Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυκυστικες ωοθηκες


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.. Τι κανετε?? Καλο μηνα να εχουμε και γρηγορα οοοολες με πολλα +++++++!!!!!!!!

Αννουλα τι εγινε?? Ελπιζω να εισαι η πρωτη που θα μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα ,είμαι με πολυκυστικές ,ειχα να αδιαθετησω 71 μερες ακριβώς.βασίκα στις 35 ειδα μια υποψία απο καφέ και το ιδιο την επόμενη ημέρα και μεχρι σήμερα τίποτα που γίνεται το εξής παράλογο σκουπίζομαι βλέπω αρκετό αίμα με καφέ μαζί .λέω επιτέλουςςςς,λέρωσα απειροελάχιστα και την σερβιέτα και τώρα σκουπίζω λίγα καφέ και δείχνει να τελειώνει πάλι.τι στο καλό?θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που πάνε σε δημοσία νοσοκομεία ,επειδή δεν θέλω να ξαναπάω στο γυναικολόγο που πήγαινα παλιά και επειδή απο το τμήμα γονιμότητας/στειρότητας μου είπαν να μην ξαναπάω αν δεν χάσω κιλά ,πως κανονίζεις να σε δει σε πρωινά ραντεβού γιατρός ?(για να με παρακολουθεί κιόλας)και εσείς που κάνετε παρακολούθηση ωορηξίας ,πάτε σε ειδικό τμήμα ή με το γυναικολόγο που έχετε..μιλάω πάντα για τα δημοσία νοσοκομεία και γιατρούς

Link to comment
Share on other sites

εντάξει εχω κανονικά περίοδο .σας παρακαλώ πείτε μου ,θέλω να παρακολουθήσω με υπέρηχο την ωορρηξία μου ,εννοείται μέσω εοππυ,λόγω ανεργίας και σκεφτόμουν στο αλεξανδράς ,πώς το κανονίζεις?

Link to comment
Share on other sites

phoinix καλησπέρα. Εχω και εγω πολυκυστικες και φυσικα ειμαι υπερβαρη. Σε οσους γιατρους και αν ειχα απευθυνθει, ολοι μου ειχαν πει το ιδιο που σου ειπαν και εσενα … «αρχικά πρέπει να χασεις βαρος!» Νιωθοντας αβολα, αλλαζα γιατρο και ο επομενος παλι τα ιδια μου ελεγε. Στην πορεία κάνοντας καποιες εξετασεις ρουτινας, ανακαλυψα ότι εκτος από υπερβαρη ημουν και ασθενης. Δηλαδη όλα ηταν στον θεο. Μολις το ειδα αυτό, αναλογίστηκα…πως θα φερω στον κοσμο ένα μωρο όταν εχω τοσα θεματα σαν οργανισμος? Κατά ποσο θα ηταν υγιες ολο αυτό? Ξεκινησα να διαβαζω και να βλεπω ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ σχετικα με τις πολυκυστικες και τους κίνδυνους κύησης στα υπερβαρα ατομα. Ειδικα το θεμα του ζαχαρου και του διαβητη Β που είναι το πιο συχνο φαινομενο σε μας με πολυκυστικες. Περιττο να σου πω, ότι με διατροφη αυστηρη 1,5 μηνα, εριξα το ζαχαρο μου και όλα τα αλλα, ΑΛΛΑ η καμπυλη ζαχαρου ηταν τρομερα αυξημενη. Δηλαδη .. αντισταση στην ινσουλινη που και αυτό είναι απόρροια των πολυκυστικών. Όλα αυτά λοιπον, στα λεω και σαν παθουσα (μπορει να εχω χασει αρκετα κιλα αλλα παλι θεωρουμε υπερβαρη) που ειμαι, το μονο που μπορω να σου πω είναι ότι οποιον γιατρο και να βρεις, θα σου ζητησει να χασεις βαρος. Αυτό πρεπει να κανουμε σαν πρωτο βημα. Ετσι θα μπορουν οι γιατροι να μας πανε στο επομενο βημα. Εκτος από αυτό, θα εχουμε μια πιο «φυσιολογικη» κυηση χωρις θεματα αποβολων ή μωρου με προβληματα υγειας. Είναι δυσκολο, επειδη εμεις που εχουμε πολυκυστικες δεν χανουμε ευκολα κιλα. Η λυση που βρηκα εγω, ηταν το κολυμβητηριο μιας και με το γυμναστηριο δεν τα παω καλα χιχι.

Δημοσιο γιατρο δεν εχω να σου προτεινω. Η εμπειρια μου από το Αλεξανδρας δεν ηταν καλη και ας μου προτειναν έναν συγκεκριμενο γιατρο για «καλο». Εγω αυτό που αποκόμισα από τα δημοσια – όχι πως δεν ισχυει και στους ιδιωτικους – είναι ότι δεν ΞΕΡΟΥΝ να ασχοληθουν με το θεμα μας. Προτιμουν τις ήδη έγκυες γιατι εκει είναι το χρημα.

Ημουν πολύ τυχερη που από εδώ μεσα, μου συστησε μια κοπελα - με το ιδιο προβλημα με μας – έναν ιδιωτικο γιατρο, τον οποιο και εχω ηδη ξεκινησει μαζι του θεραπεια και παρακολουθηση. Δεν σε βλεπει σαν τσεπη και δεν είναι ακριβος. Αυστηρος ναι, ακριβος όχι! Είναι και στον εοπυ αλλα «η εδρα του» είναι στο Λητω. Εάν θες πληροφοριες, στειλε μου το email σου να σου τις δωσω. Προς το παρον ειμαι πολύ ευχαριστημενη…τουλαχιστον ασχολείται!!!

 

 

 

 

καλησπέρα ,είμαι με πολυκυστικές ,ειχα να αδιαθετησω 71 μερες ακριβώς.βασίκα στις 35 ειδα μια υποψία απο καφέ και το ιδιο την επόμενη ημέρα και μεχρι σήμερα τίποτα που γίνεται το εξής παράλογο σκουπίζομαι βλέπω αρκετό αίμα με καφέ μαζί .λέω επιτέλουςςςς,λέρωσα απειροελάχιστα και την σερβιέτα και τώρα σκουπίζω λίγα καφέ και δείχνει να τελειώνει πάλι.τι στο καλό?θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που πάνε σε δημοσία νοσοκομεία ,επειδή δεν θέλω να ξαναπάω στο γυναικολόγο που πήγαινα παλιά και επειδή απο το τμήμα γονιμότητας/στειρότητας μου είπαν να μην ξαναπάω αν δεν χάσω κιλά ,πως κανονίζεις να σε δει σε πρωινά ραντεβού γιατρός ?(για να με παρακολουθεί κιόλας)και εσείς που κάνετε παρακολούθηση ωορηξίας ,πάτε σε ειδικό τμήμα ή με το γυναικολόγο που έχετε..μιλάω πάντα για τα δημοσία νοσοκομεία και γιατρούς
SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

iren σε ευχαριστω που μου απάντησες ,τα ξέρω ολα αυτα και προσπαθω απλα αργουν αυτα τα κιλα να πεσουν και εγω ειμαι ηδη 36.γι αυτο ψαχνομαι ,δυστυχως λεφτα δεν υπαρχουν για ιδιώτες .αυτο το εχω ξέχασει ,θα ηταν πιο ευκολο για μενα να απευθυνθω σε καποιον ιδιωτη να με κατευθυνει να μην ψαχνομαι μονη μου αλλα λεφτα τελος .γι αυτο ρωταω .οντως η γυμναστικη κανει καλυτερη δουλεια απο την μειωση θερμιδων,σε μενα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τι να πω που ειμαι και δυο χρονια μεγαλυτερη σου?? :-) Ακου, μην χανεις το θαρρος σου και απο την στιγμη που μου λες οτι ξερεις αυτα που σου ειπα, τοτε ξερεις και τι πρεπει να κανεις :wink: Μεχρι και διατροφη εχω να σου δωσω που προσωπικα με βοηθησε να χασω 11 κιλα σε 1,5 μηνα (δεν πεθανα στην πεινα!), Ευχομαι ειλικρινα να βρεις εναν καλο γιατρο στο δημοσιο και συντομα να γινεις μανουλα!!

 

iren σε ευχαριστω που μου απάντησες ,τα ξέρω ολα αυτα και προσπαθω απλα αργουν αυτα τα κιλα να πεσουν και εγω ειμαι ηδη 36.γι αυτο ψαχνομαι ,δυστυχως λεφτα δεν υπαρχουν για ιδιώτες .αυτο το εχω ξέχασει ,θα ηταν πιο ευκολο για μενα να απευθυνθω σε καποιον ιδιωτη να με κατευθυνει να μην ψαχνομαι μονη μου αλλα λεφτα τελος .γι αυτο ρωταω .οντως η γυμναστικη κανει καλυτερη δουλεια απο την μειωση θερμιδων,σε μενα τουλαχιστον
SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου για την υποστήριξη σου και εγω κανω διατροφή και ελπίζω να την τηρήσω αυτή την φορά και να μην παρατήσω το περπατήμα ,αν και σήμερα είμαι άρρωστη με πυρετό.οποτε αναγκαστικα εφαγα δουπα και δεν πηγα περιπατο ,αλλα ενταξει και αυριο μερα ειναι ,απλα το θεμα μου ειναι οτι ιδανικα θα ηθελα να παρακολουθυμε την ωορηξια μεχρι να καταφερω να χασω τα κιλα ..ξερεις επειδη καθε φορα που βλεπω κατι διαφορετικο σκεφτομαι και οτι βλακεια μου ερθει στο κεφαλι νιωθω ανασφαλεια ετσι στο φλου.εσυ ποσο καιρο προσπαθεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καταλαβαινω απολυτα στο θεμα των κιλων. Και εγω δυσκολευομαι να τα χασω. Για να σκεφτεις η διατροφολογος μου, θεωρει οτι λιμοκτονω ενω εγω της λεω οτι ειμαι οκ!

Δεν πειραζει για μια μερα. Ενταξει εισαι και αρρωστη οποτε....

Εγω με τον αντρα μου κανουμε ελευθερα πολλα χρονια. Γυρω στα 4 αλλα λογω των επαγγελματικων μας, δεν συναντιομαστε και συχνα...καταλαβες... Τωρα ομως που ο γιατρος θα παρακολουθει τις ημερες μου και θα μπορει να δει πρωτιστως εαν κανω ωορρηξια και δευτερον ποτε την κανω, θεωρω οτι θα ειναι πιο ευκολο. Τωρα αυτη την βδομαδα εχω εξεταση σαλπιγγογραφιας. Για να δουμε .....

 

 

σε ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου για την υποστήριξη σου και εγω κανω διατροφή και ελπίζω να την τηρήσω αυτή την φορά και να μην παρατήσω το περπατήμα ,αν και σήμερα είμαι άρρωστη με πυρετό.οποτε αναγκαστικα εφαγα δουπα και δεν πηγα περιπατο ,αλλα ενταξει και αυριο μερα ειναι ,απλα το θεμα μου ειναι οτι ιδανικα θα ηθελα να παρακολουθυμε την ωορηξια μεχρι να καταφερω να χασω τα κιλα ..ξερεις επειδη καθε φορα που βλεπω κατι διαφορετικο σκεφτομαι και οτι βλακεια μου ερθει στο κεφαλι νιωθω ανασφαλεια ετσι στο φλου.εσυ ποσο καιρο προσπαθεις ?
SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς τόσο προσπαθούμε με κάποια διαλείμματα ..αυτη την εβδομάδα που διανυουμε θα την κανείς? αντε με το καλο ,είμαι σίγουρη οτι θα είσαι καθαρή.και έγω την έχω κανει ημουν οκ ελάχιστα τοξοειδης μητρα και δεν πονεσα κάθολου

Link to comment
Share on other sites

Νασαι σε καλα κοριτσι μου. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο φοβισμενη...τοσο για την διαδικασια οσο και για το αποτελεσμα...αλλα οτι και να ειναι πιστευω να ειναι κατι που αντιμετωπιζεται :-) Οσο αφορα το διαστημα που λεγαμε πριν, αυτο που καταλαβα ειναι οτι εμεις που εχουμε αυτο το θεμα, δεν ειναι σιγουρο οτι κανουμε ωορρηξια παντα οποτε...τραβα να καταλαβεις ποτε εχεις και ποτε δεν εχεις χαχα. Εγω εν το μεταξυ παρα το θεμα των πολυκυστικων, βλεπω και εβλεπα περιοδο καθε μηνα. Απλα επαιζα μεταξυ 24-28 ημερες. Ποτε δεν καταλαβα ομως ποτε ηταν οι γονιμες ημερες που λενε. Εσενα ο κυκλος σου ειναι οκ?

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ου σούπερ απο 35 εως... χθες ας πουμε αδιαθετησα μετα απο 71 μερες.αρα εσυ δεν εχεις το συνδρομο ε?μην φοβασαι ολα θα πανε καλα κ θα μαθεις κ αμεσως τι παιζει ,που σημαινει οτι θα ξερεις αμεσως οτι εισαι μια χαρα και ησυχασεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται!! Παιρνω τα γλουκοφαζ. Τωρα τα ξεκινησα. Και φολικο μαζι. Απο βδομαδα που θα με δει, αναλογα με το αν κανω ωορρηξια ή οχι, θα δουμε και τι αλλο θα παρω. Εσυ ποια παιρνεις?

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιρνω τα γκλουκοπλαστ γαιτι τα γκλουκοφαζ με πειραζαν και φελισιν εννοειται .φανταζομαι εχεις ενημερωθει για την αντιβιωση που πρεπει να παρεις μετα την εξεταση ναι?σου εχουν πει τι ωρα να παιρνεις τα φελισιν?παιρνω κ τα χαπια του θυροειδη και δεν ξερω αν κανει να τα παιρνω μαζι με τα γκλουκοπλαστ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν μου ειπαν για καποια αντιβιωση μετα την εξεταση. Μονο κατι μπουσκοπαν καμια ωρα πιο πριν. Λες να τον ρωτησω?

 

Ολα τα χαπια - εκτος του φολικου - τα παιρνω παντα αμεσως μετα το φαγητο. Επειδη εχω νευροπιεση και παιρνω χαπι, φροντιζω να το παιρνω το πρωι και του ζαχαρου το βραδυ. Γιατι δεν το κανεις και εσυ ετσι? Παντως για καλο και για κακο, ρωτα εναν γιατρο!!

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

του ζαχαρου μονο το βραδυ?1 ολοκληρο?εγω μισο μεσημερι μετα το φαγητο και μισο το βραδυ το ιδιο,οταν το θυμηθω,να τα λεμε και αυτα ..ναι αντιβιωση να του το πεις αν και νομιζω κατευθειαν θα στο πουν εκει που θα την κανεις

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου ειπαν για καποια αντιβιωση μετα την εξεταση. Μονο κατι μπουσκοπαν καμια ωρα πιο πριν. Λες να τον ρωτησω?

 

Ολα τα χαπια - εκτος του φολικου - τα παιρνω παντα αμεσως μετα το φαγητο. Επειδη εχω νευροπιεση και παιρνω χαπι, φροντιζω να το παιρνω το πρωι και του ζαχαρου το βραδυ. Γιατι δεν το κανεις και εσυ ετσι? Παντως για καλο και για κακο, ρωτα εναν γιατρο!!

 

καλησπέρα...συγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτησή σας...απλά επειδή διάβασα το μηνυμά σου θέλω να σου πώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις αντιβίωση (συνήθως δίνουν vibramycin των 100mg τη ξεκινάς τη μέρα της εξέτασης κ για 3 μέρες μετά)κ ο λόγος είναι ότι αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο(στο κόλπο ή γενικά) που δε το γνωρίζεις,με το σκιαγραφικό που περνάει κ πάει στη σάλπιγγες μπορεί να εισχωρήσει κ αργότερα να στις φράξει...κ γενικά αποστειρώνουν πολύ καλά τη περιοχή κατά τη διάρκεια της εξέτασης.οπότε ναί ρώτα το γιατρό σου ή εκεί που θα τη κάνεις για τη προετοιμασία κ θα στο πούν...αν δε στο πούν ρώτα τους πιό συγκεκριμένα...πάντως φύλαγε τα ρούχα σου...να'χεις τα μισά που λένε...

Link to comment
Share on other sites

phoinix: Ναι ενα ολοκληρο παιρνω, μετα το φαγητο επειδη το νιωθω λιγο βαρυ για να το παρω με αδειο στομαχι...

katerina: Σε ευχαριστώ για το μνμ σου. Τωρα που μου το ειπατε, θα ρωτησω οπωσδηποτε!! Εαν δεν εχω λιποθυμήσει απο τον φοβο μου χαχαχα

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

phoinix: Ναι ενα ολοκληρο παιρνω, μετα το φαγητο επειδη το νιωθω λιγο βαρυ για να το παρω με αδειο στομαχι...

katerina: Σε ευχαριστώ για το μνμ σου. Τωρα που μου το ειπατε, θα ρωτησω οπωσδηποτε!! Εαν δεν εχω λιποθυμήσει απο τον φοβο μου χαχαχα

 

πιό φοβιτσιάρα από μένα αποκλείεται...όμως πήγαν όλα μια χαρά...δε πόνεσα σχεδόν καθόλου...για 2 λεπτά μόνο ένας πόνος σαν αυτόν της περιόδου κ τέλος, μέχρι να καταλάβω ότι πόνεσα λίγο είχαμε τελειώσει.είναι βέβαια κ στο γιατρό(ακτινολόγο)...να το γνωρίζει καλά το θέμα κ να έχει καλό χέρι... μη πας σε διαγνωστικό σε καμία περίπτωση...μόνο σε νοσοκομείο ή μαιευτήριο (δημόσιο ή ιδιωτικό..δεν έχει σημασία...σημασία έχει η εμπειρία τους)...σου μιλάω εκ πείρας..

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κατερινα μου, στο Λητω θα παω συγκεκριμενα να την κανω. Αυτο που λετε "σαν πονο περιοδου" μου ειναι κατι αγνωστο και αυτο επειδη ποτε μου δεν εχω νιωσει τον συγκεκριμενο πονο. Εμενα η περιοδος με χτυπαει σε ημικρανια και πονο στην μεση. Βοηθεια μας αμα ειναι ετσι χαχαχα

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι Κατερινα μου, στο Λητω θα παω συγκεκριμενα να την κανω. Αυτο που λετε "σαν πονο περιοδου" μου ειναι κατι αγνωστο και αυτο επειδη ποτε μου δεν εχω νιωσει τον συγκεκριμενο πονο. Εμενα η περιοδος με χτυπαει σε ημικρανια και πονο στην μεση. Βοηθεια μας αμα ειναι ετσι χαχαχα

ε φαντάσου σαν ένα κοιλόπονο...για λίγο όμως...τουλάχιστον σ'εμένα έτσι ήταν...σου εύχομαι όλα να πάνε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σε ενοχλεί να το πίνεις έτσι ,τελικά πότε την κάνεις ?κατέρινα τα εξήγησες πολυ καλά ..εγώ τελείωσα με περίοδο άλλα γιατί είμαι ακόμα πρησμένη με τραβήγματα ?με λέτε?από το κρύωμα ?

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σε ενοχλεί να το πίνεις έτσι ,τελικά πότε την κάνεις ?κατέρινα τα εξήγησες πολυ καλά ..εγώ τελείωσα με περίοδο άλλα γιατί είμαι ακόμα πρησμένη με τραβήγματα ?με λέτε?από το κρύωμα ?

τράβηξα πολλά μέχρι να καταφέρω να τη κάνω γιατί έπεσα σε μια άσχετη τη πρώτη φορά κ δε κατάφερα να ολοκληρώσω την εξέταση...τη δεύτερη στο ρέα πήγαν όλα μια χαρά κ εκεί κατάλαβα τη διαφορά...γι'αυτό λέω ποτέ σε διαγνωστικό...είναι άσχετοι...δεν έχουν εμπειρία...(ξέρω ότι δεν είναι καλό να γενικεύεις αλλά η αλήθεια είναι ότι στα νοσοκομεία έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σ'αυτά...)το πρήξιμο πολλές φορές συνεχίζεται κ μετά...δε ξέρω αν έχει να κάνει με το ζάχαρο-ινσουλίνη κτλ γιατί από τότε που ξεκίνησα κι εγώ τα γλυκοφάζ έχω δεί κάποια διαφορά πάνω σ'αυτό..επίσης μου έχει δώσει κι εμένα διατροφή κ μου είπε μισή ώρα περπάτημα κάθε μέρα αλλά δε το έχω τηρήσει κ δεν έχω χάσει κανένα κιλό,είμαι στα ίδια ακριβώς...ελπίζω μές τη βδομάδα να τη ξεκινήσω πάλι... είχα χάσει 1 κιλό τη πρώτη βδομάδα..τη σταμάτησα κ το ξαναπήρα...θέλει επιμονή...διάβασα ότι ψάχνεις για διατροφή...εμένα μου έδω τη συγκεκριμένη γιατί είχα κάποια διαταραχή στην ινσουλίνη όχι σάκχαρο(αυτό έδειξε η καμπύλη)κ έχω κ λίγο χοληστερίνη...θα σου τη στείλω με πμ έτσι για να έχεις μια ιδέα...αν κ κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες αλλά τον είχα ρωτήσει αν μπορεί να την ακολουθεί κ ο άντρας μου κ μου είπε ναί δεν υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...