Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ολόκληρα ονόματα ή υποκοριστικά ψηφοφορία

nat-left

Ολόκληρα ονόματα ή υποκοριστικά ψηφοφορία  

800 members have voted

1. 1. Ολόκληρα ονόματα ή υποκοριστικά ψηφοφορία

• Ολόκληρο το όνομά του;
    • Με κάποιο υποκοριστικό;

Recommended Posts

Διαφημίσεις

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αναλόγως την περίπτωση, για παράδειγμα την κορη μου την βαφτίσαμε Ευαγγελία, αλλά την φωνάζουμε Ευα, ως υποκοριστικό, με τιποτα όμως δεν θα την έλεγα Λιτσα για παράδειγμα από το Ευαγγελίτσα. Υπάρχουν ωραία υποκοριστικά και συνήθως σε κάποια ονόματα που δεν είναι και τοσο ευηχα καλό θα ήταν να βρισκαμε ένα υποκοριστικό, εμείς θα μπορούσαμε να κρατουσαμε και το Ευαγγελία, αλλά για λογους ιδιαίτερους -βλέπε πεθερα- το κόψαμε για να της το κάνουμε πιο οικείο.

Ειμαι υπερ του να διατηρειται ολοκληρο το ονομα.Επισης δεν μου πολυαρεσει να δημιουργουμε ενα συνθετο ονομα απο δυο αλλα ονοματα-χωρις παρεξηγηση για τα κοριτσια που το εχουν κανει στα παιδακια τους.Απλα εγω αν παραδειγμα ειχα μια κορη που την ελεγαν πχ Ζωη-Ελενη θα την φωναζα με ενα απο τα δυο ή και τα δυο, αλλα οχι Ζενια για παραδειγμα.Δεν ειναι οτι δεν ειναι ομορφα αυτα τα "συνθετα" ονοματα απλα μου φαινονται καπως αλλοκοτα καμια φορα και γι'αυτο θα το απεφευγα...

Μην με παρεξηγησετε συμφορουμιτισσες!!!Την γνωμη μου λεω κι εγω...

εχω κανει ολοκληρο θεμα για το ονομα της κορης μου.την βγαλαμε φωτεινη αννα και ηθελα εναν συνδιασμο για να μην ξεχασει και το αννα που σ'εκεινη οφειλουμε την γεννηση της.δεν αρεσε ομως κανενας συνδιασμος.εμενα το φωτεινη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα αλλα δεν θελω και υποκοριστικο.γενικως δεν ξερω τι μου γινετε(σας μπερδεψα)αλλες φορες την λεμε φωτεινη και αλλες φωτεινη αννα.παντως εγω θα ηθελα το φωτειανα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Ανέκαθεν ήμουν υπέρ των ολόκληρων ονομάτων....όμως.... Το γιο μου τον βγάλαμε Ιωάννη όνομα που έχουν και οι δυο παππούδες του...πολύ προτότυπο όνομα!!! :D

Ελα όμως που πάνε 6 μήνες απ' τη βαφτιση κι εγώ ακόμα τον λέω μπέμπη...αχ θα του μείνει του παιδιου και θα παει 30 και θα το φωνάζουν μπέμπη :cry:

το Ιωαννης μου κάνει λίγο...πως να το πω κόσμια...φλορέ. Και το Γιαννη μου θυμίζει τον πατέρα μου και τον πεθερό μου...δεν μου κάνει για το μικρό μου ζουζούνι....

Αυτη τη στιγμη βρίσκομαι στην προσπάθεια ακόμη να τον φωνάζω.... :oops:Ίαν.

Πως σας φένετε; Τελείως χαζό;

Διαφημίσεις

Μου αρέσει το Ίαν, βέβαια αν το ακούσει ο πατέρας σου και ο πεθερός σου θα βγάλουν "σπυράκια" γιατί είναι ξενόφερτο αλλά το προτιμώ από το Ιωάννης.....

Ο πατέρας μου είναι αδύνατον να το ακούσει.... κι ο πεθερός μου δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα... το πρόβλημα είναι μ' εμενα που δεν μπορώ να το συνηθίσω....

ενα όνομα τελωσπάντων.... να μην τον φωνάζω μπέμπη!!! :lol:

Βάπτισα τον γιο μου 6 μηνών, από την ημέρα που τον βάπτισα τον φώναζα με το όνομά του μέχρι να το συνηθίσουμε όλοι ΕΚΤΟΣ από την μαμά μου που της πήρε έναν ολόκληρο χρόνο να το συνηθίσει..... άρα ξεκίνα από σήμερα κιόλας!

Κωνσταντίνο, τουλάχιστον μου άρεσε ολόκληρο, βέβαια έχει πλάκα γιατί ο γιος μου αυτοαποκαλείται είτε Νίνο είτε Ντιντίνο.... πλάκα δεν έχει;

Διαφημίσεις

Ναι το Κωνσταντίνος είναι απο τα πιο ωραία ονόματα...είναι όμως αρκετά μεγάλο....πόσο μάλλον για το μικρό σου. Ας ελπίσουμε ότι στο σχολειο και μετά δεν θα του το κάνουν Κώστα ή Ντίνο.... Πρέπει να έχει τη θέληση για να επιβάλει να τον φωνάζουν έτσι!!!

Κωνσταντίνο, τουλάχιστον μου άρεσε ολόκληρο, βέβαια έχει πλάκα γιατί ο γιος μου αυτοαποκαλείται είτε Νίνο είτε Ντιντίνο.... πλάκα δεν έχει;

:lol::lol::lol: Εχουμε 3 Κωνσταντινους και η Ηλεκτρα ολους τους φωναζει Ντιντινο!!! :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol: Εχουμε 3 Κωνσταντινους και η Ηλεκτρα ολους τους φωναζει Ντιντινο!!! :lol::lol::lol:

χιχιχι :D

Διαφημίσεις

Ψηφισα ολοκληρο το ονομα γιατι απο τα υποκοριστικα εχω καει (προσωπικα μιλαω :lol: ) Βεβαια αν συντρεχουν σοβαροι λογοι εννοειται υποκοριστικο :wink::lol:

Εγω παντως το ζουζουνι μου θα το φωναζω ολοκληρο το ονομα της αν αργοτερα θελει να την φωναζω διαφορετικα θα συμφωνησω :D

msEMp3.png

Δεν μπορώ να αποφασίσω τι να ψηφίσω ...

Είναι κατά περίπτωση.

Γενικά προτιμώ τα ονόματα όπως είναι, αλλά ας πούμε το δικό μου όνομα δεν το συμπαθώ και προτιμώ το υποκοριστικό που μου δώσανε οι γονείς μου...

Γενικά προτιμώ ολόκληρα τα ονόματα...

Εκτός φυσικά από μερικά τύπου Βρασίδας, Ξενοφώνη, Ηλιοφώτιστη και λοιπά "περίεργα"...

Κι εγώ ολόκληρα ψήφισα, αλλά πράγματι έχει να κάνει με την περίπτωση.

Ποιος θα φώναζε ας πούμε εναν πιτσιρικά Γεώργιο?... Και το Ιωάννης ακόμα κάπως μου κανει...

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ολόκληρα τα ονόματα είναι καλύτερα.

Για αυτό και πιστεύω οτι αν δεν σου αρέσει ένα όνομα για οποιοδήποτε λόγο καλύτερα να μην το βγάλεις με τη σκέψη ότι θα βρω ένα καλύτερο υποκοριστικό.

Το λέω αυτό γιατί προσπαθούν και εμένα να με "βάλουν σε αυτό το τρυπάκι" αλλά δεν σφάξανε! Αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα για το τόπικ "πρόβλημα με το όνομα" :twisted:

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

• 1 year later...

Εξαρτάται το όνομα. Εγώ δεν μπορώ να φωνάζω την κόρη μου Αικατερίνη, που είναι και ολοκληρο το όνομα. Το Κατερίνα είναι υποκοριστικό και επειδή μας δεν μας πολυάρεσε την φωνάζουμε Κάτια.

Κι εγώ ψήφισα ολόκληρα τα ονόματα, αν και στην πράξη... Μόλις βαφτίσαμε τον μικρό μου γιό Μιχαήλ,

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

που είναι ένα πολύ ωραίο όνομα κατά τη γνώμη μου. Ωστόσο, κάπως μου φαίνεται να τον π.χ. στη θάλασσα "Μιχαήλ, όχι στα βαθιά παιδί μου!"

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Ανέκαθεν ήμουν υπέρ των ολόκληρων ονομάτων....όμως.... Το γιο μου τον βγάλαμε Ιωάννη όνομα που έχουν και οι δυο παππούδες του...πολύ προτότυπο όνομα!!! :D

Ελα όμως που πάνε 6 μήνες απ' τη βαφτιση κι εγώ ακόμα τον λέω μπέμπη...αχ θα του μείνει του παιδιου και θα παει 30 και θα το φωνάζουν μπέμπη :cry:

το Ιωαννης μου κάνει λίγο...πως να το πω κόσμια...φλορέ. Και το Γιαννη μου θυμίζει τον πατέρα μου και τον πεθερό μου...δεν μου κάνει για το μικρό μου ζουζούνι....

Αυτη τη στιγμη βρίσκομαι στην προσπάθεια ακόμη να τον φωνάζω.... :oops:Ίαν.

Πως σας φένετε; Τελείως χαζό;

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ......

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ..,.....

ΠΕΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ......

ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΖΟΝΙ Η ΤΖΟΒΑΝΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΝ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΨΗΦΙΣΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ...

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...