Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

EvaMD και Palladin ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. μήπως είναι νωρίς όμως? 18 μηνών είμαστε. καταλαβαίνουμε βέβαια τα πάντα, οπότε λέω βλκ. θα το προσπαθήσω χαλαρά να δω, αλλιώς θα το αφήσω για όταν γίνει 2 ετών. να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

 

Όχι, νομίζω ότι δεν πρέπει να το ξεκινήσεις "χαλαρά" γιατί απλά δεν θα γίνει και το μωρό θα μπερδευτεί χειρότερα από την αρχική σου άρνηση και την μετέπειτα υποχώρηση (άποψή μου...).

Αν είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου είναι έτοιμο για νυχτερινό αποθηλασμό τότε απλά θα το κάνεις αλλά θα είσαι σταθερή στην απόφασή σου. Αν έχεις αμφιβολίες για το αν το μωρό θα το δεχτεί ίσως μέσα σου να ξέρεις ότι το μωρό το έχει ακόμα ανάγκη...

Αν πάρουμε ως κριτήριο μόνο την ηλικία, θεωρητικά μπορεί να το "αντέξει". Το κατά πόσον όμως χρονικά είναι η σωστή στιγμή για το παιδί σου το ξέρεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορες βοηθηστε και μενα..εχει αποθηλασει ολη την ημερα μαλιστα κανει και πλακα ότι το εκοψα το ζιζακι και κάνει με το χερι της ενα σχημα σαν ψαλιδι οτι το κόβει...

 

μας εχει μεινει μονο το ενα βραδυνο ξυπνημα που φωναζει μαμα παιρνει το μαξιλαρι και ερχεται στο κρεβατι μας να θηλασει...τι κανω????????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίζω ότι δεν πρέπει να το ξεκινήσεις "χαλαρά" γιατί απλά δεν θα γίνει και το μωρό θα μπερδευτεί χειρότερα από την αρχική σου άρνηση και την μετέπειτα υποχώρηση (άποψή μου...).

Αν είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου είναι έτοιμο για νυχτερινό αποθηλασμό τότε απλά θα το κάνεις αλλά θα είσαι σταθερή στην απόφασή σου. Αν έχεις αμφιβολίες για το αν το μωρό θα το δεχτεί ίσως μέσα σου να ξέρεις ότι το μωρό το έχει ακόμα ανάγκη...

Αν πάρουμε ως κριτήριο μόνο την ηλικία, θεωρητικά μπορεί να το "αντέξει". Το κατά πόσον όμως χρονικά είναι η σωστή στιγμή για το παιδί σου το ξέρεις εσύ...

Συμφωνώ απόλυτα.

Θα έλεγα ότι μεταξύ 18 και 24 μηνών είναι μια καλή ηλικία. Αν φοβάσαι ότι είναι νωρίς, περίμενε 1-2 μήνες ακόμα, και δοκιμάζεις τότε. Αλλά όταν το κάνεις, θα πρέπει να είσαι συνεπής στην απόφασή σου

 

κορες βοηθηστε και μενα..εχει αποθηλασει ολη την ημερα μαλιστα κανει και πλακα ότι το εκοψα το ζιζακι και κάνει με το χερι της ενα σχημα σαν ψαλιδι οτι το κόβει...

 

μας εχει μεινει μονο το ενα βραδυνο ξυπνημα που φωναζει μαμα παιρνει το μαξιλαρι και ερχεται στο κρεβατι μας να θηλασει...τι κανω????????

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που γράφω ακριβώς πιο πάνω! Με το φεγγάρι κλπ. Αλλά μετά μπορεί να ξαναρχίσει να ζητά την μέρα:shock:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίζω ότι δεν πρέπει να το ξεκινήσεις "χαλαρά" γιατί απλά δεν θα γίνει και το μωρό θα μπερδευτεί χειρότερα από την αρχική σου άρνηση και την μετέπειτα υποχώρηση (άποψή μου...).

Αν είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου είναι έτοιμο για νυχτερινό αποθηλασμό τότε απλά θα το κάνεις αλλά θα είσαι σταθερή στην απόφασή σου. Αν έχεις αμφιβολίες για το αν το μωρό θα το δεχτεί ίσως μέσα σου να ξέρεις ότι το μωρό το έχει ακόμα ανάγκη...

 

Εδώ έχω άλλη άποψη. Πολλές φορές τα πράγματα έρχονται διαφορετικά απ΄ό,τι νομίζαμε, οπότε χρειάζεται ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Είναι πολύ φυσικό να αλλάζει γνώμη ένας άνθρωπος, και το παιδί μπορεί να το κατανοήσει. Ίσα ίσα, θεωρώ σημαντικό να βλέπει το παιδί ότι κανείς δεν ξέρει τα πάντα εκ των προτέρων, και ότι είναι εντάξει να δοκιμάζεις και να μαθαίνεις στην πορεία. Εντάξει, κάποια πράγματα είναι απόλυτα και δεν σηκώνουν υποχωρήσεις, αλλά ο θηλασμός δεν είναι μέσα σ΄αυτά. Γνώμη μου, βέβαια. Να΄στε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ έχω άλλη άποψη. Πολλές φορές τα πράγματα έρχονται διαφορετικά απ΄ό,τι νομίζαμε, οπότε χρειάζεται ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Είναι πολύ φυσικό να αλλάζει γνώμη ένας άνθρωπος, και το παιδί μπορεί να το κατανοήσει. Ίσα ίσα, θεωρώ σημαντικό να βλέπει το παιδί ότι κανείς δεν ξέρει τα πάντα εκ των προτέρων, και ότι είναι εντάξει να δοκιμάζεις και να μαθαίνεις στην πορεία. Εντάξει, κάποια πράγματα είναι απόλυτα και δεν σηκώνουν υποχωρήσεις, αλλά ο θηλασμός δεν είναι μέσα σ΄αυτά. Γνώμη μου, βέβαια. Να΄στε καλά!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες και χαίρομαι που το ανέφερες!

 

Νομίζω όμως ότι στο θέμα του αποθηλασμού κάθε μαμά ξέρει κατά βάθος αν το παιδί της είναι ανέτοιμο. Σ'΄αυτή την περίπτωση, όπου το μωρό είναι μάλλον ανέτοιμο όπως και στην περίπτωση που η μαμά ταλαντεύεται για το τι ακριβώς θέλει να κάνει, νομίζω ότι τα "πειράματα" του αποθηλασμού είναι καταδικασμένα να αποτύχουν και καλό είναι να μην γίνουν καθόλου. Μ' αυτό το σκεπτικό μίλησα παραπάνω.

 

Από την άλλη, μια μαμά δεν μπορεί και σίγουρα να ξέρει ότι το μωρό της είναι έτοιμο, όταν ο αποθηλασμός ξεκινά ουσιαστικά με δική της πρωτοβουλία. Εκεί, ναι, μπορεί να δοκιμάσει (αν δεν έχει σαφείς ενδείξεις ότι κάτι τέτοιο είναι πρόωρο) και ανάλογα με το πώς αντιδρά το παιδί να πράξει ανάλογα. Εκεί μέρος της στοργικής καθοδήγησης που πρέπει να διαπνέει και τον αποθηλασμό είναι και το να κάνει η μαμά πίσω αν δει ότι βιάζεται, όπως πολύ σωστά είπες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να συμβεί πισωγύρισμα εξαιτίας μιας αρρώστιας, δοντιού, αναστάτωσης κτλ. Προσωπικά είμαι κατά των "αποφάσεων", προτιμώ να αισθάνεται ότι μπορεί θεωρητικά πάντα να θηλάσει, έστω και αν καταφέρνω να το αναβάλω με χίλιες δυο προφάσεις ;)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να συμβεί πισωγύρισμα εξαιτίας μιας αρρώστιας, δοντιού, αναστάτωσης κτλ. Προσωπικά είμαι κατά των "αποφάσεων", προτιμώ να αισθάνεται ότι μπορεί θεωρητικά πάντα να θηλάσει, έστω και αν καταφέρνω να το αναβάλω με χίλιες δυο προφάσεις ;)

 

 

Συμφωνω απολυτα,αν και δεν ειμαστε σε διαδικασια αποθηλασμου.:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να γίνει έτσι και με εμάς!!! δεν με πειραζει να αποθηλάσει αν το κάνει μόνος του και όταν είναι έτοιμος! αυτό που δεν θέλω έιναι να τον αναγκάσω να αποθηλάσει! sonar μου να σου κάνω μια ερώτηση; του έδινες και ξένο γάλα; και αν ναι από πότε;

 

Καλημέρα,

συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά η μικρή αυτές τις μέρες δεν μ' αφήνει σε χλωρό κλαρί....:?

 

Όταν έγινε 13 μηνών, άρχισα να του δίνω φρέσκο αφού τον είχα θηλάσει το πρωί, πιο πολύ για να δοκιμάζει και να συνηθήσει τη γεύση. Τον έβαζε ο μπαμπάς του στο τραπέζι μαζί μας και του έβαζε ένα δάχτυλο γάλα χλιαρό (σχεδόν κρύο) σε καινούργιο ποτηράκι με καλαμάκι. Έπαιζε και ενδιάμεσα ρούφαγε και καμία κατά λάθος ;). Του πήρε αρκετές μέρες για να το συνηθίσει, αλλά μετά άρχισε να πίνει σχεδόν 300-400ml μονοκοπανιά! Και τότε κόψαμε τον πρωινό θηλασμό... Μετά άρχισα το βράδυ να του δίνω φρέσκο με το ποτηράκι και μετά να τον θηλάζω για να κοιμηθεί, οπότε μετά από μερικές μέρες χαλάρωνε εξ' αρχής και με λίγα χαδάκια και νανουρίσματα κοιμόταν πριν θηλάσει. Οι μεταμεσονύχτιοι μας πήραν κανα 2μηνο..........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλη σας μέρα,

Σας χρειάστηκα παλι! Έχω ένα πρόβλημα με την μικρή (μόλις τώρα κατάφερα να τη κοιμήσω). Έχουμε αποθηλάσει εδώ και 1 μήνα περίπου. Να θυμίσω ότι η μικρή προκάλεσε τον αποθηλασμό παρά τις δικές μου προτροπές. Δεν καθόταν πλέον στο στήθος παρά μόνο 2-3 λεπτά όταν ήθελε να κοιμηθεί. Θα βρείτε παλιά μου post με τις αγωνιώδεις μου προσπάθειες να πίσω τη μικρή να συνεχίσει το θηλασμό. Όπως και να χει τελικά μετά και από προτροπή της Αγλαίας αποφάσισα να σεβαστώ την επιθημία της μικρής και την άφησω να τραβήξει το δρόμο της. Τελικά αποθηλάσαμε αλλά από τότε αντιμετοπίζω μεγάλο πρόβλημα. Έχω βασικά γίνει η πιπιλα της μικρής (την πιπίλα τη κόψαμε πρίν τον αποθηλασμό). Ξυπνάει το βράδυ στις 1-2 το πρωί και θέλει να πιπιλίζει τις θηλές μου. Την πέρνω στο κρεβάτι μου και την αφήνω στο στήθος μέχρι να αποκοιμηθεί αλλά μόλις βγάλω τη θηλή από το στόμα της αυτή το αντιλαμβάνεται και αρχίζει να κλαίει, να φωνάζει και να χτυπιέται. Αυτό το σκηνικό συνεχίζεται μέχρι τις 4-5 το πρώι. Δεν μπορώ άλλο έχω εξαντληθεί. Αυτό το πράγμα με εκνευρίζει πολύ και επιπλέον πονάω και τις θηλές μου αφού η μικρή θέλει να κοιμάται, να στριφογυρίζει στο κρεβάτι και να έχει και τη θηλή στο στόμα, με τραβάει συνεχώς και πονάω. Εντομεταξύ κατά τη διάρκεια της μέρα μου κρατάει τη μικρή η μαμά μου και δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Μάλιστα όταν η μικρή θέλει να κοιμηθεί της λέει ΄΄γιαγια κρεβατάκι’’ τη βάζει η μαμά μου στο κρεβάτι και η μικρή κοιμάται από μόνη της. Τέτοιο πράγμα στο σπίτι μας δε το χει κάνει ποτέ η μικρή. Σε μένα όταν θέλει να κοιμηθεί είτε κατά τη διάρκεια της μέρας είτε της νύχτας με βασανίζει όπως περιέγραψα πιο πάνω. Η μαμά λέει ότι εγώ φταίω που παρατράβηξα το θηλασμό και να βάλω λεμόνι στις θηλές για να μην μπορεί η μικρή να πιπιλάει. Όμως δε θέλω να κοροιδεύω το μωρό μου.

Τί να κάνω??? Μηπως μπορεί κάποια να με βοηθήσει έχω φτάσει στα όρια μου.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα μπορώ να σε καταλάβω με τη διαφορά ότι εμένα πίνει ακόμα γάλα...

Εδώ και κάποιους μήνες είχα αρχίσει να δυσανασχετώ κατά τη διάρκεια του θηλασμού αλλά δεν ήθελα να τη σταματήσω. Εξάλλου δεν ξέρω πως...μου φαίνεται πολύ δύσκολο!

Τώρα που έμεινα έγκυος ένα παραπάνω θα' θελα να σταματήσει.

Το μόνο που κατάφερα ήταν να κόψουμε το έξω (κάναμε συμφωνία να πίνει μόνο στο σπίτι για να μη βγαίνουνε και τα δύο μεμέ στη φόρα!) και κατά τη διάρκεια της ημέρας με τη δουλειά και με το παιχνίδι-βόλτα δε ζητάει πολύ, έως σπάνια θα έλεγα. Αρχικά προσπαθώ να της αποσπάσω την προσοχή, δεν προσφέρω δηλαδή κατευθείαν αλλά αν επιμενει τότε δεν αρνούμαι.

Το πρόβλημά μας είναι το βράδυ. Κοιμάται θηλάζοντας και μερικές ώρες μετά ξυπνάει και έρχεται στο κρεβάτι μας και εκεί αρχίζει η πιπίλα....και είναι επώδυνο και κουραστικό. Ο δεξίς μου ώμος πονάει φρικτά καθημερινά λόγω του ότι αναγκάζομαι να ξαπλώνω από την πλευρά αυτή για να θηλάσει-πιπιλίσει η μικρή.

Και αναρωτιέμαι πόσο θα τραβήξει αυτό και πως θα τα καταφέρω με την κοιλιά τούρλα να συνεχίσω.

Μου είπαν κι εμένα κάτι πρακτικά (του τύπου να βάλω μέλι με αλάτι στις θηλές)για να μη θέλει να θηλάσει αλλά δε μου αρεσουν αυτά. Δε θέλω να πληγώσω το παιδί μου (συναισθηματικά μιλάω) με ακραίες πρακτικές.

Πραγματικά όμως θα'θελα να ξεκουραστώ για μερικούς μήνες...αν έχετε κάποια πρόταση περιμένω.

Ευχαριστώ

 

 

Υ.Γ. Να σημειώσω εδώ ότι μία φορά που κοιμήθηκε στο χωριό με τους γονείς μου, κοιμήθηκε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Ξύπνησε βέβαια κάποια στιγμή, ήπιε λίγο νερό και ξανακοιμήθηκε.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Zaxarenia,

Αυτούς τους πόνους στον ώμο τους έχω και γω και στην πλάτη επίσης. Τουλάχιστο να θήλαζε δε θα με ενοχλούσε τόσο. Όμως δε κάνει καν τον κόπο να κάνει θηλαστικές κινήσεις απλά θέλει τη θηλή στο στόμα της και να κοιμάται.

 

Τώρα αυτά τα κόλπα με τα λεμόνια, τα μέλια και τα ξύδια δε θέλω να τα εφαρμόσω. Δε θέλω να την κοροιδεύω ούτε να την πληγώσω. Άσε που την τελαιυταία βδομάδα παρουσιάσε ξαφνικό πρόβλημα με την ομιλία και στεναχωριέμαι πολύ. Αναρρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα συνδέεται με την προσπάθεια μου να κόψει τη θηλή. Μήπως στεσάρεται ψυχολογικά και το εκδηλώνει με τραυλισμό. Βασικά το πρόβλημα έχει ως εξής:

Η Δέσποινα μιλάει σχετικά καλά για την ηλικία της δηλαδή μπορεί να επαναλάβει ότι της πεις, ξέρει πλέων αρκετές λέξεις και κάνει μικρές προτάσεις όπως ΄΄που πάεις μάμα'', ''θέλω την κούκλα μου'', έχει αρχίσει να ξεχωρίζει ενικό και πληθυντικό και προσπαθεί να κλίνει σωστά τις λέξεις με αρκετή επιτυχία. Στο σπίτι τραγουδάει, είναι αυθόρμητη, ζωηρούλα και πολύ απαιτητική σε αυτά που θέλει χωρίς να είναι ιδιαίτερα άτακτη. Αντίθετα, όταν είμαστε με αγνώστους ή σε ξένο περιβάλλον γίνεται πολύ ντροπαλή, δε μιλάει και προσκολλάται επάνω μου. Εδώ και μια βδομάδα η Δέσποινα άρχισε να παρουσιάζει δυσκολίες στην ομιλία της. Το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά κατά τη διάρκεια των διακοπών μας που είχαμε πάει στη Σκιάθο. Βασικά ακούγεται σαν τραυλισμός και κομπιάζει στο πρώτο γράμμα δηλαδή λέει θθθθθθέλω γάλα, το παλεύει μέχρι να καταφέρει να πει τη λέξη αλλά εκνευρίζεται πολύ. Είναι φορές που δυσκολεύται πάρα πολύ δηλαδή είναι σα να κολλάει το στόμα της στο πρώτο γράμμα και πιέζεται, σφίγγεται, κοκκινίζει, της φεύγουν σάλια...τη λυπάμαι πολύ και στεναχωριέμαι. Το πρόβλημα είναι πιο έντονο όταν είναι κουρασμένη, νυστάζει ή είναι εκνευρισμένη. Αρχικά τραύλιζε 2-3 φορές την μέρα όμως τώρα το φαινόμενο έχει πυκνώσει. Να αναφέρω ότι η Δέσποινα μεγαλώνει σε απόλυτα αρμονικό οικογενειακό περιβάλλον. Όταν εργάζομαι την προσέχει μια θεία μου η οποία είναι πολύ φιλήσυχη και της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Κληρονομικά προβλήματα ομιλίας δεν παρουσιάζονται στην οικογένεια του συζύγου μου και τη δικιά μου.

 

Δε ξέρω τι να κάνω. Μήπως αυτά τα δυο προβλήματα συνδέονται? Εσύ είχες παρόμοιο πρόβλημα? Είναι στιγμές που νιώθω ότι έχω αποτύχει ως μαμά.

 

Αχ σε κούρασα. Στα είπα όλα μαζεμένα. Μάλλον φταίει η αυπνία...

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κορες εγω αποθηλασα μετα απο 35 μηνες θηλασμου...επειδη τα παιδακια μας ειναι μεγαλα πρεπει πρωτα αυτα να το συνειδητοποιησουν μεσα τους και οχι να τα κοροϊδεψετε..δεν θα κερδισετε τιποτα...εγω την επεισα λεγοντας της ότι ειναι μεγαλη κοπελα και ότι ζιζακι κανουν μονο τα μωρακια..όσο για τον βραδυνο αποθηλασμο με βοηθησε πολύ ο μπαμπάς ο οποιος τον τελευταιο μηνα την κοιμιζε εκεινος με παραμυθακια...καλη επιτυχια!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή culte,

σε μένα δυστυχώς δεν πιάνει η κουβεντούλα. Μερικές φορές κάνει σας εξαρτημένη και κλαίει. Ακόμη ξυπνάει 2-3 φορές την νύχτα για γάλα. Έτσι, που σκέφτομαι να την στείλω μονη της στο χωριό με την μαμά μου για καμμια εβδομάδα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

DESPOINAS_MAMMY δεν ξέρω να σου πω σχετικά με τον τραυλισμό...κι εμένα η κόρη μου κάποιες φορές κολλάει στην πρώτη λέξη. Μήπως είναι ακόμα νωρίς για να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα;

Εμάς η προσκόλληση και ο φόβος για τους ξένους ήρθε με το ξεκίνημα του παιδικού. Κι ενώ ήμασταν σε καλό δρόμο με το θηλασμό και ήταν αρκετά ανεξάρτητη μετά τον παιδικό (και συνεπώς την απομάκρυνση απ' τη μαμά) όποτε επέστρεφε κολλούσε σα βδέλα πάνω μου και φυσικά ζητούσε γαλτάκι!

Το βράδυ έγινε πιο ανήσυχη, άρχισαν οι εφιάλτες και μάλιστα έφτασα στο σημείο να μιλήσω με παιδοψυχολόγο για το λόγο αυτό.

Εν πάσει περιπτώσει οι θηλασμοί αυξήθηκαν πάλι αλλά μετά ο θηλασμός έγινε πιπίλισμα κυρίως το βράδυ.

Το κακό είναι ότι κουράζομαι τόσο που όταν έρχεται το βράδυ στο κρεβάτι μας αντί να την πάω πίσω στο δικό της και να την καθησυχάσω την αφήνω να ξαπλώνει δίπλα μου και άρα να πιπιλίζει-πίνει...κι έτσι έγινε συνήθειο!

Μία φορά που κατάφερα και την πήγα στο κρεβάτι της ξάπλωσα για λίγο μαζί της, πιπίλησε λίγο και έφυγα μετά....ε μια χαρά κοιμήθηκε. Κάποιες ώρες μετά ήρθε βέβαια πάλι!:lol:

Και να φανταστείς σκεφτόμουν το τάντεμ!!!!!!!!!Χαχαχα!!! Τώρα απλά ελπίζω να το κόψει μόνη της ώσπου να γεννηθεί το νέο μέλος!

 

melita το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ! Ε όχι για μια βδομάδα όμως....αλλά να, ένα ΣΚ τώρα, ένα μετά...λίγο λίγο να δει ότι μπορεί και κοιμάται μια χαρά και χωρίς να θηλάσει!

 

culte έχω προσπαθήσει με παραμύθια...ακούει μία πρόταση και μετά ''μαμά γάαλαα'' Τωρα τελευταία μου ζητάει το ''νάνι νανι'', τραγουδάκι, της το λέω καμιά δεκαριά φορές και μετα τα ίδια Παντελάκι μου, τα ίδια Παντελή μου!:lol: (δηλ. γάαλαα)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DESPOINAS_MAMMY

 

culte έχω προσπαθήσει με παραμύθια...ακούει μία πρόταση και μετά ''μαμά γάαλαα'' Τωρα τελευταία μου ζητάει το ''νάνι νανι'', τραγουδάκι, της το λέω καμιά δεκαριά φορές και μετα τα ίδια Παντελάκι μου, τα ίδια Παντελή μου!:lol: (δηλ. γάαλαα)

 

 

Κατά τη γνώμη μου, αυτά πρέπει να προσπαθήσει να τα κάνει ο μπαμπάς και μάλιστα κάθε μέρα με σταθερότητα και επιμονή. Εσύ δεν πρέπει να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο εκείνη την ώρα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αυτά πρέπει να προσπαθήσει να τα κάνει ο μπαμπάς και μάλιστα κάθε μέρα με σταθερότητα και επιμονή. Εσύ δεν πρέπει να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο εκείνη την ώρα.

 

συμφωνω... οχι εσυ η ιδια δεν καταφερνεις τιποτα!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , θα ηθελα απο τους βετερανους στον αποθηλασμο τα φωτα τους. Λοιπον ειμαστε 13 μηνων και ξεκινησαμε αποθηλασμο οταν χρονισαμε , καταφερα σχετικα ευκολα να πιασει το μπουκαλι, ενω δεν ειχε πιει παρα ελαχιστες φορες, να πινει κατα την διαρκεια της ημερας φρεσκο γαλα και πριν τον βραδινο υπνο και να κοιμαται χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Αυτο που δεν μπορουμε με τιποτα να κοψουμε ειναι οι μεταμεσονυχτιοι και ο πρωινος θηλασμος ,μην μου προτεινετε τη λυση του μπαμπα γιατι δεν παιζει... Για πειτε λοιπον κανενα κολπακι μηπως και μπορεσω να παω κανενα διημερο μονο με τον αντρουλη μια και εχουμε να το κανουμε περιπου 2χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , θα ηθελα απο τους βετερανους στον αποθηλασμο τα φωτα τους. Λοιπον ειμαστε 13 μηνων και ξεκινησαμε αποθηλασμο οταν χρονισαμε , καταφερα σχετικα ευκολα να πιασει το μπουκαλι, ενω δεν ειχε πιει παρα ελαχιστες φορες, να πινει κατα την διαρκεια της ημερας φρεσκο γαλα και πριν τον βραδινο υπνο και να κοιμαται χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Αυτο που δεν μπορουμε με τιποτα να κοψουμε ειναι οι μεταμεσονυχτιοι και ο πρωινος θηλασμος ,μην μου προτεινετε τη λυση του μπαμπα γιατι δεν παιζει... Για πειτε λοιπον κανενα κολπακι μηπως και μπορεσω να παω κανενα διημερο μονο με τον αντρουλη μια και εχουμε να το κανουμε περιπου 2χρονια.

 

Να πεις στο μπαμπά ότι το διήμερο με τη σύζυγο κερδίζεται με κόπο και από τις δύο πλευρές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πεις στο μπαμπά ότι το διήμερο με τη σύζυγο κερδίζεται με κόπο και από τις δύο πλευρές.

Φιλεναδα σωστη σε βρισκω... θα το θεσω σε εφαρμογη και σας λεω λεπτομερειες .;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο δίδυμα αγοράκια 13 μηνών, τα οποία θήλασα επιτυχώς αποκλειστικά τους πρώτους 7 μήνες και συνέχισα τον θηλασμό μέχρι και σήμερα με συμπλήρωμα τις στερεές πλέον τροφές.

Νομίζω όμως πλέον ότι θέλω να αποθηλάσω. Νιώθω κουρασμένη και ενώ πολλές φορές με ευχαριστεί αυτή η επαφή και ο δεσμός με τα αγοράκια μου, δεν μπορώ να τα αφήσω λεπτό αλλού. Θέλουν μόνο εμένα και ότι και να συμβεί τρέχουν να έρθουν στο στήθος μου. Δεν θα είχα πρόβλημα να συνεχίσω τον θηλασμό αν ήταν μόνο πρωί βράδυ ή έστω και μεσημέρι. Το θέμα είναι ότι θηλάζουν πολλές φορές την ημέρα και αυτό περιορίζει τις κινήσεις μου. Δεν έχω βοήθεια με τα μωρά στο σπίτι και έτσι δεν μπορεί κάποιος να τα απασχολεί για να ξεχαστούν. Ανά μισή με μία ώρα θηλάζουν. Μάλιστα δεν τρώνε ιδιαίτερα και τις στερεές τροφές και έτσι τρώνε γάλα για να χορτάσουν. Τρώνε δυό κομματάκια φρούτα και τέρμα. Μια κουταλιά αυγό και τέρμα. 5 κουταλιές φαγητό και τέρμα.

Από το μπιμπερό πίνουν μόνο νερό. Και αυτό, μόλις πιούν λίγο μετά αρχιζουν και δαγκώνουν την πιπίλα και ενώ τρεχει νερό στο στόμα τους το φτύνουν πάνω τους.

Δοκίμασα να τους δώσω ξένο γάλα με μπιμπερό ώστε να ξεκινήσω σταδιακό αποθηλασμό γιατί θεωρώ άσχημο τον απότομο αποθηλασμό. Δοκίμασα όλα τα γάλατα και δεν τα θέλανε. Δοκιμάζανε λίγο, το φτύνανε και μου πετούσαν το μπιμπερό στα μούτρα. Μετά δοκίμασα με το καλαμάκι, τα ίδια. Με ποτήρι, τα ίδια. Τους έβαλα μέσα corn flakes, τα ίδια. Δοκίμασα να τους το δώσει άλλος το γάλα, τίποτα....

Απλά πολλές φορές νιώθω ότι δεν χορταίνουν από το γάλα μου, γι' αυτό και θηλάζουν τόσες πολλές φορές... Και το βράδυ ξυπνάνε πολλές φορές, εναλλάξ και έτσι δεν καταφέρνω να κοιμηθώ καλά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε..να με συμβουλέψετε?

Συγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ που με ακούσατε.:P:p

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...