Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάρες...

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.Όπως έχω αναφέρει και πριν λίγο καιρό είμαστε με την μικρή μου σε ομαλή διαδικασία αποθηλασμού.Η καλή μου είναι 21 μηνών και από 14 μηνών αρχίσαμε να κοιμόμαστε χωρίς θηλασμό και είχαμε μόνο στα βραδινά ξυπνήματα και σπάνια αν ζητούσε 1-2 φορές μέσα στην μέρα.Στην συνέχεια,εδώ και 3-4 μήνες έχουμε μόνο 1 θηλασμό στο 1 βραδινό ξύπνημα που έχει .Τον τελευταίο μήνα κοιμάται συχνά σερί,με αποτέλεσμα να θηλάζω συνήθως μέρα παρά μέρα.Όλα καλά μέχρι εδώ.Το πρόβλημα τώρα...

 

Κάθε φορά που θηλάζει,με πονάει.Δεν εννοώ την κλασσική ενόχληση που τόσα έχω διαβάσει και τα έχω περάσει,μιλάω για τσούξιμο και πόνο κατά τον θηλασμό.Δεν με δαγκώνει,καταπίνει,δεν είμαι σίγουρη ότι κρατάει πιο έξω την θηλή,δεν φαίνεται τουλάχιστον.Προσπαθώ να την απομακρύνω και να τοποθετηθεί πιο σωστά και χαλαρά αλλά δεν με ακούει,είναι και δύσκολες ώρες οι μεταμεσονύκτιες...

Αν έχετε καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει,κανένα κόλπο να με ακούσει,γιατί πάμε τόσο μα τόσο καλά......

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ δυστυχως δεν έχω κάτι να σου προτείνω, πέρα απο το ότι θα πρέπει να σιγουρευτείς, αν ο πόνος οφείλεται στον τρόπο που πιάνει η μικρή σου τη θηλή, αν είναι κάποιος άλλος ο λόγος.

 

Εμείς, καταφέραμε να κόψουμε τον θηλασμό πρίν τον ύπνο! Τωρα πια, θηλάζουμε στις 12-1 το βράδυ περίπου και μετά μια φορά μέσα στη νύχτα και μετά πάλι το πρωί πια. Ειμαι πολύ ευχαριστημένη που τα πάμε τόσο καλά! Το σημαντικότερο όμως όλων για μένα, είναι που επιτέλους η μικρή είπιε φρέσκο γάλα (με κορνφέικς). Ζήτω!!!! Το γάλα σε ποτήρι, μπουκάλι, εκπαιδευτικό ποτήρι, απλά έχει αποτύχει πλήρως! Δεν με πειράζει όμως. Αφού καταφέραμε να το πιούμε με τα κορν φλέικς, μια χαρα! Ετσι πιστευω πως σε μερικούς μήνες θα καταφέρουμε να αποθηλάσουμε πλήρως :P

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου, μιας και σας διαβάζω!

 

Εμείς είμαστε 15,5 μηνών, εδώ και μερικές εβδομάδες κόψαμε τον βραδυνό θηλασμό, πίνουμε φρέσκο γάλα, διαβάζουμε τα παραμύθια μας και πέφτουμε για ύπνο. Πριν από αυτό, επειδή ξυπνούσαμε συχνά το βράδυ, ακόμα και ανά δύο ώρες, έκοψα τα ξυπνήματα. Αυτό που κατάλαβα, τουλάχιστον για τη μικρή μου είναι πως το ξύπνημα οφείλεται σε συνήθεια και όχι σε πραγματική πείνα. Έτσι με λίγη αγκαλίτσα και χάδια κατάφερα να ξανακοιμάται σε τέτοιες φάσεις. Να σημειώσω πως κοιμόμαστε παρέα!

Επίσης, επειδή ποτέ δεν μας άρεσε η σκόνη γάλα, ούτε και το εβαπορέ βρεφικό, της έμαθα τη γεύση του φρέσκου με κορνφλεικς.

 

Είχε μείνει μόνο ο πρωινός θηλασμός που ξυπνούσε κατά τις 6:30-7:00 αλλά σήμερα ήπιαμε το πρώτο πρωινό φρέσκο γαλατάκι στο μπουκάλι. Υποθέτω λοιπόν πως σήμερα θα πρέπει να γιορτάσω το τέλος του θηλασμού! Ήταν μια υπέροχη πορεία, ομολογουμένως θα μου λείψει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!!

 

EvaBar τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!Τα πάτε πολύ καλά,θα πιει κάποια στιγμή και με ποτήρι,έχετε δρόμο μπροστά σας.Όσο για την περίπτωσή μας,ενώ θέλω να το πάω χαλαρά,είναι πολύ ενοχλητικό αυτό που νοιώθω εκείνη τη στιγμή και περιμένω να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται,κάθε φορά που θηλάζει:-(Δεν είμαι σίγουρη αν το πιάνει τελείως μέσα και σωστά,με βάση πάντα την εμπειρία μου(και με το πρώτο παιδί που θήλασε 26 μήνες και δεν με πόνεσε ποτέ),νομίζω ότι περισσότερο είναι κάποια ένταση στα ούλα από νέα πίσω δόντια(έτσι το ερμηνεύω).Θα δούμε,δεν θέλω να την αγχώσω περισσότερο,τόσα τραβήξαμε στις αρχές του θηλασμού,τώρα θα κολλήσω;

 

zouz μπράβο κορίτσι μου,πολύ καλά τα πάτε και κατάλαβα ανώδυνα:-)Μην παραξενευτείς αν έχεις κάποια πισωγυρίσματα στην συνέχεια,θα αραιώνουν μέρα με την μέρα,αν όμως έληξε όντως το ταξίδι σας,καλή συνέχεια σε άλλους μαγικούς προορισμούς!!!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες...

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό.Όπως έχω αναφέρει και πριν λίγο καιρό είμαστε με την μικρή μου σε ομαλή διαδικασία αποθηλασμού.Η καλή μου είναι 21 μηνών και από 14 μηνών αρχίσαμε να κοιμόμαστε χωρίς θηλασμό και είχαμε μόνο στα βραδινά ξυπνήματα και σπάνια αν ζητούσε 1-2 φορές μέσα στην μέρα.Στην συνέχεια,εδώ και 3-4 μήνες έχουμε μόνο 1 θηλασμό στο 1 βραδινό ξύπνημα που έχει .Τον τελευταίο μήνα κοιμάται συχνά σερί,με αποτέλεσμα να θηλάζω συνήθως μέρα παρά μέρα.Όλα καλά μέχρι εδώ.Το πρόβλημα τώρα...

 

Κάθε φορά που θηλάζει,με πονάει.Δεν εννοώ την κλασσική ενόχληση που τόσα έχω διαβάσει και τα έχω περάσει,μιλάω για τσούξιμο και πόνο κατά τον θηλασμό.Δεν με δαγκώνει,καταπίνει,δεν είμαι σίγουρη ότι κρατάει πιο έξω την θηλή,δεν φαίνεται τουλάχιστον.Προσπαθώ να την απομακρύνω και να τοποθετηθεί πιο σωστά και χαλαρά αλλά δεν με ακούει,είναι και δύσκολες ώρες οι μεταμεσονύκτιες...

Αν έχετε καμιά ιδέα για το τι συμβαίνει,κανένα κόλπο να με ακούσει,γιατί πάμε τόσο μα τόσο καλά......

 

Υπαρχει πιθανοτητα μηπως να εισαι εγκυος?Γιατι εγω απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα με ενοχλει ο θηλασμος αρκετα...και ειδικα τωρα που εχουμε αραιωσει τους θηλασμους πολυ κατι φορες μου ερχεται να βαλω τις φωνες απο τα νευρα οταν θηλαζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει πιθανοτητα μηπως να εισαι εγκυος?Γιατι εγω απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα με ενοχλει ο θηλασμος αρκετα...και ειδικα τωρα που εχουμε αραιωσει τους θηλασμους πολυ κατι φορες μου ερχεται να βαλω τις φωνες απο τα νευρα οταν θηλαζει.

 

Καλημέρα καλή μου.Όχι δεν είμαι έγκυος,σίγουρα.Είναι παρόμοια η αίσθηση αλλά τσούζει περισσότερο.Το λέω βάσει εμπειρίας,γιατί τον Νοέμβριο είχα παλλίδρομη κύηση την 8η εβδομάδα:-(

Βάστα γερά και σου εύχομαι καλή συνέχεια και με το καλό να καμαρώνεις τα μεπμπίνια σου να παίζουνε μαζί,έχει απίστευτη γλύκα και πλάκα!!!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σασ κορίτσια!

Μπράβο σε όσες κατάφεραν να αποθηλασουν μετα απο αυτο το πολυ όμορφο ταξίδι του θηλασμου!

Εμείς είμαστε ακόμα στην προσπάθεια. Εδώ και δυο μέρες τους έκοψα τον πρωινό θηλασμο και μας έχει μείνει ο βραδινός πριν τον ύπνο (όπου κοιμούνται στο στήθος) και σπάνια αν ξυπνήσουν μέσα στην νύχτα και θελήσουν να θηλασουν για να απο κοιμηθούν πάλι.

Γάλα εβαπορε τους δίνω και πίνουν περίπου 50-60 ml και λίγο ακόμα με κόρν φλεικς!

Ακόμα βέβαια μου ζητάνε μέσα στην μέρα αλλα τους απασχολώ συνεχώς και το ξεχνάνε. Βοηθάει να μην κάθομαι ιδιαίτερα κάτω και να φοράω κλειστές μπλούζες με καθόλου εμφανές το στήθος. Να μην κατεβαίνει εύκολα η μπλουζα. Θα έβαζα και ζιβαγκο αλλα θα σκάσω με τέτοια ζέστη :)

Πάντως αν και πιστεύω ότι έχει μειωθεί πολυ το γάλα δεν βλέπω να χάνουν το ενδιαφέρον τους...

Φυλάκια και καλη συνέχεια σε όλες!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ σε αυτό το τόπικ.Αποθήλασα ύστερα απο 2 χρόνια και 10 μέρες ακριβώς!Εκεί που έλεγα ότι δεν θα αποθηλάσω ποτέ μου τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο απο όσο φανταζόμουν.Απλά όταν το πήρα εγώ απόφαση έγινε!Με βοήθησε πολύ ο σύζυγος ο οποίος φρόντιζε τουλάχιστον για 15 μέρες να κοιμίζει αυτός τον μικρό(γιατί εμείς είχαμε θέμα με τον ύπνο-κοιμόταν μόνο θηλάζοντας)Δεν μου πήρε πάνω απο 10 μέρες για να αποθηλάσω.Δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά απο τη στιγμή που δεν έχω ενοχλήσεις,πρηξίματα και πόνους στο στήθος νομίζω ότι όλα πήγαν καλά.Πέρασε σχεδόν ένας μήνας που αποθηλάσαμε και ακόμα καμιά φορά όταν καθόμαστε μου ζητάει γάλα και κατεβάζει την μπλούζα μου...το γλυκό μου...του λέω όμως ότι η μαμά δεν έχει πια γάλα και δεν επιμένει!Δεν περίμενα ποτέ ότι θα θήλαζα τόσο πολύ καιρό!Νιώθω πολύ περήφανη!Και πολύ ευλογημένη που τα κατάφερα...Ευχαριστώ πολύ τον γιο μου για τις υπέροχες στιγμές που ζήσαμε σε αυτό το μαγικό ταξίδι...ευχαριστώ πολύ το φόρουμ που με βοήθησε πραγματικά πολύ...Μακάρι να κάνω και άλλο παιδάκι και να με αξιώσει ο Θεός να το ζήσω πάλι αυτό...

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ σε αυτό το τόπικ.Αποθήλασα ύστερα απο 2 χρόνια και 10 μέρες ακριβώς!Εκεί που έλεγα ότι δεν θα αποθηλάσω ποτέ μου τελικά ήταν πολύ πιο εύκολο απο όσο φανταζόμουν.Απλά όταν το πήρα εγώ απόφαση έγινε!Με βοήθησε πολύ ο σύζυγος ο οποίος φρόντιζε τουλάχιστον για 15 μέρες να κοιμίζει αυτός τον μικρό(γιατί εμείς είχαμε θέμα με τον ύπνο-κοιμόταν μόνο θηλάζοντας)Δεν μου πήρε πάνω απο 10 μέρες για να αποθηλάσω.Δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά απο τη στιγμή που δεν έχω ενοχλήσεις,πρηξίματα και πόνους στο στήθος νομίζω ότι όλα πήγαν καλά.Πέρασε σχεδόν ένας μήνας που αποθηλάσαμε και ακόμα καμιά φορά όταν καθόμαστε μου ζητάει γάλα και κατεβάζει την μπλούζα μου...το γλυκό μου...του λέω όμως ότι η μαμά δεν έχει πια γάλα και δεν επιμένει!Δεν περίμενα ποτέ ότι θα θήλαζα τόσο πολύ καιρό!Νιώθω πολύ περήφανη!Και πολύ ευλογημένη που τα κατάφερα...Ευχαριστώ πολύ τον γιο μου για τις υπέροχες στιγμές που ζήσαμε σε αυτό το μαγικό ταξίδι...ευχαριστώ πολύ το φόρουμ που με βοήθησε πραγματικά πολύ...Μακάρι να κάνω και άλλο παιδάκι και να με αξιώσει ο Θεός να το ζήσω πάλι αυτό...

 

 

Τι ωραία! Μακάρι να γίνει και σε μένα έτσι...

Να σε ρωτήσω, εκτός από το βράδυ που θήλαζες για να κοιμηθεί, θήλαζες και άλλες ώρες; Επίσης, πίνει άλλο γάλα;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Διαβάζω καιρό το τόπικ και θέλω τη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη...Η μικρή μας είναι 13 μηνών και πλέον θηλάζει πρωί - βράδυ, αν και κάποιες μέρες όταν επιζητά το στήθος κατά τη διάρκεια της μέρας ή της νύκτας, εξακολουθώ να τη θηλάζω κ ενδιάμεσα.

Μερικές φορές νιώθω ότι πνίγεται από την ποσότητα του γάλακτος κ άλλες δεν είμαι σίγουρη ότι της αρκεί (αν π.χ. είμαι πολύ κουρασμένη, νηστική κ.λ.π.). Σημειώνω ότι, στη θέα πλαστικού την πιάνει αμόκ και όσες φορές προσπαθήσαμε να της δώσουμε γάλα με άλλους τρόπους (ποτήρι, κουτάλι, σύριγγα) τόσο πιο συχνά θηλάζει σαν να φοβάται μη της κόψουμε το θηλασμό.

Η παιδίατρος είπε ότι ήρθε ο καιρός να αποθηλάσουμε, καθώς η πιθανή ανεπάρκεια αποτελεί εμπόδιο στην ανάπτυξή της (βάρος: 9.200, πήρε 200 σε 2 μήνες). Ο σύζυγός μου συνηγορεί σ' αυτό, όπως κ όλοι οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου κ του γυναικολόγου μου, ο οποίος μου σύστησε το ίδιο σε περίπτωση που σκεφτόμαστε για δεύτερο. Εγώ πάλι θέλω να συνεχίσω, τουλάχιστον μέχρι να φτάσει 2 ετών, όσο η κόρη μας το θέλει. Όμως, έχω τύψεις ότι μπορεί να μην κάνω το καλύτερο γι' αυτή, επιμένοντας σε κάτι για το οποίο όσοι μας νοιάζονται υποστηρίζουν το αντίθετο.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά τα φώτα σας μου είναι πολύτιμα για να βγώ από το αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία! Μακάρι να γίνει και σε μένα έτσι...

Να σε ρωτήσω, εκτός από το βράδυ που θήλαζες για να κοιμηθεί, θήλαζες και άλλες ώρες; Επίσης, πίνει άλλο γάλα;

 

Μέχρι και 20 περίπου μηνών θηλάζαμε πολλές φορές στη διάρκεια της μέρας.Για αρχή κόψαμε τον πρωινό θηλασμό και θήλαζα μόνο μεσημέρι (για να κοιμηθεί) και βράδυ(και όσες φορές ξυπνήσει,συνήθως μια).Το τελευταίο 15ήμερο έκοψα και τον μεσημεριανό(τον κοίμιζε ο μπαμπάς του με άλλον τρόπο) και μόνο βράδυ και μετά κόψαμε και το βραδινό.Ξεκίνησα δειλα-δειλά να του δίνω φρέσκο γάλα το πρωί αλλά έπινε λίγο(μισό ποτήρι,περίπου 100-150 μλ) το ίδιο και το βράδυ.Τώρα που αποθηλάσαμε πίνει πρωι-βράδυ μισό λίτρο όλη τη μέρα.Εύχομαι να αποθηλάσετε και εσείς τόσο εύκολα όσο εμείς!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Διαβάζω καιρό το τόπικ και θέλω τη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη...Η μικρή μας είναι 13 μηνών και πλέον θηλάζει πρωί - βράδυ, αν και κάποιες μέρες όταν επιζητά το στήθος κατά τη διάρκεια της μέρας ή της νύκτας, εξακολουθώ να τη θηλάζω κ ενδιάμεσα.

Μερικές φορές νιώθω ότι πνίγεται από την ποσότητα του γάλακτος κ άλλες δεν είμαι σίγουρη ότι της αρκεί (αν π.χ. είμαι πολύ κουρασμένη, νηστική κ.λ.π.). Σημειώνω ότι, στη θέα πλαστικού την πιάνει αμόκ και όσες φορές προσπαθήσαμε να της δώσουμε γάλα με άλλους τρόπους (ποτήρι, κουτάλι, σύριγγα) τόσο πιο συχνά θηλάζει σαν να φοβάται μη της κόψουμε το θηλασμό.

Η παιδίατρος είπε ότι ήρθε ο καιρός να αποθηλάσουμε, καθώς η πιθανή ανεπάρκεια αποτελεί εμπόδιο στην ανάπτυξή της (βάρος: 9.200, πήρε 200 σε 2 μήνες). Ο σύζυγός μου συνηγορεί σ' αυτό, όπως κ όλοι οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου κ του γυναικολόγου μου, ο οποίος μου σύστησε το ίδιο σε περίπτωση που σκεφτόμαστε για δεύτερο. Εγώ πάλι θέλω να συνεχίσω, τουλάχιστον μέχρι να φτάσει 2 ετών, όσο η κόρη μας το θέλει. Όμως, έχω τύψεις ότι μπορεί να μην κάνω το καλύτερο γι' αυτή, επιμένοντας σε κάτι για το οποίο όσοι μας νοιάζονται υποστηρίζουν το αντίθετο.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά τα φώτα σας μου είναι πολύτιμα για να βγώ από το αδιέξοδο.

 

 

Καλά δεν τρώει στερεές τροφές το παιδί; Μόνο με γάλα τρέφεται; Γιατί η κακή πρόσληψη βάρους να οφείλεται στο γάλα και όχι σε κάποια αλλεργία σε τροφές. Αν το παιδί θηλάζει κατά βούληση και όχι μόνο πρωί βράδυ (αυστηρά) από ό,τι κατάλαβα και αν αρνείται το ξένο γάλα μήπως κάτι σας λέει;

 

Επίσης μια κρυφή ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλεί στασιμότητα στο βάρος. Αυτό έχει ελεγχθεί;

 

Μήπως να δεις παιδίατρο που να ξέρει από βέσπα (θηλασμός και αλλεργίες).;

 

Ποιος σας νοιάζεται ο παιδίατρος ή ο γυναικολόγος; Η ο περίγυρος;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Διαβάζω καιρό το τόπικ και θέλω τη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη...Η μικρή μας είναι 13 μηνών και πλέον θηλάζει πρωί - βράδυ, αν και κάποιες μέρες όταν επιζητά το στήθος κατά τη διάρκεια της μέρας ή της νύκτας, εξακολουθώ να τη θηλάζω κ ενδιάμεσα.

Μερικές φορές νιώθω ότι πνίγεται από την ποσότητα του γάλακτος κ άλλες δεν είμαι σίγουρη ότι της αρκεί (αν π.χ. είμαι πολύ κουρασμένη, νηστική κ.λ.π.). Σημειώνω ότι, στη θέα πλαστικού την πιάνει αμόκ και όσες φορές προσπαθήσαμε να της δώσουμε γάλα με άλλους τρόπους (ποτήρι, κουτάλι, σύριγγα) τόσο πιο συχνά θηλάζει σαν να φοβάται μη της κόψουμε το θηλασμό.

Η παιδίατρος είπε ότι ήρθε ο καιρός να αποθηλάσουμε, καθώς η πιθανή ανεπάρκεια αποτελεί εμπόδιο στην ανάπτυξή της (βάρος: 9.200, πήρε 200 σε 2 μήνες). Ο σύζυγός μου συνηγορεί σ' αυτό, όπως κ όλοι οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου κ του γυναικολόγου μου, ο οποίος μου σύστησε το ίδιο σε περίπτωση που σκεφτόμαστε για δεύτερο. Εγώ πάλι θέλω να συνεχίσω, τουλάχιστον μέχρι να φτάσει 2 ετών, όσο η κόρη μας το θέλει. Όμως, έχω τύψεις ότι μπορεί να μην κάνω το καλύτερο γι' αυτή, επιμένοντας σε κάτι για το οποίο όσοι μας νοιάζονται υποστηρίζουν το αντίθετο.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά τα φώτα σας μου είναι πολύτιμα για να βγώ από το αδιέξοδο.

 

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω!Έχω περάσει τα ίδια γιατί όλοι με αποθάρρυναν και κυρίως ο άντρας μου.Ο μόνος που ήταν υπέρ ήταν ο παιδίατρος!!!Όσο απίθανο και αν ακούγεται!Βέβαια μετά τον χρόνο δεν με ρώτησε ποτέ τι γάλα του δίνω και απέφευγα να του πω ότι θηλάζω γιατί περίμενα αρνητική αντίδραση.Είναι λογικό στην ηλικία που είναι το παιδί σου να μην παίρνει πολύ βάρος.Μεγάλωσε πια!Φαντάζομαι ότι θα κάνει και τα πρώτα της βήματα και όσο να πεις το βάρος μένει λίγο στάσιμο,ιδίως αν πήρε πολύ ύψος.Μην ανησυχείς για την ανάπτυξη της καθόλου!!!Στο μόνο που έχω αντίθετη άποψη είναι πόσες φορές θηλάζει η μικρή σου...μου φαίνονται λίγες...Το παιδί σου δεν πίνει "έτοιμο" γάλα ώστε να της δίνεις πρώι-βράδυ.Απο τη στιγμή που θηλάζει και είναι μόνο 13 μηνών(λέω μόνο γιατί τον γιο μου τον θήλασα 2 χρόνια και 10 μέρες οπότε ένα παιδί 13 μηνών μου φαίνεται πολύ μωρό ακόμα) γνώμη μου να της προσφέρεις περισσότερο στήθος κατά τη διάρκεια της ημέρας.Είναι μικρούλα ακόμα.Απο τη στιγμή που ΕΣΥ θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμό δεν θα ακούς κανέναν!!!Αλλά να το κάνεις χωρίς να βάζεις κανόνες και προγράμματα και ώρες.Ελευθερία!Εγώ μείωσα θηλασμούς γύρω στους 20 μήνες (μπορεί και πιο μετά) όταν αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να αποθηλάσω.Καλή συνέχεια εύχομαι!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Διαβάζω καιρό το τόπικ και θέλω τη βοήθειά σας γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη...Η μικρή μας είναι 13 μηνών και πλέον θηλάζει πρωί - βράδυ, αν και κάποιες μέρες όταν επιζητά το στήθος κατά τη διάρκεια της μέρας ή της νύκτας, εξακολουθώ να τη θηλάζω κ ενδιάμεσα.

Μερικές φορές νιώθω ότι πνίγεται από την ποσότητα του γάλακτος κ άλλες δεν είμαι σίγουρη ότι της αρκεί (αν π.χ. είμαι πολύ κουρασμένη, νηστική κ.λ.π.). Σημειώνω ότι, στη θέα πλαστικού την πιάνει αμόκ και όσες φορές προσπαθήσαμε να της δώσουμε γάλα με άλλους τρόπους (ποτήρι, κουτάλι, σύριγγα) τόσο πιο συχνά θηλάζει σαν να φοβάται μη της κόψουμε το θηλασμό.

Η παιδίατρος είπε ότι ήρθε ο καιρός να αποθηλάσουμε, καθώς η πιθανή ανεπάρκεια αποτελεί εμπόδιο στην ανάπτυξή της (βάρος: 9.200, πήρε 200 σε 2 μήνες). Ο σύζυγός μου συνηγορεί σ' αυτό, όπως κ όλοι οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου κ του γυναικολόγου μου, ο οποίος μου σύστησε το ίδιο σε περίπτωση που σκεφτόμαστε για δεύτερο. Εγώ πάλι θέλω να συνεχίσω, τουλάχιστον μέχρι να φτάσει 2 ετών, όσο η κόρη μας το θέλει. Όμως, έχω τύψεις ότι μπορεί να μην κάνω το καλύτερο γι' αυτή, επιμένοντας σε κάτι για το οποίο όσοι μας νοιάζονται υποστηρίζουν το αντίθετο.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά τα φώτα σας μου είναι πολύτιμα για να βγώ από το αδιέξοδο.

 

 

13 μηνών, 9.200 και θεωρειται ελλιποβαρής? Τι ύψος έχει? Εμένα η δικιά μου μπεμπούλα, 14 μηνών ήταν 8.600!!! Ο γιατρός μας δεν ανησυχεί, δεν ασχολείται τι κάνω με το γάλα της, τρώει κανονικά το φαγητό της, ανάλογα τα κέφια της βέβαια, και το μόνο που μου έχει πει έιναι ότι δεν είναι και από τα μεγάλα παιδιά αλλά είναι μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα 9,200 δε μου φαίνονται λίγα για 13 μηνών....(εμείς ήμασταν 9,400 στους 14).Δεν έχω υπόψην μου τώρα τις καμπύλες ανάπτυξης αλλά θα μπορούσες να κοιτάξεις και εκεί...

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εμείς ειμαστε τώρα 22 μηνών και 9600 ο ένας και 10600 ο άλλος! Ο μικρός πήρε μόνο 80 γρ μέσα σε δυο μηνες...

Κι εγω πιστεύω zefi ότι πρεπει να αυξήσεις τους θηλασμους! Ο υγιησ θηλασμος εξάλλου δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... Η άγνοια μόνο βλάπτει τον θηλασμο... Οπότε ας τους να λένε και πράξε οπως εσύ αισθάνεσαι!!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις έχουμε κάνει κ είμαστε μια χαρά. Θα συνεχίσουμε το θηλασμό για όσο επιθυμεί η μικρή και βλέπουμε...Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για το χρόνο που μου διαθέσατε :)

 

Jasmini πόσους θηλασμούς κάνεις πλέον ημερησίως κ πόσους έκανες στους 14 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας....

 

Τολμώ να πω ότι αποθηλάσαμε....Μετράω πέμπτη μέρα συνεχόμενη που δεν έχει θηλάσει.Να θυμίσω ότι θηλάζαμε μόνο σε βραδινό ξύπνημα αρκετό καιρό,τελευταία ξύπναγε σχεδόν μέρα παρά μέρα και εδώ και πέντε μέρες κοιμάται όλο το βράδυ!!!!Μόνο 2 φορές μέσα στην ημέρα αυτές τις μέρες μου ζήτησε λάλα(γάλα),βοηθάνε και τα καλοκαιρινά πιο αποκαλυπτικά ρούχα που φοράμε:lol:,αλλά της τράβηξα την προσοχή με άλλα πράγματα και δεν έγινε ο κακός χαμός όπως παλιά.

Τα συναισθήματα ανάμικτα:Τελειώνει αυτό το τρυφερό τετ-α-τετ που είχαμε τα δυο μας την ώρα του θηλασμού:(,νοιώθω ότι χάνω το μεγαλύτερό μου εργαλείο παρηγοριάς και κουρνιάσματος.....

Από την άλλη,καιρός να την αφήσω να επιλέξει μόνη της πως ανοίγουν τα φτερά της.Καιρός να πάμε για άλλες κατακτήσεις και πολλές πολλές αγκαλιές.Πιο ήρεμους ύπνους και για τις δύο,πιο διαθέσιμη σαν σύντροφος στον μπαμπάκα μας που πάντα μας υποστήριζε.

 

Σαν επίλογο αφήνω τον τρόπο που έγινε ο αποθηλασμός.Τελικά το οτι δεν αγχώθηκα για το πότε,εφαρμόζοντας το δεν προσφέρω-δεν αρνούμαι,αναβάλλοντας τον αποθηλασμό σε δύσκολες μέρες που έδειχνε ανέτοιμη η μικρή μου,όλα αυτά συνέβαλλαν σε έναν τόσο φυσικό αποθηλασμό που ούτε η ίδια μπορώ ακόμα να το συνειδητοποιήσω....

 

Υ.Γ.Επιτρέψτε μου να κρατήσω λίγο ακόμα το τικεράκι μου μέχρι να το πιστέψω και η ίδια:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου κλάραμπελ...ελπίζω και εμείς να το πάμε έτσι...

Βοήθησε άλλος, π.χ. ο άντρας σου ή κάποια γιαγιά στο να κοιμίζουν τη μικρή και να μην θηλάζει;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω....

 

Ξεκίνησα από Σεπτέμβριο να την κοιμίζω χωρίς θηλασμό,με αγκαλιές και βόλτες.Τις πρώτες μέρες είχαμε γκρίνια για 5-10 λεπτά και μετά ως δια μαγείας το συνήθισε και ενώ ξυπνούσε το βράδυ και θήλαζε,την ώρα του ύπνου δεν ξαναζήτησε....

Αυτό που με βοήθησε στους ενδιάμεσους θηλασμούς τελευταία ήταν το εξής: Επειδή ο άντρας μου ξαπλώνει συνήθως νωρίτερα από εμένα,αν ξύπναγε η μικρή δεν πεταγόμουν από το σαλόνι να την θηλάσω αλλά την ξανακοίμιζε εκείνος και το δεχόταν χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια μιας και δεν με μύριζε στον χώρο.Ε,κάπως έτσι αραίωσε και τα βραδινά ξυπνήματα,χωρίς να λείπω από το κρεβάτι μας που είναι ακριβώς δίπλα στην κούνια της:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω....

 

Ξεκίνησα από Σεπτέμβριο να την κοιμίζω χωρίς θηλασμό,με αγκαλιές και βόλτες.Τις πρώτες μέρες είχαμε γκρίνια για 5-10 λεπτά και μετά ως δια μαγείας το συνήθισε και ενώ ξυπνούσε το βράδυ και θήλαζε,την ώρα του ύπνου δεν ξαναζήτησε....

Αυτό που με βοήθησε στους ενδιάμεσους θηλασμούς τελευταία ήταν το εξής: Επειδή ο άντρας μου ξαπλώνει συνήθως νωρίτερα από εμένα,αν ξύπναγε η μικρή δεν πεταγόμουν από το σαλόνι να την θηλάσω αλλά την ξανακοίμιζε εκείνος και το δεχόταν χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια μιας και δεν με μύριζε στον χώρο.Ε,κάπως έτσι αραίωσε και τα βραδινά ξυπνήματα,χωρίς να λείπω από το κρεβάτι μας που είναι ακριβώς δίπλα στην κούνια της:wink:

 

ΚΛΑΡΑ πολύ χαίρομαι που τα καταφέρατε! Εμεις ειμαστε ακομα στο στάδιο του βραδυνού θηλασμού μόνο. Θηλάζει μια φορά κατα τις 12.30 συνηθως και αλλη μια κατα τις 5.30 το πρωί. Μόλις τελειώσει η σχολική χρονιά (ειμαι δασκάλα μουσικης) θα προσπαθησω να μειώσω τον ένα απο τους 2 θηλασμούς. Το καλό ειναι πως το βράδυ την κοιμιζει ο άντρας μου οπότε με βοηθάει πολύ αυτό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις έχουμε κάνει κ είμαστε μια χαρά. Θα συνεχίσουμε το θηλασμό για όσο επιθυμεί η μικρή και βλέπουμε...Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για το χρόνο που μου διαθέσατε :)

 

Jasmini πόσους θηλασμούς κάνεις πλέον ημερησίως κ πόσους έκανες στους 14 μήνες?

 

Καλησπέρα!!

Στους 14 μήνες τους θηλαζω πρωι μεσημέρι και βράδυ 3-4 φορές μέχρι να κοιμηθούν και όσες φορές ξυπνούν αν το βράδυ! Εδω και 4-5 μήνες τους θηλαζω μόνο απο μια φορα πρωι βράδυ και αν ξυπνήσουν την νύχτα.

Τελευταία πιστεύω πως δεν έχω γάλα ή δεν έχω πολυ γιατι δεν προσέχω να καταπίνουν όπως άλλοτε και κάνουν πολλά ξυπνηματα την νύχτα αν δεν φάνε καλα το βράδυ πχ τοστ ή φαγητο.

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο, όπως επίσης έχω παρατηρήσει πως αν είμαι κουρασμένη ή δεν έχω φάει σωστά η μικρή ξυπνάει περισσότερες φορές το βράδυ, οπότε φροντίζω να τρώει καλά, χωρίς να την "μπουκώνω". Επίσης, το μεσημέρι μπορεί να μην έχω καθόλου γάλα (το διαπίστωσα πρόσφατα όταν προσπάθησα να βγαλω με το θήλαστρο) και το βράδυ να πνίγεται...Το θέμα είναι ότι το πλαστικό δεν θέλει ούτε να το δει, ώστε να παίρνει τουλάχιστον συμπλήρωμα, γι' αυτό όλοι με πιέζουν για αποθηλασμό :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο, όπως επίσης έχω παρατηρήσει πως αν είμαι κουρασμένη ή δεν έχω φάει σωστά η μικρή ξυπνάει περισσότερες φορές το βράδυ, οπότε φροντίζω να τρώει καλά, χωρίς να την "μπουκώνω". Επίσης, το μεσημέρι μπορεί να μην έχω καθόλου γάλα (το διαπίστωσα πρόσφατα όταν προσπάθησα να βγαλω με το θήλαστρο) και το βράδυ να πνίγεται...Το θέμα είναι ότι το πλαστικό δεν θέλει ούτε να το δει, ώστε να παίρνει τουλάχιστον συμπλήρωμα, γι' αυτό όλοι με πιέζουν για αποθηλασμό :(

 

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα και να αποθηλάσεις, δεν σημαίνει πως θα πιει το μικρό σου άλλο γάλα. Εμενα η μικρη δεν πίνει κανενα αλλο γάλα. Δοκίμασα τα πάντα! Τωρα πιασταματησα να προσπαθω. Απλά τρωει τυράκι, τρωει γιαουρτακι και πινει 1-2 φορες το γάλα της μαμας.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

ήθελα, αν μπορεί κάποιος, να μου απαντήσει στην εξής απόρροια:

θηλάζω την κόρη μου εδώ και 19 μήνες και αποφάσισα σιγά σιγά να αποθηλάσουμε μέσα στο καλοκαίρι. Έχω αρχίσει να της ελαττώνω πολύ τον χρόνο μέσα στην ημέρα και το βράδυ για να κοιμηθεί έχουμε καθιερώσει θηλασμό στον καναπέ και μετά αγκαλίτσα στο κρεβάτι μας για ύπνο (χωρίς να πιπιλάει όπως συνήθιζε). Το πρόβλημα συνεχίζει να είναι η τακτικότητα, δηλαδή απ' το μεσημέρι και μετά που επιστρέφουμε στο σπίτι, αν δεν βγούμε βόλτα ζητάει συνεχώς. Όπως επίσης και τα βράδια ξυπνάει κάθε 2 ώρες και ζητάει να θηλάσει ή σπάνια απλά να πιάσει το στήθος.

 

Επειδή καταλαβαίνω ότι βρίσκει γάλα ακόμη, θα βοηθούσε να αρχίσω να πίνω φασκόμηλο (όχι στις ποσότητες που αναφέρει η κ. Πατσούρου), ώστε να μειώνω σταδιακά την παραγωγή και να χάσει το ενδιαφέρον της;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...