Recommended Posts

Καλησπερα σας κυριοι και κυριες. Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια και την αποψη σας (κυριως απο καποια ατομα που προφανως εχουν περασει παρομοια προβληματα και γνωριζουν κατι παραπανω), σχετικα με μια εξεταση που ειχα κανει σε ενδοκρινολογο και μου ειπε ειναι μαλλον εχω θυρεοειδίτιδα hashimoto. Καταρχην να χιλιο-ευχαριστησω (και παντα θα το κανω) το parents.org.gr που αν και δεν ειναι ιατρικο site-forum, ενημερωνομαστε και μαθαινουμε τοσα πολλα ιατρικα θεμματα μεσα απο τις συζητησεις που γινονται μεσω τον αναγνωστων και πολλες φορες εχω βρει και αξιολογους γιατρους μεσω του site που προτεινουν αλλοι αναγνωστες. Ευχαριστουμε πολυ για αυτην την πρωτοβουλια σας με τον ιατρικο τομεα. Παμε λοιπον τωρα στο προβλημα μου. Πριν περιπου εναν μηνα οπως εγραψα και παραπανω πηγα σε ενδοκρινολογο και μετα απο υπερηχογραφημα που μου εκανε βρηκε λιγο διογκωση θυροειδους (βρογχοκηλη) και αφου κοιταξε και τις γενικες εξετασεις αιματος (που ειχα κανει πριν παω) οπου η θυρεοτροπος ορμονη TSH μου ηταν 7,01 μIU/ml, δηλαδη ανεβασμενη, μου ειπε οτι μαλλον εχω θυρεοειδίτιδα hashimoto και μετα το μονο που μου ειπε ειναι να ξαναρθω για εξεταση μετα απο ενα 6μηνο... Μου φανηκε λιγο παραλογο γιατι μετα διαβασα οτι αμα εχεις αυτην την αυτοανοση ασθενεια να πρεπει να αναπληρωνεις τις ορμονες με χαπι για ολη την υπολοιπη ζωη σου... Η αληθεια ειναι οτι τις αρχικες αιματολογικες εξετασεις τις ειχα κανει γιατι περασα καποιες καταστασεις με αρχικο εντονο αγχος και κρισεις πανικου που συνεχιστηκε αργοτερα (μαλλον διαταραχη πανικου προφανως) για κανενα 20ημερο με ανεβοκατεβασματα της διαθεσης, κατι που ειχα περασει και παλιοτερα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο, και επειδη ηξερα και απο παλιοτερα οτι ειχα καποια μικροπροβληματα με τον θυροειδη εκανα και τις αιματολογικες να δω αν πηγαιναν ολα καλα... Ολες οι αλλες εξετασεις ηταν πολυ καλες μονο αυτο με την TSH ειχα προβλημα και για αυτο πηγα και στον αντιστοιχο γιατρο. Τελος παντων μετα απο ψαξιμο ειπα να δοκιμασω καποια πραγματα που γραφανε καποια ιατρικα-διατροφικα ξενα sites για το ποια τροφιμα να αποφευγεις αμα εχεις hashimoto και γενικα αυτοανοσα νοσηματα οπως η γλουτενη, βρογχοδιασταλτικα τροφιμα, ή η ζαχαρη και πηρα και καποια συμπληρωματα οπως ω3 και σεληνιο και να παω μετα απο κανενα μηνα να το ξανακοιταξω το θεμα σε αλλον ενδοκρινολογο... Αναρωσα πλεον και απο την ''μαυρη'' μου περιοδο και πλεον λεω απο βδομαδα να παω να το ξανακοιταξω το θεμα... Απλα γενικα ειχα καποιες αποριες και λεω σιγουρα εδω μεσα θα υπαρχουν ατομα που γνωριζουν και εχουν εμπειρια σε τετοιες καταστασεις και τα εχουν περασει, ας γραψω να μου πουνε την γνωμη τους. 1) Καταρχην αμα εχω Hashimoto πως μπορω να το ξερω 100%? Π.χ. νομιζω εχει και αλλες εξετασεις νομιζω που μπορεις να κανεις για τον θυροειδη οπως η Τ3 και Τ4, δεν ξερω αν εχει και κατι αλλο... 2) Ο γιατρος που πηγα αφου μου ειπε οτι εχω hashimoto μου ειπε να ερθω μετα απο ενα 6μηνο για να με ξανα-εξετασει και να βεβαιωθει οτι οντως εχω σιγουρα 100% hashimoto ή απλα μηπως ειναι λιγο οτι να ναι και μου ειπε ελα μετα απο ενα 6μηνο ετσι απλα... Δεν επρεπε κανονικα να μου δωσει θεραπεια να ξεκινησω την ορμονη? 3) Δεν ξερω αν η ''καταθληπτικη'' περιοδος που περασα μπορει να οφειλοταν αποκλειστικα στον θυροειδη γιατι ηταν μια περιοδος που εγινα καποια ασχημα πραγματα στην ζωη μου που ηταν αναποφευκτα δηλαδη μαλλον θα περνουσα αυτην την περιοδο ετσι κι αλλιως... Υπαρχει λετε περιπτωση να εχω την απλη υποθυρεοειδίτιδα και οχι την hashimoto και να μου εβγαλε την TSH τοσο γιατι μπορει να ηταν διαταραγμενες γενικα οι ορμονες μου εκεινο τον καιρο... Δηλαδη παντα ηπια βρογχοκηλη και ανεβασμενη TSH υποδηλωνει hashimoto και πως μπορω να ειμαι σιγουρος για αυτο...? 4) Τελος αμα θελει καποιος να προτεινει καποιον ενδοκρινολογο στη Θεσσαλονικη ολες οι προτασεις σεβαστες. Ελπιζω να το δουνε τα ατομα που πρεπει το θεμα και να με βοηθησουνε, και επισης για ακομη μια φορα 1000 ευχαριστω στο parents και σε ολα εσας τα μελη που μας βοηθατε σε διαφορα προβληματα που τυχον εχουμε να ειστε παντα καλα!! :)

Διαφημίσεις

Καλο θα ειναι να βρεις εναν γιατρο ακομη να αξιολογησει τις εξετασεις σου. Προσωπικη μου αποψη και οχι ιατρικη ειναι οτι ο γιατρος εκτιμα τα ωφελη με τις πιθανες παρενεργιες της θεραπειας. Και εγω εχω μια ελαφρια θυρωιδιτιδα οπως και η συνομιλικη κολλητη μου. Η γιατρος μου αποφασισε οτι στην φαση που ειμαι και εφοσον δεν εχω αλλα συμπτωματα δεν υπαρχει λογος να κανω θεραπεια. Οι εξετασεις μου ειναι σταθερες για πανω απο 3 χρονια. Η κολλητη μου ομως που θελει παιδακι κανει θεραπεια με την ελαχιστη δοση.

Αν εκανες πρωτη φορα εξετασεις μηπως θελει ο γιατρος να δει αν και πως θα εξελιχθειι?

wQjhp2.png f6fAp2.png

H τιμή της TSH που έχεις κάτι δείχνει, αλλά δεν ειναι και τρομερά ανεβασμένη. Κάποιοι γιατροι όμως πάνε με τα συμπτώματα και δίνουν θεραπεία, δεν ειμαι σίγουρη όμως πότε και με τι εξετάσεις. Σίγουρα πάντως δεν είσαι καραμπινάτη περίπτωση, οπότε η στάση αναμονής έχει λογική.

Δεν είμαι σίγουρη αν η θεραπεία θα έκανε το θυρεοειδή σου να τεμπελιάσει ακόμα περισσότερο... Η θεραπεία αντικαθιστά τις βασικές ορμόνες του θυρεοειδούς, αλλά υπάρχουν και άλλες που βγάζει ο φυσικός θυρεοειδής που δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουν... Με λίγα λόγια, κάποιες φορές η φύση ξέρει καλύτερα και αν υπάρχει πιθανότητα να μη χρειάζεσαι θεραπεία, υπάρχει μια λογική στο να μην ξεκινήσεις θεραπεία.

Η κούραση ναι, μπορεί να προέρχεται από θυρεοειδή, δεν είμαι σίγουρη όμως και πάλι αν με τις δικές σου τιμές δικαιολογείται κάτι έντονο ως συμπτώματα. Πιθανόν να βελτιωνόσουν με θεραπεία, δεν ξέρω...

Επίσης υπάρχει μια εξέταση που μετράει αντιθυρεοειδικά αντισώματα που κάποιες φορές τη ζητάνε. Επίπεδα Τ3 και Τ4 επίσης. Δεν είμαι σίγουρη πότε ακριβώς τα ζητάνε αυτά, έχω κάνει κατά καιρούς.

Γενικά ενώ έχω εδώ και 20ετία πλεον, έχω και εγώ κάποια κενά και δεν ξέρω αν υπάρχουν απαντήσεις.

Σας ευχαριστω παρα πολυ δεσποινιδες για την αμεση απαντηση σας! Ηξερα οτι εχουν αρκετα ατομα προβληματα με τον θυροειδη τους και για αυτο λεω ας γραψω, κατι παραπανω θα μαθω και απο το forum, αλλα ομολογω οτι δεν περιμενα και τοσο αμεση ανταποκριση! Σας ευχαριστω και παλι πολυ! Απλα τωρα ειμαι σε δηλημα να το αφησω λετε για ενα-δυο μηνες ακομα περιθωριο τωρα που επανηλθα και ηρεμησαν λιγο οι ορμονες μου και μετα να το κοιταξω? Μαλλον ετσι θα κανω θα το αφησω καποιο καιρο ακομα και μετα βλεπω, να δω πως θα τα παω και με την ψυχολογια... Γιατι τωρα ειμαι πολυ καλυτερα σχεδον επανηλθα οπως πριν απλα φοβαμαι μην με ξαναπιασει για αυτο ηθελα να το ξεκαθαρισω το θεμα με το θυροειδη και να το αποκλεισω...

μην μπερδευεις την ψυχολογια σου με την τυχον παθολογια του θυροειδη σου...εφοσον εχεις ανεβασμενη την TSH καλο θα ηταν να προβεις σε επανεξεταση και των τριων ορμονων T3 T4 TSH και αντιθυρεοειδικα αντισωματα,καθως και να κανεις και εναν υπερηχο...ενας καλος ενδοκρινολογος θα αποφασισει αν τελικα εισαι σε σταδιο να ξεκινησεις θεραπεια ή οχι...το "ελα ξανα σε εξι μηνες..." ειναι πολυ αοριστο για μενα...

ο θυροειδης επειρεαζει την ψυχολογια, αλλα σε καμμια περιπτωση αν υπαρχει παθολογια, μια καλη διαθεση δεν σημαινει οτι αποκατασταθηκαν οι ορμονες απο μονες τους!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Καλός γιατρός, ενδοκρινολόγος, με χρόνια εμπειρίας στο θυρεοειδή είναι στη Θεσσαλονίκη ο κ. Γιώβος Ιωάννης. αν θέλεις τα στοιχεία του στείλε μου πμ.

Kαι εγώ έχω χασιμότο, ο γιατρός μου ξεκίνησε αμέσως αγωγή και παίρνω Τ4 εδώ και κάποια χρόνια. Το χάπι με έσωσε, ισχύει το ότι αρρύθμιστος θυρεοειδής σου προκαλεί κατάθλιπτικά συμπτώματα, εφίδρωση έντονη τα βράδια. Οπότε εγώ στην θέση σου θα ξαναπήγαινα σε άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνώμη, γιατί η ΤSH σου όντως είναι αυξημένη. Γιατρός δεν είμαι, την άποψή μου λέω μέσα από την δική μου εμπειρία.

Καλησπέρα καί καλό μήνα σε όλους! Είμαι η Έλλη.Ειμαι 40 χρόνων.Εχω 2 παιδιά καί επιθυμώ να φέρω στην ζωή μου άλλο ένα.δυστυχως έχω θυροειδή...hashimoto.Εχω ελεύθερη σχέση με τον σύντροφό μου εδώ και ενάμιση χρόνο.. αλλά δυστυχώς τίποτα..θα ήθελα την συμβουλή σας.ευχαριστω πολύ

https://parents.org.gr/forum/tags/χασιμότο/

γεια σας

δείτε κ εδώ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από pepvag,
        Ξέρει κάποιος να μου συστήσει κάποιον καλό παιδοενδοκρινολόγο?
      • Από MAXH,
        Καλημέρα...
        Χρειάζομαι την βοήθεια απο όποια κοπέλα ή όποιον κύριο, γνωριζει κάποιον καλο ενδροκρινολο στην περιοχή της Θεσσαλονικης ή της Δυτικής Μακεδονίας...
        Εχω υπερθυροειδισμό τον οποίο τον ελεγχω,ευτυχως ,με θεραπευτική αγωγή αλλα τωρα στην εγκυμοσυνη , δεν θελω την ενδοκρινολογο που εχω να με παρακολουθησει άλλο γιατι με αγχώνει πάρα πολύ και μου δημιουργει προβλήματα, καθως και δεν συνεργαζεται με τον γυναικολογο μου. Απευθυνθηκα στον Χαρσουλη στην Θεσσαλονικη αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενη απο την συμπεριφορα του και στον Παπαδοπουλο στην Πτολεμαιδα.. Αυριο εχω και ραντεβου με τον γυναικολογο μου, ο οποιος προσπαθει και αυτος να βρει εναν πολυ καλο ενδροκρινολογο γιατι ειναι απαραίτητος στην εγκυμοσυνη...
        Επίσης αν δεν μπορεσω να βρω καποιον καλο γιατρο εδω, ειμαι ανοιχτη και σε προτάσεις για γιατρο και στην Αθηνα ή οπου υπάρχει κάποιος που θα μπορει να με βοηθησει....
        Ελπίζω να με βοηθησετε γιατι πρέπει άμεσα να με παρακολουθησει κάποιος...
        Ευχαριστώ......
      • Από matc,
        Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γονέας με παιδί με νόσο hashimoto, μπορεί και θέλει να ενημερώσει για την καθημερινότητα του παιδιού.
        Εκτός από το χάπι και την παρακολούθηση, υπάρχουν και άλλα αυτοάνοσα νοσήματα ή γνωρίζεται αν η πιθανότητα ανάπτυξης άλλων αυτοάνοσων παράλληλα με το hashimoto είναι μεγάλη?
        Υπάρχει πιθανότητα αυτόματης θεραπείας ?
        Ακολουθεί ιδιαίτερη διατροφή?
        Ευχαριστω
      • Από ΧΑΡΑ τριανταφυλλακι,
        Πριν λίγους μήνες ανακάλυψα ότι έχω οζους στον θυρεοειδή. Μπορεί να φταίει σε κάτι αυτό που δεν έχει προκύψει εγκυμοσύνη? Ξεκινάμε σιγά σιγά τις εξετάσεις. Η πρώτη μου εξέταση ήταν αυτή και βρήκα τους οζους. Ψιλό αγχώνομαι γιατί με την μία βγήκε κάτι. Αν συνεχίσουν να βγαίνουν κι άλλα πως θα ανταποκριθώ? Ο γιατρός μου είπε μόλις μείνω έγκυος ο πρώτος που θα το μάθει είναι ο γυναικολόγος και μετά αυτός. Τι επιπτώσεις μπορεί να υπάρξουν? Έχετε ακούσει κάτι? Γνωρίζετε κάτι? Ευχαριστώ.
      • Από Paraskevi21,
        Γεια σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί νομίζω ότι χάνω το μυαλό μου από την στεναχώρια και το άγχος. Πριν μια βδομάδα έκανα εξέταση tsh για να δω που βρίσκομαι μιας και στην εγκυμοσύνη μου πριν ενάμιση χρόνο είχα θυρεοειδή και από τότε που γέννησα δε το είχα ξανακοιταξει. Βγήκε λοιπόν η tsh  11,4!! Να υπενθυμίσω ότι το ανώτερο είναι 4.4. Πήγα λοιπόν τρέχοντας στην ενδοκρινολόγο μου και μου λέει αυτό είναι σχεδόν αυτοκτονία και δεν έπρεπε να το αφήσω χωρίς να το τσεκαρω συχνά και ότι έχω χασιμότο. Με ρώτησε αν είμαι έγκυος γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γίνει διακοπή κύησης και της απάντησα με μεγάλη σιγουριά τρομάρα μου πως όχι δεν είμαι έγκυος (αυτό ήταν ημέρα Τρίτη 16/12). Τελικά ξεκινάω χάπι Τ4 88. Παρασκευή σηκώνομαι με πρησμένο στήθος όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη πίστεψα ότι θα οφείλετε στο ότι περιμένω περίοδο την επόμενη.  Καθώς λοιπόν ήρθε η επόμενη μέρα  (Σάββατο 19/12) μέχρι το απόγευμα δε μου έχει έρθει η περίοδος και ο πόνος στο στήθος μεγαλώνει κάνω τέστ και βγαίνει θετικό! Παίρνω κατευθείαν τον γυναικολόγο μου και μου λέει πως πρέπει να πάω στον ενδοκρινολόγο μου αλλά να μην ανησυχώ θα κάνω θεραπεία με Τ4 και όλα καλά εφόσον το πήρα χαμπάρι στην αρχή της κύησης. Η ενδοκρινολόγος μου εξαφανισμένη μέρες αλλάζω πάω σε άλλον και μου φάνηκε πολύ καλός μου αυξάνει και το χάπι στο 112 λόγω της εγκυμοσύνης, αλλά τα νέα δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικά.. υπάρχει μου είπε περίπτωση επιπλοκής μικρή αλλά υπάρχει το καλό ήταν ότι το πρόλαβα στην αρχή αρχή  και έχουμε χρόνο να φτιάξουμε τα πράγματα. Από την άλλη δεν έχω κανένα σύμπτωμα πέραν του πρησμένου στήθους ούτε πόνους περιόδου όπως είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη συχνοουρίες πονοκέφαλοι κλπ.. τίποτα!  και αυτό με γεμίζει περισσότερο φόβο! Έχει κάποια μανούλα χασιμότο της έχει τύχει να μην έχει συμπτώματα καθόλου; Έχω τρελαθεί δε θέλω να πάθει κάτι το σπορακι μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατο...
      • Από ismene,
        Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που παίρνει σαλοσπίρ ενώ είναι έγκυος, λόγω Χασιμότο. Η γυναικολόγος μου είπε να τα ξεκινήσω άμεσα (είμαι στην 5η εβδομάδα) αλλά εγώ έχω αμφιβολίες γιατί και στην πρωτη εγκυμοσύνη που μου το είχε πει, όποιον γιατρό είχα ρωτήσει (γυναικολόγους-ενδοκρινολόγους) ήταν αντίθετοι. Αυτή όμως είναι απόλυτη. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά με το πρώτο παιδί (έπαιρνα σαλοσπίρ) αλλά τι είναι αυτό που ξέρει αυτή και δεν ξέρουν οι άλλοι γιατροί? Ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί είναι από τους καλύτερους και απόρησε. Έχει κάποια από εσάς τέτοια εμπειρία?
        Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Υ.Γ. Όταν την είχα ρωτήσει γιατί να πάρω αυτά τα χάπια μου είπε βοηθάνε γενικότερα το ανοσοποιητικό. Λίγο ασαφές?
      • Από ΑΥΓΗ,
        κοριτσια κ.Αναστασιου-- ενδοκρινολογος στο Αλεξανδρα
        κ.Αλεβιζακη
        και κ. Παυλου--(ενδοκρινολογοι επεισης ) εχει παει καμια σας η ξερει κατι για αυτους (καλο η κακο)

ευχαριστω.
      • Από elenara90,
        Καλησπέρα σας!Θα ήθελα παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον-α ενδοκρινολόγο.
        Η περίπτωση μου είναι περίεργη και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη από έναν έμπειρο και αξιόπιστο γιατρο.
        Εχω ακούσει για έναν Παπαδογια Δημήτρη αλλα δεν ξέρω..
        Αναμενω τις προτάσεις σας..
        Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!