Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μπαμπάς με ποιον τρόπο τον κοιμίζει; Έχω αρχίσει κ αγχώνομαι κ εγώ πως θα γίνει γι αυτό σε ρωτάω...

 

 

Melina το είχα διαβάσει εδώ και μου το είπε και σύμβουλος θηλασμού αλλά αν δεν το έβλεπα στην πράξη δεν θα το πίστευα: όταν πάει ο μπαμπάς του κοιμάται πιο γρήγορα! Προφανώς επειδή όντως ξέρει πως δεν θα τον...θηλάσει!!! Απλώς τον παίρνει αγκαλιά και τον κουνάει λιγάκι.

 

Βέβαια υπάρχουν διάφορες απόψεις, για την αγκαλιά και το κούνημα εννοώ. Κάποιοι λένε ότι δημιουργεί κακή συνήθεια αλλά βρε παιδιά, ούτε στήθος, ούτε πιπίλα, ούτε κούνημα, πώς θα κοιμηθούν; μωράκια είναι ακόμα! Να σου πω την αλήθεια, εγώ έτσι τον κοιμίζω και το μεσημέρι, αγκαλίτσα και κούνημα και το λατρεύω;) όταν γίνει πιο βαρύς θα έχει μεγαλώσει λιγάκι οπότε θα έχω μεταφερθεί σε άλλη ενότητα:lol:

 

Κάτι ακόμα κορίτσια: ενώ εδώ και 2 βδομάδες περίπου δεν θηλάζει το βράδυ, προχθές ξύπνησε ουρλιάζοντας κατά τις 4. Ό,τι και να έκανε ο μπαμπάς δεν ηρεμούσε. Πήγα εγώ αλλά τα ίδια: ούρλιαζε και μας έσπρωχνε. Δεν φαινόταν να πονάει πουθενά. Σαν να έβλεπε όνειρο φαινόταν. Αλλά δεν ηρεμούσε με τίποτα κι έτσι τον έβαλα στο στήθος:oops: Ηρέμησε αμέσως αν και μόνο πιπιλούσε δεν έπινε. Ήταν μεγάλο πισωγύρισμα λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Giannakis αποφάσισε καταρχήν αν θες όντως να αποθηλάσεις.

Αν, άσχετα από τον αποθηλασμό, θες να μάθεις το μωράκι σου να μην ξυπνάει για να φάει τη νύχτα, τότε δεν μπορεί να πάει ο μπαμπάς λίγες μέρες να κοιμηθεί στο σαλόνι πχ; μέχρι να αποκτήσει το μωράκι νεα συνήθεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

JΚαλησπέρα και απο εμένα!!! Διαβάζω σνεχεια πως θα απο θηλασει η μάνα,το μωρο όμως πως θα πάρει μπιμπερο που δεν εχει πάρει ποτε?ειναι αρκετά βάρβαρο να παει να πειει το μωρο. Το στήθος κα να μην εχει και μετα ?..δεν νομίζω να πιάσει το μπιμπερο εμένα σημερα είπε στις 6 το πρωί απο το στήθος, μετ τις 8 ήθελε και αλλο αλλά δεν είχε,οπότε του έκανα ξένο αλλά 3 ώρες δεν ήθελε με τίποτα το μπιμπερο,μετ απο αυτο του έβαλα στο ποτηράκι το απλό 50 γραμμάρια αφού είχε σκάσει στο κλάμα.η παιδιατρος είπε να προχωρήσω το επόμενο γεύμα εαν δεν πίνει στα φρούτα,όμως έτσι παλι πωςθα μάθει μπιμπερο? ξέρει καμία μανούλα να μου πει τι να κανω? και το βραδυ που θηλαζει γ να κοιμηθεί? πως να του δώσω μπιμπερο? αφού δεν το θέλει.? γιατι πιθανότατα το γαλα μου εχει αρχίσει να λιγοστεύει με δυο κ τρεις φορες που τρώει?

Link to comment
Share on other sites

JΚαλησπέρα και απο εμένα!!! Διαβάζω σνεχεια πως θα απο θηλασει η μάνα,το μωρο όμως πως θα πάρει μπιμπερο που δεν εχει πάρει ποτε?ειναι αρκετά βάρβαρο να παει να πειει το μωρο. Το στήθος κα να μην εχει και μετα ?..δεν νομίζω να πιάσει το μπιμπερο εμένα σημερα είπε στις 6 το πρωί απο το στήθος, μετ τις 8 ήθελε και αλλο αλλά δεν είχε,οπότε του έκανα ξένο αλλά 3 ώρες δεν ήθελε με τίποτα το μπιμπερο,μετ απο αυτο του έβαλα στο ποτηράκι το απλό 50 γραμμάρια αφού είχε σκάσει στο κλάμα.η παιδιατρος είπε να προχωρήσω το επόμενο γεύμα εαν δεν πίνει στα φρούτα,όμως έτσι παλι πωςθα μάθει μπιμπερο? ξέρει καμία μανούλα να μου πει τι να κανω? και το βραδυ που θηλαζει γ να κοιμηθεί? πως να του δώσω μπιμπερο? αφού δεν το θέλει.? γιατι πιθανότατα το γαλα μου εχει αρχίσει να λιγοστεύει με δυο κ τρεις φορες που τρώει?

 

Μπάμπι εμείς αποθηλάσαμε πριν από λίγες μέρες. Το μωρό μου είναι 11 μηνων, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία. Πόσο είναι το δικό σου;

Θα σου πω τί έκανα εγώ: το πήγα εξαιρετικά αργά και σταδιακά. Δεν ήθελα να κλάψει καθόλου. Κι εμένα επίσης, δεν ήθελε ούτε να δει το μπιμπερό. Την πρώτη νύχτα που του το δοκίμασα άρχισε να κλαίει υστερικά χωρίς καν να τον πιέσω να πιει. Οπότε το άφησα και τον θήλασα. Το πρωί το ίδιο. Ανάμεσα όμως στον πρωινό θηλασμό και στα φρούτα, δηλαδή περίπου 1,5 ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό, του έκανα γάλα και του το έδωσα λες και του παρουσίαζα καινούργιο γεύμα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, ήπιε περίπου 50 μλ χωρίς καμία πίεση. Στα 50 σταμάτησε. Δοκίμασα άλλη μια φορά μήπως πιεί λίγο ακόμα αλλά δεν ήθελε και δεν τον πίεσα καθόλου. Την υπόλοιπη μέρα έφαγε κανονικά τις στερεές του. Το βράδυ συνήθως κάνει μπάνιο 8,5 μετά τρώει και κατά τις 9 κοιμάται. Εκείνο το βράδυ του έκανα πάλι γάλα κατα τις 8, δηλαδή πριν πεινάσει πολύ και νυστάξει. Ήπιε πάλι κάποια ποσότητα, λίγο λιγότερο από το πρωί και μετά γύρισε αυτόματα στο στήθος μου. Τον θήλασα αμέσως χωρίς καμία προσπάθεια για μπιμπερό. Την επόμενη το πρωί, αντί να τον θηλάσω του έδωσα μπιμπερό και μετά θήλασε. Αυτή την πρακτική ακολούθησα για τις επόμενες 7 μέρες περίπου. Κάθε μέρα έπινε όλο και πιο πολύ μέχρι που ένα πρωί δεν ζήτησε να θηλάσει. (Έβλεπε και τα παιχνίδια του βέβαια και ήθελε να πάει να παίξει...). Αυτό κράτησε περίπου 15 μέρες αλλά το βραδυ, όσο και να αύξανε την ποσότητα του γάλακτος, πάλι ήθελε στήθος για να αποκοιμηθεί. Μέχρι που πριν λίγες μέρες, για πρώτη φορά, πιπίλισε λίγο και έφυγε μόνος του από το στήθος μου, γύρισε πλευρό (θηλάζαμε ξαπλωμένοι) και κοιμήθηκε! Δεν το είχε ξανακάνει! Από τότε έκοψε τον θηλασμό μόνος του! Μάλιστα κάθε πρωί και κάθε βράδυ βλέπει το μπιμπερό και χοροπηδάει από τη χαρά του! (νιώθω και μια τσιμπιά ζήλιας για το μπιμπερό:oops:)

Βοήθησε και το ότι ένα ΣΚ πήγαμε εκδρομή και ήμαστε συνέχεια έξω το βράδυ και κοιμόταν στο καρότσι. Για έναν περίεργο λόγο, ο γιός μου, από νεογέννητο, όταν ήμαστε έξω την ώρα του ύπνου δεν ζητούσε να θηλάσει, κοιμόταν έτσι και ξυπνούσε στο σπίτι! (παρόλο που ήμουν πρόθυμη να τον θηλάσψ εξω, ακόμα και στο αυτοκίνητο).

 

Δοκίμασε κι εσύ, μπορεί να πιάσει. Νομίζω πάντως ότι δεν θέλει καθόλου πίεση. Να θυμάσαι ότι κι εμένα εβλεπε μπιμπερό και ούρλιαζε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόβατακι εμένα ειναι σχεδόν 8 μηνων.να σου πω οτι το πρωί πριν του δώσω μπιμπερο τον έβαλα στο στήθος αλλά δεν είχε πολυ γαλα γιατι είχε φάει πριν 2ωρο.οποτε του δίνω μπιμπερο με τίποτα εκλεγε προσπαθούσα αρκετά μετα απο 3 ωρο το έβαλα σε ενα απλό ποτηράκι και είπιε 50,μετα είπε η παιδιατρος να συνεχίσω τα γεύματα .εφαγε φρούτα μεσημεριανό και πριν λίγο του έκανα παλι μπιμπερο μάταιο.τωρα κοιμήθηκε αλλά μόλις ξυπνήσει αντί γ κρεμα θ του δώσω λίγο στήθος γιατι αρχήσε να πρηζετε.και μετα για ύπνο θα δούμε μπορει να πειει βέβαια λιγότερο παλι απο το στήθος εαν κοιμηθεί πριν της 9 γιατι δεν θα προλάβει σε τρίωρο να γεμίσει παλι.θα προσπαθήσω τωρα το βραδυ που θα ξυπνήσει να του κανω λίγο μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μπάμπι εμείς αποθηλάσαμε πριν από λίγες μέρες. Το μωρό μου είναι 11 μηνων, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία. Πόσο είναι το δικό σου;

Θα σου πω τί έκανα εγώ: το πήγα εξαιρετικά αργά και σταδιακά. Δεν ήθελα να κλάψει καθόλου. Κι εμένα επίσης, δεν ήθελε ούτε να δει το μπιμπερό. Την πρώτη νύχτα που του το δοκίμασα άρχισε να κλαίει υστερικά χωρίς καν να τον πιέσω να πιει. Οπότε το άφησα και τον θήλασα. Το πρωί το ίδιο. Ανάμεσα όμως στον πρωινό θηλασμό και στα φρούτα, δηλαδή περίπου 1,5 ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό, του έκανα γάλα και του το έδωσα λες και του παρουσίαζα καινούργιο γεύμα. Προς μεγάλη μου έκπληξη, ήπιε περίπου 50 μλ χωρίς καμία πίεση. Στα 50 σταμάτησε. Δοκίμασα άλλη μια φορά μήπως πιεί λίγο ακόμα αλλά δεν ήθελε και δεν τον πίεσα καθόλου. Την υπόλοιπη μέρα έφαγε κανονικά τις στερεές του. Το βράδυ συνήθως κάνει μπάνιο 8,5 μετά τρώει και κατά τις 9 κοιμάται. Εκείνο το βράδυ του έκανα πάλι γάλα κατα τις 8, δηλαδή πριν πεινάσει πολύ και νυστάξει. Ήπιε πάλι κάποια ποσότητα, λίγο λιγότερο από το πρωί και μετά γύρισε αυτόματα στο στήθος μου. Τον θήλασα αμέσως χωρίς καμία προσπάθεια για μπιμπερό. Την επόμενη το πρωί, αντί να τον θηλάσω του έδωσα μπιμπερό και μετά θήλασε. Αυτή την πρακτική ακολούθησα για τις επόμενες 7 μέρες περίπου. Κάθε μέρα έπινε όλο και πιο πολύ μέχρι που ένα πρωί δεν ζήτησε να θηλάσει. (Έβλεπε και τα παιχνίδια του βέβαια και ήθελε να πάει να παίξει...). Αυτό κράτησε περίπου 15 μέρες αλλά το βραδυ, όσο και να αύξανε την ποσότητα του γάλακτος, πάλι ήθελε στήθος για να αποκοιμηθεί. Μέχρι που πριν λίγες μέρες, για πρώτη φορά, πιπίλισε λίγο και έφυγε μόνος του από το στήθος μου, γύρισε πλευρό (θηλάζαμε ξαπλωμένοι) και κοιμήθηκε! Δεν το είχε ξανακάνει! Από τότε έκοψε τον θηλασμό μόνος του! Μάλιστα κάθε πρωί και κάθε βράδυ βλέπει το μπιμπερό και χοροπηδάει από τη χαρά του! (νιώθω και μια τσιμπιά ζήλιας για το μπιμπερό:oops:)

Βοήθησε και το ότι ένα ΣΚ πήγαμε εκδρομή και ήμαστε συνέχεια έξω το βράδυ και κοιμόταν στο καρότσι. Για έναν περίεργο λόγο, ο γιός μου, από νεογέννητο, όταν ήμαστε έξω την ώρα του ύπνου δεν ζητούσε να θηλάσει, κοιμόταν έτσι και ξυπνούσε στο σπίτι! (παρόλο που ήμουν πρόθυμη να τον θηλάσψ εξω, ακόμα και στο αυτοκίνητο).

 

Δοκίμασε κι εσύ, μπορεί να πιάσει. Νομίζω πάντως ότι δεν θέλει καθόλου πίεση. Να θυμάσαι ότι κι εμένα εβλεπε μπιμπερό και ούρλιαζε...

 

Προβατακι κάπως έτσι πήγαμε κι εμείς μέχρι που το συνήθισε το γαλατάκι και άρχισε να πίνει πιο πολύ. Έτσι έκοψα τον πρωινό θηλασμό εδώ και μια εβδομάδα. Εχθές το βράδυ δοκιμάσαμε μπιμπερό και ήπιε μια χαρά και μετά με λίγη αγκαλίτσα-κούνημα κοιμήθηκε. Οπότε δε θηλασα ούτε το βράδυ. Τώρα τι γίνεται? Δεν ξαναθηλαζω? Εσύ τι έκανες, υπήρξε μια τελευταία φορά και τέλος? Το στήθος σου σε ενόχλησε καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!Για μια ακομη φορα χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας...

Εχει απο την Τεταρτη που ξεκινησαμε τον αποθηλασμο με τον 23μηνων γιο μου καθως για πρωτη φορα κοιμηθηκε το βραδυ χωρις να μου ζητησει να θηλασει.Για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα θηλαζε μονο πρωι βραδυ.Το θεμα ειναι οτι ενω ειχα πει οτι θα αποθηλαζα σταδιακα,πρωτα νυχτα και μετα το πρωι,το παιδι δεν ειχε προβλημα στο να μην θηλασει καιτο πρωι.Οποτε στις 9 που ξυπναει του κανω το αυγουλακι του.(Δεν του εδινα κι εγω στηθος μιας και δεν το ζητουσε για να μην κανουμε πισωγυρισμα).

Το προβλημα μου ειναι τι να κανω με το ωστηθος καθως δεν θελω να παρω το χαπι.Δεν ειναι πολυ πρησμενο απλα καπως πιο βαρυ.Πως μπορω να διευκολυνω την κατασταση ωστε και να μην φτασει στο σημειο να πρηστει πολυ το στηθος αλλα και να μην "σακουλιασει"μετα?Ποσες μερες μπορει να παρει αυτη η διαδικασια και να σταματησει να πρηζεται το στηθος?

Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω προκαταβολικα...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Για μια ακομη φορα χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας...

Εχει απο την Τεταρτη που ξεκινησαμε τον αποθηλασμο με τον 23μηνων γιο μου καθως για πρωτη φορα κοιμηθηκε το βραδυ χωρις να μου ζητησει να θηλασει.Για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα θηλαζε μονο πρωι βραδυ.Το θεμα ειναι οτι ενω ειχα πει οτι θα αποθηλαζα σταδιακα,πρωτα νυχτα και μετα το πρωι,το παιδι δεν ειχε προβλημα στο να μην θηλασει καιτο πρωι.Οποτε στις 9 που ξυπναει του κανω το αυγουλακι του.(Δεν του εδινα κι εγω στηθος μιας και δεν το ζητουσε για να μην κανουμε πισωγυρισμα).

Το προβλημα μου ειναι τι να κανω με το ωστηθος καθως δεν θελω να παρω το χαπι.Δεν ειναι πολυ πρησμενο απλα καπως πιο βαρυ.Πως μπορω να διευκολυνω την κατασταση ωστε και να μην φτασει στο σημειο να πρηστει πολυ το στηθος αλλα και να μην "σακουλιασει"μετα?Ποσες μερες μπορει να παρει αυτη η διαδικασια και να σταματησει να πρηζεται το στηθος?

Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Όταν το νιώθεις βαρύ βγάζε λίγο γάλα μετο χέρι για να ανακουφιστεις. Λίγο όμως!

Μπορείς να πιεις και φασκομηλο, 4 φλιτζανια την ημέρα για 3-4 μέρες αν και ισως δε σου χρειάζεται αφου θηλαζες μόνο 2 φορές.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα, χρειάζομαι κι εγω την βοηθειά σας επειγόντως. Ο μικρός μου είναι 17 μηνών και ήρθε η ώρα να αποθηλάσουμε μιας και το γάλα μου έχει μειωθεί σημαντικά και δεν του φτάνει. Εδώ και μήνες θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ και η γιατρός μας είπε ότι τους τελευταίους 2 μιση μηνες δεν πήραμε το βάρος που έπρεπε οπότε καλό θα ήταν να πιει ξένο γάλα. Το πρόβλημα είναι ότι ο μικρός δεν το θέλει καθόλου, με σπρώχνει και μου λεει "γάλα"εννοώντας το στήθος.

 

Το άγχος μου είναι ότι θέλω να τον δω να παίρνει λίγο βάρος για να μην αρχισουμε τις εξετάσεις. Βέβαια του αυξήσαμε και τα γευματα της ημερας γιατι μας έλεγε ο γλυκούλης μου συνέχεια μαμ και εγω νομιζα ότι το λεει ετσι, μάλλον όμως οντως πεινάει και εγω τον ταιζα λιγότερο.

 

Βοηθήστε με, πως να τον κάνω να πιει γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα, χρειάζομαι κι εγω την βοηθειά σας επειγόντως. Ο μικρός μου είναι 17 μηνών και ήρθε η ώρα να αποθηλάσουμε μιας και το γάλα μου έχει μειωθεί σημαντικά και δεν του φτάνει. Εδώ και μήνες θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ και η γιατρός μας είπε ότι τους τελευταίους 2 μιση μηνες δεν πήραμε το βάρος που έπρεπε οπότε καλό θα ήταν να πιει ξένο γάλα. Το πρόβλημα είναι ότι ο μικρός δεν το θέλει καθόλου, με σπρώχνει και μου λεει "γάλα"εννοώντας το στήθος.

 

Το άγχος μου είναι ότι θέλω να τον δω να παίρνει λίγο βάρος για να μην αρχισουμε τις εξετάσεις. Βέβαια του αυξήσαμε και τα γευματα της ημερας γιατι μας έλεγε ο γλυκούλης μου συνέχεια μαμ και εγω νομιζα ότι το λεει ετσι, μάλλον όμως οντως πεινάει και εγω τον ταιζα λιγότερο.

 

Βοηθήστε με, πως να τον κάνω να πιει γάλα?

 

Εσυ θέλεις να αποθηλασει ο μικρός; Αν όχι μπορείς να αυξήσεις το γάλα σου.

Αν θέλεις να αποθηλασει μπορείς να αναμειγνυεις το δικο σου γάλα με ξένο αυξάνοντας σταδιακα την ποσότητα του ξένου ώστε να συνηθίζει τη γεύση.

 

Σε αυτήν την ηλικία το βάρος των παιδιών δεν εξαρτάται απο τι γάλα πίνουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Πως μπορω να αυξησω το γαλα μου, ενω δεν θελει να θηλασει μεσα στην ημερα?

 

Στην ηλικία που είναι το παιδί, έχει επιλογές πολλών τροφών, δεν μπορεί να ενοχοποιείται το γάλα για την μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους.

 

Αν θέλεις γράψε τις ζυγίσεις να δούμε αν έχει πέσει στις καμπύλες.

 

Επίσης γράψε και τι τρώει σε κάθε γεύμα, μήπως τα γεύματά του είναι φτωχά σε θερμίδες και πρωτεΐνες.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

14/6 11.200 και 3/9 11.330

 

και ύψος 81 και 85 πόντους αντίστοιχα

 

Εχω να σημειώσω ότι δεν του εδινα κατι για βραδινο, δηλαδη κατα τις 8, ενω μου έλεγε συνεχεια μαμ. Είναι 1 1/2 εβδομάδα που τρωει παραπάνω μέσα στην ημέρα και σημερα τον ζυγισα και είναι 11.700 με ρουχα και πάνα.

 

Ασβέστιο παίρνει από τροφές όσο χρειάζεται?

 

Πάντως να πω πως συνεχιζουμε και θηλάζουμε κανονικότατα και το ξενο γάλα δεν το συμπαθούμε.

 

Τι να κάνω?Πως να προχωρήσω?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΚΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΧΟΛΙΣΤΕΡΗΝΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑDOSTINEX ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΡΤΑ ΝΑ ΔΕΘΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΥΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΧΟΛΗΣΤΕΡΝΗ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΚΥΡΙΑ ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα. Μια ερώτηση και από εμένα. Αποθήλασα το γιο μου πριν απο 2.5 μήνες περίπου σε ηλικία 22 μηνών. Αρκετό διάστημα (2-3 μήνες) πριν τον αποθηλασμό θήλαζε μόνο πρωί βράδυ. Το πρωί ειδικά θήλαζε πολύ λίγη ώρα και μετά ζητούσε μαμ (το πρωινό του). Για το μωρό πιστεύω οτι ο αποθηλασμός ήρθε αρκετά ήπια και ζοριστήκαμε 2-3 βραδια στον υπνο και μετά όλα καλά. Το θέμα είναι ότι εγώ ακόμα μετά από τόσους μήνες νιώθω κάπως βαρύ το ένα στηθος και τσιμπηματάκια. Δεν ειναι κατι έντονο που να θυμίζει φραγμένο πόρο ή μαστίτιδα, αλλά όποτε και να το πατήσω βγάζει αρκετό γάλα και τα συμπτωματα αυτά υποχωρούν. Είναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι δεν μιλάμε για λίγες σταγόνες αλλά για γάλα που πετάγεται... Πιστεύετε ότι πρέπει να κανω κάτι για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
KAΛΗΣΠΕΡΑΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΚΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΧΟΛΙΣΤΕΡΗΝΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑDOSTINEX ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΡΤΑ ΝΑ ΔΕΘΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΥΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΧΟΛΗΣΤΕΡΝΗ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΚΥΡΙΑ ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

 

Θα ήθελες να γράψεις τις τιμές της χοληστερόλης (ολική, HDL, LDL) για να δούμε αν υπάρχει περιθώρειο να κάνεις κάτι άλλο;

 

Είχες και παλαιότερα υψηλή χοληστερόλη;

Αν ναι, πότε διαπιστώθηκε για πρώτη φορά με τι τιμές;

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΚΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΧΟΛΙΣΤΕΡΗΝΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑDOSTINEX ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΡΤΑ ΝΑ ΔΕΘΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΥΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΧΟΛΗΣΤΕΡΝΗ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΚΥΡΙΑ ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

 

Εγω 1,5 μήνα αφού γέννησαν είχα 295 χοληστερίνη και ευτυχώς έχουμε φίλο παθολογο ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι στο διάστημα εγκυμοσηνη κ θηλασμος ο οργανισμός με προστατεύει απο αθηροσκληρωση και να μην κάνω τίποτα,εξάλλου στην εγκυμοσηνη η χοληστερίνη πάντα ανεβενει!! Τώρα μετα απο 6 μήνες χωρίς διατροφη η χοληστερίνη εφτασε 210!!παρε πάντως μια δεύτερη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Εγω 1,5 μήνα αφού γέννησαν είχα 295 χοληστερίνη και ευτυχώς έχουμε φίλο παθολογο ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι στο διάστημα εγκυμοσηνη κ θηλασμος ο οργανισμός με προστατεύει απο αθηροσκληρωση και να μην κάνω τίποτα,εξάλλου στην εγκυμοσηνη η χοληστερίνη πάντα ανεβενει!! Τώρα μετα απο 6 μήνες χωρίς διατροφη η χοληστερίνη εφτασε 210!!παρε πάντως μια δεύτερη γνώμη!

 

ο κύριος αθηρωματικός δείκτης είναι η λιποπρωτεΐνη Α Lp(A)

 

στις χοληστερίνες έχει μεγάλη σημασία ο λόγος HDL/LDL

 

η συνολική τιμή απο μόνη της δεν λέει και πολλά

 

προσοχή στο πότε γίνεται η μέτρηση, αν υπάρχει φλεγμονή, χρόνια η όχι, τότε αυξάνει σημαντικά η LDL και κατά συνέπεια η συνολική χοληστερίνη

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα τη βοηθεια σας...θελω να αποθηλασω αλλα ο γιος μου (11 μηνων) δεν δεχεται με τιποτα το ξενο γαλα και εχω δοκιμασει πολλα!το πιο περιεργο ομως ειναι οτι δεν θελει ουτε το δικο μου απο ποτηρακι (το μπουκαλι δεν το ηθελε ποτε ουτε στο νερο)δεν ξερω τι αλλο να κανω,και φυσικα δεν θελω να το αφησω χωρις γαλα κ να κλαιει για μια βδομαδα ωσπου να το παρει αποφαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να γράψεις τις τιμές της χοληστερόλης (ολική, HDL, LDL) για να δούμε αν υπάρχει περιθώρειο να κάνεις κάτι άλλο;

 

Είχες και παλαιότερα υψηλή χοληστερόλη;

Αν ναι, πότε διαπιστώθηκε για πρώτη φορά με τι τιμές;

χοληστερηνη 380 hdl 50 ldl δεν θυμαμαι γιατι μου ειπαν τα αποτελεσματα τηλεφωνικα φυσιολογικα παντωςεπαιρνα φαρμακο πριν την εγκυμοσυνη για 6

-7 χρονια τα σταματησα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ειναι κληρονομικη περιπου 260 ειχα παλιοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
χοληστερηνη 380 hdl 50 ldl δεν θυμαμαι γιατι μου ειπαν τα αποτελεσματα τηλεφωνικα φυσιολογικα παντωςεπαιρνα φαρμακο πριν την εγκυμοσυνη για 6

-7 χρονια τα σταματησα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος ειναι κληρονομικη περιπου 260 ειχα παλιοτερα

 

η HDL είναι πολύ χαμηλή, ελάχιστα πάνω από το όριο (45)

 

η αναλογία HDL/LDL αντανακλά περίπου την αναλογία Ω3:Ω6 λιπαρών οξέων που έχεις στη διατροφή

Κανονικά αυτά θα πρέπει να είναι περίπου 1:1 σε σένα είναι περίπου 1:6

 

Τα Ω6 λιπαρά οξέα αυξάνουν τις φλεγμονές και ανεβάζουν επιπλέον την LDL. Αυτά τα λιπαρά οξέα βρίσκοντα σε υπεραφθονία στα σπορέλαια (πχ το καλμποκέλαιο έχει Ω3:Ω6 1:46, για να ισορροπήσει μια τέτοια διατροφή είναι πολύ δύσκολο). Τα δημητριακά, τα όσπρια έχουν λίγα λιπαρά μεν, αλλά αυτά είναι κυρίως Ω6 και οι υδατάνθρακες αυξάνουν επιπλέον την LDL.

 

Ω3 λιπαρά οξέα, βρίσκονται σε μεγάλη ποσότητα στα λιπαρά ψάρια, τα οποία καλό θα ήταν να καταναλώνεις κάθε μέρα, μέχρι να αυξηθεί η HDL και να φτάσει πάνω απο 80, καλύτερα κοντά στο 100.

 

Τα ζώα εντατικής εκτροφής (συμβατικά κοτόπουλα, χοιρινά, μοσχαρια) έχουν αναλογία Ω3:Ω6 περίπου 1:4, ενώ τα ελευθέρας βοσκής έχουν 1:2.

 

Θα σε βοηθήσει πολύ το βιβλίο του Μανουσάκη για τα Ω λιπαρά οξέα

 

http://www.biblionet.gr/book/180994/Ω_-_Λιπαρά_οξέα

 

εκεί εξηγεί πώς η διατροφή των ζώων επηρεάζει τη σύνθεση των λιπαρών οξέων στο σώμα τους (και πώς η δική μας επηρεάζει τη σύνθεση των λιπαρών οξέων στο δικό μας σώμα)

 

Συχνά τα άτομα με υπερλιπιδαιμία, υπερχοληστερηναιμία, στην προσπάθειά τους να μειώσουν τα λιπαρά στη διατροφή τους, τρώνε πολλούς υδατάνθρακες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της LDL σε πολύ υψηλά επίπεδα και τη μείωση της HDL που έχει προστατευτική δράση, σε τραγικά χαμηλά επίπεδα.

 

(αν θέλεις να γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες για τις αιματολογικές σου εξετάσεις και δεν θελεις να το κάνεις δημόσια, μπορείς να βρεις το mail μου πατώντας το λινκ για το βιογραφικό μου)

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι εγω σαν την Nancy24 θα ηθελα να ξεκινησω σταδικα τον αποθηλασμό της 11 μηνων μικρής μου , η οποία θηλαζει γυρω στις 5-7 φορές το 24ωρο. Της δοκιμασα ξενο γαλα αλλα δεν το πινει καθολου. Πιπιλα δεν πηρε παρα μονο για πολυ λιγο χρονικο διαστημα και ποτε αντι για στηθος, δηλαδή δεν ξεγελιέται , ζητά αυτό που θελει και γενικα στο φαγητό της τρωει λιγο και συχνα. Θα δοκιμάσω να της δινει ο μπαμπας το γαλα κι εγω να μην ειναι εκει αλλα και παλι δε νομιζω να το πάρει εγω δεν μπορω να θηλαζω αλλο γιατι εχω κι αλλο παιδι και εχω κουραστει με τα νυχτερινα ξυπνηματα (παρολο που ειναι ρισκο γιατι ισως να ξυπναει και με το μπιμπερο) και σε λιγο καιρο πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια μου. Επισης δε μου λειτουργησε καθολου το συστημα θηλαστρο, γαλα δεν επινε απο μπιμπερο ουτε δικο μου ουτε ξενο. Παρακαλώ τις γνώμες - συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι εγω σαν την Nancy24 θα ηθελα να ξεκινησω σταδικα τον αποθηλασμό της 11 μηνων μικρής μου , η οποία θηλαζει γυρω στις 5-7 φορές το 24ωρο. Της δοκιμασα ξενο γαλα αλλα δεν το πινει καθολου. Πιπιλα δεν πηρε παρα μονο για πολυ λιγο χρονικο διαστημα και ποτε αντι για στηθος, δηλαδή δεν ξεγελιέται , ζητά αυτό που θελει και γενικα στο φαγητό της τρωει λιγο και συχνα. Θα δοκιμάσω να της δινει ο μπαμπας το γαλα κι εγω να μην ειναι εκει αλλα και παλι δε νομιζω να το πάρει εγω δεν μπορω να θηλαζω αλλο γιατι εχω κι αλλο παιδι και εχω κουραστει με τα νυχτερινα ξυπνηματα (παρολο που ειναι ρισκο γιατι ισως να ξυπναει και με το μπιμπερο) και σε λιγο καιρο πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια μου. Επισης δε μου λειτουργησε καθολου το συστημα θηλαστρο, γαλα δεν επινε απο μπιμπερο ουτε δικο μου ουτε ξενο. Παρακαλώ τις γνώμες - συμβουλές σας!

 

Καταρχάς και μετα τον αποθηλασμό το πιο πιθανό ειναι οτι θα ξυπνάει την νύχτα και δεν θα μπορείς να την ηρεμήσεις.

Σε πρώτη φάση ισως να έπρεπε να δοκιμασεις νυχτερινό αποθηλασμό (αφου αυτός ειναι που σε κουράζει κιόλας). Δηλαδή το βραδυ στα νυχτερινά ξυπνήματα θα προσπαθείς να την κοιμιζεις με κατι αλλο πλην θηλασμού (πχ κούνημα, αγκαλιά, πιπιλα, νανουρισμα, ξένο γαλα κτλ). Θα μπορούσε να πηγαίνει κι ο μπαμπάς αν το δέχεται το παιδι. Ταυτόχρονα την ημερα θα λες:θα πιούμε γαλα πριν κοιμηθούμε μετα το μπανιο αλλα δε θα ξαναπιουμε μέχρι να βγει ο ήλιος. Θα αργήσει να πιάσει μάλλον αλλα μπορεί να εκπλαγείς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Μια ερώτηση και από εμένα. Αποθήλασα το γιο μου πριν απο 2.5 μήνες περίπου σε ηλικία 22 μηνών. Αρκετό διάστημα (2-3 μήνες) πριν τον αποθηλασμό θήλαζε μόνο πρωί βράδυ. Το πρωί ειδικά θήλαζε πολύ λίγη ώρα και μετά ζητούσε μαμ (το πρωινό του). Για το μωρό πιστεύω οτι ο αποθηλασμός ήρθε αρκετά ήπια και ζοριστήκαμε 2-3 βραδια στον υπνο και μετά όλα καλά. Το θέμα είναι ότι εγώ ακόμα μετά από τόσους μήνες νιώθω κάπως βαρύ το ένα στηθος και τσιμπηματάκια. Δεν ειναι κατι έντονο που να θυμίζει φραγμένο πόρο ή μαστίτιδα, αλλά όποτε και να το πατήσω βγάζει αρκετό γάλα και τα συμπτωματα αυτά υποχωρούν. Είναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι δεν μιλάμε για λίγες σταγόνες αλλά για γάλα που πετάγεται... Πιστεύετε ότι πρέπει να κανω κάτι για αυτό;

 

Κορίτσια κάποια γνώμη για το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...