Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν ξέρω στα πρόωρα μέχρι ποια ηλικία "διορθώνεται" η ηλικία και πώς, ώστε να μπορεί να πει κάποιος ότι τα δίδυμα έχουν συγκεκριμένες ανάγκες και συμπεριφορά λόγω διορθωμένης ηλικίας. Τα δικά σου όμως θεωρούνται τελειόμηνα.

Δεν έχω εμπειρία από δίδυμα και έτσι δεν έχω κάποια συμβουλή να δώσω (κάτι που να μην το ξέρεις ήδη) αλλά νομίζω ότι και να αποθηλάσεις, πάλι μια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη ... με ένα παιδί, ο θηλασμός ήταν "εργαλείο" ηρεμίας, ανάπαυλας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο δίδυμα αγοράκια 13 μηνών, τα οποία θήλασα επιτυχώς αποκλειστικά τους πρώτους 7 μήνες και συνέχισα τον θηλασμό μέχρι και σήμερα με συμπλήρωμα τις στερεές πλέον τροφές.

Νομίζω όμως πλέον ότι θέλω να αποθηλάσω. Νιώθω κουρασμένη και ενώ πολλές φορές με ευχαριστεί αυτή η επαφή και ο δεσμός με τα αγοράκια μου, δεν μπορώ να τα αφήσω λεπτό αλλού. Θέλουν μόνο εμένα και ότι και να συμβεί τρέχουν να έρθουν στο στήθος μου. Δεν θα είχα πρόβλημα να συνεχίσω τον θηλασμό αν ήταν μόνο πρωί βράδυ ή έστω και μεσημέρι. Το θέμα είναι ότι θηλάζουν πολλές φορές την ημέρα και αυτό περιορίζει τις κινήσεις μου. Δεν έχω βοήθεια με τα μωρά στο σπίτι και έτσι δεν μπορεί κάποιος να τα απασχολεί για να ξεχαστούν. Ανά μισή με μία ώρα θηλάζουν. Μάλιστα δεν τρώνε ιδιαίτερα και τις στερεές τροφές και έτσι τρώνε γάλα για να χορτάσουν. Τρώνε δυό κομματάκια φρούτα και τέρμα. Μια κουταλιά αυγό και τέρμα. 5 κουταλιές φαγητό και τέρμα.

Από το μπιμπερό πίνουν μόνο νερό. Και αυτό, μόλις πιούν λίγο μετά αρχιζουν και δαγκώνουν την πιπίλα και ενώ τρεχει νερό στο στόμα τους το φτύνουν πάνω τους.

Δοκίμασα να τους δώσω ξένο γάλα με μπιμπερό ώστε να ξεκινήσω σταδιακό αποθηλασμό γιατί θεωρώ άσχημο τον απότομο αποθηλασμό. Δοκίμασα όλα τα γάλατα και δεν τα θέλανε. Δοκιμάζανε λίγο, το φτύνανε και μου πετούσαν το μπιμπερό στα μούτρα. Μετά δοκίμασα με το καλαμάκι, τα ίδια. Με ποτήρι, τα ίδια. Τους έβαλα μέσα corn flakes, τα ίδια. Δοκίμασα να τους το δώσει άλλος το γάλα, τίποτα....

Απλά πολλές φορές νιώθω ότι δεν χορταίνουν από το γάλα μου, γι' αυτό και θηλάζουν τόσες πολλές φορές... Και το βράδυ ξυπνάνε πολλές φορές, εναλλάξ και έτσι δεν καταφέρνω να κοιμηθώ καλά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε..να με συμβουλέψετε?

Συγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ που με ακούσατε.:P:p

 

Διαβασα την ιστορια σου κ εχω να σου πω ενα μπραβο!!!:PΔυστυχως δε γνωριζω τι μπορεις να κανεις :rolleyes: Απλα αισθανθηκα την αναγκη να σου πω συνχαρητηρια που τα καταφερες τοσο καλα με δυο παιδια....σε θαυμαζω!!!!

 

Δε ξερω τι θα εκανα στη θεση σου..Μονο μια συμβουλος θα μπορουσε να σε βοηθησει

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θελω να σε συγχαρω που τα καταφερες τοσο καλα...εγω στην φαση που εισαι εσυ ειχα ενα παιδακι και τα ειχα δει ολα...θελω να σου πω οτι τα παιδακια σου φερονται απολυτα φυσιολογικα και οτι το στηθος σου καλυπτει τωρα περισσοτερο οσο ποτε τοσο διατροφικες οσο και συναισθηματικες αναγκες...

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ τονισω ειναι οτι εγω με τον θηλασμο καταφερνω να "συγκρατω" τις ακραιες αντιδρασεις και τον θυμο που βγαζουν τα παιδακια συνηθως μεχρι τα 2,5 τους που μπορεις να συνενοηθεις καλυτερα μαζι τους και να μιλησουν και αυτα....Βλεπω δλδ τον μικρο που ειναι 23 μηνων οτι αντιδρα πολυ πιο ηπια,οτι χαλαρωνει πολυ στο στηθος οτι οταν στεναχωριεται/βαριεται/γκρινιαζει δεν εχουμε επεισοδια που κρατανε πολυ ουτε μουρμουρα απλα ερχεται με χαιδευει πινει το γαλατακι του και ως δια μαγειας μετα απο 2-3' ολα ειναι μια χαρα...

 

Για μενα οπως εχει ξανα διατυπωθει ο θηλασμος ειναι ενα αναντικαταστατο ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λένα και MArianthi σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και να χαίρεστε κι εσείς τα παιδάκια σας :)

Όπως είπα, εαν οι θηλασμοί τους περιορίζονταν μόνο σε πρωινούς και βραδυνούς δεν θα σκεφτόμουν να τον κόψω τουλάχιστον μέχρι τα δύο. Το πρόβλημα όμως είναι οι απεριορίστοι θηλασμοί μέσα στην μέρα. Νομίζω ότι με θέλουν με το στήθος έξω και όπως τους έρθει να θηλάσουν. Μόνο που εγώ, ούτε δουλειές μπορώ να κάνω ούτε τίποτε άλλο.

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λένα και MArianthi σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και να χαίρεστε κι εσείς τα παιδάκια σας :)

Όπως είπα, εαν οι θηλασμοί τους περιορίζονταν μόνο σε πρωινούς και βραδυνούς δεν θα σκεφτόμουν να τον κόψω τουλάχιστον μέχρι τα δύο. Το πρόβλημα όμως είναι οι απεριορίστοι θηλασμοί μέσα στην μέρα. Νομίζω ότι με θέλουν με το στήθος έξω και όπως τους έρθει να θηλάσουν. Μόνο που εγώ, ούτε δουλειές μπορώ να κάνω ούτε τίποτε άλλο.

 

Μπορεις μελιγη προσπαθεια να τους αποσπας την προσοχη για να μην ζητουν τοσο συχνα στηθος...αν παλι θελεις να αποθηλασεις τελειως μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν εχω περασει απο αυτο το σταδιο...φανταζομαι κοβεις σταδιακα και ομαλα τους θηλασμους,αποσπας παλι,εξηγεις και ο,τι καταλαβουν με απλα λογακια και αν ολα πανε καλα σε καποιες βδομαδες θα φτανεις στο τελος!

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις μελιγη προσπαθεια να τους αποσπας την προσοχη για να μην ζητουν τοσο συχνα στηθος...αν παλι θελεις να αποθηλασεις τελειως μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δεν εχω περασει απο αυτο το σταδιο...φανταζομαι κοβεις σταδιακα και ομαλα τους θηλασμους,αποσπας παλι,εξηγεις και ο,τι καταλαβουν με απλα λογακια και αν ολα πανε καλα σε καποιες βδομαδες θα φτανεις στο τελος!

 

Αχ δυστυχώς αυτό δεν το καταλαβαίνουν.... Ακόμα και αν έχουν λυσσάξει στην πείνα και τους δώσω ξένο το φτύνουν και ουρλιάζουν και τραβάνε να μου κατεβάσουν την μπλούζα.

Τους αποσπώ πολλές φορές την προσοχή αλλά είναι μόνο για 5-10 λεπτά το πολύ! Φαντάσου ότι μόνο το βράδυ μέχρι να κοιμηθούν θηλάζουν περίπου 8 φορές ο καθένας (από τις 8μμ μέχρι τις 12). :shock::shock:

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jasmini, δύσκολη η κατάσταση! Όπως σου είπανε και παραπάνω, στην ηλικία που είσαστε, είναι πολύ συχνό να περνάνε μια φάση τα παιδιά που ζητάνε συνέχεια στήθος! Ακόμα και παιδάκια που μέχρι τότε έτρωγαν καλά στερεές, ξαφνικά μειώνουν τις στερεές και αυξάνουν τους θηλασμούς! Μάλλον ο θηλασμός στη φάση αυτή που κατακτούν όλο και περισσότερα πράγματα τους προσφέρει συναισθηματική ασφάλεια!

Στην περίπτωσή σου είναι πολύ δύσκολο να ανταποκριθείς απεριόριστα και χωρίς όρους γιατί είναι δίδυμα και είσαι χωρίς βοήθεια. Μάλλον το θέμα σου δεν είναι ο αποθηλασμός (εφόσον και τα μωρά δεν ανταποκρίνονται καθόλου καλά στον αντιπερισπασμό και δεν θέλεις να γίνει βίαια, πιστεύω θα ήταν καλό να το μεταθέσεις για αργότερα, όταν θα είναι πιο χαλαροί με τον θηλασμό).

Αυτό που θα πρότεινα είναι να μπουν κάποια όρια και κυρίως να προσπαθήσεις να θηλάζουν την ίδια ώρα, δηλαδή όταν θα έρχεται ο ένας να φωνάζεις και τον άλλο, να συγχρονιστούνε κατά κάποιον τρόπο! Θα μπορούσε να γίνει αυτό ή δεν δέχονται να θηλάσουν αν τους προτείνεις παρά μόνο αν το ζητήσουν εκείνοι; Επίσης, να προσπαθείς να μη σε βλέπουν συχνά να κάθεσαι, να είσαι όσο γίνεται απασχολημένη, όταν η μαμά κάθεται, είναι σίγουρο ότι το μωρό σ' αυτή την ηλικία θα θυμηθεί να θηλάσει!

Υπάρχει ένα θέμα, νομίζω στην ενότητα του αποκλειστικού θηλασμού. Λέγεται αποκλειστικός θηλασμός διδύμων. Θα μπορούσες να γράψεις εκεί, να δεις πώς χειρίστηκαν τις καταστάσεις αυτές διδυμομαμάδες που έχουν θηλάσει παιδιά της ηλικίας των δικών σου και να πάρεις ίσως ιδέες.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Πραγματικά με καθησύχασες λίγο γιατί νόμιζω ότι γυρίζαμε πίσω στον αποκλειστικό θηλασμό. Είναι ίσως καλύτερα να εγκαταλείψω τις προσπάθειες για τώρα και να ξεκινήσω πάλι αργότερα όταν θα περάσουν αυτή την φάση? Και πότε την περνάνε αυτή τη φάση?

Μια κοπέλα (λογοθεραπεύτρια) μου είπε ότι δεν υπάρχει σταδιακός αποθηλασμός και το πιό σωστό και εύκολο και πιό ανώδυνο για τα παιδιά είναι ο απότομος αποθηλασμός με χάπι. Θα γκρινιάξουν λέει 2-3 μέρες τα μωρά αλλά θα το πάρουν απόφαση, λέει. Ενώ, λέει, με τον σταδιακό, θα επηρεαστεί περισσότερο η ψυχολογία τους και θα βιώσουν πιο έντονα και για μεγαλύτερη διάρκεια την άρνηση του μητρικού και τον αποχωρισμό αυτής της συνήθειας...

Τι έχετε να πείτε για αυτό γιατί με προβλημάτισε λίγο...

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jasmini,καταρχήν ένα μεγάλο μπράβο που τα έχεις καταφέρει τόσο καλά και μάλιστα με δίδυμα!

Για την λογοθεραπεύτρια...τι να πει κανείς! Καταρχήν το χάπι είναι κακό και επικίνδυνο για σένα. Κατά δέυτερον ναι τα παιδιά πιθανότατα θα γκρινιάξουν για 2-3 μέρες και θα το πάρουν απόφαση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι ανώδυνο. Ο αποθηλασμός πρέπει να γίνεται με σεβασμό και αγάπη όπως και ο θηλασμός. Άσε που υπάρχουν και παιδιά που δεν συμβιβάζονται σε 2-3 μέρες και τότε τι κάνεις αν έχεις πάρει το χάπι? :roll:

 

Δεν ξέρω με ποιον τρόπο έχεις προσπαθήσει μέχρι τώρα να εισάγεις το ξένο γάλα. Αυτό που έκανα (περίπου στην ίδια ηλικία) εγώ ήταν να δίνω λίγο φρέσκο γάλα ΜΕΤΑ τον πρωινό θηλασμό την ώρα που ο μεγάλος και εγώ τρώγαμε πρωινό και χωρίς καμία απαίτηση να το πιει. Όπως θα έδινα μια οποιαδήποτε άλλη τροφή. Μετά από αρκετό καιρό (τουλάχιστον 1 μήνα μπορεί και περισσότερο) η Σοφία άρχισε να πίνει μια ικανοποιητική ποσότητα.

Όταν αποφάσισα οριστικά να αποθηλάσουμε στους 16 μήνες άρχισα να της δίνω και το βράδυ ΠΡΙΝ το θηλασμό ώστε να θηλάζει λιγότερο και να μειωθεί η παραγωγή. Τις υπόλοιπες ώρες προσπαθούσα να την καθυστερήσω και να της αποσπάσω την προσοχή.

Η βασική ιδέα πάντως ήταν ότι σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να αντικαταστήσω τον θηλασμό με το ξένο πριν το παιδί το συνηθίσει ως τροφή. Το ίδιο δλδ που έκανα με όλες τις υπόλοιπες τροφές.

Πάντως, επειδή από τα παιδιά δεν ξεφεύγει τίποτα, αν αυτή τη στιγμή αισθάνονται ότι πας να τους πάρεις τα κακτημένα τους, φυσικό είναι να αντιδρούν. Χαλάρωσε, άσε λίγο χρόνο να περάσει και πάρ'το αλλιώς :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ELiza σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου! Η αλήθεια είναι ότι κι εγω σκέφτομαι πολυ έντονα τι θα κάνω σε περίπτωση που πάρω χάπι και αυτά επιμένουν να μην πιουν ξένο..

Όσο για το φρέσκο γάλα, δοκίμασα ότι υπάρχει μέχρι στιγμής σε παιδικό απο φρέσκα, εβαπορε και σκονες. Βασικά επειδή διάβασα και για τα μεταλαγμενα, προτίμησα την σκόνη. Δεν ξέρω αν έκανα καλα, όμως άλλο φρέσκο γάλα για ΄΄μεγαλουσ΄΄ δεν με άφησε ο γιατρός να δώσω. Ο μικρός μου ήπιε σκόνη δυο τρεις φορές απο 40ml αλλα αυτο ήταν.

Θα προσπαθήσω να εφαρμοσω την μεθοδο σου.

Για την απόσπαση όμως της προσοχής μέσα στην μέρα δεν μπορώ να τα καταφέρω... :(

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαπίστωσα ότι μια αλλαγή στις συνήθειες του μωρού μπορεί να βοηθήσει στο να δεχτεί ευκολότερα το ξένο γάλα.

Δλδ: Ήμασταν διακοπές την προηγούμενη εβδομάδα και η μικρούλα μου άρχισε να πίνει φρέσκο γάλα!!! Μέχρι πρότινος, το μόνο συμπλήρωμα που της έδινα ήταν δικό μου αντλημένο γάλα, το βράδυ μετά τον θηλασμό. Ένα πρωί καθώς παίρναμε το πρωινό μας με τον άντρα μου της δίνω φρέσκο αγελαδινό γάλα... το ήπιε μονορούφι!! Τις τελευταίες μέρες, που ενώ περίμενα περίοδο και η παραγωγή μου είναι μειωμένη, της δίνω και το βράδυ φρέσκο γάλα μετά το θηλασμό. Δε το πίνει όλο πάντα (περί τα 100-130μλ) αλλά χαίρομαι που δέχτηκε τελικά το φρέσκο, μιας και αποφάσισα να σταματήσω τις ανλτήσεις. Θα συνεχίσουμε το θηλασμό για όσο ακόμα θέλει, αν και έχω την αίσθηση ότι με έχει περισσότερο για πιπίλα...

Ο θηλασμός ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου, και ελπίζω να τη ζήσω καιπάλι σύντομα!!!

Καλή συνέχει σε όλες τις μανούλες!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;

θηλάζω αποκλειστικά τη ζουζούνα μου εδώ και τεσσεράμιση μήνες και ήδη στους τέσσερις ήμασταν 6.600 (από 3.100 που γεννηθήκαμε!)ΘΡΕΦΤΑΡΙΑ!!! Πριν από δυο εβδομάδες που πήγαμε στον παιδίατρο, μου είπε ότι τον επόμενο μήνα (σ.σ. πέμπτο) θα αρχίσουμε φρουτόκρεμες!!! Του ειπα ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον έκτο, όπως λεει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, και μου είπε ότι "δεν έχει σημασία, του δίνουμε από πιο νωρίς για να συνηθίσει το κουτάλι". Ρε κορίτσια δεν είναι λίγο τυφλοσούρτης αυτό;;;

Γιατί διαβάζω ότι η στιγμή του αποθηλασμού αποφασίζετε από στοιχεία που δίνει το παιδί, δηλ. αν κάθεται μόνο του, αν δείχνει όι δεν χορταίνει με το γάλα μας, αν δείχνει περιέργεια για το φαί μας κλπ...

Η δική μου δεν δείχνει ακόμα τίποτα από όλα αυτά.... Μόλιες βλέπει το στήθος της μαμάς της, ορμάει και δε δίνει σημασία σε τίποτα άλλο;;;

Τι να κάνω;;; να ακούσω τον παιδίατρο ή να κάνω του κεφαλιού μου και να θηλάσω αποκλειστικά μέδχρι τον έκτο;;;:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια κοπέλα (λογοθεραπεύτρια) μου είπε ότι δεν υπάρχει σταδιακός αποθηλασμός και το πιό σωστό και εύκολο και πιό ανώδυνο για τα παιδιά είναι ο απότομος αποθηλασμός με χάπι. Θα γκρινιάξουν λέει 2-3 μέρες τα μωρά αλλά θα το πάρουν απόφαση, λέει. Ενώ, λέει, με τον σταδιακό, θα επηρεαστεί περισσότερο η ψυχολογία τους και θα βιώσουν πιο έντονα και για μεγαλύτερη διάρκεια την άρνηση του μητρικού και τον αποχωρισμό αυτής της συνήθειας...
Αυτά που σου είπαν όχι μόνο δεν στέκουν αλλά όπως λένε ειδικοί, αυτό μπορεί να τραυματίσει την ψυχολογία του παιδιού. όντως ο θηλασμός πρέπει να γίνει με σεβασμό και τρυφερότητα. Έχω διαβάσει ότι κατά τη διάρκεια του αποθηλασμού, πρέπει να ακολουθήσεις τον κανόνα "Δεν προσφέρω, αλλά δεν αρνούμαι κιόλας". Αυτό σημαίνει ότι προσπαθείς να τους δώσεις την εναλλακτική τροφή, αλλά αν το παιδί δεν τη δεχτεί και συνεχίσει να ζητάει το στήθος, δεν του το αρνείσαι... Και επιπλέον, για να βοηθήσεις τα παιδιά να αντέξουν το σοκ αυτού το αποχωρισμού, προσπάθησε να καλύψεις αυτήν την έλλειψη με ακόμα περισσότερη τρυφερότητα και χάδια!!!
Link to comment
Share on other sites

nayasiv, ευτυχώς που τα παιδάκια σου δεν είναι Κινεζάκια, διαφορετικά θα έπρεπε να συνηθίσουν τα chopsticks! Δεν είναι δυνατόν να πιστεύει ο γιστρός ότι το να συνηθίσει κάποιος το κουτάλι είναι κάτι τόσο δύσκολο και μπορεί να γίνει μόνο στον 5ο μήνα και όχι στον 6ο! Το να θηλάσεις αποκλειστικά μέχρι τον 6ο δεν είναι του κεφαλιού σου. Άλλωστε και η δικαιολογία του γιατρού για το κουτάλι δεν είναι και τόσο επιστιμονική ούτε σου έδωσε κάποιον ιατρικό λόγο για πρόωρη εισαγωγή των φρούτων

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;

θηλάζω αποκλειστικά τη ζουζούνα μου εδώ και τεσσεράμιση μήνες και ήδη στους τέσσερις ήμασταν 6.600 (από 3.100 που γεννηθήκαμε!)ΘΡΕΦΤΑΡΙΑ!!! Πριν από δυο εβδομάδες που πήγαμε στον παιδίατρο, μου είπε ότι τον επόμενο μήνα (σ.σ. πέμπτο) θα αρχίσουμε φρουτόκρεμες!!! Του ειπα ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά μέχρι τον έκτο, όπως λεει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, και μου είπε ότι "δεν έχει σημασία, του δίνουμε από πιο νωρίς για να συνηθίσει το κουτάλι". Ρε κορίτσια δεν είναι λίγο τυφλοσούρτης αυτό;;;

Γιατί διαβάζω ότι η στιγμή του αποθηλασμού αποφασίζετε από στοιχεία που δίνει το παιδί, δηλ. αν κάθεται μόνο του, αν δείχνει όι δεν χορταίνει με το γάλα μας, αν δείχνει περιέργεια για το φαί μας κλπ...

Η δική μου δεν δείχνει ακόμα τίποτα από όλα αυτά.... Μόλιες βλέπει το στήθος της μαμάς της, ορμάει και δε δίνει σημασία σε τίποτα άλλο;;;

Τι να κάνω;;; να ακούσω τον παιδίατρο ή να κάνω του κεφαλιού μου και να θηλάσω αποκλειστικά μέδχρι τον έκτο;;;:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλησπέρα! Εγώ θήλασα αποκλειστικά μέχρι περίπου 6,5 μηνών. Οπότε τότε μάθανε το κουτάλι και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα...

Καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nayasiv, ευτυχώς που τα παιδάκια σου δεν είναι Κινεζάκια, διαφορετικά θα έπρεπε να συνηθίσουν τα chopsticks!

:lol::lol::lol:

 

Μην αγχώνεστε κορίτσια, υπάρχει και το finger food!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποθηλάσει φυσικά και χωρίς φάρμακα εδώ και 4 μήνες. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με πρηξίματα όλο αυτό το καιρό. Τις πρώτες μέρες έβγαζα γάλα με το ζούληγμα στο ντουζ (κυρίως από περιέργεια το έκανα). Αλλά γρήγορα σταμάτησα να το ζουλάω για να κοπεί τελείως. Όμως έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό λεκιάζετε το νυχτικό μου όταν δεν φοράω σουτιέν. Αρκετές σταγόνες. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμάς ο καιρός να σκεφτόμαστε (δλδ εγώ το σκέφτομαι) τον αποθηλασμό. Παρ' όλο που έχω διαβάσει αρκετά τώρα που πρέπει να τα εφαρμόσω νοίωθω "περίεργα" και έχω και κάποιες απορίες.

Η μικρή αύριο κλείνει τους 18 μήνες και μέχρι σήμερα θηλάζει όποτε το θελήσει. Πολύ νωρίς, μάλλον, σχεδόν στον χρόνο έχει αρχίσει και θηλάζει στις 3 φορές την ημέρα (πρώι, μεσημέρι, βράδυ) και τον τελευταίο μήνα πολλά βράδια δεν ξυπνάει για γάλα. Στις αρχές του καλοκαιριού έκανε περίπου 2 νυχτερινούς...

Στο τέλος του μήνα τελειώνει το μειωμένο μου ωράριο στην εργασία μου και αυτός είναι ένας παράγοντας που θα ήθελα να ξεκινήσω τον αποθηλασμό. Δεν βιάζομαι αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να κόψω τον μεσημεριανό γιατί δεν θα είμαι στο σπίτι όταν θα είναι η ώρα του ύπνου της. Το μεσημέρι και το βράδυ θηλάζει για να κοιμηθεί.

Σκέφτομαι να αρχίσουμε από τώρα να μην την θηλάζω και να την κοιμίζει ο μπαμπάς της για μεσημέρι και να μην ξεκινήσουμε κατευθείαν μόλις ξεκινήσω το κανονικό ωράριο... Θα λειτουργήσει; Το σκεπτικό μου είναι να είμαι εκεί τον πρώτο καιρό σε περίπτωση που δεν λειτουργεί να την θηλάζω για να μην της έρθει απότομο...

Μία άλλη απορία μου είναι, όταν σταματήσει τον μεσημεριανό θηλασμό πότε θα πρέπει να ξεκινήσω διαδικασίες για τον επόμενο; Ο επόμενος μάλλον θα είναι ο πρωινός γιατί και εκεί θα έχω δυσκολίες λόγω ωραρίου. Τώρα και τρέχω για να φτάσω στην ώρα μου. Συνήθως το πρωί της σηκώνω κοιμισμένη και την θηλάζω. Ποια θα είναι η καλύτερη τακτική; Να μην την σηκώνω αν δεν είναι ήδη ξύπνια; Καμιά φορά ξυπνάει εκείνη την ώρα την θηλάζω και κοιμάτε άλλες 2-3 ώρες. Και αυτό είναι μεγάλο μου άγχος... Τι θα γίνει αν ξυπνάει επειδή πεινάει; Γάλα δεν πίνει αγελάδινό παρα μόνο λίγο με κορν φλέικς!!!

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα... Έμπειρες μανούλες τα φώτα σας!!!;)

 

 

ααα επίσης ένας λόγος που θα ήθελα να αποθηλάσω είναι γιατί, λόγω ιστορικού, δεν θα μπορώ να θηλάζω σε επόμενη εγκυμοσύνη και σκεφτόμαστε μετα τα 2α γενέθλια της μικρούλας μας να κάνουμε προσπάθειες!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποθηλάσει φυσικά και χωρίς φάρμακα εδώ και 4 μήνες. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με πρηξίματα όλο αυτό το καιρό. Τις πρώτες μέρες έβγαζα γάλα με το ζούληγμα στο ντουζ (κυρίως από περιέργεια το έκανα). Αλλά γρήγορα σταμάτησα να το ζουλάω για να κοπεί τελείως. Όμως έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό λεκιάζετε το νυχτικό μου όταν δεν φοράω σουτιέν. Αρκετές σταγόνες. Είναι φυσιολογικό;

 

Κι εγώ αποθήλασα το γιο μου πριν 3 μήνες περίπου και συνεχίζω πότε πότε να βλέπω σταγόνες όταν δε φοράω σουτιέν. Και με την κόρη μου έτσι είχε γίνει. Μέχρι και 6 μήνες μετά, έβλεπα πότε πότε σταγονίτσες.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

margiota, όταν λες ότι θα κόψεις σταδιακά τον μεσημεριανό θηλασμό, με ποιον τρόπο θα το κάνεις; Θα μειώσεις τη χρονική του διάρκεια; Δηλαδή αν θηλάζατε 15 λεπτά και την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα θα θηλάζετε 10 και θα την κοιμίσει ο πατέρας της (λέγοντας κάποια δικαιολογία πχ η μαμά πάει να πιει νερό, να λουστεί), τα 10 λεπτά θα γίνουν 5 κοκ; Αυτο μου φαίνεται ΟΚ.

Αν το σκεπτικό σου είναι να μην θηλάσεις καθόλου και να αναλάβει εξολοκλήρου ο πατέρας της τότε θα της έρθει απότομο. Αν εσύ λείπεις στη δουλειά θα ξέρει ότι δεν έχει άλλη επιλογή τότε θα συμβιβαστεί, όμως αν ξέρει ότι είσαι στο σπίτι και την κοιμίζει ο πατέρας της τότε θα της έρθει απότομο και θα απορεί γιατί δεν την αφήνεις να θηλάσει. Νομίζω ότι θα είναι πιο επώδυνο.

Για την ιστορία, εγώ γύρισα κατευθείαν με φουλ ωράριο στη δουλειά και δεν έκανα καμιά προετοιμασία και καμία πρόβα απουσίας. Νομίζω ότι του ήρθε απότομη η απουσία μου (αν και ήταν ευδιάθετος και έδειξε να προσαρμόζεται από την πρώτη μέρα) και όχι ή στέρηση των θηλασμών. Θα βρείτε τρόπο να κοιμάται το κοριτσάκι σας.

Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο της Πατσούρου γράφει να κόβουμε έναν θηλασμό την εβδομάδα, οπότε αν βιάζεσαι μπορείς να κόψεις τον πρωινό θηλασμό μετά από μια έβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

margiota, όταν λες ότι θα κόψεις σταδιακά τον μεσημεριανό θηλασμό, με ποιον τρόπο θα το κάνεις; Θα μειώσεις τη χρονική του διάρκεια; Δηλαδή αν θηλάζατε 15 λεπτά και την έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα θα θηλάζετε 10 και θα την κοιμίσει ο πατέρας της (λέγοντας κάποια δικαιολογία πχ η μαμά πάει να πιει νερό, να λουστεί), τα 10 λεπτά θα γίνουν 5 κοκ; Αυτο μου φαίνεται ΟΚ.

Αν το σκεπτικό σου είναι να μην θηλάσεις καθόλου και να αναλάβει εξολοκλήρου ο πατέρας της τότε θα της έρθει απότομο. Αν εσύ λείπεις στη δουλειά θα ξέρει ότι δεν έχει άλλη επιλογή τότε θα συμβιβαστεί, όμως αν ξέρει ότι είσαι στο σπίτι και την κοιμίζει ο πατέρας της τότε θα της έρθει απότομο και θα απορεί γιατί δεν την αφήνεις να θηλάσει. Νομίζω ότι θα είναι πιο επώδυνο.

Για την ιστορία, εγώ γύρισα κατευθείαν με φουλ ωράριο στη δουλειά και δεν έκανα καμιά προετοιμασία και καμία πρόβα απουσίας. Νομίζω ότι του ήρθε απότομη η απουσία μου (αν και ήταν ευδιάθετος και έδειξε να προσαρμόζεται από την πρώτη μέρα) και όχι ή στέρηση των θηλασμών. Θα βρείτε τρόπο να κοιμάται το κοριτσάκι σας.

Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο της Πατσούρου γράφει να κόβουμε έναν θηλασμό την εβδομάδα, οπότε αν βιάζεσαι μπορείς να κόψεις τον πρωινό θηλασμό μετά από μια έβδομαδα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως να ξεκινήσω και για αυτό θέλω τις συμβουλές σας. Δεν βιάζομαι να αποθηλάσω αλλά θα το ξεκινήσω τώρα λόγο ωραρίου και ας μας πάρει χρόνο... Δλδ δεν έχω βάλει χρονικό περιθώριο πχ σε ένα μήνα να έχω αποθηλάσει...

 

Μάλλον πρέπει να πάρω πίσω το βιβλίο της Πατσούρου που το έχω δανείσει:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρεις το βιβλίο της Πατσούρου, απλά την ανέφερα σε περίπτωση που βιάζεσαι ώστε να μην πάθεις καμιά ζημιά στο στήθος αν αποφάσιζες να αποθηλάσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το μωρό σου το ξέρεις καλύτερα. Εγώ ήξερα πώς θα συνεργαζόταν με τη γιαγιά του και για αυτό δεν έκανα κάποια προετοιμασία για το μεσημεριανό θηλασμό-ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμάς ο καιρός να σκεφτόμαστε (δλδ εγώ το σκέφτομαι) τον αποθηλασμό. Παρ' όλο που έχω διαβάσει αρκετά τώρα που πρέπει να τα εφαρμόσω νοίωθω "περίεργα" και έχω και κάποιες απορίες.

Η μικρή αύριο κλείνει τους 18 μήνες και μέχρι σήμερα θηλάζει όποτε το θελήσει. Πολύ νωρίς, μάλλον, σχεδόν στον χρόνο έχει αρχίσει και θηλάζει στις 3 φορές την ημέρα (πρώι, μεσημέρι, βράδυ) και τον τελευταίο μήνα πολλά βράδια δεν ξυπνάει για γάλα. Στις αρχές του καλοκαιριού έκανε περίπου 2 νυχτερινούς...

Στο τέλος του μήνα τελειώνει το μειωμένο μου ωράριο στην εργασία μου και αυτός είναι ένας παράγοντας που θα ήθελα να ξεκινήσω τον αποθηλασμό. Δεν βιάζομαι αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να κόψω τον μεσημεριανό γιατί δεν θα είμαι στο σπίτι όταν θα είναι η ώρα του ύπνου της. Το μεσημέρι και το βράδυ θηλάζει για να κοιμηθεί.

Σκέφτομαι να αρχίσουμε από τώρα να μην την θηλάζω και να την κοιμίζει ο μπαμπάς της για μεσημέρι και να μην ξεκινήσουμε κατευθείαν μόλις ξεκινήσω το κανονικό ωράριο... Θα λειτουργήσει; Το σκεπτικό μου είναι να είμαι εκεί τον πρώτο καιρό σε περίπτωση που δεν λειτουργεί να την θηλάζω για να μην της έρθει απότομο...

Μία άλλη απορία μου είναι, όταν σταματήσει τον μεσημεριανό θηλασμό πότε θα πρέπει να ξεκινήσω διαδικασίες για τον επόμενο; Ο επόμενος μάλλον θα είναι ο πρωινός γιατί και εκεί θα έχω δυσκολίες λόγω ωραρίου. Τώρα και τρέχω για να φτάσω στην ώρα μου. Συνήθως το πρωί της σηκώνω κοιμισμένη και την θηλάζω. Ποια θα είναι η καλύτερη τακτική; Να μην την σηκώνω αν δεν είναι ήδη ξύπνια; Καμιά φορά ξυπνάει εκείνη την ώρα την θηλάζω και κοιμάτε άλλες 2-3 ώρες. Και αυτό είναι μεγάλο μου άγχος... Τι θα γίνει αν ξυπνάει επειδή πεινάει; Γάλα δεν πίνει αγελάδινό παρα μόνο λίγο με κορν φλέικς!!!

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα... Έμπειρες μανούλες τα φώτα σας!!!;)

 

 

ααα επίσης ένας λόγος που θα ήθελα να αποθηλάσω είναι γιατί, λόγω ιστορικού, δεν θα μπορώ να θηλάζω σε επόμενη εγκυμοσύνη και σκεφτόμαστε μετα τα 2α γενέθλια της μικρούλας μας να κάνουμε προσπάθειες!!!

 

Ευχαριστώ

 

 

Αν και δεν εχω πολυ γνωση αλλα αν δοκιμαζες το γαλα καρυδας η αμηγδαλου?Εμενα το πινει που κ που αντι για νερακι...στο λεω γιατι οι vigan στα παιδια τους μετα το χρονο τετοια δινουνε οταν αποθηλασουνε,Για ψαξτο λιγο κ δες μηπως δουλεψει...Πντως κ εγω γαλα αμυγδαλου πινω μονον..τα αλλα δε τα μπορω...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

margiota, προσωπικά θα έκοβα πρώτα τον πρωινό θηλασμό και μετά τον μεσημεριανό. Απλώς θα μετατοπιζόταν ο μεσημεριανός σαν θηλασμός επανασύνδεσης. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις πώς αντιδρά είτε στη μια, είτε στην άλλη περίπτωση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρεις το βιβλίο της Πατσούρου, απλά την ανέφερα σε περίπτωση που βιάζεσαι ώστε να μην πάθεις καμιά ζημιά στο στήθος αν αποφάσιζες να αποθηλάσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το μωρό σου το ξέρεις καλύτερα. Εγώ ήξερα πώς θα συνεργαζόταν με τη γιαγιά του και για αυτό δεν έκανα κάποια προετοιμασία για το μεσημεριανό θηλασμό-ύπνο

Η αλήθεια είναι ότι πριν πάω γυρίσω στο γραφείο, που πάλι 3 ημερήσιους θηλασμούς έκανε, δεν θηλαζέ για να κοιμηθεί το μεσημερί... Την κοιμιζε ο μπαμπάς της και θηλαζε όταν ξυπνούσε! Μετά άρχισα να την θηλάζω γιατί είμασταν και οι δύο κουρασμένοι και ήταν ο πιο εύκολος τρόπος.;)

 

 

margiota, προσωπικά θα έκοβα πρώτα τον πρωινό θηλασμό και μετά τον μεσημεριανό. Απλώς θα μετατοπιζόταν ο μεσημεριανός σαν θηλασμός επανασύνδεσης. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις πώς αντιδρά είτε στη μια, είτε στην άλλη περίπτωση.

Τι εννοείς "θηλασμός επανασύνδεσης";:oops: (δεν στροφάρω τώρα τελευταία!!!). Με ενδιαφέρει αυτό που λες για τον πρωινό! Αν διάβασες παραπάνω δεν ξυπάνει πάντα από μόνη της για να θηλάσει εκείνη την ώρα, παρα μόνο την θηλάζω κοιμισμένη πριν φύγω... Με ποιο τρόπο λες να το κάνω;

 

Από ότι μπορεί να έχετε καταλάβει, έχω μία "αμηχανία" πάνω στο θέμα του αποθηλασμού... Θέλω να γίνει όσο πιο ομαλά και σωστά γίνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...