Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομεία Παίδων: Συνθήκες


Recommended Posts

Αυτό. Είμαι της νοοτροπίας πως ό,τι είναι χαλασμένο πρέπει να το φτιάχνουμε όχι να το πετάμε. Να ζητάμε και όταν παρανομούν να υποβάλουμε αναφορές και μηνύσεις. Ο ελληνικός λαός (όσοι τουλάχιστον πληρώνουμε όντως του φόρους μας) χρυσοπληρώνουμε το τρύπιο σεντόνι. Και υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που δεν αντέχουν ιδιωτική ασφάλεια και ιδιωτικό νοσοκομείο γιατί τρώνε έξι φορές την εβδομάδα μακαρόνια και μία φακές, για κρέας ούτε λόγος.

 

Την ευθύνη για την υγεία τους την έχουμε εμείς.

 

Συμφωνώ όσο δεν παίρνει με αυτό. Αν απαξιώνουμε τη δημόσια υγεία και τη δημόσια παιδεία, θα στραφεί εναντίον μας. Έστω ότι σήμερα έχουμε να πληρώνουμε τα ιδιωτικά, ποιος μας λέει ότι θα έχουν αύριο και τα παιδιά μας την ίδια δυνατότητα; Για κάποια άλλα πράγματα, το βρίσκω θεωρία συνωμοσίας, για την υπονόμευση δημόσιας υγείας/παιδείας, θεωρώ πως πράγματι βαδίζουν επί σχεδίου. Και για την υπονόμευση της ελληνικής οικογένειας, γενικότερα.

 

@xena, έχετε πάρει απόφαση, θα κάνετε κάποια ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω προλαβει να διαβασω τις υπολοιπες απαντησεις...μπορω μονο να πω τη δικη μαςεμπειρια.Ο μεγαλος μου γιος εχει διαγνωστει με επιληψια και λογω αυτου εχει χρειαστει να νοσηλευτουμε τρεις φορες στο Αγια σοφια.Την πρωτη φορα μπηκαμε στη νευρολογικη κλινικη το 2012 οπου η εμπειρια μας ηταν σχετικα καλη.Μπηκαμε αρων αρων μεσα στη νυχτα με το παιδι να παθαινει επιληπτικες κρισεις καθε μια ωρα.Ολη τη νυχτα ειχαμε ειδικευομενο νευρολογο κοντα μας...ενα πολυ καλο παιδι...στο παιδι δωσαν προτεραιοτητα σε ολα, οι εξετασεις γιναν ολες αμεσασυζητησαμε αρκετα με τους γιατρους.Προσωπικα το θεμα καθαριοτητας δεν ειναι το πρωτευον για μενα οποτε δε θα το σχολιασω.Σε ενα δημοσιο νοσοκομειο τιγκα στους αθιγγανους δεν περιμενα και κατι καλυτερο.Ωστοσο μας προσεξαν μας εβαλαν σε καλο δωματιο και μας προσεξαν πολυ.Βεβαια θα ομολογησω οτι και φακελακι εδωσα και μεσο γνωστο μου εβαλα γιατι ημουν πραγματικα χαλια και θα εκανα τα παντα να παρω απαντησεις για το τι συμβαινει στο παιδι.Τις δυο επομενες φορες μπηκαμε με πυρετικους σπασμους στα πλαισια της επιληψιας και νοσηλευτηκαμε στην παθολογικη κλινικη...εκει αρχισαν τα παρατραγουδα.Αλλα μας ελεγε ο ενας γιατρος αλλα ο αλλος...το παιδι ενω επαιρνε αντιβιωση λογω υπονοιας μηνιγγιτιδας οι νοσηλευτριες πολλες φορες ξεχναγαν να μας τη φερου...επρεπε να τους το θυμισω.Η τελευταια μας ξοσηλεια ηταν τον Αυγουστο.Ο νευρολογος που μας παρακολουθουσε ειχε συνταξιοδοτηθει.Μας ειδε αλλη νευρολογος η οποια χωρις καν να εξετασει το παιδι εβγαλε διαγνωση.Καθε φορα μας εβλεπε αλλος γιατρος και καθε ενας ελεγε τα δικα του.Εννοειται για το φλεβοκαθετηρα με βγαλαν εξω παρα τις παρατηρησεις μου...δεν ειμαι και ηρεμος ανθρωπος...λεω και πολλα.Τσακωθηκα με αρκετους αλλα εκανα και τα στραβα ματια αρκετα γιατι λογω του προβληματος μας ξερω οτι θα ξαναχρειαστει να παμε εκι.Μεχρι που μια παιδιατρος εκει μεσα με την οποια αρχικα ψιλοτσακωθηκα μου προτινε εφοσον δεν ειμαι ευχαριστημενη να παω το παιδι σε εξωτερικο νευρολογο.Μου συστησε μαλιστα καποιους και με βοηθησε αρκετα.Ετσι πηραμε την αποφαση να παμεμιδιωτικα.Οταν ζητησα να παρω τις εξετασεις του παιδιου στα χερια μου αρχισε το πανυγηρι.Οι εξετασεις ολες νυπαρκτες, χαμενες.Εφαγα τρεις μερες απο οροφο σε οροφο μόνη μου να ψαχνωνα ρωταω ...βοηθεια καμια.Δεν εμπαιναν καν στη διαδικασια να ψαχνουν.Απλα μου λεγαν δεν υπαρχουν.Ενας μονο ειδικευομενος εδειξε ενδιαφερον να με βοηθησει και οταν τον ακουσε η νευρολογος του ειπε να μην ανακατευεται και με εδιωξε κακην κακως.Ή οποια νευρολογος ειναι αυτη η οποια υποτιθεται παρακολουθει το παιδι μου.Παρεπιπτοντως οταν καναμε το πρωτο εγκεφαλογραφημα πιασαμε το παιδι πανω σε επιληπτικη κριση...πραγμα σπανιο για τους γιατρους.Τοτε μου ζηταγαν αδεια να δειξουν το βιντεο του παιδιου σε σεμιναρια κι εμεις με τη μια δεχτηκαμε.Τωρα που τους ζηταω το βιντεο και το εγκεφαλογραφημα ειναι ολα χαμενα, εξαφανισμενα...ομοιως και η μαγνητικη.Αναγκαστηκαμε να κανουμε εξωτερικα κι αλλη μαγνητικη.Ευχομαι να μας βοηθησει ο Θεος να μη ξαναπαμε εκει μεσα.Ο παιδιατρος μας ο οποιος ηταν παλια στο Αγλαια Κυριακου μου ειπε οτι πλεον ετσι οπως γιναν τα πραγματα ολοι οι παλιοι καλοι γιατροι αναγκαστηκαν να συνταξιοδοτηθουν και εχουν φυγει...οποτε πλεον το επιχειρημα οτι στα δημοσια οι γιατροι εχουν τη μεγαλυτερη εμπειρια δεν ξερω κατα ποσο στεκει.

 

Στο αγλαια κυριακου νοσηλευτικαμε με το μικρο μου γιο για 2 μερες περσι που καναμε μια επεμβαση.Ιδιαιτερα θεματα δεν ειχα μιας και μειναμε λιγο.Κτιριακα φυσικα υστερει σε σχεση με το Αγια Σοφια.Επισης ασχημη εντυπωση μου εκανε το εξης γεγονος.Διπλα μας νοσηλευτικε για καποιες ωρες ενα παιδακι με λευχαιμια.Μια κυρια πολυ καλη η οποια το συνοδευε καποια στιγμη αρχισε να ζαλιζεται.Οταν ζητησε να της παρουν την πιεση γιατι ζαλιζεται αρνηθηκαν...δεν ηταν λεει ασθενεις...χρειαστηκε να τους πει καμποσα για να ερθουν τελικα με τα χιλια ζορια.

 

Επισης ρε κοριτσια τρελαθηκα στο Αγια σοφια με τοσα αρρωστα εγκαταλελειμενα παιδακια που ειδα...και με τις νοσηλευτριες που τα αντιμετωπιζαν σα βαρος.Θυμαμαι ενα με νοητικη υστερηση που εκλαιγε γιατι ειχε κανει κακα του...το οποιο ζει εκει μεσα...και το αφηναν να κλαιει και τσακωνονταν μεταξυ τους ποιανης η σειρα ηταν να παει να το αλλαξει...δεν ηθελε να παει καμια.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες αναφορές έχετε κάνει για τετοια πράγματα κορίτσια;

Εγώ καμία. Μόνο μία προφορική, για μια απαράδεκτη νοσηλεύτρια στο Αρεταίειο όταν γέννησα που κόντεψε να με τρελλάνει. Είχε φύγει το μωρό για το παίδων ήμουν χάλια κι έπρεπε θυμάμαι τι ώρα μου δώσανε ένα υπόθετο γλυκερίνης (που να ήταν και φάρμακο δηλαδή) και να μου φωνάζει κιόλας. Και το μετανιώνω ακόμη και τώρα που δεν την έκανα γραπτώς, γιατί ήταν πολύ νέα η κοπέλα κι αν ξεκίναγε έτσι την καριέρα της θα έπαιρνε πολύ κόσμο στο λαιμό της.

 

Όμως πλέον έβαλα μυαλό. Να δείξεις κατανόηση όταν βλέπεις ότι ο άλλος σκίζεται να σε βοηθήσει αλλά οι συνθήκες δεν του το επιτρέπουν, αλλά για τα στοιχειώδη όχι. Δηλ για το βρώμικο κομοδίνο με τον εμετό μέσα θα κάνω χαμό. Επίσης δεν ξαναβγαίνω από ιατρική πράξη αν δεν είναι χειρουργείο. Σηκωτή θα με πάρουν. Χωρίς τσαμπουκάδες και σαχλαμάρες. Ήρεμα και αποφασιστηκά, σκάω γάιδαρο αν θέλω.

 

Τέρμα πρέπει να αναλάβουμε την ευθύνη που μας αναλογεί.

 

Κι επειδή (ευτυχώς όχι με το παιδί) έχω πολλά παρε δώσει με δημόσια νοσοκομεία τα τελευταία χρόνια, βλέπω πόσο πολύ προσπαθεί το μεγαλύτερο ποσοστό του προσωπικού και πόσο εκτεθειμμένοι και αποκαρδιωμένοι είναι διαρκώς. Οπότε με ευγένεια και επιμονή, πάντα παίρνω αυτό που θέλω.

 

Να ξέρετε ότι οι περισσότεροι βρίσκονται στα όρια της επαγγελματικής εξουθένωσης....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε τσικ παραπάνω είναι βάρος από ένα σημείο και μετά. Γιατί οι συνθήκες που εργάζονται είναι απαράδεκτες και απάνθρωπες. Μπορείς πολλές φορές να δεις τον εαυτό σου να αλλοτριώνεται και να κάνεις πράγματα που ούτε φαντάζεσαι (να αφήσεις το λερωμένο παιδί π.χ.) ειδικά όταν είσαι ο μόνος που δουλεύει και κάποιοι γύρω ξύνονται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, ντρέπομαι να το λέω, στο ιδιωτικό ήμουν και πλήρωσα και πάλι με αναφορές στη διοίκηση δεν ασχολήθηκα. Μόνο όσα τους είπα εκεί μέσα, που χ@στηκ@ν δλδ, από το ένα αυτί τους μπήκαν, από το άλλο τους βγήκαν. Ήθελα μόνο να πάρω το μωρό μου και να φύγω από εκεί μέσα.

 

Για τη μαμά μου όμως, όταν χρειάστηκε, έκανα το χαμό στο δημόσιο. Βέβαια τελικά αναγκάστηκα να καταφύγω στην κατάρα αυτής της χώρας, την πολιτική. Μέσον για τα αυτονόητα...δυστυχώς. :evil: Έγινε αυτό που έπρεπε τουλάχιστον. Μέχρι κι ο διοικητής του νοσοκομείου ήρθε να μας δει και να βεβαιωθεί πως δεν έχουμε άλλα παράπονα. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ όσο δεν παίρνει με αυτό. Αν απαξιώνουμε τη δημόσια υγεία και τη δημόσια παιδεία, θα στραφεί εναντίον μας. Έστω ότι σήμερα έχουμε να πληρώνουμε τα ιδιωτικά, ποιος μας λέει ότι θα έχουν αύριο και τα παιδιά μας την ίδια δυνατότητα; Για κάποια άλλα πράγματα, το βρίσκω θεωρία συνωμοσίας, για την υπονόμευση δημόσιας υγείας/παιδείας, θεωρώ πως πράγματι βαδίζουν επί σχεδίου. Και για την υπονόμευση της ελληνικής οικογένειας, γενικότερα.

 

@xena, έχετε πάρει απόφαση, θα κάνετε κάποια ενέργεια;

 

Αγγελινα στα γενικα συμφωνω μαζι σου και το ξερεις. Ομως στο ειδικο αυτο θεμα, πιστευω οτι αν κανουμε αυτο ακριβως, σταματησουμε να πηγαινουμε σε δημοσια και ζηταμε την αναβαθμιση της υγειας, και κανουμε καταγγελια οποτε αναγκαστουμε να παμε και μας φερθουν χωρις σεβασμο, τοτε θα γινει η αλλαγη. Με το να ειναι τιγκα τα Παιδων με ο,τι συνεπαγεται αυτο, κουρασμενο/τρελαμενο προσωπικο, γεματοι θαλαμοι κλπ και να μη μιλαει κανεις, η κατασταση διαιωνιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι, αλλά έλα που δεν είναι τίγκα ΤΑ παίδων; Εγώ πάλι θα ακουστώ ψεκασμένη, αλλά αν κάποιος μεταξύ όλων αυτών εκεί έχει σκοπό να πάρει "γρηγορόσημο", γιατί να ενδιαφερθεί στο να μειωθουν οι ουρές;

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά τι εννοείς δεν είναι τίγκα τα Παίδων. ότι μόνο το ένα δηλ;

 

Το γρηγορόσημο όση ευθύνη έχει αυτός που το παίρνει τόση έχει κι αυτός που το δίνει.. Αλλά είμαι τόσο ζώον που ούτε κεί έκανα καταγγελία." Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή." Από σήμερα όμως.

 

Κι άντε αυτός δεν ενδιαφέρεται. Εμείς γιατί το δεχόμαστε;

Καρπούζια μαχαίρια και κυρίαρχος λαός. Άιντε να δούμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχω γράψει ότι από τα τρία μεγάλα, στο ένα πήγαμε ΣΦΑΙΡΑ (για όχι κατεπείγον περιστατικο), στο άλλο νορμάλ και στο τρίτο ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. Δόθηκαν από εδώ κάποιες πληροφορίες γιατί μπορει να συμβαίνει αυτό που δεν περιέχουν θεωρίες συνωμοσίας όμως, δηλαδή ότι υστερεί σε αριθμό προσωπικού. Όμως αν είναι έτσι, μήπως δεν θα έπρεπε να εφημερεύει μόνο του ποτέ; Ή όχι σε μέρες που δεν δέχονται οι κανονικοί παιδίατροι ή όποτε τέλος πάντων παρατηρείται έξαρση περιστατικών; Αν το βάλεις κάτω, βγαίνει. Δηλαδή αντί για 3 μέρες την εβδομάδα να εφημερεύουν ταυτόχρονα ΑΣ/Πεντέλη, τη μία από τις τρεις να το κάνουν ΑΚ/Πεντέλη και έτσι δεν θα μείνει καμία ημέρα να εφημερεύει το ΑΚ μόνο του. Γιατί τέλος πάντων δεν το οργανώνουν κάπως διαφορετικά;

 

Διασταύρωσα τώρα, επειδή θυμάμαι την ημερομηνία, λόγω του ότι βρισκόμασταν σε μια εκδήλωση εκεί κοντά, ότι πράγματι εφημέρευε μόνο το Α.Κ. στην πιο πρόσφατη εμπειρία μας τουλάχιστον, πριν λιγους μήνες. Που και πάλι τα πράγματα ήταν κάπως βελτιωμένα σε σχέση με μια άλλη φορά παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα στα γενικα συμφωνω μαζι σου και το ξερεις. Ομως στο ειδικο αυτο θεμα, πιστευω οτι αν κανουμε αυτο ακριβως, σταματησουμε να πηγαινουμε σε δημοσια και ζηταμε την αναβαθμιση της υγειας, και κανουμε καταγγελια οποτε αναγκαστουμε να παμε και μας φερθουν χωρις σεβασμο, τοτε θα γινει η αλλαγη. Με το να ειναι τιγκα τα Παιδων με ο,τι συνεπαγεται αυτο, κουρασμενο/τρελαμενο προσωπικο, γεματοι θαλαμοι κλπ και να μη μιλαει κανεις, η κατασταση διαιωνιζεται.

 

Κοίταξε, η αλήθεια είναι πως, για τα απλά κι εγώ ιδιώτη παιδίατρο πληρώνω κι όποτε χρειάστηκαν εξετάσεις, έξω τις έκανα. Πλην εκείνης της μίας φοράς που εφημέρευε η γιατρός μου. Δεν πάω να ταλαιπωρηθώ και να επιβαρύνω τα επείγοντα του νοσοκομείου άνευ λόγου και αιτίας. Άσε για τα εξωτερικά ιατρεία δεν το συζητώ, τι να το κάνω το ραντεβού μετά από ένα μήνα; Χρειάστηκα όμως πρόσφατα γνώμη παιδοχειρουργού, πλήρωσα απογευματινό ιατρείο στο Παπαγεωργίου και πήγα. Κι ήμουν αποφασισμένη, αν χρειαζόμασταν τελικά σωληνάκια στα αυτιά (για άλλη περίπτωση) να κοιτάξω να την κάνουμε εκεί, αν δεν ήταν τραγικός ο χρόνος της αναμονής. Για τα λεφτά χαλάλι, αλλά δεν είμαι καθόλου πεπεισμένη πως αν πάω με ιδιώτη ωρλ στον Άγιο Λουκά πχ έχει να κερδίσει κάτι το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AthinaP, εξαρταται και απο τη μερα/ωρα. Αλλο 10 η ωρα το πρωι και αλλο 2 η ωρα τη νυχτα-παει ο αλλος μονο αν ειναι επειγον. Ομως ποιο ηταν το καθενα? Για ενημερωση ρωτω, εξαλλου απλα θα μεταφερεις την εμπειρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η αλήθεια είναι πως, για τα απλά κι εγώ ιδιώτη παιδίατρο πληρώνω κι όποτε χρειάστηκαν εξετάσεις, έξω τις έκανα. Πλην εκείνης της μίας φοράς που εφημέρευε η γιατρός μου. Δεν πάω να ταλαιπωρηθώ και να επιβαρύνω τα επείγοντα του νοσοκομείου άνευ λόγου και αιτίας. Άσε για τα εξωτερικά ιατρεία δεν το συζητώ, τι να το κάνω το ραντεβού μετά από ένα μήνα; Χρειάστηκα όμως πρόσφατα γνώμη παιδοχειρουργού, πλήρωσα απογευματινό ιατρείο στο Παπαγεωργίου και πήγα. Κι ήμουν αποφασισμένη, αν χρειαζόμασταν τελικά σωληνάκια στα αυτιά (για άλλη περίπτωση) να κοιτάξω να την κάνουμε εκεί, αν δεν ήταν τραγικός ο χρόνος της αναμονής. Για τα λεφτά χαλάλι, αλλά δεν είμαι καθόλου πεπεισμένη πως αν πάω με ιδιώτη ωρλ στον Άγιο Λουκά πχ έχει να κερδίσει κάτι το παιδί μου.

 

Γενικα ολα τα δημοσια εχουν γινει χειροτερα απο ποτε. Πηγα στο Γεννηματα να δω χειρουργο και ενω δεν περιμενε εκεινη τη στιγμη ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος οταν εφτασα στο τμημα, ηθελαν να επιστρεψω στην εισοδο και να περιμενω στην ουρα με 50 ατομα για ολα τα εφημερευοντα τμηματα για να παρω χαρτακι. :rolleyes: Εκτος απο το μπαχαλο που γινοταν και τους τσακωμους, οι περισσοτεροι ειχαν συμπτωματα γριπης, στην εισοδο ειχε πινακιδα που ελεγε "αν εχετε γριπη, πειτε το ΕΔΩ" (αλλο τρομερο αυτο, θελει φωτο) αλλα μου λεει μια που να ξερω, πυρετο εχω. :( Οπως μπηκα, βγηκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε λοιπόν

Να στελεχωθούν από αριθμητικά επαρκές και κατάλληλο για την υπηρεσία που προσφέρει προσωπικό.

Να εξοπλιστούν κατάλληλα και επαρκώς με αναλώσιμα κλπ

Να εξορθολογιστεί η κατανομή του προσωπικού, οι εφημερίες, η προμήθεια υλικών κλπ

Να ενισχυθούν οι πρωτοβάθμιες υπηρεσίες υγείας ώστε να μη χρειάζεται να πας νοσοκομείο για κάτι απλό

 

Αλλά και

να μην πηγαίνουμε για ψύλλου πήδημα,

να μην ανεχόμαστε κακές συμπεριφορές και κακές υπηρεσίες

να είμαστε σωστοί εμείς δηλ να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας (ναι έχουμε και τέτοιες)

να πληρώνουμε την εφορία μας και να απαιτούμε να βλέπουμε τα λεφτάκια μας να αξιοποιούνται.

να κάνουμε το σταυρό μας να μη μας χρειαστεί τίποτε από όλα αυτά.

 

 

Η όποια αλλαγή, μεταβολή, βελτίωση ξεκινά από εμάς τους ίδιους.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

AthinaP, εξαρταται και απο τη μερα/ωρα. Αλλο 10 η ωρα το πρωι και αλλο 2 η ωρα τη νυχτα-παει ο αλλος μονο αν ειναι επειγον. Ομως ποιο ηταν το καθενα? Για ενημερωση ρωτω, εξαλλου απλα θα μεταφερεις την εμπειρια σου.

 

Στο ΑΚ στην πιο πρόσφατη εμπειρία μας πρέπει να φτάσαμε γύρω στις 19.30, το λέω γιατί φύγαμε κακήν κακώς από την εκδήλωση που μόλις είχε αρχίσει και είναι δημοσιευμένο πότε άρχισε και μπήκαμε στο αυτοκίνητο για να φύγουμε, δεν ξέρω, 23.00?? 23.30?? Την προηγούμενη φορά το είχαμε ξενυχτήσει κανονικά, δεν ξέρω, να είχαμε φύγει και 2 το πρωί; Δεν θυμάμαι, το έχω κάνει delete. Πάλι είχαμε φτάσει μια κάπως νορμάλ ώρα και περιμέναμε ατελείωτα.

 

Άσε ήταν διάφοροι που καταφτάναν τόσο αργά, εκεί που λέγαμε, να έρχεται η σειρά μας, που είχαν τέλος πάντων ανάγκη εκείνη την ώρα, ανάγκη λέγοντας να ελέγξουν έναν πυρετό, δεν είχαν βάσιμο λόγο να περάσουν την ουρά, και έβλεπαν τις ουρές και κάτι τους έπιανε. Ξέραν ότι θα ξενυχτούσαν αν κάθονταν στη σειρά τους. Εμείς όμως είχαμε φάει όλη αυτή την αναμονή και όσο πλησίαζε η σειρά μας, μειωνόταν η κατανόησή μας προς αυτους που έφταναν εκείνη τη στιγμή με σκοπό να περάσουν πρώτοι με λαμογιά.

 

Edit: Ο ρυθμός που προχωρούσε η ουρά ήταν 60/40, δηλαδή την ώρα που φτάσαμε πήραμε πχ το νούμερο 100 ενώ εκείνη τη στιγμή εξυπηρετούσαν το 40 και μέχρι να περάσουμε τελικά είχαν εξυπηρετήσει και τους 60 της ουράς και άλλους 40 που είχαν περάσει χωστοί! Κάπως έτσι μου φαινόταν, τουλάχιστον. Άντε να ήταν 70/30. Πρόχειρα στατιστικά, βέβαια, δεν έκατσα να παρατηρήσω με λεπτομέρειες. Προσπαθώ να δώσω λεπτομέρειες γιατί ειπώθηκε ότι είναι λέει κάτι παράξενοι, που λογοφέρνουν με άλλους γονείς και καθυστερούν τη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολα τα δημοσια εχουν γινει χειροτερα απο ποτε. Πηγα στο Γεννηματα να δω χειρουργο και ενω δεν περιμενε εκεινη τη στιγμη ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος οταν εφτασα στο τμημα, ηθελαν να επιστρεψω στην εισοδο και να περιμενω στην ουρα με 50 ατομα για ολα τα εφημερευοντα τμηματα για να παρω χαρτακι. :rolleyes: Εκτος απο το μπαχαλο που γινοταν και τους τσακωμους, οι περισσοτεροι ειχαν συμπτωματα γριπης, στην εισοδο ειχε πινακιδα που ελεγε "αν εχετε γριπη, πειτε το ΕΔΩ" (αλλο τρομερο αυτο, θελει φωτο) αλλα μου λεει μια που να ξερω, πυρετο εχω. :( Οπως μπηκα, βγηκα.

 

Καλά Γεννηματά είπες και θυμήθηκα άλλη δραματική εικόνα. Φορείο να έχει έρθει μάλλον με ασθενοφόρο, 60ρης που έδειχνε να έχει εγκεφαλικό, τέλος πάντων δεν επικοινωνούσε, να είναι στο διάδρομο, να μην έχει κανένα συνοδό και να τον έχουν ξεχάσει εκεί έξω, έξω από το νευρολογικό... όπου γινόταν ένα μπάχαλο εκείνη τη μέρα. ΠΦΦΦΦ δεν ξέρω τι κάνει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις... Για να καταλάβω. Αν έχει κανείς ιδιωτική ασφάλεια του εγγυάται κανείς ότι σε ένα κατεπείγον θα έρθει ΑΜΕΣΑ το ασθενοφόρο του Υγεία (τυχαίο όνομα) και θα τον παραδώσει εκεί που πρέπει χωρίς να χαθεί πολύτιμος χρόνος; Ή είναι lotto και αυτό; Τέλος πάντων, μακριά από εμάς. Απλά έτυχε και το είδα και έμεινα λίγο. Δεν έγινε τώρα έτσι όμως το Γεννηματά. Έτσι ήταν και πριν. Το 2010 αυτά. Για αυτό θα είναι χρήσιμο αν έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω συνοδεύσει ενήλικες πλείστες όσες φορές σε βραδυνή επίσκεψη στα επείγοντα. Έχουμε περάσει από όλα τα νοσοκομεία της Αθήνας πλην Αττικού, Θριασίου και Σισμανογλείου (α και τα ψυχιατρικά, αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον τουλάχιστον για λογαριασμό μου χαχαχα). Είναι αρκετές οι φορές που λες "πάει με έχουν ξεχάσει δεν εξηγείται αλλιώς". Αλλά αν πας να δεις τι κάνουν οι γιατροί εκείνη την ώρα, εντάξει θέλεις να τους βρεις τσιγάρα, ναρκωτικά, σπα για διακοπές. Συνήθως είναι τόσο πηγμένοι που παίρνουν ιστορικό (με όλες τις μπούρδες, τις ασυνέπειες και τα κενά που τους λέμε σ' εκείνες τις φάσεις) ενώ ταυτόχρονα προσεύχονται να μην τους μείνει κάποιος κι έχουν κι άλλα ντράβαλα....

 

Καθόλου απίθανο πάντως να σε ξεχάσουν, αν δεν έχεις συνοδό. Απορώ πώς αυτοί οι άνθρωποι πάνε μετά στο σπίτι τους και ζουν κανονική ζωή και δεν τρελλαίνονται με όλα αυτά που αντιμετωπίζουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρίκι επειδή το έθεσες στο γενικό και ανέφερες πριν και φαινόμενα ξυσίματος (όχι στα επείγοντα, αλλά τεσπα)

 

Να σου πω τι άκουσα από συμπολίτη μου σε σχέση με το έλλειμμα εξυπηρέτησης από δημόσια υπηρεσία, για ένα συγκεκριμένο θέμα που μας απασχολούσε και χρόνιζε.

 

"Καλά, τι περιμένεις καημένη, (η κάπως έτσι) εδώ αδιαφορούσαν τις καλές εποχές, τώρα που τους μειώσαν τους μισθους, θα είναι ακόμα χειρότερα".

 

Δηλαδή ότι είναι κάποιος αιθεροβάμων να περιμένει επαγγελματική εξυπηρέτηση. Τέλος πάντων, τα νοσοκομεία δεν είναι ο χειρότερος χώρος και τις περισσότερες φορές εμείς είδαμε επαγγελματική συμπεριφορά και ουδέν μεμπτόν, σε σχέση πάντοτε με τα μέσα που διαθέτουν. Με λίγα λόγια είδα ανθρωπιά, αισθάνομαι ότι πρέπει να ειπωθεί αυτό. Ωστόσο επειδή στα παιδιατρικά νοσοκομεία η ψυχολογία των γονιών είναι επιβαρυμένη, σαφώς τα όποια στραβά φαντάζουν απαράδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

 

Καθόλου απίθανο πάντως να σε ξεχάσουν, αν δεν έχεις συνοδό. Απορώ πώς αυτοί οι άνθρωποι πάνε μετά στο σπίτι τους και ζουν κανονική ζωή και δεν τρελλαίνονται με όλα αυτά που αντιμετωπίζουν.

 

Ναι πραγματικά γινόταν ο κακός χαμός! Απλά περιέγραψα την κατάσταση, δεν επέρριψα ευθύνες. Ο άνθρωπος στο φορείο είχε βρεθεί σε λάθος σημείο την λάθος στιγμή, κατά κάποιον τρόπο. Η κατάσταση ήταν τόσο αλαλούμ που ξεπερνουσε φαντάζομαι τις δυνάμεις κάποιου. Και οι τραυματιοφορείς έπρεπε να φύγουν να πάνε κάπου αλλού. Και μπορεί μέσα την ίδια στιγμή να είχαν άλλο πολύ σοβαρό, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω. Το έχω ακούσει και για νοσοκομείο, το έχω ακούσει και για μένα την ίδια (προσωπική επίθεση από γονιό, ο οποίος τα άκουσε όπως του χρειαζόταν και τώρα με βλέπει και τρέχει να έρθει να με χαιρετήσει). Το ξύσιμο υπάρχει παντού. ΠΑΝΤΟΥ και στις ιδιωτικές δουλειές. Πάντα υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι νομάρχης έπρεπε να ηταν, στη χειρότερη διευθυντής. Δεν είναι τόσοι πολλοί όσο λέγεται. Στις φάσεις όμως που σου λείπουν χέρια, αυτός ο ένας είναι δυνατό να σε βγάλει εκτός ορίων είτε είναι συνάδελφος είτε αυτός που σε εξυπηρετεί.

 

Ομολογώ ότι κι η δική μου εμπειρία απο τους ανθρώπους στα δημόσια νοσοκομεία είναι γενικά καλή. Ανθρωπιά και προσπάθεια. όπως τα λες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου απίθανο πάντως να σε ξεχάσουν, αν δεν έχεις συνοδό. Απορώ πώς αυτοί οι άνθρωποι πάνε μετά στο σπίτι τους και ζουν κανονική ζωή και δεν τρελλαίνονται με όλα αυτά που αντιμετωπίζουν.

 

Το έχω αναρωτηθεί άπειρες φορές. Εκεί οφείλεται σίγουρα και η αποστασιοποίηση, αυτή η τόσο εκνευριστική απάθεια των περισσότερων. Πώς αλλιώς να τη βγάλουν;

 

Ο συνοδός, άλλη πικραμένη ιστορία. Δεν έχω τόσο θέμα με τους γιατρούς, όσο με τις νοσηλεύτριες, που το θεωρούσαν δεδομένο το καλοκαίρι, που έσπασε ο αδελφός μου το γόνατό του κι έκανε εγχείρηση, ότι πρέπει να υπάρχει άνθρωπος 24/7 δίπλα του, να του αλλάζει την πάπια. Παρόλο που τους είχε πει επανειλημμένως πως είναι ανύπαντρος, μητέρα/γιαγιά δεν έχουμε κι εγώ εργάζομαι κι έχω και 2 παιδιά. Εκεί αυτές. "Ο συνοδός σας πού είναι;" Εκεί που ξενέρωσαν τη ζωή τους, ήταν που έλειπα όταν του βάλανε κλίσμα πριν το χειρουργείο.:mrgreen: Οι άντρες πάντως ήταν πολύ πιο φιλότιμοι και ρεαλιστές από τις γυναίκες. Άμα είσαι τόσο μη μου άπτου χριστιανή μου, τι θες και γίνεσαι νοσηλεύτρια;

 

Άσε που δεν ήμασταν από την αρχή έτσι. Τις πρώτες μέρες τα κουτσοκαταφέρναμε, έφερνα και γυναίκα το βράδυ, αλλά, μέχρι να φτάσουμε στο χειρουργείο, η ιστορία τράβηξε σε μάκρος και δε γινόταν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε λοιπόν

Να στελεχωθούν από αριθμητικά επαρκές και κατάλληλο για την υπηρεσία που προσφέρει προσωπικό.

Να εξοπλιστούν κατάλληλα και επαρκώς με αναλώσιμα κλπ

Να εξορθολογιστεί η κατανομή του προσωπικού, οι εφημερίες, η προμήθεια υλικών κλπ

Να ενισχυθούν οι πρωτοβάθμιες υπηρεσίες υγείας ώστε να μη χρειάζεται να πας νοσοκομείο για κάτι απλό

 

Αλλά και

να μην πηγαίνουμε για ψύλλου πήδημα,

να μην ανεχόμαστε κακές συμπεριφορές και κακές υπηρεσίες

να είμαστε σωστοί εμείς δηλ να γνωρίζουμε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας (ναι έχουμε και τέτοιες)

να πληρώνουμε την εφορία μας και να απαιτούμε να βλέπουμε τα λεφτάκια μας να αξιοποιούνται.

να κάνουμε το σταυρό μας να μη μας χρειαστεί τίποτε από όλα αυτά.

 

 

Η όποια αλλαγή, μεταβολή, βελτίωση ξεκινά από εμάς τους ίδιους.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ σωστά και όμορφα τοποθετημένα όλα αυτά. Μπορούν να δικεδικηθούν άραγε με κάποιον οργανωμένο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Λες τώρα να βαριόμουν να στρώσω ένα κρεβάτι ή να πλύνω 2-3 κομοδίνα; Λες να είμαι τόσο καλομαθημένη ή τεμπέλα;

Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που με πείραξε πάνω απ' όλα ήταν η βρωμιά που είναι πολύ επικύνδυνη για την υγεία των παιδιών; και μετά η κακή τους στάση; η συμπεριφορά; και η ταλαιπωρία μας με τόσες μετακομίσεςι που έκανα μόνη; σε σπασμένα κρεβάτια; σε κομοδίνο με εμετό;

 

 

 

Και γιατί να μην περιμένεις ένα παιδί να φάει - μια καθυστέρηση 20 λεπτών και να με διώχνει λέγοντας "ακόμη εδώ είσαι εσύ; δεν είπαμε να φύγεις;" και άπλωνε το χέρι κάνοντας χειρονομίες; ΟΧΙ μπροστά στο παιδί μου δεν μ'αρέσει να μου μιλάει κανείς έτσι. Εμείς σπίτι μας δεν υψώνουμε φωνή και εμπρός στο παιδί δεν έχω τσακωθεί πουθενά.

 

Και για να δεις ότι δεν είμαι βολεψάκιας, θα σου πω πως στις νοσηλεύτριες ήταν και παλιά μου συμμαθήτρια. Εγώ μεγάλωσα στην πλατεία του Αγίου Θωμά για όσες ξέρουν την περιοχή. Μικράς Ασίας ήταν το σπίτι μου. Δεν το εκμεταλεύτηκα ούτε ένα δευτερόλεπτο.

 

 

Και για να επανέλθω στο αρχικό μου ερώτημα που είναι και η αφορμή για την οποία έγραψα το ποστ, "Ιδιωτικό ή Δημόσιο" τηλεφώνησα της παιδιάτρου μας και την ρώτησα που είναι οι καλύτεροι γιατροί. Μου είπε πως δεν έχει σημασία, ίδιο επίπεδο και στα δύο. Η διαφορά είναι στο Δημόσιο ότι έχει κλίνες εντατικής καί κάποια μηχανήματα υποστήριξης ο θεός να φυλάει, αχρείαστα να'ναι, που δεν τα έχουν τα ιδιωτικά.

Μίλησα και με τους δυο γιατρούς συγγενείς μου και ξαναρώτησα την ίδια ερώτηση. Μου είπαν πως στα ιδιωτικά χρησιμοποιούν κατά κόρον γενόσημα - γιαυτό δεν τα πολυθέλουν. Ναι, εξεπλάγησαν που η κατάσταση είναι έτσι, φυσικά ποτέ δεν την γνώρισαν γιατί τα παιδιά τους τα έβαζαν κατευθείαν - ως γιατροί - σε θέσεις. Scratee μπορείς να επιβεβαιώσεις;

Δεν υπάρχει λοιπόν κατ'εμέ διαφορά στο που υπάρχουν καλύτεροι γιατροί. Αυτό που μετράει είναι που σέβονται το παιδί μου ως ασθενή κι εμένα ως κηδεμόνα του σε δεύτερη φάση. Αν κόλαγε η μικρή γαστρεντερίτιδα θα είχαμε πολύ μεγάλες επιπλοκές. Η παιδίατρος μου είπε πως δεν τους πολυνοιάζει γιατί τα παιδιά παίρνουν τόσο δυνατές αντιβιώσεις (ενδοφλέβια) που είναι δύσκολο να κολήσουν.

Κι αν;

 

Xena, η Β'Π είναι πασίγνωστη για τον πολύ μεγάλο αριθμό ασθενών που νοσηλεύει, κάτι που φέρνει το προσωπικό στα όρια της αντοχής του. Αυτό με τον εμετό δεν το έχω ξανακούσει και είναι ενδεικτικό ότι όλοι έτρεχαν και δεν έφταναν...

 

Γενοσημα χρησιμοποιούνται κατά κόρον στο Α.Κυριακού.

 

Δεν ισχύει ότι δε φοβούνται μην κολλήσει το παιδί κάτι άλλο, γιατί η ισχυρότερη αντιβίωση δεν έχει καμία επίδραση στις ιώσεις.

 

Όταν υπάρχει παιδί γιατρού γίνεται κάποια υποτυπώδης προσπάθεια να έχει καλές συνθήκες νοσηλείας, αλλά όχι σε επίπεδο "θέσεων" γιατί δεν υπάρχουν "θέσεις"! Εξυπακούεται 100% ότι προτεραιότητα θα δοθεί π.χ. στο μωράκι των 2 μηνών, παρά στο παιδί γιατρού!

 

ΥΓ: άσχετο: η κοπέλα από τον Άγιο Θωμά είναι η Β...;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, δίκιο έχει η mmdad. Δε μελετάμε τίποτα άλλο; :shock:

 

Κουρουμπλής: Όποιος επιλέγει ιδιωτική κλινική, θα την πληρώνει Το Δημόσιο δεν θα καλύπτει τα νοσήλια σε ιδιωτικές κλινικές, όπως έκανε γνωστό ο υπουργός Υγείας, Π. Κουρουμπλής, στην εφημερίδα «Βήμα της Κυριακής».

 

http://www.dikaiologitika.gr

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/51117/kouroumplis-opoios-epilegei-idiotiki-kliniki-tha-tin-plironei

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: άσχετο: η κοπέλα από τον Άγιο Θωμά είναι η Β...;

 

Εϊναι η Ε. Π.

 

Σχετικά με τις αντιβιώσεις το είχα ακούσει και στο παρελθόν αλλά από αντίθετη πλευρά: ότι αν παίρνει το παιδί αντιβίωση δεν κολλάει τους υπόλοιπους. Εγώ δεν κατάλαβα καλά;

 

miriki, λάστιχο ξελάστιχο, ας λέμε εμπειρίες μπας και αγανακτίσουμε για τα καλά και γίνει κάτι. Οχι πια για εμάς, εγώ τις πήρα τις αποφάσεις μου - εκτός απροοπτου, φτου φτου - αλλά περισσότερο για τα παιδάκια που ακολουθούν και πολύ περισσότερο για τα νεογνά.

 

edit:

Ποιός ρώτησε; ναι ασφαλώς και θα κάνω καταγγελία. Ασφαλώς! Και μέσα θα γράψω και το περιστατικό της άλλης μητέρας που λιποθύμησε. Ευελπιστώ να την κάνω κι εδώ upload. Θα σας ενημερώσω.

 

Κι εγώ είχα δει 20 και 30 ημερών παιδάκια αλλά στους διαδρόμους για λίγο, προφανώς όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω θα είχαν βγει οι άνθρωποι λόγω των συνθηκών και ίσως να βολεύτηκαν μετά κάπου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...