Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

τα κάνει όλα (και συμφέρει)

εκτός από το θηλασμό.

Αν μπορούσε θα το έκανε κι αυτό. :lol:

 

Ακριβώς της σκέψη μου αποτύπωσες!!

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερούδια!

 

Πειτε μου βρε κορίτσια πόσο συμμετέχει ο σύζυγος στο μεγάλωμα του παιδιού σας; Εγω έχω ένα νινι 9 μιση μηνων! Μεχρι τώρα ο άντρας μου ασχολειται λίγο με το παιδι, εγω τουλάχιστον λίγο το βλεπω. Αντε μιση- μια ώρα τη μέρα! και γενικώς φαινεται να τον αγχωνει ακομη και πως θα το πιασει. Νυχτα δεν εχει σηκωθει ποτε να το φροντισει. Το εχω συζητήσει και μου εχει πει ότι τοσο μικρό τον δυσκολευει, τωρα βεβαια που μπορει και επικοινωνει μαζι του ασχολειται περισσοτερο. Για πειτε και σεις πως σας βοηθαει και τι κανει γιατι μου φαινεται ότι εχω δίκιο που του γκρινιάζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

nai simetexei simantika.exoume dio paidakia kai vlepei oti den ta vgazo pera moni mou

pleon spiti-doulia-paidia kai me voithaei simantika akoma kai se merikes doulies tou spitiou na valei hlektriki skoupa [osa vlepei h pethera] alla kalo kai auto kai na mazepsei kanena mpoufan apo tis karekles.

ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ,Η ΕΛΠΗΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ..:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Συμμεχει όταν δεν δουλεύει. Κάνει τον μικρό μπάνιο, τον ταϊζει και το χαίρεται, αλλά δεν έχει τοσο χρόνο όσο θα ήθελε. πάντως είναι φοβερός μπαμπάς...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επέλεξα το πρώτο.Ασχολείται εξίσου με εμένα με τα παιδιά και το σπίτι(ίσως και λίγο περισσότερο γιατί είμαι τεμπελίτσα χιχιχι).Τον θηλασμό τον έχω αναλάβει εγώ χιχι.Βλέπω οτι χαίρεται να φροντίζει τις μικρές μας ;)

D3Dhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που διαβαζω ολα αυτα που γραφεται. Πραγματικα οι περισσοτεροι αντρες θελουν να βοηθουν στην ανατροφη των παιδιων τους αλλα και την γυναικα τους. Εμεις εχουμε μια κορουλα 8 μηνων. Ο αντρας μου λειπει αρκετες ωρες στην δουλεια ομως οταν γυρισει ασχολειται με την μικρη μας. Θα της κανουμε μπανιο μαζι, θελει να βγαινουμε βολτα ολοι μαζι αλλα μεσα στο σπιτι δεν κανει και πολλα πραγματα για τον λογω οτι εγω ειμαι με την 6μηνη αδεια και τα εχω ολα ετοιμα. Ξερει να κανει τα παντα εκτος απο σιδερωμα. Οσο δουλευα εκανε πολλα πραγματα απο το να βαλει πλυντηριο, να μαγειρεψει κ.α. Τωρα πηγαινει σουπερ μαρκετ, καποιες φορες μαγειρευει και εγω καθομαι και πολαμβανω το χαλαρωτικο μου μπανιο. Ειμαι ευχαριστημενη απο αυτον και ειμαι ακομα ερωτευμενη..........

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο παιδι βοηθουσε πααααρα πολυ, τωρα στο δευτερο κανει τον τουριστα! Εμενα βεβαια μου αρκει μονο και μονο που παιρνει το μεγαλο παιδι εξω να πανε βολτα και ησυχαζει λιγο το κεφαλι μου. Μου κανει ομως εντυπωση που η γεννηση του δευτερου παιδιου περασε λιγο... στα ψιλα! Για εμενα ηταν σαν την πρωτη φορα, μπορω να σου πω και καλυτερα! Ισως φταιει που ειμαι γυναικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα μανουλες. Εμενα ο συζυγος μου παρα το οτι στην εγκυμοσνη μου ηταν πολυ εως λιγο αναισθητος να το πω,ενταξει και τι εγινε να το πω,δε βαριεσαι να το πω, απο την μερα που πηραμε το παιδακι μας στα χερια μας ειναι ΑΛΛΟΣ ανθρωπος. Με βοηθαει παρα πολυ με το παιδακι μας. Θα βαλει πλυντηριο ,θα βαλει σκουπα, θα ταισει το παιδακι μας. Το μονο που δεν εχει κανει ποτε ειναι να την πλυνει , να το θυλασει, και να το αλλαξει οταν κανει κακακια. Ολα τα υπολοιπα τα κανει με χαρα. Μαλιστα εχει περισσοτερη υπομονη απο εμενα οταν κλαιει το μπεμπακι μας. Ειμαι πολυ ευτυχισμενη μαζι του .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ Κ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΚΑΣ Κ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ καμοια φορα πιστευω πωσ γνωριζει καλυτερα απο μενα τισ συνηθειεσ της κ το πιο σημαντικο μιλαει στο μωρο 5 μηνων συνεχεια απο την εγκυμοσυνη αρχισε κιολας κ η μικρη οταν τον βλεπει λιωωωωωωωωωωωωωωωωωνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ό,τι μπορεί κάνει!Λείπει πολλές ώρες από το σπίτι αλλά παρ'όλα αυτά βοηθάει αρκετά!Π.χ. το κόψιμο των νυχιών από νεογέννητο ακόμη το κάνει μόνο ο άντρας μου!Εγώ φοβάμαι λίγο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια στην αρχή ασχολιόταν μόνο μετά απο δική μου παρότρυνση,τον αγκάλιαζε,τον φίλαγε αλλά μέχρι εκέι.Δεν τον ταίζε γιατί φοβόταν,δεν του άλλαζε τα κακά γιατί αναγούλιαζε και είπαμε αγκαλιά κ φιλιά μετά απο μπλα-μπλα.Τώρα του δίνει το γαλατάκι του(γιατί στέρεες τροφές ακόμα φοβάται),τον κοιμήζει,παίζουν συνέχεια,τον αλλάζει(όταν τον κρατάει για να κοιμηθώ),και εχθές σηκώθηκε και τον σκέπασε το βράδυ(για τον άδρα μου που είναι πολύ του ύπνου αυτό είναι υπέρβαση!!!!) δεν έχω παράπονο,ειδκά τους τελευταίους 3 μήνες έχω δει μεγάλη αλλαγή!!!!...ευτυχώς:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείται πολύ με τα παιδιά.Περισσότερο με τον μεγάλο γιατί η μικρή μας είναι ακόμα πολύ μικρή.Σηκώνεται το βράδυ για να αλλάξει πάνες,να δώσει νεράκι,να σκέπάσει,να βάλει πιπίλες κτλ,τα παίρνει και πάνε βόλτες ή στο σούπερ μάρκετ,μου αφήνει χρόνο να βγώ με μιά φίλη.Δεν έχω κανένα παράπονο.Στο σπίτι κάνουμε τα ίδια.

TUe8p2.pngGcCpp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στο πρωτο παιδι βοηθουσε πααααρα πολυ, τωρα στο δευτερο κανει τον τουριστα! Εμενα βεβαια μου αρκει μονο και μονο που παιρνει το μεγαλο παιδι εξω να πανε βολτα και ησυχαζει λιγο το κεφαλι μου. Μου κανει ομως εντυπωση που η γεννηση του δευτερου παιδιου περασε λιγο... στα ψιλα! Για εμενα ηταν σαν την πρωτη φορα, μπορω να σου πω και καλυτερα! Ισως φταιει που ειμαι γυναικα

και σε μενα το ιδιο γινετε μονο που πιστευω οτι δεν δειχνει τοσο προσοχη στο δευτερο για να μην ζηλεψει ο μεγαλος. οταν λειπει ο μεγαλος ειναι ο καλυτερος μπαμπας του κοσμου. Νομιζω οτι το ιδιο κανει κ ο δικος σου.:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι με βοηθαει και αρκετα μπορω να πω.μαζι θα κανουμε μπανακι καθε βραδυ την νεραιδουλα μας, μαζι θα την βγαλουμε βολτιτσα και απο την ωρα που θα γυρισει απο την δουλεια παιζει μαζι της συνεχεια...

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μενα ο αντρουλης μου με βοηθαει πολυ με τον μικρο,και θα τον αλλαξει και θα τον παιξει και θα τον ταισει και πιο πολυ τον θελει το μωρο εμενα με εχει ολη μερα και με βαριεται ενω οταν βλεπει τον πατερα του τρελενεται εχουνε πολυ πλακα οι δυο τους και ενα απλο μπου να του κανει ο πατερας του ξερενεται στα γελια! Και μπανιο μαζι τον κανουμε παντα!

Γενικα με βοηθαει ομως και με τις δουλειες του σπιτιου παντα καναμε μαζι τις δουλειες και δεν εχει αλλαξει τωρα με τον μικρο απλα τωρα που εγω δεν δουλευω κανω πιο πολλα οπως ειναι λογικο.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο δικός μου ετοιμάζει πάντα τα γαλατάκια της μικρής, της ψωνίζει τα πάντα, την κρατάει αγκαλιά, την παίζει, φροντίζει να ενημερώνεται για τα πάντα από βιβλία, ίντερνετ, για ό,τι πιο προχωρημένο για τα μωρά, ασχολείται αποκλειστικά με την αποστείρωση, το βράσιμο του νερού, τον θερμαντήρα, την κρεμούλα της.

Δεν την ταίζει, γιατί απλά δεν τρώει όταν βλέπει τον μπαμπά της, γελάει και ξεχνάει ότι πεινάει.

Δεν την αλλάζει, γιατί σιχαίνεται. Πόσες φορές με πήρε τηλέφωνο ενώ ήμουν για δουλειές επείγουσες, π.χ. οδοντίατρο, και μου έλεγε "μην αργείς κάναμε κακά".Επίσης, δεν την κάνει μπάνιο, γιατί φοβάται πως θα του γλιστρήσει. όλα τα άλλα τα κάνει όπως και εγώ.

Είναι απλά γεννημένος μπαμπάς!

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ ο αντρούλης μου βοηθάει -τις ώρες που είναι σπίτι τουλάχιστον- και εξηγούμαι: έχει ένα παλαβό έως εξουθενωτικό ωράριο -9.00 με 22.00!!!!- και το Σάββατο δουλεύει μέχρι το απόγευμα, οπότε καταλαβαίνετε πως εγώ τραβαώ όοοοολο το λούκι, αλλά, τουλάχιστον, το βράδυ θα σηκωθεί εάν ξυπνήσει ο μικρός όσο λιώμα και να είναι, ενώ το Σ/Κ θα φροντίσει για την βόλτα του Νικόλα -στην περίπτωση που εγώ δεν μπορώ/προλαβαίνω να ακολουθήσω- ή θα πάει σούπερ-μάρκετ.. ναι ναι κι αυτό βοήθεια είναι και γενικά αφιερώνει ώρες με τα παιδιά να παίξει ή να ταϊσει την μικρή (γιατί στο σπίτι μας και το να μπεις για μπάνιο που λένε θεωρείται άθλος όταν είναι και τα 2 ξύπνια.... χι χι χι). Δεν έχω παράπονο.

Στο σπίτι δεν τον αφήνω εγώ να ασχολείται εκτός ίσως από το να βάλει κανένα πλυντήριο πλιάτων (εννοείται) γιατί, συνήθως, τα κάνει χιερότερα, αλλά, πολλές φορές, μου λέει να σταματήσω να τρέχω σαν τη σβούρα και να τα αφήσω όλα να καθόμαστε μαζί, πράγμα βέβαια που δεν μπορώ να κάνω..

Πάντως, κάποιες φορές, που έχει τύχει να φτάσω στα όριά μου και είμαι έτοιμη να εκραγώ, ευτυχώς, αναλαμβάνει δράση εκείνος.. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, τελικά !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ντρέπομαι που το λέω αλλά εμένα σπίτι τα κάνει ο άντρας μου όλα...όχι γιατί δεν θέλω εγω αλλά γιατί δεν με αφήνει...παίρνουμε βέβαια σταθερά μια φορά την εβδομάδα γυναίκα γιατί το σπίτι είναι μεγάλο αλλά τις καθημερινές δουλειές τις κάνει εκείνος...μαγείρεμα και ότι αφορά στην κουζίνα ούτε που με αφήνει να πλησιάζω...εγώ μόνο με το πλύσιμο των ρούχων ασχολούμαι και το σιδέρωμα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα σας ζηλευω...

εγω εχω δυο μικρα παιδακια και ο καλος μου αντρουλης η μονη συμμετοχη που ειχε ητανε στη συλληψη...ποτε δεν τα ταισε, δεν τα αλλαξε, δεν παιζει μαζι τους, δεν τα εχει κανει μπανιο, δεν ... , δεν ... , δεν ... ,

τι αλλο να πω... το μονο που καμια φορα παιρνει τη μεγαλη για καμια βολτα...μονο αυτο...οσο ειναι στο σπιτι δεν κανει τιποτα σαν να τα εκανα μονη μου ενα πραγμα...

και με εχει κανει να ειμαι στην τσιτα γιατι πρεπει να κοιμηθει ο κυριος το μεσημερι μετα τη δουλεια και στα νυχτερινα ξενυχτια γιατι εχουμε και πολλα μονη μου τα παιρναω ολα και οταν καποιες φορες δεν εχει καταφερει να κοιμηθει το μονο που λεει ειναι οτι θα αναγκαστει να φυγει απο το σπιτι δεν αντεχει αλλο κλαματα και φασαρια...φταιω εγω να του πω στο καλο και να μου γραφεις???

αλλα τι να κανω που κατα τα αλλα ειναι πολυ σπανιος χαρακτηρας και καλος ανθρωπος...σκεφτομαι οτι ολοι εχουν ελλατωματα...αλλοι πινουν ,ξενυχτανε ,ξενογυρνανε ,χαρτοπαιζουν ,χτυπανε ο δικος μου δεν ασχολειτε καθολου με τα παιδια...πολλες φορες του εχω πει πανω στα νευρα μου οτι δεν επρεπε να γινει πατερας...λυπαμαι πολυ για αυτο...

τα ειπα και ξελαφλωσα λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια στην αρχή ασχολιόταν μόνο μετά απο δική μου παρότρυνση,τον αγκάλιαζε,τον φίλαγε αλλά μέχρι εκέι.Δεν τον ταίζε γιατί φοβόταν,δεν του άλλαζε τα κακά γιατί αναγούλιαζε και είπαμε αγκαλιά κ φιλιά μετά απο μπλα-μπλα.Τώρα του δίνει το γαλατάκι του(γιατί στέρεες τροφές ακόμα φοβάται),τον κοιμήζει,παίζουν συνέχεια,τον αλλάζει(όταν τον κρατάει για να κοιμηθώ),και εχθές σηκώθηκε και τον σκέπασε το βράδυ(για τον άδρα μου που είναι πολύ του ύπνου αυτό είναι υπέρβαση!!!!) δεν έχω παράπονο,ειδκά τους τελευταίους 3 μήνες έχω δει μεγάλη αλλαγή!!!!...ευτυχώς:D:D:D

 

αυτο το πραγμα δεν μπορω να το καταλαβω. πως ειναι δυνατον να αηδιαζει καποιος με τα κακα ενος μωρου κ ακομα περισσοτερο με ενα μωρο που τρεφεται μονο με γαλα!!

κ ο δικος μου τα ιδια. δεν το αλλαζει πανα γιατι αναγουλιαζει. αν ειναι δυνατον!

κατ αλλα ουτε το ταιζει (μονο κανα αυγο του δινει) αλλα ασχολειται με το παιχνιδι, να το παει καμια βολτα κ αμα κλαει κ εγω δεν το παρω αγκαλια, τρεχει αυτος.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμμετέχει ισότιμα και δεν νομίζω ότι θα τον παντρευόμουνα (ή θα έκανα παιδί) αν δεν ήταν αυτός που ήταν :D.

Είμαστε, άλλωστε, και οι δυο γονείς του μικρού.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάει αφάνταστα,από την αρχή της εγκυμοσυνησ μου. Με την μικρή τα καταφέρνει μια χαρά. Και με το σπίτι με βοηθάει, ευχαριστώ τον Θεό που έχω τετοιον άντρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο αντρούλης μου με βοηθάει πολύ. Τα ταίζει, αλλάζει πάνες, τα κάνει μπάνιο, πάει supermarket και βοηθάει και στις δουλείες του σπιτιού. Ο μικρός ΄όταν θέλει κάτι και ειδικά το βράδυ αν ξυπνήσει τον μπαπμά του φωνάζει όχι εμένα και μερικές φορές ζηλεύω.:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Επίσης μαγειρεύει και πιο καλά απο εμένα. Προσέχει τα παιδιά για να βγώ με τις φίλες μου ,τα πηγαίνει στην παιδική χαρά κλπ.:-P:razz::-P

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...