Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτισα. Θα ήθελα κι εγω να εκφράσω τους προβληματισμούς μου σχετικά με το θέμα του αποθηλασμού και να ακούσω τη γνώμη μαμάδων και ειδικών. Θηλάζω την 11 μηνών κορούλα μου. Λείπω το πρωί 8-4 όπου το μωρό μου τρώει στέρεες και όλο το απόγευμα θηλάζουμε. Το βράδυ κάνει συνήθως 2 ξυπνήματα για θηλασμό, είμαστε και σε φάση που βγάζουμε δοντάκια. Το θέμα του αποθηλασμού υπάρχει στο μυαλό μου όσο πλησιάζουμε στο να κλείσει η μικρή χρόνο, οχι τόσο γιατί το θέλω εγώ όσο γιατι ακούω τα γνωστά, μα μέχρι πότε θα θηλάζεις. Έχω κι εγώ βέβαια τα θεματάκια μου που έιναι τα εξής. Επειδή δουλέυω το βραδυνό ξύπνημα με έχει κουράσει αφάνταστα, και ώρες ώρες σκέφτομαι πως θα ήταν αν της έδινα ξένο. Επιπλέον έχω άλλο ένα κοριτσάκι 2,5 χρονών που ζηλευέι αρκετά και τώρα τελευταία μου ζητάει να φάει απο το στήθος μου. Τη μεγάλη δεν τη θήλασα παρα μόνο 40 ημέρες. Όπως καταλαβένεται είμαι διχασμένη. Απο τη μια είμαι πτώμα απο την κούραση και θέλω να αποθηλάσω αλλα όταν η μικρή μου τραβάει την μπλούζα και λεεί μαμ εκει λιώνω και συνεχίζω. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Θήλασε μόνο 40 μέρες και ζητάει στήθος? Πιστεύω ότι είναι απλώς μια έκφανση της ζήλειας της. εμένα θήλαζε μέχρι που γέννησα την αδερφή της και παρ όλα αυτά δε μου ζητάει, μόνο κάποιες φορές το έχει κάνει σε στύλ παιχνιδιού, όπως πχ προσπαθεί να χωρέσει στο ριλάξ της μικρής. δεν είμαι και ψυχολόγος αλλά αυτό δε θα άφηνα να με επηρεάσει στο αν θα αποθηλάσω. ίσως αν αποθηλάσεις μετά να βρει άλλο "ξέσπασμα", δηλ. να σου ζητάει κάτι άλλο που κάνει το μωρό. για τα ξυπνήματα εγώ θα σε συμβούλευα να βγάλεις τα κάγκελα στην κούνια της και να βάλεις προστατευτικό (αν φυσικά θεωρείς ότι είναι ώριμο το παιδί και δεν έχει κίνδυνο) και να βουτάς μέσα. εγώ έτσι επιβίωσα μια χαρά, με 2ωρα ξυπνήματα και δουλειά την επόμενη μέρα, ούσα και έγκυος! αυτά αν ζητάς πρακτικές συμβουλές. τώρα αν γενικά σε έχει κουράσει ο θηλασμός είναι άλλο θέμα. εκεί δε χωράνε επιχειρήματα. εσύ το αποφασίζεις. όσο για τα σχόλια των τρίτων, καλύτερα να μη σχολιάσω (μα κι εσύ "παλιά" είσαι, με 2 παιδιά. ακόμα δεν έμαθες να κλείνεις τα αφτιά σου?) Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

Θηλάζω τον γιο μου, 27 μηνων, εδώ και πάνω απο 4 μηνες μόνο το βράδυ.

Προφανώς το γάλα΄πρεπει να ειχε μειωθει, αλλά ο μικρός το ήθελε, σαν διαδικασία πριν τον υπνο.

Εδω και κάποιο καιρό φαινόταν οτι "χρησιμοποιει" τον θηλασμό σαν πρόφαση για να καθυστερήσει την ωρα του ύπνου :) .

Χθες ηταν το δευτερο βράδυ που δεν ζήτησε να θηλάσει και πήγε κατευθειαν για ύπνο (παράλληλα τον ρωτησα αν θέλει γάλα σε ποτηράκι και απάντησε θετικα)

Το ερωτημα μου ειναι το εξής.....Αν συνεχίσει έτσι, και δεν ξαναθηλάσει υπάρχει περιπτωση να έχω πρόβλημα με το στήθος μου ή επειδή έτσι κι αλλιώς ήταν μικρή η παραγωγή δεν υπάρχει θέμα?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θηλάζω τον γιο μου, 27 μηνων, εδώ και πάνω απο 4 μηνες μόνο το βράδυ.

Προφανώς το γάλα΄πρεπει να ειχε μειωθει, αλλά ο μικρός το ήθελε, σαν διαδικασία πριν τον υπνο.

Εδω και κάποιο καιρό φαινόταν οτι "χρησιμοποιει" τον θηλασμό σαν πρόφαση για να καθυστερήσει την ωρα του ύπνου :) .

Χθες ηταν το δευτερο βράδυ που δεν ζήτησε να θηλάσει και πήγε κατευθειαν για ύπνο (παράλληλα τον ρωτησα αν θέλει γάλα σε ποτηράκι και απάντησε θετικα)

Το ερωτημα μου ειναι το εξής.....Αν συνεχίσει έτσι, και δεν ξαναθηλάσει υπάρχει περιπτωση να έχω πρόβλημα με το στήθος μου ή επειδή έτσι κι αλλιώς ήταν μικρή η παραγωγή δεν υπάρχει θέμα?

 

Λογικά δεν θα έχεις θέμα με το στήθος. Αν νιώσεις ότι πρήζεται και πονάς βγάζεις με το χέρι ίσα για να ανακουφιστείς.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις θέμα με το στήθος. Αν νιώσεις ότι πρήζεται και πονάς βγάζεις με το χέρι ίσα για να ανακουφιστείς.

Ουφ....αυτο με το χέρι φοβόμουν οτι θα ακούσω!

Σ ευχαριστώ πολύ!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι έχω θέμα ..

εκεί που είχα πει τι κάλα καθιέρωσα 2-3 γεύματα με θηλασμό έχει εδώ και 3 μέρες που η μικρή με το που την βάζω στο στήθος παθαίνει αμόκ!!

μιλάμε με παίζει κανονικότατα.. γελάει επιμένω μου λεει αγκου βρε ξαναεπιμένω με σπρώχνει ξανα το ίδιο και εκει ξεκινάει το κλάμα με λυγμούς...

και δεν μιλάω για κάνα μωρο 8-9 μηνών αλλά για ένα μωρό 3,5 μηνών :shock:!!

έχω απελπιστεί δοιαβάζω τα μυνήματα των κοριτσιών πιο κάτω που θήλασαν τα παιδιά τους εώς 2 και 3 χρονών και νιώθω εντελώς άχρηστη σαν μάνα που δεν κατάφερα απο την αρχή να την θηλάσω αποκλειστικά..

μια το θέμα με της θηλες μια το θέμα με το γάλα μια ένα σωρό άλλα θέματα τελικά ένιωθα και κέρδος που κατάφερα και καθιέρωσα 2-3 γευματα μόνο στο στήθος και ξαφνικά έρχετε η μικρή και μου κάνει κόνξες .. τι να κάνω ??? να την αφήσω νηστικιά μπας και ποιάσει στήθος??? μηπως αποθήλασα ??? τι να κάνω με έχει κάνει κουρέλι αυτή η υπόθεση .. :cry::cry::cry:

φοβάμαι μην μου πετρώσει και το γάλα τόσα ακούω

κορίτσια βοήθεια!! και αν πρέπει να απευθηνθώ σε γιατρό με ποιο θα μιλήσω με παιδιατρο ή με γυναικολόγο ?? :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι έχω θέμα ..

εκεί που είχα πει τι κάλα καθιέρωσα 2-3 γεύματα με θηλασμό έχει εδώ και 3 μέρες που η μικρή με το που την βάζω στο στήθος παθαίνει αμόκ!!

μιλάμε με παίζει κανονικότατα.. γελάει επιμένω μου λεει αγκου βρε ξαναεπιμένω με σπρώχνει ξανα το ίδιο και εκει ξεκινάει το κλάμα με λυγμούς...

και δεν μιλάω για κάνα μωρο 8-9 μηνών αλλά για ένα μωρό 3,5 μηνών :shock:!!

έχω απελπιστεί δοιαβάζω τα μυνήματα των κοριτσιών πιο κάτω που θήλασαν τα παιδιά τους εώς 2 και 3 χρονών και νιώθω εντελώς άχρηστη σαν μάνα που δεν κατάφερα απο την αρχή να την θηλάσω αποκλειστικά..

μια το θέμα με της θηλες μια το θέμα με το γάλα μια ένα σωρό άλλα θέματα τελικά ένιωθα και κέρδος που κατάφερα και καθιέρωσα 2-3 γευματα μόνο στο στήθος και ξαφνικά έρχετε η μικρή και μου κάνει κόνξες .. τι να κάνω ??? να την αφήσω νηστικιά μπας και ποιάσει στήθος??? μηπως αποθήλασα ??? τι να κάνω με έχει κάνει κουρέλι αυτή η υπόθεση .. :cry::cry::cry:

φοβάμαι μην μου πετρώσει και το γάλα τόσα ακούω

κορίτσια βοήθεια!! και αν πρέπει να απευθηνθώ σε γιατρό με ποιο θα μιλήσω με παιδιατρο ή με γυναικολόγο ?? :confused::confused:

 

Δεν είναι δίκαιο για τον εαυτό σου να τον κρίνεις τόσο σκληρά! Οι μαμάδες που θηλάζουν τα μωρά τους για χρόνια δεν είναι καλύτερες από τις άλλες μαμάδες. Το πώς θηλάζει κανείς για καιρό, ιδανικά για όσο θέλει η μαμά και το ίδιο το μωρό, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σε σένα προφανώς το ξεκίνημα ήταν δύσκολο και ίσως δεν είχες αρκετή βοήθεια για να μπορέσεις να καταφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμό. Όμως είναι σημαντικό αυτό που έχεις καταφέρει. Φυσικά και είναι κέρδος και οι 2-3 θηλασμοί τη μέρα! Μην το αμφισβητείς αυτό!

 

Το μωρό σου για κάποιο λόγο αρνείται το στήθος. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί και σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Σαφώς δεν σε βοηθά ιδιαίτερα το γεγονός ότι ενδιάμεσα πρέπει να δίνεις και μπιμπερό όμως δεν είναι ακατόρθωτο να επαναφέρεις το μωρό στο στήθος με προσπάθεια και με την προϋπόθεση ότι έχεις ακόμα αρκετό γάλα. Προσπάθησε να θηλάσεις το μωρό όταν είναι ήρεμο ή όταν είναι έτοιμο να κοιμηθεί, βγάζοντας λίγο γάλα, ώστε να έχει τη γεύση του η θηλή, έχε πολλή επαφή σώμα με σώμα, ξαπλώστε μαζί στο κρεββάτι και γενικά μην το πιέζεις το μωρό. Πρόσφερε το στήθος όσο περισσότερο μπορείς, χωρίς όμως να φτάνει το μωρό σε κλάμματα. Μίλησέ της επίσης, πολλές φορές βοηθά (ναι ξέρω ότι είναι 3,5 μηνών αλλά πίστεψέ με, καταλαβαίνουν :wink:).

Στο μεταξύ, ίσως σε βοηθήσει να αντλείς το γάλα σου για να μην μειωθεί η παραγωγή σου.

 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και μην φορτώνεσαι με ενοχές :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δίκαιο για τον εαυτό σου να τον κρίνεις τόσο σκληρά! Οι μαμάδες που θηλάζουν τα μωρά τους για χρόνια δεν είναι καλύτερες από τις άλλες μαμάδες. Το πώς θηλάζει κανείς για καιρό, ιδανικά για όσο θέλει η μαμά και το ίδιο το μωρό, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σε σένα προφανώς το ξεκίνημα ήταν δύσκολο και ίσως δεν είχες αρκετή βοήθεια για να μπορέσεις να καταφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμό. Όμως είναι σημαντικό αυτό που έχεις καταφέρει. Φυσικά και είναι κέρδος και οι 2-3 θηλασμοί τη μέρα! Μην το αμφισβητείς αυτό!

 

Το μωρό σου για κάποιο λόγο αρνείται το στήθος. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί και σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά. Σαφώς δεν σε βοηθά ιδιαίτερα το γεγονός ότι ενδιάμεσα πρέπει να δίνεις και μπιμπερό όμως δεν είναι ακατόρθωτο να επαναφέρεις το μωρό στο στήθος με προσπάθεια και με την προϋπόθεση ότι έχεις ακόμα αρκετό γάλα. Προσπάθησε να θηλάσεις το μωρό όταν είναι ήρεμο ή όταν είναι έτοιμο να κοιμηθεί, βγάζοντας λίγο γάλα, ώστε να έχει τη γεύση του η θηλή, έχε πολλή επαφή σώμα με σώμα, ξαπλώστε μαζί στο κρεββάτι και γενικά μην το πιέζεις το μωρό. Πρόσφερε το στήθος όσο περισσότερο μπορείς, χωρίς όμως να φτάνει το μωρό σε κλάμματα. Μίλησέ της επίσης, πολλές φορές βοηθά (ναι ξέρω ότι είναι 3,5 μηνών αλλά πίστεψέ με, καταλαβαίνουν :wink:).

Στο μεταξύ, ίσως σε βοηθήσει να αντλείς το γάλα σου για να μην μειωθεί η παραγωγή σου.

 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και μην φορτώνεσαι με ενοχές :-)

 

η αλήθεια είναι ότι με έχει πάρει πολύ απο κάτω και ο σύζυγος δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση μιας και μου καταλογίζει το ότι το παιδί δεν θέλει στήθος :-(

επίσης προσπάθησα να της δώσω στήθος ενόσω ήταν μισοκοιμησμένη με τον τρόπο που προανέφερες και μόλις το κατάλαβε άνοιξε τα μάτια και πάτησε τα κλάματα...

θα κάνω αυτό που λες με το κρεβάτι θα την πάρω αγκαλιά και βλέπουμε,,

δυστηχώς με την άντληση δεν βγάζω παρά ελάχιστο διότι δεν έχω καλό θηλαστρο και το ηλεκτρονικό που μου είχε δανείσει μια κοπέλα το ξανα έδωσα πίσω απο την στιγμή που είχα καθιερώσει τα γευματα..

ασε που στο τέλος με πονούσε πάρα μα πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Έχω μια απορία (πάλι).

Κατ'αρχήν να πώ ότι θηλάζουμε ακόμα (χρόνισε πριν μια εβδομάδα) και ενώ τα πηγαίναμε πάρα πολύ καλά, χτες το απόγευμα πρώτη φορά θήλασε και έδειξε σημάδια ότι δεν χόρτασε. Του έδωσα ξένο (που το έχω για τις φάσεις που λείπω) και ήπιε 200ml μονορούφι.

Επίσης αυτό το μήνα (και συγκεκριμένα χτες) μου ήρθε περίοδος πρώτη φορά κανονικά (μέχρι τον προηγούμενο μήνα μου ερχόταν μήνα παρά μήνα), και ίσως να παίζει κάποιο ρόλο στη μείωση της παραγωγής.

Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα έτσι από μόνο του (χωρίς δηλαδή να έχεις μειώσει τους θηλασμούς); Θηλάζουμε 3-5 φορές το 24ωρο.

Είμαστε σε διαδικασία αποθηλασμού; Βέβαια για να πώ την αληθεια, θα ήθελα όπου να'ναι να μπούμε σε διαδικασία σταδιακού αποθηλασμού, αλλά αν είναι να γίνει αυτό θα ήθελα να προετοιμαστώ (να καθιερώσω γεύματα με ξένο γάλα, να βεβαιωθώ ότι θα τα πίνει κλπ) Τι λέτε;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι με έχει πάρει πολύ απο κάτω και ο σύζυγος δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση μιας και μου καταλογίζει το ότι το παιδί δεν θέλει στήθος :-(

επίσης προσπάθησα να της δώσω στήθος ενόσω ήταν μισοκοιμησμένη με τον τρόπο που προανέφερες και μόλις το κατάλαβε άνοιξε τα μάτια και πάτησε τα κλάματα...

θα κάνω αυτό που λες με το κρεβάτι θα την πάρω αγκαλιά και βλέπουμε,,

δυστηχώς με την άντληση δεν βγάζω παρά ελάχιστο διότι δεν έχω καλό θηλαστρο και το ηλεκτρονικό που μου είχε δανείσει μια κοπέλα το ξανα έδωσα πίσω απο την στιγμή που είχα καθιερώσει τα γευματα..

ασε που στο τέλος με πονούσε πάρα μα πάρα πολύ...

 

Η απεργία θηλασμού είναι κάτι που παρεξηγείται εύκολα από όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει και πώς συμβαίνει και όχι άδικα. Για έναν πατέρα είναι ακόμα πιο δύσκολο να αντιληφθεί πόσο πληγώνεται η μαμά που το μωρό της αρνιέται ξαφνικά το στήθος. Ακόμα και οι πατεράδες που υποστηρίζουν το θηλασμό δυσκολεύονται να καταλάβουν γιατί η γυναίκα τους βιώνει αισθήματα απόρριψης σε μια τέτοια περίπτωση.

 

Είναι μια δύσκολη κατάσταση για τη μαμά αλλά και το παιδί. Συνήθως ξεπερνιέται με επιμονή και υπομονή εκτός αν πλέον η παραγωγή της μαμάς έχει μειωθεί πάρα πολύ, ώστε το μωρό δεν επιστρέφει πια στο στήθος. Γι' αυτό συστήνουμε την άντληση, ως προσωρινό υποκατάστατο για την έλλειψη ερεθίσματος από πλευράς του μωρού ή και για την αύξηση της παραγωγής (αν έχει ελαττωθεί πολύ) ώστε το στήθος να αποκτά ενδιαφέρον για το παιδί. Παράλληλα, όσο αυξάνεται η παραγωγή, τόσο μειώνεται η ανάγκη για μπουκάλι-πιπίλα που επιτείνουν το πρόβλημα.

Η άντληση δεν πρέπει να πονά - κάτι πήγαινε στραβά μ' αυτό που χρησιμοποιούσες. Για να ενισχύσεις την παραγωγή σου χρειάζεσαι ένα καλό θήλαστρο ή άντληση με το χέρι: http://www.medelabreastfeedingus.com/tips-and-solutions/130/how-to-manually-express-breastmilk---the-marmet-technique

 

Η επαφή σώμα με σώμα (στο κρεββάτι, με αγκαλιά, σε μάρσιππο, στο μπάνιο) δείχνει στο μωρό ότι η μαμά του είναι διαθέσιμη και στοχεύει αφενός στο να εξαλείψει την παρεξήγηση μεταξύ μωρού και μαμάς που έκανε το μωρό να αποτραβηχτεί αφετέρου στο να δώσει ερέθισμα στον οργανισμό της μαμάς να παράγει γάλα. Είναι επομένως πολύ σημαντική. Ωστόσο δεν είναι απαραίτητο να δώσει η μαμά το στήθος στο μωρό - πολλές φορές αρκεί η μαμά να έχει ανοιχή τη μπλούζα, χωρίς σουτιέν και να κρατάει το μωρό επάνω της, οπότε το μωρό κάποια στιγμή αναζητά το στήθος από μόνο του.

 

Κάνε υπομονή. Η απεργία θηλασμού ξεπερνιέται σχεδόν πάντα, αν η μαμά θέλει να συνεχίσει να θηλάζει. Στην περίπτωσή σου, το σημαντικότερο είναι να φροντίσεις να διατηρήσεις και να αυξήσεις την παραγωγή σου, ώστε κι όταν πιάσει το μωρό το στήθος, να παραμείνει.

 

Φιλιά,

Εύα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η απεργία θηλασμού είναι κάτι που παρεξηγείται εύκολα από όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει και πώς συμβαίνει και όχι άδικα. Για έναν πατέρα είναι ακόμα πιο δύσκολο να αντιληφθεί πόσο πληγώνεται η μαμά που το μωρό της αρνιέται ξαφνικά το στήθος. Ακόμα και οι πατεράδες που υποστηρίζουν το θηλασμό δυσκολεύονται να καταλάβουν γιατί η γυναίκα τους βιώνει αισθήματα απόρριψης σε μια τέτοια περίπτωση.

 

Είναι μια δύσκολη κατάσταση για τη μαμά αλλά και το παιδί. Συνήθως ξεπερνιέται με επιμονή και υπομονή εκτός αν πλέον η παραγωγή της μαμάς έχει μειωθεί πάρα πολύ, ώστε το μωρό δεν επιστρέφει πια στο στήθος. Γι' αυτό συστήνουμε την άντληση, ως προσωρινό υποκατάστατο για την έλλειψη ερεθίσματος από πλευράς του μωρού ή και για την αύξηση της παραγωγής (αν έχει ελαττωθεί πολύ) ώστε το στήθος να αποκτά ενδιαφέρον για το παιδί. Παράλληλα, όσο αυξάνεται η παραγωγή, τόσο μειώνεται η ανάγκη για μπουκάλι-πιπίλα που επιτείνουν το πρόβλημα.

Η άντληση δεν πρέπει να πονά - κάτι πήγαινε στραβά μ' αυτό που χρησιμοποιούσες. Για να ενισχύσεις την παραγωγή σου χρειάζεσαι ένα καλό θήλαστρο ή άντληση με το χέρι: http://www.medelabreastfeedingus.com/tips-and-solutions/130/how-to-manually-express-breastmilk---the-marmet-technique

 

Η επαφή σώμα με σώμα (στο κρεββάτι, με αγκαλιά, σε μάρσιππο, στο μπάνιο) δείχνει στο μωρό ότι η μαμά του είναι διαθέσιμη και στοχεύει αφενός στο να εξαλείψει την παρεξήγηση μεταξύ μωρού και μαμάς που έκανε το μωρό να αποτραβηχτεί αφετέρου στο να δώσει ερέθισμα στον οργανισμό της μαμάς να παράγει γάλα. Είναι επομένως πολύ σημαντική. Ωστόσο δεν είναι απαραίτητο να δώσει η μαμά το στήθος στο μωρό - πολλές φορές αρκεί η μαμά να έχει ανοιχή τη μπλούζα, χωρίς σουτιέν και να κρατάει το μωρό επάνω της, οπότε το μωρό κάποια στιγμή αναζητά το στήθος από μόνο του.

 

Κάνε υπομονή. Η απεργία θηλασμού ξεπερνιέται σχεδόν πάντα, αν η μαμά θέλει να συνεχίσει να θηλάζει. Στην περίπτωσή σου, το σημαντικότερο είναι να φροντίσεις να διατηρήσεις και να αυξήσεις την παραγωγή σου, ώστε κι όταν πιάσει το μωρό το στήθος, να παραμείνει.

 

Φιλιά,

Εύα

 

 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση η αλήθεια είναι ότι με κατατόπισες αρκετα.

θα κάνω αυτά που είπες θα ζητήσω και το θήλαστρο απο την ξαδέρφη μου να κανω αντλήσεις και βλέποντας και κάνοντας

Link to comment
Share on other sites

Polina26 ένα είναι βεβαιο, πως δεν είσαι μόνη!!!

 

H EvaMD ήταν πολυ κατατοπιστική, οπότε μάλλον επαναλαμβάνω.

Πες λοιπόν στον άντρα σου πως η 'απεργία θηλασμού" είναι συνηθισμένο φαινόμενο και αντιμετωπίζεται, αρκεί να προσπαθήσει και αυτός να σε βοηθήσει να είσαι ήρεμη. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις για λίγο ένα καλό θήλαστρο για να μη μειωθεί η παραγωγή σου μέχρι να ξαναρχισει το μωρό σου να θηλάζει. Δες και αυτό το ενδιαφέρον άρθρο για το συγκεκριμένο πρόβλημα:

 

http://goneis-paidia.com/2009/12/10/a%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BDursing-strike/

 

Μπορείς ακόμα να θέσεις εδώ το πρόβλημά σου:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1401989

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Polina26 ένα είναι βεβαιο, πως δεν είσαι μόνη!!!

Πες στον άντρα σου πως η 'απεργία θηλασμού" είναι συνηθισμένο φαινόμενο και αντιμετωπίζεται, αρκεί να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις για λίγο ένα καλό θήλαστρο για να μη μειωθεί η παραγωγή σου μέχρι να ξαναρχισει το μωρό ου να θηλάζει. Δες και αυτό το ενδιαφέρον άρθρο για το συγκεκριμένο πρόβλημα:

 

http://goneis-paidia.com/2009/12/10/a%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BDursing-strike/

 

σε ευχαριστώ πολύ θα βάλω και τον άντρα μου να το δοιαβάσει..

το κακό είναι πως δεν έχω θήλαστρο και η ξαδέρφη μου δεν μπορεί να μου δώσει το δικό της γιατι το παιδάκι της έπαθε αναιμοβλογιά και έβγαλε φουσκαλιτσες στο στόμα και πρέπει η κοπέλα να βγάζει το γάλα για να του το δίνει...

νοσοκομειακό που ρώτησα κάνει 90 ευρώ για ένα μηνα .. πολλά λεφτά τα οποία δεν υπάρχουν δεν ξέρω τι να κάνω..

ένα χειροκίνητο που έχω δεν κάνει τιποτα

είπε ο άντρας μου ότι θα το κάνει πατέντα άντε να δω (τελευταία φορά που είπε ότι θα ασχοληθεί με ηλεκτρονικά ανατίναξε το ινβερτερ... )ελπίζω να μην βάλει καμιά φωτιά το σπίτι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα

Εχω ενα αγορακι 9 μηνων. Νοιωθω οτι εχει ερθει η ωρα να αποθηλασω. Μεχρι τωρα θηλαζει βραδυ πριν κοιμηθει, 2-3 φορες οταν ξυπναει και το πρωι πριν φυγω για δουλεια. Γενικα τωρα τελευταια εχει μειωσει πολυ τη διαρκεια του θηλασμου, περιπου στο πενταλεπτο, και αναρωτιεμαι αν πα ιρνει την ποσοτητα που χρειαζεται. Ο θηλασμος δεν ηταν καθολου ευκολη διαδικασια και ομολογω οτι εχω κουραστει αφανταστα. Με αφορμη και ενα επερχομενο ταξιδι και σε συννενοηση με την παιδιατρο ξεκινησα αρχικα να του δινω δικο μου γαλα με μπουκαλι, μετα ενα γευμα γαλα σκονη- οσο επινε και συμπληρωνα με θηλασμο και εδω και δυο μερες δινω δυο γευματα πρωι και βραδυ γαλα σκονη και εγω αντλω μια φορα το βραδυ για να ανακουφισω το στηθος. Τι γινεται απο εδω και περα?

Η γυναικολογος μου ειπε να παρω μισο dostinex πρωι βραδυ για δυο μερες, εγω ομως θελω να αποφυγω τ χαπια.

Λαβετε υποψη τα εξης

-εχω ιστορικο καρκινου του μαστου στην οικογενειακαι φοβαμαι αν τυχον καταλοιπα μπορουν να δημιουργησουν προβλημα το μελλον

-προσφατα υπεφερα απο μη καρδιογενες πνευμονικο οιδημα-παρενεργεια της καισαρικης

-η ποσοτητα του γαλακτος εχει μειωθει αισθητα δηλ. Αντλω περιπου 120-150ml

Τι κανω λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Vaso79, καλησπέρα! Να χαίρεσαι το αγοράκι σου! Κι εμένα ο γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω χάπια, αλλά δεν πήρα, αποθηλάσαμε με φυσικό τρόπο, σε μεγαλύτερη ηλικία παιδιού. Στην περίοδο που η μικρή θήλαζε δύο φορές τη μέρα, έκανα διήμερο ταξίδι, και το στήθος δεν πρηζόταν πια. Μετά θηλάζαμε μία φορά τη μέρα, μετά μέρα παρά μέρα, μετά κάθε 2-3 μέρες, και μετά σταματήσαμε.

 

Πότε είναι το ταξίδι σου και πόσο θα κρατήσει;

 

Νομίζω πάντως πως μπορεις σύντομα να αποθηλάσεις, είσαι σε καλό δρόμο, μειώνοντας την ποσότητα των αντλήσεων θα φτάσει σε σημείο να είναι ελάχιστο το γάλα. Όταν το έχεις μειώσει τόσο πολύ δεν θα πρήζεται το στήθος σου. Δοκίμασε σε λίγες μέρες να αντλείς μέρα παρά μέρα, μόλις μειωθεί κι άλλο η ποσότητα.

 

Μην ανησυχείς για τα κατάλοιπα, θα είναι ελάχιστα και αυτά απορροφώνται από τον οργανισμό, άλλωστε αυτή είναι η φυσική διαδικασία διακοπής και όχι με χάπι, που περιέχει επιβαρυντικές ορμόνες. Ακριβώς με το ιστορικό σου νομίζω πως δεν πρέπει να ρισκάρεις ένα χάπι που έχει αρκετές παρενέργειες. Απλά οι περισσότεροι γυναικολόγοι, αυτά γνωρίζουν αυτά και προτείνουν.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει, έκανα προσπάθεια αλλά δεν έχω χρόνο.

Έχω μια μπέμπα 11 μηνών και θηλάζει ακόμη μόνο τα βράδια.

Πρέπει να κόψω το θηλασμό γιατί έχω σύνδρομο Μενιέρ και πρέπει να πάρω βηταιστίνη, έχω τρομερό βουητό στα αυτιά και ιλίγγους. Πρέπει σε μια εβδομάδα το πολύ να σταματήσω το θηλασμό και να πάρω γρήγορα τα φάρμακά μου.

Με πόνο ψυχής πρέπει στο κοριτσάκι μου να στερήσω αυτό που τόσο απολάμβανε ως τώρα, τον ύπνο μαζί μου με το στήθος πάντα έτοιμο όλη την νύχτα, για πιπίλα, για συντροφιά, για όλα.

Προσπάθησα χτες να κοιμηθεί χωρίς στήθος, αλλά έκλαιγε για μισή ώρα και τελικά της το ξαναέδωσα και μέσα στην νύχτα τα ίδια.

Τι να κάνω;

να της δώσω τσάι;

να την αφήσω να κλαίει;

Ο μπαμπάς δεν είναι εδώ αυτήν την εβδομάδα, πρέπει να το κάνω μόνη μου, ούτε οι γιαγιάδες μπορουν να βοηθήσουν.

Πρέπει να σταματήσω, και δεν ξέρω τον πιο ανώδυνο τρόπο για να γίνει σε μια εβδομάδα....

Βοηθήστε με...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει, έκανα προσπάθεια αλλά δεν έχω χρόνο.

Έχω μια μπέμπα 11 μηνών και θηλάζει ακόμη μόνο τα βράδια.

Πρέπει να κόψω το θηλασμό γιατί έχω σύνδρομο Μενιέρ και πρέπει να πάρω βηταιστίνη, έχω τρομερό βουητό στα αυτιά και ιλίγγους. Πρέπει σε μια εβδομάδα το πολύ να σταματήσω το θηλασμό και να πάρω γρήγορα τα φάρμακά μου.

Με πόνο ψυχής πρέπει στο κοριτσάκι μου να στερήσω αυτό που τόσο απολάμβανε ως τώρα, τον ύπνο μαζί μου με το στήθος πάντα έτοιμο όλη την νύχτα, για πιπίλα, για συντροφιά, για όλα.

Προσπάθησα χτες να κοιμηθεί χωρίς στήθος, αλλά έκλαιγε για μισή ώρα και τελικά της το ξαναέδωσα και μέσα στην νύχτα τα ίδια.

Τι να κάνω;

να της δώσω τσάι;

να την αφήσω να κλαίει;

Ο μπαμπάς δεν είναι εδώ αυτήν την εβδομάδα, πρέπει να το κάνω μόνη μου, ούτε οι γιαγιάδες μπορουν να βοηθήσουν.

Πρέπει να σταματήσω, και δεν ξέρω τον πιο ανώδυνο τρόπο για να γίνει σε μια εβδομάδα....

Βοηθήστε με...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στο http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp η betahistine αναφέρεται με ρίσκο 1 και προτείνεται εναλλακτική λύση, ασφαλής για το θηλασμό. Επίσης, αν ψάξεις για τον όρο meniere, αναφέρονται και κάποια άλλα στοιχεία που ίσως δείχνουν σε εναλλακτικές που σου επιτρέπουν να θηλάζεις υπό κάποιες προϋποθέσεις πχ μετά από κάποιες ώρες από τη λήψη του φαρμάκου. Δεδομένου ότι το μωρό σου είναι σχετικά μεγάλο, ίσως να είναι εύκολα εφικτό αυτό. Θα πρότεινα να συζητήσεις με το γιατρό σου για αυτά τα στοιχεία και ίσως με τη βοήθεια κάποιου συμβούλου θηλασμού.

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή έκβαση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

birginia συμφωνώ με amaretto, αξίζει να το ψάξεις. Σε αντίστοιχη φάση (9μηνών η κόρη) πήρα κορτιζόνη γερή στις πρώτες δόσεις αλλά με βοήθεια ενδοκρινολόγου και παιδιάτρου φιλικών στο θηλασμό απλά αραίωσα τους θηλασμούς τον πρώτο καιρό -δεν θήλαζα για κάποιες ώρες μετά τη λήψη της δόσης. Ελπίζω να βρεις και εσύ μια λύση, που ίσως σημαινει συνεργασία καλή με το γιατρό σου, ή διαφορετικά, άλλο γιατρό που να γνωρίζει καλά το θέμα και να θέλει πολύ να σε βοηθήσει, και να μην αναγκαστείς να διακόψεις, κρίμα είναι!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες του φορουμ, να χαιρεστε τα μωρακια σας! Με το μπεμπη μου ειμαστε ενα χαρουμενο θηλαζον ζευγαρι ενα χρονο τωρα και θελω να ευχαριστησω ολα τα κοριτσια που με τις συμβουλες τους μας βοηθησαν σε αυτο. τωρα χρειαζομαστε ακομη μια φορα τη βοηθεια σας. το προβλημα μας εχει ως εξης:θελω σιγα σιγα να αποθηλασω. ξερω πως θα παρει καιρο αλλα θελω να ξεκινησω αντικαθιστωντας ενα γευμα, ομως ο μπεμπης δεν συνεργαζεται με το μπουκαλι. μεχρι σημερα ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα.ο μπεμπης πινει νερο και λιγο χυμο πορτοκαλι απο μπιμπερο, απο ποτηρακι μεχρι και με καλαμακι. ως σημερα δηλαδη εξόν απο κατι δοκιμες με λιγα γραμμαρια αντλημενο, ή φορμουλα δεν εχει πιει ολοκληρο γευμα γαλακτος. πριν λιγες μερες ξεκινησα μαθηματα δυο απογευματα την εβδομαδα. ο μπεμπης μενει με τη γιαγια. πηραμε γαλα αλλα μονο 50 γραμμαρια κατορθωσε να του δωσει κι αυτα οχι συνεχομενα. απο εμενα δεν δεχεται με τιποτα να τον πλησιασω με μπουκαλι. και ρωταω: πως μπορω να τον εξοικιωσω χωρις δραματα με το μπουκαλι ωστε κι ενα βραδυ αν θελω να βγω με το συζυγο να μπορω να λεω στη γιαγια δωστου ενα μπουκαλι γαλα και να μενω ησυχη οτι θα το πιει!?!? περιμενω τις απαντησεις σας δεν ξερετε πως! ο θηλασμος με εδεσε πολυ με το μωρο μου, τον ευχαριστηθηκα, ευχαριστω το θεο που τον βιωσα, νιωθω ομως οτι θυσιασαμε με τον αντρα μου τη δικη μας ωρα, δηλαδη μια εξοδο, εναν καφε,θαθελα να εχω πια λιγη ευελιξια, καθως υπαρχει δυνατοτητα να μεινει ο μικρος με τη γιαγια.ευχαριστω εκ των προτερων!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "θηλάζει αποκλειστικά"; Δεν τρώει στερεές; Αν πρόκειται για ολιγόωρες απουσίες, αντί να πιεί γάλα, θα μπορούσε να φάει/πιεί κάτι άλλο;

Κατά τα άλλα, πόσες φορές θηλάζει; Είστε συνέχεια μαζί; Πώς φέρεται σε σχέση με το φαγητό;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, μάλλον δε το ειπα σωστά: θηλάζει, δηλαδή το γαλα του το πινει απο το στηθος αποκλειστικά.ενδεικτικό Πρόγραμμα φαγητού: 7 και 8 Πρωινός θηλςσμος, 10 αυγο-ψωμακι 12 φρου, τοκρεμα3 φρουτα, 1:30 θηλασμός (και ύπνος), 3 φαγακι περιπου 250 γραμ ( μοσχάρι/κοτόπουλο/ψάρι με λαχανικα/μακαρονακι/ρυζι), 4 και 5 απογευματινός θηλασμός ,7 γιαορτακι/ κρέμα 9 και 10 και 11 βραδινός θηλασμός.θηλασμός επισης στις 2:30 και στις 5 επειδή ξυπνά. Τι προτείνετε;

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανουλες

Έχω αποθηλασει(νομίζω) σταδιακα μειωνοντας τούς θηλασμους.Δεν είχα ποτέ πολύ γάλα, γύρω στα 80— 100ml. Τις τελευταίες μέρες δεν έχω βάλει καθόλου την μικρή στο στήθος.Δεν πονάω καθόλου, ούτε έχω πρησμένα στήθη, όμως πιεζοντας τις θηλες μου με το χέρι, βγάζω γαλατάκι. Ως πότε είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; πρέπει να κάνω και κάτι ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανουλες

Έχω αποθηλασει(νομίζω) σταδιακα μειωνοντας τούς θηλασμους.Δεν είχα ποτέ πολύ γάλα, γύρω στα 80— 100ml. Τις τελευταίες μέρες δεν έχω βάλει καθόλου την μικρή στο στήθος.Δεν πονάω καθόλου, ούτε έχω πρησμένα στήθη, όμως πιεζοντας τις θηλες μου με το χέρι, βγάζω γαλατάκι. Ως πότε είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; πρέπει να κάνω και κάτι ακόμη;

 

Καλημέρα! Είναι φυσιολογικό για ένα διάστημα να βγαίνει λίγο γάλα από τις θηλές όταν πιέζεις. Αφού δεν έχεις ενοχλήσεις, μην ασχολείσαι καθόλου και σε μια-δυο βδομάδες δεν θα υπάρχουν κατάλοιπα, γιατί τα απορροφά ο οργανισμός.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανουλες

Έχω αποθηλασει(νομίζω) σταδιακα μειωνοντας τούς θηλασμους.Δεν είχα ποτέ πολύ γάλα, γύρω στα 80— 100ml. Τις τελευταίες μέρες δεν έχω βάλει καθόλου την μικρή στο στήθος.Δεν πονάω καθόλου, ούτε έχω πρησμένα στήθη, όμως πιεζοντας τις θηλες μου με το χέρι, βγάζω γαλατάκι. Ως πότε είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό; πρέπει να κάνω και κάτι ακόμη;

 

Οσο πιεζεις τις θηλες, θα βγάζεις. Αφου δεν έχεις ενόχληση και δεν ειναι απαραίτητο να βγάζεις για ανακούφιση απλα μην πειράζεις το στηθος για να σταματήσει.

Για κάποιο διάστημα ειναι φυσιολογικο να βγαίνει γάλα ακόμα και χωρίς άμεσο ερέθισμα του στήθους πχ την ώρα της σεξουαλικης επαφής ή κι απο μόνο του. Αν έχεις κατι τέτοιο για καιρο το ξανασυζηταμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινι-Νανα, Αμαρεττο, σημερα ο μπεμπης μου θηλασε στις 7 και στις 8 κι εγω εφυγα, εμεινε με τη γιαγια. Εφαγε φρουτοκρεμα στις 10;30 με 11 κι οταν αργοτερα νυσταξε και εφτιαξε κι η γιαγιά λιγο γαλα στο μπιμπερό τρομαξε να κοιμηθεί το γαλα δεν το ηθελε και ψαχνοτανε μαλλον για στηθος λεει η μαμα μου. Τζιφος δηλαδη οταν γυρισα παροτι ειχε φαει μεσημεριανό τον θηλασα για ωρα.τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω? Θελω μα μάθει να πίνει γάλα. Εχω δοκιμασει φρεσκο και φόρμουλα. Εχω δοκιμασει ποτηρακι και μπιμπερό. Σας παρακαλώ προτείνετε μου καποια ιδέα!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...