Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα μικρο 3 μηνων ειναι το δευτερο παιδακι μου,την πρωτη την θηλασα ενα μηνα με πολυ πονο κ συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο στον ενα μηνα δεν πειραξα το στηθος 2 μερες κ το γαλα σταματησε φυσικα δεν πηρα χαπι,βεβαια δεν ειχα κ παραγωγη αφου η μικρη θηλαζε 2-3 φορες τη μερα κ για κανα 10 λεπτο το πολυ,τωρα στο δευτερο παιδακι μου ο μπεμπακος μου θηλαζει κανονικα χωρις να περνει συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο,θηλαζει 7-8 φορες τη μερα κ το πολυ πολυ να επερνε ενα γευμα μπιμπερο οταν το αφηνα στην μητερα μου.Απο την αρχη θηλαζω με αφορητους πονους και εκει που δειχνει οτι θα παει καλυτερα τσουπ παλι τα ιδια το τελευταιο μηνα υποφερω απο πονο απιστευτο κ μετα απο καθε θηλασμο εχω εντονες σουβλιες λες κ με τιναζει ρευμα!!!εχω κουραστει απιστευτα σε σημειο να εχω συνεχεια νευρα και κλαματα με αποτελεσμα να μην χαιρομαι ουτε το μικρο μου αλλα και να φωναζω με το παραμικρο στη πλεον μεγαλη μου θελω να αποθηλασω αλλα φυσικα δεν θελω να παρω χαπι,πως μπορω να το κανω μπορει καποια νε με βοηθησει;Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν δουμε βηματα αποθηλασμου,να δουμε μηπως μπορεσεις να συνεχισεις;

Απο βαρος κ βρεγμενες πανες πατε καλα;προσπαθησε να θηλαζεις τουλ 8φορες,φυσικα αν το μωρο θελει πιο συχνα του δινεις.κ οση ωρα θελει.δινεις πιπιλα;

Οσον αφορα τον πονο ειναι συγκεκριμενες οι αιτιες.

Μαστιτιδα η φραγμενοι ποροι.νιωθεις σε καποιο σημειο πετρωμενο το στηθος;σκληρα σημεια;

Εισαι σιγουρη οτι πιανει σωστα;ολη τη θηλαια αλω;εχετε ελεγξει χαλινο;

Εχεις πληγες στο στηθος;

Υπαρχει κ η περιπτωση καντιντιασης.τα δικα μου συμπτωματα ηταν πονος κ αναμεσα στους θηλασμους.σαν σπασμενα γυαλια.το στηθος ηταν σαν να εχει ξεφλουδισει.κοκκινο κ ερεθισμενο.αν ισχυει αυτο,υπαρχει αντιμετωπιση

Γενικα στις αρχες ειναι φυσιολογικο να πονας λιγο,μεχρι να σκληραγωγηθουν οι θηλες

Επισης καποιες γυναικες νιωθουν πιο εντονα το ανακλαστικο οταν κατεβαινει το γαλα

Αν θελεις μιλησε με καποιον συμβουλο θηλασμου,ισως να σας δει κ απο κοντα να σε βοηθησει

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη vicky. 

Θα μπορούσες ν' αντιμετωπίσεις τα θέματα που σου προκαλούν τον πόνο, γιατί μπορεί να είναι κ κάτι απλό που απλά δν γνωρίζεις. 

Δεν χάνεις τπτ να προσπαθήσεις. Μίλα με κάποιον για να σε κατευθύνει κι αν μετά πάλι νιώθεις πως θέλεις να σταματήσεις, αποθηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει 2 γυναικολογους και μια μαια δυστυχως εδω που ειμαι(επαρχια)δεν υπαρχει κ πολυ μεγαλη βοηθεια εως καθολου,χαλινος οκ μου ειπαν το στηθος οποτε με εχουν δει ενταξει παλι αλλα οι πονοι αφορητοι...καθε μερα ειμαι με παυσιπονα κ γενικα μου εχει γινει τοσο δυσαρεστο,η καθε μια τον πονο τον νιωθει κ τον αντεχει διαφορετικα εγω εχω φτασει κ εχω ξεπερασει προ πολλου τα ορια μου,ειχα σκοπο ετσι κ αλλιως να θηλασω μεχρι τις στερεες αλλα δεν με βλεπω να τα καταφερνω!Επιση οταν φτανουνε τις 8 φορες οι πονοι οχι απλα δεν αντεχονται νομιζω οτι θα σταματησει η καρδια μου,απο πανες μια χαρα απο βαρος το ιδιο,φραγμενο πορο ειχα κουτσα στραβα τον αντιμετωπισα,μαστιτιδα οχι μιας κ δεν εχω κανει πυρετο οσο για καντιτα δεν αποκλειεται μιας κ η διατροφη μου δεν ειναι κ πολυ καλη(αλλα μετα απο 9 μηνες εγκυμοσυνης με εμετους ξινιλες και απιστευτη διατροφη λογω διαταραχης ζαχαρου εχασα 10 κιλα κ η στερηση αυτη μου βγηκε τωρα να τρωω οτι βρω μπροστα μου απο γλυκα).Σημερα που θηλασα 4 φορες ειμαι οκ αν το πιεσω παραπανω γιατι αισθανομαι καλυτερα παλι τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι σε ειδαν δυο γυναικολογοι κ μια μαια δ ειναι απαραιτητο οτι σημαινει οτι γνωριζουν απο θηλασμο κ θα μπορουσαν να σε βοηθησουν

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html?m=1

Σε αυτη τη σελιδα υπαρχουν πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου

http://www.lllgreece.org/symbouloi

Κ σε αυτη συμβουλοι θηλασμου lll

Μπορεις να μιλησεις τηλ με αλκυονη κ φαιναρετη

Για τη σωστη τοποθετηση του μωρου στο στηθος υπαρχουν κ βιντεακια στο YouTube

Το θεμα του χαλινου ειναι λιγο περιπλοκο.μπορει να μην το καταλαβουν καποιοι παιδιατροι η να μη θεωρουν οτι επηρεαζει σε κτ ενω δημιουργει θεμα στο θηλασμο

Φυσικα εφοσον ξερεις για τους φραγμενους πορους φροντιζεις να μην πετρωνει το γαλα

Κ αν θελεις κανεις μια δοκιμη να αντιμετωπισεις την καντιντιαση.κοβεις ζαχαρη,λευκο αλευρι.τρως γιαουρτακια με πετσα η προβιοτικα.δ χρησιμοποιεις επιθεματα.γενικοτερα αεριζεις πολυ καλα το στηθος.κανεις πλυσεις στο στηθος με σοδονερο η κ ξυδονερο.επισης υπαρχουν αναβραζοντες ταμπλετες απο εκχυλισμα σπορων γκρειπφρουτ.η σε σταγονες να βαζεις στο στηθος η να το πινεις αραιωμενο(αν παρεις το πικρο θελει ξεπλυμα πριν το θηλασμο).πρεπει να δεις αν εχει κ το μωρο ασπρακια στη γλωσσα,εγω παρολο που δ ειχε εβαζα ντακταριν τζελ.αν υπαρχει θεμα καντιντιασης πρεπει να αντιμετωπιστει ασχετως θηλασμου

Απο κει κ περα εσυ ξερεις ποσο πονας κ ποσο θες να συνεχισεις.δ μπορουμε να το ξερουμε εμεις,ουτε φυσικα να το κρινουμε

Εννοεις οτι χθες το μωρο εφαγε μονο 4 φορες;η θηλασες 4φορες κ εδωσες κ 4φορες μπουκαλι;γτ δ γινεται να τρωει μονο 4φορες 3μηνων

Οποτε αν θες να αποθηλασεις αρχικα δοκιμαζεις αν δεχεται μπιμπερο με ξενο γαλα.αν ναι,θηλαζεις 7φορες κ δινεις ενα μπουκαλι.μετα απο 3-4μερες,θηλαζεις 6φορες κ δινεις δυο μπουκαλια.

Ετσι σταδιακα μειωνεις θηλασμους κ αποθηλαζεις.το στηθος δ το πειραζεις.αν πρηστει κ σε ενοχλει βγαζεις λιγο με το χερι ισα να μην σε ενοχλει

 

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρα από τον αποθηλασμό που έχεις πάρει ήδη την απόφαση σου, πρέπει οπωσδήποτε να δεις για ποιον λόγο έχεις σουβλιές στο στήθος. Δεν είναι φυσιολογικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για ιδανικο αποθηλασμό μπορεί να σε συμβουλέψει και πιστοποιημένος συμβ. θηλασμού, νομίζω είναι εκπαιδευμένοι και σε αυτό.

θα πεις απλά, τι θέλεις.

Κανονικά πρέπει και ένας απλός γυναικολόγος να ξέρει !  Πολύ κρίμα που δε σε συμβούλεψαν σωστά έτσι ώστε να μην πονάς τζάμπα. Τόσος καιρός πόνο είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα να τ αντεξει. Όταν ο θηλασμός γίνεται σωστά δεν πονάει. Τόσο απλό είναι , θα μπορούσαν να το λένε στις μανούλες. Τουλάχιστον αν θέλει μια μαμά να θηλάσει να ξέρει ότι μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα όχι απλά να συνεχίζει με πόνο. Ο πόνος είναι τέτοιος που σε φοβίζει,θες να μην αγγίξει τίποτα το σημείο εκείνο πόσο μάλλον να θηλάσει πάλι το μωρό. Σε καταλαβαίνω. Εγώ το πέρασα για 3-4 μέρες μόνο, ευτυχώς φώναξα σύμβουλο, πήρα 5 μέρες νουροφεν, και ευτυχώς πέρασε, δεν μπορώ να φανταστώ πως κ γιατί αντεξες τόσο καιρό.

Εμένα δεν ήταν καν καντιντιαση, απλώς δεν έκανε καλή θηλαστικη κίνηση κ δεν ήταν αρκετά μέσα η θηλή , όποτε έσφιγγε την άλλω, δεν άνοιγε σωστά το στόμα. Μόνο αυτό προκάλεσε σαν μια εσωτερική μελανιά, που κάθε φορά που θήλαζε είχε φυσικά τέτοιο πόνο όπως όταν σου ζούλάνε μελανιά, παρατεταμένα...

 

Σίγουρα στις προηγούμενες σελίδες θα διαβάσεις πολλά- και συμβουλές των άλλων μανάδων που αποθηλασαν όσο γίνεται καλύτερα, να ζήσει το μωράκι σου και να πάνε τα πράγματα όπως τα θέλεις,

 Να σκεφτείς ότι ακόμα κι αν κάνεις ένα διάλειμμα το γάλα θα ξανά έρθει. Μπορείς να κάνεις και επαναγαλακτισμό αν αλλάξεις γνώμη. !!

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω οτι 4 φορες θηλασα κ τις υπολοιπες πηρε μπιμπερο δεν ειναι το πρωτο μου παιδι...εγω το ερμηνευω σαν σουβλιες αλλοι σαν γυαλια στο στηθος το μονο που ξερω ειναι οτι ποναω πιο πολυ τωρα απο οτι πονεσα στη γεννα εεε αυτο δεν μου φαινεται κ πολυ νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα θηλασα απο το στηθος που πονουσα μετα απο δυο μερες αποχης(θηλαζα μονο απο το ενα και εδινα κ ξενο)αυτες τις 2 μερες εβγαζα λιγο με το χερι οταν με πονουσε που πετρωνε,τωρα το πρωι κατα τις 6 τον εβαλα απο εκει κ θηλασε 25 λεπτα ενω κατα την ωρα του θηλασμου δεν πονουσα οσο αλλες φορες τωρα μετα απο μια ωρα κ ενω εχω βαλει ζεστες κομπρεσες μηπως κ ανακουφιστω εχω παλι αυτες τις ενοχλησεις σαν σουβλιες αααα εχω παρει εννοειται κ παυσιπονο προληπτικα γιατι εχει φοβηθει το ματι μου!!!candida αν ητανε θα ηταν μονο απο το ενα στηθος επισης ο μικρος δεν εχει τπτ στο στομα του!!!απελπισια παλι πρωι πρωι πφφφφ βαρεθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πονουσα κ στα δυο κ η μικρη δ ειχε τπτ στο στομα της αλλα θεραπεια για καντιτα εκανα

Πρεπει να σε δει καποιος που ξερει απο θηλασμο.οι συμβουλοι θα σου πουν κ πως να αποθηλασεις ομαλα χωρις χαπι

Ακομη κ να αποθηλασεις αν εχεις μυκητιαση παντα θα υποβοσκει

Φυσικα κ δ ειναι νορμαλ αυτος ο πονος,αλλα δ σημαινει οτι η μονη λυση ειναι ο αποθηλασμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι οτι εδω που μενω δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να βοηθησει ο καθενας μου λεει το μακρυ κ το κοντο του εχω απελπιστει η μια λεει εισαι οκ ο αλλο λεει βαζε θηλαστρο να μην μενει γαλα η παραλλη κανε υπερηχο στηθους(το οποιο κ θα κανω την παρασκευη) δε ξερω τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπέρηχος στήθους σε στήθος θηλάζον δεν ξέρω αν έχει κανένα νόημα. Μπορείς να απευθυνθείς τηλεφωνικά στη LLL για βοήθεια, θα υπάρχει και στην περιοχή σου αλλά μπορείς να καλέσεις απευθείας Αθήνα, όπου σίγουρα θα βρεις πολύ μεγάλη εμπειρία από τις συμβούλους. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρε εστω τηλ σου εχω βαλει τις σελιδες με καποιον που να ειναι εστω κοντα.η αθηνα

Η παρε τηλ στην αλκυονη(το τηλ ειναι 10525) η στη φαιναρετη

https://www.fainareti.gr/el/epikoinwnia

Κ γω νομιζω ο υπερηχος δ θα ειναι ξεκαθαρος λογω θηλασμου

Να κανεις θηλαστρο αν θες να αποθηλασεις γτ;

Αν θες κανε ενα τεστ.ουτε θα σου κοστισει ουτε δυσκολο ειναι

Κανε πλυσεις με σοδονερο να δεις αν ανακουφιζεσαι

 

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα φραγμενο πορο πριν καιρο κ εκανα αυτο που διαβασα σε μια ομαδα τον εσπασα με βελονα αποστειρωμενη λετε απο εκει να δημιουργησα απο εκει κανενα προβλημα;;;θα σκασω!!!τωρα δυο μερες δεν τον εβαλα κ ειμαι οκ αν τον βαλω ομως μετα παλι τα ιδια!θα τηλεφωνησω εκει κ θα δω τι θα μου πουν,ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες και χρόνια πολλά!

 

θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα θέμα που μάλλον έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να βρω σαφείς απαντήσεις. Ουσιαστικά, έχω ένα μωράκι 6 μηνών και ήδη τρώει κρέμες (ρυζάλευρα κτλ) και φρουτόκρεμα. Από αύριο μας είπε η παιδίατρος αρχίζει και λαχανικά. Τον θηλάζω μόνο πριν τον ύπνο και μεταμεσονύχτια αν χρειαστει (που τις τελευταίες μέρες χρειάζεται καθώς ξυπνάει 2-3 φορές -μάλλον λόγω δοντιών, καθώς είχε περάσει ένα 15ήμερο που δεν ξύπναγε καθόλου).

Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να αποθηλάσω τελείως αλλά δυστυχώςδεν παίρνει καθόλου το μπιμπερό (έχω προσπαθήσει από 3 μηνών αλλά τίποτα) και όταν ξυπνάει το βράδυ, καθώς και πριν κοιμηθεί, θέλει μόνο στήθος.

Τι θα με συμβουλεύατε? πως θα κόψω τον θηλασμό? άραγε θα κοιμάται "σερί" αν το κάνω? Αν ξυπνήσει τι θα του δώσω αφού δεν παίρνει μπιμπερό? θέλω να αποθηλάσω καθώς δουλεύω 10ωρες την ημέρα και χρειάζεται να κάνω και κάποια επαγγελματικά ταξίδια πια και επιπλέον το μωρό έχει βγάλει δόντια και με πονάει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εβαζα σε μια κουπα μικρη νερο ενα κουτ.γλυκου μαγ.σοδα κ το εβαζα με δισκους ντεμακιγιαζ(αυτο ειχα κ με βολεψε)

1 hour ago, κουκίδα είπε:

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες και χρόνια πολλά!

 

θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα θέμα που μάλλον έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να βρω σαφείς απαντήσεις. Ουσιαστικά, έχω ένα μωράκι 6 μηνών και ήδη τρώει κρέμες (ρυζάλευρα κτλ) και φρουτόκρεμα. Από αύριο μας είπε η παιδίατρος αρχίζει και λαχανικά. Τον θηλάζω μόνο πριν τον ύπνο και μεταμεσονύχτια αν χρειαστει (που τις τελευταίες μέρες χρειάζεται καθώς ξυπνάει 2-3 φορές -μάλλον λόγω δοντιών, καθώς είχε περάσει ένα 15ήμερο που δεν ξύπναγε καθόλου).

Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να αποθηλάσω τελείως αλλά δυστυχώςδεν παίρνει καθόλου το μπιμπερό (έχω προσπαθήσει από 3 μηνών αλλά τίποτα) και όταν ξυπνάει το βράδυ, καθώς και πριν κοιμηθεί, θέλει μόνο στήθος.

Τι θα με συμβουλεύατε? πως θα κόψω τον θηλασμό? άραγε θα κοιμάται "σερί" αν το κάνω? Αν ξυπνήσει τι θα του δώσω αφού δεν παίρνει μπιμπερό? θέλω να αποθηλάσω καθώς δουλεύω 10ωρες την ημέρα και χρειάζεται να κάνω και κάποια επαγγελματικά ταξίδια πια και επιπλέον το μωρό έχει βγάλει δόντια και με πονάει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ετσι οπως τα γραφεις δ καταλαβα,το μωρο δ πινει γαλα ολη μερα;παρα μονο πριν κοιμηθει;κ οσο ξυπνησει το βραδυ;

Δ ειναι σιγουρο οτι αν αποθηλασεις θα κοιμαται σερι.υπαρχουν πολλοι λογοι που ξυπνανε τα μωρα το βραδυ.αν δ θηλαζεις θα δινεις μπουκαλι με ξενο,η νερο το καλοκαιρι,η τσαι καποιες μαμαδες(αν κ μονο ο παιδιατρος θα σου πει αν χρειαζεται να δωσεις) η πιπιλα.

Εφοσον γραφεις οτι δουλευεις 10ωρες κ ταξιδια δ θα μπω στη διαδικασια να σου πω για αντλησεις κ συνεχιση θηλασμου.ετσι κ αλλιως δ εχω εμπειρια απο κτ τετοιο

Αλλα να μην σε δαγκωνει το μωρο οσο θηλαζει σιγουρα μπορεις να το σταματησεις.καθε φορα που θα το κανει θα το βγαζεις απο το στηθος απλα,θα του λες μη,κ θα το ξαναβαζεις.θα το κανεις μεχρι να το σταματησει

Οσο για να δεχτει το μπιμπερο συνηθως χρειαζονται πολλες προσπαθειες.ισως με διαφορετικο γαλα.η διαφορετικο μπουκαλι η θηλη.κ καλυτερα θα ηταν να μην το δωσεις εσυ αλλα καποιος αλλος ενω εσυ λειπεις απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, κουκίδα είπε:

καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες και χρόνια πολλά!

 

θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα θέμα που μάλλον έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να βρω σαφείς απαντήσεις. Ουσιαστικά, έχω ένα μωράκι 6 μηνών και ήδη τρώει κρέμες (ρυζάλευρα κτλ) και φρουτόκρεμα. Από αύριο μας είπε η παιδίατρος αρχίζει και λαχανικά. Τον θηλάζω μόνο πριν τον ύπνο και μεταμεσονύχτια αν χρειαστει (που τις τελευταίες μέρες χρειάζεται καθώς ξυπνάει 2-3 φορές -μάλλον λόγω δοντιών, καθώς είχε περάσει ένα 15ήμερο που δεν ξύπναγε καθόλου).

Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να αποθηλάσω τελείως αλλά δυστυχώςδεν παίρνει καθόλου το μπιμπερό (έχω προσπαθήσει από 3 μηνών αλλά τίποτα) και όταν ξυπνάει το βράδυ, καθώς και πριν κοιμηθεί, θέλει μόνο στήθος.

Τι θα με συμβουλεύατε? πως θα κόψω τον θηλασμό? άραγε θα κοιμάται "σερί" αν το κάνω? Αν ξυπνήσει τι θα του δώσω αφού δεν παίρνει μπιμπερό? θέλω να αποθηλάσω καθώς δουλεύω 10ωρες την ημέρα και χρειάζεται να κάνω και κάποια επαγγελματικά ταξίδια πια και επιπλέον το μωρό έχει βγάλει δόντια και με πονάει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συγγνώμη, αλλά αν δεν παίρνει μπιμπερό, και θηλάζει μόνο πριν τον ύπνο, πώς παίρνει το γάλα που χρειάζεται;;; Σε αυτή την ηλικία σχεδόν το σύνολο της διατροφής του θα έπρεπε να είναι γάλα. Θα πρέπει να επιμείνετε, με διαφορετικές θηλές, διαφορετικά γάλατα, ποτηράκι και στην ανάγκη σύριγγα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vicky86 said:

Αν θυμαμαι καλα εβαζα σε μια κουπα μικρη νερο ενα κουτ.γλυκου μαγ.σοδα κ το εβαζα με δισκους ντεμακιγιαζ(αυτο ειχα κ με βολεψε)

Ετσι οπως τα γραφεις δ καταλαβα,το μωρο δ πινει γαλα ολη μερα;παρα μονο πριν κοιμηθει;κ οσο ξυπνησει το βραδυ;

Δ ειναι σιγουρο οτι αν αποθηλασεις θα κοιμαται σερι.υπαρχουν πολλοι λογοι που ξυπνανε τα μωρα το βραδυ.αν δ θηλαζεις θα δινεις μπουκαλι με ξενο,η νερο το καλοκαιρι,η τσαι καποιες μαμαδες(αν κ μονο ο παιδιατρος θα σου πει αν χρειαζεται να δωσεις) η πιπιλα.

Εφοσον γραφεις οτι δουλευεις 10ωρες κ ταξιδια δ θα μπω στη διαδικασια να σου πω για αντλησεις κ συνεχιση θηλασμου.ετσι κ αλλιως δ εχω εμπειρια απο κτ τετοιο

Αλλα να μην σε δαγκωνει το μωρο οσο θηλαζει σιγουρα μπορεις να το σταματησεις.καθε φορα που θα το κανει θα το βγαζεις απο το στηθος απλα,θα του λες μη,κ θα το ξαναβαζεις.θα το κανεις μεχρι να το σταματησει

Οσο για να δεχτει το μπιμπερο συνηθως χρειαζονται πολλες προσπαθειες.ισως με διαφορετικο γαλα.η διαφορετικο μπουκαλι η θηλη.κ καλυτερα θα ηταν να μην το δωσεις εσυ αλλα καποιος αλλος ενω εσυ λειπεις απο το σπιτι

Ευχαριστώ για την απάντηση vicky86. Ίσως δεν τα έγραψα καλά. Το μωρό πράγματι δεν πίνει καθόλου γάλα οσο λείπω στην δουλεια αφου δεν παιρνει μπιμπερο, αλλά παίρνει το γάλα από τις κρέμες.  Του βάζουμε είτε δικό μου που έχω αντλήσει ειτε ξένο ειτε αυτο που έχουν μεσα οι ιδιες οι κρέμες. Αναγκαστήκαμε να το κάνουμε έτσι λόγω δουλειας μου. Πλέον όμως δεν έχει κ νόημα η αντληση αφου και να το βγάλο το γαλα δεν το πινει με μπιμπερο. Μόνο στην κρέμα το βάζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , κουκίδα είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση vicky86. Ίσως δεν τα έγραψα καλά. Το μωρό πράγματι δεν πίνει καθόλου γάλα οσο λείπω στην δουλεια αφου δεν παιρνει μπιμπερο, αλλά παίρνει το γάλα από τις κρέμες.  Του βάζουμε είτε δικό μου που έχω αντλήσει ειτε ξένο ειτε αυτο που έχουν μεσα οι ιδιες οι κρέμες. Αναγκαστήκαμε να το κάνουμε έτσι λόγω δουλειας μου. Πλέον όμως δεν έχει κ νόημα η αντληση αφου και να το βγάλο το γαλα δεν το πινει με μπιμπερο. Μόνο στην κρέμα το βάζουμε. 

Πρέπει να μιλήσεις άμεσα με έναν παιδίατρο. Δεν κάνει καθόλου καλό στο μωρό σου όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, κουκίδα είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση vicky86. Ίσως δεν τα έγραψα καλά. Το μωρό πράγματι δεν πίνει καθόλου γάλα οσο λείπω στην δουλεια αφου δεν παιρνει μπιμπερο, αλλά παίρνει το γάλα από τις κρέμες.  Του βάζουμε είτε δικό μου που έχω αντλήσει ειτε ξένο ειτε αυτο που έχουν μεσα οι ιδιες οι κρέμες. Αναγκαστήκαμε να το κάνουμε έτσι λόγω δουλειας μου. Πλέον όμως δεν έχει κ νόημα η αντληση αφου και να το βγάλο το γαλα δεν το πινει με μπιμπερο. Μόνο στην κρέμα το βάζουμε. 

Σας έχει πει ο παιδίατρος να εφαρμοσετε αυτή την τακτικη; Γιατί μου φαίνεται πολύ περιεργο ένα 6μηνιτικο μωρό να μην πίνει γάλα. Και πόσες κρέμες τρώει την ημερα κ σε τι ποσότητα; Κανονικά στην ηλικία που είστε πρέπει να τρώει ένα γεύμα στερεων κ τα υπόλοιπα γάλα. Νεράκι δεν του δίνετε; Πως το πίνει; Δεν μπορεί να πιει με τον ίδιο τρόπο και το γάλα που αντλείς ή το ξένο;

 

Εφόσον λείπεις κ θηλάζεις μόνο τόσες λίγες φορές τι σε πειράζει να διατηρήσεις το θηλασμό, θα σου είναι κ πιο εύκολο να το ξανακοιμησεις στα νυχτερινά ξυπνήματα απτό να το κουνας μέχρι να κοιμηθεί, αφού δε δέχεται κ μπιμπερο. Το ζητουμενο είναι να βρεις ένα τρόπο να πίνει το γάλα όταν απουσιαζεις.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sophibabu είπε:

Βαζω ποση σοδα σε ποσο νερο;και πως κανω τις πλυσεις με αποστειρωμενη γαζα;με πετσετα;

 

Τωρα ειδα το θεμα, δεν ξερω αν ειναι καθυστερημενη η απαντηση μου ή αν θα σε βοηθησει...

Ειχα κι εγω μυκητιαση, στη μια θηλη...κι ομως, ειχε διαφορετικη ανατομια απο την αλλη, αν αντλεις μπορει να καταλαβαινεις τι λεω.

Ειχα δοκιμασει τα παντα...με τη συμβουλη της συμβουλου -παιδιατρου. Ξεκινησαμε με daktarin,και μια αλλη γενικα για βακτηρια- δεν εκανε τπτ-συνεχισα με nystamycin.που το εκανε υποφερτο. Εκανα και πλυσεις με σοδονερο (σε ενα φλυτζανι 1-2 κουταλακια και το χρησιμοποιουσα ολη μερα), δε νομιζω να με βοηθησε. Εβαζα και γιαουρτι...ζωντανο εννοειται. Ηταν ανακουφιστικο τουλαχιστον. Τελικα, θεραπευτηκα μετα απο μιας εβδομαδας αντιβιωση που πηρα για αλλο λογο. Οπως και να χει, προσπαθησε να βρεις μια λυση, γιατι δεν παλευεται αυτος ο πονος, ακομη κι αν αποθηλασεις να θυμασαι οτι το πρασπαθησες.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xarouli είπε:

 

Τωρα ειδα το θεμα, δεν ξερω αν ειναι καθυστερημενη η απαντηση μου ή αν θα σε βοηθησει...

Ειχα κι εγω μυκητιαση, στη μια θηλη...κι ομως, ειχε διαφορετικη ανατομια απο την αλλη, αν αντλεις μπορει να καταλαβαινεις τι λεω.

Ειχα δοκιμασει τα παντα...με τη συμβουλη της συμβουλου -παιδιατρου. Ξεκινησαμε με daktarin,και μια αλλη γενικα για βακτηρια- δεν εκανε τπτ-συνεχισα με nystamycin.που το εκανε υποφερτο. Εκανα και πλυσεις με σοδονερο (σε ενα φλυτζανι 1-2 κουταλακια και το χρησιμοποιουσα ολη μερα), δε νομιζω να με βοηθησε. Εβαζα και γιαουρτι...ζωντανο εννοειται. Ηταν ανακουφιστικο τουλαχιστον. Τελικα, θεραπευτηκα μετα απο μιας εβδομαδας αντιβιωση που πηρα για αλλο λογο. Οπως και να χει, προσπαθησε να βρεις μια λυση, γιατι δεν παλευεται αυτος ο πονος, ακομη κι αν αποθηλασεις να θυμασαι οτι το πρασπαθησες.

 

Aν έχεις μύκητες και βάλεις από πάνω αντιβίωση, θα γίνει το πρόβλημα 1000 φορές χειρότερο, αρά αφού θεραπεύτηκες με αντιβίωση ήταν μικρόβιο και όχι μύκητες.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lenia16 said:

Σας έχει πει ο παιδίατρος να εφαρμοσετε αυτή την τακτικη; Γιατί μου φαίνεται πολύ περιεργο ένα 6μηνιτικο μωρό να μην πίνει γάλα. Και πόσες κρέμες τρώει την ημερα κ σε τι ποσότητα; Κανονικά στην ηλικία που είστε πρέπει να τρώει ένα γεύμα στερεων κ τα υπόλοιπα γάλα. Νεράκι δεν του δίνετε; Πως το πίνει; Δεν μπορεί να πιει με τον ίδιο τρόπο και το γάλα που αντλείς ή το ξένο;

 

Εφόσον λείπεις κ θηλάζεις μόνο τόσες λίγες φορές τι σε πειράζει να διατηρήσεις το θηλασμό, θα σου είναι κ πιο εύκολο να το ξανακοιμησεις στα νυχτερινά ξυπνήματα απτό να το κουνας μέχρι να κοιμηθεί, αφού δε δέχεται κ μπιμπερο. Το ζητουμενο είναι να βρεις ένα τρόπο να πίνει το γάλα όταν απουσιαζεις.

Κι όμως κορίτσια η παιδίατρος μας συνέστησε αυτή την τακτική. Να παίρνει δηλαδή το απαραίτητο γάλα από τις κρέμες και να πίνει από εμένα μόνο το βράδυ μέχρι να αποθηλάσει τελείως. Η πλάκα δεν είναι ότι το μωρό ανταπεξέρχεται τέλεια με αυτό τον τρόπο. Είναι χαρούμενος, παίρνει κανονικά βάρος κτλ, απλά μόνο εγώ ανησυχώ λίγο με το θέμα του θηλασμού. Και ειδικά μήπως είναι προτιμότερο να τον κόψω τώρα γιατί λένε ότι αν μεγαλώσουν πολύ δεν τον κόβουν εύκολα. Χτές ήρθε η παιδίατρος για τα εμβόλιά του και ξανασυζητήσαμε το θέμα και μου είπε ότι μετά τους 6 μήνες τα συστατικά του γάλακτος μπορεί να τα παίρνει και από άλλες πηγές, εφόσον έχουν μπει οι στέρεες. Το επιβεβαίωσα δε και με άλλους 2 παιδιάτρους.

12 hours ago, Lenia16 said:

Σας έχει πει ο παιδίατρος να εφαρμοσετε αυτή την τακτικη; Γιατί μου φαίνεται πολύ περιεργο ένα 6μηνιτικο μωρό να μην πίνει γάλα. Και πόσες κρέμες τρώει την ημερα κ σε τι ποσότητα; Κανονικά στην ηλικία που είστε πρέπει να τρώει ένα γεύμα στερεων κ τα υπόλοιπα γάλα. Νεράκι δεν του δίνετε; Πως το πίνει; Δεν μπορεί να πιει με τον ίδιο τρόπο και το γάλα που αντλείς ή το ξένο;

 

Εφόσον λείπεις κ θηλάζεις μόνο τόσες λίγες φορές τι σε πειράζει να διατηρήσεις το θηλασμό, θα σου είναι κ πιο εύκολο να το ξανακοιμησεις στα νυχτερινά ξυπνήματα απτό να το κουνας μέχρι να κοιμηθεί, αφού δε δέχεται κ μπιμπερο. Το ζητουμενο είναι να βρεις ένα τρόπο να πίνει το γάλα όταν απουσιαζεις.

σε συνέχεια του προηγούμενου σχολίου μου, ο μικρός το νερό το πίνει κανονικά από ποτηράκι (είτε αυτό με το στόμιο είτε κανονικό ποτήρι) από το οποίο μπορεί να πιει και λίγο γάλα. απλά το βράδυ που ξυπνάει θέλει στήθος. δεν κάθεται να πιει γάλα από το ποτηράκι γιατί το έχει σαν παιχνίδι πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου ακουγεται παρα πολυ περιεργη η διατροφη σας

Ενα μωρο 6μηνων πρεπει να πινει γαλα,ειτε θηλαζει,ειτε μητρικο απο αντληση ειτε ξενο.η θα βγαζεις κ θα του δινουν,χρειαζεται δοκιμες σε μπιμπερο κ θηλες(δοκιμασε μπιμπερο της αβεντ,της μεντελα η το μουμιτζουμι).η θα πινει ξενο.κ κει θελει δοκιμες οπως κ στη μαρκα.δοκιμασε κ απο εκπαιδευτικα ποτηρακια,ακομη κ με καλαμακια σιλικονης.το μπιμπερο θα το δινει αλλος,οχι εσυ.οταν θα λειπεις

Λογικα αν δ θηλαζεις κ δ αντλεις,θα μειωθει κ η παραγωγη σου,το βραδυ θα θηλαζεις λιγο κ μετα μπουκαλι,εφοσον το εχει παρει τη μερα.σιγα σιγα δ θα ζηταει

Δλδ πρεπει να πινει αλλο γαλα για να αππθηλασεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...