Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Ομως ο ρολος της νονας, δεν ειναι να δινει δωρα. Ο ρολος ειναι της πνευματικης μητερας του παιδιου, που στη θρησκεια μας εχει ενα βαθυ νοημα. Ειναι η συγγενης του που θα του μιλα για τη θρησκεια-καμμια σχεση με λιγα λογια, με υλικα πραγματα και ιδιως δωρα....

 

Αν κάποιος πιστεύει κάτι τέτοιο θα φροντίσει να κάνει κουμπαριά και με ανθρώπους που πιστεύουν το ίδιο.

Δεν ξεχνάμε τα υλικά αγαθά μόνο όταν μας συμφέρει (όταν θα πρέπει εμείς να τα προσφέρουμε) και τα ξαναθυμόμαστε όταν τα δεχόμαστε από άλλους (δεν το λέω για εσένα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κάποιος πιστεύει κάτι τέτοιο θα φροντίσει να κάνει κουμπαριά και με ανθρώπους που πιστεύουν το ίδιο.

Δεν ξεχνάμε τα υλικά αγαθά μόνο όταν μας συμφέρει (όταν θα πρέπει εμείς να τα προσφέρουμε) και τα ξαναθυμόμαστε όταν τα δεχόμαστε από άλλους (δεν το λέω για εσένα).

 

Έτσι είναι! Και μέσα στις υποχρεώσεις της νονάς είναι και κάποια δώρα. Αν δεν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα είναι πολύ μικρό το δώρο, επίσης δείχνει οτι δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με αυτό. Είναι σαν να της πήρες εσύ για τη γιορτή της ένα καλσόν! Εγώ αν έλεγα στην κουμπάρα μου φέρε μου το τάδε δώρο και έβλεπε οτι κάνει 5 ευρώ σίγουρα θα έπαιρνε και κάτι ακόμα, ή μπορεί να με έπαιρνε τηλ και να μου έλεγε Μωρή χαζή αυτό κανει 5 ευρώ, τι άλλο να σας πάρω; Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, μιλάμε για δώρο Χριστουγέννων!

 

Ελπίζω να μη σε φουντωσα και μαλώσεις, θεωρώ γενικά οτι σε αυτές τις σχέσεις θα κάνεις και τις υποχωρήσεις σου, είναι μεγαλύτερη ζημιά να χαλάσουν

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι υπαρχει μια γενικη ικανοποιηση

για το πνευματικο κομματι της αναδοχης, γιατι

δεν ειδα καθολου παραπονα για την πνευματικη

καθοδηγηση που προσφερουν οι νονοι των παιδιων

μας σε αυτα. Τους στεκονται σαν δευτεροι γονεις, ειναι

πνευματικοι συνοδοιποροι τους και στηλοβατες της

θρησκειας στην οποια τους βαφτισαν, τους μιλανε

συχνα στο τηλεφωνο, τα ρωτανε για τα μαθηματα τους,

για τους φιλους τους, σας ζητανε να τους στειλετε

φωτογραφιες τωρα που τα "ντυςατε" καρναβαλι,

ξερουν ποτε ηταν αρρωςτα και δεν πηγαν σχολειο,

στηριζουν κι εσας σαν "συντεκνοι" που ειστε...

...απλα, να, υπαρχει ενα θεμα με τα δωρα που τους κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Ο ρόλος της νονάς, εκτός από πνευματικός γονέας είναι ΚΑΙ να παίρνει δώρο στο παιδί. Ουσιαστικά το βαπτιστήρι είναι και αυτό παιδί της (εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω με το δικό μου), οπότε πάντα θα το σκεφτώ να του πάρω δώρα, ρούχα ή ό,τι άλλο χρειάζεται σε ανύποπτη στιγμή. Και τα παιδιά, αυτό περιμένουν από την νονά τους, ένα δώρο. Είναι η χαρά τους.

Για την θεματοθέτρια. Εγώ την επόμενη φορά που θα με ρωτούσε τι δώρο να μου πάρει, θα της έλεγα κάτι σε ρούχο μάρκας και αξίας, για να δώ αν είναι διατεθειμένη να ξοδέψει για το πνευματικό της τέκνο.

 

Οχι, ο ρολος της νονας δεν ειναι να παιρνει δωρο στο παιδι. Ουτε ειναι υποχρεωση του. Δεν προβλεπεται κατι τετοιο πουθενα. Ειναι καθαρα, συνηθεια υλιστικη που προσθεσαμε σε κατι εντελως πνευματικο. Γι αυτο και με ενοχλει. Σε ολες τις αλλες σχεσεις φιλικες, προσωπικες, κλπ να κοιταμε τις "υποχρεωσεις" και τα χρηματα. Οχι ομως και σε μια σχεση τοσο πνευματικη-θρησκευτικη.

Εκτος αν βαπτισαμε μεν το παιδι, αλλα δεν ειμαστε χριστιανοι. Αλλο αυτο, εκει το σεβομαι. Ολους τους αγνωστικιστες κλπ. Ειναι δικαιωμα τους να μην πιστευουν.

 

 

Αν κάποιος πιστεύει κάτι τέτοιο θα φροντίσει να κάνει κουμπαριά και με ανθρώπους που πιστεύουν το ίδιο.

 

Εννοεις, Χριστιανους?

 

 

Σορρυ για την τροπη της συζητησης αλλα με ενοχλει. Δηλαδη -αποψη μου- συζητηστε για "υποχρεωσεις" και ποσα λεφτα πληρωσατε σε μια φιλη και ποσα θεωρειτε οτι σας χρωσταει, αλλα οχι με αφορμη τη θρησκεια.....Δεν κρινω καμμια, απλα με στεναχωρει να τα διαβαζω.

 

Θεωρειτε οτι χρηματα και θρησκεια, πανε μαζι? Ποια ειναι η αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι υπαρχει μια γενικη ικανοποιηση

για το πνευματικο κομματι της αναδοχης, γιατι

δεν ειδα καθολου παραπονα για την πνευματικη

καθοδηγηση που προσφερουν οι νονοι των παιδιων

μας σε αυτα. Τους στεκονται σαν δευτεροι γονεις, ειναι

πνευματικοι συνοδοιποροι τους και στηλοβατες της

θρησκειας στην οποια τους βαφτισαν, τους μιλανε

συχνα στο τηλεφωνο, τα ρωτανε για τα μαθηματα τους,

για τους φιλους τους, σας ζητανε να τους στειλετε

φωτογραφιες τωρα που τα "ντυςατε" καρναβαλι,

ξερουν ποτε ηταν αρρωςτα και δεν πηγαν σχολειο,

στηριζουν κι εσας σαν "συντεκνοι" που ειστε...

...απλα, να, υπαρχει ενα θεμα με τα δωρα που τους κανουν.

 

Ρε κορίτσι τι δεν καταλαβες;Άλλο αν θελεις να πεις κ κάτι που έχεις στο μυαλο σου άσχετο με το θέμα.Χαρακτηρισα εγω την νονα μας κακη νονά επειδή μας έκανε φτηνο δώρο;Ίσα ίσα ειπα ότι έχουμε πολυ καλες η σχέσεις κ με προβληματισε αυτή η κίνηση της.Δε μιλησα γενικα για το ρόλο της ως νονας ούτε πιστευω πως αυτη η κινηση τη χαρακτηριζει.Μιλαμε για μια συγκεκριμένη κίνηση δεν χαρακτηριζουμε την κοπέλα απο αυτήν ούτε βέβαια κ κανέναν άνθρωπο απο μια μεμονωμένη κίνηση.Το τι ζηταω-περιμένω απο τη νονά του παιδιου μου το ξερω πολυ καλα αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Χαρα-Μαρια2 δε νομίζω κανείς να μετράει σε ευρώ ποσα δώρα πήρε η νονά και πόσα της κάναμε εμείς. Η κοπέλα απογοητευτηκε προφανώς γιατί η νονά είναι μακριά, έχει οικονομική άνεση και δε σκέφτηκε να πάρει κάτι καλύτερο για το παιδί. Στα παιδιά μας έτσι δε θα κάναμε; Κάπως έτσι είναι και τα βαφτιστήρια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φέτος το παιδί μου για δώρο γενεθλίων ζητάει κάτι που κάνει 10 ευρώ! Φυσικά θα της το πάρω αλλά σκέφτομαι να της πάρω και κάτι ακόμα που επίσης θέλει, το ίδιο δεν θα σκεφτεί και η νονά;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσι τι δεν καταλαβες;Άλλο αν θελεις να πεις κ κάτι που έχεις στο μυαλο σου άσχετο με το θέμα.Χαρακτηρισα εγω την νονα μας κακη νονά επειδή μας έκανε φτηνο δώρο;Ίσα ίσα ειπα ότι έχουμε πολυ καλες η σχέσεις κ με προβληματισε αυτή η κίνηση της.Δε μιλησα γενικα για το ρόλο της ως νονας ούτε πιστευω πως αυτη η κινηση τη χαρακτηριζει.Μιλαμε για μια συγκεκριμένη κίνηση δεν χαρακτηριζουμε την κοπέλα απο αυτήν ούτε βέβαια κ κανέναν άνθρωπο απο μια μεμονωμένη κίνηση.Το τι ζηταω-περιμένω απο τη νονά του παιδιου μου το ξερω πολυ καλα αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτο

Hope77, μάλλον εσυ δεν καταλαβες. Αφού λες ότι εισαι από ολα ευχαριστημενη με τη γυναικα αυτή, ως πνευματικη μανα του παιδιου σου, και παρ' όλ' αυτα κολλας στο 5ευρο, φαινεσαι σαν να τη βλεπεις σαν πορτοφολι.

 

daisy1, σκεψου το αντιστροφα : αν τελικά ΔΕΝ το σκεφτει ετσι η νονα, πόσο θα "βαρυνει" αυτο σε σενα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο ρολος της νονας δεν ειναι να παιρνει δωρο στο παιδι. Ουτε ειναι υποχρεωση του. Δεν προβλεπεται κατι τετοιο πουθενα. Ειναι καθαρα, συνηθεια υλιστικη που προσθεσαμε σε κατι εντελως πνευματικο. Γι αυτο και με ενοχλει. Σε ολες τις αλλες σχεσεις φιλικες, προσωπικες, κλπ να κοιταμε τις "υποχρεωσεις" και τα χρηματα. Οχι ομως και σε μια σχεση τοσο πνευματικη-θρησκευτικη.

Εκτος αν βαπτισαμε μεν το παιδι, αλλα δεν ειμαστε χριστιανοι. Αλλο αυτο, εκει το σεβομαι. Ολους τους αγνωστικιστες κλπ. Ειναι δικαιωμα τους να μην πιστευουν.

 

 

 

 

Εννοεις, Χριστιανους?

 

 

Σορρυ για την τροπη της συζητησης αλλα με ενοχλει. Δηλαδη -αποψη μου- συζητηστε για "υποχρεωσεις" και ποσα λεφτα πληρωσατε σε μια φιλη και ποσα θεωρειτε οτι σας χρωσταει, αλλα οχι με αφορμη τη θρησκεια.....Δεν κρινω καμμια, απλα με στεναχωρει να τα διαβαζω.

 

Θεωρειτε οτι χρηματα και θρησκεια, πανε μαζι? Ποια ειναι η αποψη σας.

 

Βρε κοριτσια πιστευω ότι απευθύνομαι σε νοημονες.το θέμα ήταν πολυ συγκεκριμένο δεν μιλησα για το ρολο της νονας ούτε ζήτησα συμβουλες για αυτον.Ούτε ντρεπομαι γιατι σχολιαζω το προφανες.

Όσο για το θέμα θρησκειας-εκκλησιας κ χρηματων μη το θίγεις.Σε ενοχλει που περιμενουμε απο τη νονα να φερει δωρο για να χαρει το παιδι μας κ δεν σε ενοχλει η θεση του χρηματος στα πνευματικα μας καθηκοντα;Για να παντρευτειςσεις,να πεθανεις,να βαφτιστεις,να σαραντισεις υπάρχει ταριφα(εκτος αν πεσεις σε φωτεινους ιερεις).Που ζεις;Άλλο το ιδεατο κ άλλο τι συμβαινει γύρω μας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι η αξία της νονάς δεν μετριέται με την αξία των δώρων.

Αν κάτι μας δίδαξε η κρίση είναι η απενοχοποίηση από το "φαίνεσθαι" μέσω των χρημάτων.

Ίσως να της άρεσε το συγκεκριμένο δώρο, ίσως δεν είχε λεφτά πάνω της εκείνη τη μέρα, ίσως της φάνηκε ότι ταίριαζε σε αυτό που ζήτησες, ίσως έχει ανασφάλεια με τα λεφτά και δεν θέλει να ξοδεύει.

Αν αγαπάει το παιδί και ενδιαφέρεται γι αυτό μη δίνεις σημασία είναι η γνώμη μου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια πιστευω ότι απευθύνομαι σε νοημονες.το θέμα ήταν πολυ συγκεκριμένο δεν μιλησα για το ρολο της νονας ούτε ζήτησα συμβουλες για αυτον.Ούτε ντρεπομαι γιατι σχολιαζω το προφανες.

Όσο για το θέμα θρησκειας-εκκλησιας κ χρηματων μη το θίγεις.Σε ενοχλει που περιμενουμε απο τη νονα να φερει δωρο για να χαρει το παιδι μας κ δεν σε ενοχλει η θεση του χρηματος στα πνευματικα μας καθηκοντα;Για να παντρευτειςσεις,να πεθανεις,να βαφτιστεις,να σαραντισεις υπάρχει ταριφα(εκτος αν πεσεις σε φωτεινους ιερεις).Που ζεις;Άλλο το ιδεατο κ άλλο τι συμβαινει γύρω μας

 

Ακριβως επειδη απευθυνεσαι σε νοημονες, και καταλαβαν τι εννοεις στο αρχικο σου ποστ, και τωρα. Τα ειπε ξεκαθαρα η skountoufla.

 

Δεν σε κρινω αλλα ειλικρινα πιστευω οτι αν αποδεσμευθεις απο ολο αυτο που σε βασανιζει αδικα, γιατι μιλαμε για ενα δωρακι σε ενα παιδι που μπορει να το πεταξει μετα απο λιγα λεπτα και να μην ξαναπαιξει μαζι του οσο κι αν κοστιζει, θα νιωσεις καλυτερα. Ευτυχως, τα παιδια δε δινουν σημασια σε τετοια πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Hope77, μάλλον εσυ δεν καταλαβες. Αφού λες ότι εισαι από ολα ευχαριστημενη με τη γυναικα αυτή, ως πνευματικη μανα του παιδιου σου, και παρ' όλ' αυτα κολλας στο 5ευρο, φαινεσαι σαν να τη βλεπεις σαν πορτοφολι.

 

daisy1, σκεψου το αντιστροφα : αν τελικά ΔΕΝ το σκεφτει ετσι η νονα, πόσο θα "βαρυνει" αυτο σε σενα?

 

Οχι απο εμένα το ζητάει το δώρο. Η νονά μας είναι πολύ κοντά στο παιδί και δε θα σκεφτώ καθόλου την αξία του δώρου καθώς προσφέρει ουσιαστικά. Το οτι έτυχε να δω την τιμή του φετινού μας δώρου ήταν γιατί έπεσα πάνω του στο παιχνιδάδικο και το είδα φυσικά απο περιέργεια:D. Γενικά επειδή εγώ και το παιδί είμαστε ευχαριστημένοι πολύ απο τη νονά και την αγαπάμε δε θα σκεφτούμε την αξία του δώρου, καλώς ή κακώς όμως ένα δωράκι το περιμένει το παιδί μου απο τη νονά. Αντίστοιχα όταν πήγαμε να ψωνίσουμε για τα παιδιά της νονάς τα Χριστούγεννα και λόγω των οικονομικών μας τους πήρα δώρο μικρότερο απο όσο θα ήθελα και η κόρη μου διαμαρτυρόταν να πάρουμε κάτι που πίστευε οτι θα άρεσε περισσότερο! Ενδιαφέρον είναι, δεν είναι τα χρήματα!

Το ίδιο κάνω και σε άσχετες στιγμές. Θα πάρω ας πούμε κοκαλάκια για τα μαλλιά του παιδιού μου και θα πάρω και για τα παιδιά της νονάς. Το οτι κάνουν 2 ευρώ δε δείχνει κάτι, δείχνει μόνο οτι τα έχω στο μυαλό μου. Το ίδιο θα κάνει και η νονά. Η ουσιαστική σχέση, είναι πώς να το πώ, σαν οικογενειακή για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Hope77, μάλλον εσυ δεν καταλαβες. Αφού λες ότι εισαι από ολα ευχαριστημενη με τη γυναικα αυτή, ως πνευματικη μανα του παιδιου σου, και παρ' όλ' αυτα κολλας στο 5ευρο, φαινεσαι σαν να τη βλεπεις σαν πορτοφολι.

 

daisy1, σκεψου το αντιστροφα : αν τελικά ΔΕΝ το σκεφτει ετσι η νονα, πόσο θα "βαρυνει" αυτο σε σενα?

Κοιτα επειδη πιστευω ότι όντως εισαι καλοπροαιρετη αλλά καμια φορα μερικοι δεν μπορουν να μας καταλαβουν κ υπεραπλουστευουν ταλεγομενα μας ετσι ώστε να τα αλλοιωνουν κ να καταληγουν σε μη αληθη κ μη ορθά συμπερασματα κ επειδη αυτο ειναι κ μερος της δουλειας μου,θα σου το πω αλλιως.Εχω εναν υπέροχο σύζυγο που δεν τον αλλάζω αλλά έχει μια συνήθεια που τη βρίσκω χειριστη,καπνιζει πολύ κ μαλώνουμε συνεχεια για αυτο.Το γεγονος ότι με ενοχλει αυτο,το βλεπω,το σχολιαζω τι σημαινει ότι παραβλεπω το ποσο καλος συζυγος κ πατέρας ειναι;Ή ότι αφου ειναι καλος σε όλα τα άλλα να σταματησει να με ενοχλει αυτο;Δεν ειναι λογικη αυτή κ για να γινω πιο σαφης όποιος ισχυριστει κατι τέτοιο έχει χασει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλοπροαίρετα στο λεω, αλλα τωρα ειδα οτι η Χαρα-Μαρια το εγραψε πιο γλυκά. Αυτο ακριβως θελω να πω:

"Δεν σε κρινω αλλα ειλικρινα πιστευω οτι αν αποδεσμευθεις απο ολο αυτο που σε βασανιζει αδικα, γιατι μιλαμε για ενα δωρακι σε ενα παιδι που μπορει να το πεταξει μετα απο λιγα λεπτα και να μην ξαναπαιξει μαζι του οσο κι αν κοστιζει, θα νιωσεις καλυτερα. Ευτυχως, τα παιδια δε δινουν σημασια σε τετοια πραγματα!"

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε λίγο, δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα. Κι εμένα οι νονοί ειναι άνεργοι και από οικονομικά να τους κλαίνε οι ρέγγες.

 

Κάθε μέρα όμως θα με πάρουν τηλ να μάθουν τι κάνουν τα παιδιά, να μιλήσουν με τα παιδιά (το μικρό δεν μιλάει αλλά κάθεται η νονά μισή ώρα και λένε τα δικά τους) και στα νοσοκομεία ήρθαν και αν είναι άρρωστα και 2 φορές τη μέρα παίρνουν τηλ. και κατουριούνται επάνω τους κάθε φορά που τα μικρά τους αναζητούν. Η μία νονά τις προάλλες πήγε και τους έφτιαξε στολές μπαλέτου και ξενυχτησε για να προλάβει να τις φέρει. Και σαν μητέρα διακρίνω πολύ αγάπη σε κάθε τι που κάνουν. Αυτό μου φτάνει. Είναι αδέλφια μας όμως, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

 

Πέρα απ' αυτό, επειδή έχουν κι οι ίδιοι παιδιά, όπως κάνω κι εγώ, κάθε φορά που θα πάνε παιχνιδάδικο θα σκεφτούν και τα παιδιά μου. Για κάτι απλό, κάτι χαζό κλπ. Εγώ είμαι αυτή που λέω να μην ξοδεύονται αλλά οι ίδιοι κοιτάζουν με ποιο τρόπο θα κάνουν τα παιδιά να χαρούν που θα έρθει η νονά κι ο νονός! Αυτό θεωρώ είναι που σχολιάζει η κοπέλα, η διάθεση της νονάς να "δώσει" στο παιδάκι, όχι με την οικονομική έννοια αλλά με την έννοια της πράξης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

HOPE, καταλαβαίνω ότι ένιωσες κάπως άβολα με το δώρο, ίσως κι εγώ στη θέση σου να ένιωθα μια αμηχανία, γιατί έχουμε μάθει αλλιώς, αλλά ως εκεί. Συμφωνώ ότι οι πνευματικές της υποχρεώσεις και η αγάπη της προς το παιδί έχουν μεγαλύτερη σημασία, οπότε αστο πίσω σου, αν κατα τ άλλα τα πηγαίνετε καλά.

 

Από την άλλη πλευρά διαφωνώ κάθετα με το να ζητάμε συγκεκριμμένο δώρο από τη νονά. Εμένα όταν με ρωτάνε οι νονές των παιδιών μου τι να πάρουν, τους λέω ότι θέλετε κι έχω πει και στα παιδιά να λένε το ίδιο. Από τη μία δεν μπορώ να γνωρίζω το ποσό που μπορεί κανείς να διαθέσει κι από την άλλη έρχομαι σε πολύ δύσκολη θέση με το δικό μου βαφτιστικό,όταν μου ζητάει δώρα κάθε φορά που με βλέπει. Δεν είναι μόνο ότι νιώθω σαν πορτοφόλι όπως ειπώθηκε,είναι ότι εγώ θέλω να διαθέσω χρήματα για να του πάρω κάτι χρήσιμο, εκπαιδευτικό, που θα του προσφέρει κάτι τέλος πάντων, όμως αναγκάζομαι να του πάρω κάτι απαίσια τέρατα και όπλα που μου ζητάει. Μόνο που τα βλέπω εκνευρίζομαι και πραγματκά δε θέλω να διαθέσω ούτε 5 ευρώ γι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι η αξία της νονάς δεν μετριέται με την αξία των δώρων.

Αν κάτι μας δίδαξε η κρίση είναι η απενοχοποίηση από το "φαίνεσθαι" μέσω των χρημάτων.

Ίσως να της άρεσε το συγκεκριμένο δώρο, ίσως δεν είχε λεφτά πάνω της εκείνη τη μέρα, ίσως της φάνηκε ότι ταίριαζε σε αυτό που ζήτησες, ίσως έχει ανασφάλεια με τα λεφτά και δεν θέλει να ξοδεύει.

Αν αγαπάει το παιδί και ενδιαφέρεται γι αυτό μη δίνεις σημασία είναι η γνώμη μου.

 

Συμφωνω με αυτη την τοποθετηση...

 

 

ΥΓ xena η εννοια "δινω" στο παιδι δεν συνδεεται για ολες μας με τα δωρα...οπως λες κι εσυ, η αγαπη τους φαινεται στο ενδιαφερον που δειχνουν...οπωσδηποτε, αν δεν εδειχναν αυτο το ενδιαφερον αλλα ηταν εξαφανισμενοι ολο το χρονο αλλα επαιρναν ακριβα δωρα καθε Πασχα, δεν θα ειχες την ιδια αποψη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ xena η εννοια "δινω" στο παιδι δεν συνδεεται για ολες μας με τα δωρα...οπως λες κι εσυ, η αγαπη τους φαινεται στο ενδιαφερον που δειχνουν...οπωσδηποτε, αν δεν εδειχναν αυτο το ενδιαφερον αλλα ηταν εξαφανισμενοι ολο το χρονο αλλα επαιρναν ακριβα δωρα καθε Πασχα, δεν θα ειχες την ιδια αποψη ετσι δεν ειναι?

 

Ναι, μα τα είπα και πιο πάνω! Αλλά θεωρώ πως η κοπέλα προβληματίστηκε γιατί η νονά πήρε μασημένη τροφή το δώρο που της είπε η μαμά, εντάξει, διάλεξε το φτηνό - ε πάρε κάτι ακόμη, πάρε μία σοκολάτα, πάρε ένα φτηνοδωράκι απ' το περίπτερο να συμπληρώσεις τη χαρά του - να δείξεις πως κι εσύ η νονά κάτι σκέφτηκες πως θα του αρέσει. Πως δεν έβγαλες μόνο την υποχρέωση της πράξης/δώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη απευθυνεσαι σε νοημονες, και καταλαβαν τι εννοεις στο αρχικο σου ποστ, και τωρα. Τα ειπε ξεκαθαρα η skountoufla.

 

Τι εννοεις δηλαδή, ότι οι υπολοιπες κοπελες που μου απαντησαν δεν καταλαβαν τι εννοουσα κ μονο εσυ κ η αλλη με καταλάβατε;Σου δηλωνω λοιπον οτι τα υπολοιπα κοτριτσια ειτε συμωνησαν ειτε διαφωνησαν καταλαβαν ακριβως τι ρωτησα κ με κάλυψαν πληρως.Δεν με ενοχλει η αντιθετη αποψη αλλα χαρακτηρισμοι όπως ¨σε καταλαβαμε ότι τη βλεπεις ως πορτοφολι¨ειναι απαραδεκτοι.Αν το θέμα σας ειναι να εκτοξευετε χαρακτηρισμους κ επιπολαιες κρισεις καντε το αλλα να ξερετε οτι εκτιθεστε

Link to comment
Share on other sites

 

xena η εννοια "δινω" στο παιδι δεν συνδεεται για ολες μας με τα δωρα...οπως λες κι εσυ, η αγαπη τους φαινεται στο ενδιαφερον που δειχνουν...οπωσδηποτε, αν δεν εδειχναν αυτο το ενδιαφερον αλλα ηταν εξαφανισμενοι ολο το χρονο αλλα επαιρναν ακριβα δωρα καθε Πασχα, δεν θα ειχες την ιδια αποψη ετσι δεν ειναι?

 

Έτσι είναι Χαρά, συμφωνώ.

Έχω μια εικόνα που με σόκαρε και τη θυμάμαι πάντα: είμαστε στο σπίτι φίλων Κυριακή απόγευμα, και αναπάντεχα χτυπάει το κουδούνι και είναι η νονά της μεγάλης τους κόρης που ήταν στην περιοχή και σκέφτηκε να περάσει. Πολύ καλή φίλη τους, χρόνια. Το κοριτσάκι (4-5 χρονών), με το που είδε ότι η νονά του δεν κρατάει δώρο, άρχισε να φωνάζει και να κλαψουρίζει, δεν της μίλαγε και έξαλλη αμπαρώθηκε στο δωμάτιό της και δεν ήθελε να βγει.

Προφανώς συντρέχουν αρκετοί λόγοι για μια τέτοια συμπεριφορά, αλλά εκεί ορκίστηκα στον εαυτό μου ότι θα μου κόψω τα πόδια αν κάνω τη μικρή παραδοδωρόπιστη.

Στη δικιά μας νονά ζητάω πάντα να πάρει φτηνό δώρο, ξέρω ότι η κόρη μου θα χαρεί το ίδιο με μια φουστίτσα από το H&M ή με μια σειρά τσιμπιδάκια. Δεν θέλω μεγαλώνοντας να αρχίσει να ενδιαφέρεται για το πόσο μεγάλο είναι το δώρο, δεν θέλω να φωνάζει δυνατά την τιμή του όπως έκανε ο βαφτισιμιός μου όταν του πήγα κάτι ράλυ που δεν τα πολυθυμάμαι, ούτε να μαζέψει τριών χρονών την πλήρη συλλογή της barbie με άμαξα, άλογα, σπίτια, οικόπεδα και ρέπους όπως είδα σε άλλη φίλη.

Προτιμώ να είμαι αποσυνδεδεμένη από αυτά και να μπορώ να έχω ειλικρινή σχέση με όλους τους κουμπάρους μου, χωρίς ψυχαναγκασμούς.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Χαρά, συμφωνώ.

Έχω μια εικόνα που με σόκαρε και τη θυμάμαι πάντα: είμαστε στο σπίτι φίλων Κυριακή απόγευμα, και αναπάντεχα χτυπάει το κουδούνι και είναι η νονά της μεγάλης τους κόρης που ήταν στην περιοχή και σκέφτηκε να περάσει. Πολύ καλή φίλη τους, χρόνια. Το κοριτσάκι (4-5 χρονών), με το που είδε ότι η νονά του δεν κρατάει δώρο, άρχισε να φωνάζει και να κλαψουρίζει, δεν της μίλαγε και έξαλλη αμπαρώθηκε στο δωμάτιό της και δεν ήθελε να βγει.

Προφανώς συντρέχουν αρκετοί λόγοι για μια τέτοια συμπεριφορά, αλλά εκεί ορκίστηκα στον εαυτό μου ότι θα μου κόψω τα πόδια αν κάνω τη μικρή παραδοδωρόπιστη.

Στη δικιά μας νονά ζητάω πάντα να πάρει φτηνό δώρο, ξέρω ότι η κόρη μου θα χαρεί το ίδιο με μια φουστίτσα από το H&M ή με μια σειρά τσιμπιδάκια. Δεν θέλω μεγαλώνοντας να αρχίσει να ενδιαφέρεται για το πόσο μεγάλο είναι το δώρο, δεν θέλω να φωνάζει δυνατά την τιμή του όπως έκανε ο βαφτισιμιός μου όταν του πήγα κάτι ράλυ που δεν τα πολυθυμάμαι, ούτε να μαζέψει τριών χρονών την πλήρη συλλογή της barbie με άμαξα, άλογα, σπίτια, οικόπεδα και ρέπους όπως είδα σε άλλη φίλη.

Προτιμώ να είμαι αποσυνδεδεμένη από αυτά και να μπορώ να έχω ειλικρινή σχέση με όλους τους κουμπάρους μου, χωρίς ψυχαναγκασμούς.

 

Ειλικρινη σχεση...ποσο σωστα τα λες...

 

Κι εγω εχω πει στη νονα μας να μη φερνει ακριβα δωρα. Στην αρχη ηταν λιγο αναποφασιστη, νομιζε οτι το ελεγα απο ευγενεια. Μετα ομως ξεκινησε να φερνει μικρα δωρακια και ειδε οτι το εννοουσα. Με ενδιαφερει να περνα ποιοτικο χρονο με τη μικρη, τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ειλικρινή σχέση χτίζεται και απο τη νονά αλλά και απο τους γονείς. Θα δώσουμε στο παιδί να καταλάβει οτι δεν πρέπει να ζητάει δώρο απο τη νονά αλλά η σχέση θα χτιστεί απο την ίδια τη νονά με το παιδί. Κι εμένα η νονά μου δε μου έφερνε ποτέ ακριβά δώρα αλλά πάντα έφερνε κάτι στις γιορτές και την αγαπούσα πάντα. Ούτε σκέφτηκα ποτέ να ζητήσω κάτι. Να πώ όμως οτι παρόλο που είμαι πάνω απο 30 ετών και μάνα, το Πάσχα ακόμη μου φέρνει λαμπάδα και το εκτιμώ πολύ!!! Επίσης τα Χριστούγεννα καταχώνιασε και χαρτζιλίκι σε ένα γλυκό που μου έφερε!!!! Χρόοοονια της λέω, βρε νονά, δε χρειάζεται να μου φέρεις τπτ, το ξέρεις. Στην αρχή μου έλεγε εντάξει θα σου φέρνω μέχρι τα 18 , μετά μέχρι να τελειώσω τη σχολή, να παντρευτώ, να γεννήσω και ακόμη φέρνει:D Λέτε να το κάνει απο υποχρέωση ή ψυχαναγκασμο;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινη σχεση...ποσο σωστα τα λες...

 

Κι εγω εχω πει στη νονα μας να μη φερνει ακριβα δωρα. Στην αρχη ηταν λιγο αναποφασιστη, νομιζε οτι το ελεγα απο ευγενεια. Μετα ομως ξεκινησε να φερνει μικρα δωρακια και ειδε οτι το εννοουσα. Με ενδιαφερει να περνα ποιοτικο χρονο με τη μικρη, τιποτα αλλο.

Το ένα δεν αναιρει το άλλο.Φυσικα κ η προσωπική σχέση ειναι το παν δεν το αμφισβήτησε κανεις αυτο ουτε εγώ ούτε κ η κοπελες.Το δώρο ειναι άλλο θεμα κ ξαναλεω γιατι μαλλον καποιοι δεν το προσεξαν κ το πανε αλλού το θέμα.Όταν λετε φθηνα δώρα κ φθηνα δωρα πόσο φθηνα εννοειτε;1-2-3 ευρω;Γιατι κ τα 15-20 ευρω δεν το λες ακριβο δώρο.Και για να γινουμε κ πιο συγκεκριμενες ποιες απο εσας εχουν αγοράσει για τα βαφτηστηρια τους δώρα με 5ευρω κ ποιες δεχτηκαν τετοια δώρα;Γιατι κ εγω ειμαι κατα των ακριβων δώρων αλλά άλλο το ενα άλλο το αλλο αλλο 3-5ευρω κ αλλο 15-20.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό , που ο ρόλος της νονάς είναι να είναι πνευματικός καθοδηγητής κυρίως, κάθε φορά που το διαβάζω , μου φαίνεται αστείο.

 

Όσοι είστε νονοί, πώς τον παίζετε αυτό το ρόλο ?

 

Πέρα από το γεγονός ότι δεν ξέρω κανένα νονό να έχει αναλάβει ρόλο πνευματικής καθοδήγησης, πιστεύετε ότι όλοι όσοι είναι νονοί είναι σε θέση να είναι πνευματικοί καθοδηγητές ?

 

Το ρόλο που εγώ και όσοι ξέρω έχουμε αναλάβει ως νονοί είναι να σκάμε ένα σωρό λεφτά στο μυστήριο και από εκεί και πέρα με διάφορες αφορμές να κάνουμε κάποια δωράκια στα βαφτιστήρια μας.

 

Τα παιδιά χαίρονται με τα δώρα, τα έχουν ανάγκη, ( πώς να το κάνουμε δεν μεγαλώνουν με αέρα, έχουν ανάγκη από ρούχα και παιχνίδια) και εν πάση περιπτώσει νιώθω ότι έχω αναλάβει αυτή την υποχρέωση, δεν με εκμεταλλεύεται κανείς, το ανέλαβα και μάλιστα με χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα δεν αναιρει το άλλο.Φυσικα κ η προσωπική σχέση ειναι το παν δεν το αμφισβήτησε κανεις αυτο ουτε εγώ ούτε κ η κοπελες.Το δώρο ειναι άλλο θεμα κ ξαναλεω γιατι μαλλον καποιοι δεν το προσεξαν κ το πανε αλλού το θέμα.Όταν λετε φθηνα δώρα κ φθηνα δωρα πόσο φθηνα εννοειτε;1-2-3 ευρω;Γιατι κ τα 15-20 ευρω δεν το λες ακριβο δώρο.Και για να γινουμε κ πιο συγκεκριμενες ποιες απο εσας εχουν αγοράσει για τα βαφτηστηρια τους δώρα με 5ευρω κ ποιες δεχτηκαν τετοια δώρα;Γιατι κ εγω ειμαι κατα των ακριβων δώρων αλλά άλλο το ενα άλλο το αλλο αλλο 3-5ευρω κ αλλο 15-20.

 

Μιλάω για δώρα 5-15 Ευρώ. Το καλοκαίρι πήρα φουστανάκια από γνωστή φθηνή φίρμα (μην κάνω και διαφήμιση) 2 σε ένα:7 ? και τα δυο μαζί για τη βαφτιστήρα μου. Μια βδομάδα μετά ήρθε η νονά της δικιάς μου και μου έφερε τα ίδια φουστανάκια.

Ίσως έχει να κάνει ότι έχω 4 βαφτιστήρια (σύνολο 12 παιδιά μαζί με τα αδέρφια) και έτσι προφανώς έχω πια απομυθοποιήσει το θέμα του δώρου. Από τις δικές μου κουμπάρες ως νονά δεν δέχτηκα ποτέ δώρο (από τη μια αν θυμάμαι ίσως πολλά χρόνια πριν).

Κοίτα, δεν σε κατηγόρησε κανείς για παραδόπιστη, προς Θεού. Αν νιώσεις ότι αυτό συνοδεύεται από αδιαφορία, ή αν καταλάβεις ότι για τα δικά της παιδιά απαιτεί ακριβά δώρα, εκεί υπάρχει θέμα. Αν όχι, μη δίνεις σημασία.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...