Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πόσοι μήνες αναμονής για θετικό αποτέλεσμα.

Recommended Posts

Μετά από σειρά εξετάσεων και θετικών αποτελεσμάτων σε όλες, ακόμα περιμένω να δω θετικό αποτέλεσμα στο τεστ εγκυμοσύνης. Πάω στον 9ο μήνα προσπάθειας. ξέρω ότι η ερώτηση είναι υποκειμενική άλλα εσείς μετά από πόσες προσπάθειες είδατε θετικό αποτέλεσμα με φυσιολογική σύλληψη?

ξέρω ότι εχω άγχος. πάντα είχα. σε όλη μου την ζωή. απλά τωρα εκτός απο αγχος έχω και απογοήτευση. νιώθω ότι δεν θα γίνω ποτε μανούλα και ειμαι χαλια ψυχολογικά.

Διαφημίσεις

αχ μου θυμιζεις εμενα πριν καποια χρονια...7 μηνες στο πρωτο μου παιδακι με τρελο αγχος αν ειμαστε γονιμοι κλπ...νευρα κλαμα γιατι το χα δεδομενο οτι αν κανεις ελευθερα πιανεις κ μωρο...εν τελει στον 7ο μηνα στις διακοπες ουτε μια φορα το σκεφτηκα κ τσουπ ηρθε...στο δευτερο με 2 επαφες πιασαμε...κ τωρα στο τριτο σε 2 μηνες...ολα θα ρθουν μην αγχωνεσαι κ κοιτα να το χαρεις με τον αντρα σου!μακαρι να σου ερθει συντομα...

αχ τι τυχερη που εισαι....τρεις φορες και ενιωσες αυτο το συναισθημα. μακαρι να το νιωσω και εγω....οσο περναει ο καιρος τοσο φοβαμαι.. δυστυχως ομως δεν μπορω να μην το σκεφτομαι.

Εμείς στον 5ο μήνα προσπαθειών το πιάσαμε. Είχα κι εγώ γενικά άγχος. Εκείνος ο μήνας ήταν ο μοναδικός που δεν το σκεφτόμουν και ήμουν σίγουρη ότι θα αδιαθετήσω. Ανυπομονούσα μάλιστα να αδιαθετήσω γιατί είχα κανονίσει υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα και πίστευα ότι ο πολύποδας έφταιγε που δεν έμενα έγκυος. Τελικά ποτέ δεν αδιαθέτησα.

M7X9p2.png OvOqp2.png

rosali δεν προλαβες να αγχωθείς τοσο πολυ. εγω πλεον δεν περιμενω τιποτα. νομιζω οτι εχω κατι και δεν το εχουν βρει. σκεφτομαι οτι μεχρι και οι εξετασεις μπορει να εχουν βγει λαθος

Διαφημίσεις

rosali δεν προλαβες να αγχωθείς τοσο πολυ. εγω πλεον δεν περιμενω τιποτα. νομιζω οτι εχω κατι και δεν το εχουν βρει. σκεφτομαι οτι μεχρι και οι εξετασεις μπορει να εχουν βγει λαθος

Αποκλείεται. Αν τις έχεις κάνει όλες (γενικές, ορμονολογικές, σαλπιγγογραφία, υπέρηχο, υστεροσκόπηση (αν χρειάζεται), σπερμοδιάγραμμα) και δεν έχετε τίποτα, τότε μάλλον έχεις μπλοκάρει από το άγχος. Το άγχος είναι το καλύτερο αντισυλληπτικό. Ξέρω, το ακούς συνέχεια, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το ξεχάσεις και να ξεαγχωθείς. Πόσων χρονών είσαι, αν επιτρέπεται;

M7X9p2.png OvOqp2.png

Αποκλείεται. Αν τις έχεις κάνει όλες (γενικές, ορμονολογικές, σαλπιγγογραφία, υπέρηχο, υστεροσκόπηση (αν χρειάζεται), σπερμοδιάγραμμα) και δεν έχετε τίποτα, τότε μάλλον έχεις μπλοκάρει από το άγχος. Το άγχος είναι το καλύτερο αντισυλληπτικό. Ξέρω, το ακούς συνέχεια, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να το ξεχάσεις και να ξεαγχωθείς. Πόσων χρονών είσαι, αν επιτρέπεται;

ειμαι 32. ο αντρας μου όμως δεν ειναι συνεχεια στην ελλαδα. λειπει αρκετους μηνες. ισως για αυτο και το επιπλεον αγχοσ να προλαβω πριν ξαναφυγει. εχεις δικιο το ακουω συνεχεια, προσπαθω να μην το σκεφτομαι τοσο αλλα δεν ειναι κατι που μπορω να διαχειριστω. εχω κανει ολες τις εξετασεις που αναφερεις εκτος απο την υστεροσκοπηση που δεν ξερω καν τι ειναι. εχω αρχισει να σκεφτομαι την πιθανοτητα μηπως υπαρχει εχθρικη τραχιλικη βλεννα ή ασυμβατοτητα σπερματοζωαριων

ειμαι 32. ο αντρας μου όμως δεν ειναι συνεχεια στην ελλαδα. λειπει αρκετους μηνες. ισως για αυτο και το επιπλεον αγχοσ να προλαβω πριν ξαναφυγει. εχεις δικιο το ακουω συνεχεια, προσπαθω να μην το σκεφτομαι τοσο αλλα δεν ειναι κατι που μπορω να διαχειριστω. εχω κανει ολες τις εξετασεις που αναφερεις εκτος απο την υστεροσκοπηση που δεν ξερω καν τι ειναι. εχω αρχισει να σκεφτομαι την πιθανοτητα μηπως υπαρχει εχθρικη τραχιλικη βλεννα ή ασυμβατοτητα σπερματοζωαριων

Πολύ απίθανο το σενάριο που λες, το πιθανότερο είναι ότι σε μπλοκάρει το άγχος. Έχουμε ίδια ηλικία. Κι εγώ στα 32 έμεινα έγκυος και, αν και αγχωνόμουν με την ηλικία, όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν είμαι μεγάλη. Χαλάρωσε λίγο. Αυτό που λες με το εξωτερικό είναι ένα πρόβλημα, κακά τα ψέματα. Αν εργάζεται κάποιους μήνες σε χώρα του εξωτερικού, μπορείς να πηγαίνεις καμιά σύντομη εκδρομή πού και πού, να αλλάζεις κι εσύ τον αέρα σου και να προσπαθείς και για τον στόχο σου. Τώρα αν δουλεύει πχ σε καράβι ή αεροπλάνο είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα...

M7X9p2.png OvOqp2.png

Πολύ απίθανο το σενάριο που λες, το πιθανότερο είναι ότι σε μπλοκάρει το άγχος. Έχουμε ίδια ηλικία. Κι εγώ στα 32 έμεινα έγκυος και, αν και αγχωνόμουν με την ηλικία, όλοι οι γιατροί μου έλεγαν ότι δεν είμαι μεγάλη. Χαλάρωσε λίγο. Αυτό που λες με το εξωτερικό είναι ένα πρόβλημα, κακά τα ψέματα. Αν εργάζεται κάποιους μήνες σε χώρα του εξωτερικού, μπορείς να πηγαίνεις καμιά σύντομη εκδρομή πού και πού, να αλλάζεις κι εσύ τον αέρα σου και να προσπαθείς και για τον στόχο σου. Τώρα αν δουλεύει πχ σε καράβι ή αεροπλάνο είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα...

ακριβως...επεσες διανα στην περιπλοκοτητα. αρα δεν εχει ταξιδι αναψυχης.

ελπιζω για τον επομενο μηνα. αν και κοιταω λιγο μηπως προβω σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο. μηπως εχεις ακουσει ποσο κοστιζει?

ακριβως...επεσες διανα στην περιπλοκοτητα. αρα δεν εχει ταξιδι αναψυχης.

ελπιζω για τον επομενο μηνα. αν και κοιταω λιγο μηπως προβω σε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο. μηπως εχεις ακουσει ποσο κοστιζει?

Δυστυχώς δεν ξέρω το κόστος, αν και το συζητούσα πρόσφατα και με την αδερφή μου που κι αυτή προσπαθεί. Πάντως θεωρώ ότι η εξωσωματική με φυσικό κύκλο είναι πολύ καλύτερη λύση από την κανονική εξωσωματική, γιατί αποφεύγεις τα φάρμακα (τα οποία λίγο-πολύ έχουν κατηγορηθεί για καρκίνο κλπ). Εξάλλου δεν είσαι μεγάλη και, σε περίπτωση που δεν πετύχει με την πρώτη, έχεις περιθώριο να ξαναπροσπαθήσεις.

M7X9p2.png OvOqp2.png

Διαφημίσεις

Γεια σου γλυκειά μου. Θα σου πω την ταπεινή μου απόψη. Είναι πολύ πολύ μικρό το διάστημα που προσπαθείτε και η αλήθεια είναι ότι αφού δεν υπάρχει κάπιο πρόβλημα τότε σίγουρα θα έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα μόλις χαλαρώσεις.

Μην σκέφτεσαι εξωσωματική ακόμα, είναι ψυχοφθόρα και δαπανηρή διαδικασία που θα σου δημιουργήσει επιπλέον άγχος σε αυτό που ήδη έχεις.

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και απόλαυσε όμορφες στιγμές με τον άντρα σου και όλα θα έρθουν.

Στην εξωσωματική μπορείς να καταλήξεις όταν θα νομίζεις ότι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια. Τώρα απλά ζήσε όμορφα και γλυκά.

Στα λέω εγώ (για να τα ακούω και εγώ) που προσπαθώ πολλά χρόνια.

Σε φιλώ και ότι καλύτερο εύχομαι!!!!!!

Δυστυχώς δεν ξέρω το κόστος, αν και το συζητούσα πρόσφατα και με την αδερφή μου που κι αυτή προσπαθεί. Πάντως θεωρώ ότι η εξωσωματική με φυσικό κύκλο είναι πολύ καλύτερη λύση από την κανονική εξωσωματική, γιατί αποφεύγεις τα φάρμακα (τα οποία λίγο-πολύ έχουν κατηγορηθεί για καρκίνο κλπ). Εξάλλου δεν είσαι μεγάλη και, σε περίπτωση που δεν πετύχει με την πρώτη, έχεις περιθώριο να ξαναπροσπαθήσεις.

Η αδελφη σου ποσο καιρο προσπαθει? πιστευεις οτι ειναι καλυτερη η εξωσωματικη με φυσικο κυκλο απο την σπερματεγχυση? παντως για η δευτερη προσπαθεια εχει να κανει με το κοστος

Η αδελφη σου ποσο καιρο προσπαθει? πιστευεις οτι ειναι καλυτερη η εξωσωματικη με φυσικο κυκλο απο την σπερματεγχυση? παντως για η δευτερη προσπαθεια εχει να κανει με το κοστος

Συμφωνώ με τη Δημητρούλα. Δεν είναι πολύς ο χρόνος. Η αδελφή μου προσπαθεί 2 χρόνια και ακόμα δεν έχει πάει σε καμία τέτοια λύση (θα δώσει κι άλλο χρόνο). Αν καταφέρνετε να έρχεστε σε επαφή τις κρίσιμες μέρες, τότε είναι θέμα χρόνου να γίνει.

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, νομίζω ότι 1 σπερματέγχυση κοστίζει γύρω στα 700 ευρώ. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

M7X9p2.png OvOqp2.png

Έχω περάσει απο το στάδιο της σπερματέγχυσης η οποία έμενα προσωπικά μου στοίχισε 100 Ευρώ - μόνο το εργαστήριο δηλαδή στο μαιευτήριο. Ο γιατρός δεν μου πήρε χρήματα. Αυτό εξαρτάται από τον γιατρό βέβαια.

σας ευχαριστω πολυ και τις δυο. βεβαια ειναι λιγο αντικειμενικο το πως αντιλαμβανεται κανεις τον χρονο. θα περιμενω και εγς λιγο ακομα. αλλα θελω να ξερω ολες τις εναλλακτικες

Διαφημίσεις