Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδινός θηλασμός - αποθηλασμός


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ενιωσα το γαλα μου να μειωνεται αποτομα και φοβηθηκα οτι θα κοπει. Δεν ειχα ιδεα οτι θα μπορουσε να κρατηθει με 1 θηλασμο!

Αν ενα νηπιο 18μ πχ απο μονο του μειωσει τους θηλασμους σε 1-3παλι τυχαια νουμερα,μια χαρα θα διατηρηθει η παραγωγη

Τωρα αν ξαφνικα αντι για 10φορες θηλαζει 1λογικο ειναι οτι σε αυτην την μια δ θα πινει τα ιδια μλ με τις 10.αν θελησει να επανελθει στις 10,απλα για κανα δυο μερες θα ζοριστει να αυξησει την παραγωγη.εφοσον δ μιλαμε για βρεφος δ νομιζω να χρειαζεται ενδιαμεσα αντληση

Απλα δ νομιζω τοσες αποτομες μειωσεις να ειναι μονιμο,δλδ να οδηγουν σε αποθηλασμο

Για να υπαρξει φυσικος αποθηλασμος,εννοουμε οτι το μωρο-νηπιο δ βλεπει στηθος κ κλαιει,γτ θελει να θηλασει κ δ μπορει

Στη δικη μου περιπτωση πχ μαρτη μηνα η κορη μου θηλαζε πανω απο 8φορες, ειχα πολυ γαλα,δ εβγαινα εξω χωρις επιθεματα.ιουλιο που πλεον θηλαζε 2-3φορες εβγαινα κ χωρις,σιγουρα ειχε μειωθει το γαλα,αλλα ηταν οκ εκεινη με αυτο,δ ηθελε πιο συχνα,ουτε πιο πολυ.αν αποφασιζε να επιστρεψει θα εκανε πιο συχνους,κ πιο πολυ ωρα κ θα επανερχοταν πιστευω κ το γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Στη δικη μου περιπτωση πχ μαρτη μηνα η κορη μου θηλαζε πανω απο 8φορες, ειχα πολυ γαλα,δ εβγαινα εξω χωρις επιθεματα.ιουλιο που πλεον θηλαζε 2-3φορες εβγαινα κ χωρις,σιγουρα ειχε μειωθει το γαλα,αλλα ηταν οκ εκεινη με αυτο,δ ηθελε πιο συχνα,ουτε πιο πολυ.αν αποφασιζε να επιστρεψει θα εκανε πιο συχνους,κ πιο πολυ ωρα κ θα επανερχοταν πιστευω κ το γαλα

 O δικος μου παρ'ολο που θηλαζει πολυ συχνα εδω και πολλους μηνες δεν μπορω να πω οτι χρειαζομαι επιθεματα. Η μονη περιπτωση που θα σταξει το στηθος ειναι αν εχει να θηλασει πανω απο 4-5ωρο, κι αυτο την ωρα που θα θηλαζει, οχι απο μονο του. Γενικως, με τοσους θηλασμους (προ μπουκωματος) περιμενα να εχω πιο μεγαλη παραγωγη (οπως οταν ηταν μηνων και θηλαζε το ιδιο συχνα) αλλα μαλλον επειδη θηλαζει παρα πολυ συχνα δεν προλαβαινει το στηθος να γεμισει (την αποθηκη του), γι'αυτο και το ενιωθα γεματο μονο αν ειχε αρκετες ωρες να θηλασει ή ισως απλα επειδη δεν ειναι βρεφος και προσαρμοζεται στις αναγκες του σε ml.

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ νομιζω να χρειαζεται ενδιαμεσα αντληση

Εγώ ανεφερα την άντληση σε περίπτωση που το μωρό δεν μπορούσε να θηλασει καθόλου για να αποσυμφόρηθει το στήθος και να μην κοπεί τελείως το γάλα. Πχ εγώ αν δεν αντλουσα έστω εκείνα τα 30 μλ πιστεύω θα κοβόταν! 

 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

, ειχα πολυ γαλα,δ εβγαινα εξω χωρις επιθεματα

Να ρωτησω, αν σταζει το στήθος σημαίνει πως υπάρχει πολύ γάλα? Εμένα δεν εσταξε ποτέ και δεν φορεσα ποτέ επιθέματα ούτε στην αρχή! Γιατί είχα την εντύπωση πως όταν τρέχει γάλα σημαίνει πως δεν έχει ρυθμιστεί η παραγωγή στις ανάγκες του παιδιού?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το γάλα τρέχει μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Εμένα από ένα διάστημα και μετά δεν έτρεξε ποτέ ξανά. 
Sentir το γάλα δεν κόβεται έτσι εύκολα, τσάμπα αγχώθηκες! Χαίρομαι που επανήλθατε! Πάντως εγώ θα την τσάκωνα από τα αυτιά την ευκαιρία για αποθηλασμό! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ ανεφερα την άντληση σε περίπτωση που το μωρό δεν μπορούσε να θηλασει καθόλου για να αποσυμφόρηθει το στήθος και να μην κοπεί τελείως το γάλα. Πχ εγώ αν δεν αντλουσα έστω εκείνα τα 30 μλ πιστεύω θα κοβόταν! 

 

Να ρωτησω, αν σταζει το στήθος σημαίνει πως υπάρχει πολύ γάλα? Εμένα δεν εσταξε ποτέ και δεν φορεσα ποτέ επιθέματα ούτε στην αρχή! Γιατί είχα την εντύπωση πως όταν τρέχει γάλα σημαίνει πως δεν έχει ρυθμιστεί η παραγωγή στις ανάγκες του παιδιού?

Ισα ισα,δ ειναι λαθος που την ανεφερες,μπορει κ γω να εβγαζα γαλα,ειτε με το χερι ειτε με το θηλαστρο.αναλογως την περιπτωση.ηλικια του παιδιου,συχνοτητα θηλασμου.κ φυσικα αν πρηστεις βγαζεις λιγο να ηρεμησεις.αλλα σιγουρα ειναι διαφορετικη η περιπτωση σου απο της σεντιρ.εσενα ηταν 9-10μηνων.της σεντιρ 21.το διχρονο θα επαναφερει πιο ευκολα την παραγωγη.οπως κ σεις φανταζομαι,σταδιακα μετα αυξηθηκε το γαλα σου.κ μπορει καποιες φορες να θηλαζε πιο πολυ ωρα

Λαθος που το ανεφερα αυτο με το να τρεχει το στηθος,αλλα στην κορη μου ειχα υπερπαραγωγη,οποτε εμενα ετρεχε κ μετα την εδραιωση

Στον γιο μου μπορω να πω 1εβδομαδα μετα τη γεννα σταματησε να τρεχει.αν ηταν το πρωτο μου θα νομιζα οτι δ εχω γαλα

Δ ειναι απαραιτητο να τρεχει το γαλα δλδ,απλα για μενα ηταν δειγμα πλεον οτι μειωθηκε

Κ για να συμπληρωσω κτ για τον αποθηλασμο,η μικρη τοτε δ χαλαστηκε με την μειωση,δ της ελειψε.ειχε βρει αλλες διεξοδους

Ενα παιδι που κλαιει γτ δ μπορει να θηλασει δ ειναι δειγμα αποθηλασμου,κ εφοσον το επιτρεψουμε θα επανελθει στο στηθος

Οπως κ σενα μαμα ανεστη,η αρνηση που εβγαζε ηταν γτ ηθελε στην ουσια να θηλασει

Ναι αν η μαμα το δει σαν ευκαιρια κ το σταματησει,θα το ξεχασει κ θα το ξεπερασει το παιδι

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους τους επισκέπτες του φόρουμ και καλή χρονιά!

Είμαι καινούρια στην παρέα σας και γι αυτό ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το αν γράφω σε λάθος ενότητα. Είμαι μητέρα ενός αγοριού 11 μηνών. Ξεκινήσαμε το ταξίδι του θηλασμού με χαρά και ενθουσιασμό και συνεχίζουμε ακόμη. Μόνο που όσο περνάει ο καιρός αρχίζει να με κουράζει και να με προβληματίζει το εξής: ο μικρούλης μου έχει συνδέσει το θηλασμό αποκλειστικά με τον ύπνο. Αυτό σημαίνει πως όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ χρειάζεται απαραιτήτως στήθος για να κοιμηθεί. Και οι φορές που θα σηκωθεί δεν είναι σταθερές κάθε βράδυ ( μπορεί 5 μπορεί και 10 ). Κυρίως το ξημέρωμα (μετά τις 5.30) θέλει να έχει το στήθος στο στόμα και να κοιμάται. Έχω εξαντληθεί και με αγχώνει πως όσο μεγαλώνει θα είναι δύσκολο να αλλάξει αυτή η συνήθεια. Σκεφτόμουν να συνεχίσω για ένα τρίμηνο περίπου το θηλασμό (λόγω έναρξης εργασίας). Ωστόσο έκανα μια αρχή μήπως μπορέσω και περιορίσω τη βραδινή μας συνήθεια ( να μην του δίνω στήθος σε κάθε ξύπνημα) αλλά μάταια. Θα ήθελα να ρωτήσω έμπειρες και μη μανούλες: μήπως πρέπει να προηγηθεί ο ημερήσιος αποθηλασμός και ο βραδινός προ ύπνου; Μήπως εγώ ξεκινάω ανάποδα; Αν δηλαδή αποθηλάσει σταδιακά αργότερα θα του είναι και πιο εύκολο να αποχωριστεί το στήθος το βράδυ; Η θα είμαστε έτσι εφ' όρου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απόκριση.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου edi, ίσως πρέπει να ξεχωρίσεις τι θες να κάνεις ακριβώς διότι δεν υπάρχει -ειδικά σε αυτή την ηλικία- ο μερικός αποθηλασμός. Αυτό που χρειάζεσαι μάλλον είναι η αποσύνδεση του ύπνου από το στήθος. Είναι κάτι που γίνεται με υπομονή και μπορείς να πάρεις πάρα πολλές ιδέες από αυτό το θέμα:

 

Εμένα δεν έχει δεχτεί να κοιμηθεί χωρίς στήθος στον ημερήσιο ύπνο, ίσως γιατί αυτό γίνεται μόνο ΣΚ, τις υπόλοιπες μέρες λείπω στην εργασία μου και τον κοιμίζει η νταντά περπατώντας τον στα χέρια. Τα περισσότερα βράδια όμως πλέον, αφού θηλάσει μετά αποκοιμιέται χωρίς το στήθος στο στόμα ενώ τα βραδινά ξυπνήματα έχουν μειωθεί, μάλλον γιατί έχει μάθει πλέον πως μπορεί να κοιμάται και χωρίς το στήθος στο στόμα. Αν διαβάσεις το θέμα, θα σε βοηθήσει πολύ αν όχι να αποσυνδέσει πλήρως το στήθος από τη διαδικασία του ύπνου, να περιορίσετε τα τόσα πολλά ξυπνήματα. Είναι ευκαιρία τώρα που δεν δουλεύεις. Τώρα όσο αφορά τον αποθηλασμό, θα έλεγα πως θα πέσει βαρύ στο μωρό σου αν ταυτόχρονα αποθηλάσεις και επιστρέψεις στη δουλειά. Μέτρα τι ακριβώς θες και είτε αποθήλασε σταδιακά πριν επιστρέψεις ή συνέχισε κανονικά να θηλάζεις κι ας επιστρέψεις στη δουλειά. Δεν χρειάζεται να το κόψεις, ίσα ίσα θα είναι μια ωραία επανασύνδεση με το μωρό σου για όταν γυρνάς από τη δουλειά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, edi είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους τους επισκέπτες του φόρουμ και καλή χρονιά!

Είμαι καινούρια στην παρέα σας και γι αυτό ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το αν γράφω σε λάθος ενότητα. Είμαι μητέρα ενός αγοριού 11 μηνών. Ξεκινήσαμε το ταξίδι του θηλασμού με χαρά και ενθουσιασμό και συνεχίζουμε ακόμη. Μόνο που όσο περνάει ο καιρός αρχίζει να με κουράζει και να με προβληματίζει το εξής: ο μικρούλης μου έχει συνδέσει το θηλασμό αποκλειστικά με τον ύπνο. Αυτό σημαίνει πως όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ χρειάζεται απαραιτήτως στήθος για να κοιμηθεί. Και οι φορές που θα σηκωθεί δεν είναι σταθερές κάθε βράδυ ( μπορεί 5 μπορεί και 10 ). Κυρίως το ξημέρωμα (μετά τις 5.30) θέλει να έχει το στήθος στο στόμα και να κοιμάται. Έχω εξαντληθεί και με αγχώνει πως όσο μεγαλώνει θα είναι δύσκολο να αλλάξει αυτή η συνήθεια. Σκεφτόμουν να συνεχίσω για ένα τρίμηνο περίπου το θηλασμό (λόγω έναρξης εργασίας). Ωστόσο έκανα μια αρχή μήπως μπορέσω και περιορίσω τη βραδινή μας συνήθεια ( να μην του δίνω στήθος σε κάθε ξύπνημα) αλλά μάταια. Θα ήθελα να ρωτήσω έμπειρες και μη μανούλες: μήπως πρέπει να προηγηθεί ο ημερήσιος αποθηλασμός και ο βραδινός προ ύπνου; Μήπως εγώ ξεκινάω ανάποδα; Αν δηλαδή αποθηλάσει σταδιακά αργότερα θα του είναι και πιο εύκολο να αποχωριστεί το στήθος το βράδυ; Η θα είμαστε έτσι εφ' όρου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απόκριση.

 

 

Αυτό που σου έγραψε marakiz είναι σωστό. Ο σκοπός σου πρέπει να είναι να αποσυνδέσεις τον ύπνο από τον θηλασμό (δηλαδή στην αρχή της νύχτας, να μην αποκοιμιέται με στήθος), αν το καταφέρεις αυτό το πιθανότερο είναι ότι τα ξυπνήματα θα μειωθούν πάρα πολύ, μπορεί και να εξαλειφθούν πλήρως και θα μπορείς να συνεχίσεις τον θηλασμό για όσο θέλεις εσύ και το παιδί.

 

Έχω αρκετές φίλες θηλάζουσες, όσες κατάφεραν να κάνουν την παραπάνω αποσύνδεση, θήλασαν εντέλει σημαντικά μεγάλο διάστημα, γιατί ο θηλασμός έπαυσε να τις κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Deena όσες φίλες σου κάνανε αποσύνδεση για τον πρώτο ύπνο, όταν ξυπνούν μέσα στο βράδυ τα θηλάζουν για να ξανακοιμηθούν? ή ξανακοιμούνται με άλλο τρόπο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω 3 περιπτώσεις, να διευκρινίσω όμως ότι και οι 3 εφάρμοσαν ελεγχόμενο κλάμα για την αποσύνδεση.

 

Η μία το έκανε στον 8ο μήνα, το παιδί σταμάτησε να ξυπνάει σχεδόν άμεσα, νομίζω για μια εβδομάδα περίπου ξυπνούσε μία φορά, το θήλαζε (όχι ξαπλωτή, σηκωνόταν, πήγαινε στο δωμάτιό του, θήλαζε και ξαναγύριζε) και ξανακοιμόταν. Δεν είμαι σίγουρη αν αποκοιμιόταν στο στήθος ή μετά. Η κοπέλα θηλάζει ακόμα, το παιδί είναι 15 μηνών, είναι βέβαια στην φάση που προσπαθεί να αποθηλάσει.

 

Οι άλλες δύο το κάνανε λίγο νωρίτερα (περίπου 6 μηνών), οπότε τα μωρά συνέχισαν να ξυπνάνε λόγω πείνας περίπου μέχρι τον 9ο μήνα, με ένα όμως ξύπνημα. Η μία έκανε ό,τι και η κοπέλα παραπάνω (θήλαζε και ξανακοιμόταν) και εντέλει θήλασε 2,5 χρόνια περίπου. Η άλλη έβαζε τον άντρα της να δίνει αντλημένο και μετέπειτα φόρμουλα με μπιμπερό (το μωρό ήξερε βέβαια το μπουκάλι και είχε τράπεζα από νωρίς γιατί γύρισε νωρίς στην δουλειά, με δύσκολα ωράρια, βάρδιες κ.λπ.). Η τελευταία ήταν και η πιο κουρασμένη και "ανυπόμονη" για την αποδέσμευση από όλες (μάλλον λόγω πολύ δύσκολων συνθηκών δουλειάς), ήταν και αυτή που αποθήλασε αρκετά νωρίτερα από όλες, λίγο πριν το έτος δηλαδή αφού είχε εισάγει κανονικά 3 πλήρη γεύματα στέρεων και ενώ οι θηλασμοί είχαν μειωθεί πάρα πολύ και είχε δοθεί και φόρμουλα συμπληρωματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , marakiz είπε:

Deena όσες φίλες σου κάνανε αποσύνδεση για τον πρώτο ύπνο, όταν ξυπνούν μέσα στο βράδυ τα θηλάζουν για να ξανακοιμηθούν? ή ξανακοιμούνται με άλλο τρόπο?

@marakiz εμένα κοιμάται πολλές φορές χωρίς να θηλασει, όταν λείπω κυρίως, αλλά το βράδυ δεν παίζει να ξανακοιμηθεί αν δεν τη βάλω στο στήθος. Συγκεκριμένα, προχθές σηκώθηκα, της ζεστανα γάλα, το ήπιε κ μετά επί μία ώρα έλεγε μαμ δείχνοντας το στήθος μου ώσπου τελικά της έδωσα κ κοιμηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φορές, λίγες βέβαια που κάνω ότι κοιμάμαι κι αφού μουρμουρίζει λίγο ξανακοιμάται μόνος του. Την πρώτη φορά που ξυπνάει, μετά δεν το διαπραγματεύεται. Μιλάμε ξυπνάει και πέφτει πάνω μου, επιτίθεται με το κεφάλι σαν πολιορκητικός κριός ένα πράμα και κλαψουρίζει ζζζάαλα, ζζζάλα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, edi είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους τους επισκέπτες του φόρουμ και καλή χρονιά!

Είμαι καινούρια στην παρέα σας και γι αυτό ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το αν γράφω σε λάθος ενότητα. Είμαι μητέρα ενός αγοριού 11 μηνών. Ξεκινήσαμε το ταξίδι του θηλασμού με χαρά και ενθουσιασμό και συνεχίζουμε ακόμη. Μόνο που όσο περνάει ο καιρός αρχίζει να με κουράζει και να με προβληματίζει το εξής: ο μικρούλης μου έχει συνδέσει το θηλασμό αποκλειστικά με τον ύπνο. Αυτό σημαίνει πως όσες φορές ξυπνήσει το βράδυ χρειάζεται απαραιτήτως στήθος για να κοιμηθεί. Και οι φορές που θα σηκωθεί δεν είναι σταθερές κάθε βράδυ ( μπορεί 5 μπορεί και 10 ). Κυρίως το ξημέρωμα (μετά τις 5.30) θέλει να έχει το στήθος στο στόμα και να κοιμάται. Έχω εξαντληθεί και με αγχώνει πως όσο μεγαλώνει θα είναι δύσκολο να αλλάξει αυτή η συνήθεια. Σκεφτόμουν να συνεχίσω για ένα τρίμηνο περίπου το θηλασμό (λόγω έναρξης εργασίας). Ωστόσο έκανα μια αρχή μήπως μπορέσω και περιορίσω τη βραδινή μας συνήθεια ( να μην του δίνω στήθος σε κάθε ξύπνημα) αλλά μάταια. Θα ήθελα να ρωτήσω έμπειρες και μη μανούλες: μήπως πρέπει να προηγηθεί ο ημερήσιος αποθηλασμός και ο βραδινός προ ύπνου; Μήπως εγώ ξεκινάω ανάποδα; Αν δηλαδή αποθηλάσει σταδιακά αργότερα θα του είναι και πιο εύκολο να αποχωριστεί το στήθος το βράδυ; Η θα είμαστε έτσι εφ' όρου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απόκριση.

 

 

Μπορείς να συνδέσεις το θηλασμό σιγά σιγά με ένα σημείο εκτός κρεβατιού και εκτός ύπνου. Οπως να θηλάζετε μόνο σε συγκεκριμένη καρέκλα, και να σταματάτε πριν κοιμηθεί. Θα πρέπει βέβαια να βρείτε σιγά σιγά άλλη ρουτίνα ύπνου, και δεν μπορεί η αλλαγή να γίνει σε λίγες μέρες.

Αν το θέμα είναι το πρωί, παίζει ρόλο και το βιολογικό ρολόι του παιδιού, και μπορεί να μπλέξεις χειρότερα αποθηλάζοντας. Ο ένας μου γιος έκανε το ίδιο. Οταν σταμάτησε να θηλάζει απλα ξύπναγε στις 5μιση για πρωί, γεμάτος ενέργεια. Ειναι κοντά 11 χρονών, και συνεχίζει να ξυπνά κατά τις 6, άντε 6μιση στο τσακίρ κέφι. Ειτε κοιμηθεί στις 8 είτε στις 12. Εκεί το διάστημα 2-4 ετών, που ακόμη δεν μπορούσε να σηκωθεί μόνος και να παίξει, πραγματικά είναι θαύμα πως γλιτώσαμε το ψυχιατρείο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

 

Καλημέρα σας

το μωράκι μου είναι 14 μηνών και έχω αρχίσει προσπάθειες αποθηλασμού εδώ και ένα μήνα, όμως δε δέχεται με τίποτα να πιεί εστω και λίγο γάλα, σκόνη από το μπουκάλι, με το που το βλέπει το διώχνει κλαίει φωνάζει ... επειδή έχω κουραστεί και εγώ με τους συνεχείς νυχτερινούς θηλασμούς έχει κουραστεί και η μπεμπούλα αφού δεν έχω πολύ γάλα πλέον και ρουφάει ρουφάει αλλά εκνευρίζεται που δε βγαίνει γάλα αλλά πιο πολύ ακόμα θα ήθελα να πίνει το γάλα που είναι εμπλουτισμένο καθώς έχει μεγάλη έλλειψη σε σίδηρο και για αυτο χρειάζεται ... θα ήθελα ιδέες παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lettamommy είπε:

 

Καλημέρα σας

το μωράκι μου είναι 14 μηνών και έχω αρχίσει προσπάθειες αποθηλασμού εδώ και ένα μήνα, όμως δε δέχεται με τίποτα να πιεί εστω και λίγο γάλα, σκόνη από το μπουκάλι, με το που το βλέπει το διώχνει κλαίει φωνάζει ... επειδή έχω κουραστεί και εγώ με τους συνεχείς νυχτερινούς θηλασμούς έχει κουραστεί και η μπεμπούλα αφού δεν έχω πολύ γάλα πλέον και ρουφάει ρουφάει αλλά εκνευρίζεται που δε βγαίνει γάλα αλλά πιο πολύ ακόμα θα ήθελα να πίνει το γάλα που είναι εμπλουτισμένο καθώς έχει μεγάλη έλλειψη σε σίδηρο και για αυτο χρειάζεται ... θα ήθελα ιδέες παρακαλώ

Θα δοκιμαζα αλλον τροπο να δινω γαλα κ οχι με μπουκαλι

Εφοσον εχει ελλειψη σιδηρου φανταζομαι παιρνει συμπληρωμα κ προσεχετε οσο γινεται την διατροφη της

Το γαλα σε σκονη, ακομη κ που ειναι εμπλουτισμενο δ με εχει πεισει οτι προσφερει κτ παραπανω πανω σε αυτο

Δοκιμασε κουπα με καλαμακι, κατσικισιο γαλα η αγελαδινο, ισως κ με μελι. Γαλα με δημητριακα το πρωι, κρεμα βρωμης η γιαουρτι το βραδυ

Υπαρχουν παιδακια που δ πινουν γαλα

Γενικα απο φαγητο τρωει καλα; νερο πινει; ποσες φορες θηλαζει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Lettamommy είπε:

 

Καλημέρα σας

το μωράκι μου είναι 14 μηνών και έχω αρχίσει προσπάθειες αποθηλασμού εδώ και ένα μήνα, όμως δε δέχεται με τίποτα να πιεί εστω και λίγο γάλα, σκόνη από το μπουκάλι, με το που το βλέπει το διώχνει κλαίει φωνάζει ... επειδή έχω κουραστεί και εγώ με τους συνεχείς νυχτερινούς θηλασμούς έχει κουραστεί και η μπεμπούλα αφού δεν έχω πολύ γάλα πλέον και ρουφάει ρουφάει αλλά εκνευρίζεται που δε βγαίνει γάλα αλλά πιο πολύ ακόμα θα ήθελα να πίνει το γάλα που είναι εμπλουτισμένο καθώς έχει μεγάλη έλλειψη σε σίδηρο και για αυτο χρειάζεται ... θα ήθελα ιδέες παρακαλώ

Μη σε στεναχωρήσω αλλά σίδηρο από γάλα παιδικό δεν θα πάρει για να αυξηθεί η φεριτίνη και να ανέβει η αιμοσφαιρίνη. Απλά ίσως λίγο αυξηθεί ο σίδηρος στο αίμα και αυτό ελάχιστα. Άσε που πλέον δεν πρέπει να πίνει πάνω από 400 500ml max την μέρα γάλα/γαλακτοκομικά σε οποιαδήποτε μορφή. Πρέπει να φάει κρέας και αυγά αν θες να δεις διαφορά η να πάρει συμπλήρωμα με καθαρό σίδηρο που και πάλι με το συμπλήρωμα δεν σου εγγυάται κανείς σωστή αύξηση. Οπότε το να κόψει το μητρικό για να ανέβει ο σίδηρος δεν γίνεται αν δεν αρχίσει να τρώει. Στο θέμα του αποθηλασμου τώρα. Αν σου τρώει τυρί γιαούρτι κλπ δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις γάλα όσο περίεργο και αν σου ακούγεται. Φυσικά, ΑΝ τρώει ικανοποιητικά και παίρνει τις απαιτούμενες ποσότητες ασβεστίου. Αν ούτε αυτά τα τρώει τότε μίλησε με τον παιδίατρο σου να δοκιμάσεις διαφορετικά γάλατα φρέσκα και όποιο του κάτσει.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lettamommy είπε:

 

Καλημέρα σας

το μωράκι μου είναι 14 μηνών και έχω αρχίσει προσπάθειες αποθηλασμού εδώ και ένα μήνα, όμως δε δέχεται με τίποτα να πιεί εστω και λίγο γάλα, σκόνη από το μπουκάλι, με το που το βλέπει το διώχνει κλαίει φωνάζει ... επειδή έχω κουραστεί και εγώ με τους συνεχείς νυχτερινούς θηλασμούς έχει κουραστεί και η μπεμπούλα αφού δεν έχω πολύ γάλα πλέον και ρουφάει ρουφάει αλλά εκνευρίζεται που δε βγαίνει γάλα αλλά πιο πολύ ακόμα θα ήθελα να πίνει το γάλα που είναι εμπλουτισμένο καθώς έχει μεγάλη έλλειψη σε σίδηρο και για αυτο χρειάζεται ... θα ήθελα ιδέες παρακαλώ

 Ρίξε κι εδώ μία ματιά για το πώς μπορείς να μειώσεις τα νυχτερινά ξυπνήματα και να αποσυνδέσεις ομαλά τον ύπνο απ το θηλασμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω και ζητάω κάποια συμβουλή αν είναι δυνατόν.

Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών το οποίο θήλασε αποκλειστικά 6 μήνες και μαζί με στερεές τροφές μέχρι πριν μια εβδομάδα περίπου.

Ενώ αρχικά ήταν πολύ δύσκολο να δεχτεί το ξένο γάλα,από τη στιγμή που το δέχτηκε βιάστηκε από μόνη της να κόψει όλους τους ημερήσιους θηλασμός ενώ το πλάνο μου ήταν να κόβουμε σταδιακά γεύματα.

Ακόμη και το βράδυ πριν κοιμηθεί πίνει ξένο γάλα αλλά τα ξημερώματα ότι ώρα κ αν ξυπνήσει ζητάει επίμονα το στήθος.Της το προσφέρω πάντα αλλά συνήθως απογοητεύεται από την έλλειψη γάλακτος-ενα βράδυ έβαλε και τα κλαματα-και πίνει το μπιμπερο που της έχω έτοιμο.Μονο σήμερα καταφέρει να κατεβάσει κάποιο γάλα και αφού θήλασε για 1' με κατάποση,ήπιε από το μπιμπερο της.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το εάν κάνω καλά που της προσφέρω το στήθος ή είναι λάθος γιατί θα συνεχίσει να το ζητάει μόνιμα.Με προβληματίζει αν μπορεί να διακοπεί ο θηλασμός με αυτό τον τρόπο είτε από άποψη έλλειψης γάλακτος είτε από συνήθεια της μικρής να ξυπνάει για στηθος.Προφανως της λείπει σε ένα βαθμό παρότι η ίδια βιάστηκε να διακόψει αλλά θα ήθελα να το χειριστώ σωστά.

Να επισημάνω ότι εγώ ξεκίνησα τον αποθηλασμο και η ίδια βοήθησε με το παραπάνω.Επισης κοιμάται από την πρώτη στιγμή στο δωμάτιο της και μετά τους 2 μήνες μόνη της αφού επέστρεψα στην κρεβατοκάμαρα (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

Επίσης ξυπνάει μόλις μία φορά τη νύχτα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Γεια σας,

 

Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω και ζητάω κάποια συμβουλή αν είναι δυνατόν.

Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών το οποίο θήλασε αποκλειστικά 6 μήνες και μαζί με στερεές τροφές μέχρι πριν μια εβδομάδα περίπου.

Ενώ αρχικά ήταν πολύ δύσκολο να δεχτεί το ξένο γάλα,από τη στιγμή που το δέχτηκε βιάστηκε από μόνη της να κόψει όλους τους ημερήσιους θηλασμός ενώ το πλάνο μου ήταν να κόβουμε σταδιακά γεύματα.

Ακόμη και το βράδυ πριν κοιμηθεί πίνει ξένο γάλα αλλά τα ξημερώματα ότι ώρα κ αν ξυπνήσει ζητάει επίμονα το στήθος.Της το προσφέρω πάντα αλλά συνήθως απογοητεύεται από την έλλειψη γάλακτος-ενα βράδυ έβαλε και τα κλαματα-και πίνει το μπιμπερο που της έχω έτοιμο.Μονο σήμερα καταφέρει να κατεβάσει κάποιο γάλα και αφού θήλασε για 1' με κατάποση,ήπιε από το μπιμπερο της.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το εάν κάνω καλά που της προσφέρω το στήθος ή είναι λάθος γιατί θα συνεχίσει να το ζητάει μόνιμα.Με προβληματίζει αν μπορεί να διακοπεί ο θηλασμός με αυτό τον τρόπο είτε από άποψη έλλειψης γάλακτος είτε από συνήθεια της μικρής να ξυπνάει για στηθος.Προφανως της λείπει σε ένα βαθμό παρότι η ίδια βιάστηκε να διακόψει αλλά θα ήθελα να το χειριστώ σωστά.

Να επισημάνω ότι εγώ ξεκίνησα τον αποθηλασμο και η ίδια βοήθησε με το παραπάνω.Επισης κοιμάται από την πρώτη στιγμή στο δωμάτιο της και μετά τους 2 μήνες μόνη της αφού επέστρεψα στην κρεβατοκάμαρα (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)

Επίσης ξυπνάει μόλις μία φορά τη νύχτα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Να σου ζησει. Αν κατάλαβα καλά έχει μία εβδομάδα που πίνει ξένο γάλα και αποθηλασε την ημέρα? 

  Αν είναι έτσι, το στήθος σου νιώθεις ότι προσαρμόστηκε? Το νιώθεις βαρύ ή πρησμένο? 

  Δεν έχω εμπειρία σε αποθηλασμο πριν το ετος. Συνήθως όταν εισαγεις μπουκάλι πριν το χρόνο στοχευεις στον αποθηλασμο. Κανονικά το στήθος δίνεται ελεύθερα και ανεμπόδιστα κατά απαίτηση του μωρού.

  Δεν ξέρω αν κάνεις καλά ή όχι, αυτά είναι υποκειμενικά για την κάθε δυάδα. Το σιγουρο είναι πως αν δεν θηλαζεις θα σταματήσει και το γάλα.

   Τώρα την νύχτα ίσως ξυπνά από πείνα, ίσως έχει ανάγκη την επαφή, την μυρωδια της μανουλας, ισως το πιπιλισμα για να ξανακοιμηθει. Δίνεις πιπιλα? 

Link to comment
Share on other sites

Θέλησα να διακόψω το θηλασμό λόγω του ότι με χτύπησε πολύ άσχημα το breastfeeding aversion με αποτέλεσμα να μην την παλεύω με τπτ. Κι εγώ αρχικά ήθελα να φτάσω τουλάχιστον το έτος και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Πάντως ναι,πίνει πλέον μόνο ξένο και το στήθος μου είναι πάρα πολύ καλά μπορώ να πω,ούτε πρηξιματα ούτε τπτ.

Δεν δέχτηκε ποτέ πιπίλα και η αλήθεια είναι ότι την θεωρώ αρκετά μεγάλη για να ξαναπροσπαθήσω τώρα να την πάρει.

Σίγουρα κάτι της λείπει παρότι η ίδια βιάστηκε πολύ να αποθηλασει και έδειχνε από μόνη της προτίμηση στο μπιμπερο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στο δικό της μυαλουδακι θεωρεί ότι οκ όλη μέρα μπιμπερο αλλά τη νύχτα το στήθος της μαμάς.

Το γάλα μου ήδη έχει μειωθεί πάρα πολύ το βλέπω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Θέλησα να διακόψω το θηλασμό λόγω του ότι με χτύπησε πολύ άσχημα το breastfeeding aversion με αποτέλεσμα να μην την παλεύω με τπτ. Κι εγώ αρχικά ήθελα να φτάσω τουλάχιστον το έτος και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Πάντως ναι,πίνει πλέον μόνο ξένο και το στήθος μου είναι πάρα πολύ καλά μπορώ να πω,ούτε πρηξιματα ούτε τπτ.

Δεν δέχτηκε ποτέ πιπίλα και η αλήθεια είναι ότι την θεωρώ αρκετά μεγάλη για να ξαναπροσπαθήσω τώρα να την πάρει.

Σίγουρα κάτι της λείπει παρότι η ίδια βιάστηκε πολύ να αποθηλασει και έδειχνε από μόνη της προτίμηση στο μπιμπερο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στο δικό της μυαλουδακι θεωρεί ότι οκ όλη μέρα μπιμπερο αλλά τη νύχτα το στήθος της μαμάς.

Το γάλα μου ήδη έχει μειωθεί πάρα πολύ το βλέπω κι εγω.

Το μωρό σου είναι 9 μηνών, εννοείται ότι δεν πήρε καμία απόφαση να αποθηλάσει, ακόμη και αν για ένα μικρό διάστημα προτίμησε το μπιμπερό. Και προσωρινή "απεργία" να κάνει ένα μωρό τόσο μικρό, δεν αποθηλάζει με δική του πρωτοβουλία. Από τη στιγμή όμως που εσύ θέλησες να αποθηλάσεις, το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό και καθόλου κατακριτέο, μην παρεξηγηθώ, θα πρέπει να το πας από τη μία λίγο πιο σταδιακά (δεν κόβεται μία συνήθεια 9 μηνών σε μία και δύο βδομάδες) αλλά και να είσαι σταθερή, προσφέροντας άλλους τρόπους παρηγοριάς.

Πόσες φορές θηλάζετε πριν 1-2 βδομάδες; Αν ήταν π.χ. 5-6, θα σου έλεγα να επαναφέρεις τους 2 θηλασμούς, με απόσταση μεταξύ τους, και σε κάποιο χώρο και χρόνο που να βολεύει εσένα και όπου δεν δίνεις μπουκάλι. Δηλαδή μπορεί να δίνεις μπιμπερό στην κουζίνα και στο υπνοδωμάτιο, αλλά να θηλάζεις μόνο σε μία συγκεκριμένη καρέκλα στο σαλόνι. Για να μπουν πιο σαφή όρια, και να αποσυνδέσει το μωρό σιγά σιγά την παρηγοριά από το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Θέλησα να διακόψω το θηλασμό λόγω του ότι με χτύπησε πολύ άσχημα το breastfeeding aversion με αποτέλεσμα να μην την παλεύω με τπτ. Κι εγώ αρχικά ήθελα να φτάσω τουλάχιστον το έτος και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Πάντως ναι,πίνει πλέον μόνο ξένο και το στήθος μου είναι πάρα πολύ καλά μπορώ να πω,ούτε πρηξιματα ούτε τπτ.

Δεν δέχτηκε ποτέ πιπίλα και η αλήθεια είναι ότι την θεωρώ αρκετά μεγάλη για να ξαναπροσπαθήσω τώρα να την πάρει.

Σίγουρα κάτι της λείπει παρότι η ίδια βιάστηκε πολύ να αποθηλασει και έδειχνε από μόνη της προτίμηση στο μπιμπερο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στο δικό της μυαλουδακι θεωρεί ότι οκ όλη μέρα μπιμπερο αλλά τη νύχτα το στήθος της μαμάς.

Το γάλα μου ήδη έχει μειωθεί πάρα πολύ το βλέπω κι εγω.

Δεν υπάρχει λόγος να μου αιτιολογησεις την απόφαση σου. Δεν σε κρίνω και συγνωμη αν έτσι "ακούστηκε" το σχόλιο μου. 

  Θα συμφωνησω με την αργκ πως ένα μωρό πριν το χρόνο δεν αποθηλαζει εύκολα. Για την ιστορία,  λόγο ενός χειρουργείου που έκανα οταν ο γιος μου ήταν έννια μηνων τρεφόταν με μπουκάλι κ στερεές για δύο εβδομάδες. Μετά με επαναγαλακτισμο επέστρεψε σταδιακα στο στήθος και αποθηλασε ομαλα στους 26 μήνες. 

   Αν δεν έχεις ενοχλήσεις το στήθος προσαρμόστηκε. Ακομα και με ένα θηλασμό μπορεί να διατηρηθεί παραγωγή. 

  Σε ρώτησα για την πιπιλα γιατί μπορεί να της λείπει το πιπιλισμα χωρίς να κατεβαίνει γάλα. Αλήθεια πως κοιμάται πλέον?

   Με τον ένα θηλασμό πως νιώθεις εσύ? Αν δεν σε ενοχλει έντονα (agitation) θα μπορούσες να συνεχίσεις με ένα θηλασμό. Αν θες να αποθηλασεις βρες ένα τρόπο παρηγοριάς, πχ αγκαλιά, πιπιλα, χαδακια, κουνημα κ εφάρμοσε το χωρίς πισωγυρισματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι απεργία θηλασμού λόγω ευκολίας με το μπουκάλι γιατί όντως είναι πάρα πολύ μικρή για να αποθηλασει μόνη της.

Τα ξημερώματα πάντως παρόλο που ξύπνησε με κλάματα από τα δοντακια,αφού την ηρέμησα με αγκαλιές τραγουδάκια κλπ της έδωσα κατευθείαν μπιμπερο και περίμενα αντίδραση όπως πάντα, αλλά για πρώτη φορά το δέχτηκε κατευθείαν χωρίς να ψάξει στήθος.

Αναφορικά με το πώς παρηγοριεται,εδώ και πολύ καιρό παρηγοριεται με τη βρεφική κουβερτουλα της την οποία την έχω κόψει σε μικρά πανακια και μάλιστα συνήθως κοιμάται μόνη της με αυτό.Επισης από μόνη της ακόμα κι όταν θηλαζαμε ασταμάτητα άφηνε το στήθος και κοιτούσε το κρεβατάκι της για να κοιμηθεί μόνη της με την κουβερτουλα της.Δεν παιδευτηκα καθόλου να αποσυνδέσει το στήθος από τον υπνο.Γενικα είναι πολύ καλοβολο μωρό.

Μάλλον θα τηρήσω τη δική σου συμβουλή Mama_Anesti ως προς το να επιμείνω σε άλλες παρηγοριες με την έννοια ότι το agitation Μ έχει χτυπήσει σε βαθμό που δεν παλεύεται (ακόμη και σκέψεις να πηδήξω από το μπαλκόνι) και γενικά είμαι τόσο δυνατός άνθρωπος που δεν μπορώ να καταλάβω πως έχω πάθει τέτοιο πράγμα.Οποτε μάλλον θα "εκμεταλλευτώ" την ευκαιρία και θα επιμείνω στον αποθηλασμο.

ΑΡΓΚ εννοείται σ ευχαριστώ για τη συμβουλή για τους θηλασμός και τον τρόπο!

Και σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα ότι με κρίνετε,απλά σας ανέφερα τον λόγο για να είναι πιο ολοκληρωμένη η εικόνα σας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, [email protected] είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι απεργία θηλασμού λόγω ευκολίας με το μπουκάλι γιατί όντως είναι πάρα πολύ μικρή για να αποθηλασει μόνη της.

Τα ξημερώματα πάντως παρόλο που ξύπνησε με κλάματα από τα δοντακια,αφού την ηρέμησα με αγκαλιές τραγουδάκια κλπ της έδωσα κατευθείαν μπιμπερο και περίμενα αντίδραση όπως πάντα, αλλά για πρώτη φορά το δέχτηκε κατευθείαν χωρίς να ψάξει στήθος.

Αναφορικά με το πώς παρηγοριεται,εδώ και πολύ καιρό παρηγοριεται με τη βρεφική κουβερτουλα της την οποία την έχω κόψει σε μικρά πανακια και μάλιστα συνήθως κοιμάται μόνη της με αυτό.Επισης από μόνη της ακόμα κι όταν θηλαζαμε ασταμάτητα άφηνε το στήθος και κοιτούσε το κρεβατάκι της για να κοιμηθεί μόνη της με την κουβερτουλα της.Δεν παιδευτηκα καθόλου να αποσυνδέσει το στήθος από τον υπνο.Γενικα είναι πολύ καλοβολο μωρό.

Μάλλον θα τηρήσω τη δική σου συμβουλή Mama_Anesti ως προς το να επιμείνω σε άλλες παρηγοριες με την έννοια ότι το agitation Μ έχει χτυπήσει σε βαθμό που δεν παλεύεται (ακόμη και σκέψεις να πηδήξω από το μπαλκόνι) και γενικά είμαι τόσο δυνατός άνθρωπος που δεν μπορώ να καταλάβω πως έχω πάθει τέτοιο πράγμα.Οποτε μάλλον θα "εκμεταλλευτώ" την ευκαιρία και θα επιμείνω στον αποθηλασμο.

ΑΡΓΚ εννοείται σ ευχαριστώ για τη συμβουλή για τους θηλασμός και τον τρόπο!

Και σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα ότι με κρίνετε,απλά σας ανέφερα τον λόγο για να είναι πιο ολοκληρωμένη η εικόνα σας.

Όταν ο θηλασμός δεν είναι ευχάριστος για την μαμά ή το μωρό καλύτερα να διακόπτεται. Όσο ωφέλιμος είναι για το μωρό τόσο ωφέλιμο είναι να έχει μία χαρούμενη μαμά! Κοντά στα δύο με ενοχλούσε το διαρκές πιπιλισμα και σταματούσα τον μικρό οπότε μπορώ να καταλάβω πως νιώθεις. Όμως όλα περνούν, τα άσχημα ξεθωριάζουν και στο τέλος μένει μία καλή ανάμνηση απ το θηλασμο, όπως θα θες να τον θυμάσαι! 

   

Πολύ καλή ή ιδέα με την κουβερτουλα, αν και δεν χρησιμοποιήσαμε μου φαίνεται πολύ χρήσιμη! Πράγματι έχεις ένα καλοβολο μωρακι που προσαρμόζεται εύκολα και να ναι πάντα γερό! Να το χαίρεσαι!  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...