Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κ από εμένα!

Έχω ένα αγοράκι 3,5 ετών κ αυτή την Κυριακή θέλουμε να πάμε πρώτη φορά θέατρο. Μέχρι τώρα έχουμε παρακολουθήσει 1-2 παιδικές παραστάσεις αλλά όχι σε κανονικό θέατρο αλλά σε χώρους δημιουργικής απασχόλησης παιδιών. Ποια παράσταση θα μου προτείνατε για την ηλικία αυτή?

 

απ' ότι βλέπω κάποιες μαμάδες έχετε μεγάλη εμπειρία κ θα ήθελα μια βοήθεια για να μην κάνουμε την αρχή στα τυφλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κ από εμένα!

Έχω ένα αγοράκι 3,5 ετών κ αυτή την Κυριακή θέλουμε να πάμε πρώτη φορά θέατρο. Μέχρι τώρα έχουμε παρακολουθήσει 1-2 παιδικές παραστάσεις αλλά όχι σε κανονικό θέατρο αλλά σε χώρους δημιουργικής απασχόλησης παιδιών. Ποια παράσταση θα μου προτείνατε για την ηλικία αυτή?

 

απ' ότι βλέπω κάποιες μαμάδες έχετε μεγάλη εμπειρία κ θα ήθελα μια βοήθεια για να μην κάνουμε την αρχή στα τυφλά....

θεατρο φουρνος...νομιζω ιδανικο για αρχη;)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτςια να πάτε να δείτε την "Παπλωματου" πραγματικα φεύγεις γεμάτος και σιγουρα τραγουδώντας!Μπραβο στην Μαριαννα Τολη για άλλη μια φορα!

 

Καλο ηταν και ο "Ιασωνας και το χρυσόμαλλο δερας"αλλα για μεγαλύτερες ηλικίες ισως απο τα 5 και πανω...οχι οτι δεν το είδε ο δικός μου (3 ετων).... δεν κατάλαβε ομως και πολλα ,εντυπωσιαστικε μονο απο τα σκινηκα που ηταν πολυ αξιοπρεπές για τα ελληνικά δεδομένα...

Καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω η παπλωματού ήταν από τις χειρότερες παραστάσεις που έχουμε δει ...

Τι να πω.. δεν μου αρέσουν και τα τα τύπου musical εμένα... και έχω και αγόρι (6χρ) ...

Για πιο μικρά παιδάκια ή κοριτσάκια ίσως να είναι καλύτερα...

Ο ιασωνας από την άλλη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση για τα παιδιά, αν και λίγο χολυγουντιανή υπερπαραγωγή αλλά άξιζε.

Πάντως η χειρότερη όλων είναι η Μαγια στην ονειροχώρα!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω η παπλωματού ήταν από τις χειρότερες παραστάσεις που έχουμε δει ...

Τι να πω.. δεν μου αρέσουν και τα τα τύπου musical εμένα... και έχω και αγόρι (6χρ) ...

Για πιο μικρά παιδάκια ή κοριτσάκια ίσως να είναι καλύτερα...

Ο ιασωνας από την άλλη ήταν πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση για τα παιδιά, αν και λίγο χολυγουντιανή υπερπαραγωγή αλλά άξιζε.

Πάντως η χειρότερη όλων είναι η Μαγια στην ονειροχώρα!

Δεν μας είπες μια να σου αρεσε;

Link to comment
Share on other sites

Φέτος έχουμε δει τον κουρέα της Σεβίλλης πολύ καλό όπως και όλα της Ρουγγέρη, τα 2 που προανέφερα, το θείο Σκρούτζ που ήταν πολύ καλό, ψηλά βουνά καλό αλλά όχι για την ηλικία του και το Σιμιγδαλένιο που το είδε με το σχολείο και του άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος έχουμε δει τον κουρέα της Σεβίλλης πολύ καλό όπως και όλα της Ρουγγέρη, τα 2 που προανέφερα, το θείο Σκρούτζ που ήταν πολύ καλό, ψηλά βουνά καλό αλλά όχι για την ηλικία του και το Σιμιγδαλένιο που το είδε με το σχολείο και του άρεσε πολύ.

Είναι κάποιο κατάλληλο για μικρότερα παιδια;ο δικός μου είναι 3!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι κάποιο κατάλληλο για μικρότερα παιδια;ο δικός μου είναι 3!

 

στο θέτρο φούρνος που πρότεινε σε εμένα η pasxalitsα ( ο γιος μου 3,5) ήταν φανταστικά για την ηλικία και "το αγόρι με τα μπλε μαλλιά" και "το μήλα, ζάχαρη, κανέλα" τα είδαμε και τα δύο με πολύ χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας και θα παμε σε κάποια απο αυτα που προτείνατε σιγουρα! Παντως επιμένω οτι η "παπλωματου" ηταν πολυ καλο και για όποιον αγαπαει τα μιούζικαλ σιγουρα θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτςια να πάτε να δείτε την "Παπλωματου" πραγματικα φεύγεις γεμάτος και σιγουρα τραγουδώντας!Μπραβο στην Μαριαννα Τολη για άλλη μια φορα!

 

Καλο ηταν και ο "Ιασωνας και το χρυσόμαλλο δερας"αλλα για μεγαλύτερες ηλικίες ισως απο τα 5 και πανω...οχι οτι δεν το είδε ο δικός μου (3 ετων).... δεν κατάλαβε ομως και πολλα ,εντυπωσιαστικε μονο απο τα σκινηκα που ηταν πολυ αξιοπρεπές για τα ελληνικά δεδομένα...

Καλή διασκέδαση!

 

Ο ιασωνας σίγουρα δεν είναι για παιδιά 3 ετων. Πήγε το σχολείο της κόρης μου η δευτέρα και η τριτη (ουτε καν τη πρωτη δε πήραν μαζί) και διαβαζαμε μυθολογία μια βδομάδα για να πιασει το νόημα όταν θα πήγαινε. Τελικά της άρεσε παρα πολύ , και το θέατρο και η παράσταση.

Για τις ηλικίες σας είναι αλλες παραστάσεις καταλληλες πιο διαδραστικές και συμμετοχη των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάστορας και η ηχώ, που παίζεται στο Ίδρυμα Θεοχαράκη, είναι ωραία παράσταση. Πιστεύω ότι απευθύνεται σε παιδιά από 3 έως 6 ετών. Πήγαμε με το γιο μου (5μισι ετών) και την ευχαριστήθηκε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ιασωνας σίγουρα δεν είναι για παιδιά 3 ετων. Πήγε το σχολείο της κόρης μου η δευτέρα και η τριτη (ουτε καν τη πρωτη δε πήραν μαζί) και διαβαζαμε μυθολογία μια βδομάδα για να πιασει το νόημα όταν θα πήγαινε. Τελικά της άρεσε παρα πολύ , και το θέατρο και η παράσταση.

Για τις ηλικίες σας είναι αλλες παραστάσεις καταλληλες πιο διαδραστικές και συμμετοχη των παιδιών.

Ο ιασωνας ναι δεν ήταν για την ηλικία του αλλά δεν πειράζει

Το ευχαριστιθηκαν η μαμά και ο μπαμπάς...Όσο για τα διαδραστικά που λέτε... η έτυχε να πάμε σε μάπα παραστάσεις η ο δικός μου δεν εντυπωσιαζεται εύκολα τι να πω....Μέχρι τώρα αν δεν δει πλούσια σκινηκα,κοστούμια κ.λ.π δεν πολυ καθεται...Είδαμε π.χ. ένα στο "Αβατον και ενώ του μιλούσαν οι ηθοποιοί βαρέθηκε στη μεση.Ενω στον Ιασωνας έκατσε σούζα κι ας μην κατάλαβε το νοημα...η....Εχτές πήγαμε βόλτα στην Ερμού και εκεί που είδε έναν άστεγο ξαπλωμένο άρχισε να φωνάζει "μαμά κοίτα φτωχός!σαν την παπλωματου!πάμε να τ μιλήσουμε;;πάμε παμε!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

ειδαμε τωτα το καλοκαρι σε περιοδεια "τα ψηλα βουνα" που δεν την ειχα προλαβει το χειμωνα. πολυ καλη παρασταση. γρηγορη πλοκη,εδωσε τα βασικα γεγονοτα που περιγραφει το βιβλιο.κανει χρηση γραφικων με προβολη βιντεο.πολυ ωραιο τεχασμα.τα παιδια τρελλαθηκαν.νομιζω καταλληλο ανω των 7 για να γινει κατανοηση των νοηματων αλλα και η 6χρονη κορη μου ενθουσιαστηκε παρολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το καπλανι της βιτρινας .μπερδευτηκα...γρηγορο εργο για να προλαβει να δειξει οσα γινονται στο βιβλιο.η μεγαλη μου στα 10, μου ειπε οτι ηταν γρηγορα και καποια πραγματα δε τα κταλαβα.απλα σκηνικα οι ηθοποιοι πολυ καλοι καθολου υπερβολικοι.οι μεγαλοι συγκινηθηκαν στο τελος.και τα παιδια μου επισης .10 και 6 ετων. η μικρη εκλαιγε, δε τα καταλαβε ολα αλλα εκλαιγε γιατι στο τελος ειπαν οτι ολα πηγαν καλα με τον ηρωα. εχει τα νοηματα που πρεπει αλλα μαλλον καταληγω οτι ειναι τοσα πολλα αυτα που θελει να πει και τοσο γρηγορες οιαλλαγες που μαλλον με αγχωσε.στα μειον τα προβλημα ηχου και οι θεσεςι,ο χωρος δεν ειναι θεατρο .καλη για παιδια τελος δημοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...