Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένας χρόνος χωρίς αποτελεσμα. Και τώρα τι? (προσπάθειες σύλληψης)


Recommended Posts

Καντι μου λυπαμαι παρα παρα πολυ που περνας κι εσυ τετοιο λουκι... Ποσο καιρο προσπαθειτε; Κανατε εξετασεις; Ειναι καλο που ο αντρας σου ειναι τοσο αισιοδοξος... Εγω νιωθω την στεναχωρια του αντρα μου και καταλαβαινω οτι δεν ελπιζει πλεον πολυ..

 

Αρχίσαμε να προσπαθούμε απο τον Μάιο 2012. Έχουμε κάνει 1 σπερματέγχυση και μια εξωσωματική το 2015.οι εξετάσεις μας ειναι σχετικά καλές. Όλοι οι γιατροι μας είπαν ότι μπορούμε να συλλάβουμε και μόνοι μας, αλλα δεν έχω μείνει ποτε έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχίσαμε να προσπαθούμε απο τον Μάιο 2012. Έχουμε κάνει 1 σπερματέγχυση και μια εξωσωματική το 2015.οι εξετάσεις μας ειναι σχετικά καλές. Όλοι οι γιατροι μας είπαν ότι μπορούμε να συλλάβουμε και μόνοι μας, αλλα δεν έχω μείνει ποτε έγκυος.

 

Εχετε κανει καρυοτυπο ζευγους; Πολλοι που εχουν ανεξηγητη υπογονιμοτητα βρισκουν εκει το προβλημα συνηθως απ οσα διαβασα....

 

Χριστε μου τι δυσκολος δρομος ειναι αυτος που περναμε...; Μονο που σκεφτομαι ποσες εξετασεις, επεμβασεις, φαρμακα, απογοητευσεις μπορει μας περιμενουν παρακατω μου ερχεται να τα παρατησω..! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενας μηνας χαμενος..! Ξυπνησα με πονους, και η περιοδος ηρθε ακριβως στην ωρα της, χωρις καμια καθυστερηση...ουτε καν τοσο για να νιωσω οτι υπαρχει ελπιδα... Νιωθω ενα με το χωμα...! Σαν να μην προκειται ποτε να γινει αυτο που ονειρευομαστε...! Καιγομαστε και οι δυο μεσα μας για ενα παιδι αλλα καθε φορα που ερχεται η ακατανομαστη κανουμε τους δυνατους ο ενας για τον αλλο...πως δεν μας πειραξε, πως ενταξει, τον επομενο μηνα θα τα καταφερουμε... Αλλα εχουν περασει τοσοι επομενοι μηνες χωρια αποτελεσμα που εχω σχεδον αποκλεισει το ενδεχομενο φυσικης συλληψης.

 

Ο αντρας μου, το αγορακι μου εκανε σπερμοδιαγραμμα με οχι και πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα παρολο που ο γιατρος μας ειπε οτι υπαρχουν πιθανοτητες. 57εκ σπερματοζωαρια αλλα μονο 10εκ ανα μλ.. Φυσιολογικη μορφολογια στο χαμηλοτερο οριο και κανενα ζωντανο σπερματοζωαριο μετα απο 24 ωρες αν και η εμπροσθια κινηση οσο ειναι ζωντανα ηταν πολυ καλη.

Εμενα η περιοδος σταθερη, οι ορμονες στα φυσιολογικα επιπεδα και ο γιατρος εβλεπε σχηματισμο ωοθυλακιων σε διαφορα σταδια ωριμανσης. Παρολαυτα τιποτα. Τιποτα! Και νιωθω κι εγω σαν ενα τιποτα που η ζωη γελαει πισω απ την πλατη μου... Που το μεγαλυτερο ονειρο, η πιο διακαης επιθυμια..δεν γινεται πραγματικοτητα..! Βγαζουμε ολη την αγαπη που ξεχειλιζει απο μεσα μας σε ξενα παιδακια και ξεχνιομαστε λιγο... Αλλα γυρνωντας στο αδειο μας σπιτι, ξαφνικα βουβαινονται ολα! Μιλαμε για τα καμωματα και τα κατορθωματα των παιδιων αυτων και χαμογελαμε... Βλεπω τα ματακια του αντρα μου να λαμπουν τοτε αλλα μολις τελειωσει η κουβεντα θολωνουν με την πικρα που νιωθει κι αυτος μεσα του. Και για μενα η δυστυχια του ειναι σαν γροθια στο στομαχι μου. Η σκεψη οτι δεν θα νταντεψουμε ποτε το δικο μας παιδακι φερνει εικονες απο ενα γκριζο μελλον, μια θλιβερη ρουτινα που οσο κι αν αγαπιομαστε με τον αντρα μου, αυτη η θλιψη που τωρα εναλλασσεται με την ελπιδα, θα γινει μονιμη και θα μας παγωσει. Σαν να γεννηθηκαμε για να γινουμε γονεις... Ετσι ενιωθα παντα... Εγω κι αυτος εχουμε χτυσει τα ονειρα μας πριν καν γνωριστουμε, γυρω απο μια οικογενεια... Θελαμε καλες δουλειες για να εχουμε τη δυνατοτητα να μεγαλωσουμε τα παιδια μας χωρις αγχος... Θελαμε να ζησουμε σε ησυχη και ομορφη πολη για να μπορουν τα παιδια μας να ειναι ασφαλη μεγαλωνοντας και με ομορφες εικονες. Κραταμε αναμνησεις απο τα δικα μας παιδικα χρονια, μαθαινουμε απο τα σωστα και τα λαθη αλλων γονιων για να μπορεσουμε να εφαρμοσουμε το αποσταγμα της γνωσης μας στα παιδια μας και να τα μεγαλωσουμε σωστα και με υγιη ψυχισμο. Μονο οσοι βρισκονται σε αναλογη φαση μπορουν να καταλαβουν αυτο που νιωθουμε. Αυτο που νιωθω εγω και η αδεια μου κοιλια... Εμεις και η αδεια γωνια στο υπνοδωματιο που εδω και 1,5 χρονο περιμενει την κουνια του μωρου μας.

Αχ βρέ κοριτσάκι μου πώς τα γράφεις έτσι!!σα να είσαι η φωνή που θέλω να διώξω κ να πατήσω το κουμπί της αισιοδοξίας...κ καμιά φορά τα καταφέρνω άλλες πάλι μου ξαναφωνάζει αλλά δε θα την αφήσω..θα το παλέψω όσο μπορώ...εμείς περίπου τα ίδια με εσάς κ στην αρχή λίγο χειρότερα όσο αφορά τον αριθμό όμως ανακαλύψαμε κιρσοκήλη στον άντρα μου κ κάναμε χειρουργείο.αυξήθηκε αλλα όχι στα φυσιολογικά κ τώρα κάνει μια θεραπεία που αύριο τελειώνει κ μας είπαν οτι θα αυξηθεί κι άλλο καθώς κ η κινητικότητα.παίρνει κ βιταμίνες φυσικά.θέλω να πώ ότι πρέπει λίγο να το ψάξετε κ όχι να το βάζουμε κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανει καρυοτυπο ζευγους; Πολλοι που εχουν ανεξηγητη υπογονιμοτητα βρισκουν εκει το προβλημα συνηθως απ οσα διαβασα....

 

Χριστε μου τι δυσκολος δρομος ειναι αυτος που περναμε...; Μονο που σκεφτομαι ποσες εξετασεις, επεμβασεις, φαρμακα, απογοητευσεις μπορει μας περιμενουν παρακατω μου ερχεται να τα παρατησω..! :cry:

 

Ω ναι έχουμε κάνει ειναι φυσιολογικός και για τους δυο μας.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρέ κοριτσάκι μου πώς τα γράφεις έτσι!!σα να είσαι η φωνή που θέλω να διώξω κ να πατήσω το κουμπί της αισιοδοξίας...κ καμιά φορά τα καταφέρνω άλλες πάλι μου ξαναφωνάζει αλλά δε θα την αφήσω..θα το παλέψω όσο μπορώ...εμείς περίπου τα ίδια με εσάς κ στην αρχή λίγο χειρότερα όσο αφορά τον αριθμό όμως ανακαλύψαμε κιρσοκήλη στον άντρα μου κ κάναμε χειρουργείο.αυξήθηκε αλλα όχι στα φυσιολογικά κ τώρα κάνει μια θεραπεία που αύριο τελειώνει κ μας είπαν οτι θα αυξηθεί κι άλλο καθώς κ η κινητικότητα.παίρνει κ βιταμίνες φυσικά.θέλω να πώ ότι πρέπει λίγο να το ψάξετε κ όχι να το βάζουμε κάτω...

 

:( παλεψε το κατερινα μου..! Μακαρι να μπορουσαμε ολες απλα να πατησουμε ενα κουμπι και ολα να τα δουμε απο την ομορφη πλευρα..!

Τι θεραπεια παιρνει ο αντρας σου;; Ρωταω για μπορεσω να μαθω αν τα δινουν αυτα εδω ή αν πρεπει να κατεβουμε ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ω ναι έχουμε κάνει ειναι φυσιολογικός και για τους δυο μας.

 

Τοτε πιστευω κι εγω οτι θα τα καταφερετε.. :) Αν οχι φυσιολογικα, σιγουρα με μια δυο ακομα προσπαθειες εξωσωματικης! :)

Link to comment
Share on other sites

:( παλεψε το κατερινα μου..! Μακαρι να μπορουσαμε ολες απλα να πατησουμε ενα κουμπι και ολα να τα δουμε απο την ομορφη πλευρα..!

Τι θεραπεια παιρνει ο αντρας σου;; Ρωταω για μπορεσω να μαθω αν τα δινουν αυτα εδω ή αν πρεπει να κατεβουμε ελλαδα..

Δεν είχε ορμονικό πρόβλημα ο άντρας μου,ήταν μέσα στα φυσιολογικά αλλα για να πάρει μπρός το σπέρμα μετά την επεμβαση κιρσοκήλης ήθελε ο γιατρός να του αυξήσει τη τεστοστερόνη κι έτσι του έδωσε μια αγωγή...αυτά δεν είναι βιταμίνες κ πρέπει να τα δώσει μόνο γιατρός..είναι συδυασμός 2φαρμάκων.από βιτ.παίρνει τις intelecta 2mg κ τις eviol κ του δίνω κι εγώ λίγο βασιλικό πολτό κάπου κάπου...κάνει πολύ καλό αλλα επειδη παιρνει κ ολα τα αλλα δε του δινω συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Appe λυπαμαι παρα πολυ... Φανταζομαι ποσο πονεσε αυτο που εγινε... Αλλα αφου εγινε μια φορα εγκυμοςυνη θα γινει κι αλλη και αυτη τη φορα θα παει ως το τελος στους 9 μηνες! Σου το ευχομαι απο την καρδια μου! Παιρνεις τιποτα για να διεγειρεις την ωορρηξια;

Ο αντρας σου τι βιταμινες επαιρνε; Ειδατε δηλαδη διαφορα στις εξετασεις του με αυτες;

Εγω διαβασα καπου για ενα συμπληρωμα που λεγεται προφερτιλ ή καπως ετσι και σκεφτομουν να τα παραγγειλω να μας τα στειλουν εδω.

 

Vicky εχεις απολυτο δικιο, δεν πρεπει να χανουμε τις ελπιδες μας και οντως προσπαθω να στηριξω τον αντρα μου η τελοσπαντων του παρουσιαζω τις επιλογες μας με οσο πιο αναλαφρο τροπο γινεται και του λεω αυτο ακριβως που λες κι εσυ... Οτι με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα γινουμε γονεις! αλλα σε αυτη τη φαση που βλεπουμε το βουνο να υψωνεται μπροστα μας τα χανουμε και οσο να ναι φοβομαστε για το τι θα γινει μετα...

Να σαι καλα.ευχομαι όλες μας να αποκτήσουμε ένα μωράκι, και δυο και τρία άμα γίνεται..

Ο σύζυγος παίρνει eviol, βασιλικό πολτό και well man conception. Το προφερτιλ το έχω ακούσει κι εγω. Ναι έκανα δυο φορές πρόκληση ωορρηξίας και τη δεύτερη ήταν που έμεινα και έγκυος.

Τωρα που προσπαθούμε έκανα πάλι δυο φορές αλλα τιποτα και τωρα που ήταν να κάνω την Τρίτη και τελευταία μου πε ο γιατρός να κάνουμε πρώτα το σπερμοδιαγραμμα μήπως πάμε σε σπερματέγχυση.

Ε αυτό το μήνα που δεν πηρα δεν έκανα Καν ωορρηξία και μετά την αποβολή πάλι δεν έκανα ωορρηξία.

Ψάξτο παραπάνω.νομιζω ειναι καλη ιδέα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κοριτσια... Θα δοκιμασω αρχικα με βιταμινες στον συζυγο, παραλληλα θα του κανονισω ραντεβου με ουρολογο για να δουμε μηπως κι αυτος εχει καμια κιρσοκηλη χωρις συμπτωματα και να δει μηπως χρειαστει κι αυτος καμια ορμονικη εξεταση και θεραπεια. Και εγω θα δω αν μπορω να ζητησω παρακολουθηση ωορρηξιας. Μου φαινεται καλο και ελπιδοφορο σχεδιο και καπως εχω ηρεμησει...

Το αστειο ειναι οτι τωρα μπηκαμε παλι στη φαση "παμε δυναμικα για την επομενη προσπαθεια!" και εχουμε παρει λιγο τα πανω μας γιατι ακομα ελπιζουμε..! Χτες ημασταν και οι δυο χωμα..

Link to comment
Share on other sites

Salvia, ο τόνος του μηνύματός σου είναι βαθιά μελαγχολικός. Σε νιώθω αν κι έχω 3 παιδιά, τα δυο μου ήρθαν μετά από μήνες προσπάθειας, και στα τρία παιδιά μου έμενα έγκυος μην ελπίζοντας σε τίποτα ή μάλλον πεπεισμένη ότι δεν είμαι έγκυος. Η παραίτησή μου αυτή με έκανε να χαλαρώνω και μάλλον τότε και γι αυτό πετύχαινε. Κάνε όμως τις εξετάσεις σου, πάρε βιταμίνες. Θα έρθει όταν θα καταφέρεις να χαλαρώσεις. Από τα γραφόμενά σας δείχνετε πολύ καλοί και ώριμοι άνθρωποι. Σου εύχομαι καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω ρε κοριτσια... Θα δοκιμασω αρχικα με βιταμινες στον συζυγο, παραλληλα θα του κανονισω ραντεβου με ουρολογο για να δουμε μηπως κι αυτος εχει καμια κιρσοκηλη χωρις συμπτωματα και να δει μηπως χρειαστει κι αυτος καμια ορμονικη εξεταση και θεραπεια. Και εγω θα δω αν μπορω να ζητησω παρακολουθηση ωορρηξιας. Μου φαινεται καλο και ελπιδοφορο σχεδιο και καπως εχω ηρεμησει...

Το αστειο ειναι οτι τωρα μπηκαμε παλι στη φαση "παμε δυναμικα για την επομενη προσπαθεια!" και εχουμε παρει λιγο τα πανω μας γιατι ακομα ελπιζουμε..! Χτες ημασταν και οι δυο χωμα..

Μπράβο κοριτσάκι μου,δώστε του να καταλάβει...κ να σου πώ ότι κ ο άντρας μου δεν είχε απολύτως κανένα σύμπτωμα,ούτε πόνο,ούτε οι όρχεις του ήταν σαν άδειο σακούλι που λένε ούτε είχαν κόμπους σα κομπολόϊ.τίποτα...παρόλα αυτά το υπέρηχο όσχεου έδειξε 3ου βαθμού κιρσοκήλη κ ο γιατρός που τον χειρούργησε ενώ είχε δεί το υπέρηχο του είπε δε το περίμενα ότι τελικά θα είχες τόσο μεγάλες φλέβες!! Γιατί διογκώνονται οι φλέβες κ στρίβουν,κάνουν κόμπους με αποτέλεσμα να εμποδίζει τη ροή του αίματος κ επηρεάζει τη κινητικότητα κ τη σπερματογέννηση.έτσι το έχω καταλάβει. Εάν είναι μέχρι 30 ετών μπορεί να έχει κ 80% επιτυχία στο σπέρμα,σε μεγαλύτερη ηλικία μειώνονται τα ποσοστά.. Καλή επιτυχία,εύχομαι να το πιάσετε αυτό το μήνα κιόλας γιατι φυσικά πιθανότητες υπάρχουν!!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Κατερινα μου!! Ειχα υποψη μου το ενδεχομενο της κιρσοκηλης και τον ελεγχα τακτικα αλλα περιμενα οτι καποιο συμπτωμα θα παρατηρουσαμε αν υπηρχε.. Δεν ειχα σκεφτει το ενδεχομενο να μην εχει συμπτωματα! Ελπιζω να μην εχει ομως γιατι τοσο φοβιτσιαρης που ειναι με τα νοσοκομεια και τις ενεσεις θα τα χρειαστει για τα καλα! :D

Ας του δωσουμε,λοιπον, οσες προσπαθουμε κι ελπιζουμε, να καταλαβει και μακαρι τουλαχιστον μια να μας πει τα καλα νεα στο τελος του μηνα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Salvia επειδή γράφεις ότι οι εξετάσεις δείχνουν ότι το σπερμα ζει 24 ώρες έχει σημασία να εντοπίσεις την ακριβή μέρα της ωορρηξιας σου, σε αυτό θα σε βοηθούσαν τα hometest που τα κανεις ένα μεσημέρι κι ένα βράδυ, μόλις σου δείξει το πιο έντονο να έχεις επαφή. Επιςης κάποια ωάρια ζουν λιγοτερο από 24ωρο. Παίζεις με την ώρα της ωορρηξιας και όχι πλέον με τη μέρα. Χαλαρά όμως, μια επαφή ίσως και καλή, στοχευμένη, να τσακωσεις το μπεμπέ, όταν γίνει η ωορρηξία το σπερμα να είναι στη γωνία και να περιμένει. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Κατερινα μου!! Ειχα υποψη μου το ενδεχομενο της κιρσοκηλης και τον ελεγχα τακτικα αλλα περιμενα οτι καποιο συμπτωμα θα παρατηρουσαμε αν υπηρχε.. Δεν ειχα σκεφτει το ενδεχομενο να μην εχει συμπτωματα! Ελπιζω να μην εχει ομως γιατι τοσο φοβιτσιαρης που ειναι με τα νοσοκομεια και τις ενεσεις θα τα χρειαστει για τα καλα! :D

Ας του δωσουμε,λοιπον, οσες προσπαθουμε κι ελπιζουμε, να καταλαβει και μακαρι τουλαχιστον μια να μας πει τα καλα νεα στο τελος του μηνα!! :)

Φυσικά κ εύχομαι να μην έχει κάτι ο άνθρωπος,αν κ ο γιατρός μου είχε πεί κι εμένα όταν του απάντησα το ίδιο,ότι καλύτερα να του βρώ κιρσοκήλη κ να κάνει το χειρουργείο κ να ξεμπερδεύει παρά να μη βρίσκεις την αιτία(ανεξήγητη υπογονιμότητα)

Επίσης να ξέρεις ότι σαν επέμβαση είναι ρουτίνας,παίρνει νάρκωση φυσικά αλλά ούτε ενέσεις ούτε τίποτα,με μάσκα τον ναρκώνουν κ δε θα καταλάβει τίποτα.σε 2-3μέρες θα βγεί.θέλει λίγο προσοχή μετά με τα βάρη,δε κάνει να σηκώσει βάρος για 1-2 μήνες. Αλλά μη σε κουράζω άλλο,απλά στα λέω για να είσαι ενημερωμένη κάπως..

Καλά νέα λοιπόν από όλες μας!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Ισχύει αυτό που λέει η φαμα.

Παίζεις με τις ώρες και ειναι πολυ σημαντικό που το ξέρεις αυτό γιατι έχω ακούσει διάφορες συμβουλές του τύπου επαφή καθε δυο μέρες και τέτοια κι όταν ρώτησα το γιατρό μου αν ισχύει που εχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το σπερμα,

Μου απάντησε :ναι κάντε και μια φορά τη βδομάδα να δούμε πως θα πιάσετε παιδί..καθε μερα θα κάνετε στις γόνιμες.

Τα hometest ειναι καλη και οικονομική λύση.

Καλη επιτυχια και μη το βάζεις κάτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Salvia επειδή γράφεις ότι οι εξετάσεις δείχνουν ότι το σπερμα ζει 24 ώρες έχει σημασία να εντοπίσεις την ακριβή μέρα της ωορρηξιας σου, σε αυτό θα σε βοηθούσαν τα hometest που τα κανεις ένα μεσημέρι κι ένα βράδυ, μόλις σου δείξει το πιο έντονο να έχεις επαφή. Επιςης κάποια ωάρια ζουν λιγοτερο από 24ωρο. Παίζεις με την ώρα της ωορρηξιας και όχι πλέον με τη μέρα. Χαλαρά όμως, μια επαφή ίσως και καλή, στοχευμένη, να τσακωσεις το μπεμπέ, όταν γίνει η ωορρηξία το σπερμα να είναι στη γωνία και να περιμένει. Καλή επιτυχία.

Συμφωνώ απόλυτα,κι εγώ το ίδιο προσπαθώ να κάνω αν κ δεν είναι εύκολο να πετύχεις την ώρα ακριβώς...θα έπρεπε να έχω μόνιμα συδεδεμένο ένα υπέρηχο μέσα μου χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Ισχύει αυτό που λέει η φαμα.

Παίζεις με τις ώρες και ειναι πολυ σημαντικό που το ξέρεις αυτό γιατι έχω ακούσει διάφορες συμβουλές του τύπου επαφή καθε δυο μέρες και τέτοια κι όταν ρώτησα το γιατρό μου αν ισχύει που εχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το σπερμα,

Μου απάντησε :ναι κάντε και μια φορά τη βδομάδα να δούμε πως θα πιάσετε παιδί..καθε μερα θα κάνετε στις γόνιμες.

Τα hometest ειναι καλη και οικονομική λύση.

Καλη επιτυχια και μη το βάζεις κάτω..

Καλησπέρα σε όλες κι από μένα,να σε ρωτήσω appe μου έχετε κάνει κατάτμηση dna; εμείς όχι ακόμα μάλλον τον άλλο μήνα θα τη κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Φαμα με συγχωρεις δεν ειχα δει το μηνυμα σου γι αυτο δεν απαντησα.. Σ ευχαριστω για την υποστηριξη σου.. ειχα δοκιμασει τα στικς ωορρηξιας και δεν καταλαβαινα Χριστο! Ειχε παντα δυο γραμμες αλλα επρεπε η γραμμη του τεστ να ειναι ιδια η πιο σκουρα απο το κοντρολ για να βγει θετικο και ολα οσα εκανα δεν εδειχναν ποτε θετικό. Εκει ψιλο απελπιστηκα και λεω δεν κανω αλλο γιατι απλα θα με αγχωσει. Ηταν και ψυχοφθορα σαν διαδικασια, περιμενε να παει ταδε η ωρα, μην πιεις πολλα υγρα, κατουρα στο κυπελλακι, βουτα το στικακι, περιμενε, διαβασε/μαντεψε! Ε δεν μου ταιριαξε σαν μεθοδος και τον δευτερο μηνα το παρατησα. Μετα αρχισα να μετραω θερμοκρασια. Ολα αυτα τα εκανα κυριως για να παρατηρησω τον κυκλο μου, να δω στις ποσες μερες κανω ωορρηξια, τι συμπτωματα παρατηρω κλπ. Αυτη η μεθοδος βγηκε καλη κι ευκολη, με το που ξυπναγα εχωνα το θερμομετρο στο στομα και εγραφα το αποτελεσμα. Εδειχνε ακριβως 14 μερες πριν την επομενη περιοδο! 2 μηνες μετα, αφου ειχα καταγραψει το μοτιβο του κυκλου μου, αρχισαμε να εντατικοποιουμε τις προσπαθειες απο 2-3 μερες πριν το πικ της θερμοκρασιας αλλα καναμε το λαθος ας το πουμε να το κανουμε μερα παρα μερα γιατι δεν ειχαμε κανει ακομα το σπερμοδιαγραμμα και δεν ξεραμε. Επειτα, αφου μαθαμε τι συμβαινει αποφασισαμε να προσπαθουμε καθε μερα στις γονιμες, και καλα, μερες. Αφου ομως παλι δεν ειδαμε αποτελεσμα, ειπαμε να επεκτεινουμε τη διαρκεια των γονιμων ημερων και κατ επεκταση των καθημερινων επαφων στις 10 μερες. Αυτο το τελευταιο ηταν που με πληγωσε τοσο γιατι θεωρουσα οτι αν μη τι αλλο αυτη τη φορα θα την ειχαμε πετυχει τη μερα..! Τελοσπαντων σας ζαλισα... :rolleyes::lol:

 

Εχει δοκιμασει καμια το κιτ της clearblue για ελεγχο ωορρηξιας; Το σκεφτομαι να το παρω γιατι οπως ειπα δεν ειχα καλη εμπειρια με τα στικς και αυτο κοστιζει γυρω στα 150ε μονο το μηχανημα και τα στικς αλλα 50 τον μηνα οποτε θα ηθελα να ξερω αν οντως αξιζει πριν επενδυσω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κι από μένα' date='να σε ρωτήσω appe μου έχετε κάνει κατάτμηση dna; εμείς όχι ακόμα μάλλον τον άλλο μήνα θα τη κάνουμε..[/quote']

 

Καλημέρα,

Όχι δεν εχουμε κάνει.προς το παρόν μας είπαν να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα επαναληπτικό επειδή πήρε κάποια συμπληρώματα και τωρα δεν ξέρω ποιο θα ειναι το επόμενο βήμα.φανταζομαι αναλόγως το αποτέλεσμα.

Εσείς πως οδηγηθήκατε στην κατάτμηση;;

Πήγατε σε ουρολόγο η σας την έδωσε ο γυναικολόγος;

Πολυ άγχος πάντως η όλη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καμια το κιτ της clearblue για ελεγχο ωορρηξιας; Το σκεφτομαι να το παρω γιατι οπως ειπα δεν ειχα καλη εμπειρια με τα στικς και αυτο κοστιζει γυρω στα 150ε μονο το μηχανημα και τα στικς αλλα 50 τον μηνα οποτε θα ηθελα να ξερω αν οντως αξιζει πριν επενδυσω! ;)

 

Καλημέρα,

Το κοιτούσα προχτές και το σκεφτόμουν να το παρω η να μη το παρω;;

Καλό φαινεται αλλα δεν ξέρω..μου φαινεται οτι βγάζουν σε βάρος μας χρήματα και οτι θα ειναι πολυ αγχωτική η διαδικασία.

Βέβαια σε μένα λειτουργούν κανονικά τα απλα τεστ ωορρηξίας οποτε δε καίγομαι κι όλας.

αν το πάρεις μη ξεχάσεις να μας πεις την εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα clearblue γιατί ξοδεύω τα δυο από τα 7 στικ σε κάθε κύκλο, όποτε πάω 3 μήνες. Σε σένα συνιστω τα home test για να εντοπίσεις την ώρα: αν το βράδυ σου δείξει αχνό και το πρωί έντονο, το βράδυ πάλι αχνό σημαίνει ότι η ορμόνη σε σένα είναι για λίγο ανεβασμένη και τελικά η ωορρηξία γίνεται στις 40 ώρες, το σπερματοζωάριο ζει 24 ώρες, όποτε ξεκινάει ένας αγώνας δρόμου, έρχεσαι σε επαφή το βράδυ, στις 5-8 ώρες, ξανά το επόμενο βράδυ στις 29 ώρες και η ωορρηξια σου γίνεται στις 48 ώρες, τότε πόσες πιθανότητες έχεις να συλλάβεις;

Γενικά πιστεύω ότι όταν δεν έχουμε αγχος κανουμε τα ωάρια και τα σπερματοζωάρια να ζουν πολύ περισσότερο. Ούτως ή άλλως η γονιμοποίηση είναι ένα θαύμα 25% είναι οι πιθανότητες να συλλάβουμε αν όλα είναι οκ, πού και να μειώνεται αυτό το ποσοστό λόγω άγχους, κινητικότητας, ηλικιας και ο,τι άλλο.

Πόσες γυναίκες λένε"ετοιμαζόμουν για εξωσωματική και έπιασε φυσιολογικά" ή "εκει που είχα μια επαφή χωρίς να μετράω κι έπιασε ενώ 1 χρόνο μετριέται", πιάσε εσύ το timing και κάνε μια επαφή, χαλαρή, αλλά καλή.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανει καρυοτυπο ζευγους; Πολλοι που εχουν ανεξηγητη υπογονιμοτητα βρισκουν εκει το προβλημα συνηθως απ οσα διαβασα....

 

Χριστε μου τι δυσκολος δρομος ειναι αυτος που περναμε...; Μονο που σκεφτομαι ποσες εξετασεις, επεμβασεις, φαρμακα, απογοητευσεις μπορει μας περιμενουν παρακατω μου ερχεται να τα παρατησω..! :cry:

 

Καλημέρα Salvia. Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου πεις τι είναι ο καρυοτυπος ζευγους;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα clearblue γιατί ξοδεύω τα δυο από τα 7 στικ σε κάθε κύκλο, όποτε πάω 3 μήνες. Σε σένα συνιστω τα home test για να εντοπίσεις την ώρα: αν το βράδυ σου δείξει αχνό και το πρωί έντονο, το βράδυ πάλι αχνό σημαίνει ότι η ορμόνη σε σένα είναι για λίγο ανεβασμένη και τελικά η ωορρηξία γίνεται στις 40 ώρες, το σπερματοζωάριο ζει 24 ώρες, όποτε ξεκινάει ένας αγώνας δρόμου, έρχεσαι σε επαφή το βράδυ, στις 5-8 ώρες, ξανά το επόμενο βράδυ στις 29 ώρες και η ωορρηξια σου γίνεται στις 48 ώρες, τότε πόσες πιθανότητες έχεις να συλλάβεις;

Γενικά πιστεύω ότι όταν δεν έχουμε αγχος κανουμε τα ωάρια και τα σπερματοζωάρια να ζουν πολύ περισσότερο. Ούτως ή άλλως η γονιμοποίηση είναι ένα θαύμα 25% είναι οι πιθανότητες να συλλάβουμε αν όλα είναι οκ, πού και να μειώνεται αυτό το ποσοστό λόγω άγχους, κινητικότητας, ηλικιας και ο,τι άλλο.

Πόσες γυναίκες λένε"ετοιμαζόμουν για εξωσωματική και έπιασε φυσιολογικά" ή "εκει που είχα μια επαφή χωρίς να μετράω κι έπιασε ενώ 1 χρόνο μετριέται", πιάσε εσύ το timing και κάνε μια επαφή, χαλαρή, αλλά καλή.

 

Και χαλαρες εχουμε κανει και προγραμματισμενες..! εννοειται οτι δεν μπορουσα καθε μηνα να μετριεμαι και ποτε μεχρι πριν ενα μηνα δεν ελεγα αα τωρα τωρα παμε εχω ωορρηξια! :mrgreen:

Να σε ρωτησω ομως, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει.... Πως υπολογισες οτι η ωορρηξια γινεται στις 40 ωρες;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Salvia. Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου πεις τι είναι ο καρυοτυπος ζευγους;

 

Καλημερα!

Καρυοτυπος ειναι η απεικονιση των χρωμοσωματων που βρισκονται στα κυτταρα μας. Με αυτη την εξεταση ανακαλυπτουμε πραγματα που δεν φαινονται σε καμια εργαςτηριακη ή απεικονιςτικη εξεταση και πολλες φορες εξηγουν γιατι ενα ζευγαρι δεν μπορεσε να επιτυχει ή να διατηρησει εγκυμοσυνη. Συνηθως ειναι απο τις τελευταιες εξετασεις που θα ζητηθει να γινουν και κυριως τις κανουν ζευγαρια με πολλα χρονια προσπαθειων και ανεξηγητη υπογονιμοτητα ή ζευγαρια με πολλες αποβολες.

Link to comment
Share on other sites

Και χαλαρες εχουμε κανει και προγραμματισμενες..! εννοειται οτι δεν μπορουσα καθε μηνα να μετριεμαι και ποτε μεχρι πριν ενα μηνα δεν ελεγα αα τωρα τωρα παμε εχω ωορρηξια! :mrgreen:

Να σε ρωτησω ομως, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει.... Πως υπολογισες οτι η ωορρηξια γινεται στις 40 ωρες;;

Δίνω ένα παράδειγμα, γιατί πχ το clearblue σου λέει ότι από τη στιγμή που δεις χαμογελαστή φατσούλα η ωορρηξία θα γίνει σε 24-48 ώρες όποτε πρέπει να έρθεις σε επαφή μέσα σε δυο εικοσιτετράωρα. Ναι, οκ, αν σε μας το ωάριο ζει όχι λιγότερο από 24 ώρες και το σπερμα όχι λιγότερο από 2 εικοσιτετράωρα. Αν ζουν λιγότερο και οι επαφές είναι μόνο βράδυ, τότε δύσκολα να συναντηθούν σε "αυτόν τον κόσμο".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...