Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Στα παρακάτω έχω μια ένσταση: 

16 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μπορείς να εισάγεις τρικ-ανταμοιβές για να την "εξαγοράσεις". Ναι! Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε αντιπαιδαγωγικό. Είναι ανθρώπινο. Ένα παιχνιδάκι που θα εμφανίσεις ξαφνικά και της αρέσει και θα το παίζετε μόνο αν έχει "σωστή" συμπεριφορά και δεν χτυπιέται στα πατώματα.

Μονο αν έχει σωστή συμπεριφορα ανταμοιβεται? Η εξαγοράζεται? Κάπου μπερδεύτηκα. 

Ισως εννοείς πως προτείνουμε κάτι πιο ενδιαφέρον στο παιδί σαν αντιπερισπασμό. Χωρίς να καταλάβει ότι η πρόθεση μας είναι να ξεχαστεί

Καλημέρα!

Βασικά διάβασα που έγραψε η @Annitamik ότι το παιδί "έπεσε στα πατώματα από το κλάμα" κι έκανα εικόνα την μικρή μας κόρη που στην κυριολεξία το έχει κάνει αυτό κάποιες φορές (ευτυχώς το σταματάει σύντομα). Δηλαδή όντως ξαπλώνει κάτω και γκρινιαζοκλαψουρίζει. Δεν το έκανε η μεγάλη ποτέ και το είδαμε στην μικρή και την πρώτη φορά γουρλώσαμε μάτια, λέγαμε από που προέκυψε αυτό;! Ήταν σαν κάτι βιντεάκια που τα παιδάκια ξαπλώνουν κάτω και κοιτάνε αν τα βλέπεις κι αν ναι κλαψουρίζουν, αν όχι έρχονται δίπλα σου-στο οπτικό σου πεδίο και το κάνουν (δεν μπορείς να αγνοήσεις και το κωμικό του πράγματος).

Τέλοσπάντων, όταν το έκανε αυτό κι όταν και τώρα κάποιες φορές φωνάζει-γκρινιάζει παρατεταμένα (πλέον κάποιες φορές μας βάζει τις φωνές κανονικότατα όταν δεν συμφωνούμε μαζί της σε κάτι -3ετών- "Γίνεται και ΠΑΡΑγίνεται μαμά!", "Μπορώ και ΠΑΡΑμπορώ!" κλπ της έχει κολλήσει το "παρά" το βάζει για έμφαση :D), εγώ της λέω "Θα ήθελες να παίξουμε κάτι/να πάμε βόλτα/να φάμε κάτι; Θα πρέπει πρώτα να ηρεμήσεις, να μην φωνάζεις για να μπορέσουμε να παίξουμε/να ετοιμαστούμε για βόλτα/να φτιάξουμε ένα σνακ". Αυτό εννοούσα να έχει πρώτα σωστή συμπεριφορά. Δηλαδή να σταματήσει να κάνει χαμό, για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε παρακάτω.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Εμένα προς το παρόν ξυπνάει ακόμα με βρεγμένη πάνα.

Εντάξει λογικό είναι, μην αγχώνεσαι κ εμένα πρωτού τον μάθω να κάνει τσισα στην τουαλέτα συνήθως βρεγμένη ήταν η πσνα του το πρωί. Μετά έμαθε να το ελέγχει

• Μου αρέσει 1

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Μία φορά θηλάζεις , συγκεκριμένα τη νύχτα; Νομίζω είσαι πολύ καλά! Αν το σκεφτείς , μόνο ένας θηλασμός είναι να κοπεί. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρετε σύντομα:)

Τις πολυ τελευταιες μερες εχει γινει αυτο. Μεσα στις γιορτες θηλαζε φουλ. Απλα μια βδομαδα τωρα δεν κοιμαται μεσημερι. Ηπιε ομως 2 μερες το πρωι, μια το μεσημερι (χωρις υπνο) και μια ενδιαμεσα στη νυχτα αν θυμαμαι καλα.

Παντως εγω στενοχωριεμαι αν σκεφτω οτι καποια στιγμη θα ειναι η τελευταια φορα :-P:-P Αλλα προσπαθω να σκεφτομαι οτι ετσι ειναι το φυσιολογικο. Μονο αν θελω να κανω κατι αλλο την ωρα που ζηταει εκνευριζομαι, ή αν με ξυπνησει τη νυχτα. Αλλες φορες με βολευει να αραξουμε στον καναπε, να πινει κ να χαζευω ιντερνετ κι ετσι δεν της αρνουμαι :-P (Προφανως αυτο δεν βοηθαει να το κοψει)

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση! Και για το πλαίσιο σκέψης που μου δίνεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ ότι το παιδί μου δεν το κάνει συνειδητά, ότι πραγματικά ένιωθε άσχημα, αλλά να ξέρεις είναι τα μηνύματα που λαμβάνουμε από τους γύρω, πχ ακόμα θηλάζεις, σε χειρίζεται κτλ. Είναι λάθος, αλλά μας κάνουν να αμφιβάλλουμε ώρες ώρες

Το τι λενε οι αλλοι ειναι μαστιγα. Εγω σχεδον ντρεπομαι που θηλαζει ακομα και χαιρομαι που δεν ζηταει δημοσιως πια. Ειπα και στον αντρα μου να μην το αναφερει σε κοσμο, για να νομιζουν οτι εχουμε σταματησει... Γιατι θα θεωρουν οτι δεν ειναι δυνατον να μη μπορω να επιβαλλω στη μικρη αυτο που θελω. Που με τροπους επιβολης οπως εκαναν στη γενια μας (για ολα τα θεματα) μπορει να μπορουσα, αλλα τελικα τι εμεινε; Φοβομασταν τους γονεις μας και δεν θεωρω οτι αυτος ειναι ο σκοπος! Θελω να νιωθει οτι της παρεχω την ασφαλεια που ζηταει.

Επισης οι αλλοι που τους φαινεται περιεργο, δεν το λενε απαραιτητως για να κρινουν. Μπορει να πιστευουν οτι ετσι ειναι το σωστο, επειδη ετσι τους εχουν πει οι γιατροι τους. Σε πολυ καλη μου φιλη ο παιδιατρος της ειπε οτι μετα τους 9 μηνες δεν προσφερει τιποτα ο θηλασμος, μεχρι το ετος να το κοψει και με το που θα μπουν οι στερεες την ωρα στερεου γευματος οσο κι αν της ζηταει γαλα να μη δινει για να μαθει οτι εκεινη την ωρα δεν εχει γαλα και να μην τη χειριζεται. Κι ετσι πριν το ετος επινε μονο πρωι βραδυ και το εκοψε πανευκολα. Η κοπελα τα ακολουθησε, λογικο ειναι, γιατρος της ειναι κι εχει καθε λογο να πιστευει οτι αυτα ειναι τα σωστα και αυτα που λεει η δικη μου γιατρος (τα εντελως αντιθετα) ειναι λαθος. (Η δικια μου ελεγε οταν μπουν οι στερεες δεν πειραζει να δινω μια κουταλιτσα φαΐ, λιγο στηθος, αλλη μια κουταλιτσα, παλι στηθος κλπ, για να κανει ομαλη μεταβαση το παιδι). Που για να το κοψει ευκολα και σε αυτη την ηλικια ναι σωστα της τα ειπε, αλλα εγω ας πουμε δεν ηθελα να σταματησω πριν τους 18 μηνες, οπότε δεν θα μου ταιριαζε αυτος ο τροπος πχ γιατι ηδη μετα τους 18 πλεον δεν μπορει να επιτευχθει ετσι.

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θα πρέπει πρώτα να ηρεμήσεις, να μην φωνάζεις για να μπορέσουμε να παίξουμε/να ετοιμαστούμε για βόλτα/να φτιάξουμε ένα σνακ". Αυτό εννοούσα να έχει πρώτα σωστή συμπεριφορά. Δηλαδή να σταματήσει να κάνει χαμό, για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε παρακάτω.

Με παιδί τριών ετών και πάνω μπορείς να επικοινωνήσεις διαφορετικά από ο,τι στα δύο(νομίζω τόσο είναι ηλικιακά το παιδί της κοπέλας που ρώτησε για τον αποθηλασμο). Στα δύο δεν νομίζω οτι το παιδί μπορεί να προσαρμόσει την συμπεριφορά του, να ηρεμήσει μόνο του κτλ. Σε εμάς έπιανε ο αντιπερισπασμός ίσως για αυτό ερμήνευσα κι έτσι το σχόλιο σου. 

Καλησπέρα και καλή χρονιά! 

Θέλω να αποθηλάσω και ήθελα να δώσω το γάλα Guigoz, μοιάζει με το γάλα μου διότι το πρώτο μου παιδί αυτό πήρε, αλλά έχει μάλλον καταργηθεί δεν μπορώ να το βρω. 

Μου πρότεινε η παιδίατρος σαν παρόμοιο το Nativa αλλά δεν το παίρνει και αυτό που λίγο κατάπιε το έβγαλε γουλίτσα :shock: έχει και παράξενη γεύση πως να το εξηγήσω σαν αυτό του σιδήρου :blink:... Ξέρετε κάποιο παρόμοιο;;;; 

15 ώρες πρίν, Thundercats! είπε:

Θέλω να αποθηλάσω και ήθελα να δώσω το γάλα Guigoz, μοιάζει με το γάλα μου διότι το πρώτο μου παιδί αυτό πήρε, αλλά έχει μάλλον καταργηθεί δεν μπορώ να το βρω. 

Μου πρότεινε η παιδίατρος σαν παρόμοιο το Nativa αλλά δεν το παίρνει και αυτό που λίγο κατάπιε το έβγαλε γουλίτσα :shock: έχει και παράξενη γεύση πως να το εξηγήσω σαν αυτό του σιδήρου :blink:... Ξέρετε κάποιο παρόμοιο;;;; 

Πόσο είναι το παιδί? 

Δεν ξέρω για να σε βοηθήσω για τις μάρκες γαλα που ρωτάς, αλλά γράφω μήπως και καταλάβουμε καλύτερα ή  το δει κάποια άλλη μαμά και απαντήσει. 

• Ευχαριστώ! 1

17 ώρες πρίν, Thundercats! είπε:

Αν είναι 1 χρόνων κ πάνω υπάρχουν κάτι γάλατα σε χάρτινη συσκευασία του ενός λίτρου που είναι πιο γευστικά από την σκόνη κ το πίνουν πιο εύκολα

• Μου αρέσει 2

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πόσο είναι το παιδί? 

Δεν ξέρω για να σε βοηθήσω για τις μάρκες γαλα που ρωτάς, αλλά γράφω μήπως και καταλάβουμε καλύτερα ή  το δει κάποια άλλη μαμά και απαντήσει. 

10 μηνών. 

Καλησπέρα και καλή χρονιά με

υγεία σε σας κ τις οικογένειες σας!!Βρίσκομαι στη φάση αποθηλασμού και συγκεκριμένα του μεσημεριανού.Ο μπέμπης τρώει λίγο μεσημεριανό οπότε του δίνω κ γάλα γιατί δεν έχει φάει πολύ κ πεινάει.Φυσικά δεν θέλει να πιει ούτε το ξένο γάλα  (εχω αλλάξει μέχρι στιγμής δυο μάρκες)ούτε το δικό μου αντλημένο σε μπιμπερό.Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:τι να κάνω; Να τον αφήσω κ να προσπαθήσω λίγη ώρα αργότερα ή να μην του δώσω τίποτα; Σημειωτέον κοιμάται με στήθος το μεσημέρι κ αν δεν κοιμηθεί την ώρα που θέλει έχει γκρίνια κ σε συνδυασμό με τα δόντια που βγάζει ταλαιπωρείται πολύ!!Τα ενδιάμεσα γεύματα θηλασμού κατάφερα πολύ εύκολα να τα κόψω γιατί τα έχω αντικαταστήσει με φρουτόκρεμα γιαούρτι και αυγό  που του αρέσουν κ δεν του λείπει το γάλα.Στα δύσκολα όμως(πρωινό-μεσημεριανό και βραδινό) βλέπω μεγάλη δυσκολία!!Αναμένω τις απαντήσεις σας!!!!!:rolleyes:

16 ώρες πρίν, Georgia Ts είπε:

υγεία σε σας κ τις οικογένειες σας!!Βρίσκομαι στη φάση αποθηλασμού και συγκεκριμένα του μεσημεριανού.Ο μπέμπης τρώει λίγο μεσημεριανό οπότε του δίνω κ γάλα γιατί δεν έχει φάει πολύ κ πεινάει.Φυσικά δεν θέλει να πιει ούτε το ξένο γάλα  (εχω αλλάξει μέχρι στιγμής δυο μάρκες)ούτε το δικό μου αντλημένο σε μπιμπερό.Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:τι να κάνω; Να τον αφήσω κ να προσπαθήσω λίγη ώρα αργότερα ή να μην του δώσω τίποτα; Σημειωτέον κοιμάται με στήθος το μεσημέρι κ αν δεν κοιμηθεί την ώρα που θέλει έχει γκρίνια κ σε συνδυασμό με τα δόντια που βγάζει ταλαιπωρείται πολύ!!Τα ενδιάμεσα γεύματα θηλασμού κατάφερα πολύ εύκολα να τα κόψω γιατί τα έχω αντικαταστήσει με φρουτόκρεμα γιαούρτι και αυγό  που του αρέσουν κ δεν του λείπει το γάλα.Στα δύσκολα όμως(πρωινό-μεσημεριανό και βραδινό) βλέπω μεγάλη δυσκολία!!Αναμένω τις απαντήσεις σας!!!!!:rolleyes:

Δεν γνωρίζω να σε συμβουλεύσω σχετικά με το πόσο να επιμένεις εξαρτάται και από την ηλικία του μωρού. Μέχρι 12 μηνών όμως είναι σημαντικό να πίνει επαρκή ποσότητα γάλακτος. Πολλά θηλάζοντα δεν δέχονται το μπιμπερο. Το νερό πως το πίνει; Έχεις δοκιμάσει να δώσεις γάλα με ποτήρι ή καλαμάκι; Έχεις δοκιμάσει να δώσει το γάλα σου άλλος χωρίς να είσαι μπροστά;

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Zuchi είπε:

Δεν γνωρίζω να σε συμβουλεύσω σχετικά με το πόσο να επιμένεις εξαρτάται και από την ηλικία του μωρού. Μέχρι 12 μηνών όμως είναι σημαντικό να πίνει επαρκή ποσότητα γάλακτος. Πολλά θηλάζοντα δεν δέχονται το μπιμπερο. Το νερό πως το πίνει; Έχεις δοκιμάσει να δώσεις γάλα με ποτήρι ή καλαμάκι; Έχεις δοκιμάσει να δώσει το γάλα σου άλλος χωρίς να είσαι μπροστά;

Το μωρό έχει κλείσει τους 9 μήνες.Το νερό το πίνει με το μπιμπερό αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να χρησιμοποιώ ποτηράκι σιγα σιγα. Ναι έχουν προσπαθήσει κ ο άντρας μου κ η μητέρα μου αλλά χωρίς επιτυχία κ χωρίς να είμαι παρούσα εγώ.Θα δοκιμάσω να δώσω το γάλα με ποτηρι μηπως και καταφέρει να το πιει έστω κ λίγο δηλαδή.

On 19/1/2022 at 2:59 ΜΜ, Georgia Ts είπε:

Εγώ θα σου πω τι έκανα και με τα 2 παιδιά μου. Στο πρώτο παιδί δεν μπόρεσα καθόλου να δώσω μπουκάλι κατά τον αποθηλασμό, έφτασα στο αμήν δεν ήξερα άλλο τι να κάνω και μου είπε η παιδίατρος ότι πλέον αφού τα δοκίμασες όλα θα το κάνεις απότομα, δηλαδή σταματάς τον θηλασμό και του δίνεις μόνο ξένο, το πολύ σε 3 μέρες θα το πάρει, πρέπει να πεινάσει για να το πάρει. Έπαθα σοκ λέω τι λέτε δεν μπορώ να το κάνω είναι άκαρδο :(, τέλος αναγκαστικά το έκανα, μια μέρα ήταν όλο και όλο έκλαιγε γκρίνιαζε ε και το βράδυ έκανε δέκατα, μάλλον από την ταραχή του, τελικά το πήρε και αυτό ήταν την επόμενη μέρα το πήρε κανονικά και αυτό ήταν ούτε ζήτησε το στήθος :shock:.

Στο δεύτερο τώρα το άρχισα πρόσφατα, πήρε μπουκάλι με νερό λίγο ίσα ίσα αλλά το γάλα με τίποτα το έφτυνε και το τράβαγε! Προχτές λοιπόν σκεφτόμουν να παραλείψω ένα γεύμα να πεινάσει και να δώσω το γάλα που πήρα, αυτό φαντάσου ούτε η γεύση του δεν της άρεσε γιατί ενώ το χαμομήλι και νερό πίνει σε αυτό γούρλωνε τα μάτια και το έφτυνε δεν της άρεσε το έφτυνε συνέχεια, άρχισε λοιπόν να γκρινιάζει την έκανα μπάνιο να χαλαρώσει και εκεί που προσπαθούσα να το δώσω ήρθε το άλλο μου παιδί και άρχισε να της κάνει γκριμάτσες με μια κουδουνίστρα  της έκανε αντιπερισπασμό και ως δια μαγείας άρχισε να καταπίνει :shock: δεν το πίστευα ήπιε και τα 60ml. Χτες κάναμε το ίδιο, ήπιε 90 ml και σήμερα μόνη της 100ml... Το γράφω και μου φαίνεται απίστευτο! 

Αυτά έκανα ελπίζω να βοήθησα... Κάθε μωράκι και διαφορετικό :x

Καλή επιτυχία! 

1 ώρα πρίν, Thundercats! είπε:

Εγώ θα σου πω τι έκανα και με τα 2 παιδιά μου. Στο πρώτο παιδί δεν μπόρεσα καθόλου να δώσω μπουκάλι κατά τον αποθηλασμό, έφτασα στο αμήν δεν ήξερα άλλο τι να κάνω και μου είπε η παιδίατρος ότι πλέον αφού τα δοκίμασες όλα θα το κάνεις απότομα, δηλαδή σταματάς τον θηλασμό και του δίνεις μόνο ξένο, το πολύ σε 3 μέρες θα το πάρει, πρέπει να πεινάσει για να το πάρει. Έπαθα σοκ λέω τι λέτε δεν μπορώ να το κάνω είναι άκαρδο :(, τέλος αναγκαστικά το έκανα, μια μέρα ήταν όλο και όλο έκλαιγε γκρίνιαζε ε και το βράδυ έκανε δέκατα, μάλλον από την ταραχή του, τελικά το πήρε και αυτό ήταν την επόμενη μέρα το πήρε κανονικά και αυτό ήταν ούτε ζήτησε το στήθος :shock:.

Στο δεύτερο τώρα το άρχισα πρόσφατα, πήρε μπουκάλι με νερό λίγο ίσα ίσα αλλά το γάλα με τίποτα το έφτυνε και το τράβαγε! Προχτές λοιπόν σκεφτόμουν να παραλείψω ένα γεύμα να πεινάσει και να δώσω το γάλα που πήρα, αυτό φαντάσου ούτε η γεύση του δεν της άρεσε γιατί ενώ το χαμομήλι και νερό πίνει σε αυτό γούρλωνε τα μάτια και το έφτυνε δεν της άρεσε το έφτυνε συνέχεια, άρχισε λοιπόν να γκρινιάζει την έκανα μπάνιο να χαλαρώσει και εκεί που προσπαθούσα να το δώσω ήρθε το άλλο μου παιδί και άρχισε να της κάνει γκριμάτσες με μια κουδουνίστρα  της έκανε αντιπερισπασμό και ως δια μαγείας άρχισε να καταπίνει :shock: δεν το πίστευα ήπιε και τα 60ml. Χτες κάναμε το ίδιο, ήπιε 90 ml και σήμερα μόνη της 100ml... Το γράφω και μου φαίνεται απίστευτο! 

Αυτά έκανα ελπίζω να βοήθησα... Κάθε μωράκι και διαφορετικό :x

Καλή επιτυχία! 

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!!Θα τα δοκιμάσω όλα!!Σήμερα που δεν έφαγε το μεσημεριανό προσπάθησα εγώ η ίδια με ξένο σε μπουκάλι αλλά το έφτυνε.Είπα να τον ξεγελάσω να παίξουμε ερχόταν πάνω μου κ έκλαιγε έχει τον πόνο απ τα δόντια υπέκυψα κ του έδωσα στήθος.Αυτό που με αγχώνει είναι που ενώ χρησιμοποιούμε μπιμπερό για το νερό κ μας αρέσει κιόλας όταν του έδωσα το δικό μου σε μπιμπερό δεν ήπιε ούτε αυτό. Αύριο θα εξαφανιστώ για λίγες ώρες ελπίζοντας να το πιει από την πείνα του.:sad:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα