Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αγλαια θα ήθελα να σε ρωτήσω πως να αποθηλασω το 6 μηνων βρέφος μου χωρίς να πάρω χάπια. Μου φτάνουν 3εβδομαδες γιατί θα βγω στην δουλειά αλλά κυρίως γιατί θα κάνω το εμβόλιο και δεν θέλω να θηλάσω το βρέφος μου μιας κ ακόμα δεν υπάρχουν έρευνες που να αποδεικνύουν ότι το παιδί μου θα είναι υγιής σε βάθος χρόνου. Κάνω 6 θηλασμους μέσα στην μέρα και ένα με δύο την νύκτα ανάλογα με τις φορές που ξυπνάει (δεν ξυπνάει γιατί πεινάει αλλά γιατί δεν βολεύεται και για να κοιμηθεί γενικά θέλει μόνο το στήθος μου αλλιώς καλά ξημερώματα). Τώρα μετά από 2βδομαδες μεσημεριανό φαγητό θα κόψω το ένα γεύμα που δίνω στις 13:00μμ. Κ έχω ακόμα αλλά πέντε μέσα στην μέρα...Βουνό μου φαίνεται... ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/3/2021 at 4:16 ΠΜ, Φοίβη Καπ είπε:

Αγαπητοί φίλοι γεια σας. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Είμαι μαμά με ένα μωράκι 42 ημερών και για πολλους και διάφορους λόγους του δίνω μικτή διατροφή, δηλαδή το θηλαζω κ μετα δίνω συμπλήρωμα μπουκαλάκι. Προσπάθησα να θηλασω αποκλειστικά αλλά ας όψονται οι κακές οδηγίες και οι κακές πρακτικες. Μεγάλη ιστορία, δεν είναι της παρουσης. Εδώ και δέκα μέρες υποφέρω από φρικτή μαστιτιδα γιατί το στήθος μου δεν αδειαζε. Εκανα πυρετο 39, είναι κατακόκκινο, ποναω μέχρι την πλάτη και κάθε φορά που είναι να θηλασω το μωράκι μου κλαίω. Δοκίμασα ζεστές κομπρεσες και ντουζ, άδειασμα με θηλαστρο γιατί προφανως το μωρό δεν πιανει σωστα, κρυες κομπρεσες, αντιβίωση, ιβουπροφενη, τα πάντα... Έχω δέκα μέρες που ενώ κάνω ζέστα ντους, θηλαζω, κάνω μασάζ, το στήθος μου δε λέει να μαλακώσει κ να ηρεμησω. Κοντά σε αυτά, έχω συνεχώς δέκατα, ο πυρετός ποτε δεν επεσε τελείως  Αποφάσισα λοιπόν (και για άλλους λόγους)να διακοψω το θηλασμό. Δε θεωρώ ότι είμαι κακή μητέρα για αυτή μου την απόφαση. Πραγματικά έκανα το παν ως τώρα. Το ερώτημα μου είναι, πως μπορώ να αποθηλασω φυσικά χωρίς να υποφέρω; το στήθος μου είναι χάλια, πρησμενο κ κατακόκκινο. Υπάρχει πιθανότητα ενώ αποθηλαζω να συνέλθει και να μαλακώσει; είναι γεμάτο σγρομπουλια και μέσα είναι σκληρό. Παρά τις προσπάθειές τόσες μέρες δεν έχει βελτιωθεί στο παραμικρο. Σκέφτομαι και τα χάπια πλέον, για τέτοιο πονο μιλάμε. Θα εκτιμουσα κάθε βοήθεια και συμβουλη. Σας ευχαριστω πολυ. 

Όσο θηλάζεις τόσο ενεργοποιεις το στήθος να παράξει γάλα και δημιουργείς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θες οπότε γεμίζουν τα στήθη σου και μπλοκάρουν κάτι που δε μπορεί να σε ξεμπλοκαρει το μωρό αν λες ότι δεν θηλάζει καλά κ αν δίνεις συμπλήρωμα δεν αδειάζει καλά το στήθος. Πρέπει να κόβεις σταδιακά ένα γεύμα θηλασμού κάθε 5-7 μέρες και να δίνεις συμπλήρωμα μόνο. Σιγά σιγά θα μειωθεί και θα αποθηλασεις. Βγάζε μόνο λίγο για ανακούφιση. Σίγουρα δεν είσαι κακή μαμά , έκανες ότι μπορούσες. Ωστόσο, αν αλλάξεις γνώμη η κατάσταση μπορεί να διορθωθεί ακόμα. Ελπίζω να μην ακούγεται παρεμβατικό, δεν είναι τετοια η πρόθεση μου,ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολα περνάς αυτή την στιγμή, απλώς το λέω ότι είμαστε πολλές εδώ που έχουμε περάσει από εκεί που είσαι τώρα και είμαστε εδώ αν χρειαστείς βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας!!!Το μωράκι μου είναι 7 μηνών κ το Γενάρη θα επιστρέψω στη δουλειά μου. Λόγω του ότι δεν έχω σταθερά ωράρια κ θα λείπω πολλές ώρες από το σπιτι ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηλάσω ομαλά χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στο παιδί.Μπορώ να κάνω κάτι από τώρα;;Να αναφερω πως έχουμε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές χωρίς μεγάλη επιτυχία ειδικά με το κρέας κ το μεσημεριανό δεν τρώει σχεδόν τίποτα ούτε αλεσμένο ούτε μικρά κομματάκια.(να φταίνε τα δοντάκια που αρχίζουν να φαίνονται;)Αναμένω τις συμβουλές σας!!❤️

Επεξεργάστηκαν by Georgia Ts
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2021 at 10:49 ΠΜ, Georgia Ts είπε:

Καλημέρα σας!!!Το μωράκι μου είναι 7 μηνών κ το Γενάρη θα επιστρέψω στη δουλειά μου. Λόγω του ότι δεν έχω σταθερά ωράρια κ θα λείπω πολλές ώρες από το σπιτι ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηλάσω ομαλά χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στο παιδί.Μπορώ να κάνω κάτι από τώρα;;Να αναφερω πως έχουμε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές χωρίς μεγάλη επιτυχία ειδικά με το κρέας κ το μεσημεριανό δεν τρώει σχεδόν τίποτα ούτε αλεσμένο ούτε μικρά κομματάκια.(να φταίνε τα δοντάκια που αρχίζουν να φαίνονται;)Αναμένω τις συμβουλές σας!!❤️

Απαντάω αν και δεν έχω αποθηλασει, αλλά για να το δει κάποια που εχει. Ας με διορθώσει κάποια αν τα λέω λάθος. Δοκίμασες να δώσεις ξένο γάλα; Η λογική είναι ότι αντικαθιστας ένα γεύμα θηλασμού με ένα γεύμα ξένο κάθε επτά μέρες. Θα δοκιμάσεις διάφορες μάρκες μέχρι να βρεις αυτή που σας ταιριάζει. Στην πράξη κάθε μωρό είναι διαφορετικό, εμένα σε αυτή την ηλικία, ειλικρινά δε θυμάμαι να είχε συγκεκριμένα γεύματα, θήλαζε ακατάστατα και ναι από επτά οκτώ μηνών βγαίνουν τα δόντια και ναι είναι δύσκολα. Θα κάνεις όμως τις δοκιμές σου με το ξένο γάλα. Μπορείς να δοκιμάσεις θηλές που είναι για θηλαζοντα βρέφη. Νερό πώς πίνει; Ποτήρι ή μπιμπερο; Γενικά συστήνεται το ποτήρι, ωστόσο κατ εμε το βασικό είναι να πίνει γάλα το μωρό όπως και να έχει και θα μάθει αργότερα το ποτήρι. Για τις τροφές που δε τρώει, θα σου πω ότι η δική μου έτρωγε λίγες κουταλιές μέχρι οκτώ μηνών, μετά πήρε μπρος. Εσύ θα προσφέρεις και δε θα πιέζεις οσο μπορείς για να μην το πάρει στραβά. Η βασική τροφή είναι το γάλα εξάλλου μέχρι να γίνει δώδεκα μηνών . Άλλα θα προσφέρεις όσο μπορείς. Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, που καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις κουραστεί και να μη θες απλώς το γράφω σαν εναλλακτική, μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό ακόμα και αν δουλεύεις. Δουλεύω βάρδιες και ότι να ναι ωράρια, αλλά θηλάζω 22 μήνες. Τώρα τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα αποθηλασμο. Απλώς επειδή θα είναι 9 μηνων δες μήπως θα χρειαστεί να βγάζεις γάλα για να τρώει. Αυτά όμως θα στα πει καλύτερα ένας παιδίατρος. Φυσικά αν θες να αποθηλασεις, ξεκινά από τώρα να δίνεις ξένο γάλα για να συνηθίσει το μωρό. Επίσης, μπορείς να κάνεις και μεικτό θηλασμό. Επειδή ίσως σε αγχωνει ότι πλησιάζει ο καιρός που θα επιστρέψεις στην δουλειά και πρέπει να αποθηλασεις και τι στο καλό θα πίνει το μωρό, στα γράφω όλα αυτά για να σε ξεαγχωσω και να σου πω ότι δεν πρέπει τίποτα, δε χρειάζεται να είσαι με το ρολόι στο χέρι για να αποθηλασεις. Μπορείς να κάνεις όποια επιλογή θέλεις, να θηλάζεις, να αποθηλασεις ή να κάνεις μεικτό θηλασμό, εγώ θα έλεγα απλώς να ακολουθήσεις το μωρό και τι σας ταιριάζει ως δυάδα και στην τελική θα αποθηλασεις οπότε είστε έτοιμοι. Θα είναι ήδη εννιά μηνών μωρό, δεν θα έχει τόσο θέμα. Μέχρι τότε θα έχει πάρει μπρος με τις στερεές. Να τρώει μαζί σας στο τραπέζι σαν οικογένεια για να σας μιμείται. Παίζει ρόλο

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2021 at 10:49 ΠΜ, Georgia Ts είπε:

Καλημέρα σας!!!Το μωράκι μου είναι 7 μηνών κ το Γενάρη θα επιστρέψω στη δουλειά μου. Λόγω του ότι δεν έχω σταθερά ωράρια κ θα λείπω πολλές ώρες από το σπιτι ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηλάσω ομαλά χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στο παιδί.Μπορώ να κάνω κάτι από τώρα;;Να αναφερω πως έχουμε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές χωρίς μεγάλη επιτυχία ειδικά με το κρέας κ το μεσημεριανό δεν τρώει σχεδόν τίποτα ούτε αλεσμένο ούτε μικρά κομματάκια.(να φταίνε τα δοντάκια που αρχίζουν να φαίνονται;)Αναμένω τις συμβουλές σας!!❤️

Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι.Οποτε εχεις μπροστα σου 2 μηνες σχεδον,απλετος χρονος να αποθηλασεις ομαλα.Εγω αποθηλασα και τα 2 σε 6 εβδομαδες,τον πρωτο 7 μηνων και τον δευτερο 11 μηνων.Αν δεν βγαζεις γαλα με θηλαστρο για να δινεις δικο σου με μπουκαλι αναγκαστικα θα δωσεις ξενο.Αρχιζεις και αντικαθιστας ενα θηλασμο με ενα γευμα(αυτο που τρωει περισσοτερο,πχ το φρουτο)για μια βδομαδα.Μετα αντικαθιστας ενα θηλασμο με ενα μπουκαλι μπιμπερο.Πρωι και βραδυ.(μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις γαλατα μεχρι να το πινει,μπορει οχι,εμενα τα δικα μου ηπιαν αμεσως το frisomel χωρις προβλημα).Στο τελος αντικαθιστας τους βραδυνους θηλασμους.Σε αυτη την ηλικια που ειναι ακομη μικρο ειναι ευκολο να αποθηλασεις.

Αν θελεις γραψε στο παρεντςκαφε στο υπεροχο ταξιδι του θηλασμου για να σου απανταω αμεσα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/11/2021 at 10:49 ΠΜ, Georgia Ts είπε:

Καλημέρα σας!!!Το μωράκι μου είναι 7 μηνών κ το Γενάρη θα επιστρέψω στη δουλειά μου. Λόγω του ότι δεν έχω σταθερά ωράρια κ θα λείπω πολλές ώρες από το σπιτι ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηλάσω ομαλά χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στο παιδί.Μπορώ να κάνω κάτι από τώρα;;Να αναφερω πως έχουμε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές χωρίς μεγάλη επιτυχία ειδικά με το κρέας κ το μεσημεριανό δεν τρώει σχεδόν τίποτα ούτε αλεσμένο ούτε μικρά κομματάκια.(να φταίνε τα δοντάκια που αρχίζουν να φαίνονται;)Αναμένω τις συμβουλές σας!!❤️

Η @Annitamik με κάλυψε σε όλα όσα ήθελα να πω! Αν και δεν έχω εμπειρία αποθηλασμου σε τέτοια ηλικία πιστεύω κι εγώ πως έχεις χρόνο να αποθηλασεις όπως θέλεις, το παιδί θα προσαρμοστεί μια χαρά το ίδιο και η παραγωγή ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Απαντάω αν και δεν έχω αποθηλασει, αλλά για να το δει κάποια που εχει. Ας με διορθώσει κάποια αν τα λέω λάθος. Δοκίμασες να δώσεις ξένο γάλα; Η λογική είναι ότι αντικαθιστας ένα γεύμα θηλασμού με ένα γεύμα ξένο κάθε επτά μέρες. Θα δοκιμάσεις διάφορες μάρκες μέχρι να βρεις αυτή που σας ταιριάζει. Στην πράξη κάθε μωρό είναι διαφορετικό, εμένα σε αυτή την ηλικία, ειλικρινά δε θυμάμαι να είχε συγκεκριμένα γεύματα, θήλαζε ακατάστατα και ναι από επτά οκτώ μηνών βγαίνουν τα δόντια και ναι είναι δύσκολα. Θα κάνεις όμως τις δοκιμές σου με το ξένο γάλα. Μπορείς να δοκιμάσεις θηλές που είναι για θηλαζοντα βρέφη. Νερό πώς πίνει; Ποτήρι ή μπιμπερο; Γενικά συστήνεται το ποτήρι, ωστόσο κατ εμε το βασικό είναι να πίνει γάλα το μωρό όπως και να έχει και θα μάθει αργότερα το ποτήρι. Για τις τροφές που δε τρώει, θα σου πω ότι η δική μου έτρωγε λίγες κουταλιές μέχρι οκτώ μηνών, μετά πήρε μπρος. Εσύ θα προσφέρεις και δε θα πιέζεις οσο μπορείς για να μην το πάρει στραβά. Η βασική τροφή είναι το γάλα εξάλλου μέχρι να γίνει δώδεκα μηνών . Άλλα θα προσφέρεις όσο μπορείς. Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, που καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχεις κουραστεί και να μη θες απλώς το γράφω σαν εναλλακτική, μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό ακόμα και αν δουλεύεις. Δουλεύω βάρδιες και ότι να ναι ωράρια, αλλά θηλάζω 22 μήνες. Τώρα τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα αποθηλασμο. Απλώς επειδή θα είναι 9 μηνων δες μήπως θα χρειαστεί να βγάζεις γάλα για να τρώει. Αυτά όμως θα στα πει καλύτερα ένας παιδίατρος. Φυσικά αν θες να αποθηλασεις, ξεκινά από τώρα να δίνεις ξένο γάλα για να συνηθίσει το μωρό. Επίσης, μπορείς να κάνεις και μεικτό θηλασμό. Επειδή ίσως σε αγχωνει ότι πλησιάζει ο καιρός που θα επιστρέψεις στην δουλειά και πρέπει να αποθηλασεις και τι στο καλό θα πίνει το μωρό, στα γράφω όλα αυτά για να σε ξεαγχωσω και να σου πω ότι δεν πρέπει τίποτα, δε χρειάζεται να είσαι με το ρολόι στο χέρι για να αποθηλασεις. Μπορείς να κάνεις όποια επιλογή θέλεις, να θηλάζεις, να αποθηλασεις ή να κάνεις μεικτό θηλασμό, εγώ θα έλεγα απλώς να ακολουθήσεις το μωρό και τι σας ταιριάζει ως δυάδα και στην τελική θα αποθηλασεις οπότε είστε έτοιμοι. Θα είναι ήδη εννιά μηνών μωρό, δεν θα έχει τόσο θέμα. Μέχρι τότε θα έχει πάρει μπρος με τις στερεές. Να τρώει μαζί σας στο τραπέζι σαν οικογένεια για να σας μιμείται. Παίζει ρόλο

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση σου!!Νιώθω πολύ καλύτερα ειλικρινά!!!

Ξενο γάλα έδωσα πολύ λίγο στις αρχές. Νεράκι πίνει από μπιμπερό αν κ του έδωσα κ με ειδικό ποτηράκι με στόμιο κ δεν δυσκολεύτηκε.Μετά σκέφτηκα όμως τον αποθηλασμό που έρχεται κ προώθησα το μπιμπερό περισσότερο για να μάθει να πίνει.Αυτό με τις θηλές για θηλάζοντα βρέφη δεν το γνώριζα κ μου ακούγεται  πολύ βοηθητικό.

Τώρα για τις στέρεες τροφές μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό που λες, πως δεν θέλει άγχος κ όταν είναι να φάει θα φάει.Κάνω τις προσπάθειες μου είτε με αλεσμένο είτε με κομματάκια, καθόμαστε όλοι μαζί κ τρώμε κ άλλοτε το δέχεται κ άλλοτε όχι.
Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να αποθηλάσω κ το κάνω με βαριά καρδιά αλλά εκτός των περίεργων ωραρίων μπορεί να τύχει να φύγω για δυο ή τρεις ημέρες.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι ποιο ενδιάμεσο γεύμα να αντικαταστήσω για αρχή καθότι όπως είπες κ συ δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα κ θηλάζουμε συνεχώς.Κ μιας κ δεν τρώει κ στέρεες σχεδόν κάθε 1,5 με 2 ώρες θηλάζουμε….
<_<

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Η @Annitamik με κάλυψε σε όλα όσα ήθελα να πω! Αν και δεν έχω εμπειρία αποθηλασμου σε τέτοια ηλικία πιστεύω κι εγώ πως έχεις χρόνο να αποθηλασεις όπως θέλεις, το παιδί θα προσαρμοστεί μια χαρά το ίδιο και η παραγωγή ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιου. 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Ναι ευτυχώς που υπάρχει χρόνος μέχρι τότε γιατί όπως διάβασα στο φόρουμ δεν πρέπει να γίνει βίαια κ απότομα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2021 at 9:15 ΜΜ, Georgia Ts είπε:

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση σου!!Νιώθω πολύ καλύτερα ειλικρινά!!!

Ξενο γάλα έδωσα πολύ λίγο στις αρχές. Νεράκι πίνει από μπιμπερό αν κ του έδωσα κ με ειδικό ποτηράκι με στόμιο κ δεν δυσκολεύτηκε.Μετά σκέφτηκα όμως τον αποθηλασμό που έρχεται κ προώθησα το μπιμπερό περισσότερο για να μάθει να πίνει.Αυτό με τις θηλές για θηλάζοντα βρέφη δεν το γνώριζα κ μου ακούγεται  πολύ βοηθητικό.

Τώρα για τις στέρεες τροφές μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό που λες, πως δεν θέλει άγχος κ όταν είναι να φάει θα φάει.Κάνω τις προσπάθειες μου είτε με αλεσμένο είτε με κομματάκια, καθόμαστε όλοι μαζί κ τρώμε κ άλλοτε το δέχεται κ άλλοτε όχι.
Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να αποθηλάσω κ το κάνω με βαριά καρδιά αλλά εκτός των περίεργων ωραρίων μπορεί να τύχει να φύγω για δυο ή τρεις ημέρες.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι ποιο ενδιάμεσο γεύμα να αντικαταστήσω για αρχή καθότι όπως είπες κ συ δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα κ θηλάζουμε συνεχώς.Κ μιας κ δεν τρώει κ στέρεες σχεδόν κάθε 1,5 με 2 ώρες θηλάζουμε….
<_<

Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο άγχος ποιο γεύμα να αντικαταστήσω και πώς να αποθηλασω, τελικά θα σου πω ότι δεν έκανα τίποτα και το μωρό προσαρμόστηκε από μόνο του όταν πήγα στη δουλειά. Εγώ είχα πρόβλημα ας πούμε που δεν έπινε καθόλου νερό. Με το που πήγα στη δουλειά μαγικά αύξησε τη ποσότητα. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν , προτιμούν το στήθος από το νερό ή τις στερεές , αλλά αν πεινάει και διψάει και δεν είσαι εκεί, τι θα κάνει θα προσαρμοστεί. Από την άλλη σκέψου πραγματικά πόσο να θηλασεις. Εγώ ψυχολογικά έτοιμη ένιωσα μετά τον ενάμιση χρόνο και τώρα κάνω σταδιακό αποθηλασμο που ξέρω ότι θα μου πάρει καιρό. Αν δε θες να το τραβήξεις τόσο, πρόσφερε στο μωρό εναλλακτικές. Και μην απελπίζεσαι. Κάτι θα κάτσει, θηλή μπιμπερο για θηλαζοντα βρέφη , κάποιο γάλα που θα του αρέσει. Στην τελική αν δεν αποθηλασεις ως τότε θα κάνεις μεικτό. Δοκιμάστε το ξένο γάλα να το δώσει ο μπαμπάς μήπως σας βοηθήσει. Εμένα δέχεται πράγματα με τον μπαμπά της που με εμένα δεν τα κάνει. Πχ κοιμάται με παραμύθια με τον μπαμπά όταν δουλεύω βραδινά ενώ όταν είναι με μένα με στήθος. Θα σε εκπλήξει

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Επειδή είχα ακριβώς το ίδιο άγχος ποιο γεύμα να αντικαταστήσω και πώς να αποθηλασω, τελικά θα σου πω ότι δεν έκανα τίποτα και το μωρό προσαρμόστηκε από μόνο του όταν πήγα στη δουλειά. Εγώ είχα πρόβλημα ας πούμε που δεν έπινε καθόλου νερό. Με το που πήγα στη δουλειά μαγικά αύξησε τη ποσότητα. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν , προτιμούν το στήθος από το νερό ή τις στερεές , αλλά αν πεινάει και διψάει και δεν είσαι εκεί, τι θα κάνει θα προσαρμοστεί. Από την άλλη σκέψου πραγματικά πόσο να θηλασεις. Εγώ ψυχολογικά έτοιμη ένιωσα μετά τον ενάμιση χρόνο και τώρα κάνω σταδιακό αποθηλασμο που ξέρω ότι θα μου πάρει καιρό. Αν δε θες να το τραβήξεις τόσο, πρόσφερε στο μωρό εναλλακτικές. Και μην απελπίζεσαι. Κάτι θα κάτσει, θηλή μπιμπερο για θηλαζοντα βρέφη , κάποιο γάλα που θα του αρέσει. Στην τελική αν δεν αποθηλασεις ως τότε θα κάνεις μεικτό. Δοκιμάστε το ξένο γάλα να το δώσει ο μπαμπάς μήπως σας βοηθήσει. Εμένα δέχεται πράγματα με τον μπαμπά της που με εμένα δεν τα κάνει. Πχ κοιμάται με παραμύθια με τον μπαμπά όταν δουλεύω βραδινά ενώ όταν είναι με μένα με στήθος. Θα σε εκπλήξει

Καλησπέρα!!Σ ευχαριστώ πολύ για την απαντηση!!Θα αρχίσω από τα μέσα Δεκέμβρη τις δοκιμές κ ανάλογα πως θα αντιδράσει κ ο μικρός θα το προσαρμοσω.Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι ύπνοι συνδυάζονται με θηλασμό κ αυτό είναι που με φοβίσει για αρχη.Κάποιες φορές με το που τον βάζω στο στήθος δεν περνάει 1 λεπτό κ έχει κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Ήρθε η στιγμή να γράψω για δεύτερη φορά σε αυτό το θεμα:) Ο μικρός μου είναι 33 μηνών,εδώ και 2 μήνες περιπου θηλάζει μόνο στον υπνο και σήμερα ξεκίνησα χρονικό περιορισμό ενός τραγουδιού και μετά υπνος χωρίς στήθος.Το έχει αφήσει στο παρελθόν αρκετές φορές και μόνος του μετά από κάποια ώρα αλλά σήμερα επειδή ήταν "προγραμματισμενο" και το έβγαλα και σχετικά γρήγορα (περίπου 1 λεπτο θηλασε) ήταν φυσικό να αντιδράσει. Κοιμήθηκε λοιπόν μετά από μια ώρα και κλαμα διακεκομμένο,σύνολο μισή ωρα.Η απορία μου είναι η εξης:Τον έχω μαζί στο δωμάτιο με τον μεγαλο μου, ο οποίος όπως ήταν αναμενόμενο δυσκολεύτηκε λίγο να κοιμηθει με το κλάμα του μικρού. Τώρα σκέφτομαι τι έχει να γίνει αν ξυπνήσει ο μικρός μες στη νύχτα και χαλάσει τον ύπνο του μεγαλου.Εχει κάποια παρόμοια εμπειρια; Του είπα ότι αν κλάψει για πολλή ώρα ο μικρός,θα τον πάω να κοιμηθει με τον μπαμπά αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως τον μεταφέρω εξαρχής στο άλλο δωμάτιο μέχρι να συνηθίσει ο μικρός την νέα κατάσταση.Αλλα στον μεσημεριανό ύπνο δεν θα δεχθεί να είναι μόνος του στο διπλό.Μηπως να κρατήσω τον χρονικό περιορισμό μόνο το βράδυ η θα τον μπερδέψει αυτο;Τι λετε;

 
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2021 at 9:15 ΜΜ, Georgia Ts είπε:

Σ ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση σου!!Νιώθω πολύ καλύτερα ειλικρινά!!!

Ξενο γάλα έδωσα πολύ λίγο στις αρχές. Νεράκι πίνει από μπιμπερό αν κ του έδωσα κ με ειδικό ποτηράκι με στόμιο κ δεν δυσκολεύτηκε.Μετά σκέφτηκα όμως τον αποθηλασμό που έρχεται κ προώθησα το μπιμπερό περισσότερο για να μάθει να πίνει.Αυτό με τις θηλές για θηλάζοντα βρέφη δεν το γνώριζα κ μου ακούγεται  πολύ βοηθητικό.

Τώρα για τις στέρεες τροφές μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό που λες, πως δεν θέλει άγχος κ όταν είναι να φάει θα φάει.Κάνω τις προσπάθειες μου είτε με αλεσμένο είτε με κομματάκια, καθόμαστε όλοι μαζί κ τρώμε κ άλλοτε το δέχεται κ άλλοτε όχι.
Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να αποθηλάσω κ το κάνω με βαριά καρδιά αλλά εκτός των περίεργων ωραρίων μπορεί να τύχει να φύγω για δυο ή τρεις ημέρες.

Αυτό που με δυσκολεύει είναι ποιο ενδιάμεσο γεύμα να αντικαταστήσω για αρχή καθότι όπως είπες κ συ δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα κ θηλάζουμε συνεχώς.Κ μιας κ δεν τρώει κ στέρεες σχεδόν κάθε 1,5 με 2 ώρες θηλάζουμε….
<_<

Ο μεγαλος μου θηλαζε ικανοποιητικα,δεν επαιρνε τρελο βαρος αλλα ακολουθουσε την καμπυλη του (που ηταν η πιο κατω),οταν ξεκινησε στερεες τρελαθηκε με το φαγητο,ετρωγε απο το πρωτο γευμα τα παντα και εγλυφε το πιατο οποτε αντικατεστησα πολυ ευκολα το θηλασμο με γευματα.Ο μικρος ομως ηταν και δυστυχως ειναι ενα πολυ λιγοφαγο παιδι.Παντα θηλαζε πολυ λαιμαργα,γρηγορα και καλα και επαιρνε εξαιρετικα καλο βαρος ετσι.Οταν ξεκινησαμε στερεες επαθα πλακα,δεν του αρεσε τιποτα,ετρωγε με το ζορι 3 κουταλιες και σφραγιζε στομα.Μαλλον προτιμουσε τα κομματια οπως γρηγορα καταλαβα αλλα οι ποσοτητες ηταν και ετσι μικρες.Οποτε οταν 11 μηνων επρεπε λογω δουλειας να αποθηλασω αγχωθηκα αρκετα τι θα τρωει.Και αυτο που ετρωγε ηταν λιγο φαγητο και ξενο γαλα απο πισω(ευτυχως το γαλα του αρεσε πολυ).Ετσι και εσυ αν δεν τρωει αρκετα θα συμπληρωνεις μπιμπερο με ξενο οπως θα θηλαζες για να μην μεινει νηστικο.Εξαλλου οπως εχω ακουσει πολλες φορες τον πρωτο χρονο το γαλα(μητρικο η ξενο) ειναι η κυρια τροφη του μωρου και οι στερεες τροφες συμπληρωματικες.Επισης μπορει  το μικρο σου να αυξησει σταδιακα τις ποσοτητες στα γευματα οποτε να μην χρειαζεται να συμπληρωνεις με γαλα.Εχετε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

 Ήρθε η στιγμή να γράψω για δεύτερη φορά σε αυτό το θεμα:) Ο μικρός μου είναι 33 μηνών,εδώ και 2 μήνες περιπου θηλάζει μόνο στον υπνο και σήμερα ξεκίνησα χρονικό περιορισμό ενός τραγουδιού και μετά υπνος χωρίς στήθος.Το έχει αφήσει στο παρελθόν αρκετές φορές και μόνος του μετά από κάποια ώρα αλλά σήμερα επειδή ήταν "προγραμματισμενο" και το έβγαλα και σχετικά γρήγορα (περίπου 1 λεπτο θηλασε) ήταν φυσικό να αντιδράσει. Κοιμήθηκε λοιπόν μετά από μια ώρα και κλαμα διακεκομμένο,σύνολο μισή ωρα.Η απορία μου είναι η εξης:Τον έχω μαζί στο δωμάτιο με τον μεγαλο μου, ο οποίος όπως ήταν αναμενόμενο δυσκολεύτηκε λίγο να κοιμηθει με το κλάμα του μικρού. Τώρα σκέφτομαι τι έχει να γίνει αν ξυπνήσει ο μικρός μες στη νύχτα και χαλάσει τον ύπνο του μεγαλου.Εχει κάποια παρόμοια εμπειρια; Του είπα ότι αν κλάψει για πολλή ώρα ο μικρός,θα τον πάω να κοιμηθει με τον μπαμπά αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως τον μεταφέρω εξαρχής στο άλλο δωμάτιο μέχρι να συνηθίσει ο μικρός την νέα κατάσταση.Αλλα στον μεσημεριανό ύπνο δεν θα δεχθεί να είναι μόνος του στο διπλό.Μηπως να κρατήσω τον χρονικό περιορισμό μόνο το βράδυ η θα τον μπερδέψει αυτο;Τι λετε;

Τελικα, πηγε πολυ καλυτερα απ'οτι περιμενα. Ξυπνησε 2 φορες την νυχτα, την μια οταν το εβγαλα το δεχθηκε αδιαμαρτυρητα και την δευτερη δεν ζητησε καν στηθος, απλα ξαπλωσα διπλα του και ξανακοιμηθηκε :grin: Πιστευω θα συνεχιστει ετσι. Οπως και την πρωτη φορα που αποθηλασα τον μεγαλο, ο μικρος με εξεπληξε ευχαριστα..πολλες φορες τα εχουμε πολυ δυσκολα μεσα στο μυαλο μας κι ομως τα παιδακια μας μας εκπλησσουν και τελικα η εκβαση γινεται αν οχι ευκολα, αρκετα ομαλα, πιο βατα απ'οτι θα μπορουσαμε να φανταστουμε. Ελπιζω να νιωσεις κι εσυ το ιδιο @Georgia Tsκαι η ανησυχια που εχεις τωρα για το πως θα εξελιχθει η κατασταση, να διαψευσθει απο τον μικρουλη σου :) Τις περισσοτερες φορες εμεις οι μαμαδες τα γιγαντωνουμε στο μυαλο μας αλλα χρειαζεται απλα οργανωση, αποφασιστικοτητα και φυσικα κατανοηση και μπολικη αγαπη:wub:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφω γιατί πραγματικά έχω ανάγκη από υποστήριξη κορίτσια. Νιώθω αυτή τη στιγμή ότι δε μεγαλώνω σωστά το παιδί μου και της δίνω λάθος μηνύματα. Μέχρι το τέλος του προηγούμενου χρόνου τα πηγαίναμε καλά με τον αποθηλασμο. Είχαμε κόψει ημερήσιους και τον θηλασμό πριν το μεσημεριανό ύπνο, είχαν μείνει οι βραδινοι. Και ξαφνικά έγινε ένα πισωγυρισμα για διάφορους λόγους και υποκύπτω στο να τη θηλάσω μεσημέρι πριν τον ύπνο. Δικό μου λάθος ξεκάθαρα. Από τότε προσπαθεί να με χειριστεί. Μου λέει όχι παραμύθι, με μεμε θέλω νάνι. Σήμερα προσπάθησα να τη κοιμησω ξανά με παραμύθι αφού είχα κάνει από χθες λεκτική προετοιμασία και έπεσε στα πατώματα από το κλάμα. Και εγώ στεναχωριέμαι να βλέπω το παιδί μου έτσι. Και ξανά έδωσα στήθος. Δίπλα μηνύματα δίνω, το ξέρω και το χειρότερο είναι ότι δίνω το μήνυμα ότι με το κλάμα μπορεί να με χειριστεί. Απαίσια νιώθω όχι μόνο που έκλαψε αλλά και επειδή δεν είμαι δυνατή να βάλω όρια. Πείτε μια συμβουλή , ειδικά όσες αποθηλασατε νήπια, δύο ετών είναι η μικρή τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Annitamik είπε:

Γράφω γιατί πραγματικά έχω ανάγκη από υποστήριξη κορίτσια. Νιώθω αυτή τη στιγμή ότι δε μεγαλώνω σωστά το παιδί μου και της δίνω λάθος μηνύματα. Μέχρι το τέλος του προηγούμενου χρόνου τα πηγαίναμε καλά με τον αποθηλασμο. Είχαμε κόψει ημερήσιους και τον θηλασμό πριν το μεσημεριανό ύπνο, είχαν μείνει οι βραδινοι. Και ξαφνικά έγινε ένα πισωγυρισμα για διάφορους λόγους και υποκύπτω στο να τη θηλάσω μεσημέρι πριν τον ύπνο. Δικό μου λάθος ξεκάθαρα. Από τότε προσπαθεί να με χειριστεί. Μου λέει όχι παραμύθι, με μεμε θέλω νάνι. Σήμερα προσπάθησα να τη κοιμησω ξανά με παραμύθι αφού είχα κάνει από χθες λεκτική προετοιμασία και έπεσε στα πατώματα από το κλάμα. Και εγώ στεναχωριέμαι να βλέπω το παιδί μου έτσι. Και ξανά έδωσα στήθος. Δίπλα μηνύματα δίνω, το ξέρω και το χειρότερο είναι ότι δίνω το μήνυμα ότι με το κλάμα μπορεί να με χειριστεί. Απαίσια νιώθω όχι μόνο που έκλαψε αλλά και επειδή δεν είμαι δυνατή να βάλω όρια. Πείτε μια συμβουλή , ειδικά όσες αποθηλασατε νήπια, δύο ετών είναι η μικρή τώρα. 

 

Μη νιώθεις έτσι, δεν φταις εσύ, φυσικά δεν θα αφήσεις το παιδάκι να πνιγεί στο κλάμα! Έχω διαπιστώσει πως όσο επιμένουμε σε κάτι, τόσο κολλάνε κι αυτά. Αυτό από την εμπειρία μου. Από το διάβασμα, οι ειδικοί λένε οτι σε αυτη την ηλικια δεν υφισταται το οτι μας χειριζονται που ελεγαν παλια. Δεν μπορουν να κανουν τον συνειρμο "θα κλαψω και θα γινει το ταδε", κλαινε απο πραγματικη απογοητευση. Για την ιστορια, 2 και 8 μηνων η δικια μου, ειμαστε περιπου στα ιδια. Πριν τις γιορτες λεγαμε πολυ μπιρι μπιρι οτι οταν ερθει το χριστουγεννιατικο δεντρο θα σταματησει. Ημουν σιγουρη οτι δεν θα αντεξει να το τηρησει. Ηρθε το δεντρο, εβλεπα οτι ηξερε τη συμφωνια αλλα ζοριζοταν να κρατηθει να μη ζητησει, δεν την επαιρνε κι ο υπνος με κανεναν αλλο τροπο (ειχαμε ξαναδοκιμασει και στο παρελθον) ωσπου ξεσπουσε σε κλαματα, μιας που η νυστα δεν βοηθα. Κολλησε περισσοτερο τελικα, απο το αγχος της μην το χασει, ζητουσε μες στη μερα πολυ. Η γιαγια αρχισε να λεει "ειχες πει οτι θα σταματησεις" κλπ αλλα ειπα να μην ασχολιομαστε αλλο με το θεμα, της εδινα οποτε ζητουσε χωρις σχολια και το ξαναελαττωσε απο μονη της. Μαλιστα εδω και μια βδομαδα εκοψε τον μεσημεριανο υπνο (αρα και τον μεσημεριανο θηλασμο) κι ετσι πινει μονο το βραδυ, για πρωτη φορα στη ζωη της. Μια δυο μερες που ζητησε πρωι, εδωσα χωρις πολλα πολλα, γιατι ειδα οτι οποτε αρχιζα το μπιρι μπιρι οτι μεγαλωσε και τα μεγαλα παιδια δεν πινουν κλπ κλπ τελικα κολλουσε περισσοτερο (και τελικα γινοταν και για εμενα χειροτερη η υπερπροσπαθεια να το κοψει, παρά το να πινει). Το αναφερω ανα διαστηματα αλλα οχι τοσο που να κολλησει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Annitamik είπε:

Γράφω γιατί πραγματικά έχω ανάγκη από υποστήριξη κορίτσια. Νιώθω αυτή τη στιγμή ότι δε μεγαλώνω σωστά το παιδί μου και της δίνω λάθος μηνύματα. Μέχρι το τέλος του προηγούμενου χρόνου τα πηγαίναμε καλά με τον αποθηλασμο. Είχαμε κόψει ημερήσιους και τον θηλασμό πριν το μεσημεριανό ύπνο, είχαν μείνει οι βραδινοι. Και ξαφνικά έγινε ένα πισωγυρισμα για διάφορους λόγους και υποκύπτω στο να τη θηλάσω μεσημέρι πριν τον ύπνο. Δικό μου λάθος ξεκάθαρα. Από τότε προσπαθεί να με χειριστεί. Μου λέει όχι παραμύθι, με μεμε θέλω νάνι. Σήμερα προσπάθησα να τη κοιμησω ξανά με παραμύθι αφού είχα κάνει από χθες λεκτική προετοιμασία και έπεσε στα πατώματα από το κλάμα. Και εγώ στεναχωριέμαι να βλέπω το παιδί μου έτσι. Και ξανά έδωσα στήθος. Δίπλα μηνύματα δίνω, το ξέρω και το χειρότερο είναι ότι δίνω το μήνυμα ότι με το κλάμα μπορεί να με χειριστεί. Απαίσια νιώθω όχι μόνο που έκλαψε αλλά και επειδή δεν είμαι δυνατή να βάλω όρια. Πείτε μια συμβουλή , ειδικά όσες αποθηλασατε νήπια, δύο ετών είναι η μικρή τώρα. 

Δεν έχω συμβουλή να σου δώσω γιατί κ εγώ συνεχίζω τον θηλασμό κ χωρίς καθόλου όρια. Εμένα είναι κ μεγαλύτερο απ' την δικιά σου αλλά πραγματικά δεν μπορώ το κλάμα κ το θλιμμένο βλέμμα αν του πω όχι. Δεν ξέρω πως θα το κόψω κ πως άλλες το κόβουν. Εγώ δεν βρίσκω την δύναμη. Κ δεν ξέρω πως θα το κόψει πραγματικά, πάνα έχει βγάλει ήδη απ' το καλοκαίρι, το κόψιμο του θηλασμού όμως μου φαίνεται βουνό κ εμένα! Κ εγώ θηλάζω πολύ, όχι απλά μεσημέρι κ βράδυ. Κ όταν βαριεται έρχεται κ αν πω όχι σηκώνει μπλούζα κ κλαίει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μη νιώθεις έτσι, δεν φταις εσύ, φυσικά δεν θα αφήσεις το παιδάκι να πνιγεί στο κλάμα! Έχω διαπιστώσει πως όσο επιμένουμε σε κάτι, τόσο κολλάνε κι αυτά. Αυτό από την εμπειρία μου. Από το διάβασμα, οι ειδικοί λένε οτι σε αυτη την ηλικια δεν υφισταται το οτι μας χειριζονται που ελεγαν παλια. Δεν μπορουν να κανουν τον συνειρμο "θα κλαψω και θα γινει το ταδε", κλαινε απο πραγματικη απογοητευση. Για την ιστορια, 2 και 8 μηνων η δικια μου, ειμαστε περιπου στα ιδια. Πριν τις γιορτες λεγαμε πολυ μπιρι μπιρι οτι οταν ερθει το χριστουγεννιατικο δεντρο θα σταματησει. Ημουν σιγουρη οτι δεν θα αντεξει να το τηρησει. Ηρθε το δεντρο, εβλεπα οτι ηξερε τη συμφωνια αλλα ζοριζοταν, δεν την επαιρνε ο υπνος με κανεναν αλλο τροπο (ειχαμε ξαναδοκιμασει και στο παρελθον) ωσπου ξεσπουσε σε κλαματα, μιας που η νυστα δεν βοηθα. Κολλησε περισσοτερο τελικα, απο το αγχος της μην το χασει. Η γιαγια αρχισε να λεει "ειχες πει οτι θα σταματησεις" κλπ αλλα ειπα να μην ασχολιομαστε αλλο με το θεμα, της εδινα οποτε ζητουσε και το ξαναελαττωσε απο μονη της. Μαλιστα εδω και μια βδομαδα εκοψε τον μεσημεριανο υπνο (αρα και τον μεσημεριανο θηλασμο) κι ετσι πινει μονο το βραδυ. Μια δυο μερες που ζητησε πρωι, εδωσα χωρις πολλα πολλα, γιατι ειδα οτι οποτε αρχιζα το μπιρι μπιρι οτι μεγαλωσε και τα μεγαλα παιδια δεν πινουν κλπ τελικα κολλουσε περισσοτερο. Το αναφερω ανα διαστηματα αλλα οχι τοσο που να κολλησει.

Μακάρι να είναι έτσι όπως το λες ότι δε με χειρίζεται. Από την άλλη βλέπω ότι όσες μαμάδες είναι αποφασισμένες πραγματικά αποθηλαζουν γρήγορα. Αλλά πώς δεν υποκύπτουν όταν το παιδί κλαίει. Ακούω για περιπτώσεις που ήταν αποφασισμένες και το κόψανε σε μια εβδομάδα και λέω τι πάει λάθος με μένα;εμένα σήμερα έκλαιγε με παράπονο. Προσπάθησα να της μιλήσω για να ηρεμήσει και δεν έπιανε τίποτα. Της είπα να κάνουμε δοκιμή να τη θηλάσω για λιγο και μετά να πούμε ένα παραμύθι, ούτε αυτό έπιασε.

Όσον αφορά τη λεκτική προετοιμασία, αυτό ακριβώς λέω και εγώ ότι είσαι μεγάλο παιδάκι πια και βλέπω ότι έχει το αντίθετο αποτέλεσμα. Νομίζω ότι πολύ μπίρι μπίρι δε βοηθάει όπως λες και συ, τα στρεσαρει. Πραγματικά και ποια είναι η λύση; Υπομονή και θα το κόψει μόνη της; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Annitamik είπε:

Ακούω για περιπτώσεις που ήταν αποφασισμένες και το κόψανε σε μια εβδομάδα και λέω τι πάει λάθος με μένα

Μου έχει συμβεί κ εμένα, να συζητάμε με φίλη μου κ να με ρωτάει πως θα κόψει τον θηλασμό εφόσον το παιδί της όλη την ώρα ζητάει γάλα κ ξυπνάει κ την νύχτα συνέχεια κ μετά από λίγο διάστημα να λέει ότι έκοψε τον θηλασμό. Δεν ξέρω ίσως έχουν περισσότερη θέληση κ δεν υποκύπτουν στα παρακαλια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Δεν έχω συμβουλή να σου δώσω γιατί κ εγώ συνεχίζω τον θηλασμό κ χωρίς καθόλου όρια. Εμένα είναι κ μεγαλύτερο απ' την δικιά σου αλλά πραγματικά δεν μπορώ το κλάμα κ το θλιμμένο βλέμμα αν του πω όχι. Δεν ξέρω πως θα το κόψω κ πως άλλες το κόβουν. Εγώ δεν βρίσκω την δύναμη. Κ δεν ξέρω πως θα το κόψει πραγματικά, πάνα έχει βγάλει ήδη απ' το καλοκαίρι, το κόψιμο του θηλασμού όμως μου φαίνεται βουνό κ εμένα! Κ εγώ θηλάζω πολύ, όχι απλά μεσημέρι κ βράδυ. Κ όταν βαριεται έρχεται κ αν πω όχι σηκώνει μπλούζα κ κλαίει

Τους ημερήσιους τους έκοψα πάλι με μπίρι μπίρι. Της είπα ότι πλέον είναι παιδάκι και μόνο όταν θα κάνει νάνι θα πίνει μεμε, τη μέρα θα πίνει νερό. Αυτο το δέχτηκε εύκολα. Εμείς με τον ύπνο έχουμε θέμα γιατί το έχει συνδέσει με στήθος. Το αστείο είναι όταν λείπω για δουλειά κοιμάται είτε με τον μπαμπά είτε με τη γιαγιά με παραμύθι σε λίγα λεπτά. Όταν όμως είμαι σπίτι θέλει το μεμε. 

Το βράδυ ξυπνά για να θηλάσει ο δικός σου; Αν ναι, του φέρνει κατούρημα; Και εγώ θέλω να κόψω την πάνα αλλά είπα πρώτα να αποθηλασω. Ξέρω τι ακριβώς νιώθεις, σε συμπονω. Και μένα μέχρι να κόψει τους ημερήσιους της , έφτασα σε σημείο να της λέω όχι δε θέλω εγώ. Πολλή κουβέντα , έπιασε τελικά, με τον ύπνο και το θηλασμό όμως έχουμε τεράστιο θέμα 

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Μου έχει συμβεί κ εμένα, να συζητάμε με φίλη μου κ να με ρωτάει πως θα κόψει τον θηλασμό εφόσον το παιδί της όλη την ώρα ζητάει γάλα κ ξυπνάει κ την νύχτα συνέχεια κ μετά από λίγο διάστημα να λέει ότι έκοψε τον θηλασμό. Δεν ξέρω ίσως έχουν περισσότερη θέληση κ δεν υποκύπτουν στα παρακαλια..

Ναι φαντάσου ρωτάνε εμάς, σου λέει αυτή θηλάζει τόσο καιρό , κάτι θα ξέρει, είναι γκουρού του θηλασμού:-P

Που να ξέρανε την αλήθεια χαχαχαχα! Και μένα με ρωτάνε, επειδή πραγματικά θηλάζω καιρό και μου έχουν συμβεί πολλές καταστάσεις, τυχαίνει αν κάποια φίλη γεννήσει και έχει απορίες να ξέρω να τη συμβουλεψω. Και μετά σου λένε, αυτή ξέρει...Με τον αποθηλασμο όμως τα έχω κάνει θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

@Annitamik καταρχήν μπράβο που έφτασες- φτάσατε ως εδώ! Μοιράζεσαι μια μοναδική εμπειρία ζωής, όμορφη, με το παιδί σου!

 

Κατά δεύτερον σταμάτα να σκέφτεσαι πως κάτι κάνεις λάθος, πως δίνεις αντιφατικά μηνύματα στο παιδί, κλπ. Και σταμάτα να σκέφτεσαι πως το παιδί σε χειρίζεται με το κλάμα.

Εσύ είσαι άνθρωπος και μάνα και φυσικά δεν είσαι άκαμπτη-βράχος-απαθής. Δεν είσαι ρομπότ! Και το παιδί σου είναι ένα φυσιολογικό-υγιές παιδί 2ετών που θέλει-έχει ανάγκη την μητέρα του και την διεκδικεί με ότι μέσο έχει. Και θέλει κι άλλο στήθος, κι άλλη ζεστή αγκαλιά της μάνας του και άλλη μυρωδιά του δέρματος της, κι άλλο κι άλλο.

Οπότε δεν κάνετε κάτι λάθος ούτε εσύ, ούτε το παιδί!

 

Κατά τρίτον έχεις κουραστεί μετά από 2 χρόνια να θηλάζεις. Απολύτως λογικό και ανθρώπινο κι αυτό. Οπότε από μεριάς μου θα πρότεινα:

1) Όπως είπα πριν, απεγκλωβίσου από ενοχικές σκέψεις και χειριστικές ερμηνείες και αντίστοιχους προβληματισμούς. Δεν έχουν βάση. Δεν έχουν νόημα. Είσαι μια χαρά μαμά, αγαπάς το παιδί σου, το παιδί σου σε αγαπά, αγαπιέστε κι απλώς κουράστηκες να θηλάζεις. Τόσο απλά.

2) Δες το θέμα "τεχνοκρατικά". Ο στόχος σου είναι να αποθηλάσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα "δράματα". Φέρσου διπλωματικά. Μην πας κόντρα στα ίσα με το παιδί, με αυστηρότητα. Με ηρεμία προσπάθησε να επιβληθείς.

α) Μπορείς να διαπραγματευτείς τον χρόνο θηλασμού (πχ μέχρι να σου πω ένα τραγούδι, μια μικρή ιστορία, κλπ).

β) Μπορείς να το κουβεντιάζεις ξανά και ξανά πχ ότι είσαι κουρασμένη, σε ενοχλεί το στήθος, θέλει να ξεκουραστεί για αυτό δεν θα θηλάσεις τώρα. Ή ίδια-παρόμοια ατάκα μετά από λίγο αν ζητάει επίμονα. Απλά λόγια-κατανοητά.

γ) Μπορείς να εισάγεις τρικ-ανταμοιβές για να την "εξαγοράσεις". Ναι! Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε αντιπαιδαγωγικό. Είναι ανθρώπινο. Ένα παιχνιδάκι που θα εμφανίσεις ξαφνικά και της αρέσει και θα το παίζετε μόνο αν έχει "σωστή" συμπεριφορά και δεν χτυπιέται στα πατώματα. Ένα μικρό-σύντομο βιντεάκι. Ένα μικρό κερασματάκι (και υγεινό-σπιτικό). Ελεγμένα αυτά. Σαν αντιπερισπασμός. Όχι να αγοράζεις κάθε μέρα παιχνίδια, να βλέπετε binge-watching cartoon ή να εθιστεί στα γλυκά και να εξαγοράζεις την συνεργασία της με σοκολάτες! Δεν εννοώ αυτό! Καταλαβαίνεις πως το λέω.

δ) Αν μπορείτε να είσαστε εκτός σπιτιού τις κρίσιμες στιγμές να είσαστε! Δεν βοηθά η εποχή-ο καιρός. Αλλά εγώ πχ αν μπορούσα θα την έβγαζα καλά ντυμένη βόλτα όταν έχει ήλιο. Ή και σε κλειστό χώρο πχ σε mall εγώ θα την πήγαινα να χαζέψει τον κόσμο, την βαβούρα. Αλλά λόγω πανδημίας αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να το αποφεύγεις.

ε) Επίσης, σκέψου και το ενδεχόμενο να "θυσιάσεις" τον μεσημεριανό ύπνο. Και να εντάξεις περισσότερη δράση,να κουράζεται περισσότερο να κοιμάται πιο άνετα το βράδυ. Αν θεωρείς βέβαια ότι κάτι τέτοιο δε θα γυρίσει μπούμερανγκ στην καθημερινότητα σας (πχ υπερένταση παιδιού, νεύρα, δυσκολία στον βραδυνό ύπνο, κλπ).

Και για ακόμη μια φορά. Δεν υπάρχει πρόγραμμα αυστηρό που απαγορεύεται να παρεκκλίνεις! Χαλάρωσε! Ψυχραιμία! Δεν έγινε κάτι αν 1-2-3 φορές "υποχωρήσεις". Δεν παγιώνεται κάτι. Ούτε επειδή το παιδί κλαίει απαρηγόρητα σήμερα. Σημαίνει ότι κι αύριο θα το κάνει. Σταδιακά και το παιδί αντιλαμβάνεται καλύτερα. Δείχνει κατανόηση. Κάνει υποχωρήσεις. Κλπ. Μεγαλώνει-Ωριμάζει. Μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του και να νιώσει την κούραση, την άρνηση σου και να συμβιβαστεί με την επόμενη καλύτερη επιλογή που θα προσφέρεις (αγκαλιά, μασάζ, τραγούδι, παιχνίδι, γλυκάκι, βόλτα, κλπ).

Όταν δεν υποχωρεί το παιδί, θα κάνεις εσύ ένα βηματάκι πίσω. Όταν είναι συνεργάσιμο θα κάνεις δύο μπροστά. Και θα φτάσεις στον στόχο σου.

 

Διάβασε και τα αντίστοιχα θέματα για αποθηλασμό. Το έχω ξανά πει, οι εμπειρίες μελών με βοήθησαν πολύ (και παλιότερα και νεότερα μέλη αναφέρουν ενδιαφέρουσες σκέψεις).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Annitamik είπε:

Τους ημερήσιους τους έκοψα πάλι με μπίρι μπίρι. Της είπα ότι πλέον είναι παιδάκι και μόνο όταν θα κάνει νάνι θα πίνει μεμε, τη μέρα θα πίνει νερό. Αυτο το δέχτηκε εύκολα. Εμείς με τον ύπνο έχουμε θέμα γιατί το έχει συνδέσει με στήθος. Το αστείο είναι όταν λείπω για δουλειά κοιμάται είτε με τον μπαμπά είτε με τη γιαγιά με παραμύθι σε λίγα λεπτά. Όταν όμως είμαι σπίτι θέλει το μεμε. 

Το βράδυ ξυπνά για να θηλάσει ο δικός σου; Αν ναι, του φέρνει κατούρημα; Και εγώ θέλω να κόψω την πάνα αλλά είπα πρώτα να αποθηλασω. Ξέρω τι ακριβώς νιώθεις, σε συμπονω. Και μένα μέχρι να κόψει τους ημερήσιους της , έφτασα σε σημείο να της λέω όχι δε θέλω εγώ. Πολλή κουβέντα , έπιασε τελικά, με τον ύπνο και το θηλασμό όμως έχουμε τεράστιο θέμα 

Ξυπνάει να θηλάσει, όχι πολύ όμως, κάνα δυο φορές τη νύχτα αλλά μέσα σε κανένα διλεπτο τον γυρίζω απ' την άλλη κ συνεχίζει να κοιμάται. Το πρωί μόνο καμία ώρα πριν να ξυπνήσει αρχίζει να θηλάζει κ δεν σταματάει με τπτ, γιατί δεν κοιμάται βαριά εκείνη την ώρα  για να τον σταματήσω εγώ. Αλλά ευτυχώς δεν του φέρνει κατούρημα, έχει μάθει πλέον να το ελέγχει πολύ καλά. Στις αρχές όταν θα προσπαθήσεις να της μάθει χωρίς πανα εννοείται ότι δεν θα την βάζεις για τον ύπνο κ θα δεις πως θα πάει. Άμα σηκώνεται κ είναι στεγνή σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο κ είναι έτοιμη. Απλά εγώ στις αρχές όταν έκοψα κ την βραδινή με το που ξυπνούσε του έλεγα να πάμε τουαλέτα γιατί αν τυχόν δεν πηγαινε κατουριοταν επάνω του. Τώρα πλέον ακόμα κ μια ώρα να περάσει δεν έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Μακάρι να είναι έτσι όπως το λες ότι δε με χειρίζεται. Από την άλλη βλέπω ότι όσες μαμάδες είναι αποφασισμένες πραγματικά αποθηλαζουν γρήγορα. Αλλά πώς δεν υποκύπτουν όταν το παιδί κλαίει. Ακούω για περιπτώσεις που ήταν αποφασισμένες και το κόψανε σε μια εβδομάδα και λέω τι πάει λάθος με μένα;

 

Δεν ξερεις αν ειχαν τον ιδιο βαθμο κλαματος. Δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια, άλλα παιδια μπορει να μην τα ενοιαζε και τοσο και να μη σπαραζαν, να ειχαν μονο μια γκρινιτσα. Δεν νομιζω οτι αφηνει κανεις το παιδι να κλαιει μισή ωρα οταν εχει τον τροπο να το ηρεμησει στο 5λεπτο! Ή τουλαχιστον εγω δεν θα το εκανα, οποτε υποθετω οτι τα ιδια τα παιδια το δεχτηκαν πιο ευκολα. Οπως και τα δικα μας πιθανως δεχονται πιο ευκολα κατι αλλο. Εγω σταματησα να το συζηταω με φιλες, για αρχη :-P Ηταν αρκετα απελευθερωτικο! 

Επισης καθε ηλικια παιδιου διαφερει. Ενα παιδι γυρω στο ετος (ιδιως αν κανει συγκεκριμενα γευματα και κοβεις καθε λιγες μερες ενα γευμα) ναι μπορει να το κοψει σε μια βδομαδα γιατι αποσπαται πολυ πιο ευκολα, ειναι τελειως διαφορετικο απο ενα νηπιο που το εχει για τον υπνο.

 

1 hour ago, Annitamik είπε:

Εμείς με τον ύπνο έχουμε θέμα γιατί το έχει συνδέσει με στήθος. Το αστείο είναι όταν λείπω για δουλειά κοιμάται είτε με τον μπαμπά είτε με τη γιαγιά με παραμύθι σε λίγα λεπτά. Όταν όμως είμαι σπίτι θέλει το μεμε. 

 

Εμενα δεν κοιμηθηκε ποτε αλλιως, μονο στο αυτοκινητο. Δεν ειχαμε δοκιμασει ποτε αλλιως, οποτε το συνηθισε ετσι. Να σκεφτεις οταν θελει να κοιμηθει λεει θελω γαλα, οχι θελω να κοιμηθω. Και δεν ειναι απλα οτι το θελει, ειναι οτι πραγματικα δεν την παιρνει ο υπνος χωρις πιπιλισμα (οπως αλλωστε γινεται με παρα πολλα παιδια με την πιπιλα -και μεγαλυτερα, και δεν νιωθουν τοση πιεση οι γονεις τους να το κοψουν). Όποτε δοκιμασαμε να κοιμηθει χωρις στηθος τελικα στριφογυριζε πανω απο μια ωρα προσπαθωντας να κοιμηθει και τελικα ξεσπαγε σε τρελο κλαμα απο τη νυστα και την υπερενταση κ καταληγαμε να θηλασει, χειροτερη ταλαιπωρια δηλαδη για ολους. Μονο στο εξοχικο το καλοκαιρι κοιμηθηκε 2-3 βραδια με τους παππουδες γιατι της φανηκε παιχνιδι, μετα το βαρεθηκε. Στο επομενο παιδι εχω πει οτι εξ αρχης θα το κοιμιζει κι ο μπαμπας, να μη μαθει σαν μονο νανουρισμα το πιπιλισμα. Τωρα μονο στο αυτοκινητο κοιμαται χωρις στηθος, οπότε αν ειμαστε στο αυτοκινητο και μεσημερι και βραδυ για δύο μερες πχ, μπορει να περασουν 2 μερες χωρις θηλασμο. Μεχρι εκει ομως, γιατι ποσες μερες να λειψουμε απ'το πρωι μεχρι το βραδυ; :-P Ειναι καθαρα θεμα υπνου δηλαδη κι εμας.

Για την πανα αλλη ιστορια, δεν θελει καν να δοκιμασει τουαλετα. Απλα λεει οχι, κατηγορηματικα. "Ειμαι μεγαλη και φοραω" (οπως και "ειμαι μεγαλη και πινω", η απαντηση στα "τα μεγαλα παιδια δεν κανουν αυτο/εκεινο"). Οκ, αλλοι δεν υποκυπτουν, αλλα πώς να την καθισουμε με το ζορι και να κλαιει; Δεν μας βγαινει. Και υποτιθεται θα αποδωσει αυτο; Κατι μου λεει πως οχι, θα ειναι χειροτερο. Κι εφοσον σε γενικες γραμμες ειναι ενα παρα πολυ τρυφερο και συνεργασιμο παιδι, δεν θεωρω πως πρεπει να χαλασουμε τις καρδιες μας για την τουαλετα και το γαλα, για τα υποτιθεμενα ορια. Θα ερθει η ωρα της. Ζητησε καποιες φορες απο μονη της τουαλετα, δεν εκανε τιποτα. Το καλοκαιρι θα προσπαθησουμε συστηματικα εμεις, που θα μπορουμε να την αφηνουμε χωρις πανα, κι ας εχει πατησει τα 3 τοτε.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Annitamik καταρχήν μπράβο που έφτασες- φτάσατε ως εδώ! Μοιράζεσαι μια μοναδική εμπειρία ζωής, όμορφη, με το παιδί σου!

 

Κατά δεύτερον σταμάτα να σκέφτεσαι πως κάτι κάνεις λάθος, πως δίνεις αντιφατικά μηνύματα στο παιδί, κλπ. Και σταμάτα να σκέφτεσαι πως το παιδί σε χειρίζεται με το κλάμα.

Εσύ είσαι άνθρωπος και μάνα και φυσικά δεν είσαι άκαμπτη-βράχος-απαθής. Δεν είσαι ρομπότ! Και το παιδί σου είναι ένα φυσιολογικό-υγιές παιδί 2ετών που θέλει-έχει ανάγκη την μητέρα του και την διεκδικεί με ότι μέσο έχει. Και θέλει κι άλλο στήθος, κι άλλη ζεστή αγκαλιά της μάνας του και άλλη μυρωδιά του δέρματος της, κι άλλο κι άλλο.

Οπότε δεν κάνετε κάτι λάθος ούτε εσύ, ούτε το παιδί!

 

Κατά τρίτον έχεις κουραστεί μετά από 2 χρόνια να θηλάζεις. Απολύτως λογικό και ανθρώπινο κι αυτό. Οπότε από μεριάς μου θα πρότεινα:

1) Όπως είπα πριν, απεγκλωβίσου από ενοχικές σκέψεις και χειριστικές ερμηνείες και αντίστοιχους προβληματισμούς. Δεν έχουν βάση. Δεν έχουν νόημα. Είσαι μια χαρά μαμά, αγαπάς το παιδί σου, το παιδί σου σε αγαπά, αγαπιέστε κι απλώς κουράστηκες να θηλάζεις. Τόσο απλά.

2) Δες το θέμα "τεχνοκρατικά". Ο στόχος σου είναι να αποθηλάσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα "δράματα". Φέρσου διπλωματικά. Μην πας κόντρα στα ίσα με το παιδί, με αυστηρότητα. Με ηρεμία προσπάθησε να επιβληθείς.

α) Μπορείς να διαπραγματευτείς τον χρόνο θηλασμού (πχ μέχρι να σου πω ένα τραγούδι, μια μικρή ιστορία, κλπ).

β) Μπορείς να το κουβεντιάζεις ξανά και ξανά πχ ότι είσαι κουρασμένη, σε ενοχλεί το στήθος, θέλει να ξεκουραστεί για αυτό δεν θα θηλάσεις τώρα. Ή ίδια-παρόμοια ατάκα μετά από λίγο αν ζητάει επίμονα. Απλά λόγια-κατανοητά.

γ) Μπορείς να εισάγεις τρικ-ανταμοιβές για να την "εξαγοράσεις". Ναι! Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε αντιπαιδαγωγικό. Είναι ανθρώπινο. Ένα παιχνιδάκι που θα εμφανίσεις ξαφνικά και της αρέσει και θα το παίζετε μόνο αν έχει "σωστή" συμπεριφορά και δεν χτυπιέται στα πατώματα. Ένα μικρό-σύντομο βιντεάκι. Ένα μικρό κερασματάκι (και υγεινό-σπιτικό). Ελεγμένα αυτά. Σαν αντιπερισπασμός. Όχι να αγοράζεις κάθε μέρα παιχνίδια, να βλέπετε binge-watching cartoon ή να εθιστεί στα γλυκά και να εξαγοράζεις την συνεργασία της με σοκολάτες! Δεν εννοώ αυτό! Καταλαβαίνεις πως το λέω.

δ) Αν μπορείτε να είσαστε εκτός σπιτιού τις κρίσιμες στιγμές να είσαστε! Δεν βοηθά η εποχή-ο καιρός. Αλλά εγώ πχ αν μπορούσα θα την έβγαζα καλά ντυμένη βόλτα όταν έχει ήλιο. Ή και σε κλειστό χώρο πχ σε mall εγώ θα την πήγαινα να χαζέψει τον κόσμο, την βαβούρα. Αλλά λόγω πανδημίας αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να το αποφεύγεις.

ε) Επίσης, σκέψου και το ενδεχόμενο να "θυσιάσεις" τον μεσημεριανό ύπνο. Και να εντάξεις περισσότερη δράση,να κουράζεται περισσότερο να κοιμάται πιο άνετα το βράδυ. Αν θεωρείς βέβαια ότι κάτι τέτοιο δε θα γυρίσει μπούμερανγκ στην καθημερινότητα σας (πχ υπερένταση παιδιού, νεύρα, δυσκολία στον βραδυνό ύπνο, κλπ).

Και για ακόμη μια φορά. Δεν υπάρχει πρόγραμμα αυστηρό που απαγορεύεται να παρεκκλίνεις! Χαλάρωσε! Ψυχραιμία! Δεν έγινε κάτι αν 1-2-3 φορές "υποχωρήσεις". Δεν παγιώνεται κάτι. Ούτε επειδή το παιδί κλαίει απαρηγόρητα σήμερα. Σημαίνει ότι κι αύριο θα το κάνει. Σταδιακά και το παιδί αντιλαμβάνεται καλύτερα. Δείχνει κατανόηση. Κάνει υποχωρήσεις. Κλπ. Μεγαλώνει-Ωριμάζει. Μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του και να νιώσει την κούραση, την άρνηση σου και να συμβιβαστεί με την επόμενη καλύτερη επιλογή που θα προσφέρεις (αγκαλιά, μασάζ, τραγούδι, παιχνίδι, γλυκάκι, βόλτα, κλπ).

Όταν δεν υποχωρεί το παιδί, θα κάνεις εσύ ένα βηματάκι πίσω. Όταν είναι συνεργάσιμο θα κάνεις δύο μπροστά. Και θα φτάσεις στον στόχο σου.

 

Διάβασε και τα αντίστοιχα θέματα για αποθηλασμό. Το έχω ξανά πει, οι εμπειρίες μελών με βοήθησαν πολύ (και παλιότερα και νεότερα μέλη αναφέρουν ενδιαφέρουσες σκέψεις).

Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου, δίνεις στοχευμένες συμβουλές, παρόμοιο σχόλιο θα έκανα κι εγώ. 

 

  Στα παρακάτω έχω μια ένσταση: 

 

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μπορείς να εισάγεις τρικ-ανταμοιβές για να την "εξαγοράσεις". Ναι! Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε αντιπαιδαγωγικό. Είναι ανθρώπινο. Ένα παιχνιδάκι που θα εμφανίσεις ξαφνικά και της αρέσει και θα το παίζετε μόνο αν έχει "σωστή" συμπεριφορά και δεν χτυπιέται στα πατώματα.

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

. 

Μονο αν έχει σωστή συμπεριφορα ανταμοιβεται? Η εξαγοράζεται? Κάπου μπερδεύτηκα. 

Ισως εννοείς πως προτείνουμε κάτι πιο ενδιαφέρον στο παιδί σαν αντιπερισπασμό. Χωρίς να καταλάβει ότι η πρόθεση μας είναι να ξεχαστεί. 

 

 

Εν συντομία να γράψω πως κατά μέτωπο αντιπαράθεση με το δίχρονο δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σκεφτείτε και τα terrible twos που τα παιδιά μπορεί να μην είναι συνειδητά χειριστικα αλλά εξερευνούν τα όρια, τον εαυτό τους, κατακλυζονται από έντονα συναισθήματα  κα οπότε οι  χειρισμοί με έμμεσο τρόπο ίσως βοηθήσουν περισσότερο. 

 

 

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

επειδή δεν είμαι δυνατή να βάλω όρια. 

Τα όρια δεν μπαίνουν πάντα με την μια ούτε με αδιάλλακτη συμπεριφορά. Θέλουν χρόνο, υπομονή και τρόπο όταν μιλάμε για μικρα παιδιά. Είσαι δυνατή αλλα πολύ αγχωμενη μάλλον για να  δεις αντικείμενικα τι έχεις καταφερει. 

 

 

Τέλος, να πω πως τα πισωγυρισματα δεν σημαίνουν πως χάθηκε ο στόχος αλλά πως έχουμε μπει σε τροχιά! Σκεφτείτε το κι έτσι! :)

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Annitamik καταρχήν μπράβο που έφτασες- φτάσατε ως εδώ! Μοιράζεσαι μια μοναδική εμπειρία ζωής, όμορφη, με το παιδί σου!

 

Κατά δεύτερον σταμάτα να σκέφτεσαι πως κάτι κάνεις λάθος, πως δίνεις αντιφατικά μηνύματα στο παιδί, κλπ. Και σταμάτα να σκέφτεσαι πως το παιδί σε χειρίζεται με το κλάμα.

Εσύ είσαι άνθρωπος και μάνα και φυσικά δεν είσαι άκαμπτη-βράχος-απαθής. Δεν είσαι ρομπότ! Και το παιδί σου είναι ένα φυσιολογικό-υγιές παιδί 2ετών που θέλει-έχει ανάγκη την μητέρα του και την διεκδικεί με ότι μέσο έχει. Και θέλει κι άλλο στήθος, κι άλλη ζεστή αγκαλιά της μάνας του και άλλη μυρωδιά του δέρματος της, κι άλλο κι άλλο.

Οπότε δεν κάνετε κάτι λάθος ούτε εσύ, ούτε το παιδί!

 

Κατά τρίτον έχεις κουραστεί μετά από 2 χρόνια να θηλάζεις. Απολύτως λογικό και ανθρώπινο κι αυτό. Οπότε από μεριάς μου θα πρότεινα:

1) Όπως είπα πριν, απεγκλωβίσου από ενοχικές σκέψεις και χειριστικές ερμηνείες και αντίστοιχους προβληματισμούς. Δεν έχουν βάση. Δεν έχουν νόημα. Είσαι μια χαρά μαμά, αγαπάς το παιδί σου, το παιδί σου σε αγαπά, αγαπιέστε κι απλώς κουράστηκες να θηλάζεις. Τόσο απλά.

2) Δες το θέμα "τεχνοκρατικά". Ο στόχος σου είναι να αποθηλάσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα "δράματα". Φέρσου διπλωματικά. Μην πας κόντρα στα ίσα με το παιδί, με αυστηρότητα. Με ηρεμία προσπάθησε να επιβληθείς.

α) Μπορείς να διαπραγματευτείς τον χρόνο θηλασμού (πχ μέχρι να σου πω ένα τραγούδι, μια μικρή ιστορία, κλπ).

β) Μπορείς να το κουβεντιάζεις ξανά και ξανά πχ ότι είσαι κουρασμένη, σε ενοχλεί το στήθος, θέλει να ξεκουραστεί για αυτό δεν θα θηλάσεις τώρα. Ή ίδια-παρόμοια ατάκα μετά από λίγο αν ζητάει επίμονα. Απλά λόγια-κατανοητά.

γ) Μπορείς να εισάγεις τρικ-ανταμοιβές για να την "εξαγοράσεις". Ναι! Δεν είναι τόσο τραγικό, ούτε αντιπαιδαγωγικό. Είναι ανθρώπινο. Ένα παιχνιδάκι που θα εμφανίσεις ξαφνικά και της αρέσει και θα το παίζετε μόνο αν έχει "σωστή" συμπεριφορά και δεν χτυπιέται στα πατώματα. Ένα μικρό-σύντομο βιντεάκι. Ένα μικρό κερασματάκι (και υγεινό-σπιτικό). Ελεγμένα αυτά. Σαν αντιπερισπασμός. Όχι να αγοράζεις κάθε μέρα παιχνίδια, να βλέπετε binge-watching cartoon ή να εθιστεί στα γλυκά και να εξαγοράζεις την συνεργασία της με σοκολάτες! Δεν εννοώ αυτό! Καταλαβαίνεις πως το λέω.

δ) Αν μπορείτε να είσαστε εκτός σπιτιού τις κρίσιμες στιγμές να είσαστε! Δεν βοηθά η εποχή-ο καιρός. Αλλά εγώ πχ αν μπορούσα θα την έβγαζα καλά ντυμένη βόλτα όταν έχει ήλιο. Ή και σε κλειστό χώρο πχ σε mall εγώ θα την πήγαινα να χαζέψει τον κόσμο, την βαβούρα. Αλλά λόγω πανδημίας αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να το αποφεύγεις.

ε) Επίσης, σκέψου και το ενδεχόμενο να "θυσιάσεις" τον μεσημεριανό ύπνο. Και να εντάξεις περισσότερη δράση,να κουράζεται περισσότερο να κοιμάται πιο άνετα το βράδυ. Αν θεωρείς βέβαια ότι κάτι τέτοιο δε θα γυρίσει μπούμερανγκ στην καθημερινότητα σας (πχ υπερένταση παιδιού, νεύρα, δυσκολία στον βραδυνό ύπνο, κλπ).

Και για ακόμη μια φορά. Δεν υπάρχει πρόγραμμα αυστηρό που απαγορεύεται να παρεκκλίνεις! Χαλάρωσε! Ψυχραιμία! Δεν έγινε κάτι αν 1-2-3 φορές "υποχωρήσεις". Δεν παγιώνεται κάτι. Ούτε επειδή το παιδί κλαίει απαρηγόρητα σήμερα. Σημαίνει ότι κι αύριο θα το κάνει. Σταδιακά και το παιδί αντιλαμβάνεται καλύτερα. Δείχνει κατανόηση. Κάνει υποχωρήσεις. Κλπ. Μεγαλώνει-Ωριμάζει. Μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του και να νιώσει την κούραση, την άρνηση σου και να συμβιβαστεί με την επόμενη καλύτερη επιλογή που θα προσφέρεις (αγκαλιά, μασάζ, τραγούδι, παιχνίδι, γλυκάκι, βόλτα, κλπ).

Όταν δεν υποχωρεί το παιδί, θα κάνεις εσύ ένα βηματάκι πίσω. Όταν είναι συνεργάσιμο θα κάνεις δύο μπροστά. Και θα φτάσεις στον στόχο σου.

 

Διάβασε και τα αντίστοιχα θέματα για αποθηλασμό. Το έχω ξανά πει, οι εμπειρίες μελών με βοήθησαν πολύ (και παλιότερα και νεότερα μέλη αναφέρουν ενδιαφέρουσες σκέψεις).

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Το πρόβλημα σε μας είναι ο ύπνος ξεκάθαρα, οπότε δε μπορώ να της αποσπάσω τη προσοχή με κάτι άλλο. Γενικά όμως έχεις μεγάλο δίκιο σε αυτό που λες γιατί η απόσπαση της προσοχής με βοήθησε πολύ με τους ημερήσιους. Ο ύπνος είναι το θέμα. Πρέπει απλώς να κοιμηθεί με άλλο τρόπο. Το είχα ήδη καταφέρει για το μεσημεριανό ύπνο. Για διάφορους λόγους κάναμε πισωγυρισμα Το να μη κοιμηθεί μεσημέρι, είναι μια λύση. Τις προάλλες μίλησα και με την παιδίατρο και μου είπε ότι δε τρέχει και τίποτα αν χάσει μερικές φορές το μεσημεριανό ύπνο. Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! 

 

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Άμα σηκώνεται κ είναι στεγνή σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο κ είναι έτοιμη.

Εμένα προς το παρόν ξυπνάει ακόμα με βρεγμένη πάνα. Το καλοκαίρι ήταν στεγνή που ήταν μικρότερη. Εμένα τώρα άρχισε να κρύβεται για να κάνει κακά. Νομίζω ότι είναι σημάδι αλλά ήθελα πρώτα να αποθηλασω για να αποφύγουμε τα ατυχήματα.

 

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Το πρωί μόνο καμία ώρα πριν να ξυπνήσει αρχίζει να θηλάζει κ δεν σταματάει με τπτ, γιατί δεν κοιμάται βαριά εκείνη την ώρα  για να τον σταματήσω εγώ. 

Και μένα μου το κάνει αυτό, είναι η μόνη φάση που ξυπνάει το βράδυ. Τα ξημερώματα πάνω στον γλυκό τον ύπνο....

 

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τωρα μονο στο αυτοκινητο κοιμαται χωρις στηθος, οπότε αν ειμαστε στο αυτοκινητο και μεσημερι και βραδυ για δύο μερες πχ, μπορει να περασουν 2 μερες χωρις θηλασμο. Μεχρι εκει ομως, γιατι ποσες μερες να λειψουμε απ'το πρωι μεχρι το βραδυ; 

Μία φορά θηλάζεις , συγκεκριμένα τη νύχτα; Νομίζω είσαι πολύ καλά! Αν το σκεφτείς , μόνο ένας θηλασμός είναι να κοπεί. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρετε σύντομα:)

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εφοσον σε γενικες γραμμες ειναι ενα παρα πολυ τρυφερο και συνεργασιμο παιδι, δεν θεωρω πως πρεπει να χαλασουμε τις καρδιες μας για την τουαλετα και το γαλα, για τα υποτιθεμενα ορια. Θα ερθει η ωρα της. Ζητησε καποιες φορες απο μονη της τουαλετα, δεν εκανε τιποτα. Το καλοκαιρι θα προσπαθησουμε συστηματικα εμεις, που θα μπορουμε να την αφηνουμε χωρις πανα, κι ας εχει πατησει τα 3 τοτε

Σωστά! Ειδικά για την πάνα, νομίζω ότι δε τρέχει και τίποτα αν το προχωρήσετε το καλοκαίρι.

 

7 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

εμάς βοήθησαν τα βιβλία και η σταδιακή μείωση σε συνδυασμό με την κουβέντα. Δηλαδή δεν έλεγα όχι, έλεγα ότι θα διαβάσουμε αγκαλίτσα και μετά θα πιεις λίγο γάλα, αλλά όχι πολύ επειδή τώρα πια πονάω και δεν μου αρέσει. Χαλάρωνε με το διάβασμα και την αγκαλιά κι όταν τελειώναμε σηκωνόμουν καθιστή με την πλάτη στο κεφαλάρι, τον έπαιρνα στα χέρια όπως όταν ήταν μωράκι (για να μην αράξει κι ετοιμαστεί να κοιμηθεί με το στήθος στο στόμα) και θήλαζε για κανένα δίλεπτο. Μετά τον έβγαζα και του έλεγα νάνι τώρα, οπότε ξαπλώναμε αγκαλιά. Σιγά σιγά μείωνα τον χρόνο. 

 

Το φοβερό ήταν έκοψε πανεύκολα τους νυχτερινούς, αυτούς που για μένα φαινόταν ακατόρθωτοι. Είχαμε πει ότι όταν ξυπνάει θα πίνει νεράκι και μετά θα ξανακοιμόμαστε αγκαλιά, κι έτσι έγινε, χωρίς αντιρρήσεις. Σου το λεω αυτό για να σου πω ότι τα παιδιά μας εκπλήσσουν, πολλές φορές δηλαδή πιάνει το πιο κουφό ή απροσδόκητο πράγμα που δεν περιμέναμε ποτέ. 

Θα το δοκιμάσω  αυτο με τη μείωση του χρόνου,σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ως τώρα. Η αλήθεια είναι και μένα οι νυχτερινοί μου φαίνονται οι πιο δύσκολοι να κοπούν. Για το agitation vπου λες ακόμα νομίζω ότι αντέχω. Κατά βάση μου αρέσει ο θηλασμός για αυτό θηλάζω και δύο χρόνια. Απλώς το τελευταίο καιρό θέλω και να το σταματήσω. Σήμερα ένιωσα αδύναμη να διαχειριστώ το παιδί μου που ξέσπασε για αυτό στράφηκα στο φόρουμ, όχι τόσο γιατί ένιωθα άσχημα που δεν αποθηλασω όπως το έχω στο μυαλό μου.

Όπως λέει και η @little lamb σταμάτησα και εγώ να το συζητάω με άλλους. Το συζητάω ως επί το πλείστον με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν , εσας δηλαδή τα κορίτσια που γράφουν εδώ,και ας μη σας ξέρω από κοντά, ξέρω ότι θα με καταλάβετε και θα με υποστηρίξετε. Γιατί περάσατε ή περνάτε τα ίδια. 

 

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

συντομία να γράψω πως κατά μέτωπο αντιπαράθεση με το δίχρονο δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σκεφτείτε και τα terrible twos που τα παιδιά μπορεί να μην είναι συνειδητά χειριστικα αλλά εξερευνούν τα όρια, τον εαυτό τους, κατακλυζονται από έντονα συναισθήματα  κα οπότε οι  χειρισμοί με έμμεσο τρόπο ίσως βοηθήσουν περισσότερο. 

 

 

11 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

επειδή δεν είμαι δυνατή να βάλω όρια. 

Τα όρια δεν μπαίνουν πάντα με την μια ούτε με αδιάλλακτη συμπεριφορά. Θέλουν χρόνο, υπομονή και τρόπο όταν μιλάμε για μικρα παιδιά. Είσαι δυνατή αλλα πολύ αγχωμενη μάλλον για να  δεις αντικείμενικα τι έχεις καταφερει.

 

 

 

@Mama_Anesti_ σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση! Και για το πλαίσιο σκέψης που μου δίνεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ ότι το παιδί μου δεν το κάνει συνειδητά, ότι πραγματικά ένιωθε άσχημα, αλλά να ξέρεις είναι τα μηνύματα που λαμβάνουμε από τους γύρω, πχ ακόμα θηλάζεις, σε χειρίζεται κτλ. Είναι λάθος, αλλά μας κάνουν να αμφιβάλλουμε ώρες ώρες

 

 

 

 

 

@Mama_Anesti_ ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση! Και για το πλαίσιο σκέψης που μου δίνεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ ότι το παιδί μου δεν το κάνει συνειδητά, ότι πραγματικά ένιωθε άσχημα, αλλά να ξέρεις είναι τα μηνύματα που λαμβάνουμε από τους γύρω, πχ ακόμα θηλάζεις, σε χειρίζεται κτλ. Είναι λάθος, αλλά μας κάνουν να αμφιβάλλουμε ώρες ώρες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...