Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομεία Παίδων: Συνθήκες


Recommended Posts

Τώρα που λέτε για κινήματα θυμάμαι πέρυσι που έτρεχαν κατά χιλιάδες ο κόσμος στις εφορίες έχοντας τυπώσει από το ίντερνετ κάτι αιτήσεις για να τους επιστραφεί η ειδ.εισφορά αλληλεγγύης επειδή ο νόμος λεει κρίθηκε αντισυνταγματικός, απειλούσαν τους εφοριακούς με μηνύσεις κτλ... ή το κίνημα του δεν πληρώνω που απειλούσαν τους τροχομόνους με μηνύσεις.

Καλό είναι, αυτά τα κινήματα αν έχουν όντως νομική βάση, να κινηθούν προς τη διευθέτηση του ζητήματος νομικά και όχι με βροχή μηνύσεων από γονείς, οδηγούς, φορολογούμενους κτλ που δεν έχουν ιδέα, παρά μόνο παπαγαλίζουν κάποια νομικά έγγραφα και στο τέλος θα βρεθούν και μπλεγμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσες φορές χρειάστηκε να πάμε στο παίδων, άλλες φορές με αφήσανε να είμαι με το παιδί και άλλες όχι. Δεν το θεώρησα τραγικό να περιμένω έξω, οκ δεν είναι ωραία εμπειρία η αιμοληψία αλλά εμπιστεύομαι τους γιατρούς και σέβομαι τον τροπο που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους. Άλλωστε δεν είμαι το κέντρο του κόσμου (εκείνη τη στιγμή) και με φρικάρει η σκέψη ότι ένας γονιός θα έμπαινε σε διαδικασία να καθυστερήσει όλο το μηχανισμό ενός τμήματος που προσπαθεί να ανταπεξέλθει σε τεράστιο αριθμό περιστατικών (αρκετών πολύ σοβαρών) μόνο για να παραστεί σε μια απλή αιμοληψία. Το βρίσκω τεράστια έλλειψη σεβασμού στις προσπάθειες γιατρών και προσωπικού, υπόλοιπων ταλαιπωρημένων γονιών και άρρωστων παιδιών. Οκ, δεν είναι όλοι ευγενικοί αλλά και αυτοί πέρα από το δυσκολο ιατρικό κομμάτι και την κούραση τους έχουν να αντιμετωπίσουν και την καχυποψία, φόβο και επιθετικότητα του κάθε γονιού-για το τελευταίο δεν έχουν εκπαιδευτεί. Την ενθάρρυνση για να τραβήξει κάποιος στα άκρα μια απλή αιμοληψία τη βρίσκω εγωιστική, παράλογη και επικίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, πες με κακόπιστη, αλλά το έχω συμπεράνει και αυτό. Σε προγραμματισμένο ραντεβού, σε άλλο νοσοκομείο χωρίς εφημερία, δύο φορές στο ορθοπαιδικό, να βγάλουμε γύψο ή να βαλουμε γύψο, να έχω πάρει άδεια από τη δουλειά, να μην έχουμε ούτε να σταθούμε έξω από το ιατρείο που συσσωρευόμασταν μεγάλοι και παιδιά και ήδη να υπάρχουν θέματα ουράς και μαγκιάς και δήθεν επειγόντων ανάμεσα στους γονείς και να έρχονται μια-μιάμιση ώρα μετά οι γιατροί να ανοίξουν το ιατρείο, έχοντας το καφεδάκι, στο χαλαρουά... Την ώρα στο περίπου, τόσο μου φάνηκε, στην αρχή πάντως δεν είχε κόσμο. Μη μου πεις ότι το βγάζω από το μυαλό μου...

 

Όχι, δεν το βγάζεις, είναι συνηθισμένη, άσχημη εικόνα.

 

Και μέσα σε όλα μόλις μου είπε φίλη μου ότι κακώς δεν απευθύνθηκα στο Νταου Πεντέλης που είναι και δίπλα μας. Αληθεύει πως εξυπηρετούν ιατρικά περιστατικά εκεί ως νοσοκομείο Παίδων; Και πως οι συνθήκες είναι πολύ καλύτερες;

 

Το Παίδων Πεντέλης, όταν έχει εφημερία, είναι σαν το "Α. Κυριακού", όταν δεν έχει! Τόσο χαλαρά!

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου νοσηλευτηκε ως προωρο βρεφος στο Αγλαια Κυριακου για 56 ημερες και πηγαμε μια φορα μετα απο δυο μηνες για follow up (εννοειται οτι δεν ξαναπατησαμε το ποδι μας). Εμενα ολη τη μερα στο νοσοκομειο γιατι ειμαι απο επαρχια και δεν υπηρχε το ενδεχομενο να φευγω ουτε για μιση ωρα. Ειδα κακες υποδομες (γνωστο προβλημα και ανεξαρτητο απο τη βουληση και τη διαθεση των γιατρων), ειδα αρκετους γιατρους και συμπεριφορες τοσο απο τους ιδιους οσο και απο νοσηλευτικο προσωπικο και εφριξα. Σε ωρα εφημεριας δεν υπηρχε κανενας γιατρος στη μοναδα νεογνων παρα μονο μια νοσηλευτρια και ενα μωρο ειχε προβλημα (εγινε μπλε, δεν ανεπνεε και αρχισαν να χτυπουν τα μηχανηματα). Η μητερα του μωρου αρχισε να ωρυεται (φυσιολογικοτατη αντιδραση ) και να φωναζει ρωτωντας που ειναι οι γιατροι κλπ. Να σας πω πως της φερθηκαν οι καταπληκτικοι γιατροι μας? Μονο τρελη δεν την εβγαλαν, την εκραξαν κι εκτοτε της φερονταν σαν σκουπιδι. Στην καθημερινη ενημερωση των γονεων ειχαν μαλιστα το θρασος να την διαβαλουν στους υπολοιπους γονεις λεγοντας η συγκεκριμενη μαμα ειναι για το ψυχιατρειο, οτι τετοια περιστατικα για αυτους ειναι ρουτινα (να μην αναπνεει το παιδι) και δεν ηταν τιποτε κλπ(εννοειται οτι δεν αναφερονταν καθολου στο γεγονος οτι δεν ηταν στη θεση τους). Με τον αντρα μου ειπαμε να κανουμε μοκο και να δουμε πως θα περασει ο καιρος για να φυγουμε με το παιδι. Παντως λυπηθηκα την κοπελα ηταν πολυ αξιολογο ατομο και ντραπηκα ειλικρινα που δεν ειχα τα κοτσια να την υπερασπιστω. Οι καταπληκτικοι μας γιατροι εννοειται οτι χρηματιζονταν και μαλιστα ανερυθριαστα. Θυμαμαι εναν Αλβανο θεοφτωχο απο επαρχιακη πολη που το μωρο του επρεπε να εγχειριστει και ο γιατρος του ζητουσε 1200 ευρω. Εκεινος δεν μπορουσε να βρει τα χρηματα και απλα το μωρο περιμενε. Μολις συγκεντρωσε τα λεφτα (τον βοηθησαν συμπατριωτες του), μαντεψτε: το βρεφακι χειρουργηθηκε! Ειδαμε πολλα, πολλα αρνητικα και κυριως την επαρση και την αναλγησια των γιατρων. Οταν πηγαμε δυο μηνες μετα για follow up περιμεναμε ατελειωτες ωρες με το μωρο να γκρινιαζει απο την κουραση, εκαναν λαθος στην ωρα του ενος ραντεβου με αποτελεσμα να περιμενουμε κι αλλο και οταν εντελει αξιωθηκαμε να μας δει ο κ Ταδε Ταδοπουλακης απεφανθη με υφος χιλιων καρδιναλιων οτι το παιδι εχει προβλημα αναπτυξης επειδη ηταν πολυ νευρικο (τωρα ειναι 6,5 ετων 125 υψος, εξυπνοτατο και γλυκυτατο πλασμα).

Scratee υποθετω οτι εισαι γιατρος, ελπιζω απο εκεινους που δεν αντιμετωπιζουν τους ανθρωπους ως περιστατικα.

Link to comment
Share on other sites

Στα προωράκια είχατε επισκεπτήριο ή μπορούσαν να είναι οι μαμάδες μαζί; Στα μαιευτήρια τουλάχιστον, δεν ξέρω για ιδ. νοσοκομεία, υπάρχουν αυστηρές σχετικά ώρες επισκεπτηρίου και πίστεψέ με, θα προτιμούσα χίλιες φορές να είμαι εγώ η αποκλειστική του παιδιού και να δω περιστατικό σαν αυτό που περιγράφεις, παρά να είμαι εκεί 3 ώρες το 24ωρο... Με διαφορά θα το προτιμούσα. Τα πρωτόκολλα που κρατάνε μακριά τους γονεις τα φοβάμαι πιο πολύ. Από εκει και περα, πιθανοτατα και μια νοσηλεύτρια θα είχε την εμπειρία τι να κάνει. Φαντάζομαι τουλάχιστον.

 

Όσο για το χρηματισμό... Δεν είχα ακούσει για παιδιατρικό νοσοκομείο μέχρι τώρα, για μεγάλους όλο και κάτι ακουγόταν... Πιστεύω πιο πολλά θα είχε να μας πει πιθανόν μια γειτόνισσα του υπαλλήλου στο χωριό, να βλέπει το μέγαρο και να λέει στο δικό της παιδί ότι τι κατάλαβε που σπούδασε; Τέλος πάντων, ίσως το τραβάμε, κατά καιρούς ακούγονται περιστατικά σε άλλους φορείς ίσως. Εμενα μου έκανε εντύπωση που οι περισσότεροι που περνούσαν την ουρά, ενώ είχαν πρώτα νουμεράκι, φαινόντουσαν να το φυσάνε το χρήμα, οπότε μπορεί και να ήταν ένα χαρακτηριστικό που είχαν να μην δέχονται το όχι και να περνάνε με τον τσαμπουκά ακόμα και αν δεν είχε παίξει τίποτα με χρήματα εκείνη τη στιγμή...

 

Σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα να τη γράψω. Όταν είχα "ξυπνήσει", και παρακολουθούσα πια όποιον ερχόταν ως εν δυνάμει άτομο που θα μας έπαιρνε τη σειρά μετά από ΩΡΕΣ δικής μας αναμονής - - τότε είδα συγκεκριμένα το καλοντυμένο άτομο να ξαναπερνάει δεύτερη φορά από τη διαλογή και τότε να παίρνει προτεραιότητα που δεν είχε πάρει πριν.

 

Για να δώσω και μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης, είμαστε στριμωγμένοι με άλλες δεκάδες παιδιά, στην αναμονή, το καθένα να κουβαλάει τη δική του ίωση. Να έχουμε να προσέχουμε και τα παιδιά μας, μην πιάσουν τίποτα και έχουμε άλλα... Εκτός από το ξενύχτι να αναρωτιόμαστε πώς θα στεκομαστε στα πόδια μας την άλλη μέρα στη δουλειά... Μέσα σε όλο αυτό το σκηνικό οι Ρομά να δείχνουν αξιοθαύμαστη υπομονή και όλοι δηλαδή και να έρχεται ο ξύπνιος και να χώνεται! Ε με συγχωρείς, γιατί να κάνω ότι δεν το πήρα χαμπάρι; Αυτός έχει να εξηγήσει κάτι για τη συμπεριφορά του, όχι εγώ.

 

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι την ίδια εικόνα βλέπω και στο ιατρείο της παιδιάτρου μας! Γονείς που θεωρούν το δικό τους πόνο πιο σημαντικό από του διπλανού και χώνονται! Είναι το κλίμα της εποχής φαίνεται. Ε, ναι, έχω μιλήσει και σε τέτοια περίπτωση. Ειναι ευθύνη όμως του νοσοκομείου να έχει διαδικασίες ώστε να περιορίζονται τέτοια περιστατικά, ναι ή όχι;

 

Καλά, το ότι δεν καταλαβαίνουν οι συνάδελφοι περι ενδεχόμενου φακελακίου δεν λέει κάτι. Αν και πράγματι, κάτι θα είχε μυριστεί κάποιος. Και εμενα μου πήρε χρόνια να καταλάβω σε ιδιωτική επιχείρηση ότι ο δίπλα έκλεβε το ταμείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μας αφηναν να μπαινουμε σε καθε ταισμα (ανα διωρο ο δικος μου) επομενως ημουν ολη μερα εκει και ειχα κατα καποιο τροπο αντιληψη της καταστασης που επικρατουσε (αυτο στα συν του νοσοκομειου). Αλλο θετικο ηταν η καθαριοτητα στη μοναδα (καλα στη συγκεκριμενη δεν γινεται κι αλλιως).Παντως υπηρχε μια διαθεση απο γιατρους και νοσηλευτριες, πως να το θεσω κομψα, υπεροπτικη τουλαχιστον. Αν καποιος δεν αντεχει το στρες των περιστατικων η την κουραση της εφημεριας και ξεσπα στους γονεις που αγωνιουν, προφανως ασκει λαθος επαγγελμα...

Επισης Αθηνα λες οτι μια νοσηλευτρια (για καμια τριανταρια περιπου μωρα) αρκει και προφανως ξερει τι να κανει. Ισως, παντως εχουν περασει εξι και πλεον χρονια και ακομα θυμαμαι το περιστατικο και σιγουρα δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση αυτης της μαμας. Για να πω την αληθεια αυτο που πραγματικα με σοκαρε ηταν η γουρουνια των γιατρων στην αντιμετωπιση της μαμας...

Link to comment
Share on other sites

Μα το έγραψα από το πρώτο ποστ για αυτό το νοσοκομείο, ότι η έλλειψη σεβασμού φαινόταν από την εφημερία, πολύ διαφορετική από τα άλλα νοσοκομεία, τι στο καλό; Για αυτό και δεν θα με εξέπληττε κάτι αρνητικό που θα ακουγόταν και για τη νοσηλεία. Γιατί αυτό το κλίμα είναι γενικό και καλλιεργείται ή αποτρέπεται. Εγώ και αν έχω τύχει σε διάφορα άλλα επαγγέλματα με στρες, αλλά πιστεύω πάντα υπάρχει τρόπος να βάλεις τον άλλον κάπως στη θέση του, χωρίς να δείξεις έλλειψη σεβασμού. Στα ιδιωτικά δεν μπορώ να πω ότι σε θέματα ουσίας και όχι ξενοδοχειακά έμεινα και με την καλύτερη εντυπωση. Στα δημόσια μπορεί κάποιες φορές να διακρίνει κανείς κλίμα ότι είναι μαγκιά να προσφέρει τις λιγότερες δυνατές υπηρεσίες, όσο τον παίρνει, πιο πολύ στο νοσηλευτικό κομματι, αλλά στα ιδιωτικά μπορει να έχει κάποιος ανθρώπους εξορισμού κακοπληρωμένους και δυσαρεστημένους να μην αγαπάνε τη δουλειά τους και να έχουν να κάνουν με νεογεννητάκια που τσιρίζουν. Μου φαίνεται αυτό the perfect storm, ελλείψει ελέγχου από τους γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές χρειάστηκε να πάμε στο παίδων, άλλες φορές με αφήσανε να είμαι με το παιδί και άλλες όχι. Δεν το θεώρησα τραγικό να περιμένω έξω, οκ δεν είναι ωραία εμπειρία η αιμοληψία αλλά εμπιστεύομαι τους γιατρούς και σέβομαι τον τροπο που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους. Άλλωστε δεν είμαι το κέντρο του κόσμου (εκείνη τη στιγμή) και με φρικάρει η σκέψη ότι ένας γονιός θα έμπαινε σε διαδικασία να καθυστερήσει όλο το μηχανισμό ενός τμήματος που προσπαθεί να ανταπεξέλθει σε τεράστιο αριθμό περιστατικών (αρκετών πολύ σοβαρών) μόνο για να παραστεί σε μια απλή αιμοληψία. Το βρίσκω τεράστια έλλειψη σεβασμού στις προσπάθειες γιατρών και προσωπικού, υπόλοιπων ταλαιπωρημένων γονιών και άρρωστων παιδιών. Οκ, δεν είναι όλοι ευγενικοί αλλά και αυτοί πέρα από το δυσκολο ιατρικό κομμάτι και την κούραση τους έχουν να αντιμετωπίσουν και την καχυποψία, φόβο και επιθετικότητα του κάθε γονιού-για το τελευταίο δεν έχουν εκπαιδευτεί. Την ενθάρρυνση για να τραβήξει κάποιος στα άκρα μια απλή αιμοληψία τη βρίσκω εγωιστική, παράλογη και επικίνδυνη.

 

 

συμφωνώ απόλυτα..έχουμε μία τάση προς τα άκρα..γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το γνωρίζω, καλή μου Scratee, και θα περίμενα από μια γυναίκα που ανήκει στο συγκεκριμένο κίνημα, να γνωρίζει τουλάχιστον αυτό. Γιατί, όταν υπάρχει άγνοια του νόμου και της πραγματικότητας σε τόσο βασικά σημεία, ενώ κατά τα άλλα ξεκινάμε επανάσταση και προτρέπουμε κόσμο να διεκδικήσει δια της βίας τα νόμιμα δικαιώματά του, εμένα αυτό μου λέει πολλά...

 

ποια πραγματικότητα, ? αγνοια? μάλλον μπερδευτηκες πολύ.

ποια βία? ΚΑΜΙΑ ΒΙΑ...

πολύ απλά, με το συγκεκριμένο ερώτημα

"αρνείστε να περιθαλψετε το παιδί μου"

δεν είναι ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΙΑ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αρνηση περιθαλψης.

οκ?

το καταλαβες?

 

δεν υπαρχει κινημα, οκ? μαλλον ποτε δε μπήκες να διαβασεις όλα αυτά. για να το λες κινημα! !!! :idea:

 

υπαρχει ομαδα με μελη 5.000 + . εγω δεν ειμαι εκπρόσωπος της. ουτε δηλωνω αυθεντια, ουτε και τα αλλα μελη που παρακολουθουν. μαθαίνουμε καθε μερα όλο και περισσότερα.

ΜΠΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ λιγο.

βασιζεσαι στα δικα μου ποστ για να σχηματισεις γνωμη? κακο του κεφαλιού σου. μπες στην λεπτομέρεια και δες την δουλειά που έχει γίνει.

 

Η αστυνομια κανει ΣΥΣΤΑΣΗ αν δεν μπορεί να συλλαβει. Ναι στην εφημερία αν δεν υπαρχει ΑΛΛΟΣ γιατρός μπορεί να ισχυει αυτο που λες παλι ομως ο γιατρός δεν μπορεί να συνεχίσει να ΜΗΝ περιθαλπτει.

καταλαβαίνεις?

όπως επισης, τα περιστατικα δεν γινονται μονο στις εφημερίες! οπότε?!

 

ο νομος περι ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΔΕΝ μπορεί ο αστυνομικος να τον αγνοήσει όταν του τον διαβασει καποιος και το δει γραμμένο στη περιπτωση που δε το ξερει.

Στην ομαδα είχαμε κιολας καποιους αστυνομικους ή συζυγους αστυνομικουν που καταλαβαν τι συμβαίνει

και ενημέρωσαν και συναδελφους για να ξερουν τι σύσταση πρεπει να κανουν για να βοηθουν να εφαρμοστεί ο νόμος! Δεν τον ξερουν όλοι! για αυτο χρειαζεται το χαρτί.

 

ο γιατρός ΔΕΝ μπορεί να πει

"δεν περιθαλπτω αυτηνης το παιδί, επειδη θελει να ειναι μαζι του"

οκ?

Ο γιατρός οφείλει να συμμορφωθεί με το νόμο και του γίνεται σύσταση.

 

Ο γονιός αυτό μπορεί να κανει. ΑΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ! ο ΝΟΜΟΣ το οριζει!!!

 

τι σχεση εχουν (που καποιος έγραψε) ποτε αλοτε καλεις την αστυνομια.???

 

Προσωπικά, όταν βλεπω παρανομία καλώ τον αρμοδιο φορέα. Υπαρχει πρόβλημα?

Αν δεν το κανουν οι άλλοι, προβλημα τους, κακό του κεφαλιου τους πραγματικά.

 

Να μην το κανει λες εσυ?? Να μην καλέσει την αστυνομία?

που ξερεις αν θα καταφερει κατι η οχι, εκ των προτέρων???

 

" ξεκιναμε επανασταση?? "

 

οπότε σε δυσαρεστεί που μητέρες των οποιων το παιδί, ΥΠΕΦΕΡΕ, διαμαρτυρωνται ήσυχα με ΚΑΘΟΛΑ ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ?

απο πότε αυτό είναι "επανάσταση" ?

 

δεν διαβασες καλά φαίνεται τα χαρτιά γιατο ότι το ίδιο το υπουργείο εχει συμφωνήσει με όλα αυτά χάρη στην "επανασταση " που ξεκινησαν καποιες

 

(οχι εγω, μπραβο στις κοπελες που το ξεκινησαν, για ολες τις άλλες μαμαδες και για τον εαυτο τους είναι ΗΡΩΙΔΕΣ! )

 

ντροπή να το μειώνεις κατα αυτό το τρόπο....

δε φτανει που τοσα στραβα υπαρχουν,

δεν σου αρεσει που καποιος προσπαθεί να αναιρέσει ΕΝΑ απο αυτά?

 

δεν ειμαστε καλά καθόλου!

 

αγαπητές μητέρες.

μαθετε το δικαιωμα σας και το νομο περι ποινικής ευθύνης όποιου αρνείται την περιθαλψη του παιδιου σας για καθε λογο.

 

μη δικαιολογείτε τον "καημενο" γιατρό που δεν μπορεί να κανει αλλιως υποτιθεται

την στιγμη που σε ολο το κοσμο γιατροι δουλευουν

τραγικες ωρες, με τραγικα περιστατικα αλλα παρόλα αυτά μπορουν να κανουν την δουλειά τους με αγάπη κ σεβασμό προς το παιδί.

καμια λυπηση δε νιωθω για καποιον που νομιζει οτι θα παρανομεί και θα εκβιαζει χωρίς να εχει καποιον απέναντί του. ΌΧΙ.

 

καθε δυσκολο επαγγελμα εχει τις προκλήσεις του, δεν δικαιολογείται όμως η παρανομία.

 

ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ και ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ και δυστυχώς οι γονείς πιάνονται κορόιδα.

 

Οχι στην ελαστικότητα στους νόμους

 

ΔΕΝ υπαρχει κανονισμός που λενε και αν υπαρχει είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ δεν ειναι υπερανω του νόμου περι παράβασης καθηκοντος.

 

 

διαβαστε και μαθετε το δικαιωμα σας και σε 2 λεπτά θα μπορείτε εφόσον το θέλετε ,

να χειριστείτε κατάλληλα το καθε ατομο που θα ερχεται να σας λέει τις αρλούμπες περι κανονισμών,

και οτι "δεν μπορώ αλλιως περαστε έξω" .

είναι ανθρωποι που δεν τους ενδιαφέρει να κανουν τη δουλειιά τους σωστά.

 

οι άλλοι γιατροι, τι είναι σε όλες τις υπολοιπες χώρες? καλυτεροι ανθρωποι? μάγοι?

τι ? no special treatment.

 

καθημερινα πολλές μαμαδες ανετότατα ειναι μαζί με τα παιδιά τους, επειδη ξερουν και πιστευουν σε αυτο που λενε εκεινη τη στιγμη μεχρι το τελευταιο τους κόκκαλο, και αντιμετωπίζουν αυτους τους ανθρώπους. Πριν απο μια εβδομαδα μιλησα με άλλες 2-3.

 

μπορείτε να το κανετε και εσείς.

 

μην ακουτε ανθρωπους που θελουν να σας αποθαρρύνουν απο το να το κάνετε.

 

Αγαπητή φίλη, αν διαφωνείς με την διεκδίκηση αυτή, και πιστευεις οτι ειναι "ανωφελη ,

επικινδυνη, επαναστατική, " δικαίωμά σου.

 

Πάντα υπάρχει κάποιος που θα φοβαται, που θα λέει "ομως τι θα γινει αν"

 

ε λοιπον εάν αυτές οι φωνές ήταν αυτές που ακούγαμε καθε φορά που παμε να διεκδικήσουμε κατι, ΠΟΤΕ δεν θα διεκδικησουμε αυτο που θελουμε και ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

Φαντασου δηλαδή.

Δεν ειναι κατι που δεν υπαρχει ηδη γραπτώς , μιλαμε για κατι που ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΠΤΩΣ , είναι ΝΟΜΟΣ, πας φυλακη,

 

και το ΣΥΖΗΤΑΜΕ?

 

οποιος δεν καταλαβαίνει τι εννοώ να διαβασει το αρθρο και το εγγραφο περι ποινικης ευθυνης και να δωσει χρονο στον εαυτο του να καταλαβει ολα αυτά.

μην γραφετε αν δεν εχετε διαβασει, γιατι τελικως γινεται παραπληροφόρηση.

 

το θεμα ΔΕΝ είνια ΓΚΡΙΖΟ, ΔΕΝ είναι αμφίβολο είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ,

ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ να σας λέει καποιος δεν περιθαλπτω το παιδί σας αν δε φύγετε.

 

Π Α Ρ Α Ν Ο Μ Ο. τελος.

 

καμια "επαναστασουλα" δεν ειναι και πρασινα αλογα.

 

Σας ποτίζουν ψέμμα αυτοι οι ανθρωποι, και εχει τελειώσει η ώρα που δεν βρίσκουν πια κανέναν απέναντί τους. Υπαρχουν άλλοι ικανότατοι ανθρωποι που μπορουν να κανουν αυτη τη πολυ δυσκολη δουλειά, αυτο το λειτουργημα, όπως πρέπει, με σεβασμό και αγάπη για το παιδί.

 

Οποιος προσπαθεί να δωσει την εντύπωση ότι αυτό δεν γίνεται,

είναι σαν να αγνοεί όλο τον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο, όπου αυτό είναι τακτικη που εχει ξεπεραστεί προ πολλων δεκαετιών,

και να νομίζει ότι οι έλληνες γιατροι κανουν κατι πολύ διαφορετικό, πιο ιδιαίτερο, πιο επικίνδυνο, πιο φρικτό, που τελικώς δεν μπορούν να κνουν την δουλειά τους όπως θα πρεπε.

 

Οι καημένοι έλληνες γιατροι που επειδη δε μπορουν,

δικαιούνται να παρανομούν,

ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ.

 

στο τελος θα βγει κανενας και θα πει

"α μην στελνετε τις αιτησεις προς το υπουργείο,

τι θα καταφερετε, μια τρυπα στο νερό" . :?:-?:?:-?:?

 

Αγαπητή λοιπον Αγγελινα _2 ...... ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ οι γονείς? για πες.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας πω και κάτι άλλο που παρατήρησα γιατί θέλω να μιλώ αντικειμενικά. Μάλιστα το κουβεντιάζαμε τώρα στο τραπέζι. Μετά απ' την πρώτη τραυματική νύχτα που έγινε η εισαγωγή και το παιδί το τρύπησαν 3 φορές, έκανε 4 ωρες να ξεκολήσει απ' την αγκαλιά μας. Κάπου στις 5:30

το πρωί θυμάμαι την έβαλα στην κούνια κοιμισμένη και δεν πετάχτηκε ουρλιάζοντας.

Τις επόμενες φορές, μετά τις αιμοληψίες και τα "βοήθεια μαμάαααα" που φώναζε, τα κλάμματα και τις στριγκλιές, ακριβώς στο 10λεπτο το παιδί δεν είχε κανένα κατάλοιπο, είχε καλή διάθεση και δεν την ενδιέφερε. Μιλούσε για το γεγονός και περιέγραφε τον ηρωϊσμό της.

Κάποια στιγμή μας είπε πως θέλει να πάει στο νοσοκομείο γιατί την πόναγε η κοιλίτσα. ( :shock: )Την ρώτησα αν θα πειράζει που θα βάλουν κουνουπάκι να την τσιμπήσει για να πάρουν αιματάκι και μου απάντησε αρνητικά.

 

Λέγαμε λοιπόν μήπως το πρόβλημα το έχουμε εμείς (υπερευαίσθητοι γονείς) κι όχι το παιδί. Μας έχει αφήσει τραύμα. Και το κουβεντιάζουμε και γίνεται θηρίο κάθε φορά ο σύζυγος κι εγώ θέλω να βάλω τα κλάμματα. Ενώ η μικρή δεν νοιάζεται.

 

Κι απ' αυτές τις εμπειρίε που γράφετε ρε κορίτσια.... Τι να πρωτοδιαβάσει κανείς... εγώ νομίζω πάντως πως έχω βρει την απάντηση στην ερώτηση που μας ταλάνιζε: άλλη φορά ιδιωτικό. ΕΚΤΟΣ κι αν το περιστατικό είναι πολύ σοβαρό (φτου φτου μακριά) και εφημερεύει το Αγία Σοφία.

 

Και είναι ειρωνικό και εντελώς ανάποδο το γεγονός ότι το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, είχε μείνει χωρίς λόγο 7 ημέρες στην ΜΕΝΝ, είχαν γίνει τόσα λάθη, είδα κακοποίηση βρέφους εκεί μέσα και έκανα τότε καταγγελία και είπα πως δεν θέλω να ξαναπατήσω σε ιδιωτικό.

 

Έτσι το δεύτερο το γέννησα στο Ελενα κι όλα πήγαν υπέροχα. Έκτοτε είπα πως δεν θα ξανασκεφτώ για ιδιωτικό.

 

Και δείτε τώρα....!

 

edit

Σχετικά με το κίνημα, κι εγώ επιμένω να προσπαθούμε να βελτιώνουμε ότι μπορούμε. Καμιά φορά όχι για εμάς αλλά για τα παιδιά που θα ακολουθήσουν.

Δεν μ'αρέσει κι εμένα να σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Και μπορεί να έχουν δίκιο οι γιατροί στο Α. Κυριακού και το προσωπικό. Που παίρνουν τα διπλά από εμένα. Που εγώ πληρώνω για τις υπηρεσίες τους κάπου 2 μισθούς μου τον χρόνο. Και όσα παίρνω εγώ παίρνει το προσωπικό στο Μητέρα. Που έχουν αποδεχτεί την εισήγηση του Συνήγορου του Παιδιού.

 

Αυτοί γιατί με σέβονται ως μητέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βρίσκω τεράστια έλλειψη σεβασμού στις προσπάθειες γιατρών και προσωπικού, υπόλοιπων ταλαιπωρημένων γονιών και άρρωστων παιδιών

 

καλα μιλατε ακομα την ελλειψη σεβασμου στους ενήλικες,

και ξεχνατε το οτι το παιδί το ανήλικο,

ειναι αυτο που εχει το προβλημα εκεινη τη στιγμη και θελει το γονιό του διπλα?

 

οι ερευνες το λενε, παγκοσμιως το λενε, κλπ κλπ.

 

δε μπορώ να το καταλαβω αυτο πραγματικά.

 

ο ιδιος ο γιατρος παρανομως καθυστερει τη διαδικασια.

το καταλαβαίνετε?

δεν εχει δικαιωμα να το κανει.

οκ? ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. ! διαβαστε παρακαλώ!

 

οι αλλοι γονείς όποτε εχει γινει κατι τετοιο και απο μαρτυριες, σας πληροφορώ ότι ήταν ευγνωμονες που καποιος τους εδειξε το σωστό δρομο και οι ίδιοι εκαναν μετα το ίδιο,

υπερασπιζοντουσαν το παιδί τους.

 

ελεος μην ειναι αυτο εγωιστικό!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και ας μη μιλησουμε για τα ψυχολογικα τραυματα που αφηνει μια τετοια διαδικασια σε παιδια ηλικιών που δεν εχουν ακομα τη δυνατοτητα να καταλαβουν τι τους συμβαινει και να επεξεργαστουν λεκτικα τα συμβαντα!!

 

λυπαμαι, αλλά δυστυχώς καποιοι γονείς έχετε μειώσει ίσως τα συναισθήματά σας κ του παιδιού σας για να ίσως για να αντέξετε και την δική σας αναγκαστική υποχώρηση στα παράλογά τους αίτηματα, να αφήσετε το παιδί σας στην δύσκολή του στιγμή μόνο του..

το κατανοώ, αυτό για να το αντέξεις πρέπει να το σκεφτείς έτσι, εφόσον ήδη έχει γίνει.

μην νομίζετε όμως οτι ειναι καλό και ηθικό, να λετε στους επόμενους γονείς,

να κανουν και αυτοι το ίδιο,

ειδικά όταν τους δίνεται η δυνατοτητα να μαθουν τα δικαιώματά τους και ότι μπορουν να τα διεκδικησουν.

 

και ξανα σημειώνω. ποτέ κανένας απο την ομάδα ποτέ πια μόνα δεν είπε να γίνεται φασαρία για κατι τέτοιο, και η όποια διεκδίκηση γίνεται ΝΟΜΙΜΑ. οι νόμοι πρεπει να τηρουνται αλλιως δεν υπαρχει κρατος.

το να καλεσεις την αστυνομία δεν ειναι "να κανεις φασαρία", ειναι για να αναφέρεις ενα συμβαν που περιεχει παρανομία. δεν χρειαζεται να φωναξεις, δεν χρειαζεται να απειλήσεις, απλώς κανεις αυτο που δικαιούσαι.

Αν δεν πετύχεις τίποτα, ή κατι λιγότερο, ειναι δικό σου θεμα το πως θα το χειριστείς.

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ να πετύχεις, και στις περισσότερες περιπτώσεις όπως μαρτυρουν και στην ομαδα Ποτε πια μόνα οι ίδιες οι μαμαδες που γραφουν τις εμπειρίες τους, το προσωπικό ΕΝΔΙΔΕΙ όταν βλέπει την γνωση και αποφασιστικότητα του γονέα να διεκδικησει ήσυχα όχι παραλογα, αυτο που ισχύει νομικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και ας μη μιλησουμε για τα ψυχολογικα τραυματα που αφηνει μια τετοια διαδικασια σε παιδια ηλικιών που δεν εχουν ακομα τη δυνατοτητα να καταλαβουν τι τους συμβαινει και να επεξεργαστουν λεκτικα τα συμβαντα!!

 

Συμφωνώ απόλυτα και η πρότασή μου προσωπικά ήταν ξεκάθαρη. Να δημοσιευτούν αυτοί οι κανονισμοί και να περάσουν διαβούλευση ή ό,τι χρειάζεται τέλος πάντων. Και αυτοί που τους υποστηρίζουν να κληθούν να εξηγήσουν τη διαφορά που έχει το εμβόλιο στο ιδιωτικό ιατρείο και στην αιμοληψία, φερ ειπείν. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι σε κάθε περίπτωση είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο ενδεχομένως και εφόσον υπάρχει κάποια μαζική κίνηση για το θέμα, να μην πηγαίνει μεμονωμένα.

 

Ο κάθε γονιός ή και ο κάθε εκπαιδευτικός, ανά πάσα στιγμή μπορεί να κληθεί να στηρίξει το παιδί, εκτός νοσοκομείου, για έναν τραυματισμό, που απέχει πολύ από ένα τσίμπημα στο χέρι, είτε είναι αυτό αιμοληψία, είτε "πεταλούδα". Μια χαρά έχει την ικανότητα να στηρίξει το παιδί του.

 

Ο γιατρός της εφημερίας αισθάνεται ότι δεσμεύεται από κανονισμούς, γράφτηκε επανειλημμένα και εδώ. Αυτούς τους κανονισμούς να στοχεύσει η κίνηση και όχι μεμονωμένα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για κινήματα θυμάμαι πέρυσι που έτρεχαν κατά χιλιάδες ο κόσμος στις εφορίες έχοντας τυπώσει από το ίντερνετ κάτι αιτήσεις για να τους επιστραφεί η ειδ.εισφορά αλληλεγγύης επειδή ο νόμος λεει κρίθηκε αντισυνταγματικός, απειλούσαν τους εφοριακούς με μηνύσεις κτλ... ή το κίνημα του δεν πληρώνω που απειλούσαν τους τροχομόνους με μηνύσεις.

Καλό είναι, αυτά τα κινήματα αν έχουν όντως νομική βάση, να κινηθούν προς τη διευθέτηση του ζητήματος νομικά και όχι με βροχή μηνύσεων από γονείς, οδηγούς, φορολογούμενους κτλ που δεν έχουν ιδέα, παρά μόνο παπαγαλίζουν κάποια νομικά έγγραφα και στο τέλος θα βρεθούν και μπλεγμένοι.

 

παρακαλώ για να μην δημιουργούνται πραγματικά εντελώς λαθος εντυπωσεις,

διαβαστε το άρθρο.

προφανως εχουν νομικη βαση. αφου ηδη το υπουργείο είπε οτι συμφωνει με το συνηγορο.

δεν ειδατε τι γραφει η παιδοψυχιατρικη,+ παιδιατρικη εταιρεία ?

 

δειτε εδω παρακαλώ στο αρθρο, εχει τα πάντα.

 

http://parents.org.gr/news/a575

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ανακαλύπτουμε τον τροχό... Υπάρχει και το Google.

 

Οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγειας επί του θέματος:

 

Practical Guidance on Paediatric and Neonatal Blood Sampling

Μεταξύ άλλων:

 

 

Ask whether the parent would like to help by holding the child. If the parent wishes to help, provide full instructions on how and where to hold the child; if the parent prefers not to help, ask for assistance from another phlebotomist.

 

http://www.guideline.gov/content.aspx?id=37621

 

 

Απλά και ξεκάθαρα. Υπάρχει εμπεριστατωμένη αιτιολογία γιατί να μην γίνεται έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα και η πρότασή μου προσωπικά ήταν ξεκάθαρη. Να δημοσιευτούν αυτοί οι κανονισμοί και να περάσουν διαβούλευση ή ό,τι χρειάζεται τέλος πάντων. Και αυτοί που τους υποστηρίζουν να κληθούν να εξηγήσουν τη διαφορά που έχει το εμβόλιο στο ιδιωτικό ιατρείο και στην αιμοληψία, φερ ειπείν. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι σε κάθε περίπτωση είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο ενδεχομένως και εφόσον υπάρχει κάποια μαζική κίνηση για το θέμα, να μην πηγαίνει μεμονωμένα.

 

Ο κάθε γονιός ή και ο κάθε εκπαιδευτικός, ανά πάσα στιγμή μπορεί να κληθεί να στηρίξει το παιδί, εκτός νοσοκομείου, για έναν τραυματισμό, που απέχει πολύ από ένα τσίμπημα στο χέρι, είτε είναι αυτό αιμοληψία, είτε "πεταλούδα". Μια χαρά έχει την ικανότητα να στηρίξει το παιδί του.

 

Ο γιατρός της εφημερίας αισθάνεται ότι δεσμεύεται από κανονισμούς, γράφτηκε επανειλημμένα και εδώ. Αυτούς τους κανονισμούς να στοχεύσει η κίνηση και όχι μεμονωμένα άτομα.

 

παρακαλώ δείτε το άρθρο. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ που να υπερισχύει των νόμων ενος κρατους. εχει αποφανθεί ήδη ο συνηγορος, η παιδιατρικη εταιρεία παιδοψυχολογικη εταιρεία. προφανως και εχουν γινει ολες οι σωστες κινησεις και οδηγησαν το υπουργείο στο να βγαλει ανακοινωση και τωρα πρεπει να πιεσουμε για την εγκυλιο!!!!

Βοηθήστε , ειναι η ΝΟΜΙΜΗ οδός. Στείλτε την φόρμα αυτή και εσείς στο υπουργείο.

 

ΟΧΙ αγαπητοι γονείς δεν είσαστε εσείς οι τρελλοι που θελετε το σωστό για τα παιδιά σας. Μην αφήσετε ΠΟΤΕ καποιον να αμφισβητήσει,

τα συναισθήματά σας ως γονείς, ως εχοντες ΜΕΡΙΜΝΑ για το παιδί σας,

ΜΕΡΙΜΝΑ που προστατευεται απο τον νόμο.

 

στο άρθρο εχει τα πάντα.

 

http://parents.org.gr/news/a575

 

θα βρείτε και τις ερευνες ΠΟΛΛΕΣ οχι λιγες, που αναφέρονται σε αυτό. Ελληνική έρευνα.συν ΚΑΙ ανασκοπηση ΠΟΛΛΩΝ ΞΕΝΩΝ.

 

παρακαλώ διαβαστε τα όλα για να έχετε μια εμπεριστατωμένη όχι επιφανειακή άποψη για το θέμα.

 

και οι ίδιοι οι διοικητές όπως θα διαβασετε, δεν ξερουν τι λενε επειδη εχουν ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ του θέματος. δεδομενο θα ειναι να λενε οτι να ναι και οι υπαλληλοι τους, εφοσον δεν εχουν καλύτερη διοίκηση.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η απάντηση της παιδιατρικής εταιρίας έχει λίγο χιούμορ! Νομίζω είναι παγκόσμια πρωτοτυπία να κάνει επιστημονική διάκριση ανάμεσα στα ιδιωτικά και τα άλλα! Όλα τα έχουμε ακούσει πια!

 

Η εγκύκλιος δεν προτεραιοποιήθηκε λόγω εκλογών, να υποθέσει κανείς. Τώρα που θα έχουν οριστικοποιηθεί οι καρέκλες, ή μήπως όχι ( ; ) μήπως υπάρχουν πληροφορίες για το πού βρίσκεται το θέμα;

 

Μπράβο σε όποιον ασχολήθηκε. Προσωπικά, τα παιδιά μου έχουν πλέον ξεφύγει από τις ηλικίες που έχει νόημα η παρουσία μου. Δεν νομίζω ότι φοβούνται τη βελόνα περισσότερο από εμένα πια! Πιο μεγάλη πρόσφατη εμπειρία έχουν, με τόσα εμβόλια.

 

Μπράβο που ασχολείστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έπαιζα το παιχνίδι του τύπου εσύ αρνείσαι να το περιθάλψεις, όχι εσύ αρνείσαι να συμμορφωθείς και εντωμεταξύ το παιδί που χρίζει ιατρικής φροντίδας να ξεροσταλιάζει, όπως και τα δεκάδες υπολοιπα που όσο περιμένουν ξερνάνε, ψήνονται ή είναι ακόμα πιο σοβαρά. Εχω την αίσθηση ότι σε αυτές τις περιπτώσεις και οι πλευρές μοιράζονται τα ίδια αρνητικά χαρακτηριστικά. Σε τέτοιες στιγμές δεν υπάρχει η πολυτελεια της καθυστέρησης για οποιοδήποτε λόγο-είναι εις βάρος κάποιου παιδιού αν όχι του δικού μου. Αν έχω πρόβλημα με τη συμπεριφορά του γιατρού σε βαθμό μήνυσης, παίρνω το παιδί και φεύγω, ή το βουλώνω γιατί προέχει η υγεία του παιδιού, και μετά κάνω καταγγελία, μήνυση και ό,τι άλλο χρειαστεί. Το να μουλαρώσω και εγώ και ο γιατρός εν μέσω τόσων άρρωστων παιδιών (και του δικού μου) ειλικρινά με ξεπερνάει.

Link to comment
Share on other sites

είστε λίγο εριστική ή νομίζω?

υπάρχουν και γονείς που δεν το θεωρούν τόσο τραγικό το να βγουν έξω ένα πεντάλεπτο αν το ζητήσει ο γιατρός..ειδικά όταν έχεις το άγχος να γίνει καλά το παιδί σου..

δεν κάνω το συνήγορο στους γιατρούς..τον ψυχολογικό παράγοντα τον προσμετράμε? άλλο ο ολλανδός γονιός, άλλο ο αμερικάνος , άλλο ο έλληνας..λόγω ιδιοσυγκρασίας…μήπως αυτή η "εμμονή" ας πούμε κάποιων γιατριών στηρίζεται στο γεγονός ότι κατά κανόνα οι Έλληνες έχουμε δυσκολία να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας?

Link to comment
Share on other sites

@ babycobra

 

Εντάξει, νομίζω πλεον το κλίμα είναι ώριμο για να αλλάξουν τα πράγματα. Τα παλιά τα χρόνια το παιδί πήγαινε νοσοκομείο για κάτι πραγματικά σοβαρό. Τα σημερινά πρωτόκολλα επιβάλλουν να εισάγονται και περιπτώσεις σε γκρίζες ζώνες....

 

Γενικά, επειδή οι περισσότεροι έχουμε πλέον εμπειρία με γνωστούς σε παιδιατρικό νοσοκομείο, τείνει να εκλείψει πιστεύω η ψυχολογία του "τι ειναι αυτό που μας βρήκε πωπωωπωπω"...

 

Αλήθεια, οι μεγαλοι θεωρούν το τσίμπημα τόσο δραματικό πια για τους ίδιους; Γιατί να το περνάνε ως δραματικό στα μεγάλα παιδιά; Μόνο για τα μωρά θα μπορούσε να είναι δραματικό.

 

Θέλω να πω, μην υπερβάλλουμε ότι θα λιποθυμίσουν οι γονείς για μια "πεταλούδα". Εξάλλου, δεν θα τους βάλει κανείς μέσα με το στανιό.

Link to comment
Share on other sites

@Μαρία Στυλιανάκη, σου ζήτησα να μου απαντήσεις σε ορισμένα ερωτήματα που έθεσα και δεν το κάνεις. Δεν το κάνεις, γιατί έχεις πει μια πατάτα και δεν μπορείς να τη μπαλώσεις. Δεν είσαι νομικός, ούτε αυθεντία, ούτε εκπρόσωπος της ομάδας "ποτέ πια μόνα", το είπες και μόνη σου. Με ποια αρμοδιότητα δίνεις λοιπόν, με επιτακτικό μάλιστα τόνο, συμβουλές του τύπου: "θα παιρνετε την αστυνομια, κανετε μηνυση επιτοπου, δεν πληρώνετε κατι εκεινη τη στιγμη, και πρεπει να συλληφθεί το άτομο που αρνείται την περιθαλψη του παιδιού σας ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ." και "μην ακουτε ανθρωπους που θελουν να σας αποθαρρύνουν απο το να το κάνετε." Σε ρωτάω. Δεν απευθύνεσαι σε νήπια, ούτε σε ηλίθιους. Έδωσες τα λινκ κι από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να ενημερωθεί και να πράξει κατά το δοκούν.

 

Το "ξεκινάμε επανάσταση", που τόσο πολύ σε ενόχλησε, δεν αναφερόταν στους σκοπούς της ομάδας καθ' εαυτούς, με τους οποίους εξέφρασα ήδη τη συμφωνία μου, αλλά μάλλον εσύ δεν διαβάζεις τα ποστ μου κι όχι το αντίθετο, γιατί εγώ τα λινκ σου μια χαρα τα διάβασα, πριν απαντήσω. Αναφερόταν σε αυτό το απεχθές, κατ' εμέ, στυλάκι, να ισχυρίζεσαι πράγματα που δεν στέκουν (όπως το ότι θα συλληφθεί επί τόπου ο εφημερεύων γιατρός - και μου αρέσει που κατηγορείς εμένα για παραπληροφόρηση!), να προτρέπεις πιεστικά να συμπεριφερθούν οι γονείς με έναν συγκεκριμένο τρόπο, που είναι δεδομένο πως θα δημιουργήσει πρόβλημα στους υπόλοιπους που περιμένουν τη σειρά τους, να τους ζητάς εμμέσως τα ρέστα αν δεν το κάνουν, να τους επιρρίπτεις κι ευθύνες για όσους θα ταλαιπωρηθούν στο μέλλον, επειδή οι ίδιοι δεν αντέδρασαν και, το χειρότερο, να τους καταλογίζεις αναλγησία απέναντι στο ίδιο τους το παιδί, επειδή έχουν διαφορετική άποψη. Εγώ έτσι τα εισπράττω αυτά που γράφεις.

 

Η λέξη "κίνημα" δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς σε ενόχλησε...δεν έχει καμια αρνητική έννοια, από όσο γνωρίζω. Εντάξει λοιπόν, δεν είναι κίνημα, είναι ομάδα.

 

Τέλος, με ρωτάς τι προτείνω εγώ κι αποδεικνύεις για άλλη μια φορά ότι δεν με διαβάζεις, γιατί εγώ από το πρώτο μου κιόλας ποστ είχα τοποθετηθεί: "Μπορούν κάλλιστα να κάνουν έπειτα, όχι μια αλλά δέκα αναφορές στο Συνήγορο του Παιδιού ή σε όποιον άλλον αρμόδιο, για τις παρανομίες που υπέστησαν, ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες."

 

Εγώ έτσι θα αντιδρούσα, είτε αποφάσιζα να μείνω και να νοσηλευτώ, είτε να πάρω το παιδί και να πάω αλλού. Το θεωρώ επικίνδυνο και ανήθικο να προκαλέσω πρόβλημα στην εφημερία ενός νοσοκομείου, επειδή δε με αφήνουν να είμαι μέσα την ώρα της αιμοληψίας ή της τοποθέτησης φλεβοκαθετήρα. Το ότι είναι παράνομο, θα το αντιμετωπίσω μετά κι όχι την ώρα που μπορεί ζωές παιδιών να κρίνονται από την έγκαιρη αντιμετώπιση. Εσένα, αν σου τύχει (που σου το απεύχομαι με όλη μου την ψυχή), κάλεσε την αστυνομία και τις κάμερες μαζί, γιατί εγώ τουλάχιστον, αν δεν το δω, δεν το πιστεύω πως υπάρχουν γονείς με βαριά άρρωστο παιδί, που έχουν εκείνη τη στιγμή την ψυχραιμία και τη διάθεση να μπουν σε διαδικασία μήνυσης.

 

.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι λιποθυμάνε..αν έβλπες στις εφημεριες που έχω τύχει συμπεριφορές, και ρομά και μη, θα καταλάβαινες..έβριζαν πριν μπουν. τέλος πάντων ο καθένας όπως το βλεπει..όλοι γονείς είμαστε και να μην κρίνουμε τους άλλους ουτε να τους κολάμε ταμπέλες όπως η εξής

"λυπαμαι, αλλά δυστυχώς καποιοι γονείς έχετε μειώσει ίσως τα συναισθήματά σας κ του παιδιού σας για να ίσως για να αντέξετε και την δική σας αναγκαστική υποχώρηση στα παράλογά τους αίτηματα, να αφήσετε το παιδί σας στην δύσκολή του στιγμή μόνο του.. "

 

ο καθένας κάτι ό,τι θεωρεί καλύτερο με βάση τη νοοτροπία και την κοσμοθεωρία του, ο άλλο ς που πράττει αλλιώς ας μην βάζει τέτοιες ταμπέλες…αυτά. λυπάμαι αλλά δεν το δέχομαι επειδή έχω άλλη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

@babycobra, συμφωνώ με όλα σου τα ποστ.

 

@Υ.Γ. Μαρία Στυλιανάκη, με το να γίνεσαι αγενής και να μου κουνάς το δάχτυλο, δεν κερδίζεις κάτι, αλλά από πλευράς μου κάντο, αν σε ευχαριστεί, δεν ενοχλούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...