Recommended Posts

Είναι από τις δουλειές του σπιτιού που τις κάνω υποχρεωτικά και με βαριά καρδιά.

Σιδερώνω με juro pro μπρος πίσω όλων μας τα ρούχα, τα πάντα εκτός κάλτσες.

Της μικρής τα ρούχα πάντα στεγνωτήριο ή άπλωμα μέσα.

Τα δικά μας και των αγοριών όπως κάτσει.

Μιλάμε για πολύ σίδερο ρε παιδιά, τόσα και τόσα βρίσκουν οι εφευρέτες δεν θα βγάλουν κάτι και για το σιδέρωμα;;;;;;;;

Διαφημίσεις

Το σιδέρωμα (χωρίς υπερβολές, πχ μεσα-εξω) είναι σημαντικό γιατί εξουδετερώνει το ένζυμα των απορρυπαντικών. Για αυτό πρέπει να σιδερώνοντα και τα γυναικεία εσώρουχα.

Maggie μου εμενα η γυναικολογος μου, μου ειχε πει ποτε δεν σιδερωνουμε τα εσωρουχα διοτι καποια στιγμη ισως χρειαστει να το κανουμε σαν θεραπεια και δεν πρεπει να ειναι συνιθισμενος οργανισμος στην αποστειρωση.Ειναι οπως με τις αντιβιωσεις οσες περισσοτερες περνουμε τοσο μετα δεν πιανουν.

rQGhp3.png

Το σιδέρωμα (χωρίς υπερβολές, πχ μεσα-εξω) είναι σημαντικό γιατί εξουδετερώνει το ένζυμα των απορρυπαντικών. Για αυτό πρέπει να σιδερώνοντα και τα γυναικεία εσώρουχα.

Maggie μου εμενα η γυναικολογος μου, μου ειχε πει ποτε δεν σιδερωνουμε τα εσωρουχα διοτι καποια στιγμη ισως χρειαστει να το κανουμε σαν θεραπεια και δεν πρεπει να ειναι συνιθισμενος οργανισμος στην αποστειρωση.Ειναι οπως με τις αντιβιωσεις οσες περισσοτερες περνουμε τοσο μετα δεν πιανουν.

Dalia, tks, ενδιαφέρουσα πληροφορία

Νομίζω πως σε κάθε θέμα, είτε άπτεται της ανατροφής των παιδιών μας είτε ο,τιδήποτε, είναι καλό να εφαρμόζουμε λογική, κρίση και αμφισβήτηση.

Και αφού είπα την εξυπνάδα μου ας εξηγηθώ.

Ποιο το νόημα να στεγνώνουμε τα ρούχα μες στο σπίτι και να προκαλούμε υγρασία εφόσον υπάρχει αυλή ή μπαλκόνι σε μια χώρα με τόση ηλιοφάνεια; (Εννοείται πως αν από πάνω κατουράνε περιστέρια ή καμιά υστερική ρίχνει τα απόνερά της, έχουμε λόγο να τα στεγνώνουμε μέσα).

Ποιο το νόημα να χρησιμοποιούμε στεγνωτήριο και να καταλανώνουμε περισσότερο ρεύμα; (Ήδη με τα πάμπερς προκαλούμε σοβαρή ζημιά στο περιβάλλον.500 χρόνια λέει χρειάζεται να αποσυντεθούν! Ήμαρτον!).

Ποιο το νόημα να σιδερώνουμε τα βρεφικά ρούχα μέσα έξω;

Κανένα. Το μωρό έχει φτιαχτεί για να ζήσει στον πραγματικό κόσμο. Αλλιώτικα θα είχε προβλέψει η Φύση να ζούμε σε γυάλινους αποστειρωμένους πύργους. Το μωρό έχει αντισώματα, έρχεται έτσι κι αλλιώς σε επαφή με μικρόβια, βακτήρια κλπ μέσω ημών, όπως ακουμπάει στα ρούχα μας.

Εκτός και αν το πιάνουμε με αποστειρωμένες χειρουργικές λαβίδες για να μη πάρει κανένα σαπροφυτικό μικρόβιο και γίνει Γκοτζίλα.

:wink:

jzS0p2.png

Εκτός και αν το πιάνουμε με αποστειρωμένες χειρουργικές λαβίδες για να μη πάρει κανένα σαπροφυτικό μικρόβιο και γίνει Γκοτζίλα.

:wink:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

rQGhp3.png

Και εγώ ποτέ δεν σκέφτηκα να σιδερώνω μέσα έξω και νόμιζα ότι δεν πρέπει να απλώνουμε ρόυχα μέσα χωρίς ωστόσο να ξέρω γιατί, κάτι με την υγρασία. Επείδή από τότε που γεννήθηκε το δεύτερο έχω φάει την ζωή μου στο σίδερο και σε λίγο επιστρέφω και στην δουλειά σκέφτηκα να πάρω πρέσα. δεν είναι πιό γρήγορη?

Η ROSE ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΩ ΠΑΣΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΛΗΡΑΓΩΓΗΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ.Η ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΒΛΑΠΤΕΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΟΦΕΛΕΙ :)

Ποιο το νόημα να χρησιμοποιούμε στεγνωτήριο και να καταλανώνουμε περισσότερο ρεύμα;

:

Αν από Δευτέρα έως Παρασκευή φεύγεις από το σπίτι στις 7;30 το πρωί και γυρνάς στις 7 το βραδυ, τον χειμώνα έχεις τις παρακάτω επιλογές :

1) Δευτέρα με Παρασκευή δεν πλένεις και όταν έρθει το Σάββατο τα άπλυτα δεν χωρούν πουθενα. Επίσης κάθε μέρα προσεύχεσαι να μην βρέχει το Σάββατο

2) Πλένεις Δευτέρα με Παρασκευή και απλώνεις τη μπουγάδα μετά τις 10 το βράδυ. Όταν τα ρούχα στεγνώσουν την άλλη μέρα το απόγευμα βρωμάνε "τζακίλα" και πετρέλαιο από τα καλοριφέρ.

3) Πλένεις Δευτέρα με Παρασκευή, προγραμματίζεις το στεγνωστήριο να αρχίζει να λειτουργεί μετά τις 2 το βράδυ για να εκμεταλλευτείς το μειωμένο τιμολόγιο, το Σαββατοκύριακο έχεις μόνο σίδερο (το οποίο είναι και πιο εύκολο) και δεν δινεις δεκάρα αν βρέχει.

Αυτά

Πρώτη φορα ακούω οτι τα ρούχα τα σιδερώνουν μέσα-έξω. Ευτυχώς έχω δυνατό ατμοσίδερο. Όσο για την υγρασία τα αφήνω μια μέρα μετά το σιδερο για να φύγει η υγρασία κ μετα τα βαζω στα συρτάρια. Η παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν χρειάζεται υπερβολική αποστείρωση ειδικά απο την στιγμή που αρχίζει να πιάνει το παιδί και να βάζει τα πάντα στο στόμα του.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll

Διαφημίσεις

Εγώ ποτέ δεν σιδέρωνα μέσα έξω... Νομίζω είναι υπερβολή. Επίσης πάντα άπλωνα έξω. Ακόμα και να σκονιστούν όπως λέτε, θα αποστειρωθούν μετά από το σίδερο. Ήθελα να πάρω στεγνωτήριο αλλά δεν έχω που να το βάλω... Καμιά ιδέα; Στην τουαλέτα δεν χωράει...

Μιλάμε για πολύ σίδερο ρε παιδιά, τόσα και τόσα βρίσκουν οι εφευρέτες δεν θα βγάλουν κάτι και για το σιδέρωμα;;;;;;;;

Θυμήθηκα μια φοβερή διαφήμιση, ποια μάρκα είναι? siemens? bosch? δε θυμάμαι... που βάζεις σε μια τρύπα τα μακαρόνια και ολα τα υλικά και σου βγάζει από μια άλλη τρύπα έτοιμη τη μακαρονάδα σερβιρισμένη... χώνεις τα πουκάμισα για πλυσιμο και βγαίνουν έτοιμα σιδερωμένα, κολαρισμένα και διπλωμένα!... Aααχχχχ, πότε θα γινει πραγματικότητα!!!!!!!!!!!!! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Ήθελα να πάρω στεγνωτήριο αλλά δεν έχω που να το βάλω... Καμιά ιδέα; Στην τουαλέτα δεν χωράει...

H Miele έχει στεγνωτήρια που μπαίνουν πάνω από το πλυντήριο, το ένα απάνω στο άλλο. Αν δεν έχεις ντουλάπι πάνω από το πλυντήριο είναι πολύ καλή λύση. Και όχι δεν "κλείνει" ο χώρος. ΄Ετσι το έβαλα

Ευτυχως που διαβασα οτι πολλες δεν σιδερωνετε μεσα εξω τα ρουχα των παιδιων γιατι ειχα αρχισε να νιωθω ανεπροκοπη :roll::roll:

Πιστευω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες εκτος πια κι αν το παιδι εχει προβλημα με αλλεργιες η δερματικα...

Παντως σκεφτομαι σοβαρα να παρω κι εγω ενα συστημα σιδερωματος για πιο γρηγορο και αποτελεσματικο σιδερωμα ... Για να πω στον συζυγο να μου κανει ενα δωρακι :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Διαφημίσεις

Κι εγώ μέσα απλώνω και της μπέμπας και τα δικά μας, αλλά τώρα που χειμώνιασε αργούν να στεγνώσουν. Πάντος τα ρούχα της ,τα σιδερώνω μόνο από τις δυο πλευρές , όχι μέσα έξω. Αλλά να σας πω την αλήθεια δεν μου είπε κανένας να τα σιδερώνω μέσα έξω. Εσας σας το είπε ο παιδίατος;;

Να σου πω την αλήθεια την παιδίατρο δεν την ρώτησα ποτέ. Η μαμά μου και η πεθερά μου μου είπαν για μέσα εξω, μπρος πίσω, και ακολούθησα την συμβουλή της μέχρι τώρα όμως. Σιγά σιγά το κόβω, και σιδερώνω μόνο μπρος πισω

επειδή εγώ ήμουν αυτή που είπε ότι απλώνει μέσα... τονίζω ότι εγώ δεν σιδερώνω τίποτα όμως :lol:

Τότε μπορείς να του τραγουδάς:

"Με τα βρεγμένα και τα ασιδέρωτα της αλητείας

θα βγαίνουμε έξω". ;)

(Από το "Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια").

jzS0p2.png

Βρε κορίτσια, γιατί απλώνετε μέσα στο σπίτι; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό... Έχω και τους γείτονες του από κάτω ορόφου που απλώνουν στη σκάλα και είναι σαν τσαντίρι ο όροφός τους... :? Μα ποιο είναι το όφελος; Να είναι χάλια ο καιρός και να βρέχει, το καταλαβαίνω. Αλλά αν έχει έξω ήλιο (που μάλιστα ο ήλιος αποστειρώνει), για πιο λόγο να προσθέσετε υγρασία και μούχλα στο σπίτι και στα ρούχα σας;;;

Ήθελα να πάρω στεγνωτήριο αλλά δεν έχω που να το βάλω... Καμιά ιδέα; Στην τουαλέτα δεν χωράει...

H Miele έχει στεγνωτήρια που μπαίνουν πάνω από το πλυντήριο, το ένα απάνω στο άλλο. Αν δεν έχεις ντουλάπι πάνω από το πλυντήριο είναι πολύ καλή λύση. Και όχι δεν "κλείνει" ο χώρος. ΄Ετσι το έβαλα

Είχα σκεφτεί αυτή τη λύση, αλλά δεν θα πάρει πολύ ύψος η όλη κατασκευή; Νιώθω ότι θα είναι σαν το χάρο από πάνω μου... :D Χμμμ... Θα το σκεφτώ!

Mόλις ο μπέμπης μου έγινε 3 μηνών σταματήσαμε την αποστείρωση των μπουκαλιών. Μαζί σταμάτησα και την αποστείρωση σιδερώματος. Βέβαια ποτέ δεν σιδέρωνα επίμονα αλλά τα πατούσα απλά. Τώρα ίσα ίσα να μην φαίνονται τσαλακωμένα. Εντάξει με την αποστείρωση δεν θέλει άγχος και υπερβολές.Πρέπει να αναπτύξουνε και αντισώματα. Στο κάτω κάτω τα μικρόβια είναι παντού, ακόμα και στον ώμο μας, στα χέρια μας και παντού.Να μην αναφερθώ στις μύγες (αυτές με ενοχλούν πραγματικά και τις σκοτώνω όλες) ή στα πράγματα που αρχίζει να βάζει στο στόμα!

.png.png

Ασχετο......θελω να αγορασω σιδερο γιατι

η stirella τα εφτυσε...κ ηταν κ πολυ βαρια η αληθεια

τι σιδερο μου προτεινετε να αγορασω?..............

Τα σιδερώνω (από νεογέννητο) όλα (και κάλτσες - σαλιάρες) μόνο από την έξω.

ΝΤΙΝΑΤ θα σου πρότεινα την αντλία της TEFAL -είναι ελαφρύ, γεμίζει ενώ σιδερώνεις & δεν περιμένεις, έχει ένδειξη για καθαρισμό των αλάτων, κλείνει για ασφάλεια και γενικά σιδερώνει πολύ καλά. Η μαμά μου έχει τη Stirella σιδερώνει πολυυυυυυύ καλά αλλά είναι βαριά και πρέπει να κρυώσει για να βάλεις νερό. Είχε αγοράσει και Juropro (με ενσωματωμένη σιδερώστρα) αλλά δεν ήταν ευχαριστημένη καθόλου και την έδωσε πίσω.

να πω κάτι? Τι δουλειά έχει το σιδέρωμα στη Διατροφη???? :lol:

Σιδερα μασάει ο κουταλιανός....

eeee συγγνώμη :oops::oops::oops: εγώ κατά λάθος το έβαλα, είναι στην διαχείριση αν θέλει να το μεταφέρει αλλού αλλά παρέμεινε εκεί

και πάλι συγγνώμη :oops::oops:

κοριτσια βαρεθηκατε το σιδερωμα σας?

και εγω!!!!!!!

εχω ομως την λυση.

εχω ανοιξει εταιρια σιδερωματος ρουχων ;).

για πληροφοριες παρτε τηλ απο τις 9 το πρωι εως της 9 βραδυ.

6939 154 142 η 210 48 32 568

και σαββατοκυριακα.

ευχαριστω ΜΑΓΔΑ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα