με τίποτα, έστω κι αν ο άντρας μου υποστήριζε τη φάση (κι εμένα) πολύ. Τελικά αποφασίσαμε πρώτα να κάνει ο άντρας μου μια θεραπεία με ειδικές βιταμίνες ενίσχυσης σπέρματος που θα διαρκούσε περίπου ένα τρίμηνο και αναλόγως....

 

Πέρασαν οι 3 μήνες και άλλοι 3 επίσης μέσα στους οποίους εγώ συνέχιζα να μη θέλω να κάνω εξωσωματική και πέρα απ αυτό αποφάσισα ότι αν δεν έρθει το μωρό να το αποδεχτώ και απλά να το πάρω απόφαση....έφτασα σε σημείο να μη θέλω πια το ίδιο, να μη θέλω να με απασχολεί τόσο πολύ, πως να το πω....

Μέχρι τον Γενάρη που μας πέρασε όπου είχαμε κανονίσει ταξιδάκι στο εξωτερικό και χωρίς κανένα σύμπτωμα με 4-5 μέρες καθυστέρηση (τις έχω κάθε μήνα σχεδόν γτ έχω άστατο κύκλο)  είπα να δοκιμάσω ένα τεστ που μου είχε περισσέψει....Δεν περίμενα ούτε διαισθητικά ούτε με τη λογική μου να δείξει κάτι γτ είχαμε πολύ λίγες επαφές....και όμως ήμουν έγκυος!! 

 

Το συμπέρασμα είναι ότι όλες οι περιπτώσεις είναι εντελώς ξεχωριστές και διαφορετικές μεταξύ τους οπότε μη σκέφτεσαι τι έκανε ο ένας κι ο άλλος αλλά ακόμη κι έτσι, αν το δείς θετικά σκέψου ότι όλα μπορούν να συμβούν! Και σίγουρα όταν έχεις ψυχραιμία και όχι άγχος (στην περίπτωση μου το κατάφερα γτ είχα πια παραιτηθεί), τότε ειδικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορούν να συμβούν!!

 

Τώρα κοιτάζω την κοιλιά μου που φουσκώνει και περιμένω να κλωτσήσει μήπως κ εμπεδώσω τι μου γίνεται!! Δεν το χω πιστέψει ακόμα.

 

Εύχομαι και στα δικά σας με λιγότερα τραβολογήματα!!

 

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!εγώ πάντως ψαχτηκα νωρίς και δεν το μετανιώνω καθόλου!!!ήδη μετά το εξάμηνο είχα πολύ άγχος που δεν εμένα έγκυος...ο άντρας μου έλεγε να περάσει χρόνος κ μετά να ψαχτουμε.Εν τέλει τον έπεισα να κάνουμε εξετάσεις στους 8 μήνες.το σπερμοδιαγραμμα ήταν χάλια.σε όσους γιατρούς και να πήγαμε όσες βιταμίνες κι αν πήραμε δεν είχαμε ούτε καμιά βελτίωση ούτε καμιά ελπίδα.τελικα στους 15 μήνες προσπαθειών κάναμε εξωσωματική και τώρα έχω 2 κουκλάκια 5 μηνών!!!!! σίγουρα παίζει ρόλο και το άγχος αλλά εγώ θα έκανα τις εξετάσεις μου και αν όλα ήταν οκ πιστεύω θα μεβοηθουσε κιόλας να χαλαρώσω.καλη τύχη σου εύχομαι και σύντομα με ένα μωράκι!!!!!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι 32 χρονών και εδώ και 6 μήνες προσπαθούμε με το σύζυγό μου για παιδάκι χωρίς αποτέλεσμα.

Τους 2 τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξίας και υποτίθεται ότι οι πιθανότητες είναι περισσότερες.

Εγώ έχω κάνει κάποιες βασικές ορμονικές εξετάσεις οι οποίες βγήκαν καλές σε πρώτη φάση, ο άντρας μου δεν έχει κάνει κάποια εξέταση..

Όλοι μου λένε πως είναι πολύ νωρίς να αγχωθώ εμένα όμως με έχουν ζώσει τα φίδια...δε ξέρω σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δε το έχω εντοπίσει κλπ

Συγνώμη αν σας ζάλισα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες σας κορίτσια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων που κάθεστε και διαβάζεται το άρθρο μου! Δυστηχως έχω κάποια ορμονικά προβλήματα που με ταλαιπωρούν και θα με ταλαιπωρήσουν αρκετά νομίζω.. Έχω θυρεοειδή και πολυκιστικες ωοθήκες όπως διαγνωστικά πριν 11 χρόνια! Πήρα την απόφαση μετά από κάποια χρόνια που είμαι με τον σύζυγο να κόψω τα αντισυλληπτικά και να αρχίσουμε τις προσπάθειες. Η αλήθεια ειναι ότι απο τότε που τα έκοψα βλέπω θετικές αλλαγές στο σώμα μου αλλά και στην ψυχική μου ηρεμία! Όταν σταμάτησα τα χάπια στην δεύτερη περίοδο που μου ήρθε πήρα τα τεστ ωορηξίας για να δω αν όλα λειτουργούν όπως θα έπρεπε! Τα τεστ μου έβγαλαν ότι είχα ωορηξια 4 ολόκληρες ημέρες πράγμα που με χαροποίησε υπερβολικά πολύ εκείνες τις ημέρες προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό εννοείται!!! Την προηγούμενη Τετάρτη είχα ραντεβού στον γυναικολόγο για μια εξετάσει και για να ελέγξουμε αν όλα ειναι φυσιολογικά και μήπως υπάρχει κάποια λύσει! Εκεί μου είπε ο γιατρός ότι δεν έχω κάνει ωορηξια αλλά και ούτε θα μου έρθει περίοδος την Τρίτη που μας πέρασε όπως και έγινε! Το ενδομήτριο μου ήταν στα 5μμ και μου έγραψε μια εξέταση αίματος προλακτινης και θυρεοειδή! Η προλακτινη ειναι στα 261 mIE/L τον οποίο τύπο ούτε που καταλαβαίνω για να συγκρίνω με τις Ελλάδας τις αιματολογικές που είχα κάνει 7 μήνες πριν! Οι απορίες μου ειναι πως μπορεί ο γυναικολόγος να δει την ωορηξια πριν δυο εβδομάδες; Και αν έχει δίκαιο σε αυτό τα τεστ γιατί βγαίνανε θετικά; Αν κάποια περνάει τα ίδια ας μου πει την γνώμη της! ☺️

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...