Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

yogini, πώς πάνε οι προσπάθειες, άρχισες με το φασκόμηλο;

 

culte εγώ το χάπι δεν το σκέφτομαι, με όλα αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, αλλά θα ήθελα με ένα μαγικό τρόπο να βαρεθεί η μικρή και να σταματήσουμε...δεν το βλέπω :?. Σε αυτή τη φάση λόγω ίωσης η δικιά μου έκοψε και το ξένο γάλα και θηλάζει 4-5 φορές τη μέρα οπότε δεν το συζητώ!

 

Γενικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα την κοιμίζω χωρίς θηλασμό. Μια φίλη έβαλε τον άντρα της να κοιμίζει το μωρό (14 μηνών) και έτσι σιγά - σιγά σταμάτησε. Δεν ξέρω αν εμείς μπορούμε να το κάνουμε αυτό, ο σύζυξ γυρίσει μετά τις εννιάμισυ από τη δουλειά.:(

 

 

Τώρα που συνέρχεται από την ίωση και αρχίζω εγώ δουλειά πάλι (ήμουν σε εκπαιδευτική άδεια 2 μήνες) κσι θα κόψω αναγκαστικά ούτως ή άλλως πάλι ένα γεύμα - το πρωϊνό- και θα αρχίσω τα φασκόμηλα.

 

 

Βρήκα και ένα κείμενο - μελέτη - που εχει τα πάντα για το φασκόμηλο, και τί δεν κάνει, μέχρι και που βελτιώνει τη μνημη! Μόνο που απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, στα υπόψιν κι αυτό.;)

 

Άντε κορίτσια να δούμε!

 

http://www.iama.gr/ethno/faskomilo/Lazari.pdf

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σε όλες σας...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανότατα έχει ξαναναφερθεί (αλλά μέχρι διαβάσω και τις 40 σελίδες τότε σίγουρα θα την πάθω την μαστίτιδα)...

Εδώ και 1,5 μήνα έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και έδινα στον μικρό αλλά τις τελευταίες δύο εβδομάδες άρχισα να μειώνω τις αντλήσεις και τελικά έκανα την τελευταία άντληση πριν 5 ημέρες (με παραγωγή μόνο 50ml)...

Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι το στήθος μου αρκετά βαρύ αλλά όταν το πιέζω με το χέρι δεν βγάζει ούτε σταγόνα...

Υπάρχει περίπτωση να πετρώσει το γάλα που έχει μαζευτεί? Πρέπει να ξαναβγάλω γάλα ή πάει να πει ότι τελείωσε έτσι απλά η διαδικασία του αποθηλασμού???

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη κ εγω αποθηλασα μετααπο αποκλειστικη αντληση θα σου ελεγα να βαλεις τι θηλαστρο ισα ισα γιανα αποσυμφορησεις το πρηξιμο κ μετα στοπ.εγω ετσι εκανα κ ενω ειχα κ ιστορικο μαστιτιτδαςδεν επαθα τιποτα.κ ειμαι πλεον χωρις αντληση εδω κ 9 μερες,με μαλακο στηθος.καλα το πας τελειωνεις!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μωράκι 8 μηνών που το θήλασα αποκλειστικά έως τώρα, με πολύ βοήθεια από την κα Αγλαϊα και αυτού του φόρουμ, λόγω προβλήματος υγείας που είχα στον 2ο μήνα (εγχείρηση αφαίρεσης χολής). Ο επιμένων όμως νικά! Έφτασε η ώρα αποθηλασμού καθώς θα επιστρέψω στην δουλειά και χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί δεν τα καταφέρνω: την θήλαζα αποκλειστικά έως 7,5 μηνών παράλληλα με τις στερεές τροφές, με άστατη συχνότητα μέσα στην ημέρα, καθώς με το παραμικρό ¨μου άνοιγε την μπλούζα¨! Με την συμβουλή της παιδιάτρου (που δεν είναι σύμφωνη με τον αποθηλασμό γενικά) και με αυτά που διαβάζω εδώ, στους 7,5 μήνες ξεκίνησα μπουκάλι με γάλα εμπορίου στο βραδινό γεύμα και ξεκίνησα να της σταματώ τα ενδιάμεσα της ημέρας σταδιακά, 4-7 ημέρες / γεύμα. Έχουμε φτάσει τώρα να θηλάζω το πρωί που ξυπνάμε, ακολουθούν στέρες τροφές κανονικά και ενώ πίνει περίπου 200γρ. εμπορίου το βράδυ, ΞΥΠΝΑΕΙ κάθε νύχτα για θηλασμό! Μία φορά μόνο (πάλι καλά..) σε ακατάστατη ώρα και δεν κοιμάται αν δεν την θηλάσω. Τί πρέπει να κάνω τώρα; Διάβασα ότι αν της δώσω μπουκάλι την νύχτα θα μάθει να ξυπνάει, και είναι καλύτερα να της δώσω νερό. Δεν θέλω να την αφήσω να κλαίει - στενοχωριέμαι και δεν νομίζω ότι θα σταματήσει. Να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό με μπουκάλι ή πρώτα τον ¨νυχτερινό¨ με κάποιον τρόπο; Βασικά πρέπει εντός 10 ημερών να έχω αποθηλάσει πλήρως πλέον και ιδανικά δεν θέλω να πάρω χάπι. Συγνώμη που έγραψα πολλά, ελπίζω να είναι χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ για την απάντησή σας :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος,απλα μανουλα που θηλαζει τον σχεδον 8 μηνων γιο της.Το μονο που καταλαβαινω,με οσα εχω διαβασει εδω περα τοσο καιρο,ειναι οτι το μικρο σου δε θελει να αποθηλασει κ γι αυτο ξυπνα τα βραδυα για να σου κραταει την παραγωγη κ να μη σταματησει το γαλα σου,δεν ειναι θεμα πεινας,πιο πολυ συναισθηματικο ειναι...ισως επειδη λειπεις ν ειναι ο μονος τροπος να σε νιωθει κοντα του.Πρεπει να σκεφτεις τι θελεις πραγματικα να κανεις,γιατι εχω την αισθηση οτι το μικρουλι σου δεν ειναι ετοιμο να αποθηλασει.Θα σου πουνε κ οι πιο εμπειρες τη γνωμη τους βεβαια

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε φτάσει τώρα να θηλάζω το πρωί που ξυπνάμε, ακολουθούν στέρες τροφές κανονικά και ενώ πίνει περίπου 200γρ. εμπορίου το βράδυ, ΞΥΠΝΑΕΙ κάθε νύχτα για θηλασμό! Μία φορά μόνο (πάλι καλά..) σε ακατάστατη ώρα και δεν κοιμάται αν δεν την θηλάσω. Τί πρέπει να κάνω τώρα; Διάβασα ότι αν της δώσω μπουκάλι την νύχτα θα μάθει να ξυπνάει, και είναι καλύτερα να της δώσω νερό. Δεν θέλω να την αφήσω να κλαίει - στενοχωριέμαι και δεν νομίζω ότι θα σταματήσει. Να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό με μπουκάλι ή πρώτα τον ¨νυχτερινό¨ με κάποιον τρόπο; Βασικά πρέπει εντός 10 ημερών να έχω αποθηλάσει πλήρως πλέον και ιδανικά δεν θέλω να πάρω χάπι. Συγνώμη που έγραψα πολλά, ελπίζω να είναι χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ για την απάντησή σας :wink:

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να έχεις αποθηλάσει πλήρως σε 10 μέρες! Επειδή θα επιστρέψεις στη δουλειά; Ο νυχτερινός θηλασμός δεν δημιουργεί πρόβλημα σ' αυτό, ούτε ο πρωινός, ούτε ακόμα κι αν θήλαζες και το απόγευμα εδώ που τα λέμε...

Αν είναι θέμα δικών σου αντοχών (πώς θα ξυπνάς το πρωί και πώς θα δουλεύεις αφού θα πρέπει να ξυπνάς τη νύχτα για να θηλάσεις), να σου πω από την εμπειρία μου και μόνο, ως μαμά 4 παιδιών. Το ένα το θήλασα αποκλειστικά και μετά μαζί με στερεές έως 9 μηνών και σταμάτησα τον θηλασμό για να μην ξυπνάει τη νύχτα όπως νόμιζα (αυτό βέβαια δεν συνέβη, συνέχισε να ξυπνάει μέχρι τα 4, αρχικά για γάλα και μετά για νερό). Τα άλλα δύο τα θήλασα 7,5 μήνες με συμπλήρωμα, απ' αυτά το ένα σταμάτησε να ξυπνά τη νύχτα 6 μηνών, ενώ ο άλλος ξυπνούσε μέχρι τα 4 επίσης και ζητούσε 2 και 3 μπουκάλια γάλα, ούτε νερό ούτε τίποτα δεν ήθελε! Και τέλος την κόρη μου που ακόμα θηλάζει (3 ετών τώρα) και είμαι και έγκυος. Σε όλα τα παιδιά, μετά την άδεια που είχα τον πρώτο χρόνο δούλευα ή δούλευα και ήμουν και έγκυος (στην κόρη μου τώρα δούλευα, θήλαζα και ήμουν και έγκυος:lol::lol:). Πιο πολύ με κούρασε ο πρώτος, παρόλο που ήταν αυτός που σταμάτησε να ξυπνάει 6 μηνών. Κι αυτό γιατί εγώ δεν τα έβλεπα ψύχραιμα τα πράγματα!

Τα μωρά μπορεί να ξυπνάνε για χίλιους λόγος και όχι μόνο για τον θηλασμό! Στο δεύτερο γιο μου που έκοψα τον θηλασμό πιστεύοντας ότι θα σταματήσει να ξυπνά (κάθε 2 ώρες τη νύχτα σε ηλικία 9 μηνών) την πάτησα, γιατί συνέχισε να ξυπνά συχνά μέχρι τα 2,5 και έπρεπε και να σηκωθώ για να φτιάχνω γάλα, γιατί με το νερό δεν ξανακοιμόταν. Μετά τα 2,5 βολευόταν με το νερό και ξυπνούσε λιγότερες φορές.

Τώρα στην κόρη μου τα νυχτερινά ξυπνήματα για θηλασμό δεν με επιβαρύνουν καθόλου, γιατί θηλάζω ξαπλωτή η μικρή έρχεται στο κρεβάτι μου (πιο μικρή την έπαιρνα εγώ την πρώτη φορά που ξυπνούσε και συνεχίζαμε τον ύπνο μας στο δικό μου κρεβάτι μέχρι το πρωί).

Συμφωνώ και με τη Λένα που έγραψε πιο πάνω, ότι το μωρό μπορεί να σε χρειάζεται σαν φυσική παρουσία τη νύχτα. Μπορεί η επαφή αυτή να του είναι πολύτιμη όταν γυρίσεις στη δουλειά.

Αυτό που θέλω να πω, γιατί έγραψα πολλά, είναι ότι για όλα υπάρχουν λύσεις, και οι μαμάδες μπορούν να δουλεύουν, ακόμα κι αν ξυπνούν 1 ή περισσότερες φορές τη νύχτα. Υπάρχουν τρόποι να ξεκουράζεσαι ή παίρνοντας το μωρό μαζί σου στο κρεβάτι και θηλάζοντας ξαπλωτή ή με το να κοιμάσαι μόλις γυρνάς αν μπορείς να βρεις λίγο χρόνο με το μωρό (εγώ κοιμόμουν στο λεωφορείο:lol::lol:)

 

Αν τώρα θέλεις να αποθηλάσεις γιατί εσύ έχεις φτάσεις στο δικό σου όριο και δεν επιθυμείς να θηλάσεις άλλο, τότε είναι τελείως διαφορετικό, είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τρόπο να μειώσεις και τέλος να κόψεις τους θηλασμούς, αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγκυηθεί ότι το μωρό θα σταματήσει να ξυπνά τη νύχτα. Αρκετά μωρά σταματώντας ο θηλασμός σταματούν και τα νυχτερινά ξυπνήματα, όχι όμως όλα και ειδικά σ' αυτή την ηλικία που υπάρχουν και οι ενοχλήσεις από τα δόντια! Οπότε προχωράς στον αποθηλασμό, όπως θεωρείς εσύ καλύτερο, χωρίς να συνδυάζεις τον ύπνο του μωρού μ' αυτό! Το μωρό μπορεί να χρειάζεται εκείνο το μπουκάλι ξένο γάλα αν ξυπνά τη νύχτα και δεν είναι σωστό να του δίνεις νερό, θα πρέπει να του δίνεις γάλα!

Πάντως, ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι να αποθηλάσεις σε 10 μέρες! Μπορείς να κόψεις όποιο γεύμα σε βολεύει εσένα καλύτερα (αν το θέμα σου είναι πχ ο βραδυνός ύπνος χωρίς διακοπές και αποφασίσεις να δίνεις μπουκάλι αν ξυπνήσει το μωρό τη νύχτα, μπορεί να το δίνει ο μπαμπάς). Ο αποθηλασμός μπορεί να ολοκληρωθεί και αφού θα έχεις επιστρέψει στη δουλειά.

Εκτός αν υπάρχει άλλος λόγος που πρέπει να διακοπεί οπωσδήποτε μέσα σε 10 μέρες και δεν το έχω καταλάβει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για την γνώμη σας, αν και το θέμα μου είναι ότι πρέπει όντως να σταματήσω τον θηλασμό εντός 10 ημερών. Πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία (2 βασικά) που όταν εργάζομαι δεν θα μπορώ λόγω χρόνου και καλό είναι να μην τις αναβάλλω άλλο. Εντωμεταξύ οι αντοχές μου εξαντλήθηκαν πλέον για διάφορους λόγους.. Σας χαίρομαι που τα καταφέρατε για τόσο καιρό, αλλά εγώ για πρακτικούς λόγους δεν μπορώ άλλο, υπό αυτές τις συνθήκες είμαι υπερήφανη που τα κατάφερα ως τώρα, για να καταλάβετε.. Τί νομίζετε ότι πρέπει να κάνω; Μπορεί να με βοηθήσει η κα Αγλαϊα;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για την γνώμη σας, αν και το θέμα μου είναι ότι πρέπει όντως να σταματήσω τον θηλασμό εντός 10 ημερών. Πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία (2 βασικά) που όταν εργάζομαι δεν θα μπορώ λόγω χρόνου και καλό είναι να μην τις αναβάλλω άλλο. Εντωμεταξύ οι αντοχές μου εξαντλήθηκαν πλέον για διάφορους λόγους.. Σας χαίρομαι που τα καταφέρατε για τόσο καιρό, αλλά εγώ για πρακτικούς λόγους δεν μπορώ άλλο, υπό αυτές τις συνθήκες είμαι υπερήφανη που τα κατάφερα ως τώρα, για να καταλάβετε.. Τί νομίζετε ότι πρέπει να κάνω; Μπορεί να με βοηθήσει η κα Αγλαϊα;

 

Φυσικά και πρέπει να είσαι υπερήφανη που τα κατάφερες τόσο καλά!

Δεν ρώτησα για να σε πείσω να συνεχίσεις εφόσον δεν το θέλεις, μόνο για να καταλάβω με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα!

αφού το πρόβλημά σου δεν είναι το νυχτερινό ξύπνημα, αλλά ο άμεσος αποθηλασμός και εφόσον το μωρό δέχεται μια χαρά το μπουκάλι με ξένο γάλα, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα όποιο από τα δύο γεύματα και να κόψεις! Οπότε ξεκινάς με όποιο γεύμα σε βολεύει εσένα καλύτερα. Αν παρατηρείς συμφόρηση στο στήθος τις ώρες που συνήθιζες να θηλάζεις, μπορείς να βγάζεις λίγες σταγόνες με το χέρι. Σταδιακά δεν θα πρήζεται. Νομίζω ότι θα έχεις αποθηλάσει πολύ νωρίτερα από τις 10 μέρες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι! Ξεκίνα, δες πώς θα ανταποκριθεί το μωρό σου και προσαρμόζεις το πρόγραμμά σου στην πορεία. Σε τόσο μικρά μωρά, εφόσον δεχτούν το μπουκάλι τα υπόλοιπα γίνονται εύκολα! τον δεύτερο γιο μου τον αποθήλασα 9 μηνών. Το δύσκολο ήταν μέχρι να δεχτεί το 1ο μπουκάλι (αρχικά ήπιε μόνο μερικές γουλιές και μέσα σε 1 βδομάδα ήπιε ένα ολόκληρο γεύμα από μπουκάλι. Μετά μείωνα ένα γεύμα θηλασμού κάθε 3 περίπου μέρες ώστε να μην πρήζομαι και όλα πήγαν μια χαρά!)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τη θεραπεία που θα κάνεις και καλή επάνοδο στη δουλειά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eleni t, αν η συμβουλή που ψάχνεις είναι με ποια σειρά να κόψεις τους θηλασμούς η απάντηση είναι ότι πρακτικά, για σένα, δεν έχει μεγάλη σημασία.

Αν βλέπεις ότι η μικρή θα "αποχωριστεί" πιο εύκολα τον πρωινό θηλασμό ξεκίνα από εκεί.

Σε κάθε περίπτωση με 1 θηλασμό την ημέρα η παραγωγή σου θα μειωθεί πάααρα πολύ και πιθανότατα η μικρή θα χάσει το ενδιαφέρον της. Αυτό όμως δεν σου εξασφαλίζει ότι θα σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα.

Για το νυχτερινό θηλασμό, όταν τον κόψεις, μπορείς πράγματι να δοκιμάσεις να δόσεις νερό. Αν το δέχεται οκ! Αν όχι, πάλι οκ, δώσε γάλα. Βλέποντας και κάνοντας. Επίσης, δοκιμάστε να σηκώνεται ο μπαμπάς της για να την ξανακοιμήσει, γιατί πιθανώς, από εσένα θα ζητάει αυτό που έχει συνηθίσει μέχρι τώρα.

Είσαι σίγουρη ότι οι θεραπείες που πρέπει να κάνεις είναι ασύμβατες με το θηλασμό? Τσέκαρε τις ουσίες των φαρμάκων που θα παίρνεις στο http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Το τελεσίγραφο των 10 ημερών είναι πολύ πιεστικό και μπορεί να σπρώχνει την κατάσταση προς λάθος κατεύθυνση, παρόλο που την περισσότερη δουλειά την έχεις ήδη κάνει.

Καλή επιτυχία και μπράβο σου που έφτασες τόσο όμορφα μέχρι εδώ!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάαααρα πολύ για τις συμβουλές!! Μου δώσατε πολύ κουράγιο και αισιοδοξία με τα λόγια σας. Ευχαριστώ για το λινκ, θα το κρατήσω γιατί ελπίζω σε 2ο μωράκι - χιχι. Για τώρα είναι βέβαιο ότι πρέπει να σταματήσω. Θα ξεκινήσω από το πρωινό που μου φαίνεται πιο ¨ανώδυνο¨, μήπως τυχόν ξεχάσει τον θηλασμό και δεν ξυπνάει τη νύχτα ή παρηγορείται πιο έυκολα με το νερό (όνειρα..)!! ελπίζω να σας γράψω -καλά- νέα σε λίγες ημέρες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα,

θα ηθελα κι εγω την συμβουλη σας( και εαν το διαβασει και η κα Αγλαϊα θα ηταν πολυτιμηη συμβουλη της).

Εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων το οποιο το θηλαζα αποκλειστικα μεχρι 5 μηνων (βασικα δεν θηλαζε, μονο 1-2 φορες τη νυχτα, την ημερα αντλουσα απο τοτε που ηταν 2,5 μηνων γιατι δεν ηθελε το στηθος, προτιμησε το μπιμπερο).

Αρχισαμε συμπληρωμα με ξενο για κανα 2 βδομαδες και απο αρχες Απριλιου σταματησα να την θηλαζω και τη νυχτα.

Οσο καιρο εδινα συμπληρωμα ξενο μειωνα σταδιακα τις αντλησεις την ημερα και συνεχισα να βαζω θηλαστρο ολο και λιγοτερο μονο για να ξεπρηζομαι. Εδω και δυο βδομαδες σταματησα και το θηλαστρο και αποσυμφοριζω το στηθος μονο με μασαζ και ετσι βγαζω το γαλα. Το θεμα ειναι ναι μεν το στηθος μου ειναι μαλακο μαζευει ακομη γαλα και γινονται γρομπαλακια τα οποια φευγουν με μασαζ οπως ειπα αλλα ποναει πολυ. Με το θηλαστρο δεν φευγανε γι αυτο και το σταματησα. Γιατι και το μασαζ εκανα και μετα εβαζα και θηλαστρο.

Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι ενω δεν πρηζεται τωρα το στηθος συνεχιζει να υπαρχει μαζεμενο γαλα που με ενοχλει, ειδικα το δεξι στηθος που κατεβαζε παντα περισσοτερο γαλα. Δεν με ποναει αλλα οταν πιανω το στηθος το πιανω που ειναι μαζεμενο και οταν πχ ξαπλωνω στη δεξια πλευρα το καταλαβαινω οτι υπαρχει μαζεμενο γαλα. Οταν κανω ντους και οχι καθε μερα παντα, μπορει και μερα παρα μερα, κανω λιγο μασαζ και βγαζω λιγο γαλα. Το θεμα ειναι οτι το γαλα συνεχιζει να πεταγεται σαν συντριβανι κι οσο πιεζω βγαζει απλα καποια στιγμη σταματαω.

Θελω να ρωτησω, τα κανω σωστα η λαθος? Ποτε θα σταματησει τελειως το γαλα και να μην μαζευεται πια? Οσο κανω μασαζ και βγαζω το στηθος θα παραγει κι αλλο γαλα ετσι δεν ειναι? Πως σταματαει ολο αυτο?

Ολες αυτες τις ερωτησεςι τις κανω γιατι δεν θελω να παρω το χαπι. Με τον γυναικολογο δεν εχω μιλησει ακομη γιατι ξερω οτι αυτο θα μου προτεινει. Ρωτησα την παιδιατρο που την εμπιστευομαι, σαν γυναικα σκεφτηκα θα ειναι πιο ευαισθητοποιημενη, και μου ειπε και αυτη να παρω το χαπι. Να μιλησω με τον γυναικολογο και να το παρω απλα να φροντισω να μην ειμαι μονη με το μωρο στο σπιτι γιατι θα εχω πολλες ζαλαδες. Αυτο γιατι μου το ειπε, για να με πεισει να το παρω? Ημουν που ημουν αρνητικη........

Απλα βρε κοριτσια απο την αλλη αγχωνομαι γιατι εχω και τους γυρω να με ρωτανε εαν σταματησε το γαλα κι οταν λεω οχι με συμβουλευουν ολοι οι ξερολες να παρω το χαπι τοτε. Δεν "κανει" να μενει το γαλα στο στηθος.

Κι οσο να ναι φοβαμαι λιγακι να πω την αληθεια.

Εσας πανω κατω ποτε σταματησε εντελως το γαλα? θα επρεπε να εχει σταματησει εως τωρα η ειναι φυσιολογικο να εχω ακομη? και πως συνεχιζω να το χειριζομαι? Με μασαζ μεχρι να σταματησει να μαζευεται?

Συγγνωμη για το πολυ μεγαλο ποστ και περιμενω τις αποψεις και τις εμπειριες σας.

Link to comment
Share on other sites

Φασκόμηλο πίνεις? Έχω διαβάσει εδώ ότι μειώνει την παραγωγή γάλακτος και βοηθάει.

 

Ειχα αρχισει και επινα τις 2 πρωτες εβδομαδες αλλα μετα το παρατησα. Θα το ξαναρχισω.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρχισει και επινα τις 2 πρωτες εβδομαδες αλλα μετα το παρατησα. Θα το ξαναρχισω.

 

πόσο έπινες?

 

παρατήρησες καμμιά διαφορά???

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν αφήνεις το γάλα να πετρώνει στο στήθος σου. Το ότι πονάς σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά οπότε καλά κάνεις και δίνεις σημασία.

Εκτός από το φασκόμηλο, φρόντισε να φοράς και ένα αρκετά σφιχτό σουτιέν. Παλιά δένανε το στήθος πολύ σφιχτά με επίδεσμο για να σταματήσει το γάλα. Δεν προτείνω κάτι τέτοιο αλλά ένα σφιχτό σουτιέν βοηθάει πολύ.

Όσο για τους άλλους δεν χρειάζεται να τους δίνεις λογαριασμό αν έχεις ακόμα γάλα ή όχι.Πες ένα 'ναι σταματησε' και ξεφορτώσου τους. ουφ!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επινα 3 φλιτζανια την ημερα, δεν καταφερνα να πιω 4-5 που προτεινει η Αγλαϊα. Τωρα να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα εαν βοηθησε. Το γαλα μου εννοειται οτι μειωθηκε απλα σιγουρα οφειλεται στο οτι αντλουσα ολο και λιγοτερο καθε μερα. Βεβαια μπορει και το φασκομηλο να επαιξε το ρολο του.

 

Τωρα πια δεν ποναω απλα πιανοντας το στηθος μου καταλαβαινω οτι υπαρχει ενα μικρο γρομπαλακι κι οταν κανω μασαζ και βγαζω γαλα μειωνεται αρκετα. Σιγουρα θα συνεχισω να βγαζω το γαλα και να μην το αφηνω στο στηθος απλα αναρωτιεμαι οτι οσο βγαζω δεν θα παραγει αλλο το στηθος? Συνηθως ποτε ξεμπερδευουμε απο αυτο? Και δεν το λεω γιατι βιαζομαι απλα να ξερω οτι ειναι φυσιολογικο το οτι κραταει τοσο καιρο κι ακομη τοσο, και οτι πρεπει να κανω υπομονη μεχρι να κοπει τελειως.

Να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι γενικα απλα επειδη το συγκεκριμενο θεμα με αγχωνει βρισκουν και πατανε, καταλαβες?

Δεν θελω να το παρω το χαπι αλλα να ηξερα σιγουρα οτι ετσι γινεται. Γιατι μονο οι συμβουλοι θηλασμου προτεινουν φυσιολογικο αποθηλασμο, οι γιατροι κατευθειαν το χαπι, κι οταν τους λες για παρενεργειες σου απαντανε "γιατι τα διαφορα χαπια που παιρνουμε κατα καιρους δεν εχουν παρενεργειες"?ε, τι να τους πεις μετα.

 

Θα περιμενω λιγο διαστημα ακομη να δω πως θα παει και μετα θα ρωτησω και την Αγλαϊα, με ειχε βοηθησει πολυ παλιοτερα με την καντιντιαση που ειχα παθει. Ελπιζω να μου πει τη γνωμη της και τωρα. Απ οτι διαβαζω εδω μεσα εχει βοηθησει πολλες γυναικες και χωρις κανενα ανταλλαγμα.

Εχω επισκεφθει 3 φορες μια συμβουλο θηλασμου στην Αθηνα κι οταν την πηρα τηλ τις προαλλες να την ρωτησω για τον αποθηλασμο μου τα μασησε και μου ειπε να παω στο ιατρειο της να τα πουμε απο κοντα. Μην τυχον και μου τα πει απο το τηλεφωνο και χασει τα 80 ευρω που χρεωνει. Και δεν τσιγκουνευομαι απλα τοσες φορες πηγα και την πληρωσα, θα μπορουσε να μου πει καποια πραγματα απο το τηλεφωνο. Εκτος απο αυτο δεν εχω μεινει και ικανοποιημενη. Οταν ειχα προβλημα με την μικρη που δεν ηθελε να θηλαζει και προτιμουσε το μπιμπερο η συμβουλη της με οδηγησε να αντλω αποκλειστικα για 2,5 μηνες και απο την κουραση αναγκαστηκα να αποθηλασω. Απ την αλλη δεν ξερω εαν μπορουσα να κανω κατι για να μην οδηγηθουμε στον αποθηλασμο αφου η μικρη εδειχνε ξεκαθαρα τι προτιμουσε.

Τελοσπαντων πολλα εγραψα παλι.

Παντως εαν καποια εχει αποθηλασει προσφατα και θυμαται περιπου για ποσο διαστημα ειχε γαλα στο στηθος ας μου πει, ετσι για να μην αγχωνομαι οταν με πρηζουν οι γυρω μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πονάει το στήθος, να μην το πειράζεις. Αν σε ενοχλεί, θα το ανακουφίζεις όλο και πιο αραιά, όλο και πιο λίγο. Τα ζώα στη φύση και οι γυναίκες τόσα χρόνια δεν έπαιρναν χάπια. Το ελάχιστο τελευταίο γάλα το απορροφά ο οργανισμός. Πολλές γυναίκες, όταν πιέζουν το στήθος, ακόμα και μήνες μετά τον τελευταίο θηλασμό, μπορεί να βλέπουν γάλα. Αν έχεις την τάση, το παραμικρό ερέθισμα μπορεί να σου κατεβάζει λίγο γάλα. "Ξέχνα το" και ασχολήσου μαζί του μόνο όταν σε ενοχλήσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν τα γρομπαλάκια που λες δεν σε πονάνε, μην ασχολείσαι άλλο. Η παραγωγή έχει ουσιαστικά σταματήσει. Ο οργανισμός σου σταδιακά θα απορροφήσει ότι γάλα έχει απομείνει στο στήθος χωρίς πρόβλημα. Αν πονάς είναι άλλη φάση.

Λίγες σταγόνες γάλα μπορεί να παράγεις για αρκετό καιρό αν πιέσεις το στήθος σου.

Εγώ αποθήλασα τον Αυγουστο και αν θυμάμαι καλά για κανα μήνα τουλάχιστον κάτι εβγαινε αν το πίεζα -αλλά απέφευγα να το κάνω.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οπως ειπα δεν ποναω πια απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι οταν κανω μασαζ να το αποσυμφορισω δεν βγαινουν απλα σταγονες γαλακτος. Πεταγεται αρκετο γαλα σαν συντριβανακι.

Εγω δεν θα αναφερθω στα αλλα θηλαστικα, θα μεινω στο ειδος μας. Στο εξωτερικο οι γυναικες δεν παιρνουν χαπι επειδη εχουν σωστη ενημερωση και υποστηριξη απο τους γιατρους. Γιατι κακα τα ψεμματα οι γιατροι με το υφος τους μπορουν να μας επιρεασουν στα ιατρικα θεματα οταν μας ειναι αγνωστα (τουλαχιστον εμενα).

 

θα συνεχισω με το φασκομηλο και να "πειραζω" το στηθος πιο αραια μονο οταν ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ?ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ.ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΙΑ,ΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΨΙΛΟΦΟΒΑΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΜΗΝ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΜΕΤΑ!:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΟΨΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΘΛΗΑΖΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΗΛΑΣΑ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΔΕΝ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ. ΚΙ ΟΥΤΕ ΕΣΤΑΖΕ ΓΑΛΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΕΣΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ !!! ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΑ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω το γιο μου αποκλειστικά εδώ και 11 μήνες και μία εβδομάδα και είμαι στην προσπάθεια αποθηλασμού. Τα τελευταία 6 πρωινά ο σύζυγός μου προσπαθεί να ταΐσει το γιο μου με δικό μου γάλα. Εγώ δεν εμφανίζομαι καθόλου παρά μόνο μετά από τουλάχιστον 40 λεπτά προσπάθειας οπότε και τελικά τον παίρνω εγώ και τον θηλάζω. Σημειωτέον ότι ο σύζυγος δεν έχει απεριόριστο χρόνο, κάποια στιγμή πρέπει να φύγει και για τη δουλειά του. Μόνο το σαββατοκύριακο επέμεινε για παραπάνω από 1 ώρα. Τέλος πάντων, ο σύζυγος προσφέρει στο μωρό το γάλα μου σε ποτηράκι με καλαμάκι σιλικόνης στο οποίο ο μικρός έχει μάθει να πίνει νερό εδώ και περίπου 1 μήνα. Βέβαια δεν πίνει και πολύ νερό. Στο θέμα μου, μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι το μωρό να μην έχει πιει ούτε σταγόνα από το ποτηράκι (κλαψουρίζει, νευριάζει και το σπρώχνει με το χέρι του με μανία) με εξαίρεση το πρώτο πρωινό που δεν είχαμε κάνει και πολύ σωστή συνεννόηση με το σύζυγο, ο οποίος αφού είδε ότι ο μικρός δεν πίνει από το ποτήρι, του έβαλε το γάλα σε μπιμπερό και ήπιε περίπου 40ml. Μήπως θα είχε νόημα να προσπαθήσουμε τελικά με μπιμπερό και όχι με ποτήρι; Μήπως αυτό θα αποτελούσε πισωγύρισμα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορείτε να βρείτε τη μέση λύση. Εμείς χρησιμοποιούσαμε πριν το χρόνο το εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τον βόλευε πολύ. Το καλαμάκι τον δυσκόλευε στην αρχή και τα κατάφερε μετά τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορείτε να βρείτε τη μέση λύση. Εμείς χρησιμοποιούσαμε πριν το χρόνο το εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τον βόλευε πολύ. Το καλαμάκι τον δυσκόλευε στην αρχή και τα κατάφερε μετά τον χρόνο.

 

Αρχικά (για παραπάνω από 2 μήνες) για το νεράκι του είχα δοκιμάσει κι εγώ το ποτηράκι της Avent, αλλά δεν έπινε σχεδόν καθόλου και για αυτό δοκίμασα αυτό με το σιλικονένιο καλαμάκι και ο μικρός άρχισε να πίνει μεγαλύτερες ποσότητες (μπορεί να μην είναι απόλυτη συνάρτηση της αλλαγής του ποτηριού, μπορεί απλά να μεγάλωσε και να θέλει πιο πολύ νερό, δεν ξέρω). Άρα, το ποτηράκι με το σιλικονένιο καλαμάκι το προτιμάει από το άλλο ποτηράκι της Avent. Το ερώτημά μου είναι, μιας και δεν είχαμε χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα μπιμπερό, μήπως δεν έχει νόημα να το εισάγουμε τώρα που είναι σχεδόν 1 έτους;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν γραφω στο σωστο ποστ αλλα δε βρηκα κατι σχετικο.εχω αποθηλασει εδω κ ενα μηνα.το στηθος ειναι μαλακο αλλα δεν εχω μπει στη διαδικασια να ζουληξω για να δω αν βγαινει γαλα.το ερωτημα μ ειναι το εξης:μετα απο ποσο καιρο να περιμενω περιοδο??εχω πανω απο μηνα απο την τελευταια φορα που αποσυμφορισα το στηθος με μια πολυ μικρης διαρκεια αντληση.το τονιζω γιατι δεν το αδειασα.ο γυναικολογος μ ειπε να περιμενω μεχρι τα μεσα αυτης της εβδομαδας κ αν δεν ερθει να παρω κατι ταμπλετες primolut. εγκυμοσυνη δεν παιζει εκανα κ τεστ κ ουτως η αλλως χρησιμοποιουμε προφυλακτικο. απλα επιδη προσπαθω να χασω κ κανα κιλο κ οι ορμονες παιζουν ταμπουρινο γιαυτο ρωταω...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...