Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ειναι πολυ ενδιαφερον αν το αιμα ηταν απο τη λακτοζη κι ολοκληρη γαστρεντερολογος δεν το υποπτευθηκε καν, παρολο που της ειχες πει οτι το μωρο κανει πρασινα κακα! Θ'αποκαλυψει πολλα για το επιπεδο γνωσεων των γιατρων... αν και δεν ξερω αν η δικια σας θεωρειται κορυφαια ή απλά θεωρειται αλλη μια γαστρεντερολογος. (αυτο που εχω καταλαβει απο τους γιατρους ειναι οτι αν δεν πας στους κορυφαιους, μονο απο τυχη θα βρεις τη λυση στο προβλημα σου)

 

Για να δουμε τωρα που εκοψες και το ψωμι, πώς θα παει.

 

ειδικα το δευτερο , σιγα μη στο αναφερει κανενας παιδιατρος!:?:?

 

Κι ομως, εγω δεν ξερω κανενα παιδιατρο (οχι οτι ξερω και πολλους, βεβαια... τρεις-τεσσερις) που να δινει αντιβιωτικα χωρις λογο, ακριβως επειδη κι οι ιδιοι ξερουν πολυ καλα τη ζημια που μπορει να προκαλεσουν τροποποιώντας τη φυσικη χλωριδα του εντερου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ειναι πολυ ενδιαφερον αν το αιμα ηταν απο τη λακτοζη κι ολοκληρη γαστρεντερολογος δεν το υποπτευθηκε καν, παρολο που της ειχες πει οτι το μωρο κανει πρασινα κακα! Θ'αποκαλυψει πολλα για το επιπεδο γνωσεων των γιατρων....

 

πραγματι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα bon-bon! πως πάει το μωράκι;;;

 

καλα! δεν εχω δει αιμα ουτε σημερα μεχρι τωρα! :roll::roll:

ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον! :oops:

 

 

Κι ομως, εγω δεν ξερω κανενα παιδιατρο (οχι οτι ξερω και πολλους, βεβαια... τρεις-τεσσερις) που να δινει αντιβιωτικα χωρις λογο,

 

δεν ειπα οτι το δινουν χωρις λογο, αλλα απλα τη γραφουν δε λενε τιποτε αλλο. :?

 

Θ'αποκαλυψει πολλα για το επιπεδο γνωσεων των γιατρων... αν και δεν ξερω αν η δικια σας θεωρειται κορυφαια ή απλά θεωρειται αλλη μια γαστρεντερολογος.

 

θεωρειται απο τους καλους, αλλα το θεμα μαλλον ειναι να μπορεις να δεις περα απο τα δεδομενα... ευχομαι να εχει κανει λαθος και να τελιωνουμε! :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετο αλλά πρέπει να το πω

Bon-bon παρατηρώ ότι έχεις αποκτήσει πολλούς ηλεκτρονικούς φίλους που νοιάζονται για την πορεία σας!!!!! Τσέκαρε μόνο πόσοι σε ρωτάνε «Πως πάει σήμερα?»

Πρέπει να είσαι πολύ περήφανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

http://www.emedicine.com/ped/topic435.htm

 

Pseudomembranous colitis

 

Pseudomembranous colitis is a form of inflammatory colitis characterized by the pathologic presence of pseudomembranes consisting of mucin, fibrin, necrotic cells, and polymorphonuclear leukocytes. This form of colitis is pathognomonic of infection by toxin-producing Clostridium difficile and develops as a result of altered normal microflora (usually by antibiotic therapy) that favors overgrowth and colonization of the intestine by Clostridium difficile and production of its toxins. Although every antibiotic has been reported to be associated with pseudomembranous colitis, clindamycin and amoxicillin are the antibiotics most frequently implicated in children.

 

Η κολίτιδα είναι άλλος ένας λόγος μειωμένης ανοχής του εντέρου στην άπεπτη λακτόζη. Η κολίτιδα μπορεί να προκληθεί από αντιβίωση...

 

Δεν θέλω να μπω στα Ιατρικά του θέματος που έγραψε η Αγλαΐα, αλλά να πω ότι η συγκεκριμένη κολίτιδα (ψευδομεμβρανώδης) προκαλείται μόνο από συγκεκριμένα αντιβιοτικά και θεραπεύεται με άλλα πάλι συγκεκριμένα αντιβιοτικά. Δεν είναι η αιτία του αίματος στο μωρό σου bon-bon!

 

Aυτό που μπορεί να συμβεί είναι μια ιογενής γαστρεντερίτιδα (που γενικά είναι αυτοιάσιμη - δηλαδή περνάει μόνη της -) μπορεί να προκαλέσει έναν ερεθισμό στο έντερο το οποίο εντείνει την κατάσταση - πολλή λακτόζη - περνάει γρήγορα στο έντερο - πράσινα κακά κλπκλπ που είπαμε προηγουμένως....

 

bon bon θέλουμε κάθε μέρα ενημέρωση, ακούς :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά πρέπει να το πω

Bon-bon παρατηρώ ότι έχεις αποκτήσει πολλούς ηλεκτρονικούς φίλους που νοιάζονται για την πορεία σας!!!!! Τσέκαρε μόνο πόσοι σε ρωτάνε «Πως πάει σήμερα?»

Πρέπει να είσαι πολύ περήφανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

σας ευχαριστω παρα πολυ!

tboys ειμαι πολυ χαρουμενη και συγκινημενη πραγματικα!

νιωθω σαν να με αγκαλιαζουν οταν με ρωτατε πως παει και πραγματικα παιρνω αρκετη δυναμη και θαρρος!

αυτα ομως για μενα γιατι με πιανουν και οι ντροπες :oops::oops:8):lol: !

 

πηγαμε λοιπον εχθες στη καινουρια παιδογαστρεντερολογο και μας ειπε τα εξης:

1. το καλυτερο που κανω ειναι που τη θηλαζω. το θηλασμο δεν τον κοβουμε παρα αν σταματησει η αναπτυξη η πεσει ο σιδηρος-φεριτινη.

στη δικη μας περιπτωση ειμαστε πολυ καλα. :)

2. απο την εξεταση αιματος φαινεται οτι το μωρο εχει αλλεργια , το οριο στα ηιωσινοφυλα ειναι 4 και εμεις εχουμε 8 :? . το περιεργο ειναι οτι η αλλη παιδογαστρεντερολογος μας ειχε πει οτι η ιδια τιμη ειναι μια χαρα :shock: ...αλλα βιβλια διαβαζουν στην ιατρικη οι φοιτητες μεταξυ τους :?

3. ειχα ρωτησει την πρωτη γα το ταχινι , μου ειπε οτι ειναι οκ, η δευτερη οτι οχι ... εγω μεχρι την παρασκευη που εκοψα το ψωμι ετρωγα κανονικα καθε πρωι ! :?

4. της ειπα για αυτο που μου εγραψε η αγλαια και μου ειπε οτι δεν το ξερει και δεν μπορει να το σχολιασει.... παρεπιπτοντως αρχισα το φασκομηλο απο σημερα το πρωι!

5.επισης μου ειπε οτι το φαρμακο που της εδωσε η πρωτη δε θα εκανε δουλεια στην ηλικια που ειναι και αφου δεν φαινεται απο τις εξετασεις να εχει κατι παθολογικο.

6. οτι η διαιτα που εκανα ηταν υπερβολικη και οτι η ποσοτητα αιματος δεν ειναι τοσο σημαντικη... ανησυχουμε πολυ αν δουμε ποσοτητα περιπου οσο ενα κουταλακι του γλυκου! οτι δεν υπαρχει περιπτωση για μονιμη βλαβη κι οτι το αιμα δεν σταματαει απο την μια μερα στην αλλη!

7. πρεπει να αρχισουμε τις στερεες τροφες για να δουμε τι και πως...

ετσι θα κανουμε ενα τεστ και οτι 6 μηνων ειναι η ηλικια που μειωνονται οι θηλασμοι με την εισαγωγη των στερεων τροφων... μας ειπε να αρχισουμε με υποαλλεργικο ρυζαλευρο (στην ν.μακρη δεν υπαρχει σε κανενα φαρμακειο , οποτε το παραγγειλαμε) για αρχη, και μετα βραστα λαχανικα , κοτοπουλο , βραστα φρουτα κτλ

8. οτι το πιο ευκολο ειναι να κανουμε ορθοσκοπιση αλλα προς το παρον δεν το θεωρει απαραιτητο!

 

αυτα προς το παρον δε θυμαμαι κατι αλλο!

 

παρεπιπτοντως η μπεμπα χθες δεν εκανε τιποτα , οποτε 2 μερες καθαρη!

εχθες το βραδυ εφαγα ψωμι με μελι και σημερα ηταν οκ!

 

και παλι σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση.

εγω και η μπεμπα μου σας στελνουμε πολλα φιλια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

άσχετα με τα νέα από τη γιατρό που ακούγοντε πολύ ευχάριστα...

(εκτός απο τα σημεία που διαφοροποιούντε οι δύο γιατροι... και προσωπικά τα πέρνω στο κρανίο...:evil: )

η μπεμπα χθες δεν εκανε τιποτα , οποτε 2 μερες καθαρη!
αυτό είναι το ποιό ευχάριστο νέο :D

Πολλά φιλιά και από μένα και στις δυό σας! και στη μαμά και στην κόρη!

ματς-μουτς :P

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που τα πράγματα δεν είναι ανησυχητικά!!!!

Σου το είχα πει ότι η συγκεκριμένη γαστρεντ. είναι πολύ υπέρ του θηλασμού:wink:

Πότε ξεκινάτε στερεές τροφές?

Αντε βρε θα έχουμε και την ίδια διατροφή οπότε θα μπορώ να σε ρωτάω για απορίες που έχω :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. το καλυτερο που κανω ειναι που τη θηλαζω. το θηλασμο δεν τον κοβουμε παρα αν σταματησει η αναπτυξη η πεσει ο σιδηρος-φεριτινη.

στη δικη μας περιπτωση ειμαστε πολυ καλα. :)

 

:) Αγλαΐα, ακούς;;;;;;;;;;;;;

 

2. απο την εξεταση αιματος φαινεται οτι το μωρο εχει αλλεργια , το οριο στα ηιωσινοφυλα ειναι 4 και εμεις εχουμε 8 :? . το περιεργο ειναι οτι η αλλη παιδογαστρεντερολογος μας ειχε πει οτι η ιδια τιμη ειναι μια χαρα :shock: ...αλλα βιβλια διαβαζουν στην ιατρικη οι φοιτητες μεταξυ τους :?

 

:? .....

 

4. της ειπα για αυτο που μου εγραψε η αγλαια και μου ειπε οτι δεν το ξερει και δεν μπορει να το σχολιασει.... παρεπιπτοντως αρχισα το φασκομηλο απο σημερα το πρωι!

 

Για τη λακτόζη; καλά και να μην το ξέρει εσύ συνέχισε αυτό που κάνεις, πάντως!!!!

 

Πόσες μέρες είναι τώρα; Μπορείς να κάνεις σύγκριση με τις προηγούμενες ημέρες που θήλαζες και από τα 2 στήθη;

 

5.επισης μου ειπε οτι το φαρμακο που της εδωσε η πρωτη δε θα εκανε δουλεια στην ηλικια που ειναι και αφου δεν φαινεται απο τις εξετασεις να εχει κατι παθολογικο.

το flagyl;

 

6. οτι η διαιτα που εκανα ηταν υπερβολικη και οτι η ποσοτητα αιματος δεν ειναι τοσο σημαντικη... ανησυχουμε πολυ αν δουμε ποσοτητα περιπου οσο ενα κουταλακι του γλυκου! οτι δεν υπαρχει περιπτωση για μονιμη βλαβη κι οτι το αιμα δεν σταματαει απο την μια μερα στην αλλη!

 

:) Χαίρομαι που είχα την ίδια διαίσθηση....

 

παρεπιπτοντως η μπεμπα χθες δεν εκανε τιποτα , οποτε 2 μερες καθαρη!

εχθες το βραδυ εφαγα ψωμι με μελι και σημερα ηταν οκ!

 

τι καλά νέα!!!!

και παλι σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση.

εγω και η μπεμπα μου σας στελνουμε πολλα φιλια!

Μα δεν το ξέρεις ότι σας υιοθετήσαμε;;;; :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι τώρα; Μπορείς να κάνεις σύγκριση με τις προηγούμενες ημέρες που θήλαζες και από τα 2 στήθη;

 

σημερα παμε στη 3η μερα καθαρη. ειχα να το δω αυτο 3 εβδομαδες!

κανω το σταυρο μου να συνεχισουμε ετσι!

επισης αξιζει να πω οτι τα βλεφαρακα της που εδω και καιρο ειναι πρησμενα και κοκκινα , εχουν επανελθει στα φυσιολογικα!

 

το flagyl;

 

ναι!

 

Μα δεν το ξέρεις ότι σας υιοθετήσαμε;;;;

 

ειμαι πολυ τυχερη και χαρουμενη! :lol::lol:8)

 

Πότε ξεκινάτε στερεές τροφές?

 

κοιτα αυριο παιρνω τη κρεμα, αλλα λεω να την αρχισω απο την πεμπτη αν με το καλο εχουμε κλεισει 5 μερες καθαρες!

 

Αντε βρε θα έχουμε και την ίδια διατροφή οπότε θα μπορώ να σε ρωτάω για απορίες που έχω

 

ας βοηθησω και εγω σε κατι! :wink:

 

Μπραβο σου που δεν σταματησες τους θηλασμους μετα από οσα ακουσες-εγώ μαλλον θα ψάρωνα

 

σιγουρα θα την εψαχνες και εσυ οπως και εγω!

αλλωστε μη νομιζεις αν δεν ηταν η αγλαια, η felinidoc , η tboys και οι αλλες κοπελες θα ειχα μεινει στη μια γνωματευση και θα ειχα υποκυψη στις πιεσεις οσων επεμεναν οτι " το γαλα μου φταιει για ολα". :?

 

manina, katerina24, frene ευχαριστω για τη συμπαρασταση! φιλακια και σε εσας!

 

 

Α! μολις θυμηθηκα κατι , μου ειπε η γιατρος οτι θα πρεπει να αρχισω να της δινω νερο τωρα με τις στερεες τροφες, αλλα απο οτι εχω διαβασει αν το παιδι θηλαζει αρκει, ετσι δεν ειναι;; :?:

και μια ακομα διαφορα με την πρωτη παιδογαστρεντερολογο:

συμφωνα με τις εξετασεις αιματος η πρωτη ειχε πει οτι δε χρειαζεται σιδηρος , ενω η δευτερη οτι χρειαζεται! :?

παρεπιπτοντως το φασκομηλο ειναι λιγο μπλιαχ!... 8):lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Α! μολις θυμηθηκα κατι , μου ειπε η γιατρος οτι θα πρεπει να αρχισω να της δινω νερο τωρα με τις στερεες τροφες, αλλα απο οτι εχω διαβασει αν το παιδι θηλαζει αρκει, ετσι δεν ειναι;; :?:

και μια ακομα διαφορα με την πρωτη παιδογαστρεντερολογο:

συμφωνα με τις εξετασεις αιματος η πρωτη ειχε πει οτι δε χρειαζεται σιδηρος , ενω η δευτερη οτι χρειαζεται! :?

παρεπιπτοντως το φασκομηλο ειναι λιγο μπλιαχ!... 8):lol:

 

ωχ, ελπίζω να μην δημιουργηθεί και πρόβλημα με τον σίδηρο

Η κόρη μου τώρα (9.5 μηνών) άρχισε να πίνει (λίγο) νεράκι, μέχρι τώρα το έφτυνε....Αφου θηλάζεις ανεμπόδιστα, δεν υπάρχει πρόβλημα....

 

Οταν μπείτε για τα καλά στις στερεές τροφές τότε το σκέφτεσαι :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, εδω εισαι bon-bon και σε εψαχνα? :lol::lol::lol: .

Χαιρομαι παρα μα πάρα πολύ που πάτε τοσο καλά. Μακαρι να ειναι η υπερπαραγωγη το προβλημα και να κάνετε και σεις ανάσταση !!!

Επισης ελπίζω να σε βοηθησει και η Κ., εμας οπως σου ειχα ξαναπει δε μας εκανε και πολλά. Η αλήθεια ειναι ομως οτι δεν της εδωσα και δευτερη ευκαιρία.

συμφωνα με τις εξετασεις αιματος η πρωτη ειχε πει οτι δε χρειαζεται σιδηρος , ενω η δευτερη οτι χρειαζεται!

παντως αν ειναι μην το ξεκινήσεις μαζι με τις τροφες. γιατι πρωτον αν την πειραξει κατι δε θα ξερεις τι ειναι (τροφη ή σιδηρο) και δευτερον τα κακάκια θα γινουν πιο μαυρα και δεν θα μπορεις να δεις αν εχουν τιποτα κακό. Και μας η Κ. μας ειχε πει για σιδηρο. Δε θελω να το παιξω γιατρος, αλλα δυο παιδιατροι καθως επισης και καποιες κοπέλες απο την LLL μου ειχαν πει οτι δεν ειναι απαραιτητο να παρουν σιδηρο τα παιδια που θηλαζουν (εμας να φανταστεις εχει και πολύ χαμηλη φεριττινη). Ειδικά τωρα που θα ξεκινησετε να τρωτε φαγητα, θα αναιβει ο αιματοκριτης.... Ισως τα κοριτσια να μας φωτισουν πάλι.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α, εδω εισαι bon-bon και σε εψαχνα?

 

Afrodite με υιοθετησαν εδω και ειπα να μεινω!... 8):lol::lol:

 

παντως αν ειναι μην το ξεκινήσεις μαζι με τις τροφες. γιατι πρωτον αν την πειραξει κατι δε θα ξερεις τι ειναι (τροφη ή σιδηρο) και δευτερον τα κακάκια θα γινουν πιο μαυρα και δεν θα μπορεις να δεις αν εχουν τιποτα κακό.
.

 

δεν εχεις αδικο! :?

 

Marle μου να εισαι καλα! :)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης μου ειπε οτι το φαρμακο που της εδωσε η πρωτη δε θα εκανε δουλεια στην ηλικια που ειναι και αφου δεν φαινεται απο τις εξετασεις να εχει κατι παθολογικο.

τωρα που το ειδα αναλυτικά αναρρωτιεμαι, εμας γιατι μας το εδωσε (αυτη η παιδογαστρεντερολογος) ακριβως σε αυτη την ηλικια ηταν και η μπεμπα μου τοτε, και παλι δεν εδειχναν κατι παθολογικο οι εξετασεις μας, παρα μονο τα ηωσινοφιλα και μας. Επισης εμας γιατι μας εβαλε αρον αρον για ορθοσκόπηση, επειδη η επισκεψη ηταν στην κλινική και οχι στο ιατρειο της????? Ποτε δε θα καταλαβω αυτους τους γιατρους..... πειραματα κάνουν :evil::evil::evil:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δε θα καταλαβω αυτους τους γιατρους..... πειραματα κάνουν

 

ασε, την ιδια απορια εχω και εγω!

θυμησε μου για την ιδια μιλαμε... τη κ. Κα....;;;

εμεις παντως της ειπαμε οτι δεν ειναι η πρωτη που παιρνουμε γνωμη!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...