Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυκυστικες ωοθηκες


Recommended Posts

Κατερινακι ετσι ακριβως!!!!!! Πανε αλυσιδωτά αυτα!!!!!!! Τωρα σε 3 μηνες ξεκινατε προσπαθειες εντατικα;;; η προσπαθείτε και τωρα;;

ναί Άννα μου,όπως τα λές...σε 3 μήνες πιό εντατικά...αλλά κ από τώρα, μας είπε ο ενδοκρινολόγος ότι κ τώρα μπορεί να γίνει...άλλωστε δε σταματήσαμε κ ποτέ εκτός απ'το διάστημα που ο αντρούλης μου ήταν σε ανάρρωση μετά το χειρουργείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα!Ταλαιπωρουμε απο μικρη με πολυκυστικες, εδω που τα λεμε ποτε στη ζωη μου δεν ειχα σταθερο κυκλο, μερικες φορες παιρνουσαν και 2 και 3 μηνες χωρις περιοδο...αμουν σιγουρη οτι η γονιμοτητα μου ειναι προβληματικη, ενας γιατρος μου ειχε πει οτι δεν κανω καλη ωορρηξια. Τελος παντων...Στο δια ταυτα.

Με την πρωτη ελευθερη επαφη, χωρις να ψαχνω ωορρηξια (αρκετα νωριτερα οπως ειδα μετα) εμεινα εγκυος...

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα 30 θα ειναι πιο ευκολο; Οχι!!! απο 20-30 μενεις ευκολα εγκυος και απο 35+ θελει λιγο πιο γρηγορες διαδικασιες!!! Επισης οταν η μαμα μου γεννησε εμενα της εφυγαν οι πολυκυστικες!! Τι να πω.. το καθε σωμα αντιδραει διαφορετικα!

 

Καλημερα κοριτσια.. Αυτο που μου ειχε πει ειναι το εξης(θα στο πω βεβαια με δικα μου λογια :-P).. Απο την εφηβεια μεχρι τα 30 οι πολυκυστικες ειναι στο peak τους.. Απο τα 30 και μετα αρχισουν και εξασθενουν και μπορει και να εξαφανιστουν οπως μεγαλες πιθανοτητες να εξαφανιστουν υπαρχουν και μετα την πρωτη εγκυμοσυνη..

Αυτο μου το ειχε πει και την πρωτη φορα που διαγνωστικα με πολυκυστικες και φυσικα η πρωτη μου ερωτηση ηταν τι ειναι αυτο και αν θα μπορεσω να κανω παιδια.. Και μου το ειπε και τωρα που εχω ξεκινησει προσπαθειες... Οτι μου ειπε σας λεω.. :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα!Ταλαιπωρουμε απο μικρη με πολυκυστικες, εδω που τα λεμε ποτε στη ζωη μου δεν ειχα σταθερο κυκλο, μερικες φορες παιρνουσαν και 2 και 3 μηνες χωρις περιοδο...αμουν σιγουρη οτι η γονιμοτητα μου ειναι προβληματικη, ενας γιατρος μου ειχε πει οτι δεν κανω καλη ωορρηξια. Τελος παντων...Στο δια ταυτα.

Με την πρωτη ελευθερη επαφη, χωρις να ψαχνω ωορρηξια (αρκετα νωριτερα οπως ειδα μετα) εμεινα εγκυος...

 

Γεια σου Nymeria... Συγχαρητηρια κοπελα μου για την εγκυμοσυνη σου.. Ευχομαι με το καλο στους 9.. :D:D Μας δινεις πολυ θαρρος για να προχωρησουμε και εμεις στο δικο μας δρομο για το θαυματακι.. Στειλε μας μπολικη θετικη ενεργεια να τα καταφερουμε.. Λενε οτι οι εγκυες ειναι γουρλουδες!!! :-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Nymeria μπραβο και καλα στεριωματα!

Τετοια εμπειρεια ειχα και εγω....Την πρωτη φορα, στο πρωτο παιδι ετσι ευκολα εμεινα εγκυος παρα τις πολυκυστικες και τους μεγαλους κυκλους που και εγω μπορει να περναγε 3μηνο διχως περιοδο.

Ομως μεχρι στιγμης δεν εχει επαναληφθει η τυχη μου να ξαναμεινω εγκυος φυσιολογικα....και εχουν περασει αρκετα χρονια προσπαθειων.

Πού θα παει, θα ερθει η ωρα η καλη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχααριστω παρα πολυ κοριτσια...εχω τρομερο αγχος μεχρι να δω οτι ολα πανε καλα...αφηστε τα...πλεον θεωρω πως οι πολυκυστικες πραγματικα δεν ειναι εμποδιο στη συλληψη...το μυαλο ομως ειναι. Οποτε (τα λεω για να τα ακουω κι εγω) δεν θελει καθολου αγχος και αρνητικες σκεψεις. Το ξερω οτι ακομα και να το θες δεν ειναι ευκολο να το διωξεις αλλα τουλαχιστον να λεμε, οτι ειναι να γινει θα γινει και να αποσπωμαστε με κατι αλλο, διακοπες, φιλους, καφεδες κλπ

 

 

σας στελνω οοοολη μου τι θετικη ενεργεια λοιπον για ενα θετικο τεστ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου!! Ο αρραβωνιαστικος μου μου ειπε πως αν αυτην την φορα δεν μεινω εγκος να παμε για σπερματεγχυση τον επομενο μηνα. Ποια η γνωμη σας; Προσπαθουμε ενα χρονο και 2 μηνες. Η υπομονη μας εχει εξαντληθεί. Και εχθες μετα απο μια πολυ ωραια επαφη (αφου οπως σας ειχα πει εχει χαθει η μαγεια με ολα αυτα τα χαπια ενεσεις τλπ) μου προτεινε αυτο μιας και η δικη του υπομονη εχει φτασει στα ορια του. (εκεινος ειναι 35 χρονων και νομιζει πως τον εχουν παρει τα χρονια και αγχωνεται πιο πολυ απο εμενα) Τι λετε;;;

 

Νεραιδουλα Εγω κανω χρηση των femara. Σου μεγαλωνει ενα αυγο και σπανια να προκαλεσει υπερδιεγερση. Μετα κανω μια ενεση Arvekap 0,1 για να σπασει το αυγουλακι. Το αυγουλακι σπαει μετα τις 36 ωρες (εμεις ερχομαστε σε επαφη στις 35 ωρες μετα την ενεση κοντα δλδ στην ωορηξια) και την επομενη μερα μετα την ωορηξια παιρνω utrogestan 200mg 2 την ημερα ενα πρωι ενα βραδυ για 12 μερες. Μεσα σε ολα αυτα παιρνω καθημερινα ο,τι και να γινει το glucophage. Εσυ τωρα εσυ συνεχιζεις με σπερματεγχυση;

 

Κατερινακι Μετα τους 3 μηνες τι θα κανετε;; Θελω να πω θα κανετεε προκληση ωορηξιας; ή χωρις καμια θεραπεία; τι σας εχει πει ο γιατρος;

 

Margi Δεν ξερω για αυτο που σου ειπε ο γιατρος. οσο αφορα την ηλικια δλδ! Αλλα αυτο μετα την πρωτη εγκυμοσυνη το εχω ακουσει. Αλλα δυστυχως δεν ειναι ο κανονας. Η μαμα μου "εχασε" τις πολυκυστικες αφου γεννησε εμενα.. και εγω ειμαι το 2ο παιδι!! Και μου ειχε πει μαλιστα μια φορα πως αφου σε γεννησα αρχισα να εχω φυσιολογικη περιοδο επρεπε πρωτα να παιδευτω με την αδερφη σου και εσενα και να βιωσω και μια αποβολή. πλεον η περιοδος της ειναι Αγγλος στην ωρα της. Και οι υπερηχοι φυσικα καθαροι!! τι να πεις!! :Ρ

 

Nymeria Συγχαρητηρια κοριτσι μου! Να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! Κανε ο,τι σου λεει ο γιατρος και ολα θα πανε καλα!! :) Δωσε και σε εμας λιγο απο τον "ιο" της εγκυμοσυνης μπας και σκασουν και αλλα χαμογελα παρομοιο με το δικο σου οταν ειδες την 2η γραμμη!!! :) χιχι!!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αννα δεν ειναι κακο να δοκιμασετε την σπερματεγχυση....αφου πρωτα εχει κανει ο καλος σου τσεκ στο σπερμα με σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια.

 

Και το σημαντικοτερο που εγω δεν εκανα στην μια και μοναδικη σπερματεγχυση που εχω δοκιμασει, ειναι να την κανω σε μοναδα υποβοηθησης πχ σε δημοσιο νοσοκομειο ή σε ιδιωτικο κεντρο εξωσωματικης! Οχι σε απλο γυναικολογο που δινει το σπερμα σε γειτονα μικροβιολογο χωρις να γνωριζουμε αν τηρουνται ολοι οι κανονες.....

 

 

Εγω τα φεμαρα δεν τα εχω δοκιμασει...Μονο κλομιφαινη που δεν εχει βοηθησει καθολου.

Επειτα πηγα στις ενεσεις αλλα εχω κανει μονο μια σπερματεγχυση που δεν εφερε θετικο....Εχω παθει και υπερδιεγερση σε αλλο κυκλο προσπαθειων και ετρεχα με 20+ ωαρια.....

Τωρα δοκιμαζω αλλη προσεγγιση με οδηγιες ενδοκρινολογου οπου παιρνω κλομιφαινη καθημερινα και οχι μονο για 5 μερες στον κυκλο αλλα ακομη δεν εχω δει ωορρηξια....

Εξωσωματικος που μου εκανε υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα, με βαση το ιστορικο μου , μου συνεστησε να κανω μια δυο σωστες σπερματεγχυσεις...και μετα εξωσωματικη.

Εμποδιο που μας καθυστερει η διαμονη στην επαρχια και τα οικονομικα...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αννα δεν ειναι κακο να δοκιμασετε την σπερματεγχυση....αφου πρωτα εχει κανει ο καλος σου τσεκ στο σπερμα με σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια.

 

Και το σημαντικοτερο που εγω δεν εκανα στην μια και μοναδικη σπερματεγχυση που εχω δοκιμασει, ειναι να την κανω σε μοναδα υποβοηθησης πχ σε δημοσιο νοσοκομειο ή σε ιδιωτικο κεντρο εξωσωματικης! Οχι σε απλο γυναικολογο που δινει το σπερμα σε γειτονα μικροβιολογο χωρις να γνωριζουμε αν τηρουνται ολοι οι κανονες.....

 

 

Εγω τα φεμαρα δεν τα εχω δοκιμασει...Μονο κλομιφαινη που δεν εχει βοηθησει καθολου.

Επειτα πηγα στις ενεσεις αλλα εχω κανει μονο μια σπερματεγχυση που δεν εφερε θετικο....Εχω παθει και υπερδιεγερση σε αλλο κυκλο προσπαθειων και ετρεχα με 20+ ωαρια.....

Τωρα δοκιμαζω αλλη προσεγγιση με οδηγιες ενδοκρινολογου οπου παιρνω κλομιφαινη καθημερινα και οχι μονο για 5 μερες στον κυκλο αλλα ακομη δεν εχω δει ωορρηξια....

Εξωσωματικος που μου εκανε υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα, με βαση το ιστορικο μου , μου συνεστησε να κανω μια δυο σωστες σπερματεγχυσεις...και μετα εξωσωματικη.

Εμποδιο που μας καθυστερει η διαμονη στην επαρχια και τα οικονομικα...:oops:

 

Νεραιδα εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως την σπερματεγχυση την κανεις σε νοσοκομείο μονο!! Εμεις εχουμε κανει σπερμοδιαγραμμα μονο. Αυριο θα παω στον γιατρο γιατι εχω ενα θεματακι με μυκητες! ΦΑΓΟΥΡΑΑΑ!!!!! και θα του το πω πως αν αυτον τον μηνα μου ερθει περιοδος, τον επομενο να παμε για σπερματεγχυση! Τι να πω.... Ειναι λιγο περιεργο ετσι που το σκεφτομαι.. Αλλα εχει εναν φιλο που προσπαθουσε για χρονια με τη γυναικα του και ειχαν πολλα προβληματα και του ειπε πως οταν κανανε σπερματεγχυση εμεινε ηη γυναικα του με τηη πρωτη εγκυος. Και καπως ετσι του μπηκε η ιδεα του δικου μου... δεν με ενοχλει!!! Εγκυος θελω να μεινω. Οι προγραμματισμενες επαφες ετσι και αλλιως δεν χαριζουν πλεον ιδιαιτερη ευχαρίστηση!! το βλεπουμε σαν αγκαρια αν σκεφτεις την κουραση της δουλειας που εχει!!! Με το στανιο γινεται... Δεν παει στην ευχη του θεου; Ας το δοκιμασουμε!! Αλλα να δουμε πρωτα τι θα μου πει και ο γιατρος αυριο!! Μπορει να με μαλωσει και να μου πει πως βιαζομαι!

Παντως ο οργανισμος σου αρνείται να αντιδρασει στην κλομιφαινη... Γιατι δεν αλλαζετε χαπια;;; Μηπως δείτε καποια αλλαγη;

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω σε αυτον τον κυκλο που περιμενω το σερπαφαρ που ειναι αντιστοιχο....

Αλλα μονο με ενεσεις βλεπω ωορρηξια και επειδη οι ενεσεις ειναι βαρυες πρεπει να κανω και υποβοηθηση να αυξησω πιθανοτητες επιτυχιας για να μην εξαντλουμαι ψυχολογικα.

 

Και σαλπιγγογραφια κανε....αν δεν εχεις κανει! Και αυτη λενε μετα αφου την κανεις, σαν να ανοιγει ο δρομος για ενα τριμηνο για συλληψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο χρονων εισαι;

Αν εισαι κατω απο 35...μπορεις να περιμενεις λιγο ακομη!

Αν οχι, μια μικρη παρακολουθηση και μια σπερματεγχυση δεν κανει κακο!

Link to comment
Share on other sites

Τι ενεση κανεις; την κανεις μια φορα ή πολλες φορες;

 

Εγω βασικα ειμαι μικρη. Ειμαι 21. Αλλα αυτο δεν σημαινει πως ολη αυτη η διαδικασια με τα χαπια δεν με εχει κουρασει. Θα το συζητησω και με τον γιατρο μου βεβαια! Σαλπιγγογραφια εκανα. βγηκε καλη αλλα 4 μηνες μετα δεν ειδα αποτελεσμα!! :Ρ Τουλαχιστον βγηκε καλη!! Δεν ξερω τι αλλη εξεταση να κανω για να δω αν ειμαι καλα!! :( ο γιατρος μου λεει πως ειμαστε καλα απο θεμα εξετασεων και δεν θελει ακομα να κανουμε αλλες. Δεν ξερω!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αννα εχεις την ηλικια με το μερος σου, αρα αυτο σου δινει περιθωρια να μην κανεις ακομη κατι δραστικο.

Εισαι πολυ νεα και θα σου προτεινα να μην αγχωθεις παραπερα...

 

Βασικα ενα πληρη ορμονικο ελεγχος χρειαζεται, βιταμινη D, Θυροειδης, υπερηχος για ελεγχο κυστεων και επιβεβαιωση ωορρηξιας και επαφες οχι απαραιτητα προγραμματισμενες ...

Link to comment
Share on other sites

Αννα εχεις την ηλικια με το μερος σου, αρα αυτο σου δινει περιθωρια να μην κανεις ακομη κατι δραστικο.

Εισαι πολυ νεα και θα σου προτεινα να μην αγχωθεις παραπερα...

 

Βασικα ενα πληρη ορμονικο ελεγχος χρειαζεται, βιταμινη D, Θυροειδης, υπερηχος για ελεγχο κυστεων και επιβεβαιωση ωορρηξιας και επαφες οχι απαραιτητα προγραμματισμενες ...

 

Και ορμονικο ελεγχο εχω κανει και υπερηχους κανω αλλα οι προγραμματισμενες ειναι απαραιτητες επειδη παιρνω τα χαπια και κανω την ενεση. Δεν θελω να παιρνω τα χαπια και να το αφηνω στην τυχη του!! Εχω αγχωθει επειδη εχουμε κανει τοσες εξετασεις και ολες ειναι καλες και εγκυος δεν εχω μεινει! Φοβαμαι μηπως εχουμε τιποτα αλλο που δεν ξερουμε!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου!! Ο αρραβωνιαστικος μου μου ειπε πως αν αυτην την φορα δεν μεινω εγκος να παμε για σπερματεγχυση τον επομενο μηνα. Ποια η γνωμη σας; Προσπαθουμε ενα χρονο και 2 μηνες. Η υπομονη μας εχει εξαντληθεί. Και εχθες μετα απο μια πολυ ωραια επαφη (αφου οπως σας ειχα πει εχει χαθει η μαγεια με ολα αυτα τα χαπια ενεσεις τλπ) μου προτεινε αυτο μιας και η δικη του υπομονη εχει φτασει στα ορια του. (εκεινος ειναι 35 χρονων και νομιζει πως τον εχουν παρει τα χρονια και αγχωνεται πιο πολυ απο εμενα) Τι λετε;;;

 

Νεραιδουλα Εγω κανω χρηση των femara. Σου μεγαλωνει ενα αυγο και σπανια να προκαλεσει υπερδιεγερση. Μετα κανω μια ενεση Arvekap 0,1 για να σπασει το αυγουλακι. Το αυγουλακι σπαει μετα τις 36 ωρες (εμεις ερχομαστε σε επαφη στις 35 ωρες μετα την ενεση κοντα δλδ στην ωορηξια) και την επομενη μερα μετα την ωορηξια παιρνω utrogestan 200mg 2 την ημερα ενα πρωι ενα βραδυ για 12 μερες. Μεσα σε ολα αυτα παιρνω καθημερινα ο,τι και να γινει το glucophage. Εσυ τωρα εσυ συνεχιζεις με σπερματεγχυση;

 

Κατερινακι Μετα τους 3 μηνες τι θα κανετε;; Θελω να πω θα κανετεε προκληση ωορηξιας; ή χωρις καμια θεραπεία; τι σας εχει πει ο γιατρος;

 

Margi Δεν ξερω για αυτο που σου ειπε ο γιατρος. οσο αφορα την ηλικια δλδ! Αλλα αυτο μετα την πρωτη εγκυμοσυνη το εχω ακουσει. Αλλα δυστυχως δεν ειναι ο κανονας. Η μαμα μου "εχασε" τις πολυκυστικες αφου γεννησε εμενα.. και εγω ειμαι το 2ο παιδι!! Και μου ειχε πει μαλιστα μια φορα πως αφου σε γεννησα αρχισα να εχω φυσιολογικη περιοδο επρεπε πρωτα να παιδευτω με την αδερφη σου και εσενα και να βιωσω και μια αποβολή. πλεον η περιοδος της ειναι Αγγλος στην ωρα της. Και οι υπερηχοι φυσικα καθαροι!! τι να πεις!! :Ρ

 

Nymeria Συγχαρητηρια κοριτσι μου! Να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη! Κανε ο,τι σου λεει ο γιατρος και ολα θα πανε καλα!! :) Δωσε και σε εμας λιγο απο τον "ιο" της εγκυμοσυνης μπας και σκασουν και αλλα χαμογελα παρομοιο με το δικο σου οταν ειδες την 2η γραμμη!!! :) χιχι!!

 

ο γιατρός Αννούλα μας έχει πεί ότι θ'αργήσει λίγο...δηλαδή αποτέλεσμα μπορεί να δείς στο εξάμηνο ή κ παραπάνω...απλά στο 1ο τρίμηνο κάνεις το πρώτο σπερμοδιάγραμμα μετά το χειρουργείο για να δείς ότι έχει αρχίσει το σπέρμα να επανέρχεται...αλλά στα φυσιολογικά θέλει το χρόνο που σου είπα παραπάνω...οπότε λέμε να περιμένουμε κ άν μετά το εξάμηνο δεν έχει έρθει θα το σκεφτούμαι κι εμείς για σπερματέγχυση... για πρόκληση ωορρηξίας κ φάρμακα όμως όχι δε μου είπε ο γιατρός ούτε ο γυναικολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος(ίσως γιατί βρήκαν την ΑΜΗ μου πολύ υψηλή δε ξέρω...ήταν αρκετά παραπάνω απ'το φυσιολογικό)...το μόνο που μου είπε είναι να προσέξω αυτό με τη διατροφή μου κ την ινσουλίνη...να παίρνω το glucophage....κ να περιμένω...

Αννούλα απ'ότι καταλαβαίνω τις έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις( φαντάζομαι ο άντρας σου μαζί με το σπερμοδιάγραμμα να έχει κάνει κ καλλιέργεια που είναι κι αυτό βασικό)δε νομίζω ότι εσύ έχεις να κάνεις κάτι άλλο... ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού κ όλα καλά θα πάνε...κ αν το έχετε αποφασίσει για τη σπερματέγχυση καλό μου ακούγεται...αν κ είσαι πολύ μικρή κ πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα μείνεις έγκυος χωρίς καμία υποβοήθηση όμως καταλαβαίνω ότι το θέλεις πολύ κ δε θές να περιμένεις άλλο...αφού παίρνεις που παίρνεις τα χάπια, κάνε τη κι εύχομαι να πιάσεις με τη πρώτη κοριτσάκι μου...κ πιστεύω ότι έτσι θα γίνει:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους γιατρούς που προτείνουν extreme λύσεις για τις πολυκυστικές. Την γυναίκα μου την ετοίμαζε γνωστός γιατρός του χαλανδρίου για εγχείρηση με έντονη πίεση άμεσα διότι πολύ δύσκολα κατα τα λεγόμενα του θα "πιάναμε" παιδί. Πήγαμε για δευτερη γνώμη σε πιό έμπειρο γιατρό και μας είπε οτι "εχω δεί κύστη στο μέγεθος σφιχτής χούφτας και πάλι μένεις έγγυος , όχι τα 2 cm που βλέπω εδώ ..." . !?? Δεν ξέραμε ποιον να πιστέψουμε. Τον ασπρομάλη που σέρνει τα πόδια του ή αυτόν με το φινετσάτο γραφείο στο χαλάνδρι? Μετά απο 10 μήνες γεννήσαμε... τα συμπεράσματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους γιατρούς που προτείνουν extreme λύσεις για τις πολυκυστικές. Την γυναίκα μου την ετοίμαζε γνωστός γιατρός του χαλανδρίου για εγχείρηση με έντονη πίεση άμεσα διότι πολύ δύσκολα κατα τα λεγόμενα του θα "πιάναμε" παιδί. Πήγαμε για δευτερη γνώμη σε πιό έμπειρο γιατρό και μας είπε οτι "εχω δεί κύστη στο μέγεθος σφιχτής χούφτας και πάλι μένεις έγγυος , όχι τα 2 cm που βλέπω εδώ ..." . !?? Δεν ξέραμε ποιον να πιστέψουμε. Τον ασπρομάλη που σέρνει τα πόδια του ή αυτόν με το φινετσάτο γραφείο στο χαλάνδρι? Μετά απο 10 μήνες γεννήσαμε... τα συμπεράσματα δικα σας.

να σας ζήσει το παιδάκι σας papaso...έχεις δίκιο...θέλει πολύ προσοχή... ειδικά όταν σου προτείνει ένας γιατρός κάποια επέμβαση,πρέπει να παίρνεις 2η κ 3η γνώμη....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ,μαζι με τη συμβουλη του γιατρου, ειπαμε να περιμενουμε λιγο ακομα πριν κανουμε σπερματεγχυση. Αυριο ειναι να αδιαθετησω.... Για να δουμε!! Θα αδιαθετησω;; :Ρ

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις τακτικο κυκλο και ξερεις οτι ειναι να αδιαθετησεις αυριο;

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

 

Με τα χαπια που παιρνω ναι.. 15 μερες μετα την ωορηξια... Μια φορα μονο μου ειχε αργησει 2 μερες.. αλλα μου φαινεται ειχα ξεκινησει πιο αργα τα utrogestan. Αλλα δεν εχω κανενα συμπτωμα περιοδου ουτε εγκυμοσυνης. Τι να πω... Δεν θελω να ερθει η αυριανη μερα επειδη θα στεναχωρεθω παλι!!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

λογω προγεστερονης ....αναμενεις! ετσι και εγω...μονο τοτε ξερω ποτε θα αδιαθετησω!

παντα την 4η μερα μετα το τελευταιο χαπι! μονο μια φορα μου ειχε ερθει την 10η μερα....

Link to comment
Share on other sites

λογω προγεστερονης ....αναμενεις! ετσι και εγω...μονο τοτε ξερω ποτε θα αδιαθετησω!

παντα την 4η μερα μετα το τελευταιο χαπι! μονο μια φορα μου ειχε ερθει την 10η μερα....

 

Αχ για να δουμε τι θα γινει αραγε αυριο....!!! εχω αγωνια!

M2gwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ για να δουμε τι θα γινει αραγε αυριο....!!! εχω αγωνια!

τί έγινε Αννούλα;αδιαθέτησες τελικά ή όχι;μακάρι το δεύτερο....

όσο για τη σπερματέγχυση κι εγώ θα έλεγα να περιμένετε λίγο γιατί όπως σου είπα είσαι μικρή κ έχεις περιθώριο...άσ'το λίγο κ βλέπετε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...