Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θήλαστρο μετά από γαλουχία 10 μηνών

Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 10 μηνών.

Τη θηλάζω αποκλειστικά όλο αυτό το διάστημα χωρίς ποτέ να έχω χρησιμοποιήσει θήλαστρο. Ο λόγος που δεν το έκανα ήταν ο εξής: Η μικρή γεννήθηκε πρόωρα στις 36 εβομάδες και έπρεπε να μείνει στο οξυγόνο για 2 μέρες. Έτσι, δε μου την έφεραν να τη θηλάσω και το στήθος μου πρήστηκε. Όταν το είπα στη μαία της βάρδιας, μου έφερε το θήλαστρο για να το αποσυμφορήσει, το έβαλε και έφυγε! Αυτό άρχισε να μου ρουφάει τη θηλή, πονούσα πολύ και δεν ήξερα καν πώς να το κλείσω. Το έβγαλα απ' την πρίζα με θυμό, με έπιασαν τα κλάματα και υποσχέθηκα να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ ξανά.

Έτσι, όλο αυτό τον καιρό η μικρή μου πίνει γάλα από μένα.

Τώρα, θέλω να αρχίσω να αντλώ. Δεν ξέρω όμως πώς πρέπει να το χρησιμοποιήσω και πόσο γάλα χρειάζεται η μικρή σε κάθε γεύμα. 250 ml? Πόσο πίνει από μένα;

Δανείστηκα από μια φίλη το θήλαστρο mini electric της medela και δοκίμασα. Δεν τη θήλασα το πρωί και άρχισα να αντλώ. Μέσα σε 15 λεπτά άντλησα 20 ml σύνολο και από τους 2 μαστούς. Πρέπει να προσπαθήσω περισσότερη ώρα; Κάνω κάτι λάθος; Τόσο λίγο γάλα έχω;

Να σημειώσω ότι το στήθος μου εδώ και μερικούς μήνες δεν το νιώθω να "γεμίζει" αλλά ούτε και να "αδειάζει" πριν και μετά το θηλασμό, όπως τους πρώτους 6 μήνες. Αφού όμως η μικρή θηλάζει και κοιμάται 10 συνεχόμενες ώρες τη νύχτα, το γάλα μου της φτάνει. Πόσο είναι όμως αυτό που της φτάνει και γιατί δεν μπόρεσα να το αντλήσω;

Ίσως η κυρία Αγλαΐα που βοηθά με τις συμβουλές της εδώ στο site θα μπορούσε να με βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μαρία

Life's what you make it!

Διαφημίσεις

Πόσο πίνει από το στήθος;... Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα που το είχα κι εγώ, μέχρι πριν ένα μήνα που αποθήλασα. Ο δικός μου από το μπουκάλι δεν έπινε ποτέ (αντλημένο γάλα δικό μου όταν ήμουν στη δουλειά) πάνω από 100-110 ml. Όσα σακουλάκια είχα κάνει 250άρια πήγαν χαμένα, δεν κατανάλωνε ποτέ τόσο.

Εγώ χρησιμοποιούσα θήλαστρο από τις 2 εβδομάδες (το symphony που θεωρείται πολύ καλό). Λένε, οι κοπέλες που δεν χρησιμοποιούσαν συχνά θήλαστρο ότι το στήθος «συνηθίζει» στον τρόπο άντλησης του παιδιού και δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά στο θήλαστρο πλέον, μάλιστα αυτό είναι εντονότερο όσο πιο πολλούς μήνες θηλάζεις. Χρειάζεται το στήθος να εξοικειωθεί με τις θηλαστικές αναρροφήσεις του θηλάστρου. Ίσως να επιμείνεις λίγο περισσότερο;

Από την εμπειρία μου με αυτά της medela, όταν η άντληση δεν πάει καλά, κάτι φταίει με την λευκή μεμβράνη. Χαλάνε εύκολα αυτές και θέλουν συχνή αντικατάσταση. Στα Λητώ τα βρίσκεις πιο φτηνά τα ανταλλακτικά αυτά.

Έχει σημασία αν είναι καλό και το θήλαστρο. Προσωπικά, πριν ένα μήνα που αποθήλασα αγόρασα ένα χειροκίνητο θήλαστρο για την αποσυμφόρηση, και ενώ είχα πάνω από 8μηνο να χρησιμοποιήσω το symphony έβγαλα πάνω από 200 σε λίγα λεπτά, οπότε για εμένα ήταν άκυρο αυτό, αφού τα χειροκίνητα θεωρούνται και τα πιο αναποτελεσματικά.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Καλησπέρα!

kamelia, για ποιο λόγο θες να κάνεις άντληση; Σε ρωτάω γιατί, αναλόγως την αιτία, διαφέρουν τα θήλαστρα, η συχνότητα αντλήσεων κτλ.

Η μικρή μου είναι 10 μηνών.

Τη θηλάζω αποκλειστικά όλο αυτό το διάστημα χωρίς ποτέ να έχω χρησιμοποιήσει θήλαστρο. Ο λόγος που δεν το έκανα ήταν ο εξής: Η μικρή γεννήθηκε πρόωρα στις 36 εβομάδες και έπρεπε να μείνει στο οξυγόνο για 2 μέρες. Έτσι, δε μου την έφεραν να τη θηλάσω και το στήθος μου πρήστηκε. Όταν το είπα στη μαία της βάρδιας, μου έφερε το θήλαστρο για να το αποσυμφορήσει, το έβαλε και έφυγε! Αυτό άρχισε να μου ρουφάει τη θηλή, πονούσα πολύ και δεν ήξερα καν πώς να το κλείσω. Το έβγαλα απ' την πρίζα με θυμό, με έπιασαν τα κλάματα και υποσχέθηκα να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ ξανά.

Έτσι, όλο αυτό τον καιρό η μικρή μου πίνει γάλα από μένα.

Τώρα, θέλω να αρχίσω να αντλώ. Δεν ξέρω όμως πώς πρέπει να το χρησιμοποιήσω και πόσο γάλα χρειάζεται η μικρή σε κάθε γεύμα. 250 ml? Πόσο πίνει από μένα;

Δανείστηκα από μια φίλη το θήλαστρο mini electric της medela και δοκίμασα. Δεν τη θήλασα το πρωί και άρχισα να αντλώ. Μέσα σε 15 λεπτά άντλησα 20 ml σύνολο και από τους 2 μαστούς. Πρέπει να προσπαθήσω περισσότερη ώρα; Κάνω κάτι λάθος; Τόσο λίγο γάλα έχω;

Να σημειώσω ότι το στήθος μου εδώ και μερικούς μήνες δεν το νιώθω να "γεμίζει" αλλά ούτε και να "αδειάζει" πριν και μετά το θηλασμό, όπως τους πρώτους 6 μήνες. Αφού όμως η μικρή θηλάζει και κοιμάται 10 συνεχόμενες ώρες τη νύχτα, το γάλα μου της φτάνει. Πόσο είναι όμως αυτό που της φτάνει και γιατί δεν μπόρεσα να το αντλήσω;

Ίσως η κυρία Αγλαΐα που βοηθά με τις συμβουλές της εδώ στο site θα μπορούσε να με βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μαρία

Γιατί θέλεις να αντλείς;

Δεν εχει σημασία ποσά μλ πίνει απο εσένα! Πίνει οσο χρειάζεται και θελει!

Στα μωρά που θηλάζουν τα μλ δεν υπολογίζονται με τον τροπο που υπολογίζονται στα μωρά που πίνουν ξένο γαλα.

Το θηλαστρο που δανειστηκες δεν εχει προδιαγραφές να πηγαίνει απο χέρι σε χέρι.

Υπάρχουν γυναίκες που θήλασαν πολλα χρόνια τα παιδια τους και δεν κατάφεραν να βγάλουν με το θηλαστρο παρά ελάχιστες ποσότητες.

Η ποσότητα που αντλησες δε φανερώνει κατι για το ποσο γαλα εχεις! Το μόνο που δείχνει ειναι το ποσο γαλα αντλησες με το συγκεκριμένο θηλαστρο τη δεδομένη χρονική στιγμή.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Σας ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον!

Σημείωση: Τα 20 ml που άντλησα, της τα έδωσα με μπουκάλι και τα ήπιε με περισσή χαρά.

Θέλω να αρχίσω τις αντλήσεις, γιατί μέσα στον Ιούνιο θα λείψω σε 5ημερο ταξίδι και δε θα πάρω τη μικρή μαζί μου. Θελω να αντλήσω τα γεύματα που αντιστοιχούν σε εκείνες τις μέρες.

Η σκέψη μου, επίσης, είναι ότι θα σταματήσω να θηλάζω το αργότερο μόλις γίνει 1 έτους, δηλαδή σε 60 μέρες ακριβώς. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να συνεχίσω.... Είχα στόχο τους 6 μήνες, κάθε μήνα έδινα παράταση και ήδη θεωρώ ότι ξεπέρασα τον εαυτό μου.

Αν λοιπόν οι αντλήσεις έχουν επιτυχία, σκοπεύω να αντλήσω όσο περισσότερο γάλα μπορώ και να παρατείνω τη διατροφή της με μητρικό γάλα όσο παραπάνω γίνεται, αλλά αφού θα το έχω στην κατάψυξη και θα έχω αποθηλάσει.

Αλλά οι αποφάσεις μου εξαρτώνται από το αποτέλεσμα των αντλήσεων. Αν δεν καταφέρω τώρα το θήλαστρο, σκέφτομαι να διακόψω το θηλασμό πιο σύντομα, πριν απ' το ταξίδι. :|

Life's what you make it!

Διαφημίσεις

Αν θέλεις να κανεις τράπεζα γάλακτος πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θηλαστρο. Η απόδοση θα ειναι πολυ καλύτερη δεδομένου ότι εχεις απομακρυνθεί ημερολογιακά απο τον τοκετό.

Παίρνω το θάρρος να σου πω και το εξής: ο θηλασμός μετά το έτος ειναι πολυ πιο εύκολος απο τις αντλησεις! Τα νήπια 1 έτους συνήθως δε θηλάζουν τόσο πολυ. Το κατανοώ ότι αισθάνεσαι πίεση αφού είχες βάλει και προθεσμία που ξεπέρασες (και μπράβο σου) αλλα σκέψου κι αυτό το ενδεχόμενο.

Το εγχείρημα που θέλεις να πετύχεις δεν πιο εύκολο απο τον ίδιο το θηλασμο: Άντληση, αποστείρωση, αποθήκευση, χώρος στην κατάψυξη κτλ.

Ακόμη και πριν το ταξίδι να μην είχες το γαλα (αν νοικιάσεις νοσοκομειακό θα το εχεις το γαλα που χρειάζεσαι) δεν ειναι λογος να αποθηλασεις. Το μωρό σου ειναι 10 μηνών όχι 10 ημερών. Μπορει να τρωει μεσα στην ημέρα και να πίνει ξένο γαλα στο γευμα που θα θηλαζε ή ακόμη και καθόλου γαλα (αν δεν της αρέσει πχ) για 5 μέρες (φανταζομαι τρωει γιαουρτι, τυρί κτλ).

Το πρόβλημα δεν ειναι τι γαλα θα πιει! Το πρόβλημα ειναι ότι η μικρή σου θα πάθει ενα μικρό σοκ απο τον αποχωρισμό! Δεν μπορείς να την πάρεις μαζί;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Νομίζω πως εννοεί ότι θα κάνει αντλήσεις μέχρι το μωρό να γίνει 12 μηνών και μετά θα του δίνει το κατεψυγμένο γάλα, όσο διαρκέσουν τα αποθέματα.

Νομίζω πως εννοεί ότι θα κάνει αντλήσεις μέχρι το μωρό να γίνει 12 μηνών και μετά θα του δίνει το κατεψυγμένο γάλα' date=' όσο διαρκέσουν τα αποθέματα.[/quote']

Το κατάλαβα, απλα ακόμη και 1-2 μήνες άντλησης μπορει να ειναι ενδεχομένως πολυ για μια μαμά που δεν το εχει ξανακάνει.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Δεν θέλω/μπορώ να την πάρω μαζί μου για λόγους που μου είναι δύσκολο να πω εδώ.

Αν υποθέσουμε ότι δε διακόψω το θηλασμό και δεν αντλήσω γάλα για εκείνες τις μέρες. Ας πούμε ότι θα φάει γιαούρτι ή θα πιει ξένο ή ό,τι άλλο. Δε θα σταματήσει η παραγωγή μου αν δεν τη θηλάσω 5 μέρες;

Life's what you make it!

Όσο λείπεις, θα κάνεις αντλήσεις, για να μην ξεχνιέται το στήθος, με το διπλό νοσοκομειακό, που λέγαμε. Και να μειωθεί η παραγωγή, το μωρό θα την επαναφέρει!

Διαφημίσεις

Καμέλια, το μόνο πράγμα που μου ʽρχεται να πω είναι ότι από την δική μου εμπειρία, αν θέλεις να αποθηλάσεις, σκέψου το από τώρα, μην το αφήσεις για την τελευταία στιγμή. Ειδικά βέβαια αν σκοπεύεις αν το κάνεις σταδιακά (που για εμάς αυτό δεν λειτούργησε καλά και τελικά αποθήλασα «μαχαίρι»).

Είναι μεγάλη αλλαγή τόσο για τα μικρούλια μας όσο και για εμάς. Δώσε στο παιδί την ευκαιρία να έχει λίγο χρόνο να συνηθίσει πριν την αφήσεις για τότες μέρες. Και στον εαυτό σου δώσε την ευκαιρία να μπορέσεις να χειριστείς τυχόν απρόβλεπτες καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν με την εισαγωγή του «ξένου» γάλακτος.

Με καλό θήλαστρο η παραγωγή δεν μειώνεται, θα συμφωνήσω κι εγώ σʼ αυτό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Φαντάζομαι ότι αφού μου προτείνετε το νοσοκομειακό θήλαστρο, αυτό σημαίνει πως θα καταφέρω να αντλήσω όσο χρειάζομαι, παρόλο που δεν τα κατάφερα με το mini electric, έτσι; Απ' ό,τι διάβασα στο site της medela για την ενοικίαση, θα χρειαστούν γύρω στα 90 ευρώ για ένα μήνα και δε θα ήθελα να τα δώσω αν δεν έχω εγγυημένα αποτελέσματα στην άντληση. :roll:

Λόγω κάποιοων γεγονότων των τελευταίων ημερών, ο απογαλακτισμός είναι μέσα στις πρώτες σκέψεις μου... Έχω περάσει πάρα πολλά τους τελευταίους 18 μήνες από τότε που είδα τις δύο ροζ γραμμές στο θετικό τεστ εγκυμοσύνης και η τελευταία εβδομάδα ήταν το αποκορύφωμα. :-(

Θα ζυγίσω τα πράγματα για να δω τι θα κάνω. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πάρα πολύ που αφιερώσατε λίγο χρόνο για να μου απαντήσετε.

Life's what you make it!

Αν σε ενδιαφέρει η πληροφορία, τo symphony το βρήκα να νοικιάζεται και σε φαρμακείο με την ημέρα. Συγκεκριμένα στο φαρμακείο στο Ιατρικό στο Μαρούσι. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα φαρμακεία που το κάνουν αυτό, ειδικά εκείνα που βρίσκονται κοντά σε μαιευτήρια.

Μόνο εσύ ξέρεις τι σας ταιριάζει καλύτερα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Το νοσοκομειακό θήλαστρο είναι πιο αποτελεσματικό από αυτό που έχεις αλλά και πάλι υπάρχουν γυναίκες που δεν μπορούν να βγάλουν πολύ γάλα ούτε με αυτό. Ειδικά τις πρώτες φορές που θα το χρησιμοποιήσει κανείς. Λένε ότι σιγά σιγά μαθαίνει το στήθος το θήλαστρο και ανταποκρίνεται καλύτερα.

Εξαρτάται από το τι θέλεις. Αν είναι πολύ σημαντικό για σένα να δίνεις στο μωράκι σου αντλημένο γάλα για τους επόμενους μήνες, τότε κάν' το. Αλλιώς, ίσως θα ήταν καλύτερα να μπεις στη διαδικασία του αποθηλασμού από τώρα σιγά σιγά.

Εύχομαι τα πράγματα να φτιάξουν και να περάσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, όποια κι αν είναι αυτά!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Δεν θέλω/μπορώ να την πάρω μαζί μου για λόγους που μου είναι δύσκολο να πω εδώ.

Αν υποθέσουμε ότι δε διακόψω το θηλασμό και δεν αντλήσω γάλα για εκείνες τις μέρες. Ας πούμε ότι θα φάει γιαούρτι ή θα πιει ξένο ή ό,τι άλλο. Δε θα σταματήσει η παραγωγή μου αν δεν τη θηλάσω 5 μέρες;

Για 5 μέρες μετά απο τόσους μήνες θηλασμού και καθόλου να μην αντλησεις δε θα εχει μεγάλη διαφορά η παραγωγή σου. Δε θα σταματήσει σε καμία περίπτωση! Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να βγάζεις γαλα με το χέρι στον νιπτήρα για να ανακουφιστείς!

Οποιαδήποτε απόφαση το ξανασυζητάμε αν θέλεις.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Αλήθεια;;;; :) Δε θα σταματήσει η παραγωγή; Πίστευα ότι αν δε θηλάσει 1-2 γεύματα, πάει.

Άλλος ένας λόγος που ανησυχώ για την ποσότητα του γαλακτος (και κατ' επέκταση το πόσο εύκολα θα μπορούσα να απογαλακτισω) είναι το ότι η μικρή τις τελευταίες εβδομάδες τρώει γύρω στα 5 λεπτά στο βράδυβραδινο γεύμα προν κοιμηθεί κ μετά με δαγκώνει ή με σπρώχνει. Ποτέ δε χρησιμοποιούσε ούτε χρησιμοποιεί το στήθος για πιπίλισμα ή παιχνίδι ή για να αποκοιμηθεί, παρά μόνο για να φάει. Έτσι, σκέφτομαι μηπως ο μαστος αδειάζει και γι' αυτό με σπρώχνει. Το ότι κοιμάται μετά ολόκληρη νύχτα όμως μάλλον δείχνει ότι της φτάνει Όσο πίνει.

Δοκίμασα να της δώσω και ξένο μετά και ήπιε 30ml Και όχι με πολλή χαρά. Αυτό φαντάζομαι είναι λογικό, καθώς ήταν η πρώτη φορά που ήπιε ξένο, αλλά και πάλι αν πεινούσε, θα έκλαιγε...

Σκεφτόμουν να αρχίσω να της δίνω λίγο ξένο για να συνηθίσει τη γεύση, αλλά τώρα που μου είπες Nina- Nana Ότι δε θα σταματήσει η παραγωγή, πήρα ελπίδες... ίσως αντέξω μέχρι να γίνει 1 έτους τελικά.... :oops:

Life's what you make it!

Εγώ αποθήλασα πριν ένα μήνα περίπου το 20 μηνών αγόρι μου. Την επόμενη μέρα το στήθος μου ήταν τόσο πρησμένο που αγόρασα χειροκίνητο θήλαστρο και μέσα σε 3-4 λεπτά έβγαλα πάνω από 100ml. Την επόμενη μέρα έβγαλα 80, την επόμενη 50, 30 και έπειτα ξανα-έκανα άντληση μετά από αρκετές μέρες αν και είχα ενόχληση στο στήθος, είχα όμως ξεχάσει το θήλαστρο σπίτι και ήμουν εκτός Αθήνας). Τότε δεν έβγαλα ούτε 10ml. σταγόνες μόνο.

Θέλω να πω ότι από την δική μου εμπειρία, και θήλαστρο χρειάζεται για να αποσυμφορηθεί το στήθος να δεν θηλάζεις και το γάλα κόβεται επίσης πολύ πολύ γρήγορα.

Ένας τρόπος να την συνηθίσεις στο ξένο γάλα είναι να το αναμειγνύεις με το δικό σου στην αρχή για αν μην της είναι τόσο πρωτόγνωρο. Τα 30 ml πάντως είναι καλά για αρχή, ο δικός μου ούτε 10 δεν έπινε ξένο στην αρχή.

Για να κάνεις τράπεζα για 5 μέρες απουσία, μέσα σε ένα διάστημα 30 ημερών, χρειάζεσαι το πολύ 4 λίτρα, δηλαδή περίπου 130ml χονδρικά, κάτι καθʼ όλα απολύτως εφικτό, αν βέβαια το στήθος σου ανταποκριθεί στη θήλαστρο τελικά.

Αυτά από την δική μου εμπειρία, ειδικός δεν είμαι, απλά μία μαμά που θήλασε!

xhHtp2.pngkSQIp3.png

Αλήθεια;;;; :) Δε θα σταματήσει η παραγωγή; Πίστευα ότι αν δε θηλάσει 1-2 γεύματα, πάει.

Άλλος ένας λόγος που ανησυχώ για την ποσότητα του γαλακτος (και κατ' επέκταση το πόσο εύκολα θα μπορούσα να απογαλακτισω) είναι το ότι η μικρή τις τελευταίες εβδομάδες τρώει γύρω στα 5 λεπτά στο βράδυβραδινο γεύμα προν κοιμηθεί κ μετά με δαγκώνει ή με σπρώχνει. Ποτέ δε χρησιμοποιούσε ούτε χρησιμοποιεί το στήθος για πιπίλισμα ή παιχνίδι ή για να αποκοιμηθεί, παρά μόνο για να φάει. Έτσι, σκέφτομαι μηπως ο μαστος αδειάζει και γι' αυτό με σπρώχνει. Το ότι κοιμάται μετά ολόκληρη νύχτα όμως μάλλον δείχνει ότι της φτάνει Όσο πίνει.

Δοκίμασα να της δώσω και ξένο μετά και ήπιε 30ml Και όχι με πολλή χαρά. Αυτό φαντάζομαι είναι λογικό, καθώς ήταν η πρώτη φορά που ήπιε ξένο, αλλά και πάλι αν πεινούσε, θα έκλαιγε...

Σκεφτόμουν να αρχίσω να της δίνω λίγο ξένο για να συνηθίσει τη γεύση, αλλά τώρα που μου είπες Nina- Nana Ότι δε θα σταματήσει η παραγωγή, πήρα ελπίδες... ίσως αντέξω μέχρι να γίνει 1 έτους τελικά.... :oops:

Βασικά δε χρειάζεται άγχος, στην περίπτωσή σου (δλδ θηλασμός 10 μήνες με επιθυμία αποθηλασμου) δεν πρέπει να φορτωθείς με περισσότερο άγχος! Αν πχ μου έλεγες "θέλω να θηλάζω αλλα 2 χρόνια" θα σου έλεγα "πρέπει να κανεις αντλησεις τις μέρες που θα λείπεις". Αλλα οτιδήποτε σε φορτώσω αυτή τη στιγμή θα σε οδηγήσει πιο γρήγορα στον αποθηλασμο!

Αν μειωθεί η παραγωγή σου (που δεν αποκλείεται να γίνει, δεν μπορώ να σου υπογράψω) θα το κοιτάξουμε τότε. Αυτή τη στιγμή απο ότι έχω καταλάβει δε θέλεις να φορτωθείς αντλησεις στην απουσία σου. Πιστευω ότι επειδή θηλάζεις 10 μήνες δεν κινδυνεύεις με τη απουσία 5 ημερών. Οταν γυρίσεις πάλι, το μωρό ξέρει τι να κανει για να σου αυξήσει οποιαδήποτε μείωση!

1Xckp3.png

Franz Kafka

οτιδήποτε σε φορτώσω αυτή τη στιγμή θα σε οδηγήσει πιο γρήγορα στον αποθηλασμο!

Nina-Nana, δε γράφεις αν είσαι σύμβουλος θηλασμού, αλλά με αυτή τη φράση που είπες επιβεβαίωσες (για μένα) ότι έχεις πολλή πείρα πάνω στο θέμα... Είναι ακριβώς έτσι.

Είμαι πολύ φορτισμένη συναισθηματικά με το θέμα θηλασμός εδώ και καιρό. Απ' τη μια, η σκέψη του απογαλακτισμού με τριγυρίζει εδώ και μήνες, από την άλλη θέλω να το παρατείνω ως τα πρώτα της γενέθλια για να μην της δώσω σκόνη... Όπως είπα κιόλας, έχω περάσει πολλά.. δύσκολη εγκυμοσύνη, δύσκολος τοκετός, δύσκολη λοχεία, κάποια παροδικά προβλήματα υγείας της μικρής (που όταν προέκυψαν θύμωσα, γιατί πίστευα ότι ο θηλασμός -που τόσο πάλευα να τον συνεχίσω- την προστατεύει :mad: )... Δεν έχω δει άσπρη μέρα από τότε που έμεινα έγκυος. Και ο θηλασμός μου μοιάζει δυσβάσταχτο φορτίο ώρες ώρες.:|

Οπότε, με αυτές τις συνθήκες, οποιαδήποτε πίεση με κάνει χειρότερα. Σε ευχαριστώ από καρδιάς και ας μη σε γνωρίζω προσωπικά. :-) Και όλες τις άλλες κοπέλες που απάντησαν!

Σκέφτομαι να συνεχίσω κανονικά μέχρι το ταξίδι και να αφήσω το ξένο προς στιγμήν, αφού βλέπω ότι κυλάει καλά ο θηλασμός. Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να φάει γιαουρτάκι τις μέρες που θα λείπω. Θα είναι 11μιση μηνών άλλωστε τότε. Και όταν γυρίσω, βλέπουμε. Θα έχουν μείνει μόνο 2 βδομάδες ως τα γενέθλιά της.

Life's what you make it!

Τελικά, ο θηλασμός σταμάτησε νωρίτερα απ' όσο υπολόγιζα. Φαίνεται πως οι φόβοι μου για τη μικρή διάρκεια του γεύματος της μικρής και το λίγο γάλα βγήκαν αληθινοί.

Πριν από 3 μέρες στο βραδινό γεύμα, θήλασε πάλι 5 λεπτά και μετά με έσπρωχνε. Ενώ συνήθως κοιμάται μετά το θηλασμό κατά τις 22.30, εκείνο το βράδυ μέχρι τις 2.00 ήταν ξύπνια και γκρίνιαζε. Αφού έκανα όλα τα κόλπα που κάνω για να κοιμηθεί, δοκίμασα να την ξαναβάλω στο στήθος και με δάγκωνε. Με τα πολλά, της έδωσα 100 ml ξένο και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Το ίδιο και το επόμενο βράδυ, μόλις ήπιε το ξένο, κοιμήθηκε.

Δεν την έχω θηλάσει εδώ και 72 ώρες και δεν αισθάνθηκα την παραμικρή συμφόρηση. Το στήθος μου είναι ακριβώς όπως ήταν πριν μείνω έγκυος και δεν έχει πρηστεί, ούτε βγάζει σταγόνα αν το πιέσω.

Η μικρή δεν το ζητάει καθόλου. Πίνει με το μπουκάλι και δεν κλαίει.

Ήταν, ίσως, η ώρα να σταματήσει. :roll:

Σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το γράψω εδώ, για να ξέρουν όσοι μου απάντησαν πώς εξελίχθηκε το πράγμα. :) Ευχαριστώ.

Life's what you make it!

Καμέλια, το μόνο πράγμα που μου ʽρχεται να πω είναι ότι από την δική μου εμπειρία, αν θέλεις να αποθηλάσεις, σκέψου το από τώρα, μην το αφήσεις για την τελευταία στιγμή. Ειδικά βέβαια αν σκοπεύεις αν το κάνεις σταδιακά (που για εμάς αυτό δεν λειτούργησε καλά και τελικά αποθήλασα «μαχαίρι»).

Είναι μεγάλη αλλαγή τόσο για τα μικρούλια μας όσο και για εμάς. Δώσε στο παιδί την ευκαιρία να έχει λίγο χρόνο να συνηθίσει πριν την αφήσεις για τότες μέρες. Και στον εαυτό σου δώσε την ευκαιρία να μπορέσεις να χειριστείς τυχόν απρόβλεπτες καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν με την εισαγωγή του «ξένου» γάλακτος.

Με καλό θήλαστρο η παραγωγή δεν μειώνεται, θα συμφωνήσω κι εγώ σʼ αυτό.

Μπράβο Καμέλια, πολύ τυχερή σε βρίσκω, να αποθηλάσεις τόσο απλά και ανώδυνα!

Busy Bee, τα φώτα σου σε παρακαλώ!

Ο μικρός μου είναι περίπου 19 μηνών και μέχρι τους 20 μήνες θα ήθελα να έχω αποθηλάσει. Όταν λες μαχαίρι τι ακριβώς εννοείς; Πώς το κάνατε, είχατε κλάματα; Εγώ σκέφτομαι να τον αφήσω στη μητέρα μου για λίγες μέρες μήπως μου κοπεί το γάλα εν τω μεταξύ, οπότε επιστρέφοντας να μην βρίσκει γάλα να θηλάσει. Θεωρώ πολύ δύσκολο να αποθηλάσει όσο είμαι κι εγώ παρούσα, αφού όταν ζητάει θηλασμό τον ζητάει πολύ έντονα και ανταποκρίνομαι αμέσως εννοείται για να μην κλαίει.

Το φρέσκο το έχει δοκιμάσει από τις αδερφές του και του αρέσει πάρα πολύ, δε νομίζω να έχει σ' αυτό πρόβλημα. Με μπιμπερό δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να πιει και δεν ξέρω αν θα το δεχτεί.

Οποιαδήποτε κοπέλα μπορεί ας βοηθήσει σας παρακαλώ και ας πει μια γνώμη, γιατί κι εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι από τον μακροχρόνιο θηλασμό και νιώθω ότι δεν με ευχαριστεί πλέον τόσο όσο παλαιότερα. Επιπρόσθετα νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να πάει σε δικό του κρεβατάκι μια που τόσους μήνες λόγω του θηλασμού και δικής μου κυρίως ευκολίας - βραδινοί θηλασμοί - κοιμόταν μαζί μας στο διπλό κρεβάτι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Χριστίνα, νομίζω ότι πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη συχνότητα των θηλασμών, τις περιόδους κλπ.

Είμαστε κι εμείς σε φάση αποθηλασμού, μετά από 28 μήνες. Το πάμε πολύ σταδιακά. Τώρα είμαστε σε βραδινό θηλασμό (22:00-23:00) κι έχει τύχει να ξεγελαστεί 3-4 φορές και να μη ζητήσει να θηλάσει.

Το να αφήσεις το παιδάκι στη μαμά σου μου φαίνεται "σκληρό", με την έννοια ότι δεν θα του λείψει απλώς το γάλα αλλά, κυρίως, η απουσία της μαμάς του. Και τα μικράκια όχι μόνο δεν μπορούν να κατανοήσουν την απουσία αλλά ούτε και να την "μετρήσουν": μπορεί να τη θεωρήσουν ότι είναι "για πάντα". Κάτι τέτοιο αυξάνει την ανασφάλειά τους και μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό: δηλαδή να κολλήσει περισσότερο πάνω σου.

Στο δικό του κρεβατάκι, πάντως πρέπει να πάει. Είναι μεγάλο το παιδάκι και ο λόγος που ξυπνάει δεν είναι βιολογικός (=πείνα) αλλά συναισθηματικός ή απλώς συνήθεια.

Νομίζω ότι είναι πια σε ηλικία να μπει ένα "πρόγραμμα" φαγητού και ύπνου. Και να αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι πάντα εφικτό να καλύπτονται άμεσα οι όποιες ανάγκες και επιθυμίες. Π.χ., θα πρέπει να μάθει να κάνει υπομονή τα 5-10 λεπτά που χρειάζεται η μαμά για να μαγειρέψει και μετά να παίξει μαζί του ή τα 2-3 λεπτά που θα χρειαστεί ο μπαμπάς μέχρι να σταματήσει αυτό που κάνει (όχι όμως να το εγκαταλείψει όπως όπως και άρον άρον) για να του φέρει νερό.

Δηλαδή, θα σου πρότεινα να ψάξεις κυρίως το κομμάτι της συναισθηματικής ωρίμανσης, στην οποία ανήκει και ο αποθηλασμός.

Είναι, νομίζω, σημαντικό τα παιδιά να διέρχονται από τα αναπτυξιακά στάδια ομαλά, με σεβασμό στις ανάγκες τους και στο "χρονομηχανισμό" τους. Μια βίαιη μετάβαση μόνο πρόσκαιρα θα είναι ωφέλιμη...

Πρακτικά, αν το μικράκι συνεχίζει να έχει βραδινά ξυπνήματα, μπορεί να αναλάβει ο μπαμπάς; Ή αν αναλάβεις εσύ, μπορείς να του δίνει νερό: εμείς στο δεύτερο και τρίτο παιδί μας βάζαμε το αγαπημένο ποτηρομπούκαλο με νερό κοντά στο κρεβατάκι τους και το "πρόβλημα" λύθηκε ως δια μαγείας.

Edit: Συνήθως τα μωρά που θηλάζουν, δεν "θέλουν" τα μπουκάλια. Έτσι και τα δικά μας. Από 1 πίνανε νερό από ποτηράκι και το γάλα με χοντρό καλαμάκι. Για τις βραδινές δίψες έχουμε κάποια σε στυλ παγουριού.

Edited by Aimee
Προσθήκη

Τελικά, ο θηλασμός σταμάτησε νωρίτερα απ' όσο υπολόγιζα. Φαίνεται πως οι φόβοι μου για τη μικρή διάρκεια του γεύματος της μικρής και το λίγο γάλα βγήκαν αληθινοί.

Πριν από 3 μέρες στο βραδινό γεύμα, θήλασε πάλι 5 λεπτά και μετά με έσπρωχνε. Ενώ συνήθως κοιμάται μετά το θηλασμό κατά τις 22.30, εκείνο το βράδυ μέχρι τις 2.00 ήταν ξύπνια και γκρίνιαζε. Αφού έκανα όλα τα κόλπα που κάνω για να κοιμηθεί, δοκίμασα να την ξαναβάλω στο στήθος και με δάγκωνε. Με τα πολλά, της έδωσα 100 ml ξένο και σε 5 λεπτά είχε κοιμηθεί. Το ίδιο και το επόμενο βράδυ, μόλις ήπιε το ξένο, κοιμήθηκε.

Δεν την έχω θηλάσει εδώ και 72 ώρες και δεν αισθάνθηκα την παραμικρή συμφόρηση. Το στήθος μου είναι ακριβώς όπως ήταν πριν μείνω έγκυος και δεν έχει πρηστεί, ούτε βγάζει σταγόνα αν το πιέσω.

Η μικρή δεν το ζητάει καθόλου. Πίνει με το μπουκάλι και δεν κλαίει.

Ήταν, ίσως, η ώρα να σταματήσει. :roll:

Σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το γράψω εδώ, για να ξέρουν όσοι μου απάντησαν πώς εξελίχθηκε το πράγμα. :) Ευχαριστώ.

kamelia ακριβως με τον ιδιο τροπο αποθηλασα κι εγω στους 9,5 μηνες,,,τελευταια ολο με δαγκωνε και με απωθουσε και φυσικα το στηθος μου δεν πρηστηκε καθολου μα καθολου επιβεβαιωνοντας και τις δικες μου υποψίες ότι δεν ειχα πλεον γαλα,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Καμέλια, πολύ ωραία που αποθηλάσατε τόσο ανώδυνα. Είναι μεγάλη υπόθεση που το παιδί δε ζητάει το στήθος και αποθήλασε χωρίς να το στρεσάρει όλο αυτό.

christina77 όταν σου ζητάει να θηλάσεις έχεις δοκιμάσει να το ξεγαλάσεις με κάτι άλλο; Να του προτείνεις π.χ. να παίξετε με κάποιο παιχνίδι ή απλά να αλλάξεις θέμα συζήτησης για να στραφεί η προσοχή του κάπου αλλού και να ξεχαστεί; Νομίζω δεν θα έπρεπε να νιώθεις άσχημα να του αρνείσαι το θηλασμό κάποιες φορές. Είναι σε ηλικία που θα πρέπει σιγά σιγά να μάθει να δέχεται και το "όχι" των άλλων. μπορείς να δοκιμάσεις π.χ.να του πεις θα θηλασουμε σε λίγο, ή θα θηλάσουμε το βράδυ, ή αν είστε έξω, θα θηλάσουμε στο σπίτι.

πιστευω επίσης ότι είναι ούτως η άλλως μεγάλο για μπουκάλι. Δοκίμασε ποτήρι σκέτο ή με καλαμάκι ή εκπαιδευτικό ποτηράκι.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Μπράβο Καμέλια, πολύ τυχερή σε βρίσκω, να αποθηλάσεις τόσο απλά και ανώδυνα!

Busy Bee, τα φώτα σου σε παρακαλώ!

Ο μικρός μου είναι περίπου 19 μηνών και μέχρι τους 20 μήνες θα ήθελα να έχω αποθηλάσει. Όταν λες μαχαίρι τι ακριβώς εννοείς; Πώς το κάνατε, είχατε κλάματα; Εγώ σκέφτομαι να τον αφήσω στη μητέρα μου για λίγες μέρες μήπως μου κοπεί το γάλα εν τω μεταξύ, οπότε επιστρέφοντας να μην βρίσκει γάλα να θηλάσει. Θεωρώ πολύ δύσκολο να αποθηλάσει όσο είμαι κι εγώ παρούσα, αφού όταν ζητάει θηλασμό τον ζητάει πολύ έντονα και ανταποκρίνομαι αμέσως εννοείται για να μην κλαίει.

Το φρέσκο το έχει δοκιμάσει από τις αδερφές του και του αρέσει πάρα πολύ, δε νομίζω να έχει σ' αυτό πρόβλημα. Με μπιμπερό δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να πιει και δεν ξέρω αν θα το δεχτεί.

Οποιαδήποτε κοπέλα μπορεί ας βοηθήσει σας παρακαλώ και ας πει μια γνώμη, γιατί κι εγώ έχω αρχίσει να κουράζομαι από τον μακροχρόνιο θηλασμό και νιώθω ότι δεν με ευχαριστεί πλέον τόσο όσο παλαιότερα. Επιπρόσθετα νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να πάει σε δικό του κρεβατάκι μια που τόσους μήνες λόγω του θηλασμού και δικής μου κυρίως ευκολίας - βραδινοί θηλασμοί - κοιμόταν μαζί μας στο διπλό κρεβάτι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Είχα μπει σε μία διαδικασία να προσπαθώ να το κόψω σιγά σιγά (πχ να μην του δίνω την ημέρα, να μην του δίνω πριν τον μεσημεριανό ύπνο) αλλά αυτό δεν λειτούργησε. Νομίζω ότι το παιδί, κι εγώ μαζί του, μπερδευόμασταν και είχε πάθει και μία προσκόλληση πάνω μου εκείνο τον καιρό. Εγώ είχα πάθει τύψεις.

Τελικά, επειδή είχαμε γάμο-βάπτιση και τραπεζώματα κλπ, μία μέρα που ήπια αρκετά σκέφτηκα ότι δεν ωφελώ το παιδί μου πλέον να του δίνω τέτοιο γάλα και δεν του ξανα-έδωσα. Ήταν μεγάλο σοκ, γιατί εμείς του δίναμε και ένα υποαλλεργικό (ήταν αλλεργικός, τώρα το ξεπέρασε) και δεν το ήθελε. Για περίπου μία εβδομάδα το βράδυ ξυπνούσε, έκλεγε και δεν κοιμόταν. Το βράδυ δεν του έδινα γάλα για να μην ξεκινήσει καινούρια συνήθεια. Μόνο τραγουδάκια, αγκαλίτσα και χαδάκια. Μία βδομάδα κράτησε το δραματικό μέρος.

Τις επόμενες δύο εβδομάδες, το παιδί δεν έπινε τόσο γάλα όσο κανονικά χρειάζεται. Εδώ είστε τυχεροί εσείς γιατί δέχεται το γάλα και φαντάζομαι θα μπορεί αν φάει και γιαουρτάκι ή άλλο γαλακτοκομικό. Μετά άρχισε σιγά σιγά να το πίνει το γάλα, και μάλιστα πολύ για την ηλικία του. Φαίνεται ότι έπινε πολύ κι από εμένα γιατί τις πρώτες μέρες είχα τρελή συμφόρηση στο στήθος.

Όταν μου τραβούσε την μπλούζα για γάλα κι έκλαιγε του έλεγα «Πάει το γάλα» «Το ήπιες όλο, πάει» ή του έλεγα «Όχι αυτό, αυτό» και του έδειχνα την κουζίνα. Τώρα ακόμη ζητάει το γάλα μου. Δείχνει το στήθος μου και λέει «Αττό» (αυτό δλδ). Λοταν του λέω όχι, δείχνει την κουζίνα και λέει «αττό» και του λέω εντάξει και του φτιάχνω γαλατάκι. Πάντως, ακόμη το ζητάει, ειδικά το βράδυ γιατί ακόμη κοιμόμαστε μαζί, μπορεί να ψαχουλέψει την μπλούζα μου ή να προσπαθήσει να το πάρει στο στόμα.

Μετά τον αποθηλασμό πάντως, άλλαξε πάρα πολύ η συμπεριφορά του παιδιού. Έχει να κάνει και με την ηλικία βέβαια. Δεν δέχεται πια να κάτσει στην αγκαλιά και να του δώσεις γάλα, το πίνει μόνος του. Όλο «Μόνο μου» λέει, για όλα. Έχει γίνει ισχυρογνώμων, μας λέει πως θέλει να παίξουμε, ζητάει βόλτες, κούνιες, όλα τα νομίζει δικά του, σέρνει το καρότσι του αντί αν κάθετε κλπ. Είναι της ηλικίας φυσικά, όμως την ώθηση την πήρε με τον αποθηλασμό νομίζω.

Συγγνώμη για το σεντόνι, ότι χρειαστείς να σου απαντήσω.

xhHtp2.pngkSQIp3.png