Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

Recommended Posts

Διαφημίσεις

• Replies 716
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχετε δει το παράθυρο της χαράς στο θεατρο φούρνος? Αυτη η παράσταση μας βολευει σαν μερα και ώρα...

μου αρεσουν πολυ οι δουλειες που κανουν εκει, πηγαμε ομως και ο δικος μου φρικαρε με το σκοταδι και φυγαμε

η παρασταση αρχιζει στην ωρα της και περιμενοντας στο φουαγιε εχει μαρκαδορους και χαρτι για να ζωγραφιζουν

ο δικος μου περασε καταπληκτικα στο φουαγιε αλλα οταν ανοιξε η πορτα να μπουμε και ειδε το σκοταδι-μαυρο της αιθουσας, οχι των σκηνικων εννοειται, δεν ηθελε να μπει παραμεσα οποτε η εμπειρια μας θεατρο στο παραθυρο της χαρας ολοκληρωθηκε εκει

Συμφωνώ μαζί σου, παλιά παίζανε εκεί αν δεν κάνω λάθος την ΠΕΤΑ ΛΟΥΔΑ. Η κόρη μου 3 χρόνων είχε φοβηθεί απιστευτα το σκοτάδι και γατζωνόταν πάνω μου!

Ευχαριστώ ΜΑΡΙΛΟΥ. Ηταν πράγματι πολύ ωραία παράσταση το ΣΣΣΣ.... η φύση ξυπνά.

Πολύ ωραίος χώρος, τέλεια ατμόσφαιρα ... πολύ θεατρική, πολύ καλές ερμηνίες των ηθοποιών και συνδυάσαν έξυπνα τις κούκλες, ωραία κοστούμια, έξυπνο σκηνικό, θέμα με νοήμα εύκολο για τα παιδιά, διασκεδαστική και καλαίσθητη παρουσίαση, αυτό είναι θέατρο... Αξιζε πραγματικά. Κρίμα που παρακολούθησαν την παράσταση μόνο 20 άτομα (πως θα βγουν οικονομικά για να ξανακάνουν τέτοιες προσεγμένες δουλειές??)

Χαίρομαι που σου άρεσε, πράγματι και ενω εχω δει με τα παιδιά αρκετές παραστάσεις, ήταν εξαιρετική δουλειά και παράδειγμα προς μίμηση για άλλες δουλειές.

Μια άλλη εξαιρετική παράσταση που είδαμε, το Παιδί και το κουδουνάκι. Με συμμετοχή και πολύ μικρών παιδιών (κάνει και για πρώτη παράσταση μικρού παιδιού), αμεσότητα, ιστορία που ειναι κατανοητή στα παιδιά και ζωντανή μουσική με παράξενα και μη, μουσικά όργανα.Αψογη!

Διαφημίσεις

εμεις ειδαμε "το παιδακι και το κουδουνακι". πολυ καλη παρασταση!!!! καταπληκτικη δουλεια!!!

η παρασταση ηταν μια ωρα γεματη. το μειονεκτημα... στο τελευταιο τεταρτο ελεγαν το διδαγμα της παραστασης. τα παιδιά ειχαν κουραστει και μαλλον...δεν εδωσαν την προσοχη που επρεπε.

ο χωρος της παραστασης προσεγμενος και γεματος κόσμο!

age.png

• 2 weeks later...

Πήγαμε και είδαμε την παράσταση ΣΠΕΙΡΑ ΣΠΕΙΡΑ με ΣΠΙΡΟΥΝΙΑ. καταπληκτική. Η κόρη μου ξετρελάθηκε και με παρακαλάει να ξαναπάμε. Πραγματικά όσοι μπορείτε μην τη χάσετε. Ανάμεσα σε όλα τα θετικά και το γεγονός ότι είσαι σχεδόν πάνω στη σκηνή, τα τραπεζακια ειναι πολύ κοντα αρα δεν εχεις θέμα να μην βλέπεις, τα παιδιά συμμετεχουν και όλα πολύ καλά. Στα μείον μόνο του ότι η μουσική θεωρώ πως ειναι δυνατά. Αλλά τα παιδιά ούτε καν ενοχλήθηκαν.

Είδαμε τον γάιδαρο το Μένιο τον παραχαιδεμένο. Πολύ όμορφη παράσταση αλλά είναι έμμετρο και λίγο δύσκολο για παιδάκια κάτω των 4ων. Είδαμε επίσης το παιδί με το κουδουνάκι. Της άρεσε πάρα πολύ αν και φοβήθηκε λίγο τον γάτο! αλλά είναι προσεγμένη και όμορφη παράσταση που παρακολουθείται ευχάριστα από 3χρονα παιδάκια!!

Την γκαντεμιά μου μέσα :evil: Ενώ κανόνιζα να πάμε αύριο επιτέλους στο Μήλα ζάζαρη κανέλα, μου ειπε ο άντρας μου ότι κερδισε εισιτήρια για τον Μάικ τον φασολάκη την Κυριακή!!!!!!!!!!!!!!!! Το μεσημέρι!!!!!!!!!!

Πείτε μου ότι δεν είναι πολύ χάλια!!!!!!!!!

Πόση ώρα διαρκεί??? λίγη ε????? Θα αντέξει το 3χρονο???? (ελπίζω όχι Θεε μου)

edit: τουλάχιστον θα ειναι τσαμπα...

Την γκαντεμιά μου μέσα :evil: Ενώ κανόνιζα να πάμε αύριο επιτέλους στο Μήλα ζάζαρη κανέλα, μου ειπε ο άντρας μου ότι κερδισε εισιτήρια για τον Μάικ τον φασολάκη την Κυριακή!!!!!!!!!!!!!!!! Το μεσημέρι!!!!!!!!!!

Πείτε μου ότι δεν είναι πολύ χάλια!!!!!!!!!

Πόση ώρα διαρκεί??? λίγη ε????? Θα αντέξει το 3χρονο???? (ελπίζω όχι Θεε μου)

edit: τουλάχιστον θα ειναι τσαμπα...

θεαα!

τα ιδια θα σκεφτομουνα κι εγω

Διαφημίσεις

στα παιδάκια αρεσει ο μαικ. μη το βλεπετε μετα δικα σας ωριμα ματια και μυαλο! ας δουνε και μια "πατατα"... δεν πειραζει

Μα Κυριακή μεσημέρι????? 3 το μεσημέρι???? Την ώρα που θα κοιμάμαι θα πρέπει να δω τον μαικ???? γιατι???

Ελπίζω να καταφέρω να πείσω τον πατέρα της να την πάει... :P

Μα Κυριακή μεσημέρι????? 3 το μεσημέρι???? Την ώρα που θα κοιμάμαι θα πρέπει να δω τον μαικ???? γιατι???

Ελπίζω να καταφέρω να πείσω τον πατέρα της να την πάει... :P

Και εγώ τα ίδια θα σκεφτόμουνα, πάντως για τα παιδιά καλά πιστεύω πως θα είναι.

Εντάξει δεν αντιλέγω, θα τους αρέσει αλλά είναι 90' παράσταση και Κυριακή μεσημέρι την ώρα που εκτός από μενα κοιμάται και η μικρή. Δεν κάνει για εμάς! Ευτυχώς και ο μπαμπάς μας το καταλαβε και έψαξε να δώσει αλλού τα εισιτηρια (οκ το παραδέχομαι, μπορεί να επηρέασε την απόφασή του και η γκρίνια μου...)

Οπότε αύριο θα σας πω εντυπώσεις από το μήλα ζάχαρη κανέλα!

Τώρα αν τελικά δεν τα δώσει μας βλέπω να πηγαινουμε και την Κυριακή θεατρο!

Διαφημίσεις

apo pou blepete pou exi 8eatro? emeis 8a aneboume a8hva gia tis giortes kai 8e ei8ela na fero ton gios mou se kanena 8eatro(einai 3)

Μια γενική αξιόπιστη ιδέα παίρνεις από το http://www.athinorama.gr

Πήγαινε στο 'παιδί' και τα έχει όλα τα παιδικά

Επίσης στο http://www.paidorama.gr

Υπάρχουν και πολλά άλλα sites με δράσεις για παιδιά, αλλά εγώ παρακολουθώ αυτά.

Τελικά πήγαμε στο μήλα ζάχαρη κανέλα!

Δεν έχω μέτρο σύγκρισης καθώς ήταν το πρώτο θεατρικό που είδαμε, αλλά αν κρίνω και από την δικιά μου αλλά και από τα άλλα πιτσιρίκια, είναι μια πολύ καλή παράσταση. Άρεσε σε όλα τα παιδάκια, συμμετείχαν και χαίρονταν σε όλη τη διάρκεια της, ειδικα στο τέλος :D

Πήγαμε χθες στον "Ευτυχισμένο πρίγκηπα". Αρκετά καλή παράσταση. Ωραίο έργο βασικά, πολύ συναισθηματικό, με ωραίο και -πάντα- επίκαιρο μήνυμα. Εντάξει, Όσκαρ Γουάιλντ είναι αυτός. Η παράσταση μου φάνηκε λιγάκι πρόχειρη, αλλά νομίζω ότι δε βοηθούσε ο χώρος. Οι ηθοποιοί ολοι πολύ καλοί με ωραία κίνηση και σωστές φωνές. Η κόρη μου (5+) το ευχαριστήθηκε πολύ.

Πιστεύω ότι η παράσταση απευθύνεται σε παιδιά από 4μιση έως 7 ετών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Στο Δαναό ανεβαίνει μία εξαιρετική παράσταση του Μικρού Πρίγκιπα σε σκηνοθεσία Δήμητρας Γκλιάτη. Υπέροχη μουσική, κουστούμια και πάνω απ' όλα σεβασμός στο εκπληκτικό βιβλίο!

Τώρα τα Χριστούγεννα έχει επιπλέον παραστάσεις 26-30 Δεκεμβρίου και τα εισιτήρια είναι σε προσφορά (γενική είσοδος 6 ευρώ)

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Χρόνια πολλά! Εμείς πήγαμε την Κυριακή στον Γάιδαρο το Μένιο τον παραχαϊδεμένο. Πολύ ωραιο. Ο μικρός μου είναι 3 και κάτι και ενθουσιάστηκε, μου ζήτησε να πάμε και σε άλλο. Το ίδιο και ο μπαμπάς του που είναι 36.

Εμείς είδαμε το Παράθυρο της Χαράς στο θεατρο φουρνος. Ο γιος μου ειναι 28 μηνών και το παρακολούθησε άνετα, βέβαια μόλις έβλεπα να του αποσπάται η προσοχή του κεντριζα το ενδιαφέρον λέγοντας του π.χ. Κοιτα τα πουλακια που χορεύουν αλλα γενικά δεν κουράστηκε. Την επόμενη φορά θα δούμε το μήλα ζάχαρη κανέλα...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Εμείς είδαμε τα τρία γουρουνάκια της Ιρίνα Μποικο. Το συνιστώ σαν πρώτη επαφή με το θέατρο. Τα παιδάκια διασκέδασαν και στο τέλος οι ηθοποιοί αφιερώσανε ένα τέταρτο περίπου και παίζανε με τα παιδιά στην σκηνη. Είναι όμως για μικρά παιδάκια το πολύ μέχρι 5 γιατί σαν ιστορία είναι αρκετά απλή. Στα συν το οικογενειακό εισιτήριο.

ειδαμε το κοριτσακι με τα σπιρτα στο θεατρο Θυμελη..ενταξει δεν τρελαθηκαμε κιολας αλλα περασαμε ενα ομορφο απογευμα...

και αποθηλασε επιτελους!