Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικο παγουρακι


Recommended Posts

Ο γιος μου πίνει από εκπαιδευτικό παγουρακι με σκληρό στόμιο (nuk για το νερό και mam για το γάλα-το mam ειναι πολυ άβολο στο πλυσιμο κ γδαρθηκε πιο ευκολα απο τα δοντια του). Έχουμε κ nuk με καλαμάκι, θέλει πολλή δύναμη για να ρουφηξιές κ το γέρνει ανάποδα σαν να πίνει από το άλλο, μάλλον για να στάζει ευκοκοτερα. επειδή όμως το δάγκωνε συνέχεια λόγω δοντιών το άφησα προς το παρον. εχω κ το αλλο με το στομιο που εχουν κ τα αθλητικα εμφιαλωμένα απο το οποιο εγω η ιδια δεν έχω καταφέρει να πιω!!!!! Θα ήθελα πάντως σιγά σιγά να φύγουμε από το στόμιο κ να πάμε σε κάτι πιο προχωρημένο. από κανονικό ποτήρι πίνει με τη βοήθεια μου κ του δίνω τον χυμό για να το συνηθισει κ στοχος μου ειναι συντομα να το εχω κ για το γαλα. Ομως ετσι σταζει κατι στον λαιμο του κ επειδη εχει ευαισθησια, ηδη κοκκίνισε οποτε το ανοιχτο ποτήρι προς το παρον το αφηνω. Ξερω οτι υπαρχουν κ τα 360 αλλα καπου με κουραζει κ η ιδεα να αγοράζουμε συνεχώς εξειδικευμένα υποτίθεται προϊοντα. Αλλά πιστεύω ότι είναι μεγάλος πια για το στόμιο κ θελω να προχωρησει σε αυτο. Τον χυμό θα τον δινω στο στομιο, ετςι κι αλλιως δεν πινει καθε μερα κ θελω κ να μαθει να τρωει πορτοκάλια αντι να πίνει χυμό. Αλλά τα αλλά υγρά δεν θέλω να καθυστερήςω κι άλλο. Καμια ιδεα για να κανω τη μεταβαση; Υοαρχει η λυση να τον αφησω να πινει νερο ετσι που απλως θα βρεχεται, κ λογικά θα καταλαβει γρηγορα οπως να το κραταει, υπαρχει η λυση να του δινω αρχικα το γαλα ετςι με τη βοηθεια μου που ελπιζω οτι κ να στάξει δεν θα τον ενοχλει στο δερμα, υπαρχει κ η λυση απλα να παρω 360 για να ειναι αυτόνομος κ να συνηθίσει σιγά σιγά. Εσείς το 360 το θεωρείτε αναγκαίο στάδιο πριν πάει στο κανονικό ποτήρι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου πίνει από εκπαιδευτικό παγουρακι με σκληρό στόμιο (nuk για το νερό και mam για το γάλα-το mam ειναι πολυ άβολο στο πλυσιμο κ γδαρθηκε πιο ευκολα απο τα δοντια του). Έχουμε κ nuk με καλαμάκι, θέλει πολλή δύναμη για να ρουφηξιές κ το γέρνει ανάποδα σαν να πίνει από το άλλο, μάλλον για να στάζει ευκοκοτερα. επειδή όμως το δάγκωνε συνέχεια λόγω δοντιών το άφησα προς το παρον. εχω κ το αλλο με το στομιο που εχουν κ τα αθλητικα εμφιαλωμένα απο το οποιο εγω η ιδια δεν έχω καταφέρει να πιω!!!!! Θα ήθελα πάντως σιγά σιγά να φύγουμε από το στόμιο κ να πάμε σε κάτι πιο προχωρημένο. από κανονικό ποτήρι πίνει με τη βοήθεια μου κ του δίνω τον χυμό για να το συνηθισει κ στοχος μου ειναι συντομα να το εχω κ για το γαλα. Ομως ετσι σταζει κατι στον λαιμο του κ επειδη εχει ευαισθησια, ηδη κοκκίνισε οποτε το ανοιχτο ποτήρι προς το παρον το αφηνω. Ξερω οτι υπαρχουν κ τα 360 αλλα καπου με κουραζει κ η ιδεα να αγοράζουμε συνεχώς εξειδικευμένα υποτίθεται προϊοντα. Αλλά πιστεύω ότι είναι μεγάλος πια για το στόμιο κ θελω να προχωρησει σε αυτο. Τον χυμό θα τον δινω στο στομιο, ετςι κι αλλιως δεν πινει καθε μερα κ θελω κ να μαθει να τρωει πορτοκάλια αντι να πίνει χυμό. Αλλά τα αλλά υγρά δεν θέλω να καθυστερήςω κι άλλο. Καμια ιδεα για να κανω τη μεταβαση; Υοαρχει η λυση να τον αφησω να πινει νερο ετσι που απλως θα βρεχεται, κ λογικά θα καταλαβει γρηγορα οπως να το κραταει, υπαρχει η λυση να του δινω αρχικα το γαλα ετςι με τη βοηθεια μου που ελπιζω οτι κ να στάξει δεν θα τον ενοχλει στο δερμα, υπαρχει κ η λυση απλα να παρω 360 για να ειναι αυτόνομος κ να συνηθίσει σιγά σιγά. Εσείς το 360 το θεωρείτε αναγκαίο στάδιο πριν πάει στο κανονικό ποτήρι; 

Μπορείς να του δίνεις με κανονικό ποτήρι με καλαμάκι  αρέσει πολύ στα παιδιά ....!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Μπορείς να του δίνεις με κανονικό ποτήρι με καλαμάκι  αρέσει πολύ στα παιδιά ....!!!!

 

Αν είναι να του κραταω για να πιει, το ιδιο μου κανει. μεχρι τωρα ηταν αυτόνομος να πινει νερο οποτε θελει, δεν ειναι βημα πισω αυτο; αλλο ο χυμός ή το γαλα, που ειναι στανταρ ωρα, αλλο το νερο που πινει οποτε θελει μονος του, το μεταφερει εκει που παιζει κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν είναι να του κραταω για να πιει, το ιδιο μου κανει. μεχρι τωρα ηταν αυτόνομος να πινει νερο οποτε θελει, δεν ειναι βημα πισω αυτο; αλλο ο χυμός ή το γαλα, που ειναι στανταρ ωρα, αλλο το νερο που πινει οποτε θελει μονος του, το μεταφερει εκει που παιζει κλπ. 

Το παγουρινο σαν παγουρινο δε θα το αποφύγεις για αρκετά χρόνια ακόμα πιστεύω θα το χρησιμοποιείτε κ στις βόλτες κ στο σχολείο αργότερα σε αυτό είναι καθαρά τι θα βολεψει το κάθε παιδί ... Το 360 που το έχω πάρει στα παιδιά μου δε το χρησιμοποιούν ιδιαίτερα στον μικρό το είχα πάρει ποιο πολύ .. προτιμάνε η παγουρινο για νερό η κανονικό ποτήρι για χυμό κ γάλα  τι μια με καλαμάκι την άλλη χωρίς ανάλογα τα κέφια τους ... !!! 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος πριν κανα 20ήμερο που τη ρωτήσαμε πώς να πίνει νερό (δίναμε με μπιμπερό) μας είπε κατ' ευθείαν κανονικό ποτήρι που να το κρατάμε εμείς. Μας είπε για την ακρίβεια ότι δεν χρειάζονται τα 360 μοίρες και τέτοια. (Έδωσε μεγάλη χαρά στον άντρα μου που δεν θέλει να χρησιμοποιούμε τίποτα πλαστικό για λόγους υγείας και οικολογίας κι έτσι δεν ήθελε ποτηράκια, παγουρίνα και τέτοια. Κάποια μέρα θα συμβιβαστεί βέβαια ότι είναι αναπόφευκτο το πλαστικό, αλλά καλά λέει εδώ που τα λέμε).

 

Είναι 7 μηνών οπότε μόνο νερό πίνουμε προς το παρόν. Φυσικά βρέχεται αλλά επειδή είναι νερό δεν μας πειράζει. Η πλάκα είναι ότι είχε τρελή αδυναμία στα ποτήρια, από πριν ακόμα της δώσουμε να πιει. Μάλλον μας έβλεπε που πίναμε και χωρίς να ξέρει τι ακριβώς κάνουμε ήθελε κι εκείνη. Τρελαινόταν μιλάμε να σκύβει όπου έβλεπε ποτήρι! Έβαζε το στόμα κανονικά και απλά το δάγκωνε χωρίς να πίνει γιατί μάλλον της αρέσει η υφή του γυαλιού για τα δόντια. Μετά αρχίσαμε να της δίνουμε και βρεχόταν και τώρα σιγά σιγά πίνει όντως! Απλά δεν κλείνει αμέσως το στόμα και όλο και φεύγει λιγάκι στα ρούχα. Δεν τολμάμε να κρατήσουμε ποτήρι και ορμάει, χαχα! Της έχω και δυο σφηνάκια αλλά μάλλον καλύτερα πίνει από τα κανονικά. Θα πάμε να της πάρουμε χάρτινα για να μπορεί να τα πιάνει και η ίδια, γιατί το γυάλινο το κρατάμε μαζί.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Το παγουρινο σαν παγουρινο δε θα το αποφύγεις για αρκετά χρόνια ακόμα πιστεύω θα το χρησιμοποιείτε κ στις βόλτες κ στο σχολείο αργότερα σε αυτό είναι καθαρά τι θα βολεψει το κάθε παιδί ... Το 360 που το έχω πάρει στα παιδιά μου δε το χρησιμοποιούν ιδιαίτερα στον μικρό το είχα πάρει ποιο πολύ .. προτιμάνε η παγουρινο για νερό η κανονικό ποτήρι για χυμό κ γάλα  τι μια με καλαμάκι την άλλη χωρίς ανάλογα τα κέφια τους ... !!! 

Το παγούρινο δεν με πειράζει, στις βόλτες σίγουρα θα το έχουμε. αλλά θα είναι με καλαμάκι ή βαλβίδα. το στομιο δν ξερω αν κανει γιατ ξερω ότι τη θηλή μπιμπερό πρέπει να τη σταματάμε στον χρόνο περίπου αλλά δεν έχω καταλάβει αυτά με το στόμιο ακόμα κ το σκληρό τι διαφορά έχουν από το μπιμπερό ως τρόπος ρουφηγματος κ κατάποσης ωστε να μην επιβαρύνεται η υγεια δοντιών κ αυτιών οπως κανει το μπιμπερο. 

 

παντως εχεια δικιο γιατι πριν ειχα μπλοκαρειι, μπορω να δωσω χυμό με κανονικο καλαμάκι κ αργοτερα γαλα κ λογικα ετσι θα μαθει κ το καλαμάκι κ θα το χρησιμοποιεί κ στο παγουρακι. κολλάω ώρες ώρες σε μια ιδέα κ μπερδεύομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου πίνει από εκπαιδευτικό παγουρακι με σκληρό στόμιο (nuk για το νερό και mam για το γάλα-το mam ειναι πολυ άβολο στο πλυσιμο κ γδαρθηκε πιο ευκολα απο τα δοντια του). Έχουμε κ nuk με καλαμάκι, θέλει πολλή δύναμη για να ρουφηξιές κ το γέρνει ανάποδα σαν να πίνει από το άλλο, μάλλον για να στάζει ευκοκοτερα. επειδή όμως το δάγκωνε συνέχεια λόγω δοντιών το άφησα προς το παρον. εχω κ το αλλο με το στομιο που εχουν κ τα αθλητικα εμφιαλωμένα απο το οποιο εγω η ιδια δεν έχω καταφέρει να πιω!!!!! Θα ήθελα πάντως σιγά σιγά να φύγουμε από το στόμιο κ να πάμε σε κάτι πιο προχωρημένο. από κανονικό ποτήρι πίνει με τη βοήθεια μου κ του δίνω τον χυμό για να το συνηθισει κ στοχος μου ειναι συντομα να το εχω κ για το γαλα. Ομως ετσι σταζει κατι στον λαιμο του κ επειδη εχει ευαισθησια, ηδη κοκκίνισε οποτε το ανοιχτο ποτήρι προς το παρον το αφηνω. Ξερω οτι υπαρχουν κ τα 360 αλλα καπου με κουραζει κ η ιδεα να αγοράζουμε συνεχώς εξειδικευμένα υποτίθεται προϊοντα. Αλλά πιστεύω ότι είναι μεγάλος πια για το στόμιο κ θελω να προχωρησει σε αυτο. Τον χυμό θα τον δινω στο στομιο, ετςι κι αλλιως δεν πινει καθε μερα κ θελω κ να μαθει να τρωει πορτοκάλια αντι να πίνει χυμό. Αλλά τα αλλά υγρά δεν θέλω να καθυστερήςω κι άλλο. Καμια ιδεα για να κανω τη μεταβαση; Υοαρχει η λυση να τον αφησω να πινει νερο ετσι που απλως θα βρεχεται, κ λογικά θα καταλαβει γρηγορα οπως να το κραταει, υπαρχει η λυση να του δινω αρχικα το γαλα ετςι με τη βοηθεια μου που ελπιζω οτι κ να στάξει δεν θα τον ενοχλει στο δερμα, υπαρχει κ η λυση απλα να παρω 360 για να ειναι αυτόνομος κ να συνηθίσει σιγά σιγά. Εσείς το 360 το θεωρείτε αναγκαίο στάδιο πριν πάει στο κανονικό ποτήρι; 

Ε οχι φυσικά δ ειναι αναγκαίο στάδιο το 360,ειναι πρόσφατη μοδα

Ποτήρι κ καλαμάκι, ναι δ μπορει να το παίρνει μαζί του να παίζει, αλλά το έχεις στον μπουφέ πιο περα(που λεει ο λόγος, καπου λιγο μακριά από τα παιχνίδια να μην το ρίξει αλλα να το θυμαται) 

Αν δ θες πλαστικο ποτήρι παίρνεις άλλο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν του έδωσα σήμερα χυμό με καλαμάκι κ ήπια μια χαρά. καμία σχέση με τα καλαμάκια των παγουριών με τις βαλβίδες που ρουφάς πιο πολύ αέρα παρά νερό. βέβαια ήταν καθιστός κ κρατούσα εγώ το ποτηράκι αλλά είναι ένα βήμα. Θα αρχίσω να δίνω κ το γάλα έτσι σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη μεγάλη είχα διαφορά παγούρια και ακριβά, τελικά βολεύτηκαν και τα δύο με απλά πλαστικά παγούρια που έχουν σα μπιμπερό πάνω και ρουφάνε με 2 ευρώ από τα τζαμπο με ήρωες πάνω. Οπότε πάω παίρνω και από ένα καινούριο, μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε από το σούπερ μάρκετ ένα πλαστικό σέικερ, από αυτά που έχουν καπάκι και τρυπούλα για το καλαμάκι, για να μπορεί να το κρατάει μόνος του.

 

Αλήθεια, ποιο nuk έχεις και δεν ρουφάει καλά? Εμείς είχαμε για χρόνια το easy learning με το καλαμάκι και δεν είχαν κανένα θέμα.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν του έδωσα σήμερα χυμό με καλαμάκι κ ήπια μια χαρά. καμία σχέση με τα καλαμάκια των παγουριών με τις βαλβίδες που ρουφάς πιο πολύ αέρα παρά νερό. βέβαια ήταν καθιστός κ κρατούσα εγώ το ποτηράκι αλλά είναι ένα βήμα. Θα αρχίσω να δίνω κ το γάλα έτσι σιγά σιγά. 

Έτσι άρχισα τη μικρη απο 11 με 12 μηνων. Τώρα όχι απλά ρουφάει κάνει και μπουρμπουληθρες,οτι βλέπει από την αδερφη της τα κανει κι εκείνη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η Deena. Φτηνό πλαστικό ποτήρι σέικερ με τρύπα για καλαμάκι. Ακόμα και αν πέσει, δεν κάνει μεγάλη ζημιά και μπορεί να το κουμαντάρει μόνος του.

Τα 360 είναι για να αρχίσεις απευθείας με αυτά από 6 μηνών και να πας εύκολα σε ανοιχτό ποτήρι. Αφού μπορεί και πίνει έτσι (με τη βοήθειά σου) αχρείαστο είναι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Αλήθεια, ποιο nuk έχεις και δεν ρουφάει καλά? Εμείς είχαμε για χρόνια το easy learning με το καλαμάκι και δεν είχαν κανένα θέμα.

Τα fist choice έχω που είναι μεγάλα σαν μπιμπερό με χεράκια που βγαίνουν (εγώ τα έβγαλα εξαρχής γιατί από όταν άρχισε να πιάνει είχε μάθει να πιάνει το μπιμπερό), και σε αυτά προσαρμόζονται διάφορα στόμια: μαλακό σιλικόνης, σκληρό, το αθλητικό στόμιο, και αυτό με το καλαμάκι έχει ένα  παραπάνω εξάρτημα. Εϊχα όλη τη σειρά κ διάφορα ανταλλακτικά, δηλαδή αν έχεις ένα τέτοιο στην αρχή, μετά αλλάζεις στο στόμιο κ κάνει για άλλη χρήση. Το καλαμάκι θέλει δύναμη να ρουφήξεις, εμένα τουλάχισοτν με δυσκολεύει κ ο μικρός ρουφούσε σηκώνοντάς το ψηλά σαν να πίνει από μπιμπερό. 

 

Just now, vtgian είπε:

Αυτό που λέει η Deena. Φτηνό πλαστικό ποτήρι σέικερ με τρύπα για καλαμάκι. Ακόμα και αν πέσει, δεν κάνει μεγάλη ζημιά και μπορεί να το κουμαντάρει μόνος του.

Αυτό όμως τα πλαστικά είναι κατάλληλα για παιδιά; εγώ τώρα κοιτάω για διάφορες πατέντες με τα δικά του μπουκαλάκια. αν είναι κλειστό βέβαια δεν λύνεται το θέμα του να συνηθίσει να κρατάει ανοιχτό ποτήρι χωρίς να του χύνεται, που είναι ο στόχος μου για να ξεμπερδέψουμε από όλα τα μπουκαλάκια κ τις βαλβίδες κ τα σχετικά κ να γλιτώσω λίγο πλύσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βόλευαν αυτά με την πιπίλα που όταν είναι κάτω είναι κλειστό, όταν την ανοίγουν προς τα πάνω μπορεί να πιει. Αλλιώς συμφωνω κ εγώ σέικερ με καλαμάκι. Τα 360 δεν τα συμπάθησα γιατί θεωρώ πως αν το παιδί καταλάβει πως είναι ένα ποτήρι αλλά μπορεί να το αναποδογυρίσει χωρίς να χυθεί σταγόνα, το ίδιο θα κάνει μετά κ στα απλά, συμβατικά ποτήρια με καθόλου ευχάριστο αποτέλεσμα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα fist choice έχω που είναι μεγάλα σαν μπιμπερό με χεράκια που βγαίνουν (εγώ τα έβγαλα εξαρχής γιατί από όταν άρχισε να πιάνει είχε μάθει να πιάνει το μπιμπερό), και σε αυτά προσαρμόζονται διάφορα στόμια: μαλακό σιλικόνης, σκληρό, το αθλητικό στόμιο, και αυτό με το καλαμάκι έχει ένα  παραπάνω εξάρτημα. Εϊχα όλη τη σειρά κ διάφορα ανταλλακτικά, δηλαδή αν έχεις ένα τέτοιο στην αρχή, μετά αλλάζεις στο στόμιο κ κάνει για άλλη χρήση. Το καλαμάκι θέλει δύναμη να ρουφήξεις, εμένα τουλάχισοτν με δυσκολεύει κ ο μικρός ρουφούσε σηκώνοντάς το ψηλά σαν να πίνει από μπιμπερό. 

 

Όχι εγώ δεν λέω το first choice. Κοίταξε το easy learning με το καλαμάκι.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό όμως τα πλαστικά είναι κατάλληλα για παιδιά; εγώ τώρα κοιτάω για διάφορες πατέντες με τα δικά του μπουκαλάκια. αν είναι κλειστό βέβαια δεν λύνεται το θέμα του να συνηθίσει να κρατάει ανοιχτό ποτήρι χωρίς να του χύνεται, που είναι ο στόχος μου για να ξεμπερδέψουμε από όλα τα μπουκαλάκια κ τις βαλβίδες κ τα σχετικά κ να γλιτώσω λίγο πλύσιμο!

 

Ναι μωρέ σιγά...σκέψου ότι αν πήγαινε παιδικό σταθμό θα έπινε από πλασικά ποτηράκια του jumbo ή του Ikea, το ίδιο αν πήγαινε σε παιδικά πάρτυ κλπ.

Κατά τα άλλα, τα σέικερ που λέω είναι καλά για το ενδιάμεσο στάδιο που είναι ένα μέσο δίχρονο παιδί. Δηλαδή δεν κλείνουν και αεροστεγώς, αν το αναποδογυρίσει (που κάποια στιγμή θα γίνει στάνταρ) θα χυθεί υγρό, το ίδιο και αν πολυτρανταχτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Όχι εγώ δεν λέω το first choice. Κοίταξε το easy learning με το καλαμάκι.

Να σου πω την αλήθεια τώρα δεν μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω άλλο. Πιστεύω ότι είναι σε ηλικία να συνηθίσει σιγά σιγά να κρατάει το ποτήρι σταθερά. Χειμώνας είναι εξάλλου, δεν πίνει πολλά νερά όπως το καλοκαίρι για να γίνεται συνεχώς χαμός. Τώρα βρήκα ένα κόλπο, έβγαλα το καλαμάκι του nuk με τη βαλβίδα και πέρασα μέσα ένα κανονικό καλαμάκι. Αν βάλω κ από τα μεγάλα που είναι για smoothies θα εφαρμόζει τέλεια. Θα δοκιμάσω με αυτό για αρχή, να δω πώς θα πάει. Και για το γάλα θα του κρατάω εγώ το μπουκάλι με καλαμάκι μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό όμως τα πλαστικά είναι κατάλληλα για παιδιά; εγώ τώρα κοιτάω για διάφορες πατέντες με τα δικά του μπουκαλάκια. αν είναι κλειστό βέβαια δεν λύνεται το θέμα του να συνηθίσει να κρατάει ανοιχτό ποτήρι χωρίς να του χύνεται, που είναι ο στόχος μου για να ξεμπερδέψουμε από όλα τα μπουκαλάκια κ τις βαλβίδες κ τα σχετικά κ να γλιτώσω λίγο πλύσιμο!

 

Για απλό νεράκι της βρύσης μια χαρά είναι. Το πρόβλημα με τα πλαστικά, αν δεν κάνω λάθος, είναι όταν αυτά χρησιμοποιούνται σε επαφή με ζεστά ή καυτά ροφήματα ή φαγητά. Εμάς μετά τα τρία έπινε άνετα και χωρίς κανένα ατύχημα με ποτήρι ανοιχτό, αλλά και πάλι προτιμούσε το σέικερ με το καλαμάκι.

Επίσης μας βόλεψαν πολύ τα ανοξείδωτα της lakken, με το στόμιο που είναι σιλικόνης μεν, χοντρό δε. Το είχαμε ανα χείρας εντός και εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αν θέλεις να εκπαιδευτεί με κανονικό ποτήρι, δίνεις απευθείας ένα κανονικό (γυάλινο ή πλαστικό - δεν έχει σημασία), απλά όχι με πολύ μεγάλη διάμετρο. Και είσαι δίπλα να βοηθήσεις και αν αρχίσει να τρέχει το νερό το παίρνεις. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν ήμουν άνετη σε αυτό, και άργησα να το δώσω. Όμως ξεκίνησα να το δίνω για το ξέβγαλμα μετά από το πλύσιμο των δοντιών, πάνω από το νιπτήρα και είδα ότι πάει καλά, και μετά ξεκίνησα κανονικά. Επίσης, μία μέρα το είχα δώσει μέσα στη μπανιέρα, να παίζει όσο κάναμε μπάνιο, οπότε πειραματίστηκε αρκετά χωρίς να με νοιάζει αν θα βραχεί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγώ νομίζω ότι αν θέλεις να εκπαιδευτεί με κανονικό ποτήρι, δίνεις απευθείας ένα κανονικό (γυάλινο ή πλαστικό - δεν έχει σημασία), απλά όχι με πολύ μεγάλη διάμετρο. Και είσαι δίπλα να βοηθήσεις και αν αρχίσει να τρέχει το νερό το παίρνεις.

Αυτό με μπερδεύει. Γιατί ένα παιδί που έχει πρόσβαση στο νερό του και πίνει όποτε θέλει από 7-8 μηνών, μου φαίνεται μεγάλο βήμα πίσω να του το δίνω εγώ και να είμαι δίπλα του. Δεν έιναι από τα παιδιά που πρέπει να τους θυμίσεις να πιουν νερό και πας και τους το δίνεις, από μικρός πίνει μόνος του. γι αυτό το ξεκίνησα με τον χυμό που είμαι δίπλα του για την παρέα έτσι κι αλλιώς, απλώς έσταζε στο λαιμό και κοκκίνισε. πιστεύω ότι αφού μπορεί να πιει από ανοιχτό ποτήρι, αν μάθει να κρατάει ίσια αυτό που είναι μισάνοιχτο και δεν θα τα κάνει όλα μούσκεμα, θα προχωρήσει γρήγορα στο να πίνει κανονικά. με κάθε ευκαιρία σίγουρα θα του δίνω νερό από ποτήρι ανοιχτό, πχ στο τραπέζι που είμαστε όλοι μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

7-8 μηνών είναι πολύ μεγάλο άλμα το κανονικό ποτήρι θεωρώ, ακόμα και μικρό, σχεδόν ακαταρθωτο μου φαίνεται,φυσικά αν το καταφέρει το παιδί προς όφελος όλων θα είναι. Το δοκιμάζεις και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

7-8 μηνών είναι πολύ μεγάλο άλμα το κανονικό ποτήρι θεωρώ, ακόμα και μικρό, σχεδόν ακαταρθωτο μου φαίνεται,φυσικά αν το καταφέρει το παιδί προς όφελος όλων θα είναι. Το δοκιμάζεις και βλέπεις.

Καλέ κοντεύει τα δύο το παιδάκι!  Από 7-8 μηνών έπινε μόνος του νερό στο κυπελλάκι του, αυτό εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλέ κοντεύει τα δύο το παιδάκι!  Από 7-8 μηνών έπινε μόνος του νερό στο κυπελλάκι του, αυτό εννοούσα.

Δίνε του ανοιχτό ποτήρι στο τραπέζι, όχι όλες τις ώρες. Ή κάποιες άσχετες στιγμές. Και έχε το κλειστό ποτηράκι σε κοινή θέα για όποτε θελήσει

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δίνε του ανοιχτό ποτήρι στο τραπέζι, όχι όλες τις ώρες. Ή κάποιες άσχετες στιγμές. Και έχε το κλειστό ποτηράκι σε κοινή θέα για όποτε θελήσει

Ναι καπως ετσι θα το κανω. 

Link to comment
Share on other sites

360 δεν χρησιμοποίησα, βασικά δεν χρησιμοποίησα κανένα εκπαιδευτικό ποτήρι παρά ότι μας βόλευε: μικρά ποτήρια για σφηνάκια για αρχή, αργότερα κρασοποτηρα, καλαμάκι με ποτήρι κανονικό, παγουρινο με καλαμάκι, μπουκάλι,

  Την νύχτα χρησιμοποιούμε παγουρινο με στόμιο για να μην γινεται μουσκεμα. Βολικό να πίνει οπότε θελει είναι κ τα παγουρινο με καλαμάκι! 

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

, δεν ειναι βημα πισω αυτο; 

Το ότι θα "χάσει" για μία δυο φορές την ανεξαρτησία του στο να πίνει οπότε θελει νερό δεν το θεωρώ πισωγυρισμα! Μάλλον εξέλιξη το βλέπω εγώ γιατί θα μάθει κ άλλο τρόπο που όταν εξοικειωθεί κ με αυτόν θα πίνει ξανά μόνος του. Πλεον έχω μόνιμα ένα ποτήρι γεμισμένο με νερό στον πάγκο κ πηγαίνει κ πίνει. Κόντευει τα τρία κ τώρα αν θέλει νερό βγάζει κ το μπουκάλι απ το ψυγείο!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

7-8 μηνών είναι πολύ μεγάλο άλμα το κανονικό ποτήρι θεωρώ, ακόμα και μικρό, σχεδόν ακαταρθωτο μου φαίνεται,φυσικά αν το καταφέρει το παιδί προς όφελος όλων θα είναι. Το δοκιμάζεις και βλέπεις.

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλέ κοντεύει τα δύο το παιδάκι!  Από 7-8 μηνών έπινε μόνος του νερό στο κυπελλάκι του, αυτό εννοούσα.

Eγω και τους 2 τους εδινα σε καθε ευκαιρια απο ανοιχτο ποτηρι απο 7 μηνων. Το ποτηρακι εκμαθησης (οχι 360, παγουρινο εκμαθησης) απο 6 μηνων μεχρι τον χρονο. Ποτε δεν τους εδωσα απο πλαστικο ποτηρι, κι αυτο γιατι εκτος του οτι δεν μου αρεσει το υλικο, δεν κανει να ερχεται σε επαφη με το νερο της βρυσης (το πλαστικο κανει καρκινογονο αντιδραση με το χλωριο). Απο τους 14-15 μηνες σιγουρα επινε απο γυαλινο μονος του ο πρωτος κι ετσι θα το παω και στον δευτερο.

Κι εμεις σαν τη @Mama_Anesti_ το βραδυ εχουμε παγουρινο (απο μπαμπου) για να μην βρεχεται μες στα σκοταδια.

Καλαμακι αρχισε να χρησιμοποιει μεγαλος (σιγουρα μετα 2) κι αυτο πιο πολυ για την "φαση", πινανε χυμο με τους φιλους του μαζι κι ετσι μας εμεινενα πινει τον χυμο με καλαμακι, ολα τα αλλα χωρις. Αλλα εχω ενα πλενομενο γιατι τα καλαμακια μιας χρησης δημιουργουν πολλα σκουπιδια και δεν ανακυκλωνονται.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...