Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικο παγουρακι


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας!!!

 

Η μικρη μου ειναι 2,5 ετων και ως εκ τουτου εδω και καιρο πινει υγρα σε εκπαιδευτικο ποτηρακι. Της εχω παρει ενα dr. Browns με βαλβιδα (κατα των διαρροων) που ενεργοποιειται μονο οταν ρουφαει αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη, διοτι αν τυχει και ειναι αναποδογυρισμενο το ποτηρακι και το σηκωσω, εχει μεινει νερο στη βαλβιδα και σταζει απο παντου, οσο και ερμητικα κλειστο να ειναι!!! Εχω μπει στη διαδικασια να αγορασω αλλο, εχετε να προτεινετε κανενα ποτηρακι/παγουρακι με καλαμακι που να μην σταζει ΚΑΘΟΛΟΥ???

 

Ευχαριστω!!! :)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κι εγω αυτο ψάχνω ενα πάγουρακι να μην στάζει αλλα και να μην εχει αυτο στοπ στο καλαμακι που εμποδίζει να καημένα να ρουφήξουν οσο θελουν.Τον δικό μου τον εκνευρίζει απίστευτα αυτο και προς το παρόν εχω πάρει αυτοhttp://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31332 αλλα δεν μου αρεσει που πρεπει να βάλεις χέρι στο στόμιο για να ανοίξει.Αν κάποια μανούλα εχει βρει την λυση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει ποτηράκι που δεν στάζει καθόλου και ποτέ. Εμείς χρησιμοποιούμε τα ποτηράκια MAM και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι εύχρηστα και έχουν αρκετά καλή βαλβίδα. Τα παίρνουμε παντού μαζί μας και τα χρησιμοποιούμε και στο σπίτι. Στην αρχή είχαμε αυτό: http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=1228&pId=5907 και μετά πήραμε αυτό: http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=1228&pId=5909

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγω αυτο ψάχνω ενα πάγουρακι να μην στάζει αλλα και να μην εχει αυτο στοπ στο καλαμακι που εμποδίζει να καημένα να ρουφήξουν οσο θελουν.Τον δικό μου τον εκνευρίζει απίστευτα αυτο και προς το παρόν εχω πάρει αυτοhttp://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31332 αλλα δεν μου αρεσει που πρεπει να βάλεις χέρι στο στόμιο για να ανοίξει.Αν κάποια μανούλα εχει βρει την λυση...

 

Ναι, και εμενα δεν μου αρεσει που πρεπει να βαλεις το χερι για να το ανοιξεις (το ξερω γιατι εχω εγω τετοιο), οποτε πρεπει να βρουμε καποιο με καλαμακι σιλικονης που "σπαει" και καλυπτεται απο εξωτερικο καπακι, εχω βρει πολλα, απλα το θεμα μου ειναι να μην σταζει... Απο καποια σχολια που εχω διαβασει σε μια σελιδα που συζητουσαν μαμαδες για αυτο το θεμα, ανεφεραν μια σελιδα την οποια και επισκεφτηκα, μεσα σε αυτην ειχε πολλα παγουρακια και ομολογω οτι ενα εξ' αυτων μου εκανε θετικη εντυπωση με βαση την περιγραφη που δινεται, και ειναι της nuk!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο καποια σχολια που εχω διαβασει σε μια σελιδα που συζητουσαν μαμαδες για αυτο το θεμα, ανεφεραν μια σελιδα την οποια και επισκεφτηκα, μεσα σε αυτην ειχε πολλα παγουρακια και ομολογω οτι ενα εξ' αυτων μου εκανε θετικη εντυπωση με βαση την περιγραφη που δινεται, και ειναι της nuk!!!

Της NUK μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό διαβάζοντας το μύνημά σου. Εμείς το έχουμε αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ οπότε δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό ή όχι. Βολευτήκαμε πολύ με τα ΜΑΜ και δεν πήγαμε ποτέ σε ποτηράκι με καλαμάκι. Εμένα το μόνο που δεν μου αρέσει στα ποτηράκια με καλαμάκι είναι το ...καλαμάκι. Πιστεύω πως το στόμιο είναι πιο "καθαρό".

 

Έχετε καμια ιδέα για αυτο; Μου αρεσει οπως το είδα...

 

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/2279

Της MAM είναι στο ίδιο στυλ και φτηνότερο (ΟΚ όχι τόσο αεροδυναμικό...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμια ιδέα για αυτο; Μου αρεσει οπως το είδα...

 

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/2279

 

Δεν το εχω δει αυτο στην αναζητηση που εχω κανει μεχρι στιγμης αλλα και εμενα μου αρεσει, ακομα και η περιγραφη του ειναι πλουσια σε πληροφοριες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Της NUK μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό διαβάζοντας το μύνημά σου. Εμείς το έχουμε αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ οπότε δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό ή όχι. Βολευτήκαμε πολύ με τα ΜΑΜ και δεν πήγαμε ποτέ σε ποτηράκι με καλαμάκι. Εμένα το μόνο που δεν μου αρέσει στα ποτηράκια με καλαμάκι είναι το ...καλαμάκι. Πιστεύω πως το στόμιο είναι πιο "καθαρό".

 

Ναι, συμφωνω πως το στομιο ειναι πιο καθαρο, απλα φοβαμαι μηπως σταζει, γιατι αυτο που εχουμε τωρα εχει στομιο και πραγματικα η βαλβιδα ενθυλακωνει νερο και μολις το γυρισω κανονικα οχι σταζει αλλα τρεχει πολυ νερο!!!

 

Της MAM είναι στο ίδιο στυλ και φτηνότερο (ΟΚ όχι τόσο αεροδυναμικό...) ;)

 

Ναι, το ειδα, οντως ειναι σαν και της ΜΑΜ και οικονομικοτερο, διαφερει απλα λιγο στο desing!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Little monkey εκανα ενα λαθακι στο μηνυμα μου, το "ναι, συμφωνω..." ειναι η απαντηση μου στη πρωτη σου παραγραφο!!! :)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

OK κατάλαβα! (λέω κι εγώ, πότε τα έγραψα όλα αυτά? χαχα)

 

Της MAM σίγουρα δεν μαζεύει τόσο νερό, ειδικά αν το κλείσεις σωστά. Για δοκιμή σηκώθηκα και γύρισα ανάποδα το ποτηράκι του γιού μου και δεν έβγαλε ούτε μία σταγόνα.

 

Καμιά φορά, αν δεν το κλείσεις σωστά (πρέπει να το αναποδογυρίσεις για να ασφαλίσει η βαλβίδα) στάζει λίγο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τρέχει νερό. Εμείς το κουβαλάμε συνέχεια μαζί μας, σε τσάντες, σε τσέπες, δεν έχουμε λερωθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little monkey το ποτηρακι αυτο εχει καπάκι; Πως ανοίγει δεν το εχω καταλάβει νομίζω.Κοαλακι αυτο το πάγουρι μου φάνηκε "ψαγμενο"γιατι το έχουν απ΄οτι είδα καταστηματα με ποδήλατα και η εταιρία αυτη φτιάχνει πάγουρια για ποδήλατα γενικα και επειδή δεν ειναι φθηνό ελπιζω να αντέχει.Προσωπικα θα το παρω και θα ενημερώσω! Εχω πάρει 3-4 ήδη της πλάκας και πέταξα τα λεφτά μου τελικα...οποτε προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω αλλα να το εχω καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα MAM έχουν καπάκι, ναι. Ένα απλό καπάκι που κουμπώνει είναι, σαν αυτό που έχουν τα μπιμπερό αλλά πιο σφικτό. Φαίνεται στις φωτογραφίες αν προσέξεις (είναι διάφανο).

 

Το στόμιο δεν έχει καπάκι, αν αυτό εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σας!!!

 

Η μικρη μου ειναι 2,5 ετων και ως εκ τουτου εδω και καιρο πινει υγρα σε εκπαιδευτικο ποτηρακι. Της εχω παρει ενα dr. Browns με βαλβιδα (κατα των διαρροων) που ενεργοποιειται μονο οταν ρουφαει αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη, διοτι αν τυχει και ειναι αναποδογυρισμενο το ποτηρακι και το σηκωσω, εχει μεινει νερο στη βαλβιδα και σταζει απο παντου, οσο και ερμητικα κλειστο να ειναι!!! Εχω μπει στη διαδικασια να αγορασω αλλο, εχετε να προτεινετε κανενα ποτηρακι/παγουρακι με καλαμακι που να μην σταζει ΚΑΘΟΛΟΥ???

 

Ευχαριστω!!! :)

 

Koalaki τα ποτηρακια που δεν στάζει τίποτα δεν ειναι καλα για τα δόντια .. Έχουν τον ίδιο μηχανισμό με μπουκάλι που σε αυτή την ηλικία δεν πρέπει να χρήσιμοποιειται έτσι και αλλιώς

Το καταλαβαίνω ότι ειναι βολικό για μας αλλά....

Αν πάρεις με καπάκι καλώς αλλιώς σε αυτή την ηλικία καλό ειναι να πίνει από ανοιχτό καπελάκι.. Η BabyBjorn εχει ένα πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Εμεις πήραμε στον μικρό ένα της NUK εχει καλαμάκι σιλικονης μικρο σαν τα απλα τα πλαστικά κ μέσα ειναι πλαστικο καλαμάκι που αποσυνδεεται κ πλένεται,πολυ καλο μου φαίνεται δέ σταζει .Απο πανω έχει πλαστικο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Εμεις πήραμε στον μικρό ένα της NUK εχει καλαμάκι σιλικονης μικρο σαν τα απλα τα πλαστικά κ μέσα ειναι πλαστικο καλαμάκι που αποσυνδεεται κ πλένεται,πολυ καλο μου φαίνεται δέ σταζει .Απο πανω έχει πλαστικο καπάκι.

Μήπως ειναι αυτο; http://www.nuk.gr/προϊόντα/φαγητό_εκπαίδευση/productdetail/?p=10.255.091&lty=m&lid=24

 

 

Αν ναι η ροή του ειναι κανονική;δηλαδη σαν να πίνει απο απλό καλαμακι η θελει λιγο δύναμη για να ρουφιξει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ειναι αυτο; http://www.nuk.gr/προϊόντα/φαγητό_εκπαίδευση/productdetail/?p=10.255.091&lty=m&lid=24

 

 

Αν ναι η ροή του ειναι κανονική;δηλαδη σαν να πίνει απο απλό καλαμακι η θελει λιγο δύναμη για να ρουφιξει;

Θέλει λιγο δύναμη παραπάνω.Στην αρχή δεν άρεζε στον μικρο του το έδινα λίγο-λίγο,τώρα πίνει αποκλειστικά απο αυτό όταν ειμαστε εξω ,μεσα στο σπίτι

του δίνω κ ποτήρι

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι αυτο το πάγουρι μου φάνηκε "ψαγμενο"γιατι το έχουν απ΄οτι είδα καταστηματα με ποδήλατα και η εταιρία αυτη φτιάχνει πάγουρια για ποδήλατα γενικα και επειδή δεν ειναι φθηνό ελπιζω να αντέχει.Προσωπικα θα το παρω και θα ενημερώσω! Εχω πάρει 3-4 ήδη της πλάκας και πέταξα τα λεφτά μου τελικα...οποτε προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω αλλα να το εχω καιρό.

 

Παντως το συγκεκριμενο παγουρακι αναφερει στη περιγραφη οτι ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ, πολυ σημαντικο για εμενα, για να μην πω ο πιο σημαντικος παραγοντας προκειμενου να επιλεξω ενα βρεφικο/παιδικο προιον που ερχεται αμεσα σε επαφη με τον οργανισμο!!!

 

Γνωριζουμε την κατασκευαστρια χωρα??? δεν μπηκα στον κοπο να ψαξω περισσοτερο... αν και μπηκα στην επισημη σελιδα!!!

 

Θα το παραγγειλεις τηλεφωνικα απο το site που παρεθεσες??? νομιζω και εγω σε αυτο θα καταληξω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω χώρα προέλευσης αλλα ετσι κι αλλιώς ολα στην Κίνα φτιάχνονται πλέον.Δεν θα το παραγγειλω μάλλον γιατι εχει 5? αποστολή και είδα οτι υπαρχει στην νεα Ιωνία και στον Μαρκόπουλο που αν δεν περάσω απο το πρωτο μεςα στην βδομάδα το δευτερο ειναι κοντα στην πεθερά μου οποτε θα το παρω το σκ που θα παμε.Ελπιζω να κάνουμε καλή επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω του ειχα ενα της mam και ηταν καλο μας εσπασε και απο τοτε του πηρα κανονικο υπελο σπιτι και οταν ειμαστε εξω ενα του παιρνω εμφιαλωμενο με καλαμακι.Το προβλημα μου ειναι στο γαλα οτι δεν δεχεται να το πιει σε ποτηρι,αλλα μονο στο μπιμπερο.Ειμαστε 2,5 χρονων και δεν το κοβει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηρα απο χτες το camelbak και μπορω να πω οτι δεν το εχω μετανιώσει.Εχει λιγο περίεργο καλαμακι μονο...δηλαδη ειναι αυτο που βλέπεις ακριβώς,λιγο χοντρό με μια σχισμή κάθετα που πρεπει να δαγκώσεις ελαφρά για να πιεις,ειναι μαλακό απο ευχάριστο υλικό.Γενικα η κατασκευή ειναι προσεγμένη,η ροή πολυ καλη( ο μικρος πνίγηκε την πρωτη φορα που ήπιε)και πίνει περισσοτερο νερο σε ποσοτητα απο αυτα τα ποτήρια που θέλουν δύναμη.Και το καλυτερο; Πήγαμε βόλτα,το έβαλα στην κουκούλα του καροτσιου και δεν έβγαλε σταγόνα.Γενικα δεν στάζει ουτε αν δεν κλείσεις το καλαμακι( απο την σχισμή δηλαδη) τουλάχιστον τωρα που ειναι καινούργιο,αλλα αν το κλείσεις δεν βγαίνει τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πηρα απο χτες το camelbak και μπορω να πω οτι δεν το εχω μετανιώσει.Εχει λιγο περίεργο καλαμακι μονο...δηλαδη ειναι αυτο που βλέπεις ακριβώς,λιγο χοντρό με μια σχισμή κάθετα που πρεπει να δαγκώσεις ελαφρά για να πιεις,ειναι μαλακό απο ευχάριστο υλικό.Γενικα η κατασκευή ειναι προσεγμένη,η ροή πολυ καλη( ο μικρος πνίγηκε την πρωτη φορα που ήπιε)και πίνει περισσοτερο νερο σε ποσοτητα απο αυτα τα ποτήρια που θέλουν δύναμη.Και το καλυτερο; Πήγαμε βόλτα,το έβαλα στην κουκούλα του καροτσιου και δεν έβγαλε σταγόνα.Γενικα δεν στάζει ουτε αν δεν κλείσεις το καλαμακι( απο την σχισμή δηλαδη) τουλάχιστον τωρα που ειναι καινούργιο,αλλα αν το κλείσεις δεν βγαίνει τιποτα!!!

 

Περιφημα!!! Θα το παραγγειλω και εγω γιατι ημουν αναμεσα στης nuk και σε αυτο που προτεινες εσυ, η περιγραφη σου ομως δεν μου αφηνει περιθωρια και ομολογω οτι μπηκα στον πειρασμοοο!!! :oops::D

 

Ευχαριστω πολυ τοσο εσενα Αλεξια, οσο και τα υπολοιπα κοριτσια για τις προτασεις τους!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημένη,πολυ γερό,δεν στάζει,δεν μυρίζει,αυτο που περίμενα.Το μονο ελάττωμα ειναι οτι δεν το κρατάει κρύο το νερο και τώρα το καλοκαίρι θα χρειαστω εναν θερμό και θα παρω ενα ενηλίκων κανονικό γιατι τα παιδικα ειναι πανάκριβα και δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αρκετα ευχαριστημένη,πολυ γερό,δεν στάζει,δεν μυρίζει,αυτο που περίμενα.Το μονο ελάττωμα ειναι οτι δεν το κρατάει κρύο το νερο και τώρα το καλοκαίρι θα χρειαστω εναν θερμό και θα παρω ενα ενηλίκων κανονικό γιατι τα παιδικα ειναι πανάκριβα και δεν υπαρχει λογος.

 

Ακριβως αυτα διαπιστωσα και εγω (οσον αφορα και τα συν και τα μειον), απλα θα συμπληρωσω και το εξης, δυστυχως πιστευω πως υστερει στην υγιεινη του στομιου ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο (ναι μεν κλεινει με το στομιο να μπαινει μεσα) και θα προτιμουσα εγω προσωπικα να εχει και καπακι για να προστατευεται το στομιο σε περιπτωση πτωσης!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...