Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονο μετα τον τοκετο


lilika26

Recommended Posts

Έχω μεγαλο παράπονο απο την μητέρα μου μετατον τοκετο μου.γέννησαν με καισαρική μετά από 12ωρο και έκανε σα να μην το κατάλαβε οτι εκανα ενχειρηση.το μονο που ήξερε να κανει στο μαιαιτηριο ηταν να μου λέει τι κάνω λάθος...και όταν γύρισαν σπίτι το μονο που έκανε ηταν να κοιτάει το μωρο καινά λέει τι ομορφο είναι.την έπιασαν στο τέλος και τις είπα Μπορεις να κανεις καμια δουλεια στο σπίτι?και τ μου λέει?εδώ ε προλαβαινω να κάνω τις δικές μου.ε στι τέλος της είπα να έχετε μονο Σαβά.κριακο να βλέπει για λίγο το Ώρο γιατί τις πρωτες μέρες στο σπιτι ήμουν πελαγωμενη έπρεπε να βρω τους ρυθμούς μου...ειχατ Και σεις συγγενείς που μετα τη γέννα απλως ερχόντουσαν και κοιτούσαν?δε ξέρω πάντως εμένα μου ηταν τρομερά εκνευριστικο!ουφ αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωρό πρώτα απ' όλα, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας!

Να υποθέσω πως η σχέση με τη μητέρα σου δεν ήταν ούτως ή άλλως πολύ καλή έτσι; αλλιώς δεν εξηγείται, από πεθερά να το περιμένεις, δεν είσαι και παιδί της να παιδεύεται, αλλά η μάνα θα έπρεπε να σε νιώθει πιο πολύ.

 

Εμένα η πεθερά ερχεται πάντα βόλτα για καφέ και πρέπει να έχω το σπίτι συμμαζεμένο και γλυκό να κεράσω, στις αρχές μάλιστα ούτε καν κίνηση να μαζέψει κανένα ποτήρι πριν φύγει.Ευτυχώς τελευταία συμμετέχει περισσότερο, φέρνει και κανένα τάπερ φαγητό και γλιτώνω μιας μέρας μαγείρεμα!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κακεςνδεν τις λες και τις σχέσεις μας αλλά επειδή δουλεύει θεωρεί οτι δε χρειαζετε να βοηθαει.μάλλον μου ηταν θυμωμενη απο το μαιευτήριο.ήμουνα χαλιά πρησμενηναπο καισαρική και την είχα απο πανω μου να μου λέει τι κάνω λάθος σηνεχεια.και δεν φευγανε με τον πατερα μου με τίποτα.όλη την μέρα.και ενω της είπα οτι δεν θέλω συγγενείς στο μαιευτήριο την πρωτη μέρα σαν να μην το ΠΑ.ουτε το μωρο μου χαρηκα στο μαιευτήριο ουτε τον θηλασμό ουτς τίποτα.όταν πήγα σπίτι μπήκα σε μια σειρα αλλά και παλι οι ορμόνες ηταν τόσες πολλές και ήμουν τόσο πελαγωμενη που δεν ήθελα κανέναν.και τις το ελεγαοτι ήθελα βοήθεια και παλι σαν να μην άκουγε.μου λέει εγώ στο σπίτι σου θα κάνω δουλειές?πρεπει να μάθεις να τα κανεις μονη σου.γενικά είναι πολλή δοτικος και καλός άνθρωπος για αυτομδεν μπορω να καταλάβω αυτήν την συμπεριφορα.η πεθερά μου απο την αλλη με βοήθησε όσο δε παει με δουλειές και φαγητο να ναι καλά η γυναικα.τώρα εντάξει έχουμε βρει τους ρυθμούς μας αλλά η πικρά για την μάνα μου μένει.μάλλον επειδή εκείνη είχε γεννήσει φυσιολογικά δεν καταλαβενει οτι εγώ με την καισαρική δεν μπορουσα να αυτοεξυπηρετηθω για 10 μέρες περιπου.τι να πω?!?!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο κοπελα μου...κανονικα η μαμα σου αφου σε ειδε πελαγωμενη επρεπε να σε στηριξει με τον α η β τροπο....εμενα η μητερα μου τις πρωτες μερες ερχοταν σπιτι και εκανε οτι μπορουσε ωστε να εχω το χρονο με το μωρο μου μιας και θηλαζα συνεχεια...μηπως η μαμα σου θελει να σε βαλει στα βαθυα κανοντας τα μονη σου για να μαθαινεις?μπορει να θεωρει οτι με αυτο το τροπο σε βοηθαει κανοντας σε να κανεις πραγματα μονη σου και να συνηθιζεις στους καινουργιους ρυθμους ζωης...Να σου ζησει και το μωρακι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον νομιζει οτι θα την εκμεταλευτω και θα ζητάω συνέχεια βοήθεια τι ναπω.πυτςε όταν μετακομισαμε βοήθησε ουτε όταν έμεινα έγγυος.ειδικα όταν έμεινα έγκυος θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει "εγώ εκανα όλες τις δουλειές μονη μου" και έγκυος είσαι και όχι άρρωστη"οκ το τελευταίο είναι αλήθεια αλλά και τον τελευταιο μήνα που είχα βαρύνει πολλή ουτε τοτε βοήθησε...μάλλον θέλει να τα καταφέρει μονη μου...ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εξελιξεις στο θεμα της μανας μου κοριτσια..και νιωθω λιγο ασχημα.επαθα μαστιτιδα και ανεβασα 39 πυρετο και δεν μπορουσα να φροντισω το μωρο καλα.παιρνω τηλ την πεθερα μου(που ξερει απο μωρα) και να ναι καλα η γθναικα με βοηθαει πολλη.παιρνω την αλλη μερα την μανα μου και μου κανει παραπονα γιατι δε με πηρες τηλ να ρθω εγω κτλ.της το πα ξεκαθαρα να σε παρω να κανεις τι?να καθεσε και να με κοιτας.πχι θα βοηθησω.οκ της λεω ελα σημερα.ερχετε καθερε σε μια γωνια και αρχιζει ελα να σπυ πω κατι στο αυτι .της λεω αμα ειναι συμβουλη δεν θελω βοηθεια θελω.επεμεινε.μου ελεγε να φορεσω σουτιεν.ειχα πεθανει απο τον πονο με την μαστιτιδα(btw τον εσωσα τον θηλασμο) και την μανα μοθ αυτο την ενιαζε.φορτωνω εγω και φωναχτα της λεω (ηταν μπροατα ο πατερας μου και ο αντρας μου) αφου της το χω πει 2,3 φορες διακριτικα βοηθεια θελω οχι συμβουλες.και μου λεει αθτη οι συμβουλες βοηθεια ειναι.και τις λεω δεν ειναι και κοιταω τον πατερα μου με παραπονο και μετα της λεω αστο δε πειραζει.νομιζω τοτε κατι καταλαβε(γιατι βουρκοσε) και πηγε (με το ζορι)να πλυνει τα πιατα.αλλα το παρακαλετο κοριτσια ειναι και ξινο.δεν προκειτε να τους ξαμαπω τιποτα.ενταξει οταν φευηανε μου ειπε οτι θελω να της το ζηταω αλλα ξερω οτι δεν το εννοει.τι να πω...σορυ για το μεγαλο ποστ.καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει απ' τα σύννεφα, τι να πω βρε κορίτσι.. τέτοια συμπεριφορά μόνο από πεθερά έχω ακούσει, όχι από μάνα που σε πονάει υποτίθεται! Να είσαι έγκυος/λεχώνα/άρρωστη και να μην κάνει έτσι να φτιάξει ένα φαγητό ή να πλύνει δυο πιάτα; Ντροπή, τι να πω. Μη μου πεις μόνο ότι θέλει ν' ακούσει κι όνομα (αστειάκι...)!

 

Από κοντά την πεθερά σου εσύ, μιας και είναι απ' ό,τι φαίνεται καλός άνθρωπος, μπορεί ν' αποδειχτεί δεύτερη μάνα... Κι άσε τη δική σου να λεει, μακριά κι αγαπημένοι. Δεν αξίζει να σκας, κοίτα να χαρείς το μωράκι σου!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εξελιξεις στο θεμα της μανας μου κοριτσια..και νιωθω λιγο ασχημα.επαθα μαστιτιδα και ανεβασα 39 πυρετο και δεν μπορουσα να φροντισω το μωρο καλα.παιρνω τηλ την πεθερα μου(που ξερει απο μωρα) και να ναι καλα η γθναικα με βοηθαει πολλη.παιρνω την αλλη μερα την μανα μου και μου κανει παραπονα γιατι δε με πηρες τηλ να ρθω εγω κτλ.της το πα ξεκαθαρα να σε παρω να κανεις τι?να καθεσε και να με κοιτας.πχι θα βοηθησω.οκ της λεω ελα σημερα.ερχετε καθερε σε μια γωνια και αρχιζει ελα να σπυ πω κατι στο αυτι .της λεω αμα ειναι συμβουλη δεν θελω βοηθεια θελω.επεμεινε.μου ελεγε να φορεσω σουτιεν.ειχα πεθανει απο τον πονο με την μαστιτιδα(btw τον εσωσα τον θηλασμο) και την μανα μοθ αυτο την ενιαζε.φορτωνω εγω και φωναχτα της λεω (ηταν μπροατα ο πατερας μου και ο αντρας μου) αφου της το χω πει 2,3 φορες διακριτικα βοηθεια θελω οχι συμβουλες.και μου λεει αθτη οι συμβουλες βοηθεια ειναι.και τις λεω δεν ειναι και κοιταω τον πατερα μου με παραπονο και μετα της λεω αστο δε πειραζει.νομιζω τοτε κατι καταλαβε(γιατι βουρκοσε) και πηγε (με το ζορι)να πλυνει τα πιατα.αλλα το παρακαλετο κοριτσια ειναι και ξινο.δεν προκειτε να τους ξαμαπω τιποτα.ενταξει οταν φευηανε μου ειπε οτι θελω να της το ζηταω αλλα ξερω οτι δεν το εννοει.τι να πω...σορυ για το μεγαλο ποστ.καλημερα!

 

Εντάξει ειναι μεγάλες (στο μυαλό ιδίως!!) και δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν

... Δωςε τόπο στην οργή, ειδες που βουρκωσε άρα το κατάλαβε:-)

Υπάρχουν και πολυ χειρότερα

 

Περαστικά απο την μαστίτιδα!!

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει καποιες μανες δεν το εχουν.. και εμενα η δικη μου μου την ειπε για το σουτιεν ενω ημουν απο καισαρικη με τον ορο ακομη στο χερι και με τον καθετηρα.. Δεν μπορουσε να συνειδητοποιησει οτι για να βαλω το σουτιεν θα επρεπε καποιος να με βοηθησει!!! Η πεθερα μου με βοηθουσε φτιαχνοντας ενα φαγητο.. μολις το εμαθε η μητερα μου θυμαμαι οτι μου ειχε βαλει χερι.. δεν ξερω πως της ειχε καρφωθει ενω ηξερε οτι ημουν καταταλαιπωρημενη με την εγκυμοσυνη και τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZWH ακριβως οπως τα λες και η δικια μου.και στο μαιετηριο.εγω να ποναω να μην μπορω να κουνηθω και να μου λεει βαλε σουτιεν περιποιησου λιγο κοσμος θα ερθει.ενω ειχα ξεκαθαρησει οτι δεν θελω κανεναν.και στραβοσε οταν ειπα στον αντρα μου να καθετε να με φροντιζει και οχι αυτη.αφου δςν εκανε τιποτα.φανταζοταν οτι η καισαρικη ειναι απλο πραγμα και δεν ταλαιπωριεσε.μετα μου λεγε να ρθουμε να δουμε το μωρο και οπως ειπα και πιο πανω μονο σαββατοκυριακο και για λιγο.μερικες μαμαδες οντως δε καταλαβαινουν.την αλλη φορα που θα παω επισκεψη σπιτι της θα αρχιζω και γω να της λεω αχ αυτο δεν ειναι μαζεμνο,θα μπορουσες να τα μαζεψεις και αλλα χαριτωμενα που λεει οταν ερχετε.

Link to comment
Share on other sites

την αλλη φορα που θα παω επισκεψη σπιτι της θα αρχιζω και γω να της λεω αχ αυτο δεν ειναι μαζεμνο,θα μπορουσες να τα μαζεψεις και αλλα χαριτωμενα που λεει οταν ερχετε.

 

Να σου πω της χρειάζεται! "Σε θυμάμαι πιο νοικοκυρά παλιά, η ηλικία ε..; τι να πεις... ή μήπως εγώ το θυμόμουν το σπίτι πάντα πιο καθαρό γιατί ήμουν μικρή και ήταν πάντα έτσι;" και "Φτιάξε λίγο τα μαλλιά σου, να σε βλέπει ο γαμπρός σου έτσι;" κτλ... Αν μη τι άλλο, θα το ευχαριστηθείς! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...