Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Δηλαδή δίνουμε ζωικό γάλα πριν αποθηλασουμε; Αυτό δεν είχα δει να διευκρινίζεται κάπου.

Φρέσκο γάλα μπορούμε να δώσουμε μετά τους 12 μήνες ανεξάρτητα απ' τον αποθηλασμο. Δεν ξέρω αν άλλαξαν οι οδηγίες, αυτό μου είχε πει η παιδίατρος μας πριν τρία χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι ισχύει αυτό για τους 12 μήνες. Αλλα θεωρούσα οτι όσο θηλάζεις δεν δίνεις. Και είναι όντως ένα ερώτημα σε ποια χρονική στιγμή του αποθηλασμου αρχίζεις να εισάγεις άλλο γάλα. Αρχίζεις αμέσως ώστε να αντικαταστήσεις γεύματα όπως είπες; Περιμένεις να αραιώσει λίγο τους θηλασμους κ το αρχίζεις αργότερα; (Έτσι νόμιζα) Για όσα πίνουν φόρμουλα είναι πιο απλό νομίζω, αντικαθιστούν μερικά μλ (νομίζω) αλλά αν θηλάζεις δεν ξέρω. Την άλλη βδομάδα θα επανέλθω με νεότερα από τη γιατρό. Ελπίζω να μη μου πει "μα γιατί να αποθηλασετε από τώρα;"

Γενικά ξέρω ότι για να είναι ομαλό για το παιδί θέλει μήνες, έχω στο νου μου κατά το καλοκαίρι να κοπεί, πολύ σταδιακά. Αλλά δεν βλέπω να το αραιώνει λίγο από μόνη της. Δεν βοηθάει και η καραντίνα. Ιούλιο με Νοέμβρη που δούλευα περίπου 3 φορές τη βδομάδα κι έλειπα περίπου 6-7 ώρες δεν το αναζητούσε καθόλου. Αν ήμουν εκεί έχει καλώς, αν έλειπα πάλι έχει καλώς. Από το Νοέμβριο που είμαι σπίτι ζητάει πολλές φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Στις ομάδες θηλασμού το έχω δει, όχι κάπου τυχαία. Δεν είναι η μόνη συμβουλή φυσικά, απλά ήταν αυτή που μου έκανε περισσότερη εντύπωση. Είχε κι άλλα, όπως να μην κάθεσαι πολύ επειδή όταν σε βλέπει να κάθεσαι έρχεται και ζητάει (όντως το κάνει η δικιά μου). 

Δηλαδή δίνουμε ζωικό γάλα πριν αποθηλασουμε; Αυτό δεν είχα δει να διευκρινίζεται κάπου.

Την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο, που είναι σύμβουλος θηλασμού, και θα θίξω σιγά σιγά το θέμα του αποθηλασμου να δω τι συμβουλές θα μου πει.

καλα,δ ειναι κ πρακτικο να πηγαινεις βολτα καθε φορα που ζηταει.οπως κ εφικτο να μην καθεσαι καθολου.μιλαμε στα πλαισια του λογικου

αλλα η αληθεια ειναι,οτι ανοιξη-καλοκαιρι που ειμασταν εξω περισσοτερο,ηταν πιο απλο

αν εσυ θελεις να δωσεις γαλα ,εννοειται μπορεις ασχετως θηλασμου

προσωπικα δ το εδωσα για να αποθηλασουν,αλλα σαν εισαγωγη,κ υλικο σε συνταγες.ετσι κ αλλιως το πρωτο εξαμηνο ζητημα να επιναν 50μλ

επισης γνωριζωντας το σαν υλικο,ισως το δεχθουν πιο ευκολα κ στον αποθηλασμο.κ μονο που βλεπανε πχ εμενα να πινω γαλα,η να τρωω γαλσ με δημητριακα.φρεσκο που πιναμε κ εμεις τους εδωσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

καλα,δ ειναι κ πρακτικο να πηγαινεις βολτα καθε φορα που ζηταει.

Δεν λένε κάθε φορά που ζητάει. Λένε να υπολογίζεις περίπου τι ώρα θα ζητήσει κ να βγεις εκ των προτέρων. Αλλά όντως δεν είναι πρακτικό. Και ίσως είναι για μικρότερα παιδιά που όντως μπορεί να έχουν ένα ψιλοστανταρ πρόγραμμα γευμάτων. Τώρα δεν μπορώ να υπολογίσω ώρα. Έρχεται πίνει μια τζούρα και φεύγει να παίξει. Σε ένα τέταρτο άλλη μια τζούρα κ φεύγει. Μετά μπορεί να περάσουν 3 ώρες κ να μη ζητήσει. Άλλες φορές μπορεί να πιει κάνα εικοσαλεπτο. Δεν έχει κάτι στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

αι είναι όντως ένα ερώτημα σε ποια χρονική στιγμή του αποθηλασμου αρχίζεις να εισάγεις άλλο γάλα. Αρχίζεις αμέσως ώστε να αντικαταστήσεις γεύματα όπως είπες; Περιμένεις να αραιώσει λίγο τους θηλασμους κ το αρχίζεις αργότερα;

Κι εγω το είχα εισάγει μετά τους 12 σε συνταγές και κρέμες και που και που έπινε και λιγάκι. Δεν επέμενα. 

  Είχε αραιώσει κατά πολύ τους θηλασμους (αν θυμάμαι καλά ήμασταν στους τρεις, πρωινο,βραδυνο και ένα μεταμεσονύχτιο) όταν έβαλα το γάλα στην ρουτίνα, δηλαδή πρόσφερα καθημερινά και όσο έπινε. 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία.  Ο τρόπος αποθηλασμου ανά περίπτωση είναι διαφορετικός, ανάλογα με την ετοιμότητα του παιδιού και της μητέρας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε μάλλον εμάς δεν είναι έτοιμη. Δεν κάνει ούτε κατά διάνοια τρεις. Ή μάλλον κάνει δύο σιγουρους το πρωί και το βράδυ (το βράδυ για λιγο γιατί την παίρνει ο ύπνος) κι αν δεν έχει κοιμηθεί σε βόλτα με αυτοκίνητο ή καρότσι θηλάζει και για τον ημερήσιο ύπνο. Αλλά εκτός από αυτούς που ίσως μπορούν να θεωρηθούν οι 3 κύριοι, κάνει κι άλλες φορές τζούρα. Γύρω στις 3 φορές ακόμα σίγουρα. Δεν έχω σημειώσει ποτέ είναι αλήθεια.

Όσες λέτε ότι θήλαζαν μόνο 3 φορές το είχαν αραιώσει έτσι από μόνα τους ή το επιδιώξατε; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τότε μάλλον εμάς δεν είναι έτοιμη. Δεν κάνει ούτε κατά διάνοια τρεις. Ή μάλλον κάνει δύο σιγουρους το πρωί και το βράδυ (το βράδυ για λιγο γιατί την παίρνει ο ύπνος) κι αν δεν έχει κοιμηθεί σε βόλτα με αυτοκίνητο ή καρότσι θηλάζει και για τον ημερήσιο ύπνο. Αλλά εκτός από αυτούς που ίσως μπορούν να θεωρηθούν οι 3 κύριοι, κάνει κι άλλες φορές τζούρα. Γύρω στις 3 φορές ακόμα σίγουρα. Δεν έχω σημειώσει ποτέ είναι αλήθεια.

Όσες λέτε ότι θήλαζαν μόνο 3 φορές το είχαν αραιώσει έτσι από μόνα τους ή το επιδιώξατε; 

Πάντως είναι πολύ θετικό που δεν ξυπνάει το βράδυ για να πιει γάλα, το πρωί νομίζω είναι πιο εύκολο να αποσπάσεις λίγο την προσοχή αν το θέλεις απ' ότι το βράδυ που ξυπνάει κ κλαίει για να ξανά κοιμηθεί με αυτόν τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Όσες λέτε ότι θήλαζαν μόνο 3 φορές το είχαν αραιώσει έτσι από μόνα τους ή το επιδιώξατε

Προσπαθουσα καιρό να περιορίσω σταδιακά τους νυχτερινούς θηλασμους, δηλ δεν πρόσφερα με το πρώτο ουα, έδινα νεράκι, χαιδευα πλατουλα, έλεγα χαμηλόφωνα παραμυθακι και συνήθως κοιμόταν. Είχε αποσυνδέσει και ύπνο με θηλασμό ίσως έπαιζε κι αυτό ρόλο. Μέσα στην μέρα το είχε αραιώσει μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τότε μάλλον εμάς δεν είναι έτοιμη. Δεν κάνει ούτε κατά διάνοια τρεις. Ή μάλλον κάνει δύο σιγουρους το πρωί και το βράδυ (το βράδυ για λιγο γιατί την παίρνει ο ύπνος) κι αν δεν έχει κοιμηθεί σε βόλτα με αυτοκίνητο ή καρότσι θηλάζει και για τον ημερήσιο ύπνο. Αλλά εκτός από αυτούς που ίσως μπορούν να θεωρηθούν οι 3 κύριοι, κάνει κι άλλες φορές τζούρα. Γύρω στις 3 φορές ακόμα σίγουρα. Δεν έχω σημειώσει ποτέ είναι αλήθεια.

Όσες λέτε ότι θήλαζαν μόνο 3 φορές το είχαν αραιώσει έτσι από μόνα τους ή το επιδιώξατε; 

εμενα μεχρι 18μ θηλαζαν παρα πολυ.η μεγαλη σαν νεογεννητο,απλα μολις ειχε αρχισει να δεχεται το περιμενε.πχ επιστρεφαμε σπιτι με το καροτσι κ ζητουσε,τοτε αρχισε να δεχεται να παμε σπιτι

τοτε εμεινα εγκυος,που σιγουρα επηρεασε.κ χωρις να κανω κτ,αρχισε να κοιμαται 4-6-8ωρες με αποτελεσμα οι 8-12θηλασμοι να μεινουν 3-5μεσα σε 2μηνες,κ αλλους 3μ μετα να το κοψει

ο μικρος απο νεογεννητο δ θηλαζε τοσο πολυ,κ εξω ειδικα σπανια ζητουσε.οποτε 18μ θηλαζε περιπου 6φορες την μερα,κ 1-3το βραδυ.μεσα σε 6μ τον οδηγησα κ εγω λιγο αφου πλεον ετρωγε καλα,κ εβλεπα οτι δ εχει αναγκη,κ θηλαζε 3την ημερα κ αλλη μια βραδυ.για αλλους 6μ πηγαμε ετσι.φυσικα κ αυτος περασε αλματα,που θηλαζε πιο πολυ,η πιπιλουσε σε ολο τον υπνο,αλλα κατα βαση δ ηταν τοσο κολλημενος.θηλαζε περισσοτερο σπιτι,εξω οχι

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πάντως είναι πολύ θετικό που δεν ξυπνάει το βράδυ για να πιει γάλα, το πρωί νομίζω είναι πιο εύκολο να αποσπάσεις λίγο την προσοχή αν το θέλεις απ' ότι το βράδυ που ξυπνάει κ κλαίει για να ξανά κοιμηθεί με αυτόν τον τρόπο!

 

Ναι αυτό συνέβη τυχαία, πρέπει να ήταν πριν το έτος. Ξυπνούσε και πριν τη θηλάσω πήγαινα τουαλέτα γιατί μετά θηλάζοντας μπορεί να εμενα ακινητοποιημένη μία ώρα χωρίς να μπορώ να της βγάλω το στήθος από το στόμα. Στο τριλεπτο μέχρι να γυρίσω από την τουαλέτα είχε ήδη αποκοιμηθεί με τον άντρα μου. Κι επειδή αυτό συνέβαινε συνέχεια καθιερώσαμε όταν ξυπνάει να πηγαίνει ο άντρας μου αντί για εμένα. Εννοείται βέβαια πως αν με ζηταει πηγαίνω, αλλά σπανίως συμβαίνει. Στο πρώτο κοιμισμα όμως δεν κοιμάται χωρίς να θηλάσει. Και για ημερήσιο επίσης, εκτός αν έχει ήδη κοιμηθεί στο καρότσι ή στο αυτοκίνητο. Στα μεταμεσονύχτια ίσως κοιμάται πιο εύκολα επειδή είναι ήδη μισοκοιμισμένη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/2/2021 at 5:59 ΜΜ, little lamb είπε:

 

Ναι αυτό συνέβη τυχαία, πρέπει να ήταν πριν το έτος. Ξυπνούσε και πριν τη θηλάσω πήγαινα τουαλέτα γιατί μετά θηλάζοντας μπορεί να εμενα ακινητοποιημένη μία ώρα χωρίς να μπορώ να της βγάλω το στήθος από το στόμα. Στο τριλεπτο μέχρι να γυρίσω από την τουαλέτα είχε ήδη αποκοιμηθεί με τον άντρα μου. Κι επειδή αυτό συνέβαινε συνέχεια καθιερώσαμε όταν ξυπνάει να πηγαίνει ο άντρας μου αντί για εμένα. Εννοείται βέβαια πως αν με ζηταει πηγαίνω, αλλά σπανίως συμβαίνει. Στο πρώτο κοιμισμα όμως δεν κοιμάται χωρίς να θηλάσει. Και για ημερήσιο επίσης, εκτός αν έχει ήδη κοιμηθεί στο καρότσι ή στο αυτοκίνητο. Στα μεταμεσονύχτια ίσως κοιμάται πιο εύκολα επειδή είναι ήδη μισοκοιμισμένη. 

Κορίτσι όταν μιλήσεις με τον παιδίατρο πεσ μας κ εμασ τι σασ είπε..

Λοιπόν εμεισ είμαστε 15.5 μηνών κ δεν μασ βλέπω να το κόβουμε...προσπαθώ να αραίωσω κπ θηλασμουσ μέσα στη μέρα..αλλά δεν βλέπω φως..

Στους 12 μηνεσ έκανα εισαγωγή στο φρέσκο γαλα.ο παιδίατρος μου χε πει να το αραιωνω με δικό έως ότου φτάσω να το πίνει σκέτο..

Ζήτημα αν έχει πιει 20 μλ ωσ τώρα...κ έχουμε δοκιμάσει.πολλα..κ παράτησα για προσπάθειες..σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω γιατί δεν αντέχω άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας!

Έχω ένα αγοράκι 22μηνών, το οποίο θηλάζω από νεογέννητο..Γάλα φρέσκο ή σκόνη δεν έχει πιει ποτέ του παρόλο που προσπάθησα αρκετές φορές να του δώσω τους τελευταίους μήνες μήπως και καταφέρουμε ν αποθηλάσουμε σιγά σιγά. Πλέον τον θηλάζω μόνο όταν είναι να κοιμηθεί μεσημέρι και βράδυ. Το πρόβλημά μου είναι οτι τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές κ θέλει να πιπιλάει..αυτό μπορεί να κρατήσει και 3 ώρες!! Τον σταματάω αρκετές φορές κ τον βάζω να κοιμηθεί αλλά αυτός κλαίει σπαρακτικά κ θέλει να μπει στο στήθος. Το σίγουρο είναι ότι το κάνει από συνήθεια και όχι από πείνα γιατί πριν κοιμηθεί φροντίζω να φάει πολύ καλά φαγητό..Το κάνει καθαρά για παρηγοριά.. Τι να κάνω?? Έχω κουραστεί πάρα πολύ γιατι δουλεύω κιόλας και κοιμάμαι το πολύ 3 ώρες αθροιστικά..

Να σημειώσω ότι όλη την υπόλοιπη μέρα δε ζητάει να θηλάσει.. το έχει συνδυάσει μόνο όταν νυστάζει κ θέλει να χουζουρέψει για να κοιμηθεί.. Τον έχω κοιμησει αρκετές φορές στο καρότσι αλλα τη νύχτα ξυπνάει πάλι κλπ κλπ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας 

δείτε και εδώ δημοσιεύσεις με θέμα το πιπίλισμα

 

https://parents.org.gr/forum/search/?q=πιπίλισμα&type=forums_topic&nodes=118

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2021 at 5:48 ΜΜ, Kiki26 είπε:

Γεια σας! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας!

Έχω ένα αγοράκι 22μηνών, το οποίο θηλάζω από νεογέννητο..Γάλα φρέσκο ή σκόνη δεν έχει πιει ποτέ του παρόλο που προσπάθησα αρκετές φορές να του δώσω τους τελευταίους μήνες μήπως και καταφέρουμε ν αποθηλάσουμε σιγά σιγά. Πλέον τον θηλάζω μόνο όταν είναι να κοιμηθεί μεσημέρι και βράδυ. Το πρόβλημά μου είναι οτι τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές κ θέλει να πιπιλάει..αυτό μπορεί να κρατήσει και 3 ώρες!! Τον σταματάω αρκετές φορές κ τον βάζω να κοιμηθεί αλλά αυτός κλαίει σπαρακτικά κ θέλει να μπει στο στήθος. Το σίγουρο είναι ότι το κάνει από συνήθεια και όχι από πείνα γιατί πριν κοιμηθεί φροντίζω να φάει πολύ καλά φαγητό..Το κάνει καθαρά για παρηγοριά.. Τι να κάνω?? Έχω κουραστεί πάρα πολύ γιατι δουλεύω κιόλας και κοιμάμαι το πολύ 3 ώρες αθροιστικά..

Να σημειώσω ότι όλη την υπόλοιπη μέρα δε ζητάει να θηλάσει.. το έχει συνδυάσει μόνο όταν νυστάζει κ θέλει να χουζουρέψει για να κοιμηθεί.. Τον έχω κοιμησει αρκετές φορές στο καρότσι αλλα τη νύχτα ξυπνάει πάλι κλπ κλπ..

 

 

Δεν έχω εμπειρία σε αποθηλασμο. Κ εμένα ο μικρός μου είναι 1 μήνα μικρότερος κ όταν ξυπνάει θέλει να πιπιλισει για να ξανά κοιμηθεί αλλά ευτυχώς σε μένα μετά από λίγη ώρα το βγάζω το στήθος από το στόμα κ αλλάζει πλευρό κ κοιμάται. Αν δεν το έβγαζε με τπτ θα ήταν μεγάλο θέμα. Ελπίζω να βρεις τον τρόπο κ να το πεις κ σε μας! :D

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2021 at 5:48 ΜΜ, Kiki26 είπε:

Γεια σας! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας!

Έχω ένα αγοράκι 22μηνών, το οποίο θηλάζω από νεογέννητο..Γάλα φρέσκο ή σκόνη δεν έχει πιει ποτέ του παρόλο που προσπάθησα αρκετές φορές να του δώσω τους τελευταίους μήνες μήπως και καταφέρουμε ν αποθηλάσουμε σιγά σιγά. Πλέον τον θηλάζω μόνο όταν είναι να κοιμηθεί μεσημέρι και βράδυ. Το πρόβλημά μου είναι οτι τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές κ θέλει να πιπιλάει..αυτό μπορεί να κρατήσει και 3 ώρες!! Τον σταματάω αρκετές φορές κ τον βάζω να κοιμηθεί αλλά αυτός κλαίει σπαρακτικά κ θέλει να μπει στο στήθος. Το σίγουρο είναι ότι το κάνει από συνήθεια και όχι από πείνα γιατί πριν κοιμηθεί φροντίζω να φάει πολύ καλά φαγητό..Το κάνει καθαρά για παρηγοριά.. Τι να κάνω?? Έχω κουραστεί πάρα πολύ γιατι δουλεύω κιόλας και κοιμάμαι το πολύ 3 ώρες αθροιστικά..

Να σημειώσω ότι όλη την υπόλοιπη μέρα δε ζητάει να θηλάσει.. το έχει συνδυάσει μόνο όταν νυστάζει κ θέλει να χουζουρέψει για να κοιμηθεί.. Τον έχω κοιμησει αρκετές φορές στο καρότσι αλλα τη νύχτα ξυπνάει πάλι κλπ κλπ..

 

 

ειναι σχεδον 2χρ,για μενα δ ειναι απαραιτητο να πιει αλλο γαλα εκτος μητρικου.ας αποθηλασετε κ ας μην ξαναπιει.απλα να παιρνει ασβεστιο απο αλλες τροφες.ρωτα κ τον παιδιατρο σας

εγω θα αλλαζα προσεγγιση,ειναι σε ηλικια να καταλαβει καποια πραγματα.να αρχισεις να του λες οτι αφου πιει γαλα θα κοιμηθει,μετα δ πινουμε το βραδυ,κοιμομαστε,το γαλα κοιμαται κλπ

φυσικα μην περιμενεις αλλαγη σε 1-2βραδια.κ εννοειται θα γκρινιαξει στις αρχες

κανετε συνκοιμηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/2/2021 at 5:48 ΜΜ, Kiki26 είπε:

Γεια σας! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας!

Έχω ένα αγοράκι 22μηνών, το οποίο θηλάζω από νεογέννητο..Γάλα φρέσκο ή σκόνη δεν έχει πιει ποτέ του παρόλο που προσπάθησα αρκετές φορές να του δώσω τους τελευταίους μήνες μήπως και καταφέρουμε ν αποθηλάσουμε σιγά σιγά. Πλέον τον θηλάζω μόνο όταν είναι να κοιμηθεί μεσημέρι και βράδυ. Το πρόβλημά μου είναι οτι τη νύχτα ξυπνάει αρκετές φορές κ θέλει να πιπιλάει..αυτό μπορεί να κρατήσει και 3 ώρες!! Τον σταματάω αρκετές φορές κ τον βάζω να κοιμηθεί αλλά αυτός κλαίει σπαρακτικά κ θέλει να μπει στο στήθος. Το σίγουρο είναι ότι το κάνει από συνήθεια και όχι από πείνα γιατί πριν κοιμηθεί φροντίζω να φάει πολύ καλά φαγητό..Το κάνει καθαρά για παρηγοριά.. Τι να κάνω?? Έχω κουραστεί πάρα πολύ γιατι δουλεύω κιόλας και κοιμάμαι το πολύ 3 ώρες αθροιστικά..

Να σημειώσω ότι όλη την υπόλοιπη μέρα δε ζητάει να θηλάσει.. το έχει συνδυάσει μόνο όταν νυστάζει κ θέλει να χουζουρέψει για να κοιμηθεί.. Τον έχω κοιμησει αρκετές φορές στο καρότσι αλλα τη νύχτα ξυπνάει πάλι κλπ κλπ..

 

 

Συμφωνώ κι εγώ πως μπορεί να καταλάβει λίγα πράγματα παραπάνω οπότε μπορείς να εξηγείς. Πχ ότι το γάλα είναι λίγο το βράδυ, ή πως νυστάζεις κι εσύ πολύ. 

Εγώ σε αντίστοιχη φάση, έδινα νερό, τον χαιδευα στην πλατουλα ή έλεγα παραμυθακι χαμηλόφωνα. 

  Σίγουρα δεν θα δεις αλλαγή άμεσα αλλά σε βάθος χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 11:38 ΠΜ, mama16 είπε:

Δεν έχω εμπειρία σε αποθηλασμο. Κ εμένα ο μικρός μου είναι 1 μήνα μικρότερος κ όταν ξυπνάει θέλει να πιπιλισει για να ξανά κοιμηθεί αλλά ευτυχώς σε μένα μετά από λίγη ώρα το βγάζω το στήθος από το στόμα κ αλλάζει πλευρό κ κοιμάται. Αν δεν το έβγαζε με τπτ θα ήταν μεγάλο θέμα. Ελπίζω να βρεις τον τρόπο κ να το πεις κ σε μας! :D

Πω πω μπράβο κορίτσια που θηλάζεται μέχρι τέτοια ηλικία , χαρά στο κουράγιο σας! :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Πω πω μπράβο κορίτσια που θηλάζεται μέχρι τέτοια ηλικία , χαρά στο κουράγιο σας! :) 

Η αλήθεια είναι ότι από πάντα μου άρεσε ο θηλασμός κ το είχα μεράκι γιατί η πρωτη μου γεννήθηκε πρόωρα κ δεν κατάφερα να την βάλω στο στήθος παρά μόνο με θηλαστρο. Οπότε τώρα το απολαμβάνω, δεν έχω θέμα, μην σου πω κ όταν τον κόψω θα στεναχωρηθω. Οι μόνες στιγμές που δεν απολαμβάνω είναι όταν αποκοιμιεται κ με δαγκώνει ή όταν δεν το αφήνει με τπτ κ δεν μπορώ να κοιμηθώ! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγαμε στην παιδίατρο-συμβουλο, μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία (22 μηνών) καταλαβαίνει και μπορείς να κάνεις κάποιες συμφωνίες, τις οποίες δεν θα δεχτεί κατ'ευθειαν αλλά σιγά σιγά τις δέχεται. Παραδείγματα που μου είπε είναι πχ ότι θηλάζουμε μόνο όταν είναι νύχτα, ότι μετράμε μέχρι το 20 και σταματάμε, ότι βάζουμε μια κλεψύδρα για να βλέπει κιόλας ότι τελειώνει ο χρόνος κλπ. Δύσκολο μου φαίνεται να τα δεχτεί αλλά θα δούμε. Μου είπε ότι είναι δύσκολο να του λες όχι αλλά το ότι δεν θηλάζει νύχτα είναι διευκόλυνση. Το ότι είμαι σπίτι είναι μια δυσκολία. (Όντως από το καλοκαίρι μέχρι το Νοέμβρη που δούλευα κάποιες μέρες και έλειπα 6-7 ώρες δεν το αναζητούσε). Όταν είπα ότι δεν βιάζομαι κ θέλω μέχρι το καλοκαίρι περίπου να κοπεί μου είπε ότι το καλοκαίρι είναι και πιο εύκολο γιατί το παιδί έχει πιο πολλές δραστηριότητες, είναι έξω, στη θάλασσα κλπ. Τέλος ρώτησα αν θα δίνω άλλο γάλα και μου είπε ότι μπορεί να πιει κατσικίσιο αλλά δεν χρειάζεται αφού τρώει γιαούρτι και τυρί. Απ'ο,τι κατάλαβα θα το δούμε όταν θα έχει αραιώσει κάπως ο θηλασμός (θα ξαναπάμε σε 2 μήνες για εμβόλιο). Αν και έχω διαβάσει ότι και να μην πιει καθόλου γάλα μετά ένα παιδί καλύπτεται από το τυρί και το γιαούρτι. Θα δω τι θα μου πει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..θα ήθελα τη βοήθεια σας.εχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών και θέλω να κόψω τους βραδυνους θηλασμους και να δίνω γάλα.να σημειώσω πως από 7μηνων θηλάζει μόνο βράδυ μέσα στη μέρα καθόλου και ούτε το ζητάει.το βράδυ όμως το ζητάει πριν κοιμηθεί μετά μέσα στη νύχτα που ξυπνάει και να μην την βάλω δεν το ζητάει απλά την βάζω για να κοιμηθεί πιο γρήγορα.. γενικά είναι ένα δύσκολο μωράκι σε όλα του..έχω κάνει 2 μέρες τώρα προσπαθεία να δώσω γαλα.ειμαι δεκτική το πίνει δεν το φτυνει απλά πίνει λίγο και μετά θέλει το στήθος μου..οποία βοήθεια λοιπόν χρήσιμη γιατί θέλω να το κόψω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 12:41 ΜΜ, vicky86 είπε:

ειναι σχεδον 2χρ,για μενα δ ειναι απαραιτητο να πιει αλλο γαλα εκτος μητρικου.ας αποθηλασετε κ ας μην ξαναπιει.απλα να παιρνει ασβεστιο απο αλλες τροφες.ρωτα κ τον παιδιατρο σας

εγω θα αλλαζα προσεγγιση,ειναι σε ηλικια να καταλαβει καποια πραγματα.να αρχισεις να του λες οτι αφου πιει γαλα θα κοιμηθει,μετα δ πινουμε το βραδυ,κοιμομαστε,το γαλα κοιμαται κλπ

φυσικα μην περιμενεις αλλαγη σε 1-2βραδια.κ εννοειται θα γκρινιαξει στις αρχες

κανετε συνκοιμηση;

Έχω δίπλα μου την κούνια χωρίς κάγκελο ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση..

με τόση κούραση μου είναι αδύνατον να πηγαινοέρχομαι κιόλας στα δωμάτια.

παντως από λόγια δεν παίρνει.. τουλάχιστον ακόμα.. σπαράζει στο κλάμα όταν νυστάζει κ θέλει στηθος κ εγώ προσπαθώ να τον αποσυντόνισω

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 11:38 ΠΜ, mama16 είπε:

Δεν έχω εμπειρία σε αποθηλασμο. Κ εμένα ο μικρός μου είναι 1 μήνα μικρότερος κ όταν ξυπνάει θέλει να πιπιλισει για να ξανά κοιμηθεί αλλά ευτυχώς σε μένα μετά από λίγη ώρα το βγάζω το στήθος από το στόμα κ αλλάζει πλευρό κ κοιμάται. Αν δεν το έβγαζε με τπτ θα ήταν μεγάλο θέμα. Ελπίζω να βρεις τον τρόπο κ να το πεις κ σε μας! :D

Το κάνει κ αυτό αλλά συνήθως θέλει να κάτσει βεντούζα 

μακαρι να βρω τρόπο.. αλλά όπως το βλέπω θα πάρει αρκετό καιρό ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 1:40 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Συμφωνώ κι εγώ πως μπορεί να καταλάβει λίγα πράγματα παραπάνω οπότε μπορείς να εξηγείς. Πχ ότι το γάλα είναι λίγο το βράδυ, ή πως νυστάζεις κι εσύ πολύ. 

Εγώ σε αντίστοιχη φάση, έδινα νερό, τον χαιδευα στην πλατουλα ή έλεγα παραμυθακι χαμηλόφωνα. 

  Σίγουρα δεν θα δεις αλλαγή άμεσα αλλά σε βάθος χρόνου. 

Είναι το δεύτερο παιδάκι μου. Στο πρώτο που αποθήλασα  στους 16 μήνες έτσι έκανα 

ηταν πιο δεκτικός σε όλα μπορούσα να του αποσπάσω την προσοχή με κάτι άλλο ώστε σιγά σιγά τα καταφέραμε ! Γι αυτό τώρα μου κάνει εντύπωση που δε μπορώ με τίποτα να το κόψω!! Το κάθε παιδί βέβαια είναι διαφορετικό  το ξέρω.. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2021 at 7:54 ΜΜ, little lamb είπε:

Λοιπόν πήγαμε στην παιδίατρο-συμβουλο, μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία (22 μηνών) καταλαβαίνει και μπορείς να κάνεις κάποιες συμφωνίες, τις οποίες δεν θα δεχτεί κατ'ευθειαν αλλά σιγά σιγά τις δέχεται. Παραδείγματα που μου είπε είναι πχ ότι θηλάζουμε μόνο όταν είναι νύχτα, ότι μετράμε μέχρι το 20 και σταματάμε, ότι βάζουμε μια κλεψύδρα για να βλέπει κιόλας ότι τελειώνει ο χρόνος κλπ. Δύσκολο μου φαίνεται να τα δεχτεί αλλά θα δούμε. Μου είπε ότι είναι δύσκολο να του λες όχι αλλά το ότι δεν θηλάζει νύχτα είναι διευκόλυνση. Το ότι είμαι σπίτι είναι μια δυσκολία. (Όντως από το καλοκαίρι μέχρι το Νοέμβρη που δούλευα κάποιες μέρες και έλειπα 6-7 ώρες δεν το αναζητούσε). Όταν είπα ότι δεν βιάζομαι κ θέλω μέχρι το καλοκαίρι περίπου να κοπεί μου είπε ότι το καλοκαίρι είναι και πιο εύκολο γιατί το παιδί έχει πιο πολλές δραστηριότητες, είναι έξω, στη θάλασσα κλπ. Τέλος ρώτησα αν θα δίνω άλλο γάλα και μου είπε ότι μπορεί να πιει κατσικίσιο αλλά δεν χρειάζεται αφού τρώει γιαούρτι και τυρί. Απ'ο,τι κατάλαβα θα το δούμε όταν θα έχει αραιώσει κάπως ο θηλασμός (θα ξαναπάμε σε 2 μήνες για εμβόλιο). Αν και έχω διαβάσει ότι και να μην πιει καθόλου γάλα μετά ένα παιδί καλύπτεται από το τυρί και το γιαούρτι. Θα δω τι θα μου πει τότε.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε μέσα στη νύχτα που ξυπνάει κ ζηταει να θηλάσει κ να πιπιλαει  ώρες... είναι μισό κοιμισμένο κ είναι δύσκολο να κανεις συζήτηση κ να διαπραγματεύτεις.. τουλάχιστον ο δικός μου δε μου αφήνει περιθώρια.. όσες φορές έχω προσπαθήσει να το αποφύγω αρχίζει το κλάμα κ δε σταματάει αν  δε μπει το στήθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί φίλοι γεια σας. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Είμαι μαμά με ένα μωράκι 42 ημερών και για πολλους και διάφορους λόγους του δίνω μικτή διατροφή, δηλαδή το θηλαζω κ μετα δίνω συμπλήρωμα μπουκαλάκι. Προσπάθησα να θηλασω αποκλειστικά αλλά ας όψονται οι κακές οδηγίες και οι κακές πρακτικες. Μεγάλη ιστορία, δεν είναι της παρουσης. Εδώ και δέκα μέρες υποφέρω από φρικτή μαστιτιδα γιατί το στήθος μου δεν αδειαζε. Εκανα πυρετο 39, είναι κατακόκκινο, ποναω μέχρι την πλάτη και κάθε φορά που είναι να θηλασω το μωράκι μου κλαίω. Δοκίμασα ζεστές κομπρεσες και ντουζ, άδειασμα με θηλαστρο γιατί προφανως το μωρό δεν πιανει σωστα, κρυες κομπρεσες, αντιβίωση, ιβουπροφενη, τα πάντα... Έχω δέκα μέρες που ενώ κάνω ζέστα ντους, θηλαζω, κάνω μασάζ, το στήθος μου δε λέει να μαλακώσει κ να ηρεμησω. Κοντά σε αυτά, έχω συνεχώς δέκατα, ο πυρετός ποτε δεν επεσε τελείως  Αποφάσισα λοιπόν (και για άλλους λόγους)να διακοψω το θηλασμό. Δε θεωρώ ότι είμαι κακή μητέρα για αυτή μου την απόφαση. Πραγματικά έκανα το παν ως τώρα. Το ερώτημα μου είναι, πως μπορώ να αποθηλασω φυσικά χωρίς να υποφέρω; το στήθος μου είναι χάλια, πρησμενο κ κατακόκκινο. Υπάρχει πιθανότητα ενώ αποθηλαζω να συνέλθει και να μαλακώσει; είναι γεμάτο σγρομπουλια και μέσα είναι σκληρό. Παρά τις προσπάθειές τόσες μέρες δεν έχει βελτιωθεί στο παραμικρο. Σκέφτομαι και τα χάπια πλέον, για τέτοιο πονο μιλάμε. Θα εκτιμουσα κάθε βοήθεια και συμβουλη. Σας ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...