Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Έχω φτάσει στα όριά μου με τον ύπνο της... Βοήθεια!

amalthia

Recommended Posts

Καλημερα,

έχω ενα κοριτσακι 7 μηνων το οποιο μου εχει βγαλει το λαδι στον βραδυνο της υπνο. Ισως καποια μπορει να με βοηθησει γιατι ειλικρινα νιωθω πως δεν αντεχω αλλο.

Την ημερα κοιμαται σχετικα ευκολα και με αρκετη διαρκεια, 10-11.30 και 3-5 περιπου. Καποιες φορες χρειαζεται να την ξυπνησω για να μην κοιμηθει υπερβολικα πολυ και δε νυσταζει το βραδυ.

Το βραδυνο προγραμμα της μεχρι πριν λιγες μερες ηταν ως εξης: κοιμοταν στις 8.30, ξυπναγε μια φορα γυρω στα μεσανυχτα, θηλαζε και ξανακοιμοταν, και μετα ξαναξυπναγε μια φορα μεταξυ 3 και 4, θηλαζε αλλα ΔΕΝ ξανακοιμοταν για περιπου 2 ωρες!! Μπορουσα να την κοιμησω στην αγκαλια μου αλλα ετσι και την ακουμπουσα στο κρεβατι της ή ξαπλωναμε μαζι στο δικο μου, ξυπναγε μετα απο 10 λεπτα. Τελικα θα κοιμοταν γυρω στις 6, μεχρι περιπου τις 8.

Αποφασισαμε με τον αντρα μου να κοψουμε τον ενα θηλασμο μπας και δουμε προκοπη, γιατι στην ηλικια της και δεδομενου οτι ειναι αρκετα χοντρουλα, λογικα δεν χρειαζεται δυο θηλασμους το βραδυ. Το προγραμμα της λοιπον τωρα εχει ως εξης: κοιμαται στις 8.30, ξυπναει μια φορα γυρω στη μια, και λαμβανει χωρα το διωρο που σας περιεγραψα προηγουμενως, κοιμαται στην αγκαλια αλλα ετσι και την ξαπλωσεις ξυπναει μετα απο δεκα λεπτα!!! Τελικα κοιμαται γυρω στις 3, ξυπναει στις 4 για να θηλασει και ξανακοιμαται μεχρι τις 7.30-8.

Τι συμβαινει σ'αυτο το διωρο;; Γιατι δεν ξανακοιμαται; Εχω δοκιμασει ο,τι μπορω να σκεφτω, να την ντυσω πιο ζεστα, να την ντυσω πιο ελαφρα, να κανω απολυτο σκοταδι στο δωματιο, να βαλω πιο πολυ φωτισμο στο δωματιο, να βαλω white noise, τα παντα!! Εχει κανεις καποια συμβουλη;;

Ευχαριστω!

SSdUp2.png

wviXp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Πως αποκοιμιεται η μικρή στην αρχή της νύχτας; Επίσης ηταν πάντα έτσι περίπου ή αρχισε τώρα τελευταία; Από δόντια πως πάτε;

Στην αρχη της νυχτας αποκοιμιεται αγκαλια, πολυ ευκολα μπορω να πω. Αλλες φορες αποκοιμιεται και μονη της, την ακουμπαω στο κρεβατι ξυπνια με την πιπιλα και γκρινιαζει λιγο αλλα μετα απο λιγο κοιμαται. Δεν αλλαζει ομως κατι, το ιδιο χαλια κοιμαται την υπολοιπη νυχτα. Μεχρι τεσσαρων μηνων ηταν ενας αγγελος, κοιμοταν 8 ωρες σερι! Μετα αλλαξαν τα παντα!

Απο δοντια δεν εχει βγαλει ουτε ενα, και δεν δειχνει να ετοιμαζει καποιο. Αλλα ακομα και να ετοιμαζε, δε θα προκαλουσε προβλημα στον υπνο επι τρεις μηνες...

SSdUp2.png

wviXp2.png

Στην αρχη της νυχτας αποκοιμιεται αγκαλια, πολυ ευκολα μπορω να πω. Αλλες φορες αποκοιμιεται και μονη της, την ακουμπαω στο κρεβατι ξυπνια με την πιπιλα και γκρινιαζει λιγο αλλα μετα απο λιγο κοιμαται. Δεν αλλαζει ομως κατι, το ιδιο χαλια κοιμαται την υπολοιπη νυχτα. Μεχρι τεσσαρων μηνων ηταν ενας αγγελος, κοιμοταν 8 ωρες σερι! Μετα αλλαξαν τα παντα!

Απο δοντια δεν εχει βγαλει ουτε ενα, και δεν δειχνει να ετοιμαζει καποιο. Αλλα ακομα και να ετοιμαζε, δε θα προκαλουσε προβλημα στον υπνο επι τρεις μηνες...

Στους 4 μηνες υπάρχει η πρώτη κρίση υπνου (sleep regression), τα μωρά αρχίζουν και κοιμούνται σαν ενήλικες, δηλαδή αλλάζουν κύκλους υπνου απο βαθύ σε ελαφρύ κοκ και κατα την εναλλαγή ξυπνάνε. Αν δεν έχουν μάθει να κοιμούνται μόνα τους, αλλά χρειάζονται εξωτερική βοήθεια (π.χ. αγκαλιά, στήθος, κούνημα κλπ) ζητούν αυτή την βοήθεια για να ξανακοιμηθουν.

Στους 7-8 μηνες υπάρχει και δεύτερη κρίση, λογω των πολλών αναπτυξιακών στόχων που επιτυγχάνονται σε αυτο το στάδιο, δηλαδή κάθισμα, γύρισμα απο ανάσκελα, μπρουμυτα κλπ, με αποτέλεσμα το μυαλό των μωρών να ειναι πολυ απασχολημένο και ενθουσιασμένο και ο υπνος να δυσκολεύει.

Απο τα δεδομένα σου εικάζω οτι έχει συνδέσει τον υπνο με την αγκαλιά και μπορεί στην αρχή της νύχτας να κοιμαται εύκολα, αλλά μετά το ξύπνημα δεν μπορεί το ίδιο εύκολα να ηρεμήσει μονη της, εξ΄ου και ξυπνάει πάλι αφού την αφήνεις κατω.

Το κλειδί βρίσκεται στο να καθιερώσετε να κοιμαται μονη της, όπως κανει τώρα μερικές φορές, να ειναι δηλαδή ο κανόνας και οχι η εξαιρεση. Το πως θα το κανεις εξαρτάται κυρίως αν προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις μέθοδο κλάματος ή να το πας πιο ήπια. Γίνεται και με τους δυο τρόπους.

Επίσης δεν νομίζω οτι φταίει ο θηλασμος οπότε βεβαιώσου οτι δεν πεινάει εκει κατά τη 1, γιατι αν όντως πεινάει θα κοιμαται ακομα πιο δύσκολα. Σε αυτο το 2ωρο τί κανει δηλαδή; Κλαίει ή κάθεται απλά ξύπνια; Καταλαβαίνεις οτι νυσταζει αλλά παρόλα αυτα δεν καταφέρνει να ηρεμήσει παρά μόνο αγκαλιά;

Πάντως, αν εξαιρέσεις το 2ωρο που μένει ξύπνια, το υπόλοιπο προγραμμα (1-2 ξυπνηματα για φαγητό) ειναι στα πλαίσια του φυσιολογικό για θηλαζον μωρό 7 μηνών.

Προσωπικά δεν θα την άφηνα να κοιμηθεί πανω απο ώρα το απόγευμα και μετά τις 4!

Καντής ένα ζεστό μπανάκι πριν τον ύπνο και βάλε λιγο λαβεντερ σε ενα πετσέτακι στο δωμάτιο της να την ηρεμήσει

Διαφημίσεις

Καλημερα,

έχω ενα κοριτσακι 7 μηνων το οποιο μου εχει βγαλει το λαδι στον βραδυνο της υπνο. Ισως καποια μπορει να με βοηθησει γιατι ειλικρινα νιωθω πως δεν αντεχω αλλο.

Την ημερα κοιμαται σχετικα ευκολα και με αρκετη διαρκεια, 10-11.30 και 3-5 περιπου. Καποιες φορες χρειαζεται να την ξυπνησω για να μην κοιμηθει υπερβολικα πολυ και δε νυσταζει το βραδυ.

Το βραδυνο προγραμμα της μεχρι πριν λιγες μερες ηταν ως εξης: κοιμοταν στις 8.30, ξυπναγε μια φορα γυρω στα μεσανυχτα, θηλαζε και ξανακοιμοταν, και μετα ξαναξυπναγε μια φορα μεταξυ 3 και 4, θηλαζε αλλα ΔΕΝ ξανακοιμοταν για περιπου 2 ωρες!! Μπορουσα να την κοιμησω στην αγκαλια μου αλλα ετσι και την ακουμπουσα στο κρεβατι της ή ξαπλωναμε μαζι στο δικο μου, ξυπναγε μετα απο 10 λεπτα. Τελικα θα κοιμοταν γυρω στις 6, μεχρι περιπου τις 8.

Αποφασισαμε με τον αντρα μου να κοψουμε τον ενα θηλασμο μπας και δουμε προκοπη, γιατι στην ηλικια της και δεδομενου οτι ειναι αρκετα χοντρουλα, λογικα δεν χρειαζεται δυο θηλασμους το βραδυ. Το προγραμμα της λοιπον τωρα εχει ως εξης: κοιμαται στις 8.30, ξυπναει μια φορα γυρω στη μια, και λαμβανει χωρα το διωρο που σας περιεγραψα προηγουμενως, κοιμαται στην αγκαλια αλλα ετσι και την ξαπλωσεις ξυπναει μετα απο δεκα λεπτα!!! Τελικα κοιμαται γυρω στις 3, ξυπναει στις 4 για να θηλασει και ξανακοιμαται μεχρι τις 7.30-8.

Τι συμβαινει σ'αυτο το διωρο;; Γιατι δεν ξανακοιμαται; Εχω δοκιμασει ο,τι μπορω να σκεφτω, να την ντυσω πιο ζεστα, να την ντυσω πιο ελαφρα, να κανω απολυτο σκοταδι στο δωματιο, να βαλω πιο πολυ φωτισμο στο δωματιο, να βαλω white noise, τα παντα!! Εχει κανεις καποια συμβουλη;;

Ευχαριστω!

Γεια σου amalthia!να σου ζηςει η κόρη σου.! Από την δίκη μου εμπειρία σα νέα μαμά έκανα το εξής...τώρα η κόρη μου είναι 4μηνων και 1βδομαδας.το πρώτο μήνα επειδή δε μπόρεσα να θηλάσω πάνω από δυο βδομάδες αναγκαστικά της έδινα σκόνη γάλα και όπως καταλαβαίνεις είχαμε πολύ θέμα με τον ύπνο. Διάβασα κάποια άρθρα και εφάρμοσα αυτό που είπε και η Deena, τη μέθοδο με το κλάμα. Την άφησα στην αρχή για 5 λεπτά να κλαίει στη κούνια της πάντα , αφού ήταν φαγωμένη-πλυμένη-είχε ρευτεί, την πήρα αγκαλιά για πολύ λίγο να ηρεμιςει και μετά πάλι πίσω στη κούνια.! Ξανά έκλαψε αλλά την άφησα για 6λεπτα αυτή τη φορά κοκ....μέχρι που έμαθε πριν κλείσει τις 50μερες να κάθεται στη κούνια της χωρίς να κλαίει. Είχαμε βάλει κανόνα με τον άντρα μου να μη τη μάθουμε στην αγκαλιά και έτσι το εφαρμόσαμε. Τώρα κάθεται και παίζει μόνη της χωρίς να είμαι όλη την ώρα από πάνω της. Και το σημαντικότερο.....δεν την έμαθα ποτέ να κοιτάται στην αγκαλιά..για δυο λεπτά τη κρατούσα και μετά πίσω στη κούνια. Να φανταστείς στις 40μερες ήδη κοιμόταν από τις 2το βράδυ μέχρι τις 8. Και μετά 12 με 4 μεσημέρι και 8με 12το βράδυ. Ενδιάμεσα τη ξυπνούσα όταν ήταν να φάει αλλά ξανά έπεφτε αμέσως. Τώρα έχει αλλάξει λίγο το προγράμμα της γιατί έχει τα ούλα της αλλά εξακολουθεί να κοιμάται εύκολα. Για δοκίμασε να περιορίσεις λίγο τις αγκαλιές μήπως έχει συνδιάσει τον ύπνο με αυτό. Προσωπική μου άποψη παντα, για να μη παρεξηγηθώ.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

rYmQp2.png

Γεια σου amalthia!να σου ζηςει η κόρη σου.! Από την δίκη μου εμπειρία σα νέα μαμά έκανα το εξής...τώρα η κόρη μου είναι 4μηνων και 1βδομαδας.το πρώτο μήνα επειδή δε μπόρεσα να θηλάσω πάνω από δυο βδομάδες αναγκαστικά της έδινα σκόνη γάλα και όπως καταλαβαίνεις είχαμε πολύ θέμα με τον ύπνο. Διάβασα κάποια άρθρα και εφάρμοσα αυτό που είπε και η Deena, τη μέθοδο με το κλάμα. Την άφησα στην αρχή για 5 λεπτά να κλαίει στη κούνια της πάντα , αφού ήταν φαγωμένη-πλυμένη-είχε ρευτεί, την πήρα αγκαλιά για πολύ λίγο να ηρεμιςει και μετά πάλι πίσω στη κούνια.! Ξανά έκλαψε αλλά την άφησα για 6λεπτα αυτή τη φορά κοκ....μέχρι που έμαθε πριν κλείσει τις 50μερες να κάθεται στη κούνια της χωρίς να κλαίει. Είχαμε βάλει κανόνα με τον άντρα μου να μη τη μάθουμε στην αγκαλιά και έτσι το εφαρμόσαμε. Τώρα κάθεται και παίζει μόνη της χωρίς να είμαι όλη την ώρα από πάνω της. Και το σημαντικότερο.....δεν την έμαθα ποτέ να κοιτάται στην αγκαλιά..για δυο λεπτά τη κρατούσα και μετά πίσω στη κούνια. Να φανταστείς στις 40μερες ήδη κοιμόταν από τις 2το βράδυ μέχρι τις 8. Και μετά 12 με 4 μεσημέρι και 8με 12το βράδυ. Ενδιάμεσα τη ξυπνούσα όταν ήταν να φάει αλλά ξανά έπεφτε αμέσως. Τώρα έχει αλλάξει λίγο το προγράμμα της γιατί έχει τα ούλα της αλλά εξακολουθεί να κοιμάται εύκολα. Για δοκίμασε να περιορίσεις λίγο τις αγκαλιές μήπως έχει συνδιάσει τον ύπνο με αυτό. Προσωπική μου άποψη παντα, για να μη παρεξηγηθώ.

Κι εγω αυτη τη μεθοδο με την φιλη Αναστασια εφαρμοσα και οντως επιασε. Τωρα βεβαια το καθε παιδι εχει διαφορετικη ψυχοσυνθεση. Μπορει ακομα(γιατι ειναι τετραπερατα)να ειναι χειριστικη μαζι σου. Ξερει οτι το κλαμα πιανει και το χρησιμοποιει. Ασε την να κλαψει λιγο παραπανω,να καταλαβει οτι δεν πιανει το κολπο της πια. Ξερω τα νευρα κουρελια αλλα μπορει και να λειτουργησει. Κι αυτο βεβαια ειναι καθαρα δικη μου αποψη και το εφαρμοσα εγω στο δικο μου παιδι. Ελπιζω ολα να στρωσουν συντομα.

Απο τα δεδομένα σου εικάζω οτι έχει συνδέσει τον υπνο με την αγκαλιά και μπορεί στην αρχή της νύχτας να κοιμαται εύκολα, αλλά μετά το ξύπνημα δεν μπορεί το ίδιο εύκολα να ηρεμήσει μονη της, εξ΄ου και ξυπνάει πάλι αφού την αφήνεις κατω.

Το κλειδί βρίσκεται στο να καθιερώσετε να κοιμαται μονη της, όπως κανει τώρα μερικές φορές, να ειναι δηλαδή ο κανόνας και οχι η εξαιρεση. Το πως θα το κανεις εξαρτάται κυρίως αν προτίθεσαι να χρησιμοποιήσεις μέθοδο κλάματος ή να το πας πιο ήπια. Γίνεται και με τους δυο τρόπους.

Επίσης δεν νομίζω οτι φταίει ο θηλασμος οπότε βεβαιώσου οτι δεν πεινάει εκει κατά τη 1, γιατι αν όντως πεινάει θα κοιμαται ακομα πιο δύσκολα. Σε αυτο το 2ωρο τί κανει δηλαδή; Κλαίει ή κάθεται απλά ξύπνια; Καταλαβαίνεις οτι νυσταζει αλλά παρόλα αυτα δεν καταφέρνει να ηρεμήσει παρά μόνο αγκαλιά;

Πάντως, αν εξαιρέσεις το 2ωρο που μένει ξύπνια, το υπόλοιπο προγραμμα (1-2 ξυπνηματα για φαγητό) ειναι στα πλαίσια του φυσιολογικό για θηλαζον μωρό 7 μηνών.

Συμφωνώ απόλυτα με την Deena. Σαν να διαβάζω δικά μου λόγια! :P

Καταρχήν ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Γράφω από το κινητό οπότε δεν είναι εύκολο να απαντήσω στην καθεμία χωριστά.

Είχα δοκιμάσει να την αφήνω να κλαίει αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα. Δηλαδή έμαθε να αποκοιμάται μόνη της αλλά και πάλι έκανε αυτά τα διωρακια. Ξαναγυρίσαμε στο να την κοιμιζουμε αγκαλιά γιατί επέμενε ο άντρας μου, έλεγε οτι αφού δεν φτιάχνει ο ύπνος της έτσι τουλάχιστον ας την έχουμε λίγο αγκαλιά, θα της κανει καλό είπε λίγη παραπάνω τρυφερότητα... Και την περίοδο εκείνη που την αφηνα να κλαίει, σε αυτά τα διωρα έκλαιγε σχεδόν συνεχόμενα. Μπορεί να αποκοιμιοταν αλλά θα ξαναξυπναγε μετα απο δέκα λεπτά.

Τωρα σε αυτά τα διωρα είναι σχετικά ήρεμη, κλαψουριζει δηλαδή αλλά κοιμάται εύκολα στην αγκαλιά. Αν την αφήσεις όμως μετα απο δέκα λεπτα ξυπνάει.

Επίσης δε μου φαίνεται να περνάει γιατί πχ χτες ηταν ξύπνια απο τη μια και στις τρεις την θήλασα, αλλά εφαγε με λιγη ορεξη και παλι δεν κοιμήθηκε πριν τις 4.

Αν την ξυπνησω στις 4 το απόγευμα φοβάμαι πως δεν θα καταφέρω να την κρατήσω ξύπνια μέχρι τις 8:30. Αλλά και σε μέρες που χει κοιμηθεί λίγο μέσα στη μέρα λόγω μετακινήσεων κλπ, παλι τα ίδια μου κανει το βράδυ...

SSdUp2.png

wviXp2.png

Καταρχήν ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Γράφω από το κινητό οπότε δεν είναι εύκολο να απαντήσω στην καθεμία χωριστά.

Είχα δοκιμάσει να την αφήνω να κλαίει αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα. Δηλαδή έμαθε να αποκοιμάται μόνη της αλλά και πάλι έκανε αυτά τα διωρακια. Ξαναγυρίσαμε στο να την κοιμιζουμε αγκαλιά γιατί επέμενε ο άντρας μου, έλεγε οτι αφού δεν φτιάχνει ο ύπνος της έτσι τουλάχιστον ας την έχουμε λίγο αγκαλιά, θα της κανει καλό είπε λίγη παραπάνω τρυφερότητα... Και την περίοδο εκείνη που την αφηνα να κλαίει, σε αυτά τα διωρα έκλαιγε σχεδόν συνεχόμενα. Μπορεί να αποκοιμιοταν αλλά θα ξαναξυπναγε μετα απο δέκα λεπτά.

Τωρα σε αυτά τα διωρα είναι σχετικά ήρεμη, κλαψουριζει δηλαδή αλλά κοιμάται εύκολα στην αγκαλιά. Αν την αφήσεις όμως μετα απο δέκα λεπτα ξυπνάει.

Επίσης δε μου φαίνεται να περνάει γιατί πχ χτες ηταν ξύπνια απο τη μια και στις τρεις την θήλασα, αλλά εφαγε με λιγη ορεξη και παλι δεν κοιμήθηκε πριν τις 4.

Αν την ξυπνησω στις 4 το απόγευμα φοβάμαι πως δεν θα καταφέρω να την κρατήσω ξύπνια μέχρι τις 8:30. Αλλά και σε μέρες που χει κοιμηθεί λίγο μέσα στη μέρα λόγω μετακινήσεων κλπ, παλι τα ίδια μου κανει το βράδυ...

Εχει καποιο αγαπημενο κουκλακι; Στο λεω γιατι εμενα πλεον το παιρνει αγκαλια και κοιμαται μαζι του. Ειναι σαν να το εχει συντροφια.

Διαφημίσεις

Δεν είναι καλή ιδέα να της κόψεις τον ύπνο της μέρας. Οι ώρες που κοιμάται είναι φυσιολογικές για την ηλικία της και το πιθανότερο είναι, αν της περικόψεις το μεσημεριανό ύπνο, να κοιμηθεί πιο ανήσυχα το βράδυ γιατί θα είναι εκνευρισμένη (τα μωρά δεν κοιμούνται καλά όταν είναι υπερβολικά κουρασμένα).

Βασικά αυτό που πρέπει να της μάθεις είναι να αποκοιμιέται μόνη της. Δεν χρειάζεται να της το μάθεις με κλάματα, αλλά σιγά-σιγά να την βάζεις στην κούνια της μισοκοιμισμένη. Ένα αρκουδάκι ή πετσετάκι θα βοηθήσει, ειδικά αν είναι κάτι που έχει τη μυρωδιά σου. Πρέπει όμως να επιμείνεις γιατί το μωρό είναι σχετικά μεγάλο, έχει εδραιώσει συνήθειες και δεν θα τις κόψει μαχαίρι. Επίσης μην περιμένεις όλα τα άλλα προβλήματα να φτιάξουν ως δια μαγείας γιατί και το ξύπνημα είναι μια συνήθεια. Θέλει επιμονή και υπομονή.

Φαντάζομαι ότι όταν ξυπνάει μες τη νύχτα δεν ανάβετε φώτα, δεν της μιλάτε, δεν της κάνετε παιχνίδια, δεν την αλλάζετε πάνα κλπ. Αν κάνετε κάτι από αυτά, εννοείται ότι πρέπει να σταματήσετε. Είναι σημαντικό να καταλαβαίνει ότι τώρα είναι βράδυ, ξυπνάμε, τρώμε και ξαναπέφτουμε για ύπνο.

Αν την αφήσεις και πας για ύπνο τι θα κάνει; Θα κλαίει σπαρακτικά ή απλά να γκρινιάξει λίγο και θα κοιμηθεί;

Amalthia για να βγάλεις συμπέρασμα οτι μια μέθοδος δεν πιάνει, πρέπει να κανεις υπομονή, μπορεί τα αποτελέσματα να φανούν μετά απο 2 εβδομάδες, μπορεί και μετά απο έναν μήνα. Άσε που όσο πιο μεγάλο ειναι το παιδι, τοςο περιςςοτερο χρόνο παίρνει. Επίσης η εφαρμογή μιας μεθόδου δεν αρκεί απο μονη της, πρέπει να έχεις διαμορφωσει κατάλληλα όλες τις γύρω-γύρω συνθήκες, δηλαδή ημερησιους υπνους, ρουτίνα υπνου κλπ.

Όντως μπορείς να την μάθεις να κοιμαται μονη της χωρίς κλάματα, θέλει πολλή υπομονή αλλα γίνεται. Κανε αυτο που σου είπε η Little Monkey και stick to it! Εάν περάσουν 2-3 εβδομάδες και η κατάσταση ειναι η ίδια, το ξαναβλεπεις!

Η μέθοδος του κλάματος θέλει επίσης πολλή συνέπεια, ειδικά στα βραδυνα ξυπνηματα. Οι περισσότεροι την πατάνε εκει, δηλαδή ειναι συνεπείς στην αρχή της νύχτας και οχι στην μέση, και καταφεύγουν στις γνωστές και οικείες λύσεις (αγκαλιά, κούνημα κλπ) λογω κούρασης. Οταν επιχειρήσατε να την αφήσετε να κλάψει, πόσες μέρες το κάνατε;

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Θέλει επιμονή και υπομονή για αρκετό καιρό. Το ξέρω και σε καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο άλλο όχι ακατόρθωτο😉. Ξέρεις τι πιστεύω....έπρεπε να επιμείνεις παραπάνω στο να αποκοιμιεται μόνη της. Κατ εμε το μωρό μπερδεύτηκε. Σου λέει, τη μια με αφήνει να κοιμάμαι από μόνη μου και μετά από λίγες μέρες με παίρνει αγκαλιά..που βολεύομαι???? στην αγκαλιά της μαμάς μου εννοείται! Άρα εκεί θα κοιμάμαι. Η γνώμη μου πάντα είναι ότι πάνω που είχε άστο πούμε " μάθει " να κοιμάται μόνη της, της χάλασες το προγραμμα. Κατανοητό έτσι....καμια μάνα δε θέλει να βλέπει το παιδί της να κλαίει και να μη κοιμάται. Μπορείς για αρχή να την βάζεις στη κούνια και να κάθεσαι από πάνω και να της μιλάς, να της τραγουδάς, να της δίνεις παιχνιδάκια μέχρι να συνηθίσει πάλι.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

rYmQp2.png

Επειδή ακούγεται η ίδια τεχνική συνέχεια, θα παραθέσω κ την αντίθετη, εφόσον δοκιμάσατε το κλάμα. Στο μαιευτήριο οταν γέννησα πέρασε μια κυρία ψυχολόγος, πέρναγε από ολα τα κρεβάτια. Μου είπε τα ομορφοτερα λόγια κ με καθησύχασε σε πολλούς τομείς. Όλες οι μανούλες νομίζω ανησυχούμε μην κακομαθουμε τα παιδιά μας κ μην μάθουν πολυ στην αγκαλιά...

Μου είπε λοιπόν, τον πρωτο χρόνο της ζωής του μωρού, απεριόριστη αγαπη κ απεριόριστη αγκαλιά. Τον πρωτο χρόνο δεν φοβόμαστε μην κακομάθει. Αυτό που μου είπε με ξάφνιασε, γιατι είχα σκοπό απο νωρίς να μπουν κανόνες.Οι δικοί μου κανόνες. Εφάρμοσα όμως τα λόγια της. Και περισσότερο γιατι το ίδιο ακριβως μου είπε κ ο πρώτος παιδίατρος που πηγαμε. Μην φοβάσαι οτι το μωρο θα κακομάθει απο την αγκαλιά! Τα λόγια τους τα έβαλα βαθιά μεςα μου κ σκέφτηκα οτι κ εγω θέλω να ευχαριστηθώ το μωρό, αφού ίσως δεν κανω κ δεύτερο. Θυμάμαι 2 μερες που ηταν τόσο ανήσυχη, που είχαν πιαστεί τα χέρια μου απο την αγκαλιά κ είχα κλατάρει.

Της έδωσα λοιπόν πολυ αγκαλιά, πολλά φιλακια, της έλεγα κοιμήσου κ αν με χρειαστείς ειμαι δίπλα σου ο θα σηκώςω. Τώρα ειναι 3 μηνών κ εδώ και πολυ καιρό κοιμάται απο τις 10 το βραδυ ως τις 8 το πρωί συνεχόμενα, με πιπίλα όμως. Μεσα στη μερα κοιμάται παλι οποτε θέλει αυτή, συνεχόμενα, αφού εχει κοιμηθεί στην αγκαλιά μου, πολυ γρήγορα όμως.

Απλά ήθελα να σας παραθέσω κ αυτήν την τακτική κ εύχομαι καλη συνέχεια κ πολλές αγκαλίτσες με τα μωρα σας!

Επειδή ακούγεται η ίδια τεχνική συνέχεια, θα παραθέσω κ την αντίθετη, εφόσον δοκιμάσατε το κλάμα. Στο μαιευτήριο οταν γέννησα πέρασε μια κυρία ψυχολόγος, πέρναγε από ολα τα κρεβάτια. Μου είπε τα ομορφοτερα λόγια κ με καθησύχασε σε πολλούς τομείς. Όλες οι μανούλες νομίζω ανησυχούμε μην κακομαθουμε τα παιδιά μας κ μην μάθουν πολυ στην αγκαλιά...

Μου είπε λοιπόν, τον πρωτο χρόνο της ζωής του μωρού, απεριόριστη αγαπη κ απεριόριστη αγκαλιά. Τον πρωτο χρόνο δεν φοβόμαστε μην κακομάθει. Αυτό που μου είπε με ξάφνιασε, γιατι είχα σκοπό απο νωρίς να μπουν κανόνες.Οι δικοί μου κανόνες. Εφάρμοσα όμως τα λόγια της. Και περισσότερο γιατι το ίδιο ακριβως μου είπε κ ο πρώτος παιδίατρος που πηγαμε. Μην φοβάσαι οτι το μωρο θα κακομάθει απο την αγκαλιά! Τα λόγια τους τα έβαλα βαθιά μεςα μου κ σκέφτηκα οτι κ εγω θέλω να ευχαριστηθώ το μωρό, αφού ίσως δεν κανω κ δεύτερο. Θυμάμαι 2 μερες που ηταν τόσο ανήσυχη, που είχαν πιαστεί τα χέρια μου απο την αγκαλιά κ είχα κλατάρει.

Της έδωσα λοιπόν πολυ αγκαλιά, πολλά φιλακια, της έλεγα κοιμήσου κ αν με χρειαστείς ειμαι δίπλα σου ο θα σηκώςω. Τώρα ειναι 3 μηνών κ εδώ και πολυ καιρό κοιμάται απο τις 10 το βραδυ ως τις 8 το πρωί συνεχόμενα, με πιπίλα όμως. Μεσα στη μερα κοιμάται παλι οποτε θέλει αυτή, συνεχόμενα, αφού εχει κοιμηθεί στην αγκαλιά μου, πολυ γρήγορα όμως.

Απλά ήθελα να σας παραθέσω κ αυτήν την τακτική κ εύχομαι καλη συνέχεια κ πολλές αγκαλίτσες με τα μωρα σας!

Πολύ ωραία τα είπες kyriaki μου, να σου ζήσει η μικρή!!

Διαφημίσεις

Το γεγονός ότι ξυπνάει και δεν κοιμάται για δυο ώρες εμένα δεν με πείθει ότι εχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν κοιμάται απο μονη της!!

Για μένα αυτο λέει ότι εχει παρακοιμηθει την ημέρα!

Αλλιώς γιατί να ειναι ξύπνια για δυο ώρες και ούτε και εσύ δεν μπορείς να την κοιμησεις; Εγω στην θέση σου θα δοκίμασα για καμμιά βδομάδα να την βάζω να κοιμάται την μερά συνολικά 2,5 ώρες οχι παραπάνω! Δεν θα δεις αποτελέσματα αμέσως περίμενε 6-7 μέρες!

Και εννοείται μπορεί να ειναι πολύ κουρασμένη το βράδυ αλλά δεν πειράζει πολλά παιδιά ειναι έτσι και μετά κοιμουνται σερί!

Αφου ειναι σχετικα ηρεμη γιατι πρεπει να την κοιμησεις με το ζορι? Αν δεν κλαει γιατι δεν την αφηνεις στην κουνια της να μουρμουρισει? Εγω δεν εχω σχετικη εμπειρια γιατι γενικα κοιμοντουσαν ευκολα. Ειχαμε αρκετες πιπιλες γυρω τους και ενα αστερακι που επαιζε μουσικη. (βασικα εμενα δεν ξυπναγαν αν δεν ειχαν προβλημα μεσα στην νυχτα)

Παντως ασχετα με τις αποψεις για το αν παθαινουν κατι με το ελεγχομενο κλαμα οταν ενα μωρο κλαιει στις 3 τα ξημερωματα ειναι δραμα για την πολυκατοικια

Παντως ασχετα με τις αποψεις για το αν παθαινουν κατι με το ελεγχομενο κλαμα οταν ενα μωρο κλαιει στις 3 τα ξημερωματα ειναι δραμα για την πολυκατοικια

Ναι συμφωνώ! Άλλο να το αφήσεις να κλαψει δυο λεπτά στις 8 το βράδυ και άλλο στις 3 το πρωί . Δεν συμφωνώ με τις κοπέλες που είπαν να ειναι συνεπής με το κλάμα- τον μεγάλο μου τον άφησα να κλαψει λίγο το βράδυ αλλά ποτέ την νύχτα και τώρα κοιμάται 12 ώρες!

Kuriaki πολυ καλα τα λες, και τα ιδια ελεγα εγω, και τα εφαρμοσα στον γιο μου ο οποιος κοιμοταν απο τεσσαρων μηνων δωδεκαωρο σερι. Κι οταν ακουγα για παιδια που κοιμουνται χαλια ελεγα δε μπορει, καποιο λαθος κανουν οι γονεις. Και τα ιδια εφαρμοσα και τωρα στην κορη μου, αλλα δεν ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα. Ειναι απλα διαφορετικοι ανθρωποι. Κι οταν εχεις δυο παιδια, δουλεια, σπιτι και κοιμασαι 3-4 ωρες την ημερα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, καποια στιγμη φτανεις στα ορια σου. Δεν γινεται. Θα καταφυγεις στο να αφησεις το μωρο να κλαψει (η πολυκατοικια παρ'ολ'αυτα δε θα υποφερει γιατι απλουστατα ειμαστε σε μονοκατοικια...)

mmdad δεν καθεται απλα να μουρμουρισει, μετα απο λιγο κλαιει, κι επειδη δεν εχουμε τριτη κρεβατοκαμαρα και δε μπορω να την αφησω με τον μεγαλο και να τον ξυπναει κι αυτον, την εχουμε στο δωματιο και δε με αφηνει να κοιμηθω.

Babycute δεν εχεις αδικο αλλα α)οσο την εχω αγκαλια μια χαρα κοιμαται και β)το εχω δοκιμασει να μειωσω τον υπνο της ημερας αλλα ειναι ΠΟΛΥ γκρινιαρα, δηλαδη ειναι προφανες οτι δε εξαντλειται. Δεν το εκανα 6-7 μερες, το εκανα ομως 3-4 και το μονο που καταφερα ηταν να κοιμαμαι το ιδιο χαλια το βραδυ αλλα επιπλεον να την εχω και τη μερα να κλαιει συνεχεια απο τη νυστα.

Κουκλακια-πετσετακια-πανακια τα εχω δοκιμασει ολα, χωρις αποτελεσμα δυστυχως. Φυσικα οταν ξυπναει δεν αναβω φωτα, δεν αλλαζω πανα, δεν την βγαζω απο το δωματιο, δεν της μιλαω καν. Οταν την ειχα αφησει να κλαιει (ελεγχομενα, δηλαδη καθε 3-4 λεπτα την επαιρνα αγκαλια και οταν ηρεμουσε την ξανακουμπαγα) το εκανα επι σχεδον ενα μηνα. Αυτο τελικα βελτιωσε τους ημερησιους υπνους αλλα το βραδυ δεν αλλαξε τιποτα. Ακομα και μεσα σ'εκεινο το διωρο που σας λεω, εκλαιγε 10-15 λεπτα πχ, την επαιρνε ο υπνος και μετα απο δεκα λεπτα ξαναξυπναγε. Με αποτελεσμα δηλαδη καθε βραδυ να ακουμε πολυ κλαμα, οχι υστερικο αλλα και παλι, δεν παλευεται... Γι'αυτο επιστρεψαμε στην αγκαλια.

Αποψε την εβαλα λοιπον να αποκοιμηθει μονη της. Ξαπλωσε ηρεμη κλπ οπως συνηθως. Εκλαψε 5 λεπτα, την πηρα αγκαλια. Εκλαψε 10, την ξαναπηρα. Εκλαψε 15, την ξαναπηρα. Αλλα 15. Μετα αλλα 15. Ε μετα ρε παιδια δεν αντεξα αλλο, την κοιμησα αγκαλια.....Θα δουμε πως θα παει η νυχτα...

SSdUp2.png

wviXp2.png

Amalthia σίγουρα ειναι διαφορετικό οταν έχεις να πας στη δουλειά κ έχεις κ αλλο παιδάκι που πρέπει να μην το ξυπνήσεις. Εμένα η δικιά μου κοιμάται μεν συνεχόμενο το βραδυ, αλλά ώσπου να πέσει για ύπνο 8-10, δεν βρίσκει παρηγοριά πουθενά. Εμάς αυτό ειναι το πιο δύσκολο δίωρο, λες κ ξέρει (που το ξέρει) οτι έρχεται ο μεγάλος ύπνος κ αντιστέκεται με όλες της τις δυνάμεις.

Νομίζω οτι τα μωράκια μας κάνουν κύκλους σύμπεριφορας που αλλάζουν κ αλλάζουν μόνα, τους ρυθμούς τους. Ίσως να μην μπορείς να κανεις τιποτα τελικά κ να το αλλάξει μονη της. Προχτές είπα στην παιδίατρο μας για αυτό το δίωρο πριν να κοιμηθεί και μου απάντησε απλά, οτι στα μωρα η έλευση του ύπνου δεν ειναι εύκολη. Απλά αυτό. Μήπως πρέπει τελικά να το αποδεχτούμε εφόσον εχουμε προσπαθήσει τα παντα;

Amalthia, εσύ που εισαι η μαμά της και την ξέρεις, τί νομίζεις; Ξέρω οτι εισαι μπερδεμένη αλλα το ένστικτο σου τί σου λέει, τι νιώθεις οτι φταίει και δεν μπορεί να ηρεμήσει στην μέση της νύχτας;

...και λέω εγώ τώρα...μήπως πεινάει;;;;;

Άποψή μου, όταν ένα παιδάκι που γενικά κοιμάται στο κρεβάτι του το μεγαλύτερο μέρος της νύχτας, για να ξυπνάει και να ξαναξυπνάει, σημαίνει ή ότι κάτι το ενοχλεί (δόντια, μύξες) ή ότι πεινάει...

Αν κατάλαβα καλά, αρχικά κάνατε 2 θηλασμούς τη νύχτα, και άρχισε να είναι ανήσυχη...μήπως ήθελε κι άλλο θηλασμό;;; Εσείς όμως κόψατε τον έναν από τους 2...και είναι ακόμα πιο ανήσυχη...

7 μηνών είναι ηλικία που οι ανάγκες μπορεί να αυξάνονται. Το ότι μέχρι τώρα της αρκούσαν 2 θηλασμοί, και το ότι είναι στρουμπουλή δε λέει κάτι...Έχει ξεκινήσει στερεές;;; Μήπως θέλει να αναπληρώσει ημερήσιους θηλασμούς;;

Από την εμπειρία μου, μπορεί ένα μωρό μηνών να ζητήσει φαγητό τη νύχτα σε οποιαδήποτε φάση, ασχέτως του τί "συνήθειες" είχε προς στιγμήν διαμορφώσει...Η κόρη μου (1 έτους) κοιμόταν σερί εδώ και περίπου 2 μήνες, με ελάχιστα ξυπνήματα για πιπίλα...Πριν από μια εβδομάδα άρχισε να ξυπνάει στις 4-5 το πρωί και να κλαίει επίμονα...Μου πήρε μια δυό μέρες να σκεφτώ μήπως πεινάει, τελικά όταν της έδωσα γάλα αποκοιμήθηκε σαν πουλάκι! Αυτό κράτησε λίγες μέρες, και τώρα ξανακοιμάται σερί! Απλά πέρασε μια φάση που πείναγε τη νύχτα...

Μήπως να δοκίμαζες να την ταίσεις; Και δεν θα ανησυχούσα μην "κακομάθει"...αυτά αλλάζουν συνέχεια, κατά τη γνώμη μου...

Λοιπον αφου οπως σας ειπα ειχα φτασει στα ορια μου, ενιωθα πραγματικα πως δεν ειμαι καλα και δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση, αποφασισα να την αφησω λιγο να κλαψει... Τα νευρα μου ηταν χαλια, δεν ειχα υπομονη με τα παιδια, τσακωνομουν με τον αντρα μου και απο τη νυστα ειχα συνεχεια μικροατυχηματα.

Το πρωτο βραδυ εκλαψε 5 λεπτα, την πηρα αγκαλια, ηρεμησε, την ξαναφησα, εκλαψε αλλα 5, ξαναπηγα και μετα κοιμηθηκε πριν κλεισει τριτο πενταλεπτο. Το βραδυ ξυπνησε δυο φορες, την αφησα να κλαψει και ξανακοιμηθηκε πριν κλεισει πενταλεπτο και τις δυο. Τελικα στις 6!!!! εφαγε και κοιμηθηκε παλι μεχρι τις 8. Δεν το πιστευα.

Το δευτερο βραδυ (χτες δηλαδη) κοιμηθηκε με τον ιδιο τροπο και ξυπνησε μονο μια φορα το βραδυ.

Ενταξει δεν ηθελα να φτασω στο σημειο να την αφησω να κλαψει αλλα τελικα δεν μετανιωνω που το εκανα. Εκλαψε πολυ λιγοτερο απ'οτι περιμενα και κοιμομαστε ολοι καλυτερα! Τελικα μαλλον για παρεα και αγκαλιες ξυπναγε αλλα μολις ειδε οτι το βραδυ κοιμομαστε, ξανακοιμηθηκε και το πηρε αποφαση... Μου φαινεται και η ιδια οτι ειναι πιο ξεκουραστη και χαρουμενη! Ξερω οτι πολλες θα με κρινετε και θα πειτε οτι ειμαι σκληρη αλλα πραγματικα ενιωθα οτι δεν ειχα αλλη επιλογη...

SSdUp2.png

wviXp2.png