Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τον αποθηλασμό.

Έχω μία κόρη 3,5 χρονών και έχει μάθει να κοιμάται με το στήθος.

Είναι ο μόνος τρόπος που ξέρει για να κοιμάται.

Εγώ εργάζομαι και τις ώρες που λέίπω και δε βρίσκεται στον παιδικό σταθμό, την κρατάει είτε ο άντρας μου ή τα πεθερικά μου.

Όταν λέίπω και νυστάζει, είναι πολύ αναστατωμένη και δεν κοιμάται εύκολα.

Συνέχεια ζητάει τη μαμά ή το στήθος.

Αυτό συμβαίνει ΠΑΝΤΑ είτε πριν κοιμηθεί είτε εφόσον ξυπνήσει και για λίγη ώρα.

Επίσης, ξυπνάει τη νύχτα και ζητάει να ξανακοιμηθεί πάλι με στήθος.

Αυτή η κατάσταση έχει κάνει όλους πολύ στενοχωρημένους γιατί η μικρή δείχνει πολύ αναστατωμένη και εξαρτημένη από εμένα.

Πώς μπορώ να την βοηθήσω να αποθηλάσει, ώστε να γίνει πιο ανεξάρτητη;

 

Έχω ήδη προσπαθήσει με τη μέθοδο Δεν προσφέρω - Δεν αρνούμαι, αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει τίποτα.

Επίσης, της έχω μιλήσει, αλλά είναι ανένδοτη: κλαίει και ζητάει το στήθος για να κοιμηθεί.

 

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, αντιμετωπίζουμε και πρόβλημα με τα δόντια της και 2 παιδοδοντίατροι που είδαμε ρίχνουν μεγάλο βάρος στο νυχτερινό θηλασμό.

Οπότε θέλω να σταματήσω το θηλασμό άμεσα, ώστε να σταματήσει όσο γίνεται το κακό με τα δόντια της.

 

Σας παρακαλώ μπορείτε να βοηθήσετε;

boa249pp___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το έχεις σκεφτεί ε;

 

Εγώ το σκέφτομαι ότι δεν θέλω να είναι και πολύ μεγάλο το παιδί όταν σταματήσω...Από την άλλη με έχουν φάει όλοι μα όλοι πότε θα σταματήσω και πότε θα σταματήσω...

Α καλα κι εμενα με πρήζουν ολοι για το ποτε θα σταματήσω αλλα απο την μια μπαίνει και απο την άλλη βγαίνει...δεν με νοιάζει τι λενε και αυτο που θα ηθελα ειναι να ηταν έτοιμο το παιδι για να το κάνουμε...και ακόμα δεν ειναι...

Κανει ΚΑΤΙ χαρές οταν προκιτε να θηλασει!!! Σφιχτες αγκαλιές,φιλία,φωνάζει Μαμ μαμ μαμ,με λιώνει στην κυριολεξία!!!! Το απολαμβάνουμε πολυ και οι δυο και δεν θα αφήσω κανένας να μας το χαλάσει αυτο!!! Εξάλλου η φύση μας αυτη ειναι ...αλλιώς δεν θα λεγομασταν θηλαστικά ;; Ετσι το βλεπω..

 

 

 

Μην ακούς κανέναν,η καθε μανούλα ξερει καλυτερα τι ειναι καλο για το παιδι της..Αν νιώθεις εσυ φυσικα οτι θα ήθελες να σταματήσεις τότε να το κάνεις και οχι επειδή στο λενε οι άλλοι...Αυτοί μεγάλωσαν τα παιδια τους οπως ήθελαν...η σειρά μας τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τον αποθηλασμό.

Έχω μία κόρη 3,5 χρονών και έχει μάθει να κοιμάται με το στήθος.

Είναι ο μόνος τρόπος που ξέρει για να κοιμάται.

Εγώ εργάζομαι και τις ώρες που λέίπω και δε βρίσκεται στον παιδικό σταθμό, την κρατάει είτε ο άντρας μου ή τα πεθερικά μου.

Όταν λέίπω και νυστάζει, είναι πολύ αναστατωμένη και δεν κοιμάται εύκολα.

Συνέχεια ζητάει τη μαμά ή το στήθος.

Αυτό συμβαίνει ΠΑΝΤΑ είτε πριν κοιμηθεί είτε εφόσον ξυπνήσει και για λίγη ώρα.

Επίσης, ξυπνάει τη νύχτα και ζητάει να ξανακοιμηθεί πάλι με στήθος.

Αυτή η κατάσταση έχει κάνει όλους πολύ στενοχωρημένους γιατί η μικρή δείχνει πολύ αναστατωμένη και εξαρτημένη από εμένα.

Πώς μπορώ να την βοηθήσω να αποθηλάσει, ώστε να γίνει πιο ανεξάρτητη;

 

Έχω ήδη προσπαθήσει με τη μέθοδο Δεν προσφέρω - Δεν αρνούμαι, αλλά δυστυχώς δεν έχει γίνει τίποτα.

Επίσης, της έχω μιλήσει, αλλά είναι ανένδοτη: κλαίει και ζητάει το στήθος για να κοιμηθεί.

 

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, αντιμετωπίζουμε και πρόβλημα με τα δόντια της και 2 παιδοδοντίατροι που είδαμε ρίχνουν μεγάλο βάρος στο νυχτερινό θηλασμό.

Οπότε θέλω να σταματήσω το θηλασμό άμεσα, ώστε να σταματήσει όσο γίνεται το κακό με τα δόντια της.

 

Σας παρακαλώ μπορείτε να βοηθήσετε;

 

 

Ο νυχτερινος θηλασμος ειναι προβλημα οταν έχουν γίνει ολα τα απαραιτητα βήματα για την προστασία των δοντιών. Δηλαδή τουλαχιστον 2 φορες την ημερα βούρτσισμα με οδοντοκρεμα φθοριου, κόψιμο γλυκών, περιορισμός τροφών που κολλούν στα δόντια κτλ.

Αν έχουν γίνει ολα αυτα τοτε θα μπορούσες ακομα και να σκουπίζεις τα δόντια της την ωρα που κοιμάται με μια γαζουλα μετα το θηλασμο.

Αυτα δεν στα λέω για να μην αποθηλασεις, απλα για τα δόντια μεχρι να αποθηλασεις.

 

Δυστυχώς για τον αποθηλασμό σας δεν έχω να προτείνω κατι πολυ αποτελεσματικό γιατι πιστεύω οτι θα τα έχεις δοκιμάσει σχεδον ολα. Παραμύθια, νανουρίσματα (υπάρχουν κατι ωραία cd απο putumayo με νανουρίσματα), λίκνισμα ή κούνημα (πχ κούνια οροφής), τηλεοραση στην χειρότερη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα δοντάκια της από 2 χρονών σχεδόν τα πλένουμε καθημερινά 2 φορές τη μέρα. Επίσης, έχουμε κάνει μέχρι στιγμής 3 φορές φθορίωση για έξτρα προστασία, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε πετύχει και πολλά. Η κατάσταση συνεχώς επιδεινώνεται, οπότε ελπίζω αν σταματήσει ο νυχτερινός θηλασμός να δούμε λίγο επιβράδυνση της ήδη άσχημης κατάστασης.

 

Κατά τα άλλα, έχουμε δοκιμάσει τα πάντα για το βράδυ, αλλά φαίνεται πολύ αρνητική να δεχτεί έστω και να προσπαθήσει. Για αυτό έγραψα εδώ για να γράψουν κι άλλες μανούλες τις εμπειρίες τους μήπως βρω καμία καλή ιδέα για να το καταφέρουμε.

boa249pp___.png
Link to comment
Share on other sites

Μελινα με συγκινήσεις παρα πολυ!!! Εμεις ήμαστε ακόμα 13 μηνων και δεν εχω καν σκεφτεί ακόμα την διαδικασία..παρόλα αυτα παρακολουθώ το θέμα για να είμαι έτοιμη οταν έρθει η ωρα! Συγχαρητήρια και πάλι!!! Μεγαλωσατεεεε!!!

 

 

Alexia σ ' ευχαριστώ πολύ ! σαν κ σένα ήμουν κ εγώ...προετοιμαζόμουν από τον χρόνο κ έπειτα για όταν θα έρθει η ώρα...χαίρομαι πολύ για τον τρόπο που βλέπεις το όλο θέμα σε σχέση με τα όσα σου λένε.. Εμπιστεύεσαι αυτά που νιώθεις και την σχέση σου με το παιδί σου. Μπράβο!! Δεν είναι πάντα εύκολο!

 

Ti ωραία που τα λες...Πολύ γλυκά! Μπράβο σου!

Δεν ξέρω όμως αν ήταν πιο εύκολο που ήταν μεγάλο το παιδί και πιο εύκολο να συνεννοηθείς...Εμένα που θα είναι 15 περίπου όταν σκέφτομαι να ξεκινήσω θα καταλαβαίνει όλα αυτά;

 

 

mamymamy δεν ξέρω κ εγώ αν θα είναι πιο δύσκολο από άποψη ηλικίας..αυτό που πιστεύω είναι ότι παίζει καθοριστικό ρόλο η δική μας ψυχολογία. Χρειάζεται να είναι καθαρά δική μας απόφαση και όχι να έχουμε επηρεαστεί από οτιδήποτε άλλο. Εγώ άργησα να ξεκαθαρίσω τι ίσχυε μέσα μου και περίμενα ώσπου να είμαι σίγουρη για όσα νιώθω και για τον λόγο που θέλω να αποθηλάσω.

 

Σε αυτούς που σε έχουν φάει για το πότε να σταματήσεις (αν κ είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα κ δεν έχεις να λογοδοτήσεις σε κανέναν)μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα αποσπάσματα περί θηλασμού από την αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία)

 

Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child.185

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.

 

δες εδώ τον αριθμό 10. http://pediatrics.aappublications.org/content/115/2/496.full

 

Αν επιτρέπεται κορίτσια γιατί σας λένε ότι θα πρέπει να σταματήσετε;;

 

Ευτυχώς δεν μου το είπε ποτέ κανένας! Αλλά είχα προετοιμαστεί ότι μπορεί να συμβεί με τόσες περιπτώσεις που είχα διαβάσει εδώ...:-D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς τα δοντάκια της από 2 χρονών σχεδόν τα πλένουμε καθημερινά 2 φορές τη μέρα. Επίσης, έχουμε κάνει μέχρι στιγμής 3 φορές φθορίωση για έξτρα προστασία, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε πετύχει και πολλά. Η κατάσταση συνεχώς επιδεινώνεται, οπότε ελπίζω αν σταματήσει ο νυχτερινός θηλασμός να δούμε λίγο επιβράδυνση της ήδη άσχημης κατάστασης.

 

Κατά τα άλλα, έχουμε δοκιμάσει τα πάντα για το βράδυ, αλλά φαίνεται πολύ αρνητική να δεχτεί έστω και να προσπαθήσει. Για αυτό έγραψα εδώ για να γράψουν κι άλλες μανούλες τις εμπειρίες τους μήπως βρω καμία καλή ιδέα για να το καταφέρουμε.

 

Η διατροφή της πως ειναι; Τρωει πολλα άλευρα ή γλυκα; Θα μπορούσες μετα απο κάθε γευμα να της τα βουρτσιζεις χωρις οδοντοκρεμα για να βγάλεις αυτα που έχουν κολλήσει στα δόντια. Ποια οδοντοκρεμα έχετε;

 

Της εχεις εξηγήσει την κατάσταση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω, ενάμιση μήνα από όταν έλεγα ότι μας μένει ο βραδινός και μεταμεσονύκτιος θηλασμός και δεν ξέρω πώς να τον κόψω, για να πω ότι μάλλον αποθηλάσαμε τελικά! Νωρίτερα και πιο ήπια από ό,τι περίμενα, έχουμε τώρα μια βδομάδα που αποκοιμιέται αγκαλιά, χωρίς να ζητάει να θηλάσει :-D.

 

Αρχικά παρατήρησα ότι ενώ στην ουσία πιπιλάει μες στο βράδυ, δεν πίνει πολύ. Οπότε δοκίμασα μες στην νύχτα να τον νανουρίσω αγκαλιά αντί για να τον θηλάσω και το δέχτηκε. Αυτό ήταν το πιο αποφασιστικό βήμα. Όποτε μετά από κανά-δυο βδομάδες που είχε μείνει μόνο ο βραδινός θηλασμός για να αποκοιμηθεί, και το γάλα πρέπει να είχε μειωθεί ακόμα περισσότερο, δοκίμασα αφού θηλάζει για κανά 10λεπτο και έχει νανουριστεί αρκετα, να τον παίρνω αγκαλιά και να του τραγουδάω για να κοιμηθεί τελείως..το δέχτηκε και αυτό. Και τέλος πριν μια βδομάδα, μια μέρα που νύσταζε πολύ, τον πήρα κατευθείαν αγκαλιά και του τραγούδαγα στο σκοτάδι και δεν αντιστάθηκε (ενώ σε παλιότερες προσπάθειες γκρίνιαζε και μου έδειχνε το κρεβάτι που θηλάζουμε). Αυτό ήταν! Από τότε τον αποκοιμίζω αγκαλιά.

 

Βέβαια μου έχει φύγει η μέση προς το παρόν με το νανούρισμα αγκαλιά :rolleyes:αλλά χαλάλι.. σκοπεύω σε λίγες βδομάδες που θα έχει ξεχάσει τελείως τον θηλασμό να δοκιμάσω να ξαπλώνουμε στο κρεβάτι να διαβάζουμε παραμύθια..θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω έναν γιό 21 μηνών και χρειάζομαι ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ βοήθεια για το εξής: Ο γιός μου θήλαζε αποκλειστικά από μωρό και τώρα παρόλο που τρώει όλα τα γεύματά του κανονικά, θέλει ακόμα το στήθος, όχι τόσο για να πιεί γάλα, αλλά σαν πιπίλα. Έρχεται λοιπόν στο στήθος ότι ώρα νά'ναι (πριν κοιμηθεί, όταν ξυπνήσει, όταν κλαίει, ακόμα και ενώ παίζει μπορεί να έρθει να πιπιλήσει για δευτερόλεπτα και μετά να ξανα-φύγει). Τον ηρεμεί αφάνταστα αυτό!!!

Μέχρι τώρα δεν του το έχω αρνηθεί ποτέ...ΟΜΩΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ....δεν θέλω άλλο..!!!

Πως θα καταφέρω να του κόψω αυτή την εξάρτηση; Το πράγμα το κάνει ακόμα δυσκολότερο το γεγονός ότι κοιμόμαστε και μαζί...και έχει μάθει να "πιπιλάει" αρκετές φορές και κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Επίσης κάτι που πρέπει να αλλάξει...θέλω πιά να πάει στο δωμάτιό του.

Πως θα γίνει αυτό όμως σε συνάρτηση με τον αποθηλασμό;

Ταυτόχρονα, τον πάω στο δωμάτιό του και κόβω και το στήθος;

Ή κάπως αλλιώς, ώστε να μην του έρθει πολύ;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mami,

λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα βήματα για ήπιο αποθηλασμό είναι να κόβεις σταδιακά γεύματα θηλασμού, φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να γίνει με τα πιπιλίσματα. Λέω φαντάζομαι, γιατί εμείς δεν το είχαμε αυτό, δεν του το έδειξα ποτέ, ούτε όταν χτύπαγε, και όταν μετά το χρόνο έβλεπα ότι αφού ήπιε και χόρτασε αρχίζει να πιπιλάει προσπαθούσα να αποτραβηχτώ κατά το δυνατόν συντομότερα. Το ίδο και το βράδυ.

Οπότε θα σου πρότεινα για την μέρα να αποφεύγεις όσο γίνεται τα πιπιλίσματα..άμα έρθει για πιπίλισμα και του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο το δέχεται?

Για το βράδυ μπορείς να τον πας στο δωμάτιο του, δεν χρειάζεται να του κόψεις και τον θηλασμό ταυτόχρονα. Απλώς στην αρχή θα έχει αρκετή κούραση γιατί θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι κάθε φορά που ξυπνάει. Με τον καιρό, αναγκαστικά αφού δεν είσαι δίπλα δεν θα ζητάει κάθε 3 και λίγο πιπίλισμα. Δες πώς θα δεχτεί την αλλαγή κρεβατιού και προχωράς ανάλογα με την ετοιμότητα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mami,

λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα βήματα για ήπιο αποθηλασμό είναι να κόβεις σταδιακά γεύματα θηλασμού, φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να γίνει με τα πιπιλίσματα. Λέω φαντάζομαι, γιατί εμείς δεν το είχαμε αυτό, δεν του το έδειξα ποτέ, ούτε όταν χτύπαγε, και όταν μετά το χρόνο έβλεπα ότι αφού ήπιε και χόρτασε αρχίζει να πιπιλάει προσπαθούσα να αποτραβηχτώ κατά το δυνατόν συντομότερα. Το ίδο και το βράδυ.

Οπότε θα σου πρότεινα για την μέρα να αποφεύγεις όσο γίνεται τα πιπιλίσματα..άμα έρθει για πιπίλισμα και του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο το δέχεται?

Για το βράδυ μπορείς να τον πας στο δωμάτιο του, δεν χρειάζεται να του κόψεις και τον θηλασμό ταυτόχρονα. Απλώς στην αρχή θα έχει αρκετή κούραση γιατί θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι κάθε φορά που ξυπνάει. Με τον καιρό, αναγκαστικά αφού δεν είσαι δίπλα δεν θα ζητάει κάθε 3 και λίγο πιπίλισμα. Δες πώς θα δεχτεί την αλλαγή κρεβατιού και προχωράς ανάλογα με την ετοιμότητα του παιδιού.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι όντως πιό εύκολο.

9 στις 10 φορές μπορώ να του αποσπάσω την προσοχή με κάτι άλλο -> θα το βάλω λοιπόν σε εφαρμογή αυτό από σήμερα κιόλας.

Τώρα το βράδυ ΝΑΙ, είναι δύσκολο.

Αν τον πάω στο δωμάτιό του και συνεχίζει με το ρυθμό που το κάνει τώρα τα βράδυα...κάηκα!!! Υπάρχουν βράδυα που το κάνει ανά 10' για 1-2 ώρες.!!!

Να δοκιμάσω να τον πάω στο δωμάτιό του, ελπίζοντας ότι θα το αραιώσει μόνος του;

Είναι μία ιδέα κι αυτή!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι όντως πιό εύκολο.

9 στις 10 φορές μπορώ να του αποσπάσω την προσοχή με κάτι άλλο -> θα το βάλω λοιπόν σε εφαρμογή αυτό από σήμερα κιόλας.

Τώρα το βράδυ ΝΑΙ, είναι δύσκολο.

Αν τον πάω στο δωμάτιό του και συνεχίζει με το ρυθμό που το κάνει τώρα τα βράδυα...κάηκα!!! Υπάρχουν βράδυα που το κάνει ανά 10' για 1-2 ώρες.!!!

Να δοκιμάσω να τον πάω στο δωμάτιό του, ελπίζοντας ότι θα το αραιώσει μόνος του;

Είναι μία ιδέα κι αυτή!!!

Εγω στην θέση σου θα εβαζα σε προτεραιότητα να παει στο δωμάτιο του και σταδιακά θα εκοβα και τα πιπιλισματα το βράδυ.Καταλαβαινει τα πάντα πλέον και πιστευω θα μπορέσεις να τον ξανάβαλεις για υπνο με άλλον τροπο.Ο υπνος ειναι το βασικό! Τωρα μέσα στην ημερα θα το καθυστερούσα λιγο ακόμα για να μην του έρθουν μαζεμένες οι αλλαγές...Ασε που κι εσυ πιο ξεκουράστη θα τα δεις πιο χαλαρά ολα πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τώρα το βράδυ ΝΑΙ, είναι δύσκολο.

Αν τον πάω στο δωμάτιό του και συνεχίζει με το ρυθμό που το κάνει τώρα τα βράδυα...κάηκα!!! Υπάρχουν βράδυα που το κάνει ανά 10' για 1-2 ώρες.!!!

Να δοκιμάσω να τον πάω στο δωμάτιό του, ελπίζοντας ότι θα το αραιώσει μόνος του;

Είναι μία ιδέα κι αυτή!!!

Ααααααχ , το βράδυ είναι πάντα πιο δύσκολο ;). Ναι αυτό εννοούσα, αν πάει στο δωμάτιο του ίσως δεν σε ψάχνει τόσο συχνά, το ότι θα σε ψάχνει είναι σίγουρο..όμως ανά 10 λεπτά?? Έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις την πλάτη στο κρεβάτι όταν το κάνει αυτό, ώστε να σε ακουμπάει αλλά να μην πιπιλάει καθε λίγο και λιγάκι? Το έκανα και αυτό, βέβαια σε λίγο μικρότερη ηλικία. Επίσης είχα διαβάσει μια άλλη τεχνική στο "No cry sleep solution" αλλά δεν είχε χρειαστεί να την εφαρμόσω: όταν πάει να πιπιλίσει να γυρίζεις ελαφρώς ανάσκελα ώστε να μην τον βολεύει να πιπιλάει επειδή θα πρέπει να ανασηκωθεί. Γενικά το σκεπτικό είναι πλέον να μην είναι εύκαιρο το στήθος ανά πάσα στιγμή, να υπάρχουν χρονικοί και τοπικοί περιορισμοί. Βέβαια όλα αυτά ανάλογα με το πώς ανταποκρίνεται το παιδί, αν ωρύεται δεν είναι έτοιμο για περιορισμούς, αν και νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία μπορεί να περιοριστεί αυτό που περιγράφεις. Εγώ κσμιά φορά δυσανασχετούσα ηχηρά, έκανα "τσ" μέσα στη νύχτα αν ξυπνούσε πολλές φορές, ακόμα κι αυτό του έδινε να καταλάβει ότι δεν μπορεί να πιπιλάει επ άόριστον, μη νομίζεις, καταλαβαίνουν τα πάντα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και από εμένα!

Παρόλο που έχω να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ, ενημερώνομαι και αναζητώ απαντήσεις πολύ συχνά μέσα από εδώ!!Οι μανούλες (κυρίως) με βοήθησαν πολύ και στην εγκυμοσύνη μου αλλά και στο θηλασμό!!!

Είμαι μια περήφανη μαμά μιας κορούλας 33 μηνών !Θηλάζει σχεδόν μέχρι σήμερα. Γράφω σχεδόν γιατί πια βρισκόμαστε σιγά σιγά στο τέλος, μετά από σταδιακή μείωση. Η επιθυμία μου ήταν μέχρι τώρα να οδηγηθούμε σε αποθηλασμό, όσο πιο φυσιολογικά γίνεται χωρίς στενοχώρια και κλάματα. Η μικρή θηλάζει πια μόνο το μεσημέρι για να κοιμηθεί.

Εν τω μεταξύ είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σε λίγες μέρες θα μπω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου!

Ο θηλασμός όμως για πρώτη φορά με κάνει να δυσανασχετώ πολύ. Κάθε άλλο από ευχάριστα νοιώθω κατά τη διάρκειά του. Θέλω να σταματήσω. Ντρέπομαι που το γράφω αλλά νοιώθω ενόχληση. Ούτως η άλλως είναι κάτι που πρέπει να ευχαριστεί και τις δυο μας… Η μικρή δεν έχει πρόβλημα αν δεν θηλάσει, έχει πρόβλημα όμως επειδή αν δεν θηλάσει δεν κοιμάται κόλας. Η λέξη «εκνευρισμός» είναι λίγη για να περιγράψει αυτό που βιώνει από την κούραση!!!!!!!!!!!Γίνεται ΧΑΜΟΣ! Και κάθε φορά που επιχειρούμε να μην το κάνουμε νοιώθω απαίσια που εγώ η ίδια της δημιουργώ αυτά τα συναισθήματα, δεν το αντέχω! Από την άλλη πλευρά δεν αντέχω ούτε στην ιδέα να τη θηλάσω! Βρίσκομαι σε απόγνωση! Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να κοιμηθεί. Ενώ το βράδυ πηγαίνει ευχαρίστα για ύπνο χωρίς θηλασμό, το μεσημέρι δεν ισχύει το ίδιο. Έχουμε δοκιμάσει πολλούς τρόπους αλλά δυστυχώς τίποτα…..

Πιστεύετε ότι δεν θα έπρεπε να είμαι τόσο αυστηρή με την απόφαση μου να αποθηλάσω ενώ το παιδί δυσανασχετεί έντονα? Το σωστό είναι να παραβλέψω την δική μου ανάγκη και να της δώσω αυτό που θέλει ώστε να ηρεμεί και να την παίρνει ο ύπνος?

Με συγχωρείτε πολύ για το μεγάλο post………….!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Παρόλο που έχω να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ, ενημερώνομαι και αναζητώ απαντήσεις πολύ συχνά μέσα από εδώ!!Οι μανούλες (κυρίως) με βοήθησαν πολύ και στην εγκυμοσύνη μου αλλά και στο θηλασμό!!!

Είμαι μια περήφανη μαμά μιας κορούλας 33 μηνών !Θηλάζει σχεδόν μέχρι σήμερα. Γράφω σχεδόν γιατί πια βρισκόμαστε σιγά σιγά στο τέλος, μετά από σταδιακή μείωση. Η επιθυμία μου ήταν μέχρι τώρα να οδηγηθούμε σε αποθηλασμό, όσο πιο φυσιολογικά γίνεται χωρίς στενοχώρια και κλάματα. Η μικρή θηλάζει πια μόνο το μεσημέρι για να κοιμηθεί.

Εν τω μεταξύ είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σε λίγες μέρες θα μπω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου!

Ο θηλασμός όμως για πρώτη φορά με κάνει να δυσανασχετώ πολύ. Κάθε άλλο από ευχάριστα νοιώθω κατά τη διάρκειά του. Θέλω να σταματήσω. Ντρέπομαι που το γράφω αλλά νοιώθω ενόχληση. Ούτως η άλλως είναι κάτι που πρέπει να ευχαριστεί και τις δυο μας… Η μικρή δεν έχει πρόβλημα αν δεν θηλάσει, έχει πρόβλημα όμως επειδή αν δεν θηλάσει δεν κοιμάται κόλας. Η λέξη «εκνευρισμός» είναι λίγη για να περιγράψει αυτό που βιώνει από την κούραση!!!!!!!!!!!Γίνεται ΧΑΜΟΣ! Και κάθε φορά που επιχειρούμε να μην το κάνουμε νοιώθω απαίσια που εγώ η ίδια της δημιουργώ αυτά τα συναισθήματα, δεν το αντέχω! Από την άλλη πλευρά δεν αντέχω ούτε στην ιδέα να τη θηλάσω! Βρίσκομαι σε απόγνωση! Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να κοιμηθεί. Ενώ το βράδυ πηγαίνει ευχαρίστα για ύπνο χωρίς θηλασμό, το μεσημέρι δεν ισχύει το ίδιο. Έχουμε δοκιμάσει πολλούς τρόπους αλλά δυστυχώς τίποτα…..

Πιστεύετε ότι δεν θα έπρεπε να είμαι τόσο αυστηρή με την απόφαση μου να αποθηλάσω ενώ το παιδί δυσανασχετεί έντονα? Το σωστό είναι να παραβλέψω την δική μου ανάγκη και να της δώσω αυτό που θέλει ώστε να ηρεμεί και να την παίρνει ο ύπνος?

Με συγχωρείτε πολύ για το μεγάλο post………….!

 

Ειναι φυσιολογικά αυτα που αισθάνεσαι την ώρα του θηλασμού, πολλές μητέρες σε εγκυμοσύνη το βιώνουν. Μην αισθάνεσαι άσχημα γι αυτό αρχικά.

 

Ειναι σίγουρο ότι χρειάζεται ακόμη μεσημεριανό ύπνο; Συγγνώμη αν σου φαίνεται αστεία η ερώτηση αλλα ένας καλός τρόπος μεσημεριανού αποθηλασμου σε παιδί που αποθηλαζει φυσικά στην ηλικία που είστε ειναι να κοπεί ο ίδιος ο μεσημεριανός ύπνος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Παρόλο που έχω να γράψω πολύ καιρό στο φόρουμ, ενημερώνομαι και αναζητώ απαντήσεις πολύ συχνά μέσα από εδώ!!Οι μανούλες (κυρίως) με βοήθησαν πολύ και στην εγκυμοσύνη μου αλλά και στο θηλασμό!!!

Είμαι μια περήφανη μαμά μιας κορούλας 33 μηνών !Θηλάζει σχεδόν μέχρι σήμερα. Γράφω σχεδόν γιατί πια βρισκόμαστε σιγά σιγά στο τέλος, μετά από σταδιακή μείωση. Η επιθυμία μου ήταν μέχρι τώρα να οδηγηθούμε σε αποθηλασμό, όσο πιο φυσιολογικά γίνεται χωρίς στενοχώρια και κλάματα. Η μικρή θηλάζει πια μόνο το μεσημέρι για να κοιμηθεί.

Εν τω μεταξύ είμαι πολύ χαρούμενη γιατί σε λίγες μέρες θα μπω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου!

Ο θηλασμός όμως για πρώτη φορά με κάνει να δυσανασχετώ πολύ. Κάθε άλλο από ευχάριστα νοιώθω κατά τη διάρκειά του. Θέλω να σταματήσω. Ντρέπομαι που το γράφω αλλά νοιώθω ενόχληση. Ούτως η άλλως είναι κάτι που πρέπει να ευχαριστεί και τις δυο μας… Η μικρή δεν έχει πρόβλημα αν δεν θηλάσει, έχει πρόβλημα όμως επειδή αν δεν θηλάσει δεν κοιμάται κόλας. Η λέξη «εκνευρισμός» είναι λίγη για να περιγράψει αυτό που βιώνει από την κούραση!!!!!!!!!!!Γίνεται ΧΑΜΟΣ! Και κάθε φορά που επιχειρούμε να μην το κάνουμε νοιώθω απαίσια που εγώ η ίδια της δημιουργώ αυτά τα συναισθήματα, δεν το αντέχω! Από την άλλη πλευρά δεν αντέχω ούτε στην ιδέα να τη θηλάσω! Βρίσκομαι σε απόγνωση! Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να κοιμηθεί. Ενώ το βράδυ πηγαίνει ευχαρίστα για ύπνο χωρίς θηλασμό, το μεσημέρι δεν ισχύει το ίδιο. Έχουμε δοκιμάσει πολλούς τρόπους αλλά δυστυχώς τίποτα…..

Πιστεύετε ότι δεν θα έπρεπε να είμαι τόσο αυστηρή με την απόφαση μου να αποθηλάσω ενώ το παιδί δυσανασχετεί έντονα? Το σωστό είναι να παραβλέψω την δική μου ανάγκη και να της δώσω αυτό που θέλει ώστε να ηρεμεί και να την παίρνει ο ύπνος?

Με συγχωρείτε πολύ για το μεγάλο post………….!

 

. τα ίδια πέρασα κι εγω και μην αισθάνεσαι καθολου άσχημα γίαυτο γιατι νομίζω οτι η μητερα φύση μας βγάζει τέτοια συναισθήματα,..Εγω εκνευριζομουν τοσο πολυ που ηθελα να τον πετάξω 3 μέτρα μακριά μου λες και ηταν ενα ενοχλητικό τσιμπούρι.:lol: Ενω στην αρχή ειχα προετοιμαστεί για tandem μετα ολα άλλαξαν....τον άφηνα βέβαια σφιγγοντας τα δοντια χωρις να καταλάβει την δυσανασχέτηση μου....ως που μια ωραια μερα οταν μπήκα στο έκτο μηνα το άφησε μόνος του!! Η γεύση ειχε αλλάξει και δεν του αρεσε πια! Η χαρα μου απερίγραπτη!!!! Τον μεσημεριανό υπνο δεν τον διαπραγματευτικα καθως είμασταν μόλις 22 μηνων και το ειχε ανάγκη πολυ.

 

 

Αν έβλεπε κανένα κινούμενο το μεσημέρι πρην κοιμηθεί η καποιο παραμύθι και να της έλεγες οτι οταν τελειώσει θα παμε να ξΑπλωσουμε θα το δεχόταν;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Νινα νανα και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά. Να διακόψουμε τον μεσημεριανό ύπνο, νόμιζα ότι θα ήταν πιο απλό. Όμως φαίνεται πως είναι πολύ κουρασμένη, άρα εκνευρισμένη και αυτό μου δείχνει ότι ίσως δεν ειναι έτοιμη ακόμα..Υπάρχει περίπτωση να αντιδράει έτσι επειδή είναι ο πρώτος καιρός που κόψαμε τον μεσημεριανό ύπνο και μετά να συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και να είναι καλύτερα??

 

Αλεξία και εγώ σφίγγω δόντια έως και δακρύζω-κλαίω!!!!!Μου θυμίζει πολύ τη δική μας κατάσταση!!!Μέτα το παραμύθι ή τα κινούμενα δεν κοιμάται με τίποτα, ενώ νυστάζει, αρνείται!!!Και λέει: "Είναι μπλε ο ουρανός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!":rolleyes:

 

Σήμερα σκέφτομαι να την πάω βόλτα με το αυτοκίνητο, όπου συνήθως όταν νυστάζει κοιμάται στο καρεκλάκι...άλλα δεν είναι και αυτό λύση για την καθημερινοτητα!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Νινα νανα και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά. Να διακόψουμε τον μεσημεριανό ύπνο, νόμιζα ότι θα ήταν πιο απλό. Όμως φαίνεται πως είναι πολύ κουρασμένη, άρα εκνευρισμένη και αυτό μου δείχνει ότι ίσως δεν ειναι έτοιμη ακόμα..Υπάρχει περίπτωση να αντιδράει έτσι επειδή είναι ο πρώτος καιρός που κόψαμε τον μεσημεριανό ύπνο και μετά να συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και να είναι καλύτερα??

 

Αλεξία και εγώ σφίγγω δόντια έως και δακρύζω-κλαίω!!!!!Μου θυμίζει πολύ τη δική μας κατάσταση!!!Μέτα το παραμύθι ή τα κινούμενα δεν κοιμάται με τίποτα, ενώ νυστάζει, αρνείται!!!Και λέει: "Είναι μπλε ο ουρανός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!":rolleyes:

 

Σήμερα σκέφτομαι να την πάω βόλτα με το αυτοκίνητο, όπου συνήθως όταν νυστάζει κοιμάται στο καρεκλάκι...άλλα δεν είναι και αυτό λύση για την καθημερινοτητα!

Δεν ξερω αν πιάνει σ'εσας αλλα εγω του έλεγα οτι ειναι η ωρα για υπνο και ο τάδε φίλος σου κοιμαται ήδη και αν ειχα ζορι και πάλι του έλεγα οτι θα αναγκαστώ να παρω τα παιχνιδια και να βγω απο το δωμάτιο για να μπορέσει να κοιμηθεί,το οποίο και εκανα κανά 2 φορές για λίγα λεπτά και απο τότε κοιμαται μια χαρα χωρις φασαρία.θελει να την κανεις να πιστέψει οτι ετσι ειναι ο "κανόνας" για τα παιδια και ΠΡΕΠΕΙ να τον ακολουθήσουμε χωρις να εχεις άλλη επιλογή.Ελπιζω να βοήθησα έστω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Νινα νανα και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά. Να διακόψουμε τον μεσημεριανό ύπνο, νόμιζα ότι θα ήταν πιο απλό. Όμως φαίνεται πως είναι πολύ κουρασμένη, άρα εκνευρισμένη και αυτό μου δείχνει ότι ίσως δεν ειναι έτοιμη ακόμα..Υπάρχει περίπτωση να αντιδράει έτσι επειδή είναι ο πρώτος καιρός που κόψαμε τον μεσημεριανό ύπνο και μετά να συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και να είναι καλύτερα??

 

Αλεξία και εγώ σφίγγω δόντια έως και δακρύζω-κλαίω!!!!!Μου θυμίζει πολύ τη δική μας κατάσταση!!!Μέτα το παραμύθι ή τα κινούμενα δεν κοιμάται με τίποτα, ενώ νυστάζει, αρνείται!!!Και λέει: "Είναι μπλε ο ουρανός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!":rolleyes:

 

Σήμερα σκέφτομαι να την πάω βόλτα με το αυτοκίνητο, όπου συνήθως όταν νυστάζει κοιμάται στο καρεκλάκι...άλλα δεν είναι και αυτό λύση για την καθημερινοτητα!

 

Κάντε αντικατάσταση του ύπνου με κατι άλλο προκειμένου να χαλαρώσει πχ διαβάστε κατι εκείνη την ώρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αλεξία δεν πιάνει τίποτα αυτά!!απλά αρνείται να κοιμηθεί!Νομίζω ότι δεν θα προσπαθήσω άλλο να την βάλω για ύπνο...από εχθές πάμε στο κρεβάτι 7.30 και κοιμόμαστε 8!!!:?

Νινα νανα κάθε μέρα το κάνουμε αυτό..τουλάχιστον να χαλαρώσει λιγάκι!Βεβαία καμιά φορά ρίχνω εγώ κανέναν υπνάκο του πεντάλεπτου με τόση χαλάρωση!!

Επίσης για να επανέλθω στο θέμα γιατί ξέφυγα.....με συγχωρείτε!

Έχει να θηλάσει περίπου 5-6 ήμερες. Πρώτη φορά τόσο πολύ. Το στήθος δεν φαίνεται να έχει γάλα...άρα δεν χρειάζεται να κάνω κάτι γι αυτό ε?

Επίσης, πότε θα φύγει η επιθυμία της για θηλασμό?

Μπορεί αν περάσει ένα μεγάλο διάστημα αποχής να ξεχάσει αυτόν τον τρόπο χαλάρωσης και να είναι δεκτική σε κάτι καινούριο?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Marou και εμενα η δικη μου μανιωδης θηλαστρια ειναι 39 μηνων και πλεον μετα απο πολυ κοπο μας εχει μεινει μονο ο μεσημεριανος! Αλλα αυτος ειναι και ο πιο δυσκολος στην περιπτωση μας, γιατι εκεινη την ωρα μετα τον παιδικο, οπου δεν κοιμουνται, ειναι πτωμα και αν δεν κοιμηθει γκρινιαζει απιστευτα ως το βραδυ..

Εγω εχω και δυο μεγαλυτερα που φυσικα δεν κοιμουνται μεσημερι, αλλα και παλι το 7,30-8 ειναι νωρις για αυτα ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει κ παμε κ την απογευματινη μας βολτα.. Εννοω οτι δεν μπορω να κοψω τον μεσημερινο υπνο στη μικρη και να την βαζω νωρις το βραδυ γιατι κοιμουνται ολα στο ιδιο δωματιο και ανησυχει η μια την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Για το στηθος δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα.. Οσο για το αν θα ξαναθηλασει αβυσσος η ψυχη του καθε παιδιου.. Εμενα παντως η δικια μου εαν ειχε να θηλασει τοσες μερες δεν θα ξαναζητουσε πιστευω, τουλαχιστον οχι τοσο εντονα.. Θα το ξεχνουσε σιγα σιγα.. Ελπιζω να τα καταφερω το καλοκαιρι που θα παμε διακοπες και θα εχω βοηθεια απο γιαγια, για να εξαφανιζομαι την επιμαχη ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις μετα απο πολυ προσπαθεια φτασαμε στον εναν και μοναδικο θηλασμο. (εκτως απο τον μεσημεριανο,πινει και αν καμια φορα ξυπνησει την νυχτα, ειναι πααρα πολυ αναστατωμενη, και δεν πιανει καμια αλλη μεθοδος). Δεν το περιμενα πατως οτι καποια στιγμη θα φτασουν αυτες οι μερες του αποθηλασμου!

Νομιζα οτι τελευταιος και πιο δυσκολος θα μας μεινει ο βραδινος, που και αυτος ειχε συνδιαστει απολυτα με τον υπνο...αλλα εγινε ξαφνικα ανοδυνα και πολυ πιο ευκολα! Νομιζω οτι τα μικρα μας εχουν τη διαθεση να συνεργαστουν περισσοτερο απο οσο περιμενουμε...

Συνεχιζει παντως να μην κοιμαται το μεσημερι, αλλα επειδη ασχολουμαι περισσοτερο μαζι της και κανουμε πιο ηρεμες και ενδιαφερουσες δραστηριοτητες, δεν εχει τοσα πολλα νευρα...ειναι καλύτερα..

Πωπω... εσυ ζακουλα με 3 παιδακια και θηλαζεις ακομα τη μικρουλα σου!Μπραβο...ηρωιδα! (Και τα αλλα δυο τα θηλασες τοσο?)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τους βραδινους τους κοψαμε τον χειμωνα οπου αρρωστησα βαρια απο ιωση για 15 μερες και ανελαβε την χαλαρωση πριν τον υπνο, αλλα κ τα ξυπνηματα ο συζυγος.. Αφου λεω αν δεν αρρωσταινα ακομα θα θηλαζα βραδυ, που δεν παλευεται! Αυτη η μικρη παντως ειναι πολυ ισχυρογνωμων και θελει παντα να περναει το δικο της.. Τις αλλες τις θηλασα μεχρι 3 ετων και μια μερα απλα δεν ζητησαν αλλο και αυτο ηταν! Κανενα παιδι δεν ειναι ιδιο με το αλλο, ουτε και εμεις εχουμε τις ιδιες αντοχες στην εκαστοτε φαση της ζωης μας!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με το άλλο...αλλά εσύ θήλασες συνολικά περίπου 9 χρονιά!!ΜΠΡΑΒΟΟΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ που περιμένω τη δεύτερη κορούλα τώρα, σκέφτομαι ότι θα ήθελα να τη θηλάσω όσο και την μεγάλη μου, όμως δεν ξέρω τι αντοχές θα έχω....:oops::oops:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και 9 χρονια! Ξεχασα να αναφερω οτι τα μεγαλα ειναι διδυμα 7 χρονων. Παντως εγω δεν τα θηλαζα οσο ημουν εγκυος γιατι ειχαν ηδη αποθηλασει ενα μηνα πριν συλλαβω.. Τις αντοχες για το νεο μωρακι θα τις βρεις και δεν θα το πιστευεις! Ετσι ελεγα κι εγω και να τωρα η μικρη παει για τα 3,5 χρονια θηλασμου.. Αν και νομιζω οτι μετα απο αυτο δεν θα εχω αλλες αντοχες..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...