Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολή 4χρονου από ιδιωτικό παιδικό σταθμό


Recommended Posts

εχεις δικιο οτι μπορει να συμβει οπουδηποτε, ομως θεωρω οτι σε δημοσια σχολεια αυξανονται κατα πολυ οι ... πιθανοτητες! ειναι ενα μειγμα αδιαφοριας των δασκαλων που τετοιου ειδους ζητηματα αντιμετωπιζονται ως "ψιλα γραμματα" και συχνα ειναι με το ρολοι στο χερι ποτε θα σχολασουν... δεν εχουν κινητρα αποδοσης φυσικα και ο μισθος ειναι συνηθως δεδομενος. και ενα μειγμα οσον αφορα την προσβαση στο καθε καρυδιας καρυδι φυσικα (κι υπαρχουν καρυδια μια χαρα, αλλα υπαρχουν και τα σαπια).

 ενω στο ιδιωτικο εχει να προστατεψει τη φημη του (γνωριζω ιδιωτικο που με τον τροπο του, οχι ευθεως, εχει διωξει περιπτωσεις παιδιων που προκαλουν σοβαρα θεματα στη λειτουργια του σχολειου και στο συνολο των υπολοιπων μαθητων. ομως αφορα κυριως περιπτωσεις ειδικης αγωγης παιδακια) και βεβαια οι δασκαλες εκει ενδιαφερονται και δινουν το μαξιμουμ λογω  κινητρων και φυσικα λογω στοχοθεσιας οσον α φορα την αποδοση τους (συγκεκρ. ο διευθυντης ειχε αναφερει οτι αν αντιληφθει παραπονα γονεων μαθητων ποσοστου ανω του 8% εκει ψαχνεται οσον αφορα την αποδοση του δασκαλου, δεν διωχνει το δασκαλο απλα ψαχνεται να δει τι ειναι αυτο που παει στραβα.) κοινως ασχολουνται.

Και οταν εκανα την ερωτηση "μα καλα, εδω δεν εχετε παιδακια που χτυπανε η βριζουν" η απαντηση ηταν οτι ναι τους εχει τυχει αλλα στο περιβαλλον του σχολειου τετοιες συμπεριφορες κοβονται εν τη γεννεση τους. Και ηδη παμε ενα μηνα και τα παιδια μου μου ειπαν απο μονα τους ενα μεσημερι "μαμα εκει δε βαραει κανενα παιδακι ουτε λενε κακιες λεξουλες". και μιλαμε για τμηματα 19 και 18 παιδιων, πιο πολλα απο το προηγουμενο παιδικο σταθμο (12 και 13 παιδακια ειχαν και γινοταν ο κακος χαμος). τι να σας γραψω? οτι στο κολυμβητηριο ειδε η κορη μου μια παλια της φιλη και συμμθητρια και αγκαλιαστηκαν και της ειπε " ελα στο σχολειο που παω τωρα, εκει δε θα σε χτυπαει κανενα παιδακι"? να τ ακουω εγω και η μαμα του αλλου κοριτσιου να παθαινει ενα ταρακουλο και να μου λεει "το παιδι μου θεωρει νορμαλ το να τρωει ξυλο και μια μερα ηρθε και μου ειπε σημερα μαμα δε με χτυπησε κανεις" και να το αναφερει ως ... εξαιρεση? και ναι, περιμενα οτι στη ζωη μας θα μας απασχολησουν τετοιου ειδους θεματα αλλα στο δημοτικο, οχι στον παιδικο σταθμο!!

Ε Λ Ε Ο Σ

ξυπνατε ολες οι επιτρεπτικες μανουλες που τα μεγαλωνετε χωρις ορια! Δεν υποχρεουνται τα παιδακια του κοσμου να ανεχονται τα δικα σας. μελλοντικα τα παιδια σας θα υποστουν την απομονωση και κοινωνικο αποκλεισμο η θα καταντησουν οι "θυτες" που κανουν  συστηματικο μπουλινκ. και φυσικα: τους κανετε ζημια με αυτη την συμπεριφορα σας!!! μεγαλωνετε εγωιστες ατομικιστες που νομιζουν οτι ολα θα τους επιτρεπονται και ολα μπορουν να τα κανουν χωρις συνεπειες! ξερω οικογενεια απο τη παιδικη μου ηλικια παιδιου που μεγαλωσε κανοντας του ολα τα χατηρια και στην εφηβεια του μεχρι και οι ιδιοι οι γονεις φαγαν ξυλο, και το παιδι στη τριτη γυμνασιου μπηκε σε αναμορφωτηριο λογω διακεκριμμενης ληστειας (ληστεια= χρηση οπλου) στο σχολειο οπου φοιτουσε! (και οι γονεις του και οι δυο καθηγητες λυκειου, συναδελφοι του πατερα μου!). Ξυπνατε, γιατι οι αλλοι αν ειναι αρκετα ευγενικοι απλα σας ανεχονται, αν ομως παραγινει το κακο θα στραφει νομικα εναντιον σας καποιος καποια μερα. Ξυπνατε, γιατι η κοινωνια που ηδη ειναι σκληρη, για το δικο σας το παραχαιδεμενο βλασταρακι δεν θα ειναι απλα σκληρη αλλα αβαστακτη! ολα αυτα αν δε καταντησει ο "θυτης" για τα υπολοιπα παιδακια του κοσμακι  και "θυτης" εντος πολλων εισαγωγικων!! γιατι θυτης σε τετοιες περιπτωσεις =  θυμα, συνηθως μετα την ενηλικιωση του

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, antsa είπε:

 

 ενω στο ιδιωτικο εχει να προστατεψει τη φημη του (γνωριζω ιδιωτικο που με τον τροπο του, οχι ευθεως, εχει διωξει περιπτωσεις παιδιων που προκαλουν σοβαρα θεματα στη λειτουργια του σχολειου και στο συνολο των υπολοιπων μαθητων. ομως αφορα κυριως περιπτωσεις ειδικης αγωγης παιδακια)

 

Δεν το θεωρώ σωστό σαν τοποθέτηση παραδείγματος. Εύσημα δίνουμε στην απομάκρυνση τελικά  παιδιών που προκαλούν σοβαρά θέματα  ή  στα παιδιά ειδικής αγωγής ή και στα δύο?   Δεν μπορεί να είναι ισοπεδωτική μια τοποθέτηση. 

 

 

1 hour ago, antsa είπε:

Ε Λ Ε Ο Σ

ξυπνατε ολες οι επιτρεπτικες μανουλες που τα μεγαλωνετε χωρις ορια! Δεν υποχρεουνται τα παιδακια του κοσμου να ανεχονται τα δικα σας. μελλοντικα τα παιδια σας θα υποστουν την απομονωση και κοινωνικο αποκλεισμο η θα καταντησουν οι "θυτες" που κανουν  συστηματικο μπουλινκ. και φυσικα: τους κανετε ζημια με αυτη την συμπεριφορα σας!!! μεγαλωνετε εγωιστες ατομικιστες που νομιζουν οτι ολα θα τους επιτρεπονται και ολα μπορουν να τα κανουν χωρις συνεπειες! ξερω οικογενεια απο τη παιδικη μου ηλικια παιδιου που μεγαλωσε κανοντας του ολα τα χατηρια και στην εφηβεια του μεχρι και οι ιδιοι οι γονεις φαγαν ξυλο, και το παιδι στη τριτη γυμνασιου μπηκε σε αναμορφωτηριο λογω διακεκριμμενης ληστειας (ληστεια= χρηση οπλου) στο σχολειο οπου φοιτουσε! (και οι γονεις του και οι δυο καθηγητες λυκειου, συναδελφοι του πατερα μου!). Ξυπνατε, γιατι οι αλλοι αν ειναι αρκετα ευγενικοι απλα σας ανεχονται, αν ομως παραγινει το κακο θα στραφει νομικα εναντιον σας καποιος καποια μερα. Ξυπνατε, γιατι η κοινωνια που ηδη ειναι σκληρη, για το δικο σας το παραχαιδεμενο βλασταρακι δεν θα ειναι απλα σκληρη αλλα αβαστακτη! ολα αυτα αν δε καταντησει ο "θυτης" για τα υπολοιπα παιδακια του κοσμακι  και "θυτης" εντος πολλων εισαγωγικων!! γιατι θυτης σε τετοιες περιπτωσεις =  θυμα, συνηθως μετα την ενηλικιωση του

 

Αν και καταλαβαίνω τι θες να πεις  και συμφωνώ απόλυτα  για τις περιπτώσεις ξεκάθαρου bulling  με επίγνωση του θύτη του τι κάνει.Φαντάζομαι γιαυτό μιλάς,...αλλα όταν στο συγκεκριμένο θέμα παλαιό αναφέρετε σε εντελώς διαφορετική περίπτωση νηπίου φοβάμαι ότι η ένταση των σχολίων σου αφορά γενικά και αόριστα κάθε περίπτωση που μας ''ενοχλεί''  και εκεί διαφωνώ.

ΔΕΝ είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο.

Αλλο η επιθετική λεκτική ή σωματική συμπεριφορά παιδιού και δράση Bulling που είναι συνήθως συνειδητή επιλογή του παιδιού θύτη

Αλλο η αντιδραστική συμπεριφορά ενος παιδιού γενικά πχ στον τρόπο που μιλά και έχει άρνηση προς το σύνολο χωρίς να απευθύνετε κάπου συγκεκριμένα πάντα , μπορεί σε παιδί , μπορει στη δασκάλα....

Αλλο το δύσκολο ζωηρό παιδί που κάνει φασαρία ακουστική και ψιλοσαματά.

 

Νιμίζω ότι η ισοπέδωση δεν βοηθά  και θεωρώ ότι  απομονωμένα  μιλάs για  επιθετική συστηματική συμπεριφορά και όχι σε συνέχεια του αρχικού θέματος μιας άλλης μανούλας 4 χρονου.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, antsa είπε:

εχεις δικιο οτι μπορει να συμβει οπουδηποτε, ομως θεωρω οτι σε δημοσια σχολεια αυξανονται κατα πολυ οι ... πιθανοτητες! ειναι ενα μειγμα αδιαφοριας των δασκαλων που τετοιου ειδους ζητηματα αντιμετωπιζονται ως "ψιλα γραμματα" και συχνα ειναι με το ρολοι στο χερι ποτε θα σχολασουν... δεν εχουν κινητρα αποδοσης φυσικα και ο μισθος ειναι συνηθως δεδομενος. και ενα μειγμα οσον αφορα την προσβαση στο καθε καρυδιας καρυδι φυσικα (κι υπαρχουν καρυδια μια χαρα, αλλα υπαρχουν και τα σαπια).

 ενω στο ιδιωτικο εχει να προστατεψει τη φημη του (γνωριζω ιδιωτικο που με τον τροπο του, οχι ευθεως, εχει διωξει περιπτωσεις παιδιων που προκαλουν σοβαρα θεματα στη λειτουργια του σχολειου και στο συνολο των υπολοιπων μαθητων. ομως αφορα κυριως περιπτωσεις ειδικης αγωγης παιδακια) και βεβαια οι δασκαλες εκει ενδιαφερονται και δινουν το μαξιμουμ λογω  κινητρων και φυσικα λογω στοχοθεσιας οσον α φορα την αποδοση τους (συγκεκρ. ο διευθυντης ειχε αναφερει οτι αν αντιληφθει παραπονα γονεων μαθητων ποσοστου ανω του 8% εκει ψαχνεται οσον αφορα την αποδοση του δασκαλου, δεν διωχνει το δασκαλο απλα ψαχνεται να δει τι ειναι αυτο που παει στραβα.) κοινως ασχολουνται.

Και οταν εκανα την ερωτηση "μα καλα, εδω δεν εχετε παιδακια που χτυπανε η βριζουν" η απαντηση ηταν οτι ναι τους εχει τυχει αλλα στο περιβαλλον του σχολειου τετοιες συμπεριφορες κοβονται εν τη γεννεση τους. Και ηδη παμε ενα μηνα και τα παιδια μου μου ειπαν απο μονα τους ενα μεσημερι "μαμα εκει δε βαραει κανενα παιδακι ουτε λενε κακιες λεξουλες". και μιλαμε για τμηματα 19 και 18 παιδιων, πιο πολλα απο το προηγουμενο παιδικο σταθμο (12 και 13 παιδακια ειχαν και γινοταν ο κακος χαμος). τι να σας γραψω? οτι στο κολυμβητηριο ειδε η κορη μου μια παλια της φιλη και συμμθητρια και αγκαλιαστηκαν και της ειπε " ελα στο σχολειο που παω τωρα, εκει δε θα σε χτυπαει κανενα παιδακι"? να τ ακουω εγω και η μαμα του αλλου κοριτσιου να παθαινει ενα ταρακουλο και να μου λεει "το παιδι μου θεωρει νορμαλ το να τρωει ξυλο και μια μερα ηρθε και μου ειπε σημερα μαμα δε με χτυπησε κανεις" και να το αναφερει ως ... εξαιρεση? και ναι, περιμενα οτι στη ζωη μας θα μας απασχολησουν τετοιου ειδους θεματα αλλα στο δημοτικο, οχι στον παιδικο σταθμο!!

Ε Λ Ε Ο Σ

ξυπνατε ολες οι επιτρεπτικες μανουλες που τα μεγαλωνετε χωρις ορια! Δεν υποχρεουνται τα παιδακια του κοσμου να ανεχονται τα δικα σας. μελλοντικα τα παιδια σας θα υποστουν την απομονωση και κοινωνικο αποκλεισμο η θα καταντησουν οι "θυτες" που κανουν  συστηματικο μπουλινκ. και φυσικα: τους κανετε ζημια με αυτη την συμπεριφορα σας!!! μεγαλωνετε εγωιστες ατομικιστες που νομιζουν οτι ολα θα τους επιτρεπονται και ολα μπορουν να τα κανουν χωρις συνεπειες! ξερω οικογενεια απο τη παιδικη μου ηλικια παιδιου που μεγαλωσε κανοντας του ολα τα χατηρια και στην εφηβεια του μεχρι και οι ιδιοι οι γονεις φαγαν ξυλο, και το παιδι στη τριτη γυμνασιου μπηκε σε αναμορφωτηριο λογω διακεκριμμενης ληστειας (ληστεια= χρηση οπλου) στο σχολειο οπου φοιτουσε! (και οι γονεις του και οι δυο καθηγητες λυκειου, συναδελφοι του πατερα μου!). Ξυπνατε, γιατι οι αλλοι αν ειναι αρκετα ευγενικοι απλα σας ανεχονται, αν ομως παραγινει το κακο θα στραφει νομικα εναντιον σας καποιος καποια μερα. Ξυπνατε, γιατι η κοινωνια που ηδη ειναι σκληρη, για το δικο σας το παραχαιδεμενο βλασταρακι δεν θα ειναι απλα σκληρη αλλα αβαστακτη! ολα αυτα αν δε καταντησει ο "θυτης" για τα υπολοιπα παιδακια του κοσμακι  και "θυτης" εντος πολλων εισαγωγικων!! γιατι θυτης σε τετοιες περιπτωσεις =  θυμα, συνηθως μετα την ενηλικιωση του

Καταλαβαίνω σε ένα βαθμό τον θυμό σου, αλλά καλώς ή κακώς το σχολείο αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Στον έξω κόσμο όταν το παιδάκι μεγαλώσει θα αντιμετωπίσει τους καλούς και τους κακους οπότε κύριο μέλημα γονέων και σχολείου είναι η υπεράσπιση των εαυτών τους σε τέτοιες συμπεριφορές. Ο διαχωρισμός σχολείων δεν είναι πάντα κανόνας γιατί: α) πολλά παιδιά και γονείς κάνουν κατάχρηση της επί χρήμασι εκπαίδευσης , δηλαδή, σε πληρώνω και έχω δικαίωμα να κάνω ότι θέλω. Από την άλλη τα ιδιωτικά ως επιχειρήσεις θέλουν πελάτες, οπότε καταστάσεις που αντιμετώπισες υπάρχει περίπτωση να συναντήσεις και εκεί.β) Στο κομμάτι της φήμης στηρίζονται περισσότερο στο μαθησιακό κομμάτι οι προσχολικες τάξεις ( επιπλέον δραστηριότητες και επιμόρφωση) με αυστηρούς κανόνες ,γεγονός που δεν αποδίδει πάντα επιτυχίες, απλώς ο γονέας θεωρεί πως το παιδί του υπερτερεί έναντι άλλων παιδιών που φοιτούν σε άλλα εκπαιδευτήρια ακόμη και δημόσια. Πολλές φορές μάλιστα εσφαλμένα

Για τα δημόσια , υπάρχουν πραγματικά δημόσια που παρά τις αντίξοες συνθήκες των ημερών λειτουργούν ρολόι και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα " καλά" σχολεία.

Πιστεύω ότι το γεγονός που συνέβη στα παιδιά σου είναι καθαρά τυχαίο και προέρχεται από το σπίτι, όπως επεσήμανες

Το σχολείο οποιοδηποτε και αν είναι δεν μπορεί να στραφεί εναντίον οποιουδήποτε για τέτοια περιστατικά κυρίως για νομικούς λόγους. Στο νομικό κομμάτι επειδή το ανέφερες , λόγω ότι λαμβάνει χώρα μεταξύ ανηλίκων, έγκληση ( μήνυση) θα πρέπει να ασκήσει ο νόμιμος αντιπρόσωπος του ενός παιδιού απεναντι στον άλλο λόγω ότι και οι δύο ασκούν την γονική μέριμνα και φέρουν την ευθύνη του παιδιού τους.

 

Link to comment
Share on other sites

@antsa με συγχωρείς αλλά δεν καταλαβαίνω πρώτα από όλα γιατί τσουβαλιάζονται μαζί τα παιδιά που χτυπάνε, που βρίζουν, που είναι πιο ζωηρά, που είναι κακομαθημένα, που έχουν δεν ξέρω τι πρόβλημα, έτσι χωρίς διάκριση, χωρίς καμία γνώση του τι κάνει ο γονιός και το σχολείο. Από εκεί και πέρα, το σχολείο είναι μικρογραφία της κοινωνίας: υπάρχει και η νοοτροπία του "έτσι είναι ο κόσμος, με τα καλά και τα κακά, και όλοι μαζί θα το παλέψουμε να σμβιώσουμε και να μάθουμε και τα παιδιά πώς να αντιδρούν", υπάρχει και η νοοτροπία "εγώ πληρώνω και απαιτώ όποιος με ενοχλεί να πάει αλλού, είτε μαθητής που δεν ταιριάζει στα στάνταρ μου είτε δασκάλα που πρέπει χωρίς πολλά πολλά να ψάξει αλλού". Τωρα γενικά το να πιστεύει κανείς ότι τα παιδιά θα βγουν κακομαθημένα στα δημόσια σχολεία, ομολογώ ότι είναι μία άποψη που μάλλον δεν εχω ξανακούσει...

Link to comment
Share on other sites

κατανοω οτι ειναι δυσκολο μεσω του γραπτου λογου να μεταφερεις ακριβως αυτα που εννοεις και αισθανεσαι . εχεις καταλαβει σε καποια σημεια λαθος αυτα που εχω γραψει. αλλα επειδη εχω ηδη καταχραστει με δυο κατεβατα μου το θεμα μιας αλλης κοπελας θα μου επιτρεψετε να μην αναλυσω παραπερα. πιθανως βραχυπροθεσμα να ανοιξω ενα θεμα να .... "πω τον πονο μου" και να προσπαθησω να εξηγησω εκτενως τι αντιμετωπισα και γιατι τα χω παρει στο κρανιο

παντοτε ευχαριστω ολες τις κοπελες για τις απαντησεις σας

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/3/2018 at 7:11 ΠΜ, antsa είπε:

συγνωμη που θα σας στεναχωρησω η δυναται να προκαλεσω τωρα εριδες ΑΛΛΑ:

πηγαινα τα δυο παιδια μου σε ιδιωτικο σταθμο στον (edit admin) περιοχη (edit admin)  . Για ενα χρονο... Δυο παιδια που οπως οι ιδιοι μου ειπαν δε βριζουν, εχουν ορια, δεν εχουν σηκωσει χερι σε αλλα παιδια, δυο παιδια 5 και 3,5 ετων κοριτσι κι αγορι αντιστοιχα. στον παιδικο σταθμο παει ακομα και τωρα ενα αγορακι 4,5 ετων που ειναι ο ορισμος του προβληματος, (παιδιου που μεγαλωνει χωρις ορια και κανονες). παιδι που εχω δει η ιδια σε παιδικα παρτυ να εκβιαζει τον πατερα του να του παρει πατατακια γιατι αλλιως θα παει να κλεψει... παιδι που εχω δει η ιδια σε παιδικη χαρα να χυδαιολογει (ντροπη τους, αυτα μεσα απο το σπιτι τα μαθαινουν σε τετοιες μικρες ηλικιες τουλαχιστον, ειναι ο καθρεφτης τα παιδια μας, μη το ξεχνατε), να χτυπαει χωρις σοβαρη αιτια αλλα παιδακια και να ριχνει κλωτσιες και στους γονεις του.... ε λοιπον, εξαιτιας ΕΝΟΣ παιδιου εγω πριν ενα μηνα ταλαιπωρηθηκα, πληρωσα παραπανω λεφτα, "ξεριζωσα" τα παιδια μου απο τον παιδικο και τα αλλαξα σχολειο (πανε τωρα σε ενα ιδιωτικο που θα πηγαιναν απο σεπτεμβριο ετσι κι αλλιως γιατι το κοριτσακι παει νηπιο απο σεπτεμβριο που ο παιδικος δεν ειχε). Αντι να φυγει αυτο που προκαλει κανονικοτατο μπουλινκ σε ολα σχεδον τα παιδακια εκει μεσα (γιατι βεβαια η πλειοψηφια των γονιων εχει παραπονο εξαιτιας του, καναμε μεχρι και συναντηση στο σχολειο οι γονεις γιατι ΕΛΕΟΣ του μικρου του αρεσει να παιζει ενα παιχνιδι : τρεχει κυνηγαει αλλα παιδακια και μολις τα πιανει τους ριχνει μια μπουνια(!!) και οι γελοιοι οι γονεις του λενε "παιζει το παιδακι καλε!". Τι παιζει μωρε σουργελα? παιζει και χτυπαει τα παιδακια του κοσμακι χωρις να φταινε σε τιποτα? παιζει και παιρναει καλα αλλα γονεις εχουν παραλαβει τα παιδια τους με μαυρισμενα ματια κι ανοιγμενη μυτη εξαιτιας του!?ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ? εμεις επρεπε να φυγουμε οι αυτοι να αποβληθουν? να αποβληθουν, ειδικα οταν οι γονεις αρνουνται να δουν οτι το παιδι τους εχει ΘΕΜΑΤΑ (και δε μιλαμε για θεματα ειδικης αγωγης αλλα αποτυχιας να βαλουν σωστα ορια) και να συνεργαστουν καταλληλα! γιατι αυτοι αρνουνταν, παιζει λεει το καμαρι τους. σα δε ντρεπονται λεω εγω...

Απλα παραθετω και την αλλη οψη του νομισματος που δυστυχως ετυχε να ζησω... αλλα οχι και να χρυσοπληρωνω κοντα στα 600 ευρω το μηνα μια τετοια ξεφτιλα!? να κανουν ζημια πανω στα παιδια μου και να το πληρωνω αυτο1!??!? (ζημια= φοβος. να εμπλουτιζουν το λεξιλογιο με βρισιες.ξαφνικα το αγορακι μου να σηκωνει χερι στην αδελφη του γιατι ετσι κανουν τα παιδιακια οταν θυμωνουν) Και μην ξεχασω κι αυτο: τελικα ημουν η εξαιρεση πανω στο "χρυσοπληρωνω" γιατι  τον παιδικο τον εχουν τιγκαρει με εσπα, ισως κατι να εχει να πει και αυτο (εχουν ριξει το επιπεδο, απελυσαν δυο νηπιαγωγους και προσελαβαν δυο κοπελιτσες με χαμηλοτερες σπουδες πχ).

Παντως ετσι για την ιστορια: στο καινουργιο σχολειο παμε εδω και ενα μηνα, προσαρμοστηκαν γρηγορα, απο την πρωτη μερα δε θελαν να ξαναπανε στο παλιο σχολειο. και σε δυο διαφορετικα τμηματα που εχω τα παιδια, δε χτυπαει ουτε ενα παιδι αλλα παιδακια... αρα ειναι και θεμα παιδαγωγων γιατι κι εκει ρωτησα και μου ειπαν οτι τους ειχαν τυχει παιδακια που χτυπανε αλλα τετοια θεματα λυνονται εν τη γεννεση τους οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν και δεν προλαβαινουν να εξελιχθουν. βεβαια να πω κι αυτο: στο καινουργιο σχολειο το ποσοστο που δεχονται μεσω εσπα ειναι πολυ χαμηλο (το ειχα ρωτησει κι αυτο, βλεπετε ειχε καει ασχημα η γουνιτσα μου....).

Και εν τελη, ενω ημουν υπερ του δημοσιου σχολειου γενικα, και εχουμε και δημοσιο σχολειο σχετικα κοντα μας με καλη φημη, δεν τα στελνω πλεον με τιποτα! Με αυτα που εζησα στον παιδικο, συγνωμη αλλα "θα κανω φονο" που λεμε, αν μου ξανατυχουν τετοια παιδια και γονεις τοσο αποτυχημενοι! να παρουν τις αποτυχιες τους να τις εχουν να τις "χαιρονται" και να τρωνε ξυλο οι ιδιοι, η υπολοιπη κοινωνια δε χρωσταει τιποτα να τους ανεχεται

Ως προς την τυπικότητα στους κανόνισμους του φορουμ θα πρέπει να μεταφέρεις το θέμα σου σε νέο και να ξεκινήσει εκεί κουβέντα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τα παιδια σου φοιτούσαν σε ιδιωτικό σχολείο, εκεί που έγινε το περιστατικό αλλά κατηγορείς το δημόσιο?? Πώς γίνεται αυτό? Χωρίς εμπειρία να έχεις γνώμη. Εκτός αν κατάλαβα εγώ κάτι λάθος οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη. Έκανα παράθεση και το αντίστοιχο ποστ σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τι μπορει να κανει ενα 4χρονο δηλαδη? να πεταξει κατι και να προσγειωθει στο κεφαλι ας πουμε?σοου γουατ??? αλλα πλεον οι δασκαλες δεν ειναι παιδαγωγοι...ειναι απλα ανθρωποι με αναγκη για λεφτα και καθολου γνωση για το που πανε να μπλεξουν οταν επιασαν δουλεια. η δουλεια του παιδαγωγου ειναι ιδιαιτερη γιατι απαιτει αγαπη και δεξιοτητες-ικανοτητες.αλλα εαν εχεις αναγκη απο λεφτα και καθολου διαθεση να προσεχεις παιδια,αυτα παθαινουν οι γονεις δυστυχως... θα πρεπει οι δασκαλοι να περνανε απο ειδικα τεστ αγχους και ακραιων καταστασεων ωστε να μετρηθουν να ψυχολογικα τους επιπεδα νευρων και θυμου πριν πιασουν δουλεια. σιγουρα απο τα 100ατομα που ειναι υποψηφια,ενα δυο θαναι καταλληλα. και εαν γινει αυτο συστηματικα να δουμε ποσοι φοιτητες θα φοιτουν σε σχολες παιδαγωγικων...10 και ουτε σε καθε ετος εισαγωγης!οχι οπως τωρα..η σαρακαι η μαρα γινονται παιδαγωγοι για τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ZWH είπε:

Και τα ζευγαρια πρεπει να περνανε απο ειδικους πριν γινουν γονεις. Τι εννοεις σοου γουατ αν πεταξει ενα τετραχρονο κατι κ προσγειωθει στο κεφαλι αλλου παιδιου; ειμαστε σοβαροι; πες οτι ανοιξει ενα κεφαλι η βγαλει ενα ματι... η δεν πειραζει γιατι εχουμε δυο ματια; επειδη δεχεστε καποιοι τα παιδια σας να ειναι ταλιμπαν δεν σημαινει οτι ειναι σωστο κ πρεπει  να το δεχομαστε και οι υπολοιποι. Μηπως πρεπει να σοβαρευτουμε; ξερω πενταχρονο που εβαλε χαλικια στον πρωκτο ενος τετραχρονου.... η μηπως και αυτο δεν πειραζει, παιζουν μωρε τα παιδια.....

Να αγιάσει το στόμα σου , γιατι πραγματικά δεν ήξερα τι να γράψω στο παραπανω παράλογο ποστ.

και θα συμπληρώσω γινεται κάποιος εκπαιδευτικος για τα λεφτά;;;; Τι αλλο θα διαβάσουμε άραγε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι τουλαχιστον ντροπη να λεγονται τετοθα πραγματα για τους δασκαλους των παιδιων σας!

Ειναι τουλαχιστον ντροπη να υποβαθμιζεται ετσι ο ρολος και η προσωπικοτητα τους!

 

Σαφως και δεν ειναι ολοι οι δασκαλοι καλοι. Οπως δεν ειναι ολοι οι γιατροι, οι εφοριακοθ, οι πωλητες, οι δικηγοροι, οι γκαραζιερηδες κλπ. 

Γνωση για το που πανε να «μπλεξουνε» παντως, εχουν και παραεχουν! Και τα πραγματα γινονται καθε χρονο και πιο δυσκολα καθως υπαρχουν γονεις που τους προσβαλουν με τετοιο τροπο!

 

(Και ναι! Προσφερω μια δουλεια και θελω να αμοιβομαι! Κακο ειναι; )

Link to comment
Share on other sites

Η νοοτροπία "so what?" υπάρχει βέβαια μέχρι αυτός που το λέει με τόση ευκολία να βρεθεί στη θέση του θύματος ;)

Και αυτό ακριβώς που αναφέρεις @Merendoula, ότι τα αυτονόητα τα μαθαίνουμε από ... μηνών στα παιδιά μας! Εμένα ο δικός μου είχε περάσει μία φάση που έσπρωχνε και κράτησε συνολικά 5 ημέρες. Κράτησε τόσο γιατί η δασκάλα με ενημέρωσε από τη δεύτερη ημέρα, του το είπε προσωπικά, το έκανε μάθημα μέσα στην ομάδα και ΤΕΛΟΣ. Με ωραίο τρόπο και με μόνιμο αποτέλεσμα, έμαθε ότι δεν "σπρώχνουμε". Τα παιδιά μπορούν να γίνουν "τέρατα" με ακατάλληλους γονείς, ειδικά στην ηλικία που που δρουν με το ασυνείδητο. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδάκια έχουν περάσει τη φάση 'τι θα συμβεί άραγε αν ξεμαλλιασω την Ελενίτσα και αν πετάξω το Γιωργάκη από την καρέκλα'. Σε μικρή ηλικία όμως, ενός με τριών (το πολυ) ετών χοντρικά κάποια στιγμή δοκιμάζουν να δουν ποιος είναι το αφεντικό. Αν δεν τα βάλεις στη θέση τους στη σωστή στιγμή και αφήσεις το θέμα να γιγαντωθεί με τη δικαιολογία παιδάκι είναι (Κ ακόμη χειρότερα με τη δικαιολογία αγόρι είναι και παίζει άγρια!-το λεω ενώ έχω γιους ετσι;) το έχασες το παιχνίδι. Γι αυτό βλέπεις 5χρονα και 8χρονα να κλωτσάνε τη μάνα τους για να τους πάρει παγωτό και να λέει η μάνα Ε ΣΟΟΥ ΓΟΥΑΤ παιδάκι είναι! ( καλά θα γίνει σλόγκαν το σόου γουατ εδώ μέσα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...