Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παιδί της απέναντι


Recommended Posts

Σοβαρότατα μιλάω! :-) Κι εγώ την πρώτη φορά που έλαβα τέτοια πρόσκληση έπαθα ένα σοκ είναι αλήθεια, δεν το περίμενα, αλλά μετά το συνήθισα. Πλέον οι μισές και παραπάνω προσκλήσεις που λαμβάνουμε είναι τέτοιες, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση.

 

Προφανώς το κάνουν για οικονομικούς λόγους γιατί άλλο να ταίσεις 20 παιδιά κι άλλο 20 παιδιά + 30 ενήλικες. Β' δημοτικού όμως κι εγώ αμφιβάλλω αν θα το έστελνα μόνο το παιδί χωρίς να γνωρίζω σε τι περιβάλλον μπαίνει. Επίσης δεν θα έκανα πάρτυ στο παιδί μου αν ήταν να καλέσω μόνο παιδιά. Ως εναλλακτική θα καλούσα μόνο τις κολλητές της φίλες και θα οργάνωνα ένα μίνι πάρτυ και θα καλούσα και τους γονείς. Το έκανα στα γενέθλιά της. Και η μικρή έμεινε ευχαριστημένη και το σπίτι δεν έγινε μπάχαλο και οι ενήλικες μπορούσαν να είναι μαζί με τα παιδιά τους συν του ότι γνωριστήκαμε καλύτερα και δεν παρεξηγήθηκα απο κανέναν.:wink:

 

Υ.γ. μόνο η πεθερά παρεξηγήθηκε που δεν την καλέσαμε στο πάρτυ της μικρής, αλλά είπαμε, αυτό είναι άλλο θέμα.:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαρακτηριστε με οσο θελετε, βριστε με, αλλα ΠΟΣΗ μοναξια υπαρχει πια στην κοινωνια μας...ΠΟΣΟΣ αρνητισμος....ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ πια οι ανθρωποι εχουν γινει μη μου απτου...που ειναι η ανοικτη μας κοινωνια, τα παιδια να παιζουν ολα μαζι στις αλανες, στα σπιτια, χωρις να κοιτουν ποιος ειναι ο μπαμπας του, αν συμπαθω τη μαμα του, τι με βολευει...

το κακομοιρο το παιδακι, βαριεται και ζητα παρεα, και λαμβανει αρνηση.... το φανταζομαι να φωναζει στο αλλο να παιξουν και να μην γινεται αυτο ποτε.... συγχιστηκα πρωι πρωι. :-(

Link to comment
Share on other sites

το κακομοιρο το παιδακι, βαριεται και ζητα παρεα, και λαμβανει αρνηση.... το φανταζομαι να φωναζει στο αλλο να παιξουν και να μην γινεται αυτο ποτε.... συγχιστηκα πρωι πρωι. :-(

 

και ποιος φταίει για αυτό; Η γειτόνισσα που δεν ανταποκρίνεται στις εκκλήσεις ή η μαμά που το έχει απομονωμένο στο μπαλκόνι; (άσε που δεν ξέρουμε αν είναι πράγματι απομονωμένο)

 

Μην τα τραγικοποιούμε όλα...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ! Ε, ναι, γιατί θέλουμε μεν να κάνουμε μεγάλο πάρτυ μην μας πουν και ακοινώνητες αλλά να μην καταξοδευτούμε κιόλας...

 

Α έτσι παει;; Πρεπει να ταΐσεις και τους μεγάλους;

Ενω εδω οι καρατσιγγουνηδες ταΐζουν μονο τα παιδιά!!... Αλλα έχουν και το κεφάλι τους ήσυχο γιατι το παιδί ειναι παρουσία γονέα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρέπει να κατανοήσει πλήρως τους λόγους. Καμία σχέση.

 

Ο άνθρωπος ειναι κοινωνικό ον. Το να θέλει ενα παιδί να έρθουν άλλα παιδιά στο σπίτι του ειναι ανάγκη δεν ειναι καπρίτσιο.

Αυτό ακριβώς. Μιλάμε για ένα παιδάκι 5,5 χρονών. Ούτε διάβασμα έχει, ούτε άλλες ασχολίες τα απογεύματα. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να παίζει μαζί με άλλα παιδάκια. Όχι μία φορά την εβδομάδα, αλλά κάθε μέρα, αν γίνεται.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό μια μαμά που έχει τη δυνατότητα να φέρει στο σπίτι άλλο ένα παιδάκι για να παίξει με το δικό της, δεν το κάνει. Ανεξάρτητα από το αν ξέρει τους γονείς του παιδιού, αν τους συμπαθεί και αν διαφωνεί που οι γονείς του το αφήνουν να βγει μόνο του από το σπίτι.

 

Τι παιδιά θα μεγαλώσουμε όταν τους στερούμε την επαφή με συνομιλήκους εκτός σχολείου και επιμένουμε να είμαστε πάντα δίπλα τους την ώρα που παίζουν (συνήθως μόνα τους)? Γιατί εντάξει, το δίχρονο μπορείς να το απασχολήσεις κι εσύ στο σπίτι, αλλά από τη στιγμή που το παιδί μπορεί να κάνει συνεργατικό παιχνίδι, ο ιδανικός συμπαίκτης είναι ο συνομίληκος. Όχι η μαμά, η γιαγιά, η νταντά, η δασκάλα ή η τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρακτηριστε με οσο θελετε, βριστε με, αλλα ΠΟΣΗ μοναξια υπαρχει πια στην κοινωνια μας...ΠΟΣΟΣ αρνητισμος....ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ πια οι ανθρωποι εχουν γινει μη μου απτου...που ειναι η ανοικτη μας κοινωνια, τα παιδια να παιζουν ολα μαζι στις αλανες, στα σπιτια, χωρις να κοιτουν ποιος ειναι ο μπαμπας του, αν συμπαθω τη μαμα του, τι με βολευει...

το κακομοιρο το παιδακι, βαριεται και ζητα παρεα, και λαμβανει αρνηση.... το φανταζομαι να φωναζει στο αλλο να παιξουν και να μην γινεται αυτο ποτε.... συγχιστηκα πρωι πρωι. :-(

 

Κατ' αρχήν δεν είμαστε εδώ ούτε για να χαρακτηρίσουμε ούτε για να βρίσουμε. Την γνώμη μας λέμε κι εσύ το ίδιο και κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Ευχαριστούμε που μας την είπες.

Link to comment
Share on other sites

Α έτσι παει;; Πρεπει να ταΐσεις και τους μεγάλους;

Ενω εδω οι καρατσιγγουνηδες ταΐζουν μονο τα παιδιά!!... Αλλα έχουν και το κεφάλι τους ήσυχο γιατι το παιδί ειναι παρουσία γονέα :wink:

 

Κοίτα, το τι τάισμα θα κάνεις το κανονίζεις εσύ. Από μεζεδάκια μέχρι μπουφέ μικρό ή μεγαλύτερο. Δεν βρίσκω σωστό να έρθει ο γονιός και να του πεις, εσύ μόνο επιβλέπεις μην αγγίξεις τον μπουφέ. :-)

 

Αν και είμαι εκτός θέματος, καλείς όσους αντέχεις οικονομικά χωρίς να τους θέσεις περιορισμούς. Αν δεν αντέχω οικονομικά δεν θα καλέσω 25 παιδιά χωρίς τους γονείς. Θα καλέσω 5 (με όσα κάνει πιο πολλή παρέα) χωρίς να θέσω περιορισμό στην πρόσκληση. Ειδικά σε μικρές ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος φταίει για αυτό; Η γειτόνισσα που δεν ανταποκρίνεται στις εκκλήσεις ή η μαμά που το έχει απομονωμένο στο μπαλκόνι; (άσε που δεν ξέρουμε αν είναι πράγματι απομονωμένο)

 

Μην τα τραγικοποιούμε όλα...

 

Δεν κοιταμε ποιος φταιει εδω, δηλαδη αν σου ζητησει ενας φιλος βοηθεια, τον βοηθας μονο αν εφταιγες εσυ για την αναγκη του;

Αλλα μιλαμε για να παιξουν δυο παιδακια, σιγα πια θελει και ειδικη διαδικασια ελεχος φορολογικη δηλωση κτλ;

Εν τελει το να μεινουν και τα δυο να βαριουνται αντι να παιζουν επειδη δε θελει για οποιοδηποτε λογο, μου φαινεται αδικο. Ετσι πιστευω .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το τι τάισμα θα κάνεις το κανονίζεις εσύ. Από μεζεδάκια μέχρι μπουφέ μικρό ή μεγαλύτερο. Δεν βρίσκω σωστό να έρθει ο γονιός και να του πεις, εσύ μόνο επιβλέπεις μην αγγίξεις τον μπουφέ. :-)

 

Αν και είμαι εκτός θέματος, καλείς όσους αντέχεις οικονομικά χωρίς να τους θέσεις περιορισμούς. Αν δεν αντέχω οικονομικά δεν θα καλέσω 25 παιδιά χωρίς τους γονείς. Θα καλέσω 5 (με όσα κάνει πιο πολλή παρέα) χωρίς να θέσω περιορισμό στην πρόσκληση. Ειδικά σε μικρές ηλικίες.

 

τωρα γελασαμε. Δηλαδη αν ησουν εκει και ακουγες τα παιδακια να θελουν να παιξουν τι θα ελεγες;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρέπει να κατανοήσει πλήρως τους λόγους. Καμία σχέση.

 

Ο άνθρωπος ειναι κοινωνικό ον. Το να θέλει ενα παιδί να έρθουν άλλα παιδιά στο σπίτι του ειναι ανάγκη δεν ειναι καπρίτσιο.

Η BEBA γράφει οτι μένει με τους γονείς αρα κανένα παιδί δεν ερχεται και οχι μόνο το απέναντι.

Και ποιος ενοχλει από το μπαλκόνι ποιον?

 

Ακριβώς αυτό!Μόνο το γειτονόπουλο πιστεύετε παρακαλάει να παίξει; Από όλα όσα γράφει η θεματοθέτρια για το παιδί της, πιστεύετε ότι το γειτονόπουλο μόνο ''ενοχλεί'';

 

Αλλά και έτσι να είναι, εμείς βιαστήκαμε να κατηγορήσουμε την άλλη μάνα που δε γνωρίζουμε απολύτως τίποτα, ότι είναι μια αναίσθητη που αφήνει το παιδί μόνο του στο μπαλκόνι όλη μέρα..από βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα βρε κορίτσια; Εσείς είπατε να μείνουμε μόνο στα λόγια της μπέμπας και να μη βγάζουμε συμπεράσματα για τις φίλες της και της παρέες της (σεβαστό και σωστό) και να μην την κρίνουμε αλλά την γειτόνισσα που δεν ξέρουμε τίποτα μια χαρά την χαρακτηρίζετε.

 

Και αν και άσχετο με το θέμα, μια χαρά μπορεί να κάτσει το 8χρονο σε παρτυ χωρίς γονείς αλλά εμείς φαίνεται είμαστε χαλαροί όπως ο πατέρας του κοριτσιού από το απέναντι μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, γιατί ό,τι είχα να πω το είπα ήδη.

 

Απλώς πρέπει να μάθουμε και τα παιδιά μας ότι:

-επιλέγουμε με ποιους θα κάνουμε παρέα, πως και πότε, όπως επιλέγουν και εκείνοι.

-λαμβάνουμε πάντα υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες της καθημερινότητάς μας

(δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες, δεν είναι όλες οι συνθήκες ίδιες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αντέχω οικονομικά δεν θα καλέσω 25 παιδιά χωρίς τους γονείς. Θα καλέσω 5 (με όσα κάνει πιο πολλή παρέα) χωρίς να θέσω περιορισμό στην πρόσκληση. Ειδικά σε μικρές ηλικίες.

 

Ε βέβαια γιατι θες να εχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.. Μην γίνει καμμια στραβή και σε τρέχουνε μετά!! Περίεργο που οι γονείς νιώθουν τέτοια αυτοπεποίθηση οτι τιποτα δεν μπορεί να παει στραβά!

Καθόλου εκτός θέματος δεν εισαι, αυτο ειναι το θέμα μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

τωρα γελασαμε. Δηλαδη αν ησουν εκει και ακουγες τα παιδακια να θελουν να παιξουν τι θα ελεγες;

 

τι σχέση έχει αυτό με αυτά που γράφει στο quote που έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά προσωπικά θα ήθελα έστω μια τυπική γνωριμία μαζί τους και ας μην τους πάω καθόλου. Εάν δεν δεχτούν αυτή την έστω τυπική γνωριμία, αλλά μου αντιπροτείνουν να περάσουν να μου αφήσουν το παιδί τους στο σπίτι (και εγώ να τους συναντήσω στην πόρτα), πολύ απλά δεν θα το κάνω...

Εντάξει, είπαμε, το δικό μου παιδί δεν θα περάσει ποτέ το κατώφλι του σπιτιού σου :P

 

Έχεις όμως αν δεν κάνω λάθος δύο παιδάκια. Αν είχες ένα και δεν είχες φίλους (περίπτωση της θεματοθέτριας), θα άφηνες το παιδί σου να παίζει μόνο του κάθε μέρα αντί να καλέσεις το γειτονάκι που θέλει να έρθει να παίξουν; Το οποίο γειτονάκι είναι και συμμαθήτρια του παιδιού σου και τους γονείς προφανώς τους ξέρεις "τυπικά" αφού έχετε κάνει και συζητήσεις περί παιδικής χαράς κλπ.

 

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται τελείως κουφό να απομονώνεις το παιδί σε τέτοια ηλικία επειδή απλά (για κάποιον λόγο που εξακολουθώ να μην τον καταλαβαίνω) δεν θέλεις άλλα παιδάκια στο σπίτι σου.

 

(όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω)

 

Απλώς πρέπει να μάθουμε και τα παιδιά μας ότι:

-επιλέγουμε με ποιους θα κάνουμε παρέα, πως και πότε, όπως επιλέγουν και εκείνοι.

Συμφωνώ. Η κόρη της θεματοθέτριας επέλεξε τη γειτόνισα και συμμαθήτριά της. Με ποιο σκεπτικό της λέμε πως η επιλογή της είναι λάθος; Επειδή δεν θέλουμε παιδάκια στο σπίτι μας; Επειδή αν δεν πιούμε καφέ με τους γονείς, δεν θεωρούμε πως τους γνωρίζουμε; Επειδή μπορεί το ξένο παιδί να πάθει ένα ατύχημα στο σπίτι μας;

 

-λαμβάνουμε πάντα υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες της καθημερινότητάς μας

(δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες, δεν είναι όλες οι συνθήκες ίδιες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι κτλ)

Είναι δυνατόν οι συνθήκες της καθημερινότητάς μας να μην μπορούν να προσαρμοστούν ώστε μία στο τόσο να παίξει το παιδί μας με τους φίλους του; Σοβαρά ρωτάω, είναι δυνατόν; Ή λέμε πως η κοινωνικοποίηση του παιδιού δεν είναι αρκετά μεγάλη ανάγκη ώστε να βάλουμε νερό στο κρασί μας;

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μιλαμε για να παιξουν δυο παιδακια, σιγα πια θελει και ειδικη διαδικασια ελεχος φορολογικη δηλωση κτλ;

 

Δηλαδή όποιος ζητήσει οτιδήποτε και οποτεδήποτε εμείς το παρέχουμε αμέσως γιατί είμαστε κοινωνικοί; δεν καταλαβαίνω; Αν εσενα βγει η γειτόνισσα στο μπαλκόνι και σου ζητάει να έρθει γιατί βαριέται μόνη της, εσύ πρέπει οπωσδήποτε να δεχτείς; Ενώ αν της αντιπροτείνεις να βρεθείτε στο παγκάκι της πλατείας είσαι αντικοινωνική;

 

τωρα γελασαμε. Δηλαδη αν ησουν εκει και ακουγες τα παιδακια να θελουν να παιξουν τι θα ελεγες;

 

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.

Όταν κάποιος καλεί, πρέπει οπωσδήποτε να καλέσει όλη την τάξη ή όλο το γραφείο; Και αν θέλουν και τα γειτονάκια να έρθουν ή οι συμμαθητές του φροντιστηρίου ή της δραστηριότητας τους καλείς και εκείνους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little Monkey ούτε εγω θα το απομονωνα, μια την εβδομάδα εχουμε play dates εδω εξάλλου περα απο πάρτυ κλπ... Αλλα δεν ξέρουμε αν ειναι απομονωμένο το κοριτσάκι της .....

Link to comment
Share on other sites

 

Απλώς πρέπει να μάθουμε και τα παιδιά μας ότι:

-επιλέγουμε με ποιους θα κάνουμε παρέα, πως και πότε, όπως επιλέγουν και εκείνοι.

-λαμβάνουμε πάντα υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες της καθημερινότητάς μας

(δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες, δεν είναι όλες οι συνθήκες ίδιες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι κτλ)

 

συμφωνώ:-D

 

και να προσθέσω πως μέσα απο αυτή την διαδικασία μαθαίνουμε στα παιδιά μας καλούς τρόπους (για μια ακόμα φορά λέω πως εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα το παιδί μου να βγαίνει στο μπαλκόνι και να φωνάζει κάθε μέρα. Η σωστή διαδικασία για να καλέσω κάποιον είναι, παίρνω τηλέφωνο, προσκαλώ κι αν μπορεί ο άλλος έρχεται. Αν όχι το κάνουμε άλλη φορά που θα είμαστε και οι δύο διαθέσιμοι).

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, γιατί ό,τι είχα να πω το είπα ήδη.

 

Απλώς πρέπει να μάθουμε και τα παιδιά μας ότι:

-επιλέγουμε με ποιους θα κάνουμε παρέα, πως και πότε, όπως επιλέγουν και εκείνοι.

-λαμβάνουμε πάντα υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες της καθημερινότητάς μας

(δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες, δεν είναι όλες οι συνθήκες ίδιες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι κτλ)

 

 

...μηπως θα συνταξεις και ειδικη φορμα, να τη συμπληρωνει, αν πληροι ο αλλος τις προυποθεσεις, για να εχει την τιμη να κανει παρεα μαζι του;

Το κανετε αυτο στα παιδακια, που εχουν την αγνοτητα και ευτυχως, να μην κανουν διακρισεις και να παιζουν ολα μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είπαμε, το δικό μου παιδί δεν θα περάσει ποτέ το κατώφλι του σπιτιού σου.

 

Έχεις όμως αν δεν κάνω λάθος δύο παιδάκια. Αν είχες ένα και δεν είχες φίλους (περίπτωση της θεματοθέτριας), θα άφηνες το παιδί σου να παίζει μόνο του κάθε μέρα αντί να καλέσεις το γειτονάκι που θέλει να έρθει να παίξουν; Το οποίο γειτονάκι είναι και συμμαθήτρια του παιδιού σου και τους γονείς προφανώς τους ξέρεις "τυπικά" αφού έχετε κάνει και συζητήσεις περί παιδικής χαράς κλπ.

 

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται τελείως κουφό να απομονώνεις το παιδί σε τέτοια ηλικία επειδή απλά (για κάποιον λόγο που εξακολουθώ να μην τον καταλαβαίνω) δεν θέλεις άλλα παιδάκια στο σπίτι σου.

 

Μα δεν είπα ότι δεν δέχομαι κανένα παιδί στο σπίτι μου... Δέχομαι παιδάκια (όχι σε συχνή βάση οφείλω να ομολογήσω) Μια χαρά θα το δεχόμουν το δικό σου. Ήδη νομίζω έχουμε γνωριστεί αρκετά.:P

 

Δεν αφήνω απλώς τρίτους να κάνουν κουμάντο στο σπίτι μου ή να αυτοπροσκαλούνται όποτε και όπως τους βολεύει. Όποιος έρχεται θα έρχεται κατόπιν ραντεβού και όχι επειδή έτσι τον βόλεψε χωρίς να λάβει υπόψη του τυχόν εμπόδια που μπορεί να έχω εγώ.

(τα λέω λίγο χοντρά για να καταλάβεις τι εννοώ).

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλειστώ εγώ ή το παιδί στο σπίτι, όταν υπάρχει η εναλλακτική να βγουν έξω να παίξουν σε μια πλατεία ή στις κούνιες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος ζητήσει οτιδήποτε και οποτεδήποτε εμείς το παρέχουμε αμέσως γιατί είμαστε κοινωνικοί; δεν καταλαβαίνω; Αν εσενα βγει η γειτόνισσα στο μπαλκόνι και σου ζητάει να έρθει γιατί βαριέται μόνη της, εσύ πρέπει οπωσδήποτε να δεχτείς; ;

 

Εννοω οτι κατι απολυτως απλο, δυο παιδακια που θελουν να παιξουν, το εχουμε κανει ανατολικο ζητημα, το υπεραναλυουμε. Απλα δυο παιδακια ειναι, θελουν να παιξουν. Και τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

και να προσθέσω πως μέσα απο αυτή την διαδικασία μαθαίνουμε στα παιδιά μας καλούς τρόπους (για μια ακόμα φορά λέω πως εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα το παιδί μου να βγαίνει στο μπαλκόνι και να φωνάζει κάθε μέρα. Η σωστή διαδικασία για να καλέσω κάποιον είναι, παίρνω τηλέφωνο, προσκαλώ κι αν μπορεί ο άλλος έρχεται. Αν όχι το κάνουμε άλλη φορά που θα είμαστε και οι δύο διαθέσιμοι).

Μα δεν βγαίνει το παιδί της θεματοθέτριας στο μπαλκόνι. Το παιδί της θεματοθέτριας ζητάει να παίξει με τη συμμαθήτριά του. Η θεματοθέτρια του λέει όχι και το παιδί της διαμαρτύρεται. Ποιοι είναι οι καλοί τρόποι που λένε πως στην ηλικία των 5,5 χρονών πρέπει να θέλεις να παίζεις μόνος σου και όχι με τους φίλους σου;

 

Προτείνεις να του πούμε ότι πρέπει να παίζει μόνο του επειδή το ένα και μοναδικό γειτονάκι-φιλαράκι που θέλει να παίξει μαζί του δεν ακολουθεί τους σωστούς κανόνες καλέσματος;

 

Δεν ξέρω βρε παιδιά. Εγώ δεν έχω χειρότερο πράγμα στο μυαλό μου από το μοναχικό παιχνίδι στις ηλικίες άνω των 3.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω... Δεν υπαρχει αναγκη να πεισει η να πειστει καποιος.... Ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι και διαφορετικους ανθρωπους θα μεγαλωσουμε. Ομως δεν ειναι δυνατον να κατακρινουμε την αποξενωση και την απομονωση ως κοινωνια τη στιγμη που επενδυουμε στην απομονωση. Και σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ αυτη τη σταση ζωης για αυτο την περνουν και στα παιδια. Θεωρω οτι η φιλια μπορει να εχει αυστηρα κριτηρια, ναι! .... Αυτα τα κριτηρια ομως θα τα βαλεπυν τα παιδια, οχι εμεις... Επισης η παρεα μπορει να προσφερθει χωρις κριτηρια σημαντικα. Αν κανουμε αυτη την διακριση μπορει να μας ειναι πιο ευκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με τις τοποθετήσεις της little monkey...Ένα παιδακι που ζητα να παιξει είναι ¨αναγωγο" και "ξαμολημενο"??? Ένα παιδακι που είναι στο μπαλκονι δεν εχει "οριοθετηση"??? Η φιλια και το παιχνιδι δεν είναι πρωταρχικης σημασιας για το παιδι?? Και επιπλέον ρωτησα και σε άλλα μου ποστ... υπάρχει έστω και ΕΝΑ παιδακι που ΜΙΑ φορα να έχει ερθει στο σπιτι των παππούδων για να παιξει με την μικρη??? Διοτι 'φιλοξενια" δεν σημαινει μονο να κοιμαται η μικρη στο σπιτι των παππούδων..αν το παιδακι δεν μπορει ουτε ΜΙΑ φορα να παιξει με άλλα απιδακι στο σπιτι τότε ουσιαστικα δεν έχει σπιτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

...μηπως θα συνταξεις και ειδικη φορμα, να τη συμπληρωνει, αν πληροι ο αλλος τις προυποθεσεις, για να εχει την τιμη να κανει παρεα μαζι του;

Το κανετε αυτο στα παιδακια, που εχουν την αγνοτητα και ευτυχως, να μην κανουν διακρισεις και να παιζουν ολα μαζι;

 

Να λείπει η ειρωνεία γιατί μπορώ και εγώ να ειρωνευτώ για τη μητέρα τερέζα εδώ πέρα που σοκάρεται που υπάρχουν άτομα που δεν καλούν 25 παιδιά στα πάρτυ και κάνουν "διακρίσεις"...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι δεν δέχομαι κανένα παιδί στο σπίτι μου... Δέχομαι παιδάκια (όχι σε συχνή βάση οφείλω να ομολογήσω) Μια χαρά θα το δεχόμουν το δικό σου. Ήδη νομίζω έχουμε γνωριστεί αρκετά.:P

 

Δεν αφήνω απλώς τρίτους να κάνουν κουμάντο στο σπίτι μου ή να αυτοπροσκαλούνται όποτε και όπως τους βολεύει. Όποιος έρχεται θα έρχεται κατόπιν ραντεβού και όχι επειδή έτσι τον βόλεψε χωρίς να λάβει υπόψη του τυχόν εμπόδια που μπορεί να έχω εγώ.

(τα λέω λίγο χοντρά για να καταλάβεις τι εννοώ).

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλειστώ εγώ ή το παιδί στο σπίτι, όταν υπάρχει η εναλλακτική να βγουν έξω να παίξουν σε μια πλατεία ή στις κούνιες.

Συζητάμε τη δική σου περίπτωση τώρα ή της θεματοθέτριας; Γιατί η θεματοθέτρια δεν λέει ότι έρχονται άλλα παιδάκια στο σπίτι της, αντιθέτως λέει ότι δεν έχει και η ίδια φίλους, ούτε θέλει πολλά-πολλά με τους γνωστούς της. Με ποιους παίζει το παιδί της τότε; Γιατί αν έπαιζε στην παιδική χαρά, δεν θα το ενοχλούσε το άλλο παιδάκι, αφού δεν θα ήταν εκεί (στο σπίτι) για να το ακούσει να φωνάζει από απέναντι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...