HOPE77

Πρόβλημα με τους γονεις μου

Recommended Posts

Αυτο που λες σιγουρα θα το κανει κ μερικες φορες που εχω πει διαφορα λεει αντε καλα ποτε εγιναν αυτά;Απορώ δεν τα παραδεχεται ή δε καταλαβε πόσο με πειραζαν;Σκεφτομαι να αρχισω απο τις συστάσεις που μου κανει όταν αποκαλω το γιο μου "μωρο μου πανεμορφο"μπροστά της κ μου λεει"τετοια να του λες εσυ να σε καβαλησει αργοτερα"Θα της ετοιμασω μια ωραια απαντηση.

Το σημαντικοτερο παντως ειναι να μην την/τους αφήνω να με επηρεαζουν αρκετα μου δυσκολεψαν τη ζωή

Εγώ σου είπα ότι έχουμε την ίδια μανα!! Οταν είπα στην δικιά μου ότι το αγόρι μου με κοιτάει στα μάτια, γύρισε και μου ειπε "τώρα σου λέει σε αγαπώ μανούλα και οταν μεγαλώσει θα σε βρίζει!"... Θεϊκό;;

Μιλά της! Το λιγότερο θα νοιώσεις εσύ καλύτερα!

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας! Όχι,δεν ξερω ακομα φυλο,ειμαι μόνο 11w.

Hope, οι πιο μεγάλες έχουν γενικά τέτοιες προκαταλήψεις με τις εγκυμοσύνες, κ τελικά φτάνουν στο σημείο οι ιδιες να το γρουσουζευουν!

η δική μου δεν πολυασχολειται με εμενα κ το αν θα μεινω έγκυος. Με την αδερφη μου είχε λυσσάξει... Να φανταστειτε είχε ενδομητρίωση η αδερφη μου, έκανε ενέσεις διακοπής περιόδου (δεν της είπε τίποτα για να μην στενοχωρηθει) κ αυτή είχε λυσσάξει να της λέει να πάει να κάνει εξωσωματική! Δεν ξέρω τι τους πιανε! Από την αγωνία τους να γίνουν παππουδογιαγιαδες ξεφεύγουν! Λες κ δεν ήξερε η αδερφη μου να κάνει εξωσωματική αν χρειαστεί, αλλα ειναι η επιμονή της μάνας μου, κ μάλιστα σε μια περίοδο που η αδερφη μου είχε αλλα ζόρια.

Δε βαριέσαι, πια σας είπα, μόνο γελάω.

Hope, λυπάμαι για την απωλεια σου!

Baby cute, μαλλον η μαμά σου που διαβάζει το βλέμμα του μικρού, κρινει εξ ίδιον τα αλλότρια...

Κορίτσια, αφηστε τις στην τρελλα τους!!!

Αυτο θα κανω κοριτσια,θα την αφησω να τρώγεται μόνη της.Τωρα κλεγεται που κ τα δυο παιδια της φύγανε μακρυα της.Εγω όσο εμενα μαζι της συνεχεια μαλωναμε,εχω την εντυπωση οτι οσα δεν ελεγε στον πατερα μου τα ακουγα εγω.Και να πω ρε κοριτσια οτι εκανα κ τιποτα .Εμεις ως παιδια,εφηβοι προβληματα δεν ειχαμε,δεν τους απασχολουσαμε με τιποτα ενα ηταν το θεμα μας κ το προβλημα τους,η ασυμφωνια τους,αυτο εχει καθορισει όλη τη ζωη μας.

Χθες θυμηθηκα κ το θεικο:απο τη στιγμη που αρραβωνιαστηκα,εφυγα σε αλλη πολη ποτε δε με ρωτησε,πως ειμαι ,αν ειμαι καλα με τον ανδρα μου,οποτε κανα μηνα πριν το γαμο με ρωταει σε στυλ πλακας το αποφάσισες θα παντρευτείς;Και αν δε θελω να παντρευτω της λεω τι θα γινει;Ελα ντε τι να κανεις ,εδώ να ρθεις πίσω,δε γινεται.Ακουστε απαντηση απο μια γυναικα που δεν ειχε κανενα-καμια στηριξη στη ζωη της αντι νΑ πει στην κορη της εδω ειμαι αν κατι δε παει καλά της λεει κατσε κ σκασε ειδικα αυτη που προκοψε στο γαμο της.Καμια φορα σκεφτομαι ρε κοριτσια οτι το βλεπει ως εξης,όπως εκανα υπομονη εγω κ δεν μου αρεσε ετσι να κανετε κ εσεις κ ας μην ειστε κ πολύ καλα,δεν πειράζει.

HOPE77, προφανώς και το βλέπει έτσι. Αλλά να σου πω κάτι, είναι μια γυναίκα άλλης γενιάς και άλλης νοοτροπίας, που θεωρούσαν ότι οι γυναίκες πρέπει να υπομένουν τα πάντα, και αν παντρευτούν δεν υπάρχει επιστροφή, κλπ. Μην περιμένεις, λοιπόν, να έχει τη δική σου λογική (που κι εγώ αυτό που λες θα ήθελα να ακούσω από τη μάνα μου).

Στο ξαναέγραψα και σε προηγούμενες αναρτήσεις, πάρ' το απόφαση, και μην περιμένεις αποδοχή,επιβραύβευση, στήριξη, ή οτιδήποτε άλλο, με τον τρόπο που το εννοείς εσύ. Στην τελική (ακόμα κι αν παρακάμψουμε την όποια τρικυμία έχει το μυαλό τους μέσα...) είναι άλλοι άνθρωποι, άλλης νοοτροπίας, άλλης λογικής, και δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε γνώμη ή τρόπο σκέψης!

'Ετσι είναι

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας! Όχι,δεν ξερω ακομα φυλο,ειμαι μόνο 11w.

Αν αποφασίσεις να κανεις το τεστ αίματος που σου είπα ατο άλλο θρεντ (σε σένα δεν το είπα; ) θα μάθεις και το φύλο.. Εγω το ήξερα απο τις 11 εβδομάδες :wink:

Κορίτσια ενα ειναι το σίγουρο.. Οποία εχει τέτοια μανα (και απο πανω τέτοια αδερφή στην περίπτωση μου :shock: ) γίνεται τέλεια μανα η ίδια!

Οποτε κατι καλό βγαίνει απο όλη την ιστορία!

Ακριβως αυτο!Ο,τι εχεις βιωσει στη ζωη σου απο τους γονεις σου, προσπαθεις ενσυνειδητα να μην τον κανεις στα παιδια σου.. Απλα ωρες ωρες ανησυχω μηπως το υποσυνειδητο κομματι του εαυτου μας ειναι τοσο ισχυρο που στο τελος γινομαστε σαν τις μανες μας..

Ακριβως αυτο!Ο,τι εχεις βιωσει στη ζωη σου απο τους γονεις σου, προσπαθεις ενσυνειδητα να μην τον κανεις στα παιδια σου.. Απλα ωρες ωρες ανησυχω μηπως το υποσυνειδητο κομματι του εαυτου μας ειναι τοσο ισχυρο που στο τελος γινομαστε σαν τις μανες μας..

Και εγω αυτο το τελευταιο φοβαμαι κ ρωτησα κ την ψυχολογο στη σχολη γονεων που πηγαινω γιατι ενω καποια πραγματα τα μισουσα στους γονεις-μανα μου τακανω κ εγω .Μου ειπε οτι μονο αυτον τον τροπο ξερω επειδη αυτον εβλεπα κ δευτερον οτι αντιδρω ετσι γιατι εχω συσσωρευμενο θυμο μεσα μου κ ξεσπω.Πάντως προσπαθώ πολύ κ απεναντι στο γιο μου ειμαι η τρυφερη-υποστηρικτικη-συναισθηματικη μαμα που θα ηθελα να εχω εγω.

Απλα ωρες ωρες ανησυχω μηπως το υποσυνειδητο κομματι του εαυτου μας ειναι τοσο ισχυρο που στο τελος γινομαστε σαν τις μανες μας..

Μπα! Εγω που έχω βιώσει χρονια βία στο σπίτι , δεν διανοήθηκα να σηκωςω χέρι στον γιο μου, ποτε μα ποτε! Και με εχει φέρει στα όρια μου πολλές φορές!

Έχω τέτοια υπομονή που και εγω εκπλήσσομαι ! Αλλα έτσι πιστεύω βγάζω την μανα μου λαθος που ποτε δεν είχε υπομονή, που με το παραμικρό έβριζε καυγαδιζε κλπ και αυτο μου δίνει θάρρος!!

Αν ειναι να γίνουμε σαν τις μάνες μας ρε κορίτσια τι τα θελουμε τα παιδιά !!

Εγω απο την ημερα που γεννησα και συνειδητοποιησα ποσο ααγκη εχουν τα παιδια μου απο αγαοη, σταθερπτητα και εμποστοσυνη σταματησα να ασχολουμαι με τα προβληματα των γονιων μου.....εζησαν τη ζωη τους, εκαναν τις επιλογες τους, θα κανω τωρα τις δικες μου.....ειμαι διπλα τους να χρειαστουν κατι αλλα οχι για να μεταθεσουν τα προβληματα και τα αγγη τους ωστε αυτοι ανετοι και ελευθεροι να προχωρησουν στην καθημερινοτητα τους, αυτη που ειναι ιδια ολα τα χρονια χωρις καμια καλυτερευση ;)

Κοιτα τη ζωη σου θεματοθετρια :) δεν μοορεις να σωσεις αν ο αλλος δε θελει να σωθει

Διαφημίσεις

Ναι, baby cute, σε μένα το είπες για την εξέταση αιματος. Την Τρίτη έχω την αυχενική (καταλαβαίνεις τη λύσσα μου), θα παρω τα νουμερακι μου κ αναλόγως θα πραξω, αλλα κατά εκεί με κοβω. Κάτι θα κανω,δε μπορώ να μεινω με την αγωνία μέχρι τέλους!

εμένα πάντως με έχω πιάσει πολλές φορές να κανω πράγματα στον άντρα μου που έκανε η μαμά μου στον πατερα μου, κ μου τη δίνει! Το παλεύω, παντως! Ελπίζω στο παιδι μου, αν γεννηθεί με το καλό, να μην ακολουθήσω τα βηματα της σε πολλούς τομείς...

Καλα οι άντρες ειναι διαφορετικό, τα αξίζουν και μερικες φορές :wink: (πλάκα κάνω :P ), στο παιδί σου θα φερθείς διαφορετικά στα σίγουρα!!

Good luck για αυχενικη!

Εγω απο την ημερα που γεννησα και συνειδητοποιησα ποσο ααγκη εχουν τα παιδια μου απο αγαοη, σταθερπτητα και εμποστοσυνη σταματησα να ασχολουμαι με τα προβληματα των γονιων μου.....εζησαν τη ζωη τους, εκαναν τις επιλογες τους, θα κανω τωρα τις δικες μου.....ειμαι διπλα τους να χρειαστουν κατι αλλα οχι για να μεταθεσουν τα προβληματα και τα αγγη τους ωστε αυτοι ανετοι και ελευθεροι να προχωρησουν στην καθημερινοτητα τους, αυτη που ειναι ιδια ολα τα χρονια χωρις καμια καλυτερευση ;)

Κοιτα τη ζωη σου θεματοθετρια :) δεν μοορεις να σωσεις αν ο αλλος δε θελει να σωθει

Έχεις δίκιο σε ολα!! Για αυτο λέω μακριά η κοπέλα για να μην τρώει ολα τα αγχη απο δαύτους!

Κορίτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ήδη σημερα εκανα μια προοδο.Ενώ λεγαμε απο καιρο να παμε στους γονεις μου να τους δουμε σημερα κ με πηραν κ αυτοι τηλ κ με παρακαλουσαν(προφανως σκυλοβαριουνται) δεν πηγαμε να τους δούμε.Κανονισαμε με φιλους κ βγηκαμε έξω για φαγητο μετα για καφε κ περάσαμε πολύ ωραια.Παλαιοτερα θα τους λυπομουν θα ελεγα ε,ειναι και αυτοι μόνοι ας παμε.Ελπίζω να αρχισω να σκεφτομαι περισσότερο τον εαυτο μου γιατι με αυτους ακρη δεν βρισκω κ τιποτα δεν αλλάζει.

Διαφημίσεις

Α μπράβο τέλεια hope, το έπιασες το νόημα:wink:

Τι να πω κοριτσι,ελπιζω να ειναι έτσι,θέλω να ειναι έτσι.Εσυ αυπνιες εχεις;

Τι να πω κοριτσι,ελπιζω να ειναι έτσι,θέλω να ειναι έτσι.Εσυ αυπνιες εχεις;

Χαχα! Εγω μια χαρα ειμαι, ο μικρός τις εχει τις αϋπνίες!!

BabyCute, σε ευχαριστώ πολύ!

HOPE77, μη μασάς! Όλα καλά θα πάνε! Προπάντων εσύ θα ηρεμήσεις μέσα σου

Αλήθεια πώς το καταφέρνεις?? Συχνά κι εγώ έχω σοβαρά θέματα μαζί τους και δεν την παλεύω πια... Ωστόσο προσπαθώ να γίνομαι ο "σωτήρας" ενώ τελικά αυτοί ΔΕΝ θέλουν να αλλάξουν τίποτα! Ετσι, εγώ χαλιέμαι άσχημα, σκοτωνόμαστε και το αποτέλεσμα είναι να συνεχίζει η κατάσταση όπως είχε. Και μετά από λίγο ξανά τα ίδια. Και εγώ πάλι χαλιέμαι.... κ.ο.κ.

Πώς θα γίνει να πάψω να υπολογίζω αυτά που λένε, να τα αγνοώ και να αγνοώ κι εκείνους, προκειμένου να με τρελαίνουν κάθε τρεις και δύο? Το έχουν σύστημα οι ελληνικές οικογένειες να βασανίζουν τα παιδιά τους? Και τα παιδιά ίσως τους γονείς? Πώς θα γίνει να ανοίξει αυτός ο κύκλος λίγο και να μην γίνεται μαγγανοπήγαδο γύρω από το οποίο γυρίζουμε συνεχώς και τρελαινόμαστε?

Το κακό ξεκινάει φυσικά όταν υπάρχει κάποια εξάρτηση από τους γονείς. Κυριως στο θέμα της φύλαξης των παιδιών. Εμείς εκεί την έχουμε πατήσει... και είναι δύσκολο να αλλάξει. Καλό είναι να μην υπάρχουν εξαρχής. Αγία ελληνική οικογένεια!:evil:

Όντως ελληνικό! Ο άντρας μου (Άγγλος ) εχει φριξει λιγο με τους δικούς μου, ειχαν και αυτοί τα δικά τους, αλλα καμμια σχέση με τα μούτρα, τις βρισιές, τα χτυπήματα και την ανισορροπία των δικών μου !! Η αδερφή μου (αλλη φωνακλου απο εκεί )μια ζωή λεει ότι οι έλληνες έχουν passion .. Ναι έτσι το λέμε τώρα! :rolleyes:

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να είσαι μόνος σου στην οικογένεια σου.. Εμένα οι γονείς μου μόνιμα διχασμένοι κι η αδελφή μου τρώγεται με τα λυσακα της να δημιουργεί πρόβλημα στο γαμο μου. Καταρχάς η κοπέλα φυσικά εχει ψυχολογικό πρόβλημα στο στυλ του ναρκισσισμού. Εχει κάνει ψεύτικα προφίλ αντρών στο φασεμπουκ και κάνει σχόλια στον εαυτό. Μάλιστα στέλνει και σε εμένα μηνύματα από εκείνα τα προφίλ για να τσαντίζεται ο άντρας μου. Έχουμε κοντέψει να χωρίσουμε εξαιτίας της. Φυσικά κόψαμε και την καλημέρα.. Να είστε με άτομα που σας θέλουν ευτυχισμένες κορίτσια μου.! Αυτή είναι συμβουλή μου. 💖

mHOqp3.png

Bobonela μου, γινεται μετα από αλεπαλληλα ΄χαστουκια΄....το καταφερνει μονος του ο οργανισμος μας όταν δεν αντεχει άλλο. Θυμαμαι τον εαυτο μου να μου λενε ολοι 'μην δινεις σημασια' και εγω να σκέφτομαι 'ευκολο να το λετε αλλα δυσκολο όταν πονας για αυτους τους ανθρωπους'. Και ηρθε η στιγμη που μπουχτισα, αγανακτησα, απογοητευτηκα και πληγωθηκα :) ...και εκει, στο σημειο μηδεν, μου περασε και η συναισθηματικη εξαρτηση. Γιατι αυτή είναι η μονη εξαρτηση που εχουμε....ειμαστε 'υπο συναισθηματικο χειρισμο '....για όλα τα αλλα υπαρχουν λυσεις.

Φυσικα και τους αγαπω, και τους εχω συγχωρεσει, και τους ποναω και αν με χρειαστουν θα είμαι εκει....αλλα για τα συνηθη λαθη τους δεν δινω μια και τους το 'φωναζω' με τον τροπο μου ;)

Συμφωνώ απόλυτα με τη Λαΐδα.

Ξαφνικά μια μέρα, από τα πολλά αρχίζεις να παθαίνεις αναισθησία, ανοσία. Είναι απλώς αυτοάμυνα, αίσθημα αυτοσυντήρησης, όπως θέλετε πείτε το.

Και φυσικά αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι δε τους νοιάζομαι, δεν τους αγαπάω, δεν τους πονάω, αλλά έχω βάλει ένα στοπ στα καπρίτσια τους, τις υπερβολές ή τις ιδιοτροπίες τους. Αυτό!

Bobonela μου, γινεται μετα από αλεπαλληλα ΄χαστουκια΄....το καταφερνει μονος του ο οργανισμος μας όταν δεν αντεχει άλλο. Θυμαμαι τον εαυτο μου να μου λενε ολοι 'μην δινεις σημασια' και εγω να σκέφτομαι 'ευκολο να το λετε αλλα δυσκολο όταν πονας για αυτους τους ανθρωπους'. Και ηρθε η στιγμη που μπουχτισα, αγανακτησα, απογοητευτηκα και πληγωθηκα :) ...και εκει, στο σημειο μηδεν, μου περασε και η συναισθηματικη εξαρτηση. Γιατι αυτή είναι η μονη εξαρτηση που εχουμε....ειμαστε 'υπο συναισθηματικο χειρισμο '....για όλα τα αλλα υπαρχουν λυσεις.

Φυσικα και τους αγαπω, και τους εχω συγχωρεσει, και τους ποναω και αν με χρειαστουν θα είμαι εκει....αλλα για τα συνηθη λαθη τους δεν δινω μια και τους το 'φωναζω' με τον τροπο μου ;)

Όπως πάντα.. Θεα!!!

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να είσαι μόνος σου στην οικογένεια σου.. Εμένα οι γονείς μου μόνιμα διχασμένοι κι η αδελφή μου τρώγεται με τα λυσακα της να δημιουργεί πρόβλημα στο γαμο μου. Καταρχάς η κοπέλα φυσικά εχει ψυχολογικό πρόβλημα στο στυλ του ναρκισσισμού. Εχει κάνει ψεύτικα προφίλ αντρών στο φασεμπουκ και κάνει σχόλια στον εαυτό. Μάλιστα στέλνει και σε εμένα μηνύματα από εκείνα τα προφίλ για να τσαντίζεται ο άντρας μου. Έχουμε κοντέψει να χωρίσουμε εξαιτίας της. Φυσικά κόψαμε και την καλημέρα.. Να είστε με άτομα που σας θέλουν ευτυχισμένες κορίτσια μου.! Αυτή είναι συμβουλή μου. 💖

Έλα σταματα!! Αλήθεια μιλάς;; Και εγω νόμιζα ότι η δικιά μου ήταν απο τις χειρότερες !

Πάντως αυτές οι αδερφές βγαίνουν απο γονείς που τις λένε μια ζωή ότι ειναι καλύτερες απο όλους!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα