Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!

 

 

Ερωτησεις! :)

 

1. Ας πουμε οτι φτανουμε στη μερα που κανουμε τον τελευταιο θηλασμο. Τι γινεται με το γαλα που θα ξαναρθει? Θα μεινει μεσα στο στηθος? Θα εχω προβλημα? Αφομοιωνεται απο τον οργανισμο?

 

2. Απο τη μερα του τελευταιου θηλασμου, ποτε κοβεται τελειως το γαλα? Γιατι τωρα, ενω μεσημεριανο θηλασμο εχει να κανει 2 μηνες, αν πιεσω το στηθος μου το μεσημερι εχει αρκετο γαλα.

 

Ενω το χω παρει αποφαση και το χω σκεφτει ψυχραιμα το θεμα, τωρα που το βλεπω να γινεται πραξη, μ'εχει πιασει μια ψιλοκαταθλιψη....:|:-(

 

Μια μκρη ποσοτητα μενει...απλα αν δεις οτι σου πτοκαλει δυσφορια θα πρεπει να βγαλεις λιγο -τοσο ωστε να ανακουφιστεις - οχι να το αδειασεις εντελως και συνεχιζεις ετσι...

 

Δεν ειμαι σιγουρη να σου απαντησω αλλα τωρα που θηλαζεις ειναι φυσιολογικο οποιαδηποτε στιγμη της ημερας να πιεσεις να εχεις γαλα, οταν το κοψεις εντελως δεν ξερω (παντως εχω ακουσει και μαμαδες που μηνες μετα εβγαζαν σταγονα)...

 

Μηπως να το ξανασκεφτοσουν? ο μικρος το εχει παρει και αυτος αποφαση? γιατι και εμενα ανεξαρτητος ειναι αλλα το γουαλα το θελουμε...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα!

 

Ο μικρος σε λιγες μερες γινεται 1 ετους και αποφασισα-βλεποντας και τον μικρο να "ανεξαρτητοποιειται"- να μπουμε σε φαση αποθηλασμου. Αυτη τη στιγμη κανουμε 3 γευματα, ενα το πρωι, ενα το απογευμα και ενα το βραδυ. Με το βραδυνο του δινω στο καπακι και συμπληρωμα, και για να συνηθιζει το γαλα και για να συνηθιζει το μπουκαλι, αλλα και για να του ερθει πιο ομαλα η μεταβαση. Πιστευω οτι μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχουμε τελειωσει με το βραδυνο.

 

Το απογευματινο θα το κοψουμε απο εβδομαδα. Πιστευω θα του ειναι πολυ ευκολο μιας και το απογευμα ξεχνιεται με τα παιχνιδια του ετσι κι αλλιως. Αντ' αυτου του γευματος, σκεφτομαι να του δωσω να τρωει μια μπανανα και κανενα κριτσινι.

 

Σε 15 μερες θελω να ξεκινησουμε τον αποθηλασμο του πρωινου και με αυτο να αποθηλασουμε οριστικα.

 

Ερωτησεις! :)

 

1. Ας πουμε οτι φτανουμε στη μερα που κανουμε τον τελευταιο θηλασμο. Τι γινεται με το γαλα που θα ξαναρθει? Θα μεινει μεσα στο στηθος? Θα εχω προβλημα? Αφομοιωνεται απο τον οργανισμο?

 

2. Απο τη μερα του τελευταιου θηλασμου, ποτε κοβεται τελειως το γαλα? Γιατι τωρα, ενω μεσημεριανο θηλασμο εχει να κανει 2 μηνες, αν πιεσω το στηθος μου το μεσημερι εχει αρκετο γαλα.

 

Ενω το χω παρει αποφαση και το χω σκεφτει ψυχραιμα το θεμα, τωρα που το βλεπω να γινεται πραξη, μ'εχει πιασει μια ψιλοκαταθλιψη....:|:-(

 

Αν σε πιάνει ψιλοκατάθλιψη, να το ξανασκεφτείς :wink:

 

Αν ο αποθηλασμός γίνει πολύ σταδιακά και ομαλά, το "τελευταίο" γάλα "απορροφάται" από τον οργανισμό, όπως γίνεται σε όλα τα θηλαστικά. Αν νιώσεις δυσφορία, βγάζεις λίγο γάλα για ανακούφιση.

Το να πατάς το στήθος, για να δεις αν έχεις γάλα, σε μερικές γυναίκες μπορεί να είναι αρκετό ερέθισμα, για να φέρνει λίγο γάλα, οπότε θα έλεγα να μην το επαναλαμβάνεις το τεστ. Είναι συνηθισμένο γυναίκες να βρίσκουν γάλα στο στήθος για πολύ καιρό μετά τον αποθηλασμό.

 

Προσωπικά δεν θα μάθαινα μπουκάλι στο μωρό σε τέτοια ηλικία, θα προτιμούσα ποτηράκι, εκπαιδευτικό ή κανονικό. Και για να μην έχω έξτρα πράγματα (θηλές, πώματα κτλ) και για να είμαστε ευέλικτοι (πχ πάμε ταξίδι, έσπασε το μπιμπερό, το ξεχάσαμε σπίτι κτλ) και το κυριότερο, για να μην περάσουμε ακόμη έναν "αποθηλασμό", αυτόν του μπιμπερό - είναι πιθανό το παιδί να προσκολληθεί στο μπιμπερό ως υποκατάστατο του στήθους - και τα πιθανά ορθοδοντικά προβλήματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Ο μικρος μου είναι 5,5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά.Θέλω να του δώσω και ξένο γάλα. Εχω πάρει το frezylac και δοκίμασε 2 φορές ο άντρας μου και 1 εγώ να του δώσουμε. Το θέμα είναι οτι του δίνουμε το μπιμπερό κι αυτός δεν ασχολείται καθόλου! Δεν γκρινιάζει δεν ρουφάει/πιπιλάει! Απλά παίζει με τη γλώσσα του και μας κοιτάει. Να σημειώσω οτι πιπίλα δεν πήρε ποτέ...δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Καμια ιδέα για να πάρει το μπιμπερό και να ρουφήξει???

7Ovwp2.pngmsU4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια μκρη ποσοτητα μενει...απλα αν δεις οτι σου πτοκαλει δυσφορια θα πρεπει να βγαλεις λιγο -τοσο ωστε να ανακουφιστεις - οχι να το αδειασεις εντελως και συνεχιζεις ετσι...

 

Δεν ειμαι σιγουρη να σου απαντησω αλλα τωρα που θηλαζεις ειναι φυσιολογικο οποιαδηποτε στιγμη της ημερας να πιεσεις να εχεις γαλα, οταν το κοψεις εντελως δεν ξερω (παντως εχω ακουσει και μαμαδες που μηνες μετα εβγαζαν σταγονα)...

 

Μηπως να το ξανασκεφτοσουν? ο μικρος το εχει παρει και αυτος αποφαση? γιατι και εμενα ανεξαρτητος ειναι αλλα το γουαλα το θελουμε...

 

Αν σε πιάνει ψιλοκατάθλιψη, να το ξανασκεφτείς :wink:

 

Αν ο αποθηλασμός γίνει πολύ σταδιακά και ομαλά, το "τελευταίο" γάλα "απορροφάται" από τον οργανισμό, όπως γίνεται σε όλα τα θηλαστικά. Αν νιώσεις δυσφορία, βγάζεις λίγο γάλα για ανακούφιση.

Το να πατάς το στήθος, για να δεις αν έχεις γάλα, σε μερικές γυναίκες μπορεί να είναι αρκετό ερέθισμα, για να φέρνει λίγο γάλα, οπότε θα έλεγα να μην το επαναλαμβάνεις το τεστ. Είναι συνηθισμένο γυναίκες να βρίσκουν γάλα στο στήθος για πολύ καιρό μετά τον αποθηλασμό.

 

Προσωπικά δεν θα μάθαινα μπουκάλι στο μωρό σε τέτοια ηλικία, θα προτιμούσα ποτηράκι, εκπαιδευτικό ή κανονικό. Και για να μην έχω έξτρα πράγματα (θηλές, πώματα κτλ) και για να είμαστε ευέλικτοι (πχ πάμε ταξίδι, έσπασε το μπιμπερό, το ξεχάσαμε σπίτι κτλ) και το κυριότερο, για να μην περάσουμε ακόμη έναν "αποθηλασμό", αυτόν του μπιμπερό - είναι πιθανό το παιδί να προσκολληθεί στο μπιμπερό ως υποκατάστατο του στήθους - και τα πιθανά ορθοδοντικά προβλήματα.

 

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Αμαρεττο αυτο που λες για το ποτηρακι ουτε που το ειχα σκεφτει. Ποτηρακι εννοεις κατι τετοιο? Που εχει το ειδικο στομιο μπροστα (μαλλον δε φαινεται καλα στη φωτο....)

31ORYdX-72L._SL500_AA300_.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Αμαρεττο αυτο που λες για το ποτηρακι ουτε που το ειχα σκεφτει. Ποτηρακι εννοεις κατι τετοιο? Που εχει το ειδικο στομιο μπροστα (μαλλον δε φαινεται καλα στη φωτο....)

31ORYdX-72L._SL500_AA300_.jpg

 

ναι ρε τέτοιο ειχα πάρει και εγώ! όταν είχα φιλοδοξίες...χεχε

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ κλασική περίπτωση να μην πιάνει το μπιμπερό το μωρό αμέσως. Κατ'αρχάς θα σου πρότεινα να προσπαθεί μόνο 3ο άτομο και όχι εσύ. Επίσης ίσως βοηθούσε να δοκιμάσεις διάφορες θηλές... καμιά φορά ενώ με ένα μπιμπερό δεν πίνουν, αν πάρεις κάποιο άλλο με άλλο σχήμα θηλές πιάνουν μια χαρά. Άλλο που ίσως φταίει είναι ότι δεν αναγνωρίζει την μυρωδιά του γάλακτος. Αν του δώσεις δικό σου γάλα από το μπουκάλι ίσως προσπαθήσει να φάει ευκολότερα... Όλα αυτά όμως που σου λέω είναι υποθετικά! Δεν υπάρχει συγκεκριμένο κόλπο. Το κάθε παιδάκι έχει τη δικιά του προσωπικότητα. Υπομονή και επιμονή και κάποια στιγμή θα το πιάσει το μπουκάλι.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Αμαρεττο αυτο που λες για το ποτηρακι ουτε που το ειχα σκεφτει. Ποτηρακι εννοεις κατι τετοιο? Που εχει το ειδικο στομιο μπροστα (μαλλον δε φαινεται καλα στη φωτο....)

31ORYdX-72L._SL500_AA300_.jpg

 

και εγω αυτο πηρα στον γιο μου για να πινει νερο βεβαια... το συνηθισε πολυ ευκολα και μας βοηθησε πολυ και στη μεταβαση σε κανονικο ποτηρι γιατι να μπλεκεις με μπουκαλια σε αυτη την ηλικια?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το στομιο μπροστα για ανω των 12 μηνων ειναι πρασινο στην συγκεκριμενη εταιρια υπαρχει το ασπρο το πολυ μαλακο για την αρχη και ενα σκληρο λευκο (νομιζω αυτο της φωτο) για αργοτερα...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα κατευθειαν απο καλαμακι απο 10 μηνων σχεδον.

 

Ραννια κι εγω δεν θα σου προτεινα το μπιμπερο σε αυτη τη φαση. ειναι σαν να δινεις πιπιλα πρωτη φορα σε μωρο 6μηνων ας πουμε...αντε να την κοψεις μετα.

 

Επισης απο προσωπικη εμπειρια καθαρα..η ολη ανεξαρτοποιηση του μωρου πανω στο χρονο που μας φαινεται εμας επειδη πχ.δεν κλαιει ιδιαιτερα όταν μας αποχωριζεται, περναει καλα και χωρις εμας, αρχιζει να περπαταει..κοκ , δεν συνοδευεται απαραιτητα και με ανεξαρτοποιηση από το θηλασμο/στηθος.

Συχνα ισχυει το αναποδο σε οτι αφορα το θηλασμο, δηλαδη σαν να κολανε παραπανω..

Εγω το εχω ερμηνευσει ως η προσπαθεια τους να ΄κρατηθουν΄απο κατι σταθερο και ασφαλες γι αυτα , την ωρα που συμβαινουν τοσες πολλες και σημαντικες αλλαγες γι αυτα!:P

Link to comment
Share on other sites

Eve γεια σου! :D

 

Ο λογος που διακοπτω δεν ειναι οτι πιστευω οτι το παιδι εχει ανεξαρτητοποιηθει...για αλλους λογους το κοβω, κυριως προσωπικους.

 

 

ενταξει τοτε:D

 

το βραδυ δεν ξυπναει?

Link to comment
Share on other sites

Περί μπιμπερό κλπ.

Όταν αποθηλάζε η Σοφία, και ενώ ακόμα έπινε και από τα στήθος, της έδινα γάλα με όλους τους τρόπους (μπιμπερό, εκπαιδευτικό ποτηράκι, καλαμάκι), ανάλογα με την ώρα, τα κέφια μου/της, τι βόλευε κλπ. Έπινε με όλους τους τρόπους χωρίς πρόβλημα.

Όταν αποθηλάσαμε τελείως παρατήρησα ότι για κάποιο διάστημα, στην αρχή, τις μέρες που δεν της έδινα καθόλου μπιμπερο, κάποια στιγμή άρχιζε να με 'ψαχουλεύει'. Τις άλλες όχι.

Οπότε, κράτησα το μπιμπερό μια φορά τη μέρα για κάποιο διάστημα και μετά το έκοψα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κλασική περίπτωση να μην πιάνει το μπιμπερό το μωρό αμέσως. Κατ'αρχάς θα σου πρότεινα να προσπαθεί μόνο 3ο άτομο και όχι εσύ. Επίσης ίσως βοηθούσε να δοκιμάσεις διάφορες θηλές... καμιά φορά ενώ με ένα μπιμπερό δεν πίνουν, αν πάρεις κάποιο άλλο με άλλο σχήμα θηλές πιάνουν μια χαρά. Άλλο που ίσως φταίει είναι ότι δεν αναγνωρίζει την μυρωδιά του γάλακτος. Αν του δώσεις δικό σου γάλα από το μπουκάλι ίσως προσπαθήσει να φάει ευκολότερα... Όλα αυτά όμως που σου λέω είναι υποθετικά! Δεν υπάρχει συγκεκριμένο κόλπο. Το κάθε παιδάκι έχει τη δικιά του προσωπικότητα. Υπομονή και επιμονή και κάποια στιγμή θα το πιάσει το μπουκάλι.

 

Rosalita thanks για το απαντηση....

 

Έχω το μπιμπερό της Avent του οποίου η θηλή ενδύκνειται για την μετάβαση στήθος-μπουκάλι. Να δοκιμάσω λες και καουτσουκ? Τεσπα, γενικά αυτή η διαδικασία είναι εκνευριστική. Και στην κόρη μου, η οπία όμως είχε πιπιλα, μου πήρε περίπου 2 εβδομάδες για να πιει απο το μπουκάλι...εχω την εντυπωση πως ο μικρός μου θα δυσκολευτεί περισσότερο.

 

Εχω μαζέψει λίγο γάλα και το έχω στην καταψυξη απο αρχες Δεκέμβρη, είναι εντάξει η έχει χαλάσει?. Να του δώσω αυτό λες μηπως και το πάρει?

7Ovwp2.pngmsU4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! εχω τωρα φτασει στο σημειο να αντλω μια φορα την ημερα οταν πια ειναι πολυ πρησμενα κ αντλωισα ισα να ξεπρηστουν. φοραω πολυ στενο σουτιεν κ σημερα αρχισα κ το φασκομηλο.καλα παμε?η πρεπει να κανω κατι ακομα??

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε:D

 

το βραδυ δεν ξυπναει?

 

οχι οχι....τη νυχτα δε ξυπνουσε ποτε, εκτος απο τις πρωτες 40 -περιπου- μερες....οποτε δεν εχουμε θεμα με αυτο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ράνια αυτό το ποτήρι είναι σούπερ, το χρησιμοποιήσα κι εγώ στην κόρη μου όταν αποθήλασα, επίσης δε στάζει καθόλου, οπότε ως γνήσια τεμπέλα μάνα της έβαζα νερό και το άφηνα στην κούνια της το καλοκαίρι, τα βράδια. Συχνά την άκουγα να πίνει και να ξανακοιμάται!!!Ωραίες εποχές, τώρα για ότι θέλει ουρλιάζει, και απαιτεί να παρουσιαστεί ο υπηρέτης αυτοπροσώπως! :)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω νααντλησω απο τις 02.40 τα ξημερωματα οπου εβγαλα γαλα για αποσυμφορηση. τωρα το δεξι στηθος μ που πανταειχε περισσοτερο γαλα εχεο σκληρυνει.πως μπορω να το αποσυμφορησω με το χερι??μ ειναι δυσκολο..να χρησιμοποιησω θηλαστρο? να συμπληρωσω οτι τους 2 τελευταιους μηνες αντλω κ δεν θηλαζω.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

κουράστηκα κι εγώ με τον θηλασμό...ο δικός μου θηλάζει το βράδυ, μια φορά κατα τη διάρκεια της νύχτας και το πρωί 2-3 φορές...αν δεν του δώσω χαμός. Πίνει λίγο γάλα φρέσκο βιολογικό αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα κατ εμέ...μονο μια φορά ήπιε σχεδόν όλο το μπιμπερό και τζάμπα το πάρτυ που κάναμε φυσικά μετά ήθελε και από το άλλο. Επειδή δεν βλέπω άλλη λύση από το cry it out που δεν έχω καμία όρεξη να κάνω και είμαι σίγουρη ούτε και οι γείτονες λέω να αρχίσω τα φασκόμηλα μπας και κοπεί μόνο του...τι λέτε θα πιάσει;;;

πάω να φτιάξω το πρώτο τώρα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

κουράστηκα κι εγώ με τον θηλασμό...ο δικός μου θηλάζει το βράδυ, μια φορά κατα τη διάρκεια της νύχτας και το πρωί 2-3 φορές...αν δεν του δώσω χαμός. Πίνει λίγο γάλα φρέσκο βιολογικό αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα κατ εμέ...μονο μια φορά ήπιε σχεδόν όλο το μπιμπερό και τζάμπα το πάρτυ που κάναμε φυσικά μετά ήθελε και από το άλλο. Επειδή δεν βλέπω άλλη λύση από το cry it out που δεν έχω καμία όρεξη να κάνω και είμαι σίγουρη ούτε και οι γείτονες λέω να αρχίσω τα φασκόμηλα μπας και κοπεί μόνο του...τι λέτε θα πιάσει;;;

πάω να φτιάξω το πρώτο τώρα βασικά!

 

yogini και εμείς τα ίδια. Βλέπω τα παιδάκια μας έχουν σχεδόν την ίδια ηλικία. Η δικιά μου όταν είναι καλά πίνει αρκετό ξένο γάλα σε ποτηράκι ή και σε κανονικό ποτήρι και αραιώνει κάπως τους θηλασμούς αλλά όταν αρρωσταίνει πραγματικά μου ζητάει συνέχεια και συχνά μάλιστα σε δημόσιους χώρους και αυτό ειδικά με έχει κουράσει, όπως και ο νυχτερινός θηλασμός, καθώς εδώ και 3 μήνες κοιμάται πλέον στο δικό της δωμάτιο (έφυγε με επληκτική ευκολία από το δικό μας κρεβάτι:)) και βαρέθηκα στις 3 τη νύχτα να πηγαίνω παραπαίοντας στο κρεβάτι της για να την ηρεμήσω.

 

Λέω να περιμένω μετά το Πάσχα γιατί τώρα λόγω παιδικού σταθμού κολλάει συνέχεια ιωσούλες και πιστεύω ότι θα είναι κακή εποχή να διακόψω. Λέω να της πω τότε πως είναι μεγάλη και πως δεν χρειάζεται πια το γάλα της μαμάς, και τώρα που είδα και το φασκόμηλο, θα αρχίσω κι εγώ τα φασκόμηλα. Υπάρχει μήπως περιορισμός στο πόσο φασκόμηλο μπορεί να πίνει κανείς;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

κουράστηκα κι εγώ με τον θηλασμό...ο δικός μου θηλάζει το βράδυ, μια φορά κατα τη διάρκεια της νύχτας και το πρωί 2-3 φορές...αν δεν του δώσω χαμός. Πίνει λίγο γάλα φρέσκο βιολογικό αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα κατ εμέ...μονο μια φορά ήπιε σχεδόν όλο το μπιμπερό και τζάμπα το πάρτυ που κάναμε φυσικά μετά ήθελε και από το άλλο. Επειδή δεν βλέπω άλλη λύση από το cry it out που δεν έχω καμία όρεξη να κάνω και είμαι σίγουρη ούτε και οι γείτονες λέω να αρχίσω τα φασκόμηλα μπας και κοπεί μόνο του...τι λέτε θα πιάσει;;;

πάω να φτιάξω το πρώτο τώρα βασικά!

 

εγώ όταν αποθήλασα ήμουν σε φάση που τη θήλαζα μόνο πρωί και βράδυ. οπότε την ξεκίνησα σιγά σιγά να της φτιάχνω το γάλα με πολύ λίγο φαρίν λακτέ και της το έδινα με το κουταλάκι. άλλες φορές έτρωγε άλλες όχι. κοιμόταν νηστική πολλές φορές αλλά δεν ξύπναγε το βράδυ. το ίδιο έκανε και η μαμά μου το πρωί που μου την κρατούσε. της το έδινε με το κουταλάκι και το έτρωγε κάποιες φορές. ώσπου ένα βράδυ καλοκαιριού ξυπνάει με κλάματα (συνήθως ξυπνάει όταν διψάει) και λέω θα της φτιάξω ένα μπουκαλάκι γάλα για να δώ τί θα γίνει. και της το έδωσα και το κατέβασε όοοοολο! και την επόμενη ήπιε και τη μεθεπόμενη κλπ κλπ. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου αλλά αν το έχεις αποφασίσει δοκίμασέ το ;)

Link to comment
Share on other sites

yogini, ξεκίνα τα φασκόμηλα, αλλά αν θηλάζει τόσες φορές και αρκετά δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις κάτι.

Αφού πίνει άλλο γάλα, ξεκίνα να του δίνεις συστηματικά τις ώρες που ξέρεις ότι θα ζητήσει στήθος, πριν ζητήσει και χωρίς να του το αρνηθείς μετά, ώστε να μην συνδέει το φρέσκο με την άρνησή σου. Το πιθανότερο είναι ότι αν έχει πιει το φρέσκο πριν θα θηλάζει λιγότερο άρα έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να μειωθεί η παραγωγή σύντομα.;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κουράστηκα κι εγώ με τον θηλασμό...ο δικός μου θηλάζει το βράδυ, μια φορά κατα τη διάρκεια της νύχτας και το πρωί 2-3 φορές...αν δεν του δώσω χαμός. Πίνει λίγο γάλα φρέσκο βιολογικό αλλά όχι σε επαρκή ποσότητα κατ εμέ...μονο μια φορά ήπιε σχεδόν όλο το μπιμπερό και τζάμπα το πάρτυ που κάναμε φυσικά μετά ήθελε και από το άλλο. Επειδή δεν βλέπω άλλη λύση από το cry it out που δεν έχω καμία όρεξη να κάνω και είμαι σίγουρη ούτε και οι γείτονες λέω να αρχίσω τα φασκόμηλα μπας και κοπεί μόνο του...τι λέτε θα πιάσει;;;

πάω να φτιάξω το πρώτο τώρα βασικά!

 

πώς σε καταλαβαινω γιογκινι μου..μέχρι και το χάπι σκέφτηκα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...