Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα!!!!εχω ξεκινησει προσπαθειες για αποθηλασμο γιατι σε 40μερες γυρναω δουλεια και θελω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να αδιαθετησω!!λοιπον!ο μπεμπησ(8μηνων)εως τωρα επαιρνε κανονικα μπιμπερο με δικο μου γαλα καθε μερα στην αρχη μετα 1-2φορες τη βδομαδα!τελευταια φορα εφαγε το Πασχα!!απο τοτε αρνειται το μπιμπερο και ενα καινουριο ποτηρακι-μπιμπερο μονο και μονο απο την οψη!!το Σαββατο προτιμησε να μεινει νηστικος 7ωρες και να φαει απο μενα στις 2το βραδυ που γυρισα!σημερα το πρωι μετα απο 9ωρες υπνο εφτιαξα γαλα στο παγουρι και [παλι τα ιδια!!!το χτυπουσε δεν με αφηνε καν να το ακουμπησω στα χειλη εκλαιγε και μου τραβουσε τη νυχτικια!!!σας εχει τυχει?????ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν με ευχαριστεί...όλες τις ώρες...εννοώ...η μπέμπα ανά πάσα στίγμη θέλει γάλα...θέλει να κάθεται και να ηρεμεί στο στήθος...είναι και ολόκληρο παιδί..και νιώθω κάτι σαν καταπίεση..πήγαμε χθες στην παιδίατρο...μου είπε ότι είναι πολύ καλά που θήλασε εώς τώρα..13 μηνών!μου είπε να πάρω χάπι...είμαι πολύ προβληματισμένη...έχει πάρει καμία?πείτε μου την εμπειρία σας..

 

 

στην ηλικια που λες (12-13 μηνες) ειχε συμβει και σε εμενα το ιδιο με το μεγαλο παιδι. Ηθελε δηλαδη να ειναι συνεχεια στο στηθος οταν ημουν σπιτι, απο λιγα λεπτα καθε φορα, να θηλαζει λιγο, να πιπιλαει λιγο..μετα ξανα παλι...κλπ.

Αυτο κρατησε το πολυ ενα μηνα και μετα δεν το ηθελε τοσο φανατικα.

ειχε συμβει και σε αλλες περιπτωσεις που γνωριζω, εγω το ειχα συνδυασει με το μεγαλωμα-περπατημα σε εκεινη τη φαση που ισως να συνοδευοταν απο καποια "ανασφαλεια" του παιδιου για τα νεα του βηματα, και ως αντισταθμισμα αυτης της ανασφαλειας ειχε καταφυγει στο στηθος.

 

Πραγματι μετα απο καποιο καιρο ηρεμησε.

 

Σου καταθετω την εμπειρια μου μονο και μονο για να σκεφτεις αυτη την εκδοχη και να αποφασισεις πως θα λειτουργησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!εχω ξεκινησει προσπαθειες για αποθηλασμο γιατι σε 40μερες γυρναω δουλεια και θελω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να αδιαθετησω!!!!!

 

το οτι γυρνας στη δουλεια δεν σημαινει οτι χρειαζεται να αποθηλασεις. γιατι το λες αυτο?

 

για την περιοδο...δεν σου αρεσει που ξεκουραζονται λιγο οι ωοθηκες σου? ξερεις οτι τους κανεις πολυ καλο με το να μην εχεις καθε μηνα ωορηξια-περιοδο?:-)

Link to comment
Share on other sites

το οτι γυρνας στη δουλεια δεν σημαινει οτι χρειαζεται να αποθηλασεις. γιατι το λες αυτο?

 

για την περιοδο...δεν σου αρεσει που ξεκουραζονται λιγο οι ωοθηκες σου? ξερεις οτι τους κανεις πολυ καλο με το να μην εχεις καθε μηνα ωορηξια-περιοδο?:-)

 

 

πιο πολυ με αγχωνει το γεγονος οτι αρνειται το μπιμπει ή παγουρι εστω και με το δικο μου γαλα!!!σε 3μηνες εχουμε και γαμο-βαφτιση!τι θα κανω που μετα τη βαφτιση θα θελει γαλα?μηπως το κανει επειδη τελευταια λειπω πιο πολλες ωρες απο το σπιτι??

Link to comment
Share on other sites

όχι...και βόλτες πήγαινει ...και στη θάλασσα τα απογευματα να ρίχνουμε βοτσαλάκια...και βρεφικό...και στην αυλή της πήραμε κούνια και τσουλίθρα.όλη τη μέρα παίζουμε.ξέρεις τι κατάλαβα...το κάνει αυτό επείδή είναι σχεδόν συνέχεια ψιλοάρρωστη από το βρεφικό..με τη μυτούλα της και λαιμουδάκο...και μάλλον πονάει..θέλει παρηγοριά.έχει δύο μέρες που έχει στρώσει πάρα πολύ!είναι η πάλια καλή μπέμπα!!φαίνεται ανάρρωσε...σήμερα την έστειλα πάλι σχολείο...για να δω πως θα μου γυρίσει...!όσο για τον αποθηλασμό...θα πρέπει να γίνει.λέτε όχι χάπι έ?όταν παίρνεις το χάπι..δεν κάνει να το βάλεις το παιδί στο στήθος?γιατί εγώ νόμιζα ότι το βάζεις στο στήθος...ρουφάει...και δεν έχει γάλα.μάλλον δεν είναι όσο απλό νόμιζα....

 

Ναι, πιθανόν να θήλαζε εντατικά για τα αντισώματα.

 

Όταν παίρνεις χάπι, απαγορεύεται να ξαναθηλάσεις, από τη στιγμή που το παίρνεις και ώσπου παραμένει το χάπι στον οργανισμό (για κάποιες ημέρες, δεν θυμάμαι πόσες). Είναι ουσία επικίνδυνη για το μωρό. Άρα ναι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στήθος ως "πιπίλα" και επειδή δεν θα έχει γάλα το μωρό να το κόψει μόνο του... Κατάλαβες; Γι' αυτό μίλησα για βίαιο αποθηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην ηλικια που λες (12-13 μηνες) ειχε συμβει και σε εμενα το ιδιο με το μεγαλο παιδι. Ηθελε δηλαδη να ειναι συνεχεια στο στηθος οταν ημουν σπιτι, απο λιγα λεπτα καθε φορα, να θηλαζει λιγο, να πιπιλαει λιγο..μετα ξανα παλι...κλπ.

Αυτο κρατησε το πολυ ενα μηνα και μετα δεν το ηθελε τοσο φανατικα.

ειχε συμβει και σε αλλες περιπτωσεις που γνωριζω, εγω το ειχα συνδυασει με το μεγαλωμα-περπατημα σε εκεινη τη φαση που ισως να συνοδευοταν απο καποια "ανασφαλεια" του παιδιου για τα νεα του βηματα, και ως αντισταθμισμα αυτης της ανασφαλειας ειχε καταφυγει στο στηθος.

 

Πραγματι μετα απο καποιο καιρο ηρεμησε.

 

Σου καταθετω την εμπειρια μου μονο και μονο για να σκεφτεις αυτη την εκδοχη και να αποφασισεις πως θα λειτουργησεις.

 

 

σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ με αγχωνει το γεγονος οτι αρνειται το μπιμπει ή παγουρι εστω και με το δικο μου γαλα!!!σε 3μηνες εχουμε και γαμο-βαφτιση!τι θα κανω που μετα τη βαφτιση θα θελει γαλα?μηπως το κανει επειδη τελευταια λειπω πιο πολλες ωρες απο το σπιτι??

 

Το κάνει γιατί του αρέσει να θηλάζει! Το ότι λείπεις ίσως να κάνει πιο έντονη την επιθυμία του και έτσι αποκαθιστά επαφή.

Σε 40 μέρες πιθανώς να έχετε προχωρήσει τόσο με τις στερεές, ώστε να καλύπτεται με 2 γεύματα κατά την απουσία σου και να μην χρειάζονται ούτε αντλήσεις, ούτε ξένο γάλα, ενώ θα θηλάζετε, όταν είστε μαζί.

Σε 3 μήνες δε, νομίζω ότι θα έχει συνηθίσει από το πρόγραμμα της απουσίας σου στη δουλειά και θα μπορέσεις να τον βολέψεις πάλι με 2-3 γεύματα για μερικές ώρες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανόν να θήλαζε εντατικά για τα αντισώματα.

 

Όταν παίρνεις χάπι, απαγορεύεται να ξαναθηλάσεις, από τη στιγμή που το παίρνεις και ώσπου παραμένει το χάπι στον οργανισμό (για κάποιες ημέρες, δεν θυμάμαι πόσες). Είναι ουσία επικίνδυνη για το μωρό. Άρα ναι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στήθος ως "πιπίλα" και επειδή δεν θα έχει γάλα το μωρό να το κόψει μόνο του... Κατάλαβες; Γι' αυτό μίλησα για βίαιο αποθηλασμό.

 

όντως είναι βίαιος.....δεν το είχα καταλάβει ότι απαγορέυεται να θηλάσεις...σε ευχαριστώ πολύ..δεν ξέρω τι θα κάνω..ίσως καλύτερα..να μην πάρω το χάπι...και να μην την αφήνω να θηλάσει...δυσκολάκι πολύ...!

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ με αγχωνει το γεγονος οτι αρνειται το μπιμπει ή παγουρι εστω και με το δικο μου γαλα!!!σε 3μηνες εχουμε και γαμο-βαφτιση!τι θα κανω που μετα τη βαφτιση θα θελει γαλα?μηπως το κανει επειδη τελευταια λειπω πιο πολλες ωρες απο το σπιτι??

 

μήπως βιάζεσαι και γι' αυτό το μωρό αντιδρά; :wink: Σαφώς και το ότι λείπεις πολλές ώρες ενισχύει την ανασφάλεια του μωρού.

 

Μετά τη βάφτιση θα θηλάσεις! Τι πιο ωραίο; Βολεύουν και τα νυφικά καθώς τα περισσότερα έχουν άνετο μπούστο :wink: Δεν έχεις δει φωτό από άλλες νύφες να θηλάζουν; :P

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1671514592310

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1629986754140

Link to comment
Share on other sites

όντως είναι βίαιος.....δεν το είχα καταλάβει ότι απαγορέυεται να θηλάσεις...σε ευχαριστώ πολύ..δεν ξέρω τι θα κάνω..ίσως καλύτερα..να μην πάρω το χάπι...και να μην την αφήνω να θηλάσει...δυσκολάκι πολύ...!

 

Ξεκίνα με το δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι.

Δοκίμασε να είστε πολλές ώρες απασχολημένες και αρκετά έξω αλλά σε οικείους για το μωρό χώρους.

Δοκίμασε να προσφέρεις άλλες τροφές πριν ζητήσει να θηλάσει.

Δείξε της ΟΛΗ την αγάπη σου και ΠΟΛΛΗ προσοχή, ώστε να μην θηλάζει από ανασφάλεια και...

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιο πολυ με αγχωνει το γεγονος οτι αρνειται το μπιμπει ή παγουρι εστω και με το δικο μου γαλα!!!σε 3μηνες εχουμε και γαμο-βαφτιση!τι θα κανω που μετα τη βαφτιση θα θελει γαλα?μηπως το κανει επειδη τελευταια λειπω πιο πολλες ωρες απο το σπιτι??

 

να αποθηλασεις σημερα επειδη σε 3 μηνες μετα τη βαπτιση μπορει να ζητησει να θηλασει?

 

και ακομα και να ζητησει....που ειναι το προβλημα?

 

αν κανει πως ζηταει μεσα στην εκκλησια την ωρα που το ντυνεις και ειναι μπροστα οι καμερες και οι παπαδες (αυτο ειναι το αγχος σου αν καταλαβα καλα?) παρε το αγκαλια , πες "σε λιγο" "μετα" και οταν τελειωσει το μυστηριο, πατε καπου παραμερα χωρις πολυ κοσμο και θηλασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα αρχικα...Εχω ενα μωρακι που το θηλαζω εδω και 6 μηνες...αποκλειστικα και μονο χαρη στις συμβουλες σας...λοιπον...οταν ηταν τριων μηνων επεστρεψα στην δουλεια και αντλουσα ετσι ωστε να πινει δικο μου αποκλειστικα...ο αποκλειστικος θηλασμος κρατησε μεχρι τους 5 μηνες..μετα ενα γευμα το εδινα ξενο γιατι πολλες φορες απο το αγχος της δουλειας η ποσοτητα που εβγαζα δεν επαρκουσε..μετα σταδιακα μεσα στην εβδομαδα αρκετες φορες επαιρνε και το βραδινο ξενο έτσι ωστε να αντλω το βραδυ για να αφηνω...πριν 3 εβδομαδες αρχισαμε φρουτοκρεμα και φρουτο/βιολογικο ρυζαυλερο για δεκατιανο και απογευματινο αντιστοιχα...ο μικρος καθαριζει το πιατο με πολλη ευκολια...οι θηλασμοι του ηταν παντα καθ 2-3 ωρες στην αρχη και αργοτερα ανα τετραωρο σχεδον..το βραδυ κοιμαται σερι απο τις 10 μεχρι τις 7 που παντα το πρωι θηλαζει...ειναι ενα ησυχο καταπληκτικο μωρο ...μπερδεμενα σας τα λεω...εδω και μια εβδομαδα εχει μειωθει πολυ η παραγωγη μου..στην δουλεια 2 μερες τωρα δεν εβγαλα γιατι την προηγουμενη εβδομαδα με δυο αντλησεις συμπληρωνα συνολικα 100γρ εκει που πριν δυο μηνες συμπληρωνα 200 -230...τωρα πια θηλαζει το πρωι σιγουρα και το βραδυ κανω μια αντπληση...χθες που δεν ειχα βγαλει στην δουλεια οταν επεστρεψα πηγα να το βαλω στο στηθος και αρνιοταν...ειχε φαει κιολας πριν μια ωρα...δεν ζηταει στηθος..απο την αλλη ο πρωινος θηλασμος του ειναι κατι μαγηικο για μενα...θα κρατησει αυτο ή οδηγουμαστε σε αποθηλασμο;;;;;αν κανω θηλασμο το πρωι και αντληση το βραδυ ποσ θα κρατησω;;;δεν θελω να το θηλαζω το βραδυ γιατι με το μπιμπερο πινει 200 μλ και το θεωρω πραγματικα αδυνατο αν εχω στο στηθος μου 200 τωρα πια...και ο υπνος του που ειναι τοσο γαληνιος δνε θελω να ανακατωθει με συνεχη ξυπνηματα...μπερδεμενα σας το γραφω...

πειτε μου την γνωμη σας και την εμπειρια σας

Συγνωμη για το σεντονι

και παλι σας ευχαριστω απο καρδιας για αυτους τους υπεροχους 5 μηνες:wink:

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω μετα απο 9 μηνες!! Θηλαζουμε 2 χρονια!

Προσπαθω πλεον να αποθηλασω για 4η συνεχη φορα ολο αυτο το διαστημα. Δυστυχως, η μικρη αντιδρα παρα πολυ ασχημα αν της αρνηθω θηλασμο. Εχω δηλ κοψει το να της προσφερω στηθος εδω και 9 μηνες (=την πρωτη φορα που επιχειρησα να αποθηλασω), αλλα δεν γινεται να της αρνηθω...καθε φορα που ξεκινω να προσπαθησω να κοψω ενα γευμα, κλαιει και ορυεται-πραγματικα, δεν ξερω τι να κανω!!! Ιδιως τη νυχτα, αν ξυπνησει και δεν θηλασει, κλαιει απαρηγορητα, μου τραβαει τα μαλλια, με κλωτσαει...:(

Εσας δηλ αμεσως το δεχονται? Γιατι βλεπω συνηθως τη συζητηση να επικεντρωνεται στο ποιο γευμα να κοπει πρωτο και ποσες μερες κλπ.

Να σημειωσω, οτι η μικρη δεν εχει δεχτει ποτε μπιμπερο ουτε για νερο, το πινει με ποτηρι κανονικο. Γαλα ξενο δεν πινει με τιποτα! Ηπιε για λιγους μηνες κατσικισιο με μπανανα μεσα, μολις της την αφαιρεσα δεν το επινε σκετο. Στο αγελαδινο ηταν αλλεργικη, ειμαστε στη διαδικασια προκλησης αυτο το μηνα, μεχρι στιγμης ο οργανισμος της το δεχεται, αυτη οχι!

Ο παιδιατρος ειπε να της δινω τυρι, που το τρωει και θα ειναι καλυμμενη.

 

α) πώς να αντιμετωπισω το κλαμα? Δεν γινεται να θηλασω αλλο, πρεπει να παρω και καποια αγωγη που αναβαλλω καιρο τωρα...

 

β) πειραζει που δεν θα πινει γαλα? Με τυρι ειναι ΟΚ? (ειναι αλλεργικη σε παρα πολλα πραγματα, το διαιτολογιο της δεν ειναι πληρες)

 

γ) πώς να την κοιμιζω? :confused: μονο με θηλασμο το κανουμε μεχρι τωρα...Εσεις πώς το αντιμετωπισατε?

 

Συγνωμη για το σεντονι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Δεν ξερω αν γραφω στην σωστη ενοτητα αρχικα...Εχω ενα μωρακι που το θηλαζω εδω και 6 μηνες...αποκλειστικα και μονο χαρη στις συμβουλες σας...λοιπον...οταν ηταν τριων μηνων επεστρεψα στην δουλεια και αντλουσα ετσι ωστε να πινει δικο μου αποκλειστικα...ο αποκλειστικος θηλασμος κρατησε μεχρι τους 5 μηνες..μετα ενα γευμα το εδινα ξενο γιατι πολλες φορες απο το αγχος της δουλειας η ποσοτητα που εβγαζα δεν επαρκουσε..μετα σταδιακα μεσα στην εβδομαδα αρκετες φορες επαιρνε και το βραδινο ξενο έτσι ωστε να αντλω το βραδυ για να αφηνω...πριν 3 εβδομαδες αρχισαμε φρουτοκρεμα και φρουτο/βιολογικο ρυζαυλερο για δεκατιανο και απογευματινο αντιστοιχα...ο μικρος καθαριζει το πιατο με πολλη ευκολια...οι θηλασμοι του ηταν παντα καθ 2-3 ωρες στην αρχη και αργοτερα ανα τετραωρο σχεδον..το βραδυ κοιμαται σερι απο τις 10 μεχρι τις 7 που παντα το πρωι θηλαζει...ειναι ενα ησυχο καταπληκτικο μωρο ...μπερδεμενα σας τα λεω...εδω και μια εβδομαδα εχει μειωθει πολυ η παραγωγη μου..στην δουλεια 2 μερες τωρα δεν εβγαλα γιατι την προηγουμενη εβδομαδα με δυο αντλησεις συμπληρωνα συνολικα 100γρ εκει που πριν δυο μηνες συμπληρωνα 200 -230...τωρα πια θηλαζει το πρωι σιγουρα και το βραδυ κανω μια αντπληση...χθες που δεν ειχα βγαλει στην δουλεια οταν επεστρεψα πηγα να το βαλω στο στηθος και αρνιοταν...ειχε φαει κιολας πριν μια ωρα...δεν ζηταει στηθος..απο την αλλη ο πρωινος θηλασμος του ειναι κατι μαγηικο για μενα...θα κρατησει αυτο ή οδηγουμαστε σε αποθηλασμο;;;;;αν κανω θηλασμο το πρωι και αντληση το βραδυ ποσ θα κρατησω;;;δεν θελω να το θηλαζω το βραδυ γιατι με το μπιμπερο πινει 200 μλ και το θεωρω πραγματικα αδυνατο αν εχω στο στηθος μου 200 τωρα πια...και ο υπνος του που ειναι τοσο γαληνιος δνε θελω να ανακατωθει με συνεχη ξυπνηματα...μπερδεμενα σας το γραφω...

πειτε μου την γνωμη σας και την εμπειρια σας

Συγνωμη για το σεντονι

και παλι σας ευχαριστω απο καρδιας για αυτους τους υπεροχους 5 μηνες:wink:

 

για να καταλαβω...

 

Το μωρο ειναι 6 μηνων, θηλαζεις μια φορα το πρωι και μετα κανεις μια αντληση το βραδυ? (με ποιο θηλαστρο/ ποσο βγαζεις?)

 

τα σαββατοκυριακα και τις μερες που δεν δουλευεις ποσο αλλαζουν τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

εδω και μια εβδομαδα 2 γευματα εχουν αντικατασταθει απο το φρουτο και το φρουτο/ρυζαλευρο

Στις 5 μερες της εβδομαδας εχω καθημερινα

θηλασμο

φρουτο

μπιμπερο δικο μου (εχω αποθεμα στην καταψυξη που φτανει για μια εβδομαδα ακομη)

ρυζαλευρο/φρουτο

μπιμπερο (ξενο)και θηλασμο (μερικες φορες για να κοιμηθει)

 

Εκτος απο το πρωινο θηλασμο εβγαζα με το θηλαστρο δυο φορες στην δουλεια (pump in style) και μια το βραδυ, εδω και δυο μερες δεν βγαζω στην δουλεια αλλα βγαζω μια οταν γυριζω στο σπιτι αλλα πολυ μειωμενη ποσοσητα (100 μλ περιπου)

Το σαβατοκυριακο ακολουθω το ιδιο προγραμα μονο που το μεσημερι αντι για μπιμπερο τον θηλαζω, ειναι πολυ σταθερος στα γευματα του και αν δεν θελει να φαει κλαιει και τραβιεται μακρια απο το στηθος.

Ολα αυτα ισχυουν/αλλαξαν εδω και μια εβδομαδα που τρωει 150-180 απο το φαγητο. Αυτο εγινε μεσα σε μια εβδομαδα που δεχτηκε το φρουτο παρα πολυ ευκολα και με χαρα/λιγουρα (φτουφτου). Τα γευματα του με μπιμπερο ειναι 180-200.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω και μια εβδομαδα 2 γευματα εχουν αντικατασταθει απο το φρουτο και το φρουτο/ρυζαλευρο

Στις 5 μερες της εβδομαδας εχω καθημερινα

θηλασμο

φρουτο

μπιμπερο δικο μου (εχω αποθεμα στην καταψυξη που φτανει για μια εβδομαδα ακομη)

ρυζαλευρο/φρουτο

μπιμπερο (ξενο)και θηλασμο (μερικες φορες για να κοιμηθει)

 

Εκτος απο το πρωινο θηλασμο εβγαζα με το θηλαστρο δυο φορες στην δουλεια (pump in style) και μια το βραδυ, εδω και δυο μερες δεν βγαζω στην δουλεια αλλα βγαζω μια οταν γυριζω στο σπιτι αλλα πολυ μειωμενη ποσοσητα (100 μλ περιπου)

Το σαβατοκυριακο ακολουθω το ιδιο προγραμα μονο που το μεσημερι αντι για μπιμπερο τον θηλαζω, ειναι πολυ σταθερος στα γευματα του και αν δεν θελει να φαει κλαιει και τραβιεται μακρια απο το στηθος.

Ολα αυτα ισχυουν/αλλαξαν εδω και μια εβδομαδα που τρωει 150-180 απο το φαγητο. Αυτο εγινε μεσα σε μια εβδομαδα που δεχτηκε το φρουτο παρα πολυ ευκολα και με χαρα/λιγουρα (φτουφτου). Τα γευματα του με μπιμπερο ειναι 180-200.

 

κοιτα...η που θα αυξησεις τους θηλασμους στο 24ωρο, ή που με 1 θηλασμο το πρωι και μισο το βραδυ δεν θα σας παει και πολυ μακρυα ολο αυτο.

 

προσπαθησε να αναπληρωνεις σαββατοκυριακα και αργιες, επισης να θηλαζεις οταν επιστρεφεις απο τη δουλεια και το βραδυ να μη δινεις ξενο γαλα. Η παραγωγη σου θα ακολουθησει τις προσαρμογες που θα κανεις, ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω αναλογα τις ενεργειες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα

 

έχω ενα μωράκι 6 μηνών και έχω ακολουθησει επιτυχως αποκλειστικο θηλασμο εδω και 6 μηνες. μπαινει στον εβδομο σε 2-3 μέρες και ειπαμε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και ξενο γαλα παραλληλα. θελω σε 3 μηνες να βαλω μπρος το δευτερο μωρακι και επειδη δεν εχω ακομα περιοδο θεωρω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να κοψω τον θηλασμο για να μου ξαναρθει περιοδος. το θεμα ειναι πως το κανω? εχω πολυ γαλα και το στηθος μου γεμιζει συνεχεια, το μωρο αντιδρα στο ρυζαλευρο ( αγορασα το απλο χωρις βανιλια κλπ) δεν του αρεσει το ξενο αν και το ανεμιξα με το δικο μου και ανησυχω γιατι δεν μπορω να κοψω τον θηλασμο αν δεν βεβαιωθω πρωτα οτι θα τρωει ξενο. και πως να τον κοψω? με χαπια ισως?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

έχω ενα μωράκι 6 μηνών και έχω ακολουθησει επιτυχως αποκλειστικο θηλασμο εδω και 6 μηνες. μπαινει στον εβδομο σε 2-3 μέρες και ειπαμε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και ξενο γαλα παραλληλα. θελω σε 3 μηνες να βαλω μπρος το δευτερο μωρακι και επειδη δεν εχω ακομα περιοδο θεωρω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να κοψω τον θηλασμο για να μου ξαναρθει περιοδος. το θεμα ειναι πως το κανω? εχω πολυ γαλα και το στηθος μου γεμιζει συνεχεια, το μωρο αντιδρα στο ρυζαλευρο ( αγορασα το απλο χωρις βανιλια κλπ) δεν του αρεσει το ξενο αν και το ανεμιξα με το δικο μου και ανησυχω γιατι δεν μπορω να κοψω τον θηλασμο αν δεν βεβαιωθω πρωτα οτι θα τρωει ξενο. και πως να τον κοψω? με χαπια ισως?

 

Ας πάρουμε τα θέματα, ένα ένα:

1. Για το ξένο γάλα: ξεκινάς με ανάμιξη 80% μητρικό και 20% ξένο για να το δεχτεί το μωρό ως γεύση. Παρακολουθείς το μωρό για τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις στο ξένο γάλα και σταδικά μειώνεις την αναλογία.

 

2. Για το ρυζάλευρο - σίγουρα δεν είναι απαραίτητη τροφή για το μωρό, οπότε αν δεν την δέχεται προχώρα σε κάτι άλλο, κατά το δυνατόν όσο πιο κοντά στη φυσική του μορφή.

 

3. Η περίοδος συχνά δεν επανέρχεται πριν η μαμά κάνει ένα μεγάλο κενό (π.χ. 8 ώρες) στο θηλασμό μέσα στο 24ωρο. Αν μέχρι στιγμής θηλάζεις συνέχεια (δηλαδή και το βράδυ) ενδεχομένως να μην έχεις περίοδο και μόνο για το λόγο αυτό. Από την άλλη πολλές γυναίκες κατάφεραν να μείνουν έγκυες ενώ θήλαζαν και ακόμα να θηλάσουν και τα δύο παιδιά ταυτόχρονα (tandem).

 

4. Ακόμα κι αν πράγματι θέλεις να έχεις αποθηλάσει πριν μείνεις έγκυος (για οποιοδήποτε λόγο) καλό είναι να έχεις κατά νου ότι, ο θηλασμός, ιδωμένος από την πλευρά του παιδιού, πρέπει να κόβεται σταδιακά γιατί αλλιώς μπορεί να προκαλέσει ισχυρό τραύμα και σοκ στο παιδί. Το τι εννοούμε με το σταδιακά εξαρτάται από το παιδί και τη σχέση του με το θηλασμό. Σίγουρα ο αποθηλασμός με χάπια, πέρα από τις όποιες επιβαρύνσεις έχουν στον οργανισμό της μαμάς (η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που επιτρέπει ακόμα την κυκλοφορία τους...), δεν προσφέρεται για σταδιακό αποθηλασμό, καθώς αμέσως μετά τη λήψη τους απαγορεύεται ο θηλασμός. Ο σταδιακός αποθηλασμός επίσης βοηθά και τη μαμά με υπερπαραγωγή.

 

5. Εν ολίγοις, αποθηλάζω σταδιακά σημαίνει ότι το μωρό αρχίζει να τρώει στερεές τροφές, άρα αντικαθίστανται θηλασμοί με στερεές ή/και το μωρό παράλληλα πίνει ξένο γάλα, στην αρχή μαζί με μητρικό αργότερα σκέτο, επίσης μειώνοντας τους θηλασμούς. Συνήθως ο βραδινός θηλασμός μένει τελευταίος. Μέχρι τότε όμως (με τη μείωση δηλαδή των θηλασμών) μπορεί να σου έχει έρθει και περίοδος... Σε κάθε περίπτωση πρέπει να παρακολουθούμε και τις αντιδράσεις του μωρού στον αποθηλασμό: ένα μωρό π.χ. που παλινδρομεί, είναι θλιμμένο/νευρικό/κλαίει πολύ κλπ. δείχνει ότι μάλλον οδηγείται στον αποθηλασμό νωρίτερα από όσο αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστω για την άμεση απαντηση

 

συμφωνω σε μεγάλο βαθμο με όσα παραθέτεις απλα η δική μου ανησυχία εγκειται στο γεγονος οτι το μωρακι μου θηλαζει πολυ συχνα καθε 2 ωρες σχεδον εδω και 6 μηνες. μου φαινεται πολυ δυσκολο να ξεκινησει να δεχεται το ξενο γαλα. αυτο το οποιο μας προτεινε ο γιατρος μας το έκανα μειξη με το δικο μου σε λογικες αναλογιες το προσπαθησα κι εγω και ο άντρας μου αλλα δεν το θελει. το δοκιμασαμε στον βραδινο θηλασμο καθοτι εγω εχω εξαντληθει με το δυωρο πλεον και εχω να κοιμηθω 6 μηνες.

 

η περιοδος ειναι επισης κατι που με απασχολει ενεκα μελλοντικης εγκυμοσυνης. δεν γνωριζα οτι μπορει να θηλαζει κάποια γυναικα και παραλληλα να μεινει εγκυος!

 

αναφορικα με το χαπι γιατι δεν προτιμαται???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστω για την άμεση απαντηση

 

συμφωνω σε μεγάλο βαθμο με όσα παραθέτεις απλα η δική μου ανησυχία εγκειται στο γεγονος οτι το μωρακι μου θηλαζει πολυ συχνα καθε 2 ωρες σχεδον εδω και 6 μηνες. μου φαινεται πολυ δυσκολο να ξεκινησει να δεχεται το ξενο γαλα. αυτο το οποιο μας προτεινε ο γιατρος μας το έκανα μειξη με το δικο μου σε λογικες αναλογιες το προσπαθησα κι εγω και ο άντρας μου αλλα δεν το θελει. το δοκιμασαμε στον βραδινο θηλασμο καθοτι εγω εχω εξαντληθει με το δυωρο πλεον και εχω να κοιμηθω 6 μηνες.

 

Το "κάθε 2ωρο" πάντως υποχωρεί με τον καιρό, ειδικά όταν το μωρό αρχίσει να τρώει. Το μωρό σου έχει πάρει καθόλου μπιμπερό, έστω με δικό σου γάλα; Μπορεί να αντιδρά στο μπιμπερό, ειδικά αν το δίνεις εσύ...

Η αναλογία πρέπει να είναι περίπου 80% δικό σου για να δεχτεί το μωρό σταδιακά τη νέα γεύση.

 

η περιοδος ειναι επισης κατι που με απασχολει ενεκα μελλοντικης εγκυμοσυνης. δεν γνωριζα οτι μπορει να θηλαζει κάποια γυναικα και παραλληλα να μεινει εγκυος!

Φυσικά και γίνεται! Ακόμα και εδώ στο forum υπάρχουν πολλές μαμάδες που το έχουν κάνει και πολλές από αυτές θήλαζαν μετά και τα δύο παιδιά παράλληλα. Αν διαβάζεις αγγλικά ψάξτο ως tandem nursing/breastfeeding.

 

αναφορικα με το χαπι γιατι δεν προτιμαται???

Οι λόγοι όπως σου είπα είναι δύο:

1. Οι παρενέργειες-συνέπειες-επιβάρυνση στον οργανισμό της μαμάς - βλ. π.χ. εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614

και

2. Το ότι συνεπάγεται βίαιο αποθηλασμό: από τη στιγμή που η μαμά πάρει χάπια, πρέπει να σταματήσει να θηλάζει αμέσως, γιατί είναι επικίνδυνο για το μωρό (λόγω των ουσιών των χαπιών που περνάνε στο γάλα της).

Link to comment
Share on other sites

με το μπιμπερο δεν έχει λογικα προβλημα το μωρο μου καθως χρησιμοποιω θηλαστρο απο τον πρωτο μηνα για να μπορω να το αφηνω και να κανω καμια δουλιτσα οποτε του ειναι οικειο αρκετα. η γευση του ξενου γαλακτος ειναι αυτο που θεωρω εγω οτι τον ενοχλει. ισως θα πρεπει να δοκιμασω καποιο άλλο γαλα οπως επισης και ενα πιο γευστικο ρυζαλευρο!

 

αξιζει να σημειωθει οτι οταν κραταει το μωρο η μαμα μου το δυωρο γινεται τριωρο και η αποτυχημενη δικη μου αποπειρα να τον ταισω με ξενο πετυχημενη απο την πλευρα της γιαγιας! ισως βιαζομαι να δω αποτελεσματα γιατι εχει μολις 1 εβδομαδα που ξεκινησαμε. θεωρουσα οτι ετρωγε καθε 2 ωρες επειδη δε χορταινε και οτι με το ξενο θα χορτασει και θα κοιμηθει γι αυτο και απογοητευτηκα

 

αγορασα σημερα ρυζαλευρο με βανιλια. ισως το δοκιμασω αφου συμβουλευτω τον παιδιατρο μας. επισης απο μεθαυριο ξεκιναμε φρουτακια. μηλο για μια βδομαδα, μπανανα και αχλαδι αντιτοιχα τις 2 επομενες.

 

θελω να δω το μωρακι μου να κοιμαται επιτελους! ειναι ενα πολυ κοινωνικο και ζωηρο μωρακι, κινητικο αρκετα που εχει αναγκη απο διαφορετικα ερεθισματα καθε φορα!. εχει απιστευτες αντιδρασεις που μαλλον οφειλονται στο οτι δεν κοιμαται και ως εκ τουτου παρατηρει συνεχως, αφουγκραζεται, επεξεργαζεται και αντιδρα!

 

θελει χρονο μαλλον, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

αγλαϊα και κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

το αγοράκι μου είναι 18 μηνών και θηλάζει ακόμα. το πρόβλημά μου δεν είναι ο θηλασμός, αλλά το βραδινό πιπίλισμα. δεν αντέχω άλλο. εγώ φταίω το έχω κακομάθει. κοιμάται στο διπλό, ξυπνάει συνεχώς για το στήθος-πιπίλα μου και όχι απλά ξυπνάει, αλλά ουρλιάζει ξαφνικά (χωρίς κάποια προειδοποίηση) μέχρι να μπει το στήθος στο στόμα του.

γενικά είναι πολύ ανεξάρτητο (ε, με άλλα 3 μεγαλύτερα αδερφάκια...), με ζητάει μόνο όταν νυστάζει. τρώει τα πάντα αλλά δεν πίνει με τίποτα άλλο γάλα, το μπιμπερό ούτε να το δει, βασικά τον αναγουλιάζει, ούτε με καλαμάκι. μόνο με κορν φλέικς θα πιει λιγάκι.

είμαι μπερδεμένη δεν ξέρω τί να κάνω. έχω κουραστεί πάρα πολύ με τα ξενύχτια και θέλω να αποθηλάσω. απ'την άλλη νιώθω τόσο τέλεια όταν θηλάζει που δεν θέλω να αποθηλάσω. είναι και που δεν πίνει κι άλλο γάλα... :shock:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

αγλαϊα και κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

το αγοράκι μου είναι 18 μηνών και θηλάζει ακόμα. το πρόβλημά μου δεν είναι ο θηλασμός, αλλά το βραδινό πιπίλισμα. δεν αντέχω άλλο. εγώ φταίω το έχω κακομάθει. κοιμάται στο διπλό, ξυπνάει συνεχώς για το στήθος-πιπίλα μου και όχι απλά ξυπνάει, αλλά ουρλιάζει ξαφνικά (χωρίς κάποια προειδοποίηση) μέχρι να μπει το στήθος στο στόμα του.

γενικά είναι πολύ ανεξάρτητο (ε, με άλλα 3 μεγαλύτερα αδερφάκια...), με ζητάει μόνο όταν νυστάζει. τρώει τα πάντα αλλά δεν πίνει με τίποτα άλλο γάλα, το μπιμπερό ούτε να το δει, βασικά τον αναγουλιάζει, ούτε με καλαμάκι. μόνο με κορν φλέικς θα πιει λιγάκι.

είμαι μπερδεμένη δεν ξέρω τί να κάνω. έχω κουραστεί πάρα πολύ με τα ξενύχτια και θέλω να αποθηλάσω. απ'την άλλη νιώθω τόσο τέλεια όταν θηλάζει που δεν θέλω να αποθηλάσω. είναι και που δεν πίνει κι άλλο γάλα... :shock:

 

Απ' όσο καταλαβαίνω στην ουσία έχεις κουραστεί με το βραδυνό θηλασμό κι όχι με τον θηλασμό συνολικά. Μπορείς να κάνεις μόνο νυχτερινό αποθηλασμό αν αυτό θα σε βοηθήσει να είσαι καλύτερα.

 

Νυχτερινό αποθηλασμό επιτυγχάνεις με διάφορους τρόπους: π.χ. αν ήδη συνεννοείσαι με το παιδί, μπορείς να του εξηγήσεις ότι το γάλα το βράδυ το παίρνει το φεγγαράκι κι ότι θα έχει ξανά το πρωί, που θα βγει ο ήλιος ή κάτι άλλο που να εκφράζει και να είσαι ξεκάθαρο για το παιδί. Από κει και πέρα, όταν ξυπνά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις το ίδιο, να είσαι σταθερή στην απόφασή σου αλλιώς θα μπερδέψεις το παιδί και αν είναι δυνατόν να βάλεις και τον μπαμπά να βοηθήσει, δηλ. να πάρει το μωρό αγκαλιά να το κάνει βόλτα και να προσπαθήσει να το ξανακοιμήσει, καθώς σε σένα θα μυρίζει το γάλα και μπορεί να είναι περισσότερο ανήσυχο. Σε κάθε περίπτωση όλη η διαδικασία πρέπει να γίνει πολύ ήρεμα για το μωρό, με πολλή αγάπη, αγκαλιά κλπ. ώστε να μην το εκλάβει ως κάτι αρνητικό.

 

Αν το μωρό κλαίει, τσιρίζει, παλινδρομεί, δείχνει θλιμμένο μετά από μερικές μέρες, τότε μάλλον είναι νωρίς για κείνο...

 

Επίσης, θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι το να ξυπνά ένα παιδί το βράδυ δεν σχετίζεται απόλυτα με το θηλασμό κι ότι το co-sleeping καλύπτει μια βασική ανάγκη του μωρού, άρα καλώς το έκανες και μην θεωρείς ότι με αυτόν τον τρόπο το κακόμαθες.

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινό αποθηλασμό επιτυγχάνεις με διάφορους τρόπους: π.χ. αν ήδη συνεννοείσαι με το παιδί, μπορείς να του εξηγήσεις ότι το γάλα το βράδυ το παίρνει το φεγγαράκι κι ότι θα έχει ξανά το πρωί, που θα βγει ο ήλιος ή κάτι άλλο που να εκφράζει και να είσαι ξεκάθαρο για το παιδί. Από κει και πέρα, όταν ξυπνά θα πρέπει να επαναλαμβάνεις το ίδιο, να είσαι σταθερή στην απόφασή σου αλλιώς θα μπερδέψεις το παιδί και αν είναι δυνατόν να βάλεις και τον μπαμπά να βοηθήσει, δηλ. να πάρει το μωρό αγκαλιά να το κάνει βόλτα και να προσπαθήσει να το ξανακοιμήσει, καθώς σε σένα θα μυρίζει το γάλα και μπορεί να είναι περισσότερο ανήσυχο. Σε κάθε περίπτωση όλη η διαδικασία πρέπει να γίνει πολύ ήρεμα για το μωρό, με πολλή αγάπη, αγκαλιά κλπ. ώστε να μην το εκλάβει ως κάτι αρνητικό.

Εμεις ετσι κάναμε νυχτερινό αποθηλασμό, πολύ πιο εύκολα απ'ό,τι περίμενα!

Και δεν χρειάστηκε να βοηθήσει ο μπαμπάς καθόλου. Απλά της το ειχα εξηγήσει πολλές φορές μέσα στη μέρα, και όταν ήρθε η νύχτα και ξύπνησε, απλά της το υπενθύμισα ότι γάλα θα έχει ξανά όταν βγει ο ήλιος.

 

Γκρίνιαξε λίγο, την πρώτη μέρα μέρα έκανε 2 ώρες να ξανακοιμηθεί, με πολλή αγκαλίτσα και χάδιά, αλλά σιγά σιγά, ύστερα από 3 εβδομάδες περίπου που ο ύπνος της ήταν ακόμα λίγο άστατος, άρχισε να μην ξυπνάει πριν τις 6 που καταλαβαίνει ότι ξημέρωσε!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

EvaMD και Palladin ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. μήπως είναι νωρίς όμως? 18 μηνών είμαστε. καταλαβαίνουμε βέβαια τα πάντα, οπότε λέω βλκ. θα το προσπαθήσω χαλαρά να δω, αλλιώς θα το αφήσω για όταν γίνει 2 ετών. να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...