Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

Στην κορη δεν βοηθουσε καθολου, τιποτα, γιοκ. Οταν εμεινα εγκυος στον μπεμπη του εκανα εξηγηση, θα βοηθας! οκ, τωρα εχει στρωσει, βοηθαει οσο μπορει, και με τις δουλειες στο σπιτι και με τα παιδια.. αλλα μετα απο πολλεεεεεεεεεες συζητησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

OXI!Απλα θα παιξει μαζι της λιγα λεπτα και μετα ξαπλα,tv και η/υ...Δε βοηθουσε απο την αρχη , θηλαζα και αποκλειστικα οποτε δεν την επαιρνε καθολου...Δε λεω, αυτος βγαινει για ψωνια, οτι χρειαστουμε το εχουμε αλλα ενα χρονο τωρα ουτε να την ταισει μια φορα!Απλα του λεω προσεχε τη λιγο να παω τουαλεττα...Στο επομενο ομως θα αλλαξουν τα πραγματα θελει δε θελει αφου θα εχουμε δυο...θα αναλαβει λεει τη μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

Δουλειές σπιτιού κάνει ελάχιστες έως καθόλου. Για τις μικρές κάνει τα πάντα. Εχει γίνει expert στο ξεσκάτισμα. Πιο πολύ αυτός από εμένα. Και στο βραδυνό ξύπνημα συμμετέχει, τώρα πιά περισσότερο αυτός παρά εγώ. Βέβαια τώρα πια το ξύπνημα είναι ελάχιστο. Αλλά κάτι είναι και αυτό. Εγώ μετά από 2,5 χρόνια δεν αντέχω άλλο. Κάνω την κινέζα και σηκώνεται.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κάνει τα πάντα στο σπίτι, ο μικρός είναι μπαμπάκιας έτσι πρωινό και βρδινό το περνάνε τα 2τους. την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε κολυμβητήριο εκείνος μαζί του, για να είμαι κ' λίγο μόνη μου. (μπορεί να είχαμε δυσκολίες στην αρχή, αλλά βρήκαμε την σειρά μας)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν αχάριστη αν έλεγα ότι δε βοηθάει.Κάνει ότι θα έκανα κι εγώ:αλλαγμα,τάισμα,μπάνιο.Εννοείτε ότι παίζει μαζί του και τον παίρνει και καμμιά βόλτα εδώ τριγύρω στη γειτονιά και στη μαμά του.

Πριν γεννήσω δε φανταζόμουνα ότι θα ασχολείται τόσο πολύ αλλά τώρα λέω τι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στις τυχερές!Βοηθάει πολύ, κάνει τα πάντα, ειδικά τώρα που είμαι έγκυος!

Πριν κάνουμε το 1ο μας παιδί, έλεγε:ότι θες μόνο δεν ξεσκατίζω!Τελικά τα έκανε όλα:D

 

Και χαίρομαι πολύ που η νέα γενιά είναι ως επί το πλείστον έτσι!:D

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συμμετέχει στα πάντα στο σπίτι (σκούπισμα, μαγείρεμα, σουπερ μαρκετ, σφουγγάρισμα, σιδέρωμα, άλλαγμα, μπάνιο κλπ), κάνει τα πάντα μαζί με εμένα. Το μόνο που δεν κάνει και δεν τον αφήνω (που αμα λείπω και αυτό το κάνει) είναι τα τάισμα των μικρών. Δεν έχει υπομονή σε αυτό το θέμα και τις περισσότερες φορές τα αφήνει νηστικά. Κατα τα άλλα: θα πάει το μικρό στον παιδικό θα πάει στη δουλειά του, όταν σχολάσω εγώ παίρνα το μικρό από τον παιδικό πάμε σπίτι, φεύγει η κοπέλα που κρατάει τη μικρή και καθομαστε και παίζουμε μέχρι να έρθει ο μπαμπας μας. Μολίς έρθει κάνουμε κάποες δουλίτσες στο σπίτι, θα φτιάξει ή θα φτιάξω φαγητό (όποιος έχει όρεξη), ίσως βόλτα, μετά μπανιο τα κάνει ο μπαμπάς και εγώ τα βάζω για υπνο και ξερένομαι και εγώ. Ο ίδιος θα μαζέψει το σπίτι - μπάχαλο, ενα σκουπισματάκι, θα χαζέψει λίγο - πολύ στον ΗΥ και θα έρθει και αυτός για ύπνο κατά τις 1 (Βέβαια ξυπνάει στις 9:30 ενώ εγώ στις 6). Έτσι είναι λίγο πολύ το πρόγραμμά μας.

Link to comment
Share on other sites

κάνει τα πάντα εκτός από σίδερο. τελικά παρατηρώ ότι πλέον οι άντρες έχουν ενεργό ρόλο σε όλα αυτά που μέχρι πρότινος θεωρούνταν "γυναικείες δουλειές". και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝ ΠΩ ΑΣΧΗΜΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

Εννιά μήνες που ήμουν έγκυος, δεν σήκωσα ούτε πιάτο από το τραπέζι, έβαζε πληντύρια (ρουχων και πιάτων) , άπλωνε ρούχα, μάζευε το σπίτι... και ήταν και μια γλύκα μαζί μου!! Με πρόσεχε καλύτερα από όταν με πρωτογνώρισε!!!

Τώρα δύο μήνες μετά τη γέννα , με εμένα 15 κιλά πιο βαριά απ ότι πριν να μείνω έγκυος, ο άντρας μου με βρίσκει πανέμορφη ( όχι πως δεν ειμαι!!:rolleyes:);)::mrgreen: συνεχίζει να με βοηθάει στο σπίτι και τώρα πια όταν γυρνάει σπίτι απο τη δουλειά όσο κουρασμένος και να ναι, θα παιξει, αλλάξει, ταίσει το γιο μας όλο χαρα και χαμόγελο!!!

Κοπέλες μου στο θέμα σύζυγος φάνηκα απίστευτα τυχερή!! ΔΟΞΑΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ και προσευχομαι να μου τους έχει καλά και τους δύο!!!


 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια. ειναι ο τελειος πατερας και συζυγος! δεν υπαρχει κατι που να μην το εχει κανει μεσα στο σπιτι. το κυριωτερο ομως ειναι το σκελος του πατερα. εκτος οτι τα ταϊζει, τα κανει μπανιο κλπ, ασχολειται πολυ μαζι τους και θελω να δηλωσω δημοσια οτι τον ΛΑΤΡΕΥΩ, οπως λατρευω και τα παιδια μας!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και γω ειμαι απο τις παρα πολυ τυχερες!!!!!!!!!!

Παντα ηταν ο αντρας που θα βοηθουσε παρα πολυ με τις δουλειες του σπιτιου!!!!Μονο το μαγειρεμα δεν εκανε!!!!

Μετα στην εγκυμοσυνη.....εκει να δειτε!!!!Βασιλισσα με ειχε!!!

Τωρα δε με την κορουλα μας........τι να πρωτοπω!!!

Το μονο που δεν κανει ειναι να την θηλαζει!!!!!:lol:

Τα παντα.......να φανταστειτε απο 40 ημερων την κραταει μονος του τα απογευματα που εγω δουλευω!!!Αυτο τα λεει ολα νομιζω!!!!

Τις πρωτες εβδομαδες που ξυπναγε το βραδυ,σηκωνοταν πρωτος την αλλαζε και μου την εφερνε.......και μετα το φαι την κραταγε να ρευτει!!!Και εννοειτε οτι το πρωι δουλευε(η αγαπη μου.....)

Θελει να συμμετεχει σε ολα οτι αφορα το παιδι!!!!

Κανει ονειρα ποτε θα μεγαλωσει λιγακι να την παιρνει και να πηγαινουν βολτες σε παιδοτοπους και σε αλλες δραστηριοτητες!!!

Νιωθω πολυ ευτυχισμενη και τυχερη!!!!

Ειναι ο τελειοτερος συζηγος....πατερας....φιλος!!!!!!Ειναι ολη μου η ζωη,μαζι με το παιδι μας φυσικα!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια δε τρέπομαι να σας πω οτι τα καταφέρνω σχεδον όλα μόνη μου ,... ναι δυστυχως μαλλον ειμαι η εξαιρεση του κανόνα της νεαςκακός ,εποχής !!Κανει πολύ λίγα πράγματα θα έλεγα .. αλλα δεν ειναι κακος απλά δε τοχει καθόλου,,,,..:mrgreen:

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

ναι με βοηθαει με το παιδι το κραταει απο 20 ημερων οταν βγαινω ή δουλευω κ λιγο με συγκεκριμενες δουλειες του σπιτιου που εχει αναλαβει αφου του τις πω 5-6 φορες! αλλα δεν φτανειιιιι.............χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ναι με βοηθαει με το παιδι το κραταει απο 20 ημερων οταν βγαινω ή δουλευω κ λιγο με συγκεκριμενες δουλειες του σπιτιου που εχει αναλαβει αφου του τις πω 5-6 φορες! αλλα δεν φτανειιιιι.............χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια.

καλα για τις δουλειες δε συζητωωωω εγω μπορει να το λέω και 20!!!!

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ασχολειται αρκετα με το παιδι. Τη μερα της η μικρη την ξεκινα με κεινον(αλλαγμα-ταισμα-λιγο παιχνιδι) και καποιες φορες την κλεινει με κεινον, ενω την κανουμε μαζι μπανιο και την κανει παντα μονος του λουσιμο. Αρκετες φορες ετοιμαζει το γαλα της και καποιες φορες της διαβαζει. Και φυσικα παιζει μαζι της και της μιλαει πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δεν τα θηλασε , ολα τα αλλα τα εχει κανει για τα παιδια μας . Και ξενυχτησε για να με αφησει εμενα να 3εκουραζομαι σχεδον καθημερινα , (μονο οταν ειχε υπηρεσιες 24ωρες και ελειπε απο το σπιτι ξυπνουσα εγω για να ταισω τα μωρα μας ) και πηγαινε αγρυπνος στη δοθλεια του , και τα επαι3ε , και τα 3εσκατησε , και τα ταισε , και τα μαγειρεψε , ακριβως οτι κανω και εγω . Εντα3ει επειδη δουλευει και μερικες φορες και 24ωρες υπηρεσιες , εγω ειμαι περισσοτερες ωρες με τα παιδια μας , ομως κανει οτι ακριβως και εγω για εκεινα . Και εκεινα τον λατρευουνε οσο εμενα και του εχουνε και τρομερη αδυναμια . Γενικως και σε δουλειες συμμετεχει και καθαριζουθμε μαζι , και ουτε ειναι απο τους αντρες που περιμενουνε φαι οταν γυηρσουνε απο τη δουλεια , ισα ισα μπορει να ετοιμασει μονος του ενα πιατο με τονο ή να βαλει να κανει τα αγαπημενα του κρεατικα , ε και καποιες φορες που εχω ετοιμο φαγακι γιατι θελω να τον φροντισω λεει συνεχεια 100 ευχαριστω ο καλος μου . Η αληθεια ειναι οτι τον λατρευω για ολα αυτα , και δεν 3ερω αμα θα μπορουσα να ειμαι με καποιον ανθρωπο που δεν θα ασχολιοτανε οσο και εγω με τα παιδια μας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με βοηθάει πάρα πολύ αλλά δυστυχώς δουλεύει πολύ και δεν έχει χρόνο. Αυτές τις μέρες θα γυρίσει στη δουλειά και το σκέφτομαι από τώρα!!! Πάντως αυτές τις μέρες ξεκουράστηκα αρκετά.ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει πιο παλια!Αν δεν ειχα τον αντρα μου οχι δευτερο παιδι δεν θα εκανα ουτε ενα!!!!Παρ'ολο που δουλευει 10-12 ωρες τη μερα χειρονακτικη δουλεια κανει στο σπιτι τα παντα οταν χρειαζεται!Μπανια,σφουγγαρισμα,ηλεκτρικη,πλυντηρια-στεγνωτηρια!Ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος οτι δεν μπορω να κανω εγω τα κανει εκεινος!Εννοειται αφου δεν δουλευω οταν μπορω κανω εγω τα παντα...αντε να του πω να μαζεψει κανα πιατο!Με το παιδι ειναι τελειος,οσο ειναι στο σπιτι ασχολειται μαζι του,παιζουν,το αλλαζει,τον κανει μπανακι...το βραδυ ξυπναμε εναλαξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...