Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

σοκολατένιε (το πούμα το αγνοώ:P ), μήπως να το έβλεπες από μια άλλη οπτική γωνία? μήπως να αποφασίζατε ότι αυτή είναι η προσωπικότητα του παιδιού σας, ώστε να χαρείτε τη κάθε στιγμή μαζί του, χωρίς να σας απασχολούν οι ώρες ύπνου και η κούραση?

με όλη τη καλή διάθεση, καταλαβαίνω το πόσο έχετε πελαγώσει...δε πρόκειται να κρατήσει αυτή η κατάσταση. 2-3 συνεχόμενες ώρες ύπνου πάντως για μένα, είναι όνειρο απατηλό. Παρ'όλα αυτά και στη δουλειά πηγαίνω, και το χούμορ μου το διατηρώ και προσπαθώ να τα ξεπερνάω, γιατί πολύ απλά, αν δεν το κάνω, θα με πάρει από κάτω..και το παιδί μου ΔΕΝ θα περνάει καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω απ'την αρχή την ιστορία σας, και λυπάμαι που περνάτε δύσκολα. Ίσως θα σε βοηθούσε αν ήξερες, οτι οι περισσότερες μανούλες τα ίδια περνάμε. Τα πράγματα θα φτιάξουν σιγά σιγά.

 

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη, αλλά αν ξέραμε το λόγο που θέλετε να αποθηλάσετε, ίσως μπορούσαμε να βοήθησουμε περισσότερο. Αν πάλι είναι προσωπικό, δεν πειράζει, και πάλι θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

 

Τι είναι αυτό που θέλετε περισσότερο αυτή τη στιγμή? Να σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα, ή να σταματήσετε το θηλασμό? Γιατί και τα δύο ταυτόχρονα δεν είναι εύκολο. Και θα ταλαιπωρηθεί και το μικρούλι, και το μεγάλο!

 

Το να ξυπνάει τη νύχτα, είναι απόλυτα φυσιολογικό σ'αυτή την ηλικία. Μην ακόυτε τις πεθερομαμάδες! :lol:

 

Θα πρότεινα, το βράδυ να πάρετε το μωράκι μαζί σας, να κοιμάται με τη μαμά, και να το θηλάζει όποτε ξυπνάει. Έτσι θα κοιμούνται και οι δύο αμέσως μετά το θηλασμό, χωρίς να 'χουν ξυπνήσει ολοκληρωτικά. Σίγουρα έτσι η μαμά θα ξεκουραστεί λιγάκι, και το μωρό θα ηρεμίσει. Μην μπερδεύεστε για τώρα με ξένο γάλα τη νύχτα.

Το πρωί, μπορεί να πίνει ξένο, την ώρα που ξυπνάει. Αν γίνεται να το δίνει ο μπαμπάς χωρίς την παρουσία της μαμάς, το μωρό θα το πιεί πιο εύκολα.

 

Επίσης, αν θέλουν να βοηθήσουν την κατάσταση οι γιαγιάδες, μπορούν να βοηθήσουν λίγο τη μαμά με τις δουλειές του σπιτιού, και το φαγητό.

 

Μην απογοητεύεσαι chocolate puma. Όλα θα γίνουν. Εμείς εδώ είμαστε για να σας βοηθήσουμε. Να χαίρεσαι τα μωράκια σου, και το μικρό και το μεγάλο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω μόνο και μόνο για να πω ότι η αϋπνία είναι χαρακτηριστικό όλων μας...

Ο Αλέκος από 40 ημερών μέχρι 8 μηνών κοιμόταν από τισ 10 μέχρι τις 8 το πρωί. Και ενώ πιστεύεις ότι δε θα ξυπνήσει ποτέ το βράδυ, ολόκληρο μωρό άρχισε να ξυπνάει σαν νεογέννητο...

Κάθε 1 ώρα, κάθε μισή ώρα για μήνες!!!!!! Από τον Απρίλιοο μέχρι και το Σεπτέμβριο... Και να δεις πολλές μανούλες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ξενυχτάνε...

Απλά να επισημάνω ότι όταν θηλάζεις τα ξυνύχτια είναι πιο εύκολα... Έχεις ένα τρόπο να κάνεις το μωρό να ησυχάσει, να ξανακοιμηθεί...

Με το μπιμπερό δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει... Και το δικό σας μωρό chocolatepuma είναι μικρό ακόμα, ίσως και να χρειάζεται τα βραδυνά γεύματα...

Υπομονή χρειάζεται, και να προσπαθείτε να χαλαρώνετε όσο μπορείτε μέσα στη μέρα. Και αν έχετε τη δυνατότητα να κοιμάστε όταν κοιμάται το μωρό. Εγώ αυτό κάνω τα σαββατοκύριακα, όταν δεν δουλεύω και γεμίζω τις μπαταρίες μου και αντέχω τη βδομάδα.....

Link to comment
Share on other sites

1ον σας ευχαριστω ολες, εχω αρχισει να εκτυπωνω οσα γραφετε, να τα διαβασουμε οι 3 μας, οταν γυρισω σπιτι

2ον Σε 3-4 μηνυματα τεθηκαν τοσα πολλα θεματα

Ο λογος που η γυναικα μου θελει να αποθηλασει, ειναι πως μετα απο 6 μηνες νιωθει πως εχει κουραστει και θελει οταν με το καλο προχωρησει στον αποθηλασμο, να παμε για 2 ωρες να πιουμε εναν καφε, να παμε 1 ΣΚ μια εκδρομη, οι δυο μας (προς θεου, το μωρο μας το λατρευουμε)

Ειμαι υποχρεωμενος να το σεβαστω, δεν θελω με τπτ να της αλλαξω γνωμη και θα την στηριξω σ αυτο που αποφασισε

Αυτο που θελουμε σ αυτη τη φαση ειναι να τα παμε καλα με τον αποθηλασμο. Το οτι ο μικρος βγαζει δοντια και εχει και συναχι, επιδινωνει την κατασταση με τον υπνο, αλλα δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις και να τα αλλαξουμε ολα μαζι

Οσο για την ιδεα ο μικρος να κοιμαται με την μαμα του, θεωρω πως θα κανουμε ενα βημα πισω σ αυτα που εχουμε πετυχει εως τωρα

Το να κοιμαται δλδ μονος του, χωρις ιδιαιτερη γκρινια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρωί, μπορεί να πίνει ξένο, την ώρα που ξυπνάει. Αν γίνεται να το δίνει ο μπαμπάς χωρίς την παρουσία της μαμάς, το μωρό θα το πιεί πιο εύκολα.

Ο μικρος πινει συμπληρωμα στις 2.30 το μεσημερι. Εννοειται πως μαζι μου το πινει πιο ευκολα, αλλα εκεινη την ωρα (εκτος απο τα ΣΚ) εγω απουσιαζω!

Μαζι μου εχει πιει εως 160 ml, ενω με τη μαμα του, αρκετα λιγοτερο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθει εκέινη κουρασμένη τότε εσύ οπωσδήποτε να την στηρίξεις σε οτιδήποτε επιλέξει να ακολουθήσει.

 

Απλά μπορεί η κούραση αυτή να είναι απελπισία πιο πολύ κι εμείς αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να σας δείξουμε ότι υπάρχουν και άλλοι στην ίδια κατάσταση και ότι πάνω κάτω όλοι τις ίδιες ανησυχίες και "προβλήματα" έχουμε...

Τώρα όσον αφορά τους καφέδες και τα σ/κ, εγώ δεν έχω χάσει τίποτα από αυτά γιατί είμαι αρκετά σουρτούκω και δνε μπορώ το σπίτι... Ζαλώνομαι και το μωρό και όπου μπορώ πάω... Και εκδρομές, και για καφέδες, και το καλοκαίρι ακόμα πιο εύκολα...

Αλλά και χωρίς το μωρό νομίζω ότι ένα καφεδάκι, ένα ποτάκι ή φαγάκι μπορείτε να πάτε αν έχετε ποιος θα σας το κρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

ChocolatePuma, τουλάχιστον για τις σύντομες απουσίες, θα είναι όλα πιο εύκολα όταν προχωρήσετε με τις στερεές. Εκεί, πιθανώς να αραιώσουν κάποιοι θηλασμοί ή να είναι πιο εύκολο να τους αραιώσετε με δική σας προσπάθεια και χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιείτε συστηματικά το ξένο γάλα.

Υπάρχουν πολλές μαμάδες που είχαν θέσει όριο τους 6 μήνες και φτάνοντας εκεί διαπίστωσαν ότι τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα από τον πρώτο αγχωτικό καιρό (που σε αγχώνει όχι μόνο ο θηλασμός αλλά όλα τα καινούργια πράγματα που έχουν να κάνουν με το μωρό). Η απόφαση τους να συνεχίσουν δικαιώθηκε, όταν αντιμετώπισαν εύκολα τα επόμενα προβλήματα: οδοντοφυΐα, τις πρώτες ιώσεις, το άγχος του αποχωρισμού ...

Περαστικά στο συναχάκι σας!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σοκολατένιε, εύχομαι να σας πάνε όλα κατ'ευχήν αλλά νομίζω ότι έχετε υπερβολικές προσδοκίες από το μωρό.

 

Χωρίς να θέλω να σε φοβήσω, εγώ ως νήπιο ξυπνούσα τα βράδια μέχρι το τέλος του νηπιαγωγείου, λίγο πριν κλείσω τα 6 και δεν θήλαζα. Ο ανιψιός μου είχε παρόμοιο ωράριο μέχρι τα 5 και δεν θήλαζε. Χθες ήμουν στο σπίτι ενός χαριτωμένου μικρού 2,5 χρονών που ξέρει ότι το κρεβάτι του είναι το κρεβάτι της μαμάς και δεν θηλάζει. Ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ, οι γονείς έχουν πολύ απαιτητικές δουλειές και για να εξασφαλίσουν κάποιες ποιοτικές ώρες ύπνου χωρίς να σηκώνονται από το κρεβάτι κοιμούνται με το μωρό. Δυστυχώς μερικά παιδιά ξυπνούν για χρόνια το βράδυ και αυτό θεωρείται φυσιολογικό. Το θέμα είναι πόσο θα δεχθείς αυτή την πραγματικότητα (ανεξάρτητα από το θηλασμό) και θα προσπαθήσεις να βολέψεις και τον εαυτό σου μέσα σε αυτήν εξασφαλίζοντας περισσότερες ώρες καλύτερου ύπνου, ή θα προσπαθήσεις να αλλαξεις την πραγματικότητα με κίνδυνο να είσαι κουρασμένος για μήνες ή και χρόνια μέχρι η πραγματικότητα να αλλάξει.

 

Ο λογος που η γυναικα μου θελει να αποθηλασει, ειναι πως μετα απο 6 μηνες νιωθει πως εχει κουραστει και θελει οταν με το καλο προχωρησει στον αποθηλασμο, να παμε για 2 ωρες να πιουμε εναν καφε, να παμε 1 ΣΚ μια εκδρομη, οι δυο μας (προς θεου, το μωρο μας το λατρευουμε)

 

Σας εύχομαι με το καλό να αποθηλάσετε το συντομότερο αλλά σίγουρα δεν είναι ο θηλασμός που σας εμποδίζει να πάτε για 2 ώρες για έναν καφέ.

 

Μπορείτε να πάτε και να αφήσετε το μωρό σε κάποιον άλλον είτε για να του δώσει στερεά τροφή είτε για να του δώσει ένα μπουκάλι ξένο γάλα.

 

Το ίδιο ισχύει και για το ΣΚ. Μπορείτε να πάτε την εκδρομή σας αν έχετε κάποιον να φροντίσει το παιδί όσο θα λείπετε. Το παιδί μπορεί να τραφεί με ξένο γάλα. Από τη στιγμή που το έχετε ήδη δοκιμάσει δεν υπάρχει θέμα.

 

Δεν είναι ο θηλασμός αυτό που σας δεσμεύει ή που φέρνει την αυπνία. Τα περισσότερα μωρά που ξυπνάνε τα βράδια δεν θηλάζουν καθόλου, όμως εξακολουθουν να ξυπνάνε είτε γιατί έτσι είναι προγραμματισμένα, είτε γιατί είναι άρρωστα, είτε γιατί βγάζουν δόντια.

 

Το μεγάλωμα ενός μωρού είναι πολύ κουραστικό από μόνο του ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι.

 

Το θέμα είναι να κάνετε επιλογές που μπορείτε να τις αντέξετε. Πολύ λίγες μητέρες αντέχουν να σηκώνονται το βράδυ για τα ταΐσουν το μωρό τους είτε θηλάζοντάς το είτε με το μπουκάλι. Αν η μαμά έχει δίπλα το μωρό η διαδικασία γίνεται πιο ξεκούραστη.

 

Το θετικό του μπουκαλιού είναι ότι μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος αντί για τη μαμά οπότε η μαμά μπορεί να ξεκουραστεί.

 

Το αρνητικό είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε έτοιμο το γάλα και για να ετοιμαστεί με ασφάλεια είτε πρέπει να ετοιμαστεί εκείνη των ώρα με καυτό νερό και να κρυώσει κάτω από τη βρύση, ή να ετοιμαστεί από νωρίς με καυτό νερό, να μείνει στο ψυγείο και να πρέπει να ζεσταθεί στο θερμαντήρα. Η διαδικασία απαιτεί κάποιον καλοξυπνημένο και αν είναι η μαμά αυτή που το κάνει, σίγουρα η κούραση είναι μεγαλύτερη.

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η παρασκευή του γάλακτος σε σκόνη αν το νερό δεν είναι στους 70ο C για να μπορεί να σκοτώσει πιθανά παθογόνα, δεν είναι ασφαλής)

 

Μη συνδέετε τον αποθηλασμό με περισσότερο ύπνο, μπορεί να συμβεί το αντίθετο όχι απαραίτητα λόγω αποθηλασμού, αλλά ως συνδυασμού με την οδοντοφυΐα και τη λιγότερη ανακούφιση που μπορεί να βρει το μωρό όταν δεν θηλάζει.

 

Προγραμματίστε τον αποθηλασμό ανεξάρτητα από τις προσδοκίες σας για ύπνο το βράδυ.

 

Σας εύχομαι καλή συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την amaretto!!!

τωρα ο θηλασμος σας θα ειναι πολυ πιο ευκολος με τις στερεες....

μια φιλη μου διεκοψε το θηλασμο γιατι ηταν σε απογνωση και ειχε να κοιμηθει 10 μηνες-το εκοψε μαχαιρι τοτε :cry: αλλα ειχε προβλημα γιατι ηθελε να παει εστω καπου για μια ωρα!!δυστυχως το παιδακι συνεχισε να το κανει μεχρι 2 ετων και κατι. ειναι στο παιδι λοιπον....

καλη συνεχεια σας ευχομαι!!!

 

υγ.δεν βαζεις τη γυναικα σου να μας γραψει η ιδια?θα χαρουμε πολυ να δουμε την αποψη της :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για την ιδεα ο μικρος να κοιμαται με την μαμα του, θεωρω πως θα κανουμε ενα βημα πισω σ αυτα που εχουμε πετυχει εως τωρα

Το να κοιμαται δλδ μονος του, χωρις ιδιαιτερη γκρινια

 

Ίσως να έχεις δίκιο. Απλά πιστεύω οτι αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή, είναι να ξεκουραστεί η μαμά. Κι αυτός ίσως να είναι ο μόνος τρόπος, καθως το μικρούλι μπορεί να συνεχίσει να ξυπνάει για πολύ ακόμα. Υπάρχει και το ενδεχόμενο ν'αρχίσει να κοιμάται περισσότερες ώρες κοντά στη μαμά. Βέβαια εσείς ξέρετε καλύτερα τι σας βολεύει. Εγώ πάντως, μόνο έτσι κατάφερα να κλείσω μάτι. :wink:

 

Φιλιά στο σοκολατοπουμάκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κι εμεις.......

 

Κοιμομουν ελαχιστες ωρες μεχρι το καλοκαιρι που ο μπαμπας κοιμοταν στην βεραντα και πηρα το μικρο μαζι μου στο κρεββατι.....αυτος με αισθανεται μαζ και νιωθει ασφαλεια......ενιοτε ξυπναει συχνα για να φαει και δεν θελει ευκολα να ξανακοιμηθει αλλα αυτο δεν συμβαινει συχνα.....τις περισσοτεερες φορες ξανακοιμαται αμεσως.......μονο ετσι ευχαριστηθηκα υπνο και ξεκουραστηκα λιγο.......

 

Νιωθετε οτι δεν προχωρατε, το ιδιο κι εμεις αλλα δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.......το καθε παιδι εχει τις αναγκες του και διαφερει........με τετοια παιδια ο θηλασμος ειναι ευκολια παντως........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Cocolatepuma, θα συμφωνήσω κι εγώ με τις κοπέλες που σου είπανε να μην μπερδεύεις το θηλασμό με το νυχτερινό ξύπνημα. Έχω 4 παιδιά, ο πρώτος μου από 6 μηνών δεν ξαναξύπνησε βράδυ. Οι άλλοι δύο ξυπνούσανε μέχρι 4 περίπου ετών. Ο ένας θήλαζε αποκλειστικά μέχρι 9 μηνών και νόμιζα κι εγώ πως κόβοντας το θηλασμό θα κοιμόταν περισσότερο. Λάθος μου. Το μωρό συνέχισε ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και έπρεπε να σηκώνομαι νυχτιάτικα να ετοιμάζω γάλα. Ο άλλος έπαιρνε και συμπλήρωμα, παρ' όλα αυτά κι αυτός ξυπνούσε ακάθεκτος! Τώρα στη μικρή μου, ανακάλυψα τον ξαπλωτό θηλασμό (όλα αργά τα ανακαλυπτω, ουφ!). Σώθηκα! Δεν την κοιμίζω ακριβώς στο κρεβάτι μου, την παίρνω και την θηλάζω ξαπλωτή, αν με πάρει ο ύπνος την αφήνω, αν είμαι ξύπνια τη γυρίζω στην κούνια της. Μη φοβάσαι, κανένα παιδί δεν κοιμάται επ άπειρον στο κρεβάτι των γονιών του. Επίσης, η αϋπνία είναι κάτι που τελικά συνηθίζεται. Δεν το πίστευα τους πρώτους μήνες με το 1ο παιδί μου, όμως 9 χρόνια μετά, έχοντας βγάλει άλλες 3 εγκυμοσύνες με δουλεια και με μεγαλύτερα παιδιά που ξύπναγαν το βράδυ, αν καμια νύχτα κοιμηθώ λίγο παραπάνω μετά δεν μπορώ να λειτουργήσω :lol::lol::lol: και είμαι πολύ υπναρού.

Πέρα από την πλάκα όμως καλά κάνεις που στηρίζεις τη γυναίκα σου τόσο πολύ. Ας προσπαθήσει να κοιμάται λίγο παραπάνω και σε άσχετες ώρες που είσαι στο σπίτι και καλή επιτυχία σ' ότι τελικά αποφασίσετε να κάνετε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοκολατενιο πουμα, επειδη ακους πολλα και μπερδευεσαι λες, να δινεις περισσοτερη βαση στα λογια ανθρωπων με εμπειρια (και πολλα παιδια οπως η φιλη μας) παρα στο τι λενε πεθερες θειες κλπ.....

 

Να ξερεις οτι οταν περναει ο καιρος οι περισσοτεροι ξεχναμε τα ασχημα και την κουραση και συνηθως παρουσιαζουμε τα πραγματα πιο ροδινα απο οτι ηταν......για να τονιστει το γεγονος οτι μεγαλωνουμε σωστοτερα τα παιδια μας...... :lol:

 

 

Ειναι δυσκολο να μεγαλωσεις ενα μωρο.......υπαρχουν περιπτωσεις μωρων , οπως μιας φιλης που κοιμαται 11 ωρες σερι με ενα ξυπνημα μονο (και η φιλη λεει οτι περναει δυσκολα :evil: ) αλλα ειναι σπανιοτατες.......

 

Υπομονη θελει και να κοιτατε τη δικη σας ξεκουραση πανω απο μαθηματα........αμα κοιμαται καλυτερα η μαμα ποσως σαςν ενδιαφερει που θα κοιμαστε μαζι για ενα διαστημα.....

 

Ειναι τυχερη η γυναικα σου που της συμπαραστεκεσαι τοσο πολυ........το βρισκω συγκινητικο.....ο δικος μου ο γαιδαρος τιποτα.......με γραφει κανονικοτατα!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχως δεν προκειται ποτε να γινω γαιδαρος!

Ηταν δικη μας η αποφαση να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο, ειναι και δικη μας υποχρεωση να το μεγαλωσουμε σωστα!

Ασε που στα δικα μου ματια, η γυναικα μου θα ειναι παντα το μωρο μου!

Αρα ειναι λογικο να θελω να τη στηριξω οσο περισσοτερο μπορω!

Αρχιζω να καταληγω πως ο μικρος (τουλαχιστον στην παρουσα φαση) ξυπναει λογω δοντιων!

Εχει βγαλει 3 και βγαλει αλλα 2-3! Ε λογικο ειναι να ειναι ανησυχος

Απλα η κουραση μας (μου) ειναι πλεον συσωρευτικη, αυτα που ακουμε ειναι τοοοοοοοοοσα μα τοοοοοοοοοσα πολλα, διαφερουν πολυ το ενα απ το αλλο...ε και λογικο ειναι, ειδικα οταν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια καπου να χανεσαι

Αυτη τη στιγμη ο μικρος ξεπερναει την πρωτη του ιωση, τρωει καθε απογευμα κρεμα...και απο αυριο ξεκιναμε και φρουτο

Δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να αντικαταστασησουμε τον μεσημεριανο θηλασμο με γαλα σκονη... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ξερεις οτι οταν περναει ο καιρος οι περισσοτεροι ξεχναμε τα ασχημα και την κουραση και συνηθως παρουσιαζουμε τα πραγματα πιο ροδινα απο οτι ηταν......για να τονιστει το γεγονος οτι μεγαλωνουμε σωστοτερα τα παιδια μας......

 

Πολύ σοφή κουβέντα αυτή vera! Γι'αυτό δεν πρέπει να αποκαρδιωνόμαστε όταν ακούμε για άλλες περιπτώσεις που τα παιδιά κοιμούνται, τρώνε κτλ...

 

chocoλατενιε, τα δόντια μπορεί να ταλαιπωρούν ένα μωράκι αρκετά... Γι'αυτό υπομονή!!!!!!!!! Αυτό που ήθελα να πω με όλο το θάρρος είναι για την κρέμα το απόγευμα... Αυτές οι κρέμες έχουν ζάχαρες, καλό θα ήταν αν μπορείται να τις αποφύγετε... Δεν θέλω να σας βάλω και άλλεςε έγνοιες αλλά καλύτερα να πίνει γάλα παρά να τρώει κρέμα... Μέχρι τουλάχιστον να φάει το γιαούρτι του...Τώρα που θα φάει και τα φρούτα θα είναι όλα πιο εύκολα...

καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά που σου λέμε εμείς δε διαφέρουν ιδιαίτερα. Αν θέλεις να διαλέξεις κάποιον για ν'ακούσεις, άκου την Αγλαία. Έχει άπειρες γνώσεις πάνω στο θηλασμό κι όχι μόνο...

 

Ο κανόνας είναι ένας. Ακολούθησε τις ανάγκες του μωρού, και όλα θα πάνε καλά. :wink:

 

Σιδερένια τα δοντάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι με το καλό να αποθηλάσετε το συντομότερο αλλά σίγουρα δεν είναι ο θηλασμός που σας εμποδίζει να πάτε για 2 ώρες για έναν καφέ.

 

Μπορείτε να πάτε και να αφήσετε το μωρό σε κάποιον άλλον είτε για να του δώσει στερεά τροφή είτε για να του δώσει ένα μπουκάλι ξένο γάλα.

 

Το ίδιο ισχύει και για το ΣΚ. Μπορείτε να πάτε την εκδρομή σας αν έχετε κάποιον να φροντίσει το παιδί όσο θα λείπετε. Το παιδί μπορεί να τραφεί με ξένο γάλα. Από τη στιγμή που το έχετε ήδη δοκιμάσει δεν υπάρχει θέμα.

 

Δεν είναι ο θηλασμός αυτό που σας δεσμεύει ή που φέρνει την αυπνία. Τα περισσότερα μωρά που ξυπνάνε τα βράδια δεν θηλάζουν καθόλου, όμως εξακολουθουν να ξυπνάνε είτε γιατί έτσι είναι προγραμματισμένα, είτε γιατί είναι άρρωστα, είτε γιατί βγάζουν δόντια.

 

Το μεγάλωμα ενός μωρού είναι πολύ κουραστικό από μόνο του ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι.

 

Το θέμα είναι να κάνετε επιλογές που μπορείτε να τις αντέξετε. Πολύ λίγες μητέρες αντέχουν να σηκώνονται το βράδυ για τα ταΐσουν το μωρό τους είτε θηλάζοντάς το είτε με το μπουκάλι. Αν η μαμά έχει δίπλα το μωρό η διαδικασία γίνεται πιο ξεκούραστη.

 

Το θετικό του μπουκαλιού είναι ότι μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος αντί για τη μαμά οπότε η μαμά μπορεί να ξεκουραστεί.

 

Το αρνητικό είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε έτοιμο το γάλα και για να ετοιμαστεί με ασφάλεια είτε πρέπει να ετοιμαστεί εκείνη των ώρα με καυτό νερό και να κρυώσει κάτω από τη βρύση, ή να ετοιμαστεί από νωρίς με καυτό νερό, να μείνει στο ψυγείο και να πρέπει να ζεσταθεί στο θερμαντήρα. Η διαδικασία απαιτεί κάποιον καλοξυπνημένο και αν είναι η μαμά αυτή που το κάνει, σίγουρα η κούραση είναι μεγαλύτερη.

(ΣΗΜΕΙΩΣΗ: η παρασκευή του γάλακτος σε σκόνη αν το νερό δεν είναι στους 70ο C για να μπορεί να σκοτώσει πιθανά παθογόνα, δεν είναι ασφαλής)

 

Μη συνδέετε τον αποθηλασμό με περισσότερο ύπνο, μπορεί να συμβεί το αντίθετο όχι απαραίτητα λόγω αποθηλασμού, αλλά ως συνδυασμού με την οδοντοφυΐα και τη λιγότερη ανακούφιση που μπορεί να βρει το μωρό όταν δεν θηλάζει.

 

Προγραμματίστε τον αποθηλασμό ανεξάρτητα από τις προσδοκίες σας για ύπνο το βράδυ.

 

Σας εύχομαι καλή συνεχεια! :)

 

τώρα τα διαβασα αυτά και πραγματικά δεν εχω να προσθέσω πολλά ακομα. Θηλάζω εναν χρόνο σχεδόν και παμε για καφε,για βραδυνη διασκεδαση,εχουμε παει και εκδρομουλα,τα ξενυχτια μας τα εχουμε που και που αλλα οκ,ε,μεγαλωνουν μωρέ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά μόνο την απάντηση της Αγλαίας, έχω να πω ότι η ζωή μου με τα δίδυμα θα ήταν πολύ δύσκολη αν δεν υπήρχε ο θηλασμός.

Από 40 ημερών που αρχίσαμε τις βόλτες δεν έχουμε μαζευτεί σχεδόν καθόλου στο σπίτι μας. Πηγαίνουμε για καφέ, Φεύγουμε το πρωί από το σπίτι και γυρνάμε το βράδυ, όποτε θέλουμε θηλάζουμε στην καφετέρεια, αλλάζουμε πάνα στο καρότσι μας, κάνουμε τη βολτίτσα μας για ψώνια, παίρνουμε καθαρό αέρα, πήγαμε εκδρομή, πήγαμε διακοπές όταν τα μωρά ήταν περίπου 4,5 μηνών(διακοπές με 2 μωρά και σκύλο έχεις δει; ε, εμείς το κάναμε). Και μη φανταστείς ότι η ζωή μας είναι λουκούμι, βοήθεια δεν έχουμε εκτός από τη μάνα μου που έρχεται κάποια απογεύματα και μας κάνει παρέα και που και που σιδερώνει κιόλας. Αλλά οι βόλτες βόλτες! Εννοείται ότι δεν κοιμόμαστε τα βράδια, αφού με 2 μωρά δεν μου πάει η καρδιά να αφήσω το ένα να κλαίει και να μου ξυπνήσει το άλλο. Αγκαλίτσα στον καναπέ και μόλις ακούσω γκρίνια, το βυζί στο στόμα και σε λίγα λεπτά ξανά νάνι, όλοι μας!

Εδώ και λίγες μέρες που αρχίσαμε τις στερεές τροφές, αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε και έχουμε ψιλοκλειστεί μέσα γιατί προβληματιζόμουνα για το πως θα τις ταίσω αυτή τη ριμαδοφρουτόκρεμα έξω. Ε, πήρα συμβουλές και σήμερα το μεσημέρι θα πάμε βολτίτσα με τη χορτόσουπα παρέα! Χορτόσουπα στα starbucks έχετε φάει; :lol:

Μην το βάζετε κάτω παιδιά, λίγο κουράγιο ακόμα...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε να μετά από αυτά τι να πούμε εμείς με ένα παιδί!

 

Μπράβο NickyL!!!!!!!!

Να σου ζήσουν οι κούκλες! Και θα δεις ότι και το φαί έξω θα είναι πιο εύκολο!

 

Καλές βόλτες!

Link to comment
Share on other sites

Απλα η κουραση μας (μου) ειναι πλεον συσωρευτικη, αυτα που ακουμε ειναι τοοοοοοοοοσα μα τοοοοοοοοοσα πολλα, διαφερουν πολυ το ενα απ το αλλο...ε και λογικο ειναι, ειδικα οταν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια καπου να χανεσαι

Αυτη τη στιγμη ο μικρος ξεπερναει την πρωτη του ιωση, τρωει καθε απογευμα κρεμα...

 

Προσπαθηστε αρχικα να ξεκουραστειτε λιγο.......μετα θα χετε περισσοτερες δυναμεις....

 

Ο καλυτερος τροπος να ξεκουραστειτε ειναι να ενδωσετε στις επιθυμιες του μωρου σας.......βαλτε τον να κοιμαται με την μαμα, ειδικα τωρα που βγαζει δοντια το στηθος και η παρουσια της μαμας ειναι οτι πιο καταπραυντικο......

 

Μολις ξεκουραστειτε θα ανεβει η ψυχολογια σας......

 

Βρισκεστε σε μεταβατικη περιοδο που ειναι κατα κανονα δυσκολη.......προσπαθειτε και να αλλαξετε τον τροπο ζωης του μωρου (ο αποθηλασμος ακομα και μερικος ειναι τεραστια αλλαγη) και τα πραγματα γινινται δυσκολοτερα........

 

Να σκεφτεστε οτι τα πραγματα θα καλυτερεψουν.......οσο πιο πολυ θηλασετε τοσο θα διασφαλιζετε την ησυχια σας......εγω περασα το στοχο μου που ηταν το ετος, αλλα συνεχιζω ακαθεκτη καθως πλεον ειναι τεραστια ευκολια ο θηλασμος......ουτε με ενοχλει, ουτε αρρωσταινει το μωρο για να τρελλαινομαι στην κουραση.........μπορει να επαθε μια ιωση το μικρουλι σας αλλα σκεψου ποσο χειροτερα θα ηταν αν δεν ειχε την βοηθεια του μητρικου γαλακτος (μπαι δε γουει η παιδιατρος μας ελεγε οτι οταν βγαινουν τα δοντια πεφτει το ανοσοποιητικο συστημα του μωρου και γινεται επιρρεπες σε αρρωστιες)

 

Καλη δυναμη!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

NickyL εισαι καταπληκτικη!!!!! Χιλια μπραβο!!!!

 

Σκεφτομουν ποσο κουραστικο θα ειναι για μαμα με διδυμα να θηλασει αποκλειστικα!!!!! Και ποσο σπανια φανταζομαι θα συμβαινει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οντως χιλια μπραβο για την NickyL χαρας το κουραγιο σου! Θελει πολυ μεγαλη δυναμη για να μπορεσεις να θηλασεις 2 μωρακια ταυτοχρονα συν ολα τα αλλα. Μπραβο συνεχισε οσο μπορεις!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...