Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Νομίζω ότι καλό θα είναι να προσπαθήσεις να αντικαταστήσεις πρώτα το γεύμα πο δείχνει να είναι πιο εύκολο να αντικατασταθεί. Το βραδυνό συνήθως είναι δύσκολο γιατί το μωρό είναι κουρασμένο και συνήθως έχει περισσότερο ανάγκη το στήθος. Εγώ ξεκίνησα όταν η Δήμητρα ήταν 11,5 μηνών με το κουταλάκι λίγο φρεσκο γάλα και μετά αντικατέστησα το πρωϊνό γεύμα, στο εκπαιδευτικό ποτηράκι πο είχε μάθει να πίνει νερό. Μέσα σε 2 μήνες και με μεγάλη υπομονή έπινε κανονικό γεύμα (τα υπόλοιπα από το στήθος- δεν είχα λόγο να αποθηλάσω).

Οι άλλες κοπέλες θα τα γνωριζουν καλύτερα, απλά είπα τη γνώμη μου με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Καλή επιτυχία! :-)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας μανουλες του φορουμ, να χαιρεστε τα μωρακια σας! Με το μπεμπη μου ειμαστε ενα χαρουμενο θηλαζον ζευγαρι ενα χρονο τωρα και θελω να ευχαριστησω ολα τα κοριτσια που με τις συμβουλες τους μας βοηθησαν σε αυτο. τωρα χρειαζομαστε ακομη μια φορα τη βοηθεια σας. το προβλημα μας εχει ως εξης:θελω σιγα σιγα να αποθηλασω. ξερω πως θα παρει καιρο αλλα θελω να ξεκινησω αντικαθιστωντας ενα γευμα, ομως ο μπεμπης δεν συνεργαζεται με το μπουκαλι. μεχρι σημερα ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα.ο μπεμπης πινει νερο και λιγο χυμο πορτοκαλι απο μπιμπερο, απο ποτηρακι μεχρι και με καλαμακι. ως σημερα δηλαδη εξόν απο κατι δοκιμες με λιγα γραμμαρια αντλημενο, ή φορμουλα δεν εχει πιει ολοκληρο γευμα γαλακτος. πριν λιγες μερες ξεκινησα μαθηματα δυο απογευματα την εβδομαδα. ο μπεμπης μενει με τη γιαγια. πηραμε γαλα αλλα μονο 50 γραμμαρια κατορθωσε να του δωσει κι αυτα οχι συνεχομενα. απο εμενα δεν δεχεται με τιποτα να τον πλησιασω με μπουκαλι. και ρωταω: πως μπορω να τον εξοικιωσω χωρις δραματα με το μπουκαλι ωστε κι ενα βραδυ αν θελω να βγω με το συζυγο να μπορω να λεω στη γιαγια δωστου ενα μπουκαλι γαλα και να μενω ησυχη οτι θα το πιει!?!? περιμενω τις απαντησεις σας δεν ξερετε πως! ο θηλασμος με εδεσε πολυ με το μωρο μου, τον ευχαριστηθηκα, ευχαριστω το θεο που τον βιωσα, νιωθω ομως οτι θυσιασαμε με τον αντρα μου τη δικη μας ωρα, δηλαδη μια εξοδο, εναν καφε,θαθελα να εχω πια λιγη ευελιξια, καθως υπαρχει δυνατοτητα να μεινει ο μικρος με τη γιαγια.ευχαριστω εκ των προτερων!

 

αυτό το θέμα με το σύζυγο,όντως είναι θέμα!

εμείς θηλάζουμε 9,5 μήνες τώρα αποκλειστικά

ακόμη και τώρα που κάνουμε μόνο 2 θηλασμούς τη μέρα,είναι δεσμευτικό

δεν μπορούμε να βγούμε το βράδι

δεν μπορούμε να πάμε κάπου ένα διήμερο

γενικώς είναι δεσμευτικό

και πραγματικά κάπου χανεσαι

τι να κάνεις όμως;

είναι τεράστιο το όφελος για το παιδί!

κι εγώ μετά το χρόνο θέλω να αποθηλάσει σιγά σιγά

τι έκανες τελικά εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, μάλλον δε το ειπα σωστά: θηλάζει, δηλαδή το γαλα του το πινει απο το στηθος αποκλειστικά.ενδεικτικό Πρόγραμμα φαγητού: 7 και 8 Πρωινός θηλςσμος, 10 αυγο-ψωμακι 12 φρου, τοκρεμα3 φρουτα, 1:30 θηλασμός (και ύπνος), 3 φαγακι περιπου 250 γραμ ( μοσχάρι/κοτόπουλο/ψάρι με λαχανικα/μακαρονακι/ρυζι), 4 και 5 απογευματινός θηλασμός ,7 γιαορτακι/ κρέμα 9 και 10 και 11 βραδινός θηλασμός.θηλασμός επισης στις 2:30 και στις 5 επειδή ξυπνά. Τι προτείνετε;

 

Προτείνω να αρχίσετε να βγαίνετε αρχικά σε ώρες μη ύπνου, ώστε το μωρό να συνηθίσει την απουσία σας άσχετα με το φαγητό. Το μεσημεριανό ύπνο μπορεί να τον βολέψει η γιαγιά, αρκεί να μην κομπλεξάρεται σε σχέση με το θηλασμό (πολλές κολλάνε) και αν γίνει αυτό μερικές φορές, μπορεί να τα βολέψει και με τον βραδινό, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο ξύπνημα. Για τα μαθήματα, μπορείς να κανονίσεις να δώσει η γιαγιά τα γεύματα κι εσύ να θηλάζεις την ώρα των γευμάτων. Ο αποθηλασμός μπορεί να είναι άσχετος με τις εξόδους και τις άλλες υποχρεώσεις. Θέλω να πω, κάνε μικρές μετατροπές, για να βολέψεις το πρόγραμμα σου και κάποια στιγμή θα ακολουθήσεις και άλλες τακτικές αποθηλασμού. Το "δεν αρνούμαι-δεν προσφέρω" συμβαδίζει αρκετά με τους ρυθμούς των περισσότερων παιδιών. Προσπάθησε να μην κάνεις πολλές αλλαγές ταυτόχρονα και να είσαι έτοιμη για πιωγυρίσματα, αν το μωρό δεν ανταποκρίνεται καλά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνιση, με τον "αποκλειστικό θηλασμό" εννοούμε ότι το μωρό δεν παίρνει άλλες τροφές εκτός από μητρικό γάλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αποθηλάσαμε. Η τελευταία φορά που ζήτησε γάλα ήταν χτες το πρωί μόλις ξύπνησε και μετά το ξέχασε, αλλά η τελευταία φορά που ήπιε γάλα ήταν 21/ 12 το βράδυ πριν κοιμηθεί. Περιμένω να κλείσει μία εβδομάδα και θα βγάλω και το τίκερ.

 

Απίστευτοοοο! Νιώθω πολύ παράξενα. Είμαι περισσότερο συγκινημένη, αρκετά χαρούμενη και λιγάκι λυπημένη, όπως πάντα όταν αποχωρίζομαι κάτι καλό. Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη τόσα χρόνια (ε, ναι τρία χρόνια και κάτι ψιλά, εγώ που δεν πίστευα ότι θα κατάφερνα τις 40 μέρες).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αποθηλάσαμε. Η τελευταία φορά που ζήτησε γάλα ήταν χτες το πρωί μόλις ξύπνησε και μετά το ξέχασε, αλλά η τελευταία φορά που ήπιε γάλα ήταν 21/ 12 το βράδυ πριν κοιμηθεί. Περιμένω να κλείσει μία εβδομάδα και θα βγάλω και το τίκερ.

 

Απίστευτοοοο! Νιώθω πολύ παράξενα. Είμαι περισσότερο συγκινημένη, αρκετά χαρούμενη και λιγάκι λυπημένη, όπως πάντα όταν αποχωρίζομαι κάτι καλό. Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη τόσα χρόνια (ε, ναι τρία χρόνια και κάτι ψιλά, εγώ που δεν πίστευα ότι θα κατάφερνα τις 40 μέρες).

 

Συγχαρητήρια που θηλάσατε τόσο καιρό! Καταλαβαίνω τα συναισθήματα, κι εγώ έτσι ένοιωσα όταν διακόψαμε πριν 5 μήνες, τώρα νοιωιω όμως μια χαρά που η αγκαλιά είνα σκέτη αγκαλιά χωρίς γάλα!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αρχίσετε να βγαίνετε αρχικά σε ώρες μη ύπνου, ώστε το μωρό να συνηθίσει την απουσία σας άσχετα με το φαγητό.

Αγαπητή Αmaretto, ευχαριστώ για την απαντηση. Την απουσία το μικρουλι μεχρι 3 ωρες που έχει χρειαστει την χειρίζεται καλά.

 

Το μεσημεριανό ύπνο μπορεί να τον βολέψει η γιαγιά, αρκεί να μην κομπλεξάρεται σε σχέση με το θηλασμό (πολλές κολλάνε) και αν γίνει αυτό μερικές φορές, μπορεί να τα βολέψει και με τον βραδινό, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο ξύπνημα

Η γιαγιάδες μας ειναι πρόθυμες να βοηθησουν.

 

. Για τα μαθήματα, μπορείς να κανονίσεις να δώσει η γιαγιά τα γεύματα κι εσύ να θηλάζεις την ώρα των γευμάτων.

 

Αυτό μαλλον ακολουθουμε καθως δεν δεχτηκε να πιει γαλα οσο ελειπα.

 

Ο αποθηλασμός μπορεί να είναι άσχετος με τις εξόδους και τις άλλες υποχρεώσεις. Θέλω να πω, κάνε μικρές μετατροπές, για να βολέψεις το πρόγραμμα σου και κάποια στιγμή θα ακολουθήσεις και άλλες τακτικές αποθηλασμού. Το "δεν αρνου μαι-δεν προσφέρω" συμβαδίζει αρκετά με τους ρυθμούς των περισσότερων παιδιών.

 

Το δεν αρνούμαι δε προσφερω θα μειώσει τους θηλααμους. Αν δεν επεμεινα ο απογευματινος θα ειχε σταματησει προ πολλου. Οπότε μειωνοντας τους θηλασμους μειωνω το γαλα μου? Αυτος ειναι ο τροπος του αποθηλασμου? Να μη βρισκει γάλα για να παρει απο το μπιμπερό?? Σταληθεια ειμαι μπερδεμενη.

Προσπάθησε να μην κάνεις πολλές αλλαγές ταυτόχρονα και να είσαι έτοιμη για πιωγυρίσματα, αν το μωρό δεν ανταποκρίνεται καλά.

Ειμαι διατεθειμένη να παω αργα αλλα εχω παρει την αποφαση να αποθηλασω. Καθε βοήθεια δεκτη. Πειτε μου και για τις αλλες μεθοδους παρακαλω!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δεν αρνούμαι δε προσφερω θα μειώσει τους θηλααμους. Αν δεν επεμεινα ο απογευματινος θα ειχε σταματησει προ πολλου. Οπότε μειωνοντας τους θηλασμους μειωνω το γαλα μου? Αυτος ειναι ο τροπος του αποθηλασμου? Να μη βρισκει γάλα για να παρει απο το μπιμπερό?? Σταληθεια ειμαι μπερδεμενη.

 

Ναι, αυτή είναι η λογική. Αν και μερικά παιδιά μπορεί να είναι επίμονα και να συνεχίζουν να θηλάζουν ακόμη και με ελάχιστο γάλα. Ή μπορεί να αρνούνται το ξένο γάλα για αρκετό καιρό. Γι'αυτό ξεκινάς με μικρά και ασφαλή βήματα και όπου βλέπεις ότι σε παίρνει, προχωράς πιο "επιθετικά".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μου ζυγιστηκε στο γιατρό μας χθες, σε ενα μηνα πηρε 100γραμμαρια, γενικά είναι λεπτουλης, 9100, κι ενω με το φαγακι του τα παει καλα, η σκεψη ολων ειναι " αν επινε και το γαλατακι του...." Και λέγοντας ολων εννοω πια και τον εαυτο μου. Επι ενα χρονο παλεψα το θηλασμό υποστηριζοντας και πολεμοντας να του εξασφαλισω το χρονο, συχνα εις βαρος του μεγαλυτερου γιου μου, του συζυγου μου, του εαυτου μου του ιδιου. Χαλαλι στο μπεμπακι, απλα σημερα δεν ειμαι τοσο σιγουρη οτι εξακολουθώντας κανω περισσότερο καλό. Αρχισα να ζεσταινω λιγο.φρεσκο.γαλα καθε φορα που φτιαχνω για το μεγαλο μου γιο, να το πινουν μαζί σαν παιχνιδι. Ειναι μια ιδεα που θελω να δω αν θα δουλεψει γιαυτο και τη μοιραζομαι εδω. Μεχρι στιγμης πινει δυο τρεις ρουφηξιες τη φορα. Θα ενημερωσω σχετικα σε λιγες μερες.

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κατάφερα να διαβάσω αρκετά μηνύματά σας και μπορώ να πω πως κατανόησα πως ο αποθηλασμός,όποτε γίνει,πρέπει να γίνει σταδιακά μειώνοντας τα γεύματα

η απορία μου είναι η εξής: αυτές οι αλλαγές,μία ξένο μία θηλασμός κλπ δεν επηρεάζουν την καθημερινότητα του παιδιού;

γιατι άλλο να θηλάσει και να κοιμηθεί στο στήθος τη μία μέρα και άλλο να πιει φρέσκο και μετά να κοιμηθει και μετά από 3 μέρες πάλι τα ίδια μέχρι να αποθηλάσει

τι λέτε;

επίσης,ήθελα να ρωτήσω μανούλες που έχουνε καιρό να χρησιμοποιήσουν θήλαστρο και κάνουν 2 γεύματα τη μέρα αν προσπάθησαν να βγάλουν με θήλαστρο και πόσα μλ έβγαλαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά, καλη χρονιά στις μανούλες και τα μωράκια του παρεντς. Επανέρχομαι στο θεμα του αποθηλασμου με τα νεοτερα μας.Δεν τα παμε πολυ καλά, ειχα γράψει οτι προσπαθω να του δινω λιγο φρέσκο γάλα καθε πρωί και βράδυ να το δει σαν παιχνιδι να το πινει μαζι με τον αδερφο του αλλα ο μικρουλης θα παιξει λιγο με το μπουκαλι και θα το παρατησει. Εχω δοκιμασει μεφρεσκο και με εβαπορέ "μετα τον 6ο μηνα". Θα δοκιμςσω απο Δευτερα και με κατσικισιο. Φοβούμενη ομως μηπως στερειται το ασβέστιο καθως το γαλα μου φθινει εισηγαγα καινούργιο γευμα αργα το απογευμα με γιαουρτι, η φρεσκια κρεμα βανιλια.

Κάποια πρόοδο εχουμε στο οτι πλεον κοπηκε ο θηλασμος στις 12 το μεσημερι, απο το πρωι θα θηλασει παλι στις 2 νς κοιμηθεί κι αυτο αν ειμαι εκεί, αλλιως κι αλλος να τον κουνησει κοιμαται εύκολα. Αρχισε να τρώει και τυράκι καθε πρωί στο πρωινο του. Δηλαδή προσπαθω μεν να κοψω το θηλαεμο αλλα τρεμω να μην του στερησω το ασβεστιο η οτι αλλο παιρνουμε απο το γαλα. Αν εχετε συμβουλες για το πως θα καταφέρουμε να πιουμε εναγαλατακι ειμαστε ολο αυτια!!!!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τρώει ποικιλία τροφών, μη φοβάσαι και τόσο το ασβέστιο, υπάρχει σε πάρα πολλές τροφές. Αν ψάξεις στο google, θα βρεις διάφορους πίνακες περιεκτικότητας των τροφών σε ασβέστιο. Ενδεικτικά:

 

524487_481576535188694_1565167452_n.jpg

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την amaretto, το έχω ακούσει σε πολλές περιπτώσεις (αν κι εμείς δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ τέτοιο θέμα), έχω ακούσει ότι το λένε και οι παιδίατροι ότι αν τρώει γαλακτοκομικά και άλλες πηγές ασβεστίου είσαι οκ. μην τον πιέζεις για γάλα!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ!

Αναγκάζομαι να αποθηλάσω στους 14 μήνες. (Τρώμε τα πάντα αλλά δεν πίνουμε γάλα με μπιμπερό με τίποτα!) Ξεκίνησα και δεν του έδινα καθόλου στη διάρκεια της μέρας, μόνο πρωί-βράδυ. Το πήρε πολύ κουλ. Μετά είχα σκοπό να κόψω το πρωινό γάλα, αλλά έτυχε 2-3 βράδια να μπορέσει να αποκοιμηθεί χωρίς στήθος, οπότε χωρίς να το καταλάβω έχουμε περάσει τελικά 2 24ωρα χωρίς καθόλου γάλα.

Αναρωτιέμαι, μπορώ να πω ότι τελείωσα? Έτσι απλά? Σήμερα το πρωί βέβαια είχαμε λίγο δράματα... δεν θα είναι όμως μεγάλο πισωγύρισμα, αφού τα καταφέραμε 2 μέρες?

Και επίσης για πόσο διάστημα θα πρέπει να αδειάζω λίγο-λίγο το στήθος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ!

Αναγκάζομαι να αποθηλάσω στους 14 μήνες. (Τρώμε τα πάντα αλλά δεν πίνουμε γάλα με μπιμπερό με τίποτα!) Ξεκίνησα και δεν του έδινα καθόλου στη διάρκεια της μέρας, μόνο πρωί-βράδυ. Το πήρε πολύ κουλ. Μετά είχα σκοπό να κόψω το πρωινό γάλα, αλλά έτυχε 2-3 βράδια να μπορέσει να αποκοιμηθεί χωρίς στήθος, οπότε χωρίς να το καταλάβω έχουμε περάσει τελικά 2 24ωρα χωρίς καθόλου γάλα.

Αναρωτιέμαι, μπορώ να πω ότι τελείωσα? Έτσι απλά? Σήμερα το πρωί βέβαια είχαμε λίγο δράματα... δεν θα είναι όμως μεγάλο πισωγύρισμα, αφού τα καταφέραμε 2 μέρες?

Και επίσης για πόσο διάστημα θα πρέπει να αδειάζω λίγο-λίγο το στήθος?

Ευχαριστώ!

 

Δεν μπορείς να πεις οτι τελειωσες με 2 24ωρα πιστεύω.

 

Πισωγύρισμα δε θεωρείται αν το μωρο το χρειάζεται.

 

Αν το στήθος σε ενοχλεί ή πρηζεται αδειαζε λίγο.

 

Τι εννοείς "αναγκαζεσαι"; Εγινε κάτι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πεις οτι τελειωσες με 2 24ωρα πιστεύω.

 

Πισωγύρισμα δε θεωρείται αν το μωρο το χρειάζεται.

 

Αν το στήθος σε ενοχλεί ή πρηζεται αδειαζε λίγο.

 

Τι εννοείς "αναγκαζεσαι"; Εγινε κάτι;

 

Καταρχάς Νina-Nana σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά και γενικότερα για τη βοήθειά σου όταν είχα προβλήματα με το θηλασμό! Χρωστάω πολλά στο φόρουμ :)

Βασικά θεωρώ ότι τελειώσαμε, γιατί πλέον έχουν περάσει 5 μέρες και δεν το ζητάει καθόλου. Ήμουν τυχερή γιατί φαίνεται το παιδί ήταν έτοιμο γι'αυτή την αλλαγή, αλλιώς δεν θα το δεχόταν τόσο αδιαμαρτύρητα.

Ουσιαστικά το κόψαμε τόσο ομαλά που δεν το πιστεύω! Ούτε κλάματα, ούτε τίποτα, μόνο λίγος εκνευρισμός τις πρώτες μέρες.

Ευτυχώς γιατί πρέπει να κάνω θεραπεία με ραδιεν. ιώδιο (γι'αυτό αναγκάστηκα να σταματήσω) και θα λείψω για μέρες από το σπίτι... οπότε ελπίζω να μη μου στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Όσο για το στήθος το νιώθω να έχει γάλα, αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα πια. Άρα να μη βγάζω καθόλου? Εάν υπάρχει πρόβλημα λογικά δε θα νιώθω πετρώματα?

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Νina-Nana σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά και γενικότερα για τη βοήθειά σου όταν είχα προβλήματα με το θηλασμό! Χρωστάω πολλά στο φόρουμ :)

Βασικά θεωρώ ότι τελειώσαμε, γιατί πλέον έχουν περάσει 5 μέρες και δεν το ζητάει καθόλου. Ήμουν τυχερή γιατί φαίνεται το παιδί ήταν έτοιμο γι'αυτή την αλλαγή, αλλιώς δεν θα το δεχόταν τόσο αδιαμαρτύρητα.

Ουσιαστικά το κόψαμε τόσο ομαλά που δεν το πιστεύω! Ούτε κλάματα, ούτε τίποτα, μόνο λίγος εκνευρισμός τις πρώτες μέρες.

Ευτυχώς γιατί πρέπει να κάνω θεραπεία με ραδιεν. ιώδιο (γι'αυτό αναγκάστηκα να σταματήσω) και θα λείψω για μέρες από το σπίτι... οπότε ελπίζω να μη μου στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Όσο για το στήθος το νιώθω να έχει γάλα, αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα πια. Άρα να μη βγάζω καθόλου? Εάν υπάρχει πρόβλημα λογικά δε θα νιώθω πετρώματα?

Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Είσαι τυχερή με την αντιμετώπιση του παιδιού γιατί σε αυτήν την ηλικία ειναι πράγματι σπάνιο να συμπεριφέρεται ετσι στον αποθηλασμό.

 

Μπορείς να πιεις φασκομηλο για να μειωθεί κι άλλο.

 

Εύχομαι περαστικά κι ο,τι καλύτερο fantasy.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερή με την αντιμετώπιση του παιδιού γιατί σε αυτήν την ηλικία ειναι πράγματι σπάνιο να συμπεριφέρεται ετσι στον αποθηλασμό.

 

Μπορείς να πιεις φασκομηλο για να μειωθεί κι άλλο.

 

Εύχομαι περαστικά κι ο,τι καλύτερο fantasy.

 

Σ' ευχαριστώ, να'σαι καλά!

Όντως είμαι τυχερή, γιατί ποτέ δεν περίμενα ότι ένα παιδί που θήλαζε από την πρώτη μέρα της ζωής του αποκλειστικά και χωρίς πρόγραμμα (μέχρι και πριν λίγες μέρες θήλαζε όποτε ήθελε) θα σταματούσε τόσο εύκολα. Άρα ήταν έτοιμο. Ευτυχώς γιατί ήδη στεναχωριέμαι που αποθήλασα από τώρα, εάν το έβλεπα και να ζορίζεται θα ήμουν φυσικά χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γράφω γιατί θέλω τόσο τις συμβουλές σας όσο και την ψυχολογική σας υποστήριξη.

Έχω ένα κοριτσάκι 21 μηνών και θέλω να αποθηλάσω και να αρχίσω προσπάθειες για αδερφάκι (υποβοηθούμενη αναπαραγωγή). Να πω ότι μέχρι τους 19 μήνες θηλάζαμε χωρίς πρόγραμμα μέρα νύχτα και κυρίως νύχτα. Πρώτα κόψαμε τα νυχτερινά και μετά τα ημερήσια, τα οποία αν και φοβόμουν ότι θα συναντήσω μεγάλες αντιστάσεις κόπηκαν όχι δύσκολα αλλά με πολύ παιχνίδι και πολλές βόλτες. Μείναμε λοιπόν στο πρωί - βράδι. Μόνο που το πρωινό αρχίζε να το ζητάει στις 7 και μετά να κοιμάτε καμιά ωρίτσα ακόμη. Μετά το 7 έγινε 6:30 και μετά 6. Να πω πως αν σηκωθούμε από το κρεββάτι και πάμε στο σαλόνι να παίξουμε ότι ώρα και να είναι το γάλα το έχουμε ξεχάσει. Έτσι αποφάσισα να την σηκώσω μερικές φορές και στις 6 και να παίξουμε και να φάμε πρωινό. Πλέον όμως ξυπνάει ακόμη νωρίτερα και μάλιστα το ζητάει ακόμη πιο επίμονα και δεν μπορώ να την σηκώνω πιο νωρίς για να το ξεχνάει. Θεώρησα ότι δεν είμαστε έτοιμες για τον πρωινό αποθήλασμό και πισωγυρίσαμε, αλλά μου ξυπνάνει από τις 2 με πολλά κλάματα και επιμένει, δεν τις δίνω μέχρι να πάει 6, προσπαθώ να την κοιμήσω αγκαλίτσα αλλά ξυπνά συνεχώς. Και φυσικά δεν κοιμάτε ούτε αφου θηλάσουμε. Καταλαβαίνω ότι επιστρέφουμε στους νυχτερινούς ολονύχτιους θηλασμούς που είχαμε 2 μήνες πριν. Και εκεί που προσπαθούσαμε να αποθηλάσουμε χάσαμε και τον υπνο μας. Αυτό τώρα κρατάει πάνω από 2,5 εβδομάδες.

Μπαμπάς δεν παίζει να βοηθήσει, όταν τον βλέπει την νύχτα την πιάνει υστερία. Και δεν παίρνουμε μπιμπερό.

Τα φώτα σας... βρίσκομαι σε απόγνωση. Κυρίως δεν θέλω να κάνω κακό στο παιδί παρά το ότι είμαι άϋπνη και εργαζόμενη.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Γράφω γιατί θέλω τόσο τις συμβουλές σας όσο και την ψυχολογική σας υποστήριξη.

Έχω ένα κοριτσάκι 21 μηνών και θέλω να αποθηλάσω και να αρχίσω προσπάθειες για αδερφάκι (υποβοηθούμενη αναπαραγωγή). Να πω ότι μέχρι τους 19 μήνες θηλάζαμε χωρίς πρόγραμμα μέρα νύχτα και κυρίως νύχτα. Πρώτα κόψαμε τα νυχτερινά και μετά τα ημερήσια, τα οποία αν και φοβόμουν ότι θα συναντήσω μεγάλες αντιστάσεις κόπηκαν όχι δύσκολα αλλά με πολύ παιχνίδι και πολλές βόλτες. Μείναμε λοιπόν στο πρωί - βράδι. Μόνο που το πρωινό αρχίζε να το ζητάει στις 7 και μετά να κοιμάτε καμιά ωρίτσα ακόμη. Μετά το 7 έγινε 6:30 και μετά 6. Να πω πως αν σηκωθούμε από το κρεββάτι και πάμε στο σαλόνι να παίξουμε ότι ώρα και να είναι το γάλα το έχουμε ξεχάσει. Έτσι αποφάσισα να την σηκώσω μερικές φορές και στις 6 και να παίξουμε και να φάμε πρωινό. Πλέον όμως ξυπνάει ακόμη νωρίτερα και μάλιστα το ζητάει ακόμη πιο επίμονα και δεν μπορώ να την σηκώνω πιο νωρίς για να το ξεχνάει. Θεώρησα ότι δεν είμαστε έτοιμες για τον πρωινό αποθήλασμό και πισωγυρίσαμε, αλλά μου ξυπνάνει από τις 2 με πολλά κλάματα και επιμένει, δεν τις δίνω μέχρι να πάει 6, προσπαθώ να την κοιμήσω αγκαλίτσα αλλά ξυπνά συνεχώς. Και φυσικά δεν κοιμάτε ούτε αφου θηλάσουμε. Καταλαβαίνω ότι επιστρέφουμε στους νυχτερινούς ολονύχτιους θηλασμούς που είχαμε 2 μήνες πριν. Και εκεί που προσπαθούσαμε να αποθηλάσουμε χάσαμε και τον υπνο μας. Αυτό τώρα κρατάει πάνω από 2,5 εβδομάδες.

Μπαμπάς δεν παίζει να βοηθήσει, όταν τον βλέπει την νύχτα την πιάνει υστερία. Και δεν παίρνουμε μπιμπερό.

Τα φώτα σας... βρίσκομαι σε απόγνωση. Κυρίως δεν θέλω να κάνω κακό στο παιδί παρά το ότι είμαι άϋπνη και εργαζόμενη.

 

Μάλλον οι 2 μηνες ηταν μικρό χρονικό διάστημα για τόσες αλλαγές στο θηλασμο.

 

Προχωρα λίγο πιο σιγά στο κόψιμο γευμάτων απο την αρχή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι 2 μηνες ηταν μικρό χρονικό διάστημα για τόσες αλλαγές στο θηλασμο.

 

Προχωρα λίγο πιο σιγά στο κόψιμο γευμάτων απο την αρχή.

 

και εγώ κατάλαβα ότι την πίεσα περισσότερο από ότι έπρεπε...

το θέμα είναι ότι όλη μέρα πλέον δεν ζητά να θηλάσει, παρά μόνο την νύχτα. Να επιστρέψουμε δηλαδή στους νυχτερινούς θηλασμούς, που με τόσο δυσκολία είχαμε κόψει ή να της το προσφέρω την ημέρα και ας μην το ζητήσει.

Ρώτησα και ψυχολόγο, ο οποίος μου είπε ότι ο αποθηλσμός για να μην τραυματίσει το παιδί πρέπει να γίνει ομαλά και σε συνεργασία με παιδοψυχολόγο.

Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται να χρειάζομαι ψυχανάλυση για να αποθηλάσω....:confused:

Πραγματικά αν δεν πλησίαζα τα 40 και αν δεν είχα θέμα υπογονημότητας δεν θα σταματούσα το θηλασμό... Μήπως φταίει και το γεγονός ότι αποθηλάζω με τύψεις...

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

και εγώ κατάλαβα ότι την πίεσα περισσότερο από ότι έπρεπε...

το θέμα είναι ότι όλη μέρα πλέον δεν ζητά να θηλάσει, παρά μόνο την νύχτα. Να επιστρέψουμε δηλαδή στους νυχτερινούς θηλασμούς, που με τόσο δυσκολία είχαμε κόψει ή να της το προσφέρω την ημέρα και ας μην το ζητήσει.

Ρώτησα και ψυχολόγο, ο οποίος μου είπε ότι ο αποθηλσμός για να μην τραυματίσει το παιδί πρέπει να γίνει ομαλά και σε συνεργασία με παιδοψυχολόγο.

Λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται να χρειάζομαι ψυχανάλυση για να αποθηλάσω....:confused:

Πραγματικά αν δεν πλησίαζα τα 40 και αν δεν είχα θέμα υπογονημότητας δεν θα σταματούσα το θηλασμό... Μήπως φταίει και το γεγονός ότι αποθηλάζω με τύψεις...

 

Δε χρειάζονται οι τύψεις.... Συγκεκριμένα ειναι το μόνο που δε χρειάζεται!!!

 

Να μην προσφέρεις μέσα στην ημέρα αφου δε ζητάει!

 

Γενικώς ο νυχτερινος αποθηλασμος ειναι δύσκολος κι είμαι αρκετά καμένη με τους νυχτερινους θηλασμους οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για βοήθεια..

 

Προσπάθησε να κανεις κάποια κόλπα: να την κοιμιζεις όταν ξυπνάει αγκαλιά, να την έχεις κουράσει πολυ μέσα στην ημέρα, να της δίνεις άλλο γάλα, να της δίνεις ένα κουκλακι έχοντας πει ήδη απο την ημέρα οτι δε θα πίνεις γάλα το βραδυ αλλα θα κοιμάσαι με το κουκλακι. Δες κι αυτο http://mamalydia.wordpress.com/2008/04/04/night_weaning/

 

Πιπιλα φαντάζομαι δεν χρησιμοποιεί ε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι νυχτερινοί αποθηλασμοί ειναι ενα δυσκολο κομματι, στα περισσότερα παιδια.

Αυτο που εκανα εγω ήταν να την κανω να σταματησει να συνδυαζει τον υπνο με τον θηλασμό. δλδ αν ηθελε να θηλάσει την νυχτα ή πριν κοιμηθει δεν την θηλαζα στο κρεβατι, ουτε καν στο δωματιο. σηκωνομουν κ την θηλαζα σε αλλο δωματιο, στην πολυθρόνα. σιγα σιγα το αντιλήφθηκε κ ετσι οταν ξυπνουσε την νυχτα την ρωτουσα αν θελει να σηκωθουμε να πιει γαλα ή αν θελει να κατσουμε στο κρεβατι αγκαλια. αρχισε να προτιμαει το δευτερο :wink:

βεβαια ολο αυτο θελει μεγαλη θεληση απο μία μαμα κ να ξερει πως ειναι αρκετα κουραστικό, αλλα παρολαυτα δεν θα πρεπει ούτε να εκνευριζεται ουτε να αλλαζει τις πρακτικες λόγω αδυναμιας κ κουρασης.

εγω όλο αυτο το ξεκίνησα παίρνοντας αδεια απο την δουλεια κ εχοντας υπόψη οτι την αδεια αυτη θα την αφιερωσω εκει γιατι με τα νυχτερινα περα δωθε την ημερα σερνομουν κ δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...