Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θηλασμό "επανασύνδεσης" λέμε τον θηλασμό που κάνουμε, αφότου έχουμε λείψει πολλές ώρες. Για πολλά ζευγάρια μαμάδων-παιδιών είναι "ξεχωριστός", γιατί "βάζει τα πράγματα σε τάξη", "η μαμά γύρισε πίσω και είναι ακόμη η μαμά μου" κτλ. Είμαστε χωριστά τόσες ώρες και όταν γυρνάμε σπίτι, πρέπει να κάνουμε έναν σωρό δουλειές, δεν έχουμε και πολύ κουράγιο για παιχνίδια, οπότε ο θηλασμός είναι η αποκατάσταση της επαφής με τον πιο εύκολο τρόπο.

 

Πρωινό αποθηλασμό θα έκανα για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους, καθώς δεν το έπαιρνα απόφαση αλλά "στράβωνε" όλη η μέρα. Πήγαινα μεν αργά στη δουλειά αλλά έφευγα και αργά, ένιωθα αποκομμένη και από τη δουλειά και από το παιδί, άσχημα απέναντι στους συναδέλφους. Όταν έκοψα τον πρωινό θηλασμό, θηλάζαμε 6-7 φορές. Μόλις τον έκοψα (βασικά, αν ξυπνούσε πριν φύγω, τη θήλαζα λίγο, αλλά συνήθως έσπευδα να ντυθώ και έλεγα ότι έχω αργήσει), τότε μειώθηκαν οι θηλασμοί στους 3-4!

 

Όπως και να'χει, εσύ ξέρεις καλύτερα και μπορείς να δεις αντιδράσεις, οπότε εφαρμόζεις ό,τι θες, αρκεί να το πας σταδιακά, όχι όλα μαζί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες,

 

έχω ένα αγοράκι, το οποίο μόλις χρόνισε και από την πρώτη στιγμή το θηλάζω αποκλειστικά. Ήμουν κ είμαι υπέρμαχος του θηλασμού και αν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος θα μπορούσα να θηλάζω κ μέχρι 2 έτών.

 

Ο λόγος είναι το ότι για να κάνουμε 2ο παιδάκι επιβάλλεται να κάνουμε εξωσωματική όπως κάναμε κ την πρώτη φορά. Δεν υπάρχει περίπτωση φυσιολογικής σύλληψης. Και φυσικά απαγορέυεται ρητά να μπω στη διαδικασία των ενέσεων και ταυτόχρονα να θηλάζω. (Αγλαία αν έχεις αντίθετη γνώμη θα με κάνεις πολύ ευτυχισμένη αλλά δεν το νομίζω...:|)

 

Λόγω λοιπόν του ότι τα χρόνια περνάνε και μαζί τους μειώνουν και τη γονιμότητα, πόσο μάλλον όταν υπάρχει και πρόβλημα (ανδρικό μεν αλλά πρόβλημα) λέμε να κάνουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται μια 2η προσπάθεια για να του χαρίσουμε αδερφάκι.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο μικρός δε συνεργάζεται καθόλου (και φυσικό είναι αφού είναι ακόμα μικρούλης και περνάει κ φάσεις με δόντια κ.λ.π.) και πλέον μετά βίας κατάφερα να κόψω τους ημερήσιους θηλασμούς. Όχι πάντα βέβαια γιατί κάποιες μέρες, όπως σήμερα, σηκώνει όλο το τετράγωνο στο πόδι αν δε θηλάσει για να κοιμηθεί το μεσημέρι.

Το βράδυ δε, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κοιμηθεί αν δεν κάνει για πόοοση ώρα το στήθος μου πιπίλα. Αναπληρώνει φαίνεται και για όλη την ημέρα που δεν το είχε. Αλλά και μόλις κοιμηθεί μετά από κανένα 2ωρο ξυπνάει και ψάχνει το στήθος και ακόμα κ όταν ξανακοιμηθεί δε θέλει να το βγάλει από το στόμα του καθόλου και καταλήγουμε να κοιμόμαστε τα περισσότερα βράδυα μαζί πιπιλώντας διαρκώς...

Έχω να κοιμηθώ καλά πολλά βράδυα και η μέση μου με πεθαίνει.

 

Γενικά είμαι πολύ απογοητευμένη που αναγκάζομαι να τον υποχρεώσω να αποθηλάσει και είμαι γεμάτη τύψεις που τον κάνω να νιώθει απόρριψη. Είμαι εγλωβισμένη σεμια κατάσταση που δεν επέλεξα και δεν υπάρχει λύση. Ή θα τον θηλασω όσο θέλει, πράγμα που σημαίνει ότι μειώνουμε τις πιθανότητες όσο περνά ο καιρός να έχουμε μια επιτυχημένη εξωσωματική(γιατί κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι θα ξαναπετύχει με την πρώτη) ή θα τον αναγκάσω να κλαίει μέχρι τελικής πτώσεως και να με ζητάει απεγνωσμένα;;;;;

Είμαι πολύ στεναχωρημένη, αλλά πρέπει να βρω τρόπο να το πετυχω..

 

Συγγνώμη για το μακροσκελέστατο μήνυμα αλλά δεν έχω πουθενά αλλού να τα πω γιατί ούτως ή άλλως όπου και να πω ότι θηλάζω ακόμα με κοιτάνε σαν εξωγήινη. Εκτός αυτού χρειάζομαι πραγματικά μια συμβουλή από κάποιες που ξέρουν τι πραγματικά είναι ο θηλασμός και να με καταλαβαίνουν....

 

 

Υ.Γ. Σήμερα το πρωί προσπάθησα να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό με κατσικίσιο γάλα και ξίνιζε τα μούτρα του και το έδινε σε μένα να το πιώ:-P. Σαν να μου λέει πιές να δεις τι μ...κίες μου δίνεις...

 

Θεέ μου τι να κάνω;;;

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γλυκος,

 

ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση,

 

μου ήρθε η περίοδος τον 10ο μήνα του θηλασμού και εκτοτε έχω σταθερή περίοδο-ωορρηξία. Αλλά τι τα θες, δε μπορω να το εκμεταλλευτώ το γεγονός.

Ο δικός μου διανύει τον 13ο μήνα. Είναι μικρός το ξέρω και με έχει ανάγκη αλλά αν περιμένω να σταματήσει να με έχει ανάγκη δεν ξέρω αν θα δω εύκολα 2ο παιδί. Και δε θέλω να κάνω πολλές προσπάθειες εξωσωματικής, θα ήθελα να γίνει πάλι όσο πιο ανώδυνα (σύντομα δηλαδή) γίνεται...

 

Τι να πω...

 

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Σήμερα το πρωί προσπάθησα να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό με κατσικίσιο γάλα και ξίνιζε τα μούτρα του και το έδινε σε μένα να το πιώ:-P. Σαν να μου λέει πιές να δεις τι μ...κίες μου δίνεις...

 

Μην περιμένεις να του αρέσει από την πρώτη φορά που του το έδωσες. Εγώ στον 2ο που τον αποθήλασα περίπου 17 μήνών του έδωσα αγελαδινό αρχικά σε μπουκάλι, δεν το ήθελε με τίποτα. Μετά το έβαλα στο ποτηράκι με ειδικό στόμιο που έπινε το νερό, τίποτα. Τελικά του έδινά κάθε πρωί λίγο σε ποτηράκι, 20-30 μλ. Σιγά σιγά συνήθισε μάλλον την γεύση και τελικά ένα βράδυ τον δοκίμασα με μπιμπερό και το ήπιε! Δεν πίστευα στα μάτια μου. Σε μια βδομάδα είχα αποθηλάσει... Ελπίζω και εσύ να μην ζοριστείς πολύ. Σε καταλαβαίνω πάντως που έχεις τύψεις! Και εγώ είχα κάποιες στιγμές, που στην ουσια το ήθελα κιόλας...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;

θηλάζω αποκλειστικά τη ζουζούνα μου εδώ και τεσσεράμιση μήνες και ήδη στους τέσσερις ήμασταν 6.600 (από 3.100 που γεννηθήκαμε!)ΘΡΕΦΤΑΡΙΑ!!! Πριν από δυο εβδομάδες που πήγαμε στον παιδίατρο, μου είπε ότι τον επόμενο μήνα (σ.σ. πέμπτο) θα αρχίσουμε φρουτόκρεμες!!! Του ειπα ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον έκτο, όπως λεει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, και μου είπε ότι "δεν έχει σημασία, του δίνουμε από πιο νωρίς για να συνηθίσει το κουτάλι". Ρε κορίτσια δεν είναι λίγο τυφλοσούρτης αυτό;;;

Γιατί διαβάζω ότι η στιγμή του αποθηλασμού αποφασίζετε από στοιχεία που δίνει το παιδί, δηλ. αν κάθεται μόνο του, αν δείχνει όι δεν χορταίνει με το γάλα μας, αν δείχνει περιέργεια για το φαί μας κλπ...

Η δική μου δεν δείχνει ακόμα τίποτα από όλα αυτά.... Μόλιες βλέπει το στήθος της μαμάς της, ορμάει και δε δίνει σημασία σε τίποτα άλλο;;;

Τι να κάνω;;; να ακούσω τον παιδίατρο ή να κάνω του κεφαλιού μου και να θηλάσω αποκλειστικά μέδχρι τον έκτο;;;:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

κι εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει να τον ξεκινησω στον 5ο αλλα του ειπα θελω να κλεισει τους 6 και απλα εκανα αυτο που ηθελα...

μην σε αγχωνει το κουταλι...εχουν μια ζωη μπροστα τους να τρωνε με αυτο...και να εισαι σιγουρη πως θα μαθει μια χαρα!

 

Γεια σου γλυκος,

 

ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση,

 

μου ήρθε η περίοδος τον 10ο μήνα του θηλασμού και εκτοτε έχω σταθερή περίοδο-ωορρηξία. Αλλά τι τα θες, δε μπορω να το εκμεταλλευτώ το γεγονός.

Ο δικός μου διανύει τον 13ο μήνα. Είναι μικρός το ξέρω και με έχει ανάγκη αλλά αν περιμένω να σταματήσει να με έχει ανάγκη δεν ξέρω αν θα δω εύκολα 2ο παιδί. Και δε θέλω να κάνω πολλές προσπάθειες εξωσωματικής, θα ήθελα να γίνει πάλι όσο πιο ανώδυνα (σύντομα δηλαδή) γίνεται...

 

Τι να πω...

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

εγω θα σου προτεινα να τον ταιζεις πιο πολυ φαγητο πριν πεσει για υπνο ετσι ωστε να πινει και απο σενα γαλα και να τον κραταει αρκετες ωρες μετα την νυχτα...

δεν θυμαμαι αν την ημερα θηλαζει?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita και Παχαλίτσα ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Πασχαλίτσα όχι δε θηλάζει την ημέρα εκτός από ειδικές περιπτώσεις (δόντια, πυρετός) που όπως καταλαβαίνεις μας πάνε πίσω συνεχώς.

 

Rosalita ας πούμε ότι τοπίνει το ξένο γάλα και το βράδυ, ποιός λέει ότι δε θα θέλει κ στήθος μετά; Αφού δεν το θέλει τόσο για το φαγητό όσο για την επαφή.

Κι εδώ να απαντήσω και στην Πασχαλίτσα ότι τρώει πολύ κατα τη διάρκεια της μέρας και το βράδυ ακόμα κ λίγο πριν κοιμηθεί. Αν τρώμε εμείς ο,τιδήποτε ζηλεύει κ αυτός. Είναι πολύ φαγανός. Αρα δεν τίθεται θέμα πείνας..

 

Κορίτσια έχω αγανακτίσει δε μπορώ να τον καταφέρω μετίποτα να ηρεμεί το βράδυ χωρίς εμένα. Δεν κοιμάται σε καμία περίπτωση με τον πατέρα του αλλά κι αν κατα τύχη κοιμηθεί καμιά φορά ξυπνάει συνέχεια κ το βράδυ και δεν ξανακοιμάται παρα μόνο με στήθος!! Τι να κάνω έχω απηυδήσει από την κούραση και την εξάντληση. Σε λίγο θα αρχίσω να δουλεύω πρωινά. Αν δεν κοιμάμαι θα στουκάρω σε κανέναν δρόμο...:-(:-( Και μη μου πείτε να τον παίρνω μαζί στο κρεβάτι γιατί ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τον έχω στο κρεβάτι κάθε φορά που κλαίει μέχρι να ξανακοιμηθεί αλλά ας μην κρυβόμαστε, τι ύπνο νακάνει κανείς μόνο στο ένα πλευρό με το μωρό να ρουφάει, να φοβάσαι μην το πλακώσεις, να έχεις μήνες να ακουμπήσεις τον άντρα σου...μέχρι πότε νακάνεις τέτοιον ύπνο....

 

Όχι ότι αν κοπεί ο θηλασμόςτο βράδυ δεν θα ξυπνάει αλλά θέλω να αισθάνομαι ότι μπορεί να σηκωθεί κ ο μπαμπάς του να τον ξαναβάλει για ύπνο και όχι να κρέμεται ολοκληρωτικά από μένα...

 

Αλήθεια ενώ ξέρω ότι ο θηλασμός δεν προκαλεί εθισμό νιώθω πως όσο περνά ο καιρός είναι δυσκολότερο να το κόψω και πέφτω κ εγώ σε καταθλιψη που προπαθώ να του το επιβάλλω Ούτε θέλω να τον αφήνω να κλαίει με τις ώρες. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να σταματήσει ούτως ή άλλως και να τον άφηνα... Είναι ικανός να κλαίει μέχρι το πρωι αν δεν τον βάλω στο στήθος.

 

Δεν αντέχω άλλο...

 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ...

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita και Παχαλίτσα ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Πασχαλίτσα όχι δε θηλάζει την ημέρα εκτός από ειδικές περιπτώσεις (δόντια, πυρετός) που όπως καταλαβαίνεις μας πάνε πίσω συνεχώς.

 

Rosalita ας πούμε ότι τοπίνει το ξένο γάλα και το βράδυ, ποιός λέει ότι δε θα θέλει κ στήθος μετά; Αφού δεν το θέλει τόσο για το φαγητό όσο για την επαφή.

Κι εδώ να απαντήσω και στην Πασχαλίτσα ότι τρώει πολύ κατα τη διάρκεια της μέρας και το βράδυ ακόμα κ λίγο πριν κοιμηθεί. Αν τρώμε εμείς ο,τιδήποτε ζηλεύει κ αυτός. Είναι πολύ φαγανός. Αρα δεν τίθεται θέμα πείνας..

 

Κορίτσια έχω αγανακτίσει δε μπορώ να τον καταφέρω μετίποτα να ηρεμεί το βράδυ χωρίς εμένα. Δεν κοιμάται σε καμία περίπτωση με τον πατέρα του αλλά κι αν κατα τύχη κοιμηθεί καμιά φορά ξυπνάει συνέχεια κ το βράδυ και δεν ξανακοιμάται παρα μόνο με στήθος!! Τι να κάνω έχω απηυδήσει από την κούραση και την εξάντληση. Σε λίγο θα αρχίσω να δουλεύω πρωινά. Αν δεν κοιμάμαι θα στουκάρω σε κανέναν δρόμο...:-(:-( Και μη μου πείτε να τον παίρνω μαζί στο κρεβάτι γιατί ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τον έχω στο κρεβάτι κάθε φορά που κλαίει μέχρι να ξανακοιμηθεί αλλά ας μην κρυβόμαστε, τι ύπνο νακάνει κανείς μόνο στο ένα πλευρό με το μωρό να ρουφάει, να φοβάσαι μην το πλακώσεις, να έχεις μήνες να ακουμπήσεις τον άντρα σου...μέχρι πότε νακάνεις τέτοιον ύπνο....

 

Όχι ότι αν κοπεί ο θηλασμόςτο βράδυ δεν θα ξυπνάει αλλά θέλω να αισθάνομαι ότι μπορεί να σηκωθεί κ ο μπαμπάς του να τον ξαναβάλει για ύπνο και όχι να κρέμεται ολοκληρωτικά από μένα...

 

Αλήθεια ενώ ξέρω ότι ο θηλασμός δεν προκαλεί εθισμό νιώθω πως όσο περνά ο καιρός είναι δυσκολότερο να το κόψω και πέφτω κ εγώ σε καταθλιψη που προπαθώ να του το επιβάλλω Ούτε θέλω να τον αφήνω να κλαίει με τις ώρες. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να σταματήσει ούτως ή άλλως και να τον άφηνα... Είναι ικανός να κλαίει μέχρι το πρωι αν δεν τον βάλω στο στήθος.

 

Δεν αντέχω άλλο...

 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ...

 

Πρέπει να σου πω πως ακομα και αν αποθηλάσεις, πάλι είναι πολύ πιθανό πως ο μικρός σου δεν θα κοιμάται χωρίς εσένα. Θα ξυπνάει το βράδυ και θα θέλει μόνο εσένα! Δεν το λεω για να μην αποθηλάσεις, γιατι καταλαβαίνω απόλυτα αυτα που νοιώθεις. Στο λεω απλά απο εμπειρία. Ο μικρός μου αποθήλασε 10 μηνων. Μέχρι 3 ετών (και πολλές φορές ακομα και σήμερα που ειναι 4 ετων) οταν ξυπνουσε το βράδυ δεν ήθελε κανεναν αλλο, παρα μόνο εμένα. Αν πήγαινε ο μπαμπας του, γινόταν πανικός! Τον έπιανε υστερία! Τρεις χειρότερα κλάματα, φωνές, κακό, να μην ηρεμει με τίποτα αν δεν πάω εγω.

Τωρα ειναι πολυ καλύτερα τα πράγματα. Οχι τόσο επειδη δεν ζητάει εμένα, αλλά αρκετές φορές πια, μπορεί και ο μπαμπας του να τον ηρεμίσει. Υπάρχουν όμως και πολλές φορές που μόλις τον δει θα του πει απλά "ΦΥΓΕΕΕΕ!!!! Θέλω μόνο τη μαμαααααααααα!!!!!!!!"

 

Ο υπνος είναι εμγάλο θέμα. Απο τότε που γεννηθηκε ο μικρός, υπήρξε μόνο μια χρυση περίοδος μερικών μηνων που κοιμόταν καλα ο μικρός. Σε γεννικές γραμμές, ξυπνάει σχεδόν κάθε νυτα 2-3 φορές.

Η μικρή δε, θηλάζει 2-3 φορές μες τη νυχτα αλλα οκ ειναι μικρή ακομα

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου πω πως ακομα και αν αποθηλάσεις, πάλι είναι πολύ πιθανό πως ο μικρός σου δεν θα κοιμάται χωρίς εσένα. Θα ξυπνάει το βράδυ και θα θέλει μόνο εσένα! Δεν το λεω για να μην αποθηλάσεις, γιατι καταλαβαίνω απόλυτα αυτα που νοιώθεις. Στο λεω απλά απο εμπειρία. Ο μικρός μου αποθήλασε 10 μηνων. Μέχρι 3 ετών (και πολλές φορές ακομα και σήμερα που ειναι 4 ετων) οταν ξυπνουσε το βράδυ δεν ήθελε κανεναν αλλο, παρα μόνο εμένα. Αν πήγαινε ο μπαμπας του, γινόταν πανικός! Τον έπιανε υστερία! Τρεις χειρότερα κλάματα, φωνές, κακό, να μην ηρεμει με τίποτα αν δεν πάω εγω.

Τωρα ειναι πολυ καλύτερα τα πράγματα. Οχι τόσο επειδη δεν ζητάει εμένα, αλλά αρκετές φορές πια, μπορεί και ο μπαμπας του να τον ηρεμίσει. Υπάρχουν όμως και πολλές φορές που μόλις τον δει θα του πει απλά "ΦΥΓΕΕΕΕ!!!! Θέλω μόνο τη μαμαααααααααα!!!!!!!!"

Πόσο δίκιο έχεις!

Το ίδιο περίπου συμβαίνει και σε μένα με την κόρη μου (τώρα είναι 2,5χρ -αποθηλάσαμε στους 16,5μ)

Και μη μου πείτε να τον παίρνω μαζί στο κρεβάτι γιατί ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τον έχω στο κρεβάτι κάθε φορά που κλαίει μέχρι να ξανακοιμηθεί αλλά ας μην κρυβόμαστε, τι ύπνο νακάνει κανείς μόνο στο ένα πλευρό με το μωρό να ρουφάει, να φοβάσαι μην το πλακώσεις, να έχεις μήνες να ακουμπήσεις τον άντρα σου...μέχρι πότε νακάνεις τέτοιον ύπνο....

Θα σου περιγράψω λίγο και τη δική μου εμπειρία μπας και βοηθήσει...

Η Σοφία αποθηλάζοντας ΔΕΝ σταμάτησε να ξυπνάει. Μετά από τουλάχιστον 3 μήνες άρχισε ιιιισως να κοιμάται λίιιγο καλύτερα -δλδ ξυπνούσε μόνο 2-3 φορές και ξανακοιμόταν σχετικά ευκολότερα. Εννοείται ότι στάνταρ τη μισή -αν όχι όλη τη νύχτα την περνούσε στο κρεβάτι μας ή εγώ στο δικό της και κανείς μας δεν κοιμόταν καλά...όσο κοιμόταν. Και κάθε 2-3 βράδια στην ωραία παρέα ερχόταν και ο αδερφός της για κάποιες ώρες. Μιλάμε για τρελό στριμωξίδι:lol:

Ο ύπνος της βελτιώθηκε αρκετά βγάζοντας την πάνα τον περασμένο Μάιο (2χρ) και το καλοκαίρι ζήσαμε ένα όνειρο. Δεν (μας) ξυπνούσε παρά μόνο αν ήθελε τσίσα της. Το μυστικό? Ιούλιο στο εξοχικό και Αύγουστο σε διακοπές κοιμόμασταν όλη η οικογένεια σε 1 δωματιο.

Με το που γυρίσαμε στη Αθήνα ξανάρχισε το πανιγύρι :?

Πήρα λοιπόν απόφαση ότι βασικά χρειάζεται την ασφάλεια ότι είμαστε κοντά. Της έβαλα ένα στρωματάκι δίπλα στο κρεβάτι μας -στο πάτωμα- και της είπα ότι αν ξυπνάει το βράδυ και θέλει παρέα μπορεί να έρχεται και να κοιμάται εκεί γιατί έχει μεγαλώσει πολύ και δεν χωράμε πια στο μεγάλο κρεβάτι. Έρχεται κάθε βράδυ -μεταξύ 2 και 4- και ξαπλώνει μόνη της χωρίς να με ξυπνήσει. Βέβαια την ακούω και φροντίζω να τη σκεπάσω αλλά δεν σηκώνομαι:-D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια SOS.Το κορίτσι μου είναι έξι και κάτι μηνών και ενώ προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα να της δώσω φρουτόκρεμα και γεύμα λαχανικων (ο γιατρός είπε και τα δύο μαζί γιατί δεν έδωσα φρουτοκρεμα από τον πέμπτο και τώρα θέλει τα λαχανικά για το σίδηρο και τις βιταμίνες) και η χαρά της δεν λέγεται, γιατί απλά δεν υπάρχει!!! Σε κάθε κουταλιά που προσπαθώ να της δώσω η αηδία είναι ζωγραφισμένη στο μουτράκι της, τη μισή μου τη βγάζει, με αποφεύγει και μετά από κανένα τεταρτάκι και πέντε δέκα κουταλιές, αρχίζει να γκρινιάζει γιατί ζορίζεται.... Τι να κάνω;;; Υπομονή ή μήπως έχει καμία κανένα μαγικό κόλπο να δοκιμάσω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια SOS.Το κορίτσι μου είναι έξι και κάτι μηνών και ενώ προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα να της δώσω φρουτόκρεμα και γεύμα λαχανικων (ο γιατρός είπε και τα δύο μαζί γιατί δεν έδωσα φρουτοκρεμα από τον πέμπτο και τώρα θέλει τα λαχανικά για το σίδηρο και τις βιταμίνες) και η χαρά της δεν λέγεται, γιατί απλά δεν υπάρχει!!! Σε κάθε κουταλιά που προσπαθώ να της δώσω η αηδία είναι ζωγραφισμένη στο μουτράκι της, τη μισή μου τη βγάζει, με αποφεύγει και μετά από κανένα τεταρτάκι και πέντε δέκα κουταλιές, αρχίζει να γκρινιάζει γιατί ζορίζεται.... Τι να κάνω;;; Υπομονή ή μήπως έχει καμία κανένα μαγικό κόλπο να δοκιμάσω;;;

 

Αν τα εισάγεις όλα μαζί στο πρόγραμμα, σε περίπτωση που το κοριτσάκι σου παρουσιάσει αλεργία, πώς θα ξέρεις σε τι από όλα έχει αλεργία;

Επίσης, τις πρώτες (.....5......10) φορές να είσαι ικανοποιημένη και με 3-4 κουταλίτσες.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

άντε πές μου εσύ πως θα καταλάβω... έτσι μου είπε ο παιδίατρος και εγώ τον άκουσα.... βέβαια φρούτο, παρόλο που δεν της έδινα φρουτόκρεμα, φρούτο (μήλο, ροδάκινο, μπανάνα) της έδινα να δοκιμάζει και να πιπιλάει, και δεν μου εμφένισε κανένα πρόβλημα. Δηλαδή αυτά τα κουταλάκια να με κάνουν να χοροπηδάω;;; Εχτές προσπαθήσαμε να φάμε (μόνο καρότο και κολοκυθάκι για να είναι γλυκούτσικο) και έφαγε πέντε κουταλάκια... Είδα και απόειδα και είπα να κάνω αυτό που λένε αρκετοί επιστήμονες : να την αφήσω να πειραματιστεί με το φαγητό της : χέρια μέσα, να πιάνει το μπολάκι, να προσπαθεί να το δαγκώσει (έχουμε και δύο δόντια) και έτσι σιγά - σιγά έφαγε αρκετό. βέβαια μετά κάναμε μπάνιο!!! Για να δούμε... Το έχει δοκιμάσει καμία σας αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλε μια χαρα τα παει το παιδακι σου. Τι ηθελες εσυ ? Απο την πρωτη μερα να φαει ολο το πιατο ? Κι επισης καλα εκανες και την αφησες να πειραματιστει. Απλα δεν θα τα ξεκινησεις ολα μαζι. Καθε δυο μερες θα της δινεις και κατι καινουργιο για να ξερεις μην τυχον την πειραξει κατι.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ ένα πρόβλημα μου. Θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά δεν θέλω να πάρω τα χάπια που μου είπε ο γιατρός. ο λόγος που το σταματάω είναι καθαρά ψυχολογικός. Νιώθω ότι πνίγομαι. Το μωρό νευριάζει και δεν τρώει, κλαίει πολύ κι εγω αισθάνομαι πολύ εγκλωβισμένη.Το μωρό μου είναι 3 μηνών. Εδώ και 15 μέρες το έχω σταματήσει από το στήθος. Στην αρχή του έδινα 2-3 φορές την ημέρα το γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο. Τώρα του δίνω ξένο γάλα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κόψω εγώ το γάλα από το στήθος. Μίλησα με το σύνδεσμο συμβούλων θηλασμού και μου είπαν να βγάζω με το θήλαστρο ΄κάθε φορά που νιώθω το στήθος μου πρησμένο αλλά όχι να το αδειάζω τελείως και σε 3-4 βδομάδες το γάλα θα σταματήσει. Το ξεκίνησα εδω και 4 μέρες και το αποτέλεσμα είναι να πετρώσουν και τα 2 μου στήθη. Τα αποσυμφόρησα κάπως αλλά έχω πολύ πόνο. Υπάρχει καμια πιθανότητα να τα καταφέρω έτσι ή πρεπει να πάρω τα χάπια όπως λεει ο γιατρός? Το πρόβλημα είναι ότι αν πάθω κάποια παρενέργεια, όπως π.χ. ιλίγγους δεν έχω κανέναν να μου κρατήσει το μώρό. τι να κάνω? Είμαι εντελώς απελπισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του έδινα 2-3 φορές την ημέρα το γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο.

 

Αντλούσες 2-3 φορές ή περισσότερες;

Πόσο γάλα αντλούσες το 24ωρο;

να βγάζω με το θήλαστρο ΄κάθε φορά που νιώθω το στήθος μου πρησμένο αλλά όχι να το αδειάζω τελείως

πριν το άδειαζες εντελώς;

 

Το ξεκίνησα εδω και 4 μέρες και το αποτέλεσμα είναι να πετρώσουν και τα 2 μου στήθη.

πόσες αντλήσεις έκανες το 24 ωρο;

πόσο γάλα άντλησες το κάθε 24ωρο;

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν πάθω κάποια παρενέργεια, όπως π.χ. ιλίγγους δεν έχω κανέναν να μου κρατήσει το μώρό. τι να κάνω?

εννοείς να πάθεις παρενέργεια από τη συμφόρηση ή από τα χάπια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι.Καταρχην ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Στην αρχή το άδειαζα εντελώς το στήθος με το θήλαστρο. Συνήθως έκανα 2-3 αντλήσεις το 24ωρο και έβγαζα συνολικά γύρω στα 450 ml και από τα 2 στήθη. Μετά το σταμάτησα αυτό και άρχισα να να αντλώ κάθε φορά που το έβλεπα ότι άρχιζε να πρήζεται με αποτέλεσμα να αντλώ περίπου ανά 4 ώρες γύρω στα 40-50 ml από κάθε στήθος ώστε να ξεπρήζεται κάπως. Τότε ήταν που πέτρωσαν και τα 2 στήθη. Να σημειώσω ότι το δεξί μου στήθος έχει μια ευαισθησία και ακόμα και όταν θήλαζα αποκλειστικά είχε πετρώσει 3 φορές.

Τώρα ήδη από την Παρασκευή που έστειλα το μήνυμα το σταμάτησα κι αυτό και ξανάβαλα το μωρό στο στήθος. Το βάζω 3 φορές την ημέρα, χοντρικά ανα 7-9 ώρες. Στα 3 αυτά γεύματα τρώει μόνο στήθος και στα υπόλοιπα 3 (τρώει 6-7 γεύματα συνολικά την ημέρα) τρώει μπουκάλι.

Το έκανα αυτό επειδή μου είπαν ότι αν αρχίσω σιγά σιγά να μειώνω κι άλλο τα γεύματα, δηλαδή να τα κάνω 2 και μετά 1 μήπως κοπεί από μόνο του. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα ή όσο τρώει το μωρό απο το στήθος τόσο αυτό θα παράγει γάλα?

Πες μου ειλικρινά πιστεύειες ότι κάνω όλο βλακείες? Πάντως η πρόθεση μου είναι να το κόψω όσο μπορώ πιο ανώδυνα και για το μωρό και για το στήθος.

Οσον αφορά στις περενέργειες που με ρωτάς εννοώ από τα χάπια, δεδομένου ότι δεν έχω κανένα να έρθει σπίτι να με βοηθήσει σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ και πάλι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή το άδειαζα εντελώς το στήθος με το θήλαστρο. Συνήθως έκανα 2-3 αντλήσεις το 24ωρο και έβγαζα συνολικά γύρω στα 450 ml και από τα 2 στήθη.

το γάλα που έχεις είναι αρκετό και μάλιστα με δεδομένό ότι το αντλείς μόνο με τόσο λίγε αντλήσεις, σημαίνει ότι έχεις τάσεις υπερπαραγωγής και γι αυτό πέτρωσε

 

αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο αποθηλασμού

 

Μετά το σταμάτησα αυτό και άρχισα να να αντλώ κάθε φορά που το έβλεπα ότι άρχιζε να πρήζεται με αποτέλεσμα να αντλώ περίπου ανά 4 ώρες γύρω στα 40-50 ml από κάθε στήθος ώστε να ξεπρήζεται κάπως. Τότε ήταν που πέτρωσαν και τα 2 στήθη.

Αυτό που αντλούσες ήταν λίγο σε σχέση με την παραγωγή, και γι αυτό σου πέτρωσε.

Να σημειώσω ότι το δεξί μου στήθος έχει μια ευαισθησία και ακόμα και όταν θήλαζα αποκλειστικά είχε πετρώσει 3 φορές.

Αν αυτό παράγει περισσότερο, θα το προσέχεις να ατλείς ή να θηλάζεις πιο συχνά και πιο πολύ (εννοείται όχι τόσο που να αυξηθεί το γάλα).

 

Το βάζω 3 φορές την ημέρα, χοντρικά ανα 7-9 ώρες. Στα 3 αυτά γεύματα τρώει μόνο στήθος και στα υπόλοιπα 3 (τρώει 6-7 γεύματα συνολικά την ημέρα) τρώει μπουκάλι.

Αν αυτό το σχήμα σε βολεύει, μένεις σε αυτό, για όσο πάει.

Αν θέλεις να προχωρήσεις σύντομα σε μείωση, θα πρέπει να το κάνεις προσεκτικά, ιδιαίτερα για το πιο παραγωγικό στήθος.

Το έκανα αυτό επειδή μου είπαν ότι αν αρχίσω σιγά σιγά να μειώνω κι άλλο τα γεύματα, δηλαδή να τα κάνω 2 και μετά 1 μήπως κοπεί από μόνο του. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα ή όσο τρώει το μωρό απο το στήθος τόσο αυτό θα παράγει γάλα?

Υπάρχει αλλά αν νομίζεις ότι η διαδικασία προχωράει αργά από μόνη της, μπορείς να πίνεις φασκόμηλο. Τρία φλιτζάνια την ημέρα θα σε βοηθήσουν να μειώσεις πιο εύκολα την παραγωγή.

 

Πες μου ειλικρινά πιστεύειες ότι κάνω όλο βλακείες? Πάντως η πρόθεση μου είναι να το κόψω όσο μπορώ πιο ανώδυνα και για το μωρό και για το στήθος.

Κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς. Έχεις αρκετό γάλα και είναι δύσκολο να το διαχειριστείς και να προχωρήσεις στον αποθηλασμό, γι αυτό σου πρότεινα και το φασκόμηλο.

 

Οσον αφορά στις περενέργειες που με ρωτάς εννοώ από τα χάπια, δεδομένου ότι δεν έχω κανένα να έρθει σπίτι να με βοηθήσει σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο.

Κατάλαβα, έχεις δίκιο και καλύτερα είναι να ακολουθήσεις την άλλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!χρειαζομαι συμβουλες για αποθηλασμο.εχω ενα μωρακι 5,5 μηνων το οποιο τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γαλα το οποιο του παρεχω με αποκλειστικες αντλησεις με το sympony.μεχρι τωρα αντλουσα 6-7 φορες την ημερα απο 200 ml καθε 4 ωρες δηλ περιπου.επειδη θελω να σταματησω την διαδικασια στο 6 μηνο λογω κουρασης αλλα δεν θελω να παρω χαπια ,αν μπορω δηλαδη να τα αποφυγω,αρχισα να βγαζω γαλα ανα 5,5 περιπου ωρες εδω και μια εβδομαδα.η ποσοτητα που βγαζω το 24ωρο ειναι περιπου 1κιλο!καταλαβαινω οτι με τοσο γαλα δεν θα σταματησω στο 6 μηνο .τι μπορω να κανω ωστε να μειωθει η παραγωγη και εστω, δεδομενου οτι το μωρακι μου θ αρχισει να τρωει κρεμες να του δινω γαλα συμπηρωματικα και σιγα σιγα να κοψω τις αντλησεις?

Link to comment
Share on other sites

aglaia, σ'ευχαριστώ πάλι για την απάντηση. Οταν εννοείς ότι θα χρειαστώ περισσότερο χρόνο αποθηοασμού πόσο υπολογίζεις? Πάνω από 2 μήνες?

Επίσης, τι προτείνεις? Σε πόσο καιρό να δοκιμάσω να μειώσω τις φορές του θηλασμού, δηλαδή από 3 να τις κάνω 2 περίπου ανα 12ωρο? Αν παραμέινω στις 3 για κανενα 15μερο και μετά δοκιμάσω να τις κάνω 2 το θεωρείς πολύ σύντομα?

Πάντως πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το κόψω φυσιολογικά έστω κι αν πάρει λίγο περισσότερο χρόνο? Τι σου λέει η εμπειρία σου, γιατί εγώ είμαι εντελώς άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!χρειαζομαι συμβουλες για αποθηλασμο.εχω ενα μωρακι 5,5 μηνων το οποιο τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γαλα το οποιο του παρεχω με αποκλειστικες αντλησεις με το sympony.μεχρι τωρα αντλουσα 6-7 φορες την ημερα απο 200 ml καθε 4 ωρες δηλ περιπου.επειδη θελω να σταματησω την διαδικασια στο 6 μηνο λογω κουρασης αλλα δεν θελω να παρω χαπια ,αν μπορω δηλαδη να τα αποφυγω,αρχισα να βγαζω γαλα ανα 5,5 περιπου ωρες εδω και μια εβδομαδα.η ποσοτητα που βγαζω το 24ωρο ειναι περιπου 1κιλο!καταλαβαινω οτι με τοσο γαλα δεν θα σταματησω στο 6 μηνο .τι μπορω να κανω ωστε να μειωθει η παραγωγη και εστω, δεδομενου οτι το μωρακι μου θ αρχισει να τρωει κρεμες να του δινω γαλα συμπηρωματικα και σιγα σιγα να κοψω τις αντλησεις?

 

Στόχος σου θα είναι να μειώσεις αρχικά τα ml που αντλείς κάθε φορά: λογικά μέχρι τώρα ξέρεις πόσα βγάζεις τη φορά. Θα σταματάς λοιπόν την άντληση 10-20ml νωρίτερα. Ανά 2-3 μέρες μπορείς να μειώνεις κι άλλο. Όταν μειώσεις περίπου στο μισό αυτό που βγάζεις, μπορείς μειώσεις και αντλήσεις. Αν το στήθος αρχίζει να πετρώνει, τότε σημαίνει ότι προχώρησες γρήγορα. Θα σου πάρει λίγο χρόνο έτσι γιατί βγάζεις πολύ γάλα, αλλά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου μήπως και λύσω κάποια απορία.

Αρχικά το φόρουμ με βοήθησε να θηλάσω τη μικρούλα μου για 15 μήνες!!

Στους 13 μήνες περίπου σταμάτησα τις μεσημεριανές αντλήσεις (με το symphony) γιατί την θήλαζα πρωί και βράδυ και το μεσημεριανό το αντλημένο της άρχισα να της το δίνω μετά το βραδυνό το θηλασμό μιας και το απόθεμά μου στη κατάψυξη δε χωρούσε!!!

Στην αρχή κάποιες φορές όταν γυρνούσα από τη δουλειά αισθανόμουν το στήθος πρησμένο οπότε τη θήλαζα μετά το φαγητό της. Σήμερα, μετά από 2 μήνες περίπου, έχω σταματήσει το πρωινό το θηλασμό, θηλάζει μόνο βράδυ, το στήθος μου δεν το αισθάνομαι βαρύ, αλλά όταν το πιέχω πετάγεται γάλα. Βέβαια πίνει φρέσκο γάλα μετά το θηλασμό και θεωρώ ότι με έχει για πιπίλα γιατί πλέον δεν την ακούω να καταπίνει.

Ο θηλασμός ήταν μια μοναδική εμπειρία και ανυπομονώ να τη ξαναζήσω.

(ΔΕν έχω σκοπό να πάρω χάπι αποθηλασμού και νομίζω ότι μέχρι εδώ τα έχω καταφέρει καλά...!!)

Καλή συνέχεια σε όλες τις θηλάζουσες και... αποθηλάζουσες μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Στόχος σου θα είναι να μειώσεις αρχικά τα ml που αντλείς κάθε φορά: λογικά μέχρι τώρα ξέρεις πόσα βγάζεις τη φορά. Θα σταματάς λοιπόν την άντληση 10-20ml νωρίτερα. Ανά 2-3 μέρες μπορείς να μειώνεις κι άλλο. Όταν μειώσεις περίπου στο μισό αυτό που βγάζεις, μπορείς μειώσεις και αντλήσεις. Αν το στήθος αρχίζει να πετρώνει, τότε σημαίνει ότι προχώρησες γρήγορα. Θα σου πάρει λίγο χρόνο έτσι γιατί βγάζεις πολύ γάλα, αλλά είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

 

σ ευχαριστω,θα προσπαθησω δηλαδη να μην αδειαζω το στηθος τελειως να αφηνω λιγο περιθωριο και βλεπουμε.προς το παρον θα βγαζω καθε 6 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

aglaia, σ'ευχαριστώ πάλι για την απάντηση. Οταν εννοείς ότι θα χρειαστώ περισσότερο χρόνο αποθηοασμού πόσο υπολογίζεις? Πάνω από 2 μήνες?

Επίσης, τι προτείνεις? Σε πόσο καιρό να δοκιμάσω να μειώσω τις φορές του θηλασμού, δηλαδή από 3 να τις κάνω 2 περίπου ανα 12ωρο? Αν παραμέινω στις 3 για κανενα 15μερο και μετά δοκιμάσω να τις κάνω 2 το θεωρείς πολύ σύντομα?

Πάντως πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το κόψω φυσιολογικά έστω κι αν πάρει λίγο περισσότερο χρόνο? Τι σου λέει η εμπειρία σου, γιατί εγώ είμαι εντελώς άσχετη.

 

Σίγουρα μπορείς να διακόψεις τη διαδικασία φυσιολογικά!

 

Οι 2 μήνες είναι αρκετά μεγάλο διάστημα, νομίζω ότι δεν θα χρειαστείς τόσο. Θα συνεχίσεις με θηλασμό ή με αντλήσεις;

 

Το ρωτώ γιατί στο θηλασμό δεν ελέγχεις πόσο πίνει το μωρό και θα βασιστείς κυρίως στο φασκόμηλο.

 

Αν δεν θηλάζεις και αντλείς, θα σου δώσω οδηγίες για τις αντλήσεις.

 

Επίσης έχει σημασία πόσο επείγον είναι για σένα. Αν δεν είναι τόσο επείγον, η προσέγγιση είναι βλέποντας και κάνοντας. Αν επείγεσαι, θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα στο οποίο θα είσαι κατά κανόνα συνεπής.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω,θα προσπαθησω δηλαδη να μην αδειαζω το στηθος τελειως να αφηνω λιγο περιθωριο και βλεπουμε.προς το παρον θα βγαζω καθε 6 ωρες.

 

Ακριβώς! Το ζητούμενο είναι να μένει τόσο γάλα στο στήθος ώστε να μην πετρώνει αλλά να παίρνει ο εγκέφαλος το μήνυμα ότι το γάλα δεν χρειάζεται, ώστε να μειώσει σταδιακά την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

aglaia καλημέρα,

σκέφτομαι να θηλασω γιατί και ο γυναιολόγος μου είπε ότι η πολλή χρήση του θηλαστρου κάνει ζημιά στο μαστό και δεν θέλω.

Οταν θηλάζω πρέπει να σταματαω το μωρό οταν ακόμα νιώθω το στηθος λίγο φουσκωμένο? Εμένα για να καταλάβεις που τη θηλάζω γύρω στο 8ωρο (ανά 7-9 ωρες ανάλογα ποτε πεινάει) το στήθος έινι πολύ πρησμένο, οπότε την αφήνω να το χαλαρώσει για να μην πάθω καμια ζημια. Πίνει και από τα 2 στήθη στο γέυμα.

Το φασκόμηλο (εννοείς τα φακελάκια που έχει και στο σουπερ μαρκετ) δεν κάνει τίποτα κακό στο μωρό, ε? Πόσες φορες την ημέρα πρέπει να πίνω?

Οσον αφορά στο αν με πιέζει ο χρόνος, όχι ιδιαίτερα από την άποψη ότι δεν δουλέυω αυτή τη στιγμή. Απλά ψυχολογικά νιώθω πιεσμένη. Αν είναι όμως να τα καταφέρω πιστεύω να αντέξω κανά 2μηνο. Τωρα για παραπάνω τι να πω?? Για μένα όσο γρηγορότερα τόσο το καλύτερο

Περιμένω οδηγίες σου. Σ'ευχαριστώ πάλι εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...