Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τσίμπλες στο ματάκι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το παθαίνουμε κι εμείς, αλλά επειδή θέλω να αποφεύφω αλοιφές κλπ., βράζω χαμομηλάκι και με αποστειρωμένη γαζούλα πλένω τα ματάκια του....

 

Κι εμείς με το χαμομήλι το αντιμετωπίζουμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

το χαμομηλι ο παιδιατρος σας λεει να το χρησιμοποιησετε?? γτ εγω μια φορα που ειχε μολυνει την αλλεργια μου ειπε ο οφθαλμιατρος οτι δεν κανει να βαλω χαμομηλι γτ ειδικα στην αλλεργια που προκαλειται αποο την γυρη των φυτων εγω δεν μπορω να χρησιμοποιω χαμομηλι γτ την επιβαρυνω.

 

ερωτηση εκανα παντως :P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Αγνό φυσικό προϊόν είναι....

Από το να βάλω χημικά, 1000 φορές χαμομηλάκι. Ίσως σού δημιουργεί αλλεργία η γύρη, αλλά εμείς δεν έχουμε κάποιο προβληματάκι...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν βαζω ακριβως φυσιολογικο ορο αλλα κατι αλλο που το λενε "δακρυα"αν τα εχετε υποψη σας γιατι ο φυσιολογικος ορος περιεχει λεει και αλατα που μπορει να χειροτερεψουν την περιοχη..... παντως η παιδιατρος ειπε για τρεις φορες την ημερα με tobrex και ο οφθαλμίατρος ειπε δυο......

επειδη κι εγω δεν θελω να της βαζω κρεμες της εχω βαλει μια μονο φορα αλλα την βλεπω και αρχιζει να αγριευει παλι οποτε θα ξαναβαλω σε λιγακι.....

εκτος απο τις τσιμπλες ειναι και κατω απο τα ματια εκει που κανουμε σακουλες κοκκινη η περιοχη..... κι εσας ετσι ειναι τα παιδια σας οταν το παθαινετε??????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..... παντως η παιδιατρος ειπε για τρεις φορες την ημερα με tobrex και ο οφθαλμίατρος ειπε δυο......

 

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο βάλαμε κι εμείς χαμομήλι.

Ο οφθαλμίατρος έλεγε μια δοσολογία, η παιδίατρος μας είπε οκ το φάρμακο αλλά άλλη δοσολογία, και άλλος οφθαλμίατρος έδωσε εντελώς άλλο φάρμακο σε μια επίσης διαφορετική δοσολογία. (Όλοι... σε τηλεφωνική συνομιλία).

Κοιταζόμασταν με τον άντρα μου σα χάνοι... Και επειδή ήταν Σάββατο βράδυ (αν δεν κάνω λάθος)... είπαμε να βάλουμε χαμομήλι και την Κυριακή θα ψάχναμε...

Τελικά είδαμε πως μαλάκωνε... κι έτσι... τα παρατήσαμε όλα και δεν πήραμε τίποτα.

 

Αλλά αυτά τα λέμε χωρίς να υπάρχει κάποια αλλεργία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας μανουλες. Ο γιος μου ειναι 4,5 μηνων. Όταν βγηκαμε απ'το μαιευτηριο ειχε στο ενα ματι συνεχεια τσιμπλες. Στην αρχη το καθαριζαμε με φυσιολογικο ορό και βαζαμε χαμομηλι, μετα βαλαμε κολλυριο tobrex και του περασε μετά απο ενα μηνα. Μετα το επαθε και στο αλλο ματάκι, κανουμε το ιδιο ακριβως και δεν του περναει, πανω απο 2 μηνες το εχει. Κολλυριο δεν κανει μαλλον να βαζω για πολυ καιρο, οποτε του βαζω για μερικες μερες, του σταματαω τη θεραπεια και ξανα το ιδιο. (στο χαρτακι του tobrex λεει οτι η θεραπεια διαρκει το πολυ 10 μερες). Ο γιατρος ειπε να του κανω μασαζ. Μου εδειξε πώς και του κανω οποτε μπορω γιατι δεν με αφηνει. Τι άλλο να κάνω; Να ανησυχω; Εχει τυχει σε καμια κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ειχαμε προβλημα με τσιμπλιτσες στο ενα απο το μαιευτηριο. Ο γιατρος στην κλινικη ειπε χαμομηλι, αλλα με το χαμομηλι αντι να βελτιωνεται χειροτερευε. εβγαζε συνεχως περισσοτερες. τον πηγαμε λοιπον στην παιδιατρο μιας εβδομαδας μωρο μιλαμε και μας ειπε γαζα αποστειρωμενη με φυσιολογικο ορο και το μασαζ το οποιο εκανα και στα δυο ματακια εγω απο μονη μου. σε μια εβδομαδα περασε και δεν ξαναεμφανισε. η παιδιατρος ειπε οτι μεχρι 6 μηνων να του κανω το μασαζ. εγω το εκανα στην αρχη εντατικα που καθοταν ως μωρο, και μεχρι τον 4 μηνα. μετα οποτε θυμομουν και με αφηνε (1 φορα την ημερα περιπου). στην αρχη ομως η παιδιατρος ειχε πει 4 φορες τη μερα αλλα απο 10 μαλαξεις. εγω εκανα περισσοτερες μαλαξεις τη φορα. ηταν μισοκλειστος ο δακρυικος πορος. με το μασαζακι ανοιγει, οπότε καθεται δεν καθεται, εστω και στον υπνο απαλα να του κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

η σχεδον 11 μηνων κορη μου,απο τοτε που γεννηθηκε σχεδον μονιμως τσιμπλιαζει το ματι της(και σχεδον παντα το αριστερο) θελω να πω οτι μολις φυγει το τσιμπλιασμα δε περναει ενας μηνας και ξανα απο την αρχη.

την τελευταια φορα της κρατησε 20 μερες και βαζαμε σταγονες.

εχουν περασει 25 μερες και παλι σημερα ειδα οτι εβγαλε τσιμπλα.

γιατι συμβαινει αυτο?τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο τις σταγονες?

το χαμομηλι εχω ακουσει οτι δεν κανει τελικα αλλα δε θυμαμαι γιατι.

ευχαριστω εκ των προτερων!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναστασια το ιδιο προβλημα ειχα με το γιο μου το παιδι ηταν συνεχως με ενα κολυριο και μολις τελειωωε ετοιμαζαμε το επομενο. το τελος ηταν οταν 8-9 μηνων μου ειπε ο γιατρος να βαλουμε κολυριο με κορτιζονη!!!!! φυσικα και δεν του εβαλα αλλα εκανα το εξης απλο, επισκεφτηκα τον ομοιοπαθητικο που παρακολουθουσε την κορη μου(αλλο προβλημα εκει με ωτιτιδες) και φυσικα το προβλημα εξαφανιστηκε δια παντος!

αυτο το ειχε ο αντυρας μου οταν ηταν μικρος και ετσι το κληρονομησε και το παιδι ειναι αλλεργικης φυσεως και γενικα απλα προτεινουν εγχειρηση λεει για να ανοιξουν τον πορο του ματιου. θεωρω φυσικα οτι υπαρχουν λιγοτερο επικυνδυνα πραγματα για ενα μωρακι....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αναστασια το ιδιο προβλημα ειχα με το γιο μου το παιδι ηταν συνεχως με ενα κολυριο και μολις τελειωωε ετοιμαζαμε το επομενο. το τελος ηταν οταν 8-9 μηνων μου ειπε ο γιατρος να βαλουμε κολυριο με κορτιζονη!!!!! φυσικα και δεν του εβαλα αλλα εκανα το εξης απλο, επισκεφτηκα τον ομοιοπαθητικο που παρακολουθουσε την κορη μου(αλλο προβλημα εκει με ωτιτιδες) και φυσικα το προβλημα εξαφανιστηκε δια παντος!

αυτο το ειχε ο αντυρας μου οταν ηταν μικρος και ετσι το κληρονομησε και το παιδι ειναι αλλεργικης φυσεως και γενικα απλα προτεινουν εγχειρηση λεει για να ανοιξουν τον πορο του ματιου. θεωρω φυσικα οτι υπαρχουν λιγοτερο επικυνδυνα πραγματα για ενα μωρακι....

 

πωπω τρομαξα τωρα!ουτε εγω θελω να βαλω κορτιζονη στο μωρο!!την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου με παιδιατρο και θα τον ρωτησω.μπορεις ενημερωτικα να μου πεις πως λεγεται το ομοιοπαθητικο φαρμακο που βαλατε?

ειδικα για εγχειρηση μολις διαβασα το ποστ σου επαθα πανικο...

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε sulphur αλλα δυστυχως στην ομοιοπαθητικη δεν ισχυει οτι στην κλασικη ιατρικη.δηλαδη δεν ειναι το ιδιο φαρμακο για ολους αλλα ο γιατρος επιλεγει με βαση καποια αλλα κριτηρια.για να σου δωσω να καταλαβεις στην κορη μου που παθαινε ωτιτιδα καθε φορα δεν μας εδινε το ιδιο ομοιοπαθητικο χαπι αλλα αναλογα με τη συμπτωματολογια και την μορφολογια του πονου.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα ευχαριστω παντως! με ανησυχει που εδω και 10 μηνες βαζουμε σχεδον συνεχεια σταγονες!δεν ειναι και τοσο καλο αυτο ετσι?

απο 15-20 ημερων ξεκινησε να τσιμπλιαζει και ακομα το εχει:confused: δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εχει καπου αλλεργια?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

η παιδιατρος σας δεν σας εχει μιλησει για την περιπτωση να ειναι φραγμενος ο ρυνοδακρυϊκός πόρος και πως αντιμετωπιζεται?

Αυτό εμφανιζεται σε μερικα μωρακια απο τη γεννηση τους, και συνηθως διορθωνεται απο μονο του μεσα στον πρωτο χρονο.

Κανε ενα search εδω στο φορουμ και θα βρεις πολλα ποστ για το θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

η παιδιατρος σας δεν σας εχει μιλησει για την περιπτωση να ειναι φραγμενος ο ρυνοδακρυϊκός πόρος και πως αντιμετωπιζεται?

Αυτό εμφανιζεται σε μερικα μωρακια απο τη γεννηση τους, και συνηθως διορθωνεται απο μονο του μεσα στον πρωτο χρονο.

Κανε ενα search εδω στο φορουμ και θα βρεις πολλα ποστ για το θεμα αυτο.

συμφωνω απολυτα μαζι σου εμενα μου εδειξε η παιδιατρος πως να πιεζω λιγο με το δαχτυλο εκεινο το σημειο και ολα καλα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβαζω τωρα το αναλογο θεμα εδω στο φορουμ και λεει οτι μπορει να γινει και εγχειρηση!φοβηθηκα τωρα...

πως το πιεζουμε δηλαδη?αγχωθηκα!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

για να σου πω την αληθεια οχι δε μου το ειπε:confused: θα ρωτησω σε λιγες μερες που θα παω.οταν συμβαινει αυτο τσιμπλιαζει το ματι?θα το ψαξω.

 

ναι,

εξαιτιας του φραξιματος το ματι ειναι πολυ ευαισθητο σε μολυνσεις=τσιμπλες.

ΤΟ κολλυριο αντιμετωπιζει προσωρινα τη μολυνση=τσιμπλες.

Αλλα μου κανει πολυ εντυπωση που δε σας το ανεφερε, ειναι πολυ κλασσικο φαινομενο σε μωρακια.

Και εμας το ειχε ο δικος μας απο οταν γεννηθηκε μεχρι περιπου 4-5 μηνων (το ειχε διαγνωσει και η παιδιατρος αλλα μας εστειλε και σε παιδο0οφθαλμιατρο που το επιβεβαιωσε), μετα μαλλον ανοιξε ο πορος γιατι δεν το ξανα-επαθε.

 

Κανε αναζητηση τον ορο "φραγμενο ρυνοδακρυικος πορος" να δεις κι εσυ καλυτερα.

 

Λυνεται παντως μη ανυσηχεις αν ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβαζω τωρα το αναλογο θεμα εδω στο φορουμ και λεει οτι μπορει να γινει και εγχειρηση!φοβηθηκα τωρα...

πως το πιεζουμε δηλαδη?αγχωθηκα!

 

Συγνωμη αν σε αγχωσα.

Μη σε τρομαζει ο ορος εγχειρηση, απο οτι μας ειχαν εξηγησει ισα που το τσιμπανε λιγο με μια βελονιτσα.

 

Το μασαζακι εμας μας ειχαν πει να το κανουμε ουσιαστικα κατω απο τον πορο ακριβως του ματιου, δε ξερω να το εξηγησω αλλα εδω μεσα ειχα διαβασει διαφορες διαφορετικες οδηγιες.

Η παιδο-οφθαλμιατροσ μας ειχε πει οτι για να καταλαβεις αν το κανεις σωστα θα πρεπει να βγει λιγο υγρο (σαν πυον) απο μεσα.

 

Παντως το λεω και παλι, μου κανει εντυπωση που δεν το ειχε αναφερει η γιατρος σας, γι αυτο κραταω μια επιφυλαξη μηως ειναι αλλη η περιπτωση σας

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το θεμα διαβαζω τωρα.απο οτι διαβασα η εγχειρηση(αν χρειαστει τελικα) ειναι ρουτινας και δε μενει νοσοκομειο το παιδι.

μακαρι να μη χρειαστει και να περασει με καποια αντιβιωση η κατι αλλο...

αληθεια για ποιο λογο γινεται αυτο γνωριζετε?

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΕ Κ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Ο ΔΑΚΡΥΚΟΣ ΠΟΡΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΦΡΑΓΜΕΝΟΣ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ) ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΠΟΤΕ, ΘΑ ΤΗΡΕΙΣ ΤΑ 3ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΩΜΕΝΟ Κ ΗΣΥΧΟ, Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Κ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΑΝ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΥΚΛΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ... ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΣΑΝ ΒΛΕΝΑ ..ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ) ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΛΥΡΙΟ ΤΟΒREX ΚΑΘΕ 6 ΩΡΕΣ....Κ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΑΝΟΙΓΕΙ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ... AAAA ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ Κ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΟΥΝ ΥΠΟΛΟΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΑΚΙΑ Κ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΦΑΣΜΑΤΑ, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣΑΖ.. ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΕΙΤΕ ΕΥΛΑΒΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

http://www.babyzone.gr/el/to-mwro-mou/i-ugeia-tou/1715-2011-02-23-09-19-53

Δες κι εδώ. Κι η δικιά μου η κορούλα έχει το ίδιο πρόβλημα στο ίδιο ματάκι. Κι εμένα με αγχώνει το ενδεχόμενο της επέμβασης αλλά νομίζω δε θα το αποφύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ!μου ανοιξατε τα ματια!θα τα χωσω στο γιατρο οταν παω αυτη τη βδομαδα !!!

απο οτι διαβαζω και απο το φορουμ και απο το λινκ σου μικιο

αυτο πρεπει να εχουμε τελικα.

απορω ολοκληρος γιατρος πως δε μου το ειπε !

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...