Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Tzela_de_la_fraga είπε:

Νομίζω ότι είναι απο το χρόνο και μετα.  Σίγουρα οι πρωινοι θηλασμοι θα κοπουν με την εισαγωγή των τροφών  αλλα κυρίως με ενδιέφερε ο βραδυνος θηλασμος καθώς και οι ενδιάμεσες αυφυπνησεις.  Γι αυτό ήθελα να ξεκινήσω να δίνω το ξένο. Δεν θέλω σε καμμια περίπτωση να τον τραβήξω παραπάνω γιατί μετά ο Αποθηλασμος θα είναι ακόμα πιο δύσκολος! 

 

Aν θες να αποθηλάσεις, γιατί δεν σου αρέσει ο θηλασμός, αρχίζεις με πολλή υπομονή το ξένο. Μπαίνεις σε μία διαδικασία μακροχρόνια, όχι μερικών ημερών, εκτός αν είσαι διατεθειμένη να αφήσεις το μωρό να πεινάσει και να κλάψει πολύ. Σε καμάι περίπτωση όχι πολλές αλλαγές μαζί. Η θα παγώσεις την εισαγωγή στερεών ή ξένου γάλακτος, αλλιώς και το πεπτικό του θα πάθει σοκ, και θα αρνηθεί και τα δύο. 

Αν ο στόχος είναι να μην ξυπνάς το βράδυ, ο αποθηλασμός ελάχιστη σχέση έχει. Μην κάνεις γρήγορες αλλαγές, αν αντιδράσει το πεπτικό του ή στρεσαριστεί το μωρό, θα κάνει μήνες να κοιμηθεί καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Tzela_de_la_fraga είπε:

Νομίζω ότι είναι απο το χρόνο και μετα.  Σίγουρα οι πρωινοι θηλασμοι θα κοπουν με την εισαγωγή των τροφών  αλλα κυρίως με ενδιέφερε ο βραδυνος θηλασμος καθώς και οι ενδιάμεσες αυφυπνησεις.  Γι αυτό ήθελα να ξεκινήσω να δίνω το ξένο. Δεν θέλω σε καμμια περίπτωση να τον τραβήξω παραπάνω γιατί μετά ο Αποθηλασμος θα είναι ακόμα πιο δύσκολος! 

ο λογος που θελεις να αοοθηλασεις ειναι γτ αργοτερα θα ειναι πιο δυσκολο;

δ ειναι απαραιτητο οτι οι ημερησιοι θα κοπουν με τις στερεες

ουτε αν δ θηλαζεις οτι δ θα ξυπναει το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα δώσεις ξένο γάλα δεν σημαίνει ότι θα κοιμάται μετά το βράδυ, με τον θηλασμό νανουριζεται κ τον παίρνει πιο εύκολα ο ύπνος, αν δίνεις ξένο θα πρέπει να σηκώνεσαι κ να φτιάχνεις γάλα. Πιο εύκολο εγώ θεωρώ να του μάθαινες πιπίλα για να νανουριζεται με αυτόν τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκίνησα το θηλασμό είχα στο μυαλό μου όταν θα το κρατούσα εξι μήνες. Το ξέρω ότι το να δώσω ξένο δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα απλά νιώθω πλέον την ανάγκη σιγά σιγά να το σταματήσω. Ο θηλασμος είναι Υπέροχος και ευεργετικος για το μωρό- αυτό είναι σίγουρο - απλά νομίζω ότι μπορώ να δώσω μέχρι εδώ πλέον. Ξέρω οτι χρειάζεται χρόνο και υπομονή αλλά προβληματιστηκα που δεν ήθελε το ξένο γαλα. 

Υ. Γ να σημειώσω ότι σήμερα έφαγε πρώτη φορά κρεμα βανιλια και ενω περιμένα να ενθουσιάσει,  τον είδα λίγο ουδέτερο. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tzela_de_la_fraga είπε:

Οταν ξεκίνησα το θηλασμό είχα στο μυαλό μου όταν θα το κρατούσα εξι μήνες. Το ξέρω ότι το να δώσω ξένο δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα απλά νιώθω πλέον την ανάγκη σιγά σιγά να το σταματήσω. Ο θηλασμος είναι Υπέροχος και ευεργετικος για το μωρό- αυτό είναι σίγουρο - απλά νομίζω ότι μπορώ να δώσω μέχρι εδώ πλέον. Ξέρω οτι χρειάζεται χρόνο και υπομονή αλλά προβληματιστηκα που δεν ήθελε το ξένο γαλα. 

Υ. Γ να σημειώσω ότι σήμερα έφαγε πρώτη φορά κρεμα βανιλια και ενω περιμένα να ενθουσιάσει,  τον είδα λίγο ουδέτερο. 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι δοκιμες.διαφορα γαλατα,μπιμπερο,θηλες.μεχρι να βρειτε τι του αρεσει

κ ιδανικα να του δινει καποιος αλλος το μπιμπερο,σε σενα λογικο να ψαχνει στηθος

κτ αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις αρχικα μητρικο σε μπιμπερο,για να μαθει το μπιμπερο κ μετα να δωσεις ξενο.αλλα θελει αντλησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/11/2020 at 4:11 ΜΜ, Tzela_de_la_fraga είπε:

Νομίζω ότι είναι απο το χρόνο και μετα.  Σίγουρα οι πρωινοι θηλασμοι θα κοπουν με την εισαγωγή των τροφών  αλλα κυρίως με ενδιέφερε ο βραδυνος θηλασμος καθώς και οι ενδιάμεσες αυφυπνησεις.  Γι αυτό ήθελα να ξεκινήσω να δίνω το ξένο. Δεν θέλω σε καμμια περίπτωση να τον τραβήξω παραπάνω γιατί μετά ο Αποθηλασμος θα είναι ακόμα πιο δύσκολος! 

 

Ο νυχτερινός και οι αφυπνίσεις δεν κόβονται εύκολα γιατί δεν είναι θέμα τροφής αλλά νανουρίσματος. Η δικιά μου 18 μηνών και αν λείψω όλη μέρα μπορεί να μην αναζητήσει καθόλου το στήθος αλλά το βράδυ πίνει απαραιτήτως, δεν κοιμάται αλλιώς. Στις αφυπνίσεις (που ξυπνούσε μόνο 1 φορά και αν) είδαμε γύρω στο έτος ότι αν τύχαινε και πήγαινα πχ τουαλέτα πριν τη θηλάσω αποκοιμιοταν αμεσως στην αγκαλιά του άντρα μου πριν γυρίσω στο δωμάτιο κι έτσι καθιερώσαμε να πηγαίνει εκείνος. Εννοείται πως αν με αναζητούσε βέβαια θα πήγαινα. Γενικά όμως δεν είναι ο κανόνας αυτός, απλά έτυχε σε εμάς, τα πιο πολλά θηλάζουν τη νύχτα για καιρό. 

Πάντως οι δυσκολίες του θηλασμού σταματούν μετά το 6μηνο, βασικά τοτε γίνεται πιο ωραίος γιατί πίνει ενεργά και συνειδητά, όχι σαν υπνωτισμενο κι εσύ να βαριέσαι, τραβάει μπλούζα, κάνει πλάκα με το αν θα πιει ή όχι, αλλάζει στήθη συνέχεια, πίνει όρθιο ή με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω, παίζει με τον μπαμπά αγώνα ποιος θα πιει πρώτος υποτίθεται, γενικά παίζει κι έχει πλακα. Ούτε κάθεσαι μισάωρο ακίνητη, αν δεν είναι ώρα κοιμισματος πίνει τζουριτσες του διλεπτου (όταν πλέον έχει σε όλα τα γεύματα στερεές). Οπότε αυτό που νιώθεις ότι δεν αντέχεις πια δεν έχει καμία σχέση μετά. Δεν το λέω για να σε μεταπεισω, απλά μήπως δεν το έχεις ακούσει και νομίζεις ότι θα είναι πάντα βαρετό και κουραστικό.

Όσο για τον αποθηλασμο, αν δεν του αρέσει το μπιμπερο μπορεί να πίνει με ποτηράκι πλέον. 

Το ότι αργότερα θα είναι πιο δύσκολο δεν είναι απαραίτητο. Ίσα ίσα που όταν θα τρώει πλέον ένα σωρό πράγματα μπορεί να μην τον πειράζει τοσο το ξένο γάλα. Ενώ τώρα που δεν ξέρει τίποτα άλλο δεν το συμπαθεί, λογικό είναι. Ούτε τίθεται θέμα να μην τα καταφέρεις ποτέ, όλα αποθηλαζουν! Εμένα ο φόβος μου είναι πώς θα κοιμάται όταν αποθηλασει.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Tzela_de_la_fraga είπε:

Οταν ξεκίνησα το θηλασμό είχα στο μυαλό μου όταν θα το κρατούσα εξι μήνες. Το ξέρω ότι το να δώσω ξένο δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να ξυπνάει τη νύχτα απλά νιώθω πλέον την ανάγκη σιγά σιγά να το σταματήσω. Ο θηλασμος είναι Υπέροχος και ευεργετικος για το μωρό- αυτό είναι σίγουρο - απλά νομίζω ότι μπορώ να δώσω μέχρι εδώ πλέον. Ξέρω οτι χρειάζεται χρόνο και υπομονή αλλά προβληματιστηκα που δεν ήθελε το ξένο γαλα. 

Υ. Γ να σημειώσω ότι σήμερα έφαγε πρώτη φορά κρεμα βανιλια και ενω περιμένα να ενθουσιάσει,  τον είδα λίγο ουδέτερο. 

 

Θα πρέπει να δείτε ένα πλάνο καταρχήν με την παιδίατρο. Το παιδί θα φτάσει να μην εξαρτάται διατροφικά από το γάλα, σε 6 μήνες περίπου. Οπότε πρέπει να δεις τι θα εισάγεις και πώς και να δεις και πώς θα κόβεις θηλασμούς αντίστοιχα. 

Αν ας πούμε είσαι εντάξει με ένα πλάνο τριμήνου, και το μωρό δεν παίρνει μπιμπερό, ίσως απλά δεν το θες κιόλας, και ξεκινάς με εκπαιδευτικό ποτηράκι με νερό, να συνηθίσει σιγά σιγά, αντικαθιστάς σιγά σιγά ένα θηλασμό με στερεά τώρα, άλλον έναν με άλλα στερεά τον άλλο μήνα, και μετά, έχοντας εξοικειωθεί σιγά σιγά με το νερό στο ποτηράκι, πας και σε γάλα.

Αλλιώς, αν θες να αρχίσεις μεγαλύτερα διαλείμματα ξεκίνα με μητρικό στο μπιμπερό, να μάθει το μπιμπερό. Άφηνε το παιδί με κάποιον άλλο, μη δοκιμάσεις για αρχή εσύ.

Και λογικά θα βοηθήσει μία πιπίλα, αν την πάρει.

Να είσαι προετοιμασμένη ότι ο ύπνος κάπου εδώ χαλάει έτσι κι αλλιώς, οπότε αν ρίξεις και τον αποθηλασμό το βράδυ μαζί, παίζει να ξανακοιμηθείτε σε άλλους 6 μήνες, οπότε άσε το για το τέλος, και βλέποντας και κάνοντας.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τα σχόλια σας και το χρόνο σας! Πιπιλα παίρνει ευτυχώς και η αλήθεια είναι ότι τον ηρεμει.  Με μπιμπερό είχε έρθει σε επαφή σε μικρότερη ηλικία αφού γι ενα διάστημα του έδινα συμπλήρωμα με ξένο γαλα χωρίς πρόβλημα. Με τον παιδίατρο αποφασίσαμε να πάμε σε σταδιακο αποθηλασμο,  δηλαδή να κόβουμε ενα ένα τα γεύματα αφήνοντας τελευταίους τον πρωινό και τον βραδυνο.  Περισσότερο με απασχολουν οι βραδυνες αυφυπνησεις (συνήθως δύο) στις οποίες θέλει να φάει. Ευελπιστώ μέχρι τον Μάρτιο να αποθηλασει η τουλάχιστον να μη θέλει το βράδυ στήθος γιατί ξεκινάω δουλειά με κυλιομενο ωραριο και θα λείπω κάποιες νύχτες! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tzela_de_la_fraga είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τα σχόλια σας και το χρόνο σας! Πιπιλα παίρνει ευτυχώς και η αλήθεια είναι ότι τον ηρεμει.  Με μπιμπερό είχε έρθει σε επαφή σε μικρότερη ηλικία αφού γι ενα διάστημα του έδινα συμπλήρωμα με ξένο γαλα χωρίς πρόβλημα. Με τον παιδίατρο αποφασίσαμε να πάμε σε σταδιακο αποθηλασμο,  δηλαδή να κόβουμε ενα ένα τα γεύματα αφήνοντας τελευταίους τον πρωινό και τον βραδυνο.  Περισσότερο με απασχολουν οι βραδυνες αυφυπνησεις (συνήθως δύο) στις οποίες θέλει να φάει. Ευελπιστώ μέχρι τον Μάρτιο να αποθηλασει η τουλάχιστον να μη θέλει το βράδυ στήθος γιατί ξεκινάω δουλειά με κυλιομενο ωραριο και θα λείπω κάποιες νύχτες! 

 

Αν παίρνει πιπίλα και πάλι ξυπνάει τη νύχτα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι έχει σχέση με το θηλσμό, λογικά απλά πεινάει. Δεν είναι παράλογο σε μωρό 6 μηνών, να έλεγες χρόνο, θα έλεγα δεν είναι πείνα, αλλά ακόμη δεν είναι τόσο μεγάλο μωρό που να αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Tzela_de_la_fraga είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για τα σχόλια σας και το χρόνο σας! Πιπιλα παίρνει ευτυχώς και η αλήθεια είναι ότι τον ηρεμει.  Με μπιμπερό είχε έρθει σε επαφή σε μικρότερη ηλικία αφού γι ενα διάστημα του έδινα συμπλήρωμα με ξένο γαλα χωρίς πρόβλημα. Με τον παιδίατρο αποφασίσαμε να πάμε σε σταδιακο αποθηλασμο,  δηλαδή να κόβουμε ενα ένα τα γεύματα αφήνοντας τελευταίους τον πρωινό και τον βραδυνο.  Περισσότερο με απασχολουν οι βραδυνες αυφυπνησεις (συνήθως δύο) στις οποίες θέλει να φάει. Ευελπιστώ μέχρι τον Μάρτιο να αποθηλασει η τουλάχιστον να μη θέλει το βράδυ στήθος γιατί ξεκινάω δουλειά με κυλιομενο ωραριο και θα λείπω κάποιες νύχτες! 

6μ με μονο δυο αφυπνισεις για θηλασμο κ πιπιλα,πιστεψε ειστε σε πολυ καλο σημειο.εχεις κ παρα πολυ καιρο ως τον μαρτη

κ παλι,δ σημαινει οτι δ θα ξυοναει τα βραδια.αλλα τοτε θα δινετε πιπιλα,θα ετοιμαζετε γαλα,θα κοβετε βολτες πανω-κατω.ειτε εσυ ειτε οποιος ειναι μαζι του βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια μου!! Είναι καινούργια κ θα ήθελα να φώτα σας!! Είμαι έγκυος στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην αρχή ακόμα θα ήθελα να σταματήσω το θηλασμό τώρα σιγά σιγά μέχρι να έρθει το αδελφάκι της γιατί θέλω να πάει κ στο δωματιάκι της όπου θα βάλω μετά εκεί κ το άλλο μωράκι που θα έρθει με το καλό να κάνουν παρέα! Θηλάζει αποκλειστικά όσον αφορά το γάλα από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε.. Δεν δέχεται καθόλου μπιμπερό κι ας είναι το δικό μου μέσα.. Πίνει από παγούρι με καλαμάκι το νερό της.. Τρώει καλά αν κ στην αρχή με το ζόρι έτρωγε μόνο γάλα ήθελε.. Έχω προσπαθήσει κι εδώ κ τρεις μέρες πίνουμε γάλα πρωί-βράδυ και δύο φορές τα μεσάνυχτα...κοψανε δηλαδή το μεσημεριανό κ τα πιο λοσματα μέσα στη μέρα ου ήθελε συνέχεια πιο πριν..!!!

Ποτε κ πως να ξεκινήσω τον πρωινό όπως κ μετά πως θα συνεχίσω για τον βραδινό κ τα μεταμεσονυκτια...? Δεν έχω ιδέα σήμερα προσπάθησα τον πρωινό αλλά έκλαιγε Παααρα πολύ κ με τραβολογουσε κι έτσι δεν μπόρεσα να της δώσω γιαουρτάκι να φάει για να μην πιει γάλα.. Τι γάλα να δοκιμάσω που να ταιριάζει σε γεύση με το δικό μας?? Είδα από μια κοπέλα όνομα chrysoum αν δεν κάνω λάθος ότι κατάφερε να από θηλάσει σε δύο μήνες ενώ το μωράκι της ήρεμου σε με το πιπιλισμα κάτι οποπυ κάνει κ μένα κ μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το καταφέρω!! 

Το βράδυ που ξύπνησε της έδωσα νερό αλλά κ πάλι ήθελε γάλα γιατί ενώ ήπιε καθόταν όρθια μέχρι να την πιάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ τις συμβουλές σας εκ των προτέρων!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/11/2020 at 12:35 ΜΜ, Mamamika είπε:

Γειά σας κορίτσια μου!! Είναι καινούργια κ θα ήθελα να φώτα σας!! Είμαι έγκυος στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην αρχή ακόμα θα ήθελα να σταματήσω το θηλασμό τώρα σιγά σιγά μέχρι να έρθει το αδελφάκι της γιατί θέλω να πάει κ στο δωματιάκι της όπου θα βάλω μετά εκεί κ το άλλο μωράκι που θα έρθει με το καλό να κάνουν παρέα! Θηλάζει αποκλειστικά όσον αφορά το γάλα από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε.. Δεν δέχεται καθόλου μπιμπερό κι ας είναι το δικό μου μέσα.. Πίνει από παγούρι με καλαμάκι το νερό της.. Τρώει καλά αν κ στην αρχή με το ζόρι έτρωγε μόνο γάλα ήθελε.. Έχω προσπαθήσει κι εδώ κ τρεις μέρες πίνουμε γάλα πρωί-βράδυ και δύο φορές τα μεσάνυχτα...κοψανε δηλαδή το μεσημεριανό κ τα πιο λοσματα μέσα στη μέρα ου ήθελε συνέχεια πιο πριν..!!!

Ποτε κ πως να ξεκινήσω τον πρωινό όπως κ μετά πως θα συνεχίσω για τον βραδινό κ τα μεταμεσονυκτια...? Δεν έχω ιδέα σήμερα προσπάθησα τον πρωινό αλλά έκλαιγε Παααρα πολύ κ με τραβολογουσε κι έτσι δεν μπόρεσα να της δώσω γιαουρτάκι να φάει για να μην πιει γάλα.. Τι γάλα να δοκιμάσω που να ταιριάζει σε γεύση με το δικό μας?? Είδα από μια κοπέλα όνομα chrysoum αν δεν κάνω λάθος ότι κατάφερε να από θηλάσει σε δύο μήνες ενώ το μωράκι της ήρεμου σε με το πιπιλισμα κάτι οποπυ κάνει κ μένα κ μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το καταφέρω!! 

Το βράδυ που ξύπνησε της έδωσα νερό αλλά κ πάλι ήθελε γάλα γιατί ενώ ήπιε καθόταν όρθια μέχρι να την πιάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ τις συμβουλές σας εκ των προτέρων!! 

Τι ηλικια εχει το παιδακι σου; 

@Chrysoum

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 11:35 AM, Mamamika said:

Γειά σας κορίτσια μου!! Είναι καινούργια κ θα ήθελα να φώτα σας!! Είμαι έγκυος στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην αρχή ακόμα θα ήθελα να σταματήσω το θηλασμό τώρα σιγά σιγά μέχρι να έρθει το αδελφάκι της γιατί θέλω να πάει κ στο δωματιάκι της όπου θα βάλω μετά εκεί κ το άλλο μωράκι που θα έρθει με το καλό να κάνουν παρέα! Θηλάζει αποκλειστικά όσον αφορά το γάλα από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε.. Δεν δέχεται καθόλου μπιμπερό κι ας είναι το δικό μου μέσα.. Πίνει από παγούρι με καλαμάκι το νερό της.. Τρώει καλά αν κ στην αρχή με το ζόρι έτρωγε μόνο γάλα ήθελε.. Έχω προσπαθήσει κι εδώ κ τρεις μέρες πίνουμε γάλα πρωί-βράδυ και δύο φορές τα μεσάνυχτα...κοψανε δηλαδή το μεσημεριανό κ τα πιο λοσματα μέσα στη μέρα ου ήθελε συνέχεια πιο πριν..!!!

Ποτε κ πως να ξεκινήσω τον πρωινό όπως κ μετά πως θα συνεχίσω για τον βραδινό κ τα μεταμεσονυκτια...? Δεν έχω ιδέα σήμερα προσπάθησα τον πρωινό αλλά έκλαιγε Παααρα πολύ κ με τραβολογουσε κι έτσι δεν μπόρεσα να της δώσω γιαουρτάκι να φάει για να μην πιει γάλα.. Τι γάλα να δοκιμάσω που να ταιριάζει σε γεύση με το δικό μας?? Είδα από μια κοπέλα όνομα chrysoum αν δεν κάνω λάθος ότι κατάφερε να από θηλάσει σε δύο μήνες ενώ το μωράκι της ήρεμου σε με το πιπιλισμα κάτι οποπυ κάνει κ μένα κ μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το καταφέρω!! 

Το βράδυ που ξύπνησε της έδωσα νερό αλλά κ πάλι ήθελε γάλα γιατί ενώ ήπιε καθόταν όρθια μέχρι να την πιάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ τις συμβουλές σας εκ των προτέρων!! 

Πως πήγε τελικά; έχουν περάσει τώρα κάποιες μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Τι ηλικια εχει το παιδακι σου; 

@Chrysoum

 

 

Just now, Chrysoum είπε:

Πως πήγε τελικά; έχουν περάσει τώρα κάποιες μέρες 

Είναι 15 μηνών!! Δίνω μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί.. Τους άλλους τους κόψαμε επειδή την ξεγελά με φαγητό γιαούρτια σνακ νερό χυμό.. Δεν πίνει στην ουσία άλλο γάλα πάρα μόνο το δικό μου.. Έχω προσπαθήσειγαλα με το καλαμάκι που της αρέσει αλλά δεν αποκοιμιεται έτσι... Τι μου προτείνεται?? Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Mamamika said:

 

Είναι 15 μηνών!! Δίνω μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί.. Τους άλλους τους κόψαμε επειδή την ξεγελά με φαγητό γιαούρτια σνακ νερό χυμό.. Δεν πίνει στην ουσία άλλο γάλα πάρα μόνο το δικό μου.. Έχω προσπαθήσειγαλα με το καλαμάκι που της αρέσει αλλά δεν αποκοιμιεται έτσι... Τι μου προτείνεται?? Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Ναι και εμένα σταδιακά έκοψε τους ημερησιους και είχε μείνει ο βραδινός που ήταν και ο πιο δύσκολος να κοπεί. Δεν ξέρω τι μπορεί να λειτουργήσει στο δικό σου παιδί, εμένα πάντως μετά από 2 μέρες αφού αποθηλασε πήρε το μπουκάλι, ενώ πριν ούτε καν το έβαζε στο στόμα της. Μάλλον κατάλαβε ότι ή αυτό ή τέλος το γάλα. Ήταν βέβαια και λίγο πιο μικρή, 12 μηνών. 15 μηνών μπορεί να πάρει και το εκπαιδευτικό ποτήρι πιο εύκολα. Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Mamamika είπε:

 

Είναι 15 μηνών!! Δίνω μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί.. Τους άλλους τους κόψαμε επειδή την ξεγελά με φαγητό γιαούρτια σνακ νερό χυμό.. Δεν πίνει στην ουσία άλλο γάλα πάρα μόνο το δικό μου.. Έχω προσπαθήσειγαλα με το καλαμάκι που της αρέσει αλλά δεν αποκοιμιεται έτσι... Τι μου προτείνεται?? Σας ευχαριστώ πολύ!! 

αν ηταν ανω των 2θα σου ελεγα να μην προσπαθεις καν για αλλο γαλα

τωρα αν γενικα τρωει γαλακτοκομικα,δ πειραζει αν δ πινει πριν τον υπνο

ετσι κ αλλιως δ γινεται να αποκοιμηθει με το καλαμακι

τα πατε πολυ καλα,σιγουρα θα εχει μειωθει κ η ποσοτητα που εχεις,οποτε ειναι θεμα ημερων να σταματησει

αυτο που βοηθαει ειναι να εχεις μια συγκεκριμενη χαλαρωτικη ρουτινα που αυτην την στιγμη περιλαμβανει τον θηλασμο,κ απλα μετα δ θα υπαρχει ο θηλασμος

εχετε συγκεκριμενα βηματα;

λογω ηλικιας δ θα προτεινα να διαβαζεις παραμυθακι,αλλα μπορει να θελει ενα κουκλακι.να της λες νανουρισμα η μια ιστορια,η να την  χαιδευεις μεχρι να αποκοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ναι και εμένα σταδιακά έκοψε τους ημερησιους και είχε μείνει ο βραδινός που ήταν και ο πιο δύσκολος να κοπεί. Δεν ξέρω τι μπορεί να λειτουργήσει στο δικό σου παιδί, εμένα πάντως μετά από 2 μέρες αφού αποθηλασε πήρε το μπουκάλι, ενώ πριν ούτε καν το έβαζε στο στόμα της. Μάλλον κατάλαβε ότι ή αυτό ή τέλος το γάλα. Ήταν βέβαια και λίγο πιο μικρή, 12 μηνών. 15 μηνών μπορεί να πάρει και το εκπαιδευτικό ποτήρι πιο εύκολα. Καλή τύχη :)

Δηλαδή να της κόψω τον βραδινό κι ας κλαίει κ απλά να δίνω το ποτηράκι με το γάλα?? Εσύ αυτό έκανες κ μετά από δύο μέρες το αποδέχθηκε κ ήπιε..? Σε ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αν ηταν ανω των 2θα σου ελεγα να μην προσπαθεις καν για αλλο γαλα

τωρα αν γενικα τρωει γαλακτοκομικα,δ πειραζει αν δ πινει πριν τον υπνο

ετσι κ αλλιως δ γινεται να αποκοιμηθει με το καλαμακι

τα πατε πολυ καλα,σιγουρα θα εχει μειωθει κ η ποσοτητα που εχεις,οποτε ειναι θεμα ημερων να σταματησει

αυτο που βοηθαει ειναι να εχεις μια συγκεκριμενη χαλαρωτικη ρουτινα που αυτην την στιγμη περιλαμβανει τον θηλασμο,κ απλα μετα δ θα υπαρχει ο θηλασμος

εχετε συγκεκριμενα βηματα;

λογω ηλικιας δ θα προτεινα να διαβαζεις παραμυθακι,αλλα μπορει να θελει ενα κουκλακι.να της λες νανουρισμα η μια ιστορια,η να την  χαιδευεις μεχρι να αποκοιμηθει

Θα το προσπαθήσω.... Όχι δεν έχουμερουτινα πριν τον ύπνο... Δηλαδή πάει 10 η ώρα ξέρουμε τρίβει ματάκια είναι η ώρα της... Την βάζω στο στήθος κ αυτό!! Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!! Ναι έχει μειωθεί αρκετά το γάλα μου

!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, 

Γνώριζω ότι έχει ανοίχτει αντίστοιχο θέμα αλλα ήθελα και νεότερες απαντήσεις.  Είμαι σε φάση αποθηλασμου και κάνω τρεις θηλασμους το 24ωρο. Προσπάθησα να κάνω οσο πιο ομαλά αποθηλασμο γινόταν - δηλαδή να κόβω ενα γεύμα ανα είκοσι μέρες - ωστόσο ο δεξις μαστος είναι μονίμως υπερφορτωμενος.  Στο τέλος της ημέρας είναι Πρησμενος και μόνο όταν θηλασει το μωρό επανέρχεται.  Πινω και φασκομηλο που λένε ότι μειώνει την παραγωγή αλλα δεν βλέπω ιδιαίτερα αποτέλεσματα.  Δεν θέλω να κατά φύγω σε χάπι γιατί φοβάμαι τυχόν παρενέργειες.  Υπάρχει και άλλο που θα μπορούσα να κάνω; κάποια αντίστοιχη εμπειρία και τρόπος αντιμετώπισης;  

Σας ευχαριστώ πολύ! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2020 at 10:55 ΜΜ, Tzela_de_la_fraga είπε:

Καλησπέρα σας, 

Γνώριζω ότι έχει ανοίχτει αντίστοιχο θέμα αλλα ήθελα και νεότερες απαντήσεις.  Είμαι σε φάση αποθηλασμου και κάνω τρεις θηλασμους το 24ωρο. Προσπάθησα να κάνω οσο πιο ομαλά αποθηλασμο γινόταν - δηλαδή να κόβω ενα γεύμα ανα είκοσι μέρες - ωστόσο ο δεξις μαστος είναι μονίμως υπερφορτωμενος.  Στο τέλος της ημέρας είναι Πρησμενος και μόνο όταν θηλασει το μωρό επανέρχεται.  Πινω και φασκομηλο που λένε ότι μειώνει την παραγωγή αλλα δεν βλέπω ιδιαίτερα αποτέλεσματα.  Δεν θέλω να κατά φύγω σε χάπι γιατί φοβάμαι τυχόν παρενέργειες.  Υπάρχει και άλλο που θα μπορούσα να κάνω; κάποια αντίστοιχη εμπειρία και τρόπος αντιμετώπισης;  

Σας ευχαριστώ πολύ! 

 

νιωθεις απλα βα γεμιζει η αρχιζει τρεχει,πονας κλπ;

σκοπος σου ειναι να κοψεις κ αυτους τους τρεις θηλασμους,σωστα;

φοβασαι τι θα γινει με το στηθος αν δ θηλασει το παιδι βραδυ απο εκει;

θεωρητικα δ θα εχεις προβλημα,απλα αν δ θηλασει κ εσυ νιωθεις δυσφορια θα βγαλεις με το χερι λιγο,ισα να μην σε ενοχλει.η κρυα κομπρεσα μετα,βοηθαει επισης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας θέλω βοήθεια η μικρή μου είναι 16 μηνών και είναι όλοι μέρα πάνω στο στήθος μου δεν ξεκολλάει καθόλου δεν θέλει να τρώει φαγητό μόνο να θηλάζει τρώγαμε λίγο αλλα τελευταία δεν θέλει καθόλου φαγητό μόνο γάλα τι να κάνω; Έχουν ανοίξει πληγές η θηλές μου.. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Μαρία Ν.Ι είπε:

Καλησπέρα σας θέλω βοήθεια η μικρή μου είναι 16 μηνών και είναι όλοι μέρα πάνω στο στήθος μου δεν ξεκολλάει καθόλου δεν θέλει να τρώει φαγητό μόνο να θηλάζει τρώγαμε λίγο αλλα τελευταία δεν θέλει καθόλου φαγητό μόνο γάλα τι να κάνω; Έχουν ανοίξει πληγές η θηλές μου.. 

Έκανα ποστ χθες για το ίδιο θέμα. Σήμερα γίναμε 14 μηνών. Δεν ξεκολλάει. Κ τρώει κ φαγητό πολύ καλά. Για το βράδυ δεν το συζητώ, πολύ κακός ύπνος πολλές αφυπνίσεις, βέβαια μάλλον κ δοντιών αλλά κ λόγω θηλασμού σίγουρα. Δν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε 

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου που είναι 20 μηνών θηλάζει άπειρες φορές μέσα στη μέρα. Τη νύχτα για κάποιο περίεργο λόγο δεν ξυπνούσε ποτέ, κι αν ξυπνάει κοιμάται σε δευτερόλεπτα στην αγκαλιά του άντρα μου χωρίς γάλα. Τη μέρα όμως ζητάει πολύ συχνά. Διαβάζω για τον αποθηλασμο ότι πρέπει την ώρα του τάδε συγκεκριμένου γεύματος που θες να κόψεις να πηγαίνεις βόλτα ώστε να ξεχνιέται κ να χάνεται το συγκεκριμένο γεύμα και απορώ. Δεν έχει γεύματα, όποτε της έρθει ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Διαβάζω για τον αποθηλασμο ότι πρέπει την ώρα του τάδε συγκεκριμένου γεύματος που θες να κόψεις να πηγαίνεις βόλτα ώστε να ξεχνιέται κ να χάνεται το συγκεκριμένο γεύμα και απορώ. Δεν έχει γεύματα, όποτε της έρθει ζητάει.

Δεν το έχω ξανά ακούσει ως συμβουλή, και μάλιστα όπως είπες μου φαίνεται και μη εφαρμοσιμο όταν μιλάμε για παιδί που θηλάζει ελεύθερα και ανεμπόδιστα. 

  

 

Έχω διαβάσει και ακολουθήσει την σταδιακη αντικατάσταση των στάνταρ γευμάτων (πχ πρωινός θηλασμός) με γάλα. Είναι αρκετά ομαλή διαδικασία και διαρκεί μήνες ειδικά αν στο παιδί δεν αρέσει το φρέσκο γαλα ή μέχρι να βρει  αυτό που του αρέσει και να αρχίσει να πίνει ικανοποιητική ποσότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Στις ομάδες θηλασμού το έχω δει, όχι κάπου τυχαία. Δεν είναι η μόνη συμβουλή φυσικά, απλά ήταν αυτή που μου έκανε περισσότερη εντύπωση. Είχε κι άλλα, όπως να μην κάθεσαι πολύ επειδή όταν σε βλέπει να κάθεσαι έρχεται και ζητάει (όντως το κάνει η δικιά μου). 

Δηλαδή δίνουμε ζωικό γάλα πριν αποθηλασουμε; Αυτό δεν είχα δει να διευκρινίζεται κάπου.

Την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο, που είναι σύμβουλος θηλασμού, και θα θίξω σιγά σιγά το θέμα του αποθηλασμου να δω τι συμβουλές θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...