Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνατε τεστ φαρμακείου πριν τη χοριακή;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

 

Ο χρυσός κανόνας στην εξωσωματική είναι να περιμένουμε μέχρι τη χοριακή (για τις βλαστοκύστες είναι 9 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά) αλλά αν σε τρώει η περιέργεια να μην κάνεις ένα τεστ φαρμακείου;;;

Αναρωτιέμαι τί εμπειρίες είχατε εσείς από αυτό αν υποπέσατε στο "παράπτωμα"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες!

 

Ο χρυσός κανόνας στην εξωσωματική είναι να περιμένουμε μέχρι τη χοριακή (για τις βλαστοκύστες είναι 9 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά) αλλά αν σε τρώει η περιέργεια να μην κάνεις ένα τεστ φαρμακείου;;;

Αναρωτιέμαι τί εμπειρίες είχατε εσείς από αυτό αν υποπέσατε στο "παράπτωμα"...

 

Kαλα εννοειται - τι ερωτηση ειναι αυτη??? Καθε φορα ελεγα δεν θα κανω και παντα εκανα! Δεν ειναι τοσο η περιεργεια οσο οτι θελω να εχω προετοιμαστει ψυχολογικα για πιθανη αποτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η χοριακή επιβεβαίωνε το αποτέλεσμα του τεστ; Εγώ είμαι στην έκτη μέρα μετά από μεταφορά δύο βλαστοκύστεων και φοβάμαι να το κάνω μήπως είναι νωρίς και απογοητευτώ αδίκως αν είναι αρνητικό λόγω του ότι ακόμα μπορεί να μην έχει ανέβει αρκετά η hCG. Διαβάζω στα ξένα forum ότι η έκτη μέρα (για βλαστοκύστες) είναι οριακή για την εγκυρότητα του αποτελέσματος. Για έμβρυα τρίτης μέρας είναι ακόμα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

E, πες, βρε Darsel, καμία λεπτομέρεια! Πότε την έκανες κάθε φορά και αν το αποτέλεσμα επιβεβαιωνόταν από τη χοριακή. Εγώ είμαι στην έκτη μέρα μετά από μεταφορά δύο βλαστοκύστεων και φοβάμαι να το κάνω (αν και το 'χω)μήπως είναι νωρίς και απογοητευτώ αδίκως αν είναι αρνητικό λόγω του ότι ακόμα μπορεί να μην έχει ανέβει αρκετά η hCG.

 

χαχαχαχα ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω ρε κοριτσι. Συνηθως το κανω 2 μερες πριν την χοριακη αλλα δεν εχω μεταφερει ποτε βλαστοκυστες. Σε εμβρυα 3ων ημερων μονο. Κοιτα στην περιπτωση σου νομιζω οτι οντως ειναι σχετικα νωρις. Ποτε ειναι να κανεις χοριακη?

 

Δυστυχως ναι το τεστ ποτε δεν εκανε λαθος, παντα επιβεβαιωνοταν απο τη χοριακη αλλα εχω διαβασει ιστοριες που το τεστ εδειχνε αρνητικο και υπηρχε θετικη χοριακη. Εμενα παλι δεν μου ετυχε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι στην επόμενη να είναι θετική η χοριακή σου ανεξαρτήτως τεστ.

Εγώ είναι να την κάνω την Τετάρτη. Θα το κάνω το τεστ σήμερα και την Τετάρτη που θα έχω το αποτέλεσμα θα σας ενημερώσω για το κατά πόσο "συμφώνησε" η χοριακή με το τεστ. Υπάρχουν όντως κάποιες γυναίκες στις οποίες ανεβαίνει αργά η hCG. Να πω την αλήθεια επειδή την προηγούμενη φορά είχα βιοχημική, τώρα και θετική να είναι η πρώτη χοριακή αν δεν δω τη δεύτερη δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα (που λέει κι ο Καζαντζάκης...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι στην επόμενη να είναι θετική η χοριακή σου ανεξαρτήτως τεστ.

Εγώ είναι να την κάνω την Τετάρτη. Θα το κάνω το τεστ σήμερα και την Τετάρτη που θα έχω το αποτέλεσμα θα σας ενημερώσω για το κατά πόσο "συμφώνησε" η χοριακή με το τεστ. Υπάρχουν όντως κάποιες γυναίκες στις οποίες ανεβαίνει αργά η hCG. Να πω την αλήθεια επειδή την προηγούμενη φορά είχα βιοχημική, τώρα και θετική να είναι η πρώτη χοριακή αν δεν δω τη δεύτερη δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα (που λέει κι ο Καζαντζάκης...).

 

ρε κοριτσι καντο αυριο το πρωι που ετσι κι αλλιως θα ειναι συγκεντρωμενη η ορμονη. ηδη παει 3 η ωρα, περιμενες τοσες μερες. καλυτερα αυριο πουρνο πουρνο!

μακαρι να ειναι θετικο φιλη μου.

 

εγω πριν λιγες μερες αφαιρεσα και τις 2 σαλπιγγες - ειχα υδροσαλπιγγα κι εκανα εμβρυομεταφορες τζαμπα και βερεσε απ'οτι καταλαβα- οποτε ελπιζω να μεταφερω τα κατεψυγμενα μου σε λιγο καιρο.

 

περιμενω νεα σου και μαλιστα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες γιατί δεν είχε διαγνωστεί έγκαιρα το πρόβλημα. Τώρα που λύθηκε όμως, ατένισε το μέλλον με αισιοδοξία!

Θα προσπαθήσω να κρατηθώ :D και θα στείλω νέα μετά τη χοριακή. Νόμιζα ότι θα την έβγαζα ψύχραιμα μέχρι την Τετάρτη αλλά πού!

Φιλιά κι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες γιατί δεν είχε διαγνωστεί έγκαιρα το πρόβλημα. Τώρα που λύθηκε όμως, ατένισε το μέλλον με αισιοδοξία!

Θα προσπαθήσω να κρατηθώ :D και θα στείλω νέα μετά τη χοριακή. Νόμιζα ότι θα την έβγαζα ψύχραιμα μέχρι την Τετάρτη αλλά πού!

Φιλιά κι ευχαριστώ πολύ!

 

Γεια σας κ απο εμενα. Εχω την εντύπωση πως κάναμε την ιδια μερα εμβρυομεταφορα(2 κατεψυγμένες βλαστοκυστες κ εγω), την εκανα την προηγούμενη Δευτέρα. Εγω όμως χοριακη θα κανω Μ Σάββατο. Ειναι σίγουρο οτι με βλαστοκυστες μπορει να γίνει η χοριακη 9 η μερα;

Να σε ρωτησω κ κατι ακόμα; Απο συμπτωματα πως πας; Εγω μπορω να πω τιποτα , ουτε στηθος. Ίσως αραιά κ που κανενα ελαφρύ μπούκωματακί χαμηλά , που υπό άλλες συνθήκες να μην έδινα κ σημασια. Υπ' όψιν και εγω βιοχημικη ειχα στην εξωσωματικη πριν 3 μηνες.

Καλη επιτυχια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Evgi, και καλή επιτυχία και σ' εσένα!

Έχεις δίκιο για τη μέρα γιατί κοίταξα τις ημερομηνίες της προηγούμενης προσπάθειας και η χοριακή ήταν στις δέκα μέρες (για να μην μπερδευτεί καμία φίλη αυτό ισχύει μόνο για τις βλαστοκύστες). Ίσως ο γιατρός ή το κέντρο σου να θέλουν να είναι πιο σίγουροι και την κάνουν στις δώδεκα. Ίσως πάλι να υπάρχει διαφορά στις κατεψυγμένες... Who knows? Όπως και να 'χει, όσο πιο αργά τόσο πιο σίγουρα.

 

Για τα συμπτώματα σε ό,τι αφορά την εξωσωματική δεν τα πιστεύω γιατί υπάρχει μεγάλη επικάλυψη με τα συμπτώματα που προκαλούνται από τις ορμόνες. Έχω διάφορα τύπου ευαισθησία στο στήθος, συχνουρία, υπνηλία και πόνους που έμοιαζαν με αυτούς της περιόδου αλλά νομίζω ότι αυτά δεν λένε κάτι. Άλλες γυναίκες που μένουν έγκυες με IVF έχουν συμπτώματα και άλλες καθόλου. Οπότε μέχρι τη χοριακή βρισκόμαστε στο σκοτάδι!

Link to comment
Share on other sites

Indyla ίσως έχεις δίκιο ως προς τα συμπτωματα, δεν σου κρύβω όμως οτι εχω τρομοκρατηθεί! Μα ουτε λιγο πονο στο στηθος; Έκτη μερα μετα εμβρυομεταφορα βλαστοκυστεων οτι ειναι να γίνει εγινε. Δεν θα έπρεπε κατι να νιώσω; Τι να πω, ευχομαι να πανε ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα με τρώει να κάνω ένα τεστ αύριο αλλά από την άλλη λέω να κρατηθώ μέχρι την Τρίτη, για να μην απογοητευτώ άδικα! Ποτέ δεν ξέρεις...

Από συμπτώματα πάντως τίποτα!

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα με τρώει να κάνω ένα τεστ αύριο αλλά από την άλλη λέω να κρατηθώ μέχρι την Τρίτη, για να μην απογοητευτώ άδικα! Ποτέ δεν ξέρεις...

Από συμπτώματα πάντως τίποτα!

 

Αχ Ιωάννα τι πράγμα ειναι αυτο;;; Μα τιποτα;;;

Και εσυ τα ιδια εεε; Ουτε στηθος; Με τον καημό μου εγω....

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ιωάννα τι πράγμα ειναι αυτο;;; Μα τιποτα;;;

Και εσυ τα ιδια εεε; Ουτε στηθος; Με τον καημό μου εγω....

 

Τίποτα, τίποτα, τίποτα!

Καμιά φορά λίγο η κοιλιά.... αλλά όχι τίποτα συνταρακτικό! Έτσι για να πω ότι και εγώ έχω μια ενόχληση! ;)

Και εσύ μια από τα ίδια ε?

Λίγο υπομονή ακόμα, πέρασαν σχεδόν οι μέρες.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, τίποτα, τίποτα!

Καμιά φορά λίγο η κοιλιά.... αλλά όχι τίποτα συνταρακτικό! Έτσι για να πω ότι και εγώ έχω μια ενόχληση! ;)

Και εσύ μια από τα ίδια ε?

Λίγο υπομονή ακόμα, πέρασαν σχεδόν οι μέρες.

 

Ιωάννα περιγράφεις ακριβώς αυτά που νιωθω, ή μάλλον δεν νιωθω!!

Τωρα ειναι καλό ή κακο αυτο; Λένε πως πολλές κοπέλες δεν νιώθουν κατι, αλλα τοσο πολυ πια;;;;

Μακαρι ρε συ να ειναι θετικές οι χοριακες.... Θα τρελαθώ απο την χαρά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ioanna, καλή επιτυχία αύριο με τη χοριακή και εύχομαι να είσαι μαζί με την Evgi και τις άλλες "ασυμπτωματικές" φίλες μέσα στο ποσοστό των γυναικών που έχει επιτευχθεί η εγκυμοσύνη αλλά δεν έχουν καταλάβει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Μπορείται πολυ άνετα να βάλεται και εμενα στο κλαμπ των ανυπαρκτών συμπτωμάτων! Ωοληψία 26/3, εμβρυομεταφορά 31/3 συμπτώματα μηδέν! Βέβια εγω αν και και υποψηφια για υπερδιεγερση ουτε μετα την ωοληψια ειχα συμπτώματα, ελαχιστους πονους πιο πολυ σαν καψιμο και αυτο για 1-2 ημερες. Δεν ξερώ αν απαιζει σημασια αλλα ουτε και στην περιοδο μου εχω συμπτωματα αντε να εχω παρει παυσιπονο 2-3 φορες σε ολη την ζωή μου! εγω χοριακη έχω μεγα΄λη πέμπτη αρα σιγουρα δείχνει 9 ημερες μετα την εμβρυομεταφορα γιατι και εγω βλαστοκύστες εβαλα! Ελπιζω να ζησουμε την ανασταση συντομα και χαλάλι η βδομαδα των παθών..... και εγω σιμερα σκεφτομουν να παρω τεστ αλλα τελικα αντισταθηκα! Τρεις μερες εμειναν θα κρατηθω...(νομιζω......)

Link to comment
Share on other sites

Bella, στις πόσες μέρες το έκανες; Και έχεις μεταφέρει βλαστοκύστη ή τριών ημερών έμβρυο; Νομίζω ότι όσο πιο κοντά είναι κανείς στην ημέρα της χοριακής (ή και την ίδια μέρα) τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να είναι έγκυρο το αποτέλεσμα. Και σίγουρα πρέπει να είναι από αυτά που ανιχνεύουν χαμηλές τιμές χοριακής (γράφουν "πριν την καθυστέρηση" ή "επτά μέρες μετά τη σύλληψη" ή κάτι παρεμφερές). Ακόμα και τότε όμως μπορεί να δείξει λανθασμένα αρνητικό. Για να δείξει λανθασμένα θετικό θα πρέπει να μην έχουν περάσει αρκετές μέρες από την Pregnyl.

Link to comment
Share on other sites

Ameliek, μια που μας βάζεις στο θρησκευτικό πνεύμα, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! Καλά έκανες πάντως και αντιστάθηκες στο τεστ! Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Evgi!!! Εσύ στεναχωριέσαι που δεν έχεις "σημάδια" (να το το θρησκευτικό πάλι) κι εγώ που νιώθω σαν να πρόκειται να μου 'ρθει περίοδος. Άρα ποιο το συμπέρασμα; Δεν είμαστε ευχαριστημένες ό,τι και να 'χουμε (ή να μην έχουμε εν προκειμένω)! Ας διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και την αισιοδοξία μας κι ό,τι είναι να έρθει θα έρθει. Χοριακή είναι στο κάτω-κάτω, ρε παιδιά... Όχι ηλεκτρική καρέκλα!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω φιλεναδες αν και δεν ειμαι αυτο που λένε θρησκευόμενη,πίστευω στο θεο και ξέρω ότι το παιδάκι μου θα μου το χαρήσει ο Αρχαγγελος Μιχαήλ όταν εκείνος κρίνει οτι θα ειναι ο σωστός χρόνος και όταν θα αποφασίσει να αποχωριστει έναν απο τους αγγέλους του και να μου τον στείλει στη γη!

Link to comment
Share on other sites

Ioanna, καλή επιτυχία αύριο με τη χοριακή και εύχομαι να είσαι μαζί με την Evgi και τις άλλες "ασυμπτωματικές" φίλες μέσα στο ποσοστό των γυναικών που έχει επιτευχθεί η εγκυμοσύνη αλλά δεν έχουν καταλάβει τίποτα!

 

Ax! Σ ευχαριστώ πολύ!

Ανυπομονώ να περάσει η σημερινή ημέρα, τεράστια μου φαίνεται!

Μακάρι να βγει θετική η χοριακή και να πάρουν θάρρος και οι υπόλοιπες "ασυμπτωματικές" φίλες μας! :) :) :) :)

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...