Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεατοσουπα


rena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • dora

    dora 6 δημοσιεύσεις

  • marpolu44

    marpolu44 4 δημοσιεύσεις

  • rena

    rena 3 δημοσιεύσεις

  • ssidi

    ssidi 3 δημοσιεύσεις

Εμείς αρχίσαμε εδώ και 20 μέρες φαγητό, στην αρχή σκέτη χορτόσουπα ενώ από προχθές μου είπε να της βάζω αρνί ή κατσίκι για μερικές μέρες και μετα να περάσουμε στα υπόλοιπα κρέατα ή κοτοπουλο. Κι αυτό γιατί είναι λεει πιο γευστικό το αρνί-κατσίκι, για να συνηθίσει πιο εύκολα. Έφαγε χθες αρνάκι και μια χαρα! Στη μεγάλη μου κόρη βέβαια είχα αρχίσει με κοτόπουλο και μοσχάρι ενώ αρνί δε θυμάμαι να της είχα δώσει ποτέ!

Εϊχα βέβαια άλλο γιατρό τότε, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του στο θέμα της διατροφής...αυτό έχω καταλάβει. Πάντως τη δικιά μου την εμπιστεύομαι απόλυτα, έχει την εμπειρία 6 (!) παιδιών και βέβαια τις ιατρικές της γνώσεις και πείρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δύο παιδιά 2 ετών και 8 μηνών. Ο μεγάλος έτρωγε μία χαρά και την χορτόσουπα και την κρεατόσουπα. Ο μικρός όμως ακόμη δεν λέει να φάει εκτός από την φρουτόκρεμα τίποτα άλλο. Μερικές φορές τρώει και μπισκοτόκρεμα. Επειδή τον θηλάζω ακόμη έχω την εντύπωση ότι δυσκολεύεται να ξεκόψει. Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλεέυι τι να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

marpolu44

δοκίμασε μεσα στα λαχανικά και το κρέας να βάλεις ένα κομμάτι αχλάδι! :wink: Σε μένα δουλεψε κατευθείαν! Ενω δεν έλεγε να βάλει τα λαχανικά και το κρέας στο στόμα της, μετο που έβαλα μέσα ένα καμμάτι αχλάδι, έγλυφε και το μπώλ. :lol: Το κράτησα έτσι 2 εβδομάδες και μετά της τα έδωσα χωρίς αχλάδι και τα δέχτηκε με τον ίδιο ενθουσιασμό!

Το πρότεινα και σε δύο φίλες μου, και στις δύο δούλεψε! :D

 

Επίσης αν χρησιμοποιείς σέλινο στη χορτόσουπα, δοκίμασε να το κόψεις, γιατί μπορεί να φαίνεται πολύ έντονη μυρωδιά και γεύση στους "αμάθητους" γευστικούς κάλυκες των μωρών!

 

Καλή τύχη!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο δικός μου δεν το θέλει καθόλου το κρέας! Τι με αχλάδι το δοκίμασα, τι με αβοκάντο που το λατρεύει ΤΙΠΟΤΑ!!! Απο την μια με ανησυχεί αυτό, από την άλλη σκέφτομαι πως αν το είχε ανάγκη θα το έτρωγε...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν το θέλει το κρέας , άντε λίγο κοτόπουλο. Το μοσχάρι φαίνεται να το σιχαίνεται. Δεν τρώει μακαρόνια, ψάρι, τίποτα. Λατρέυει όμως το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει κάποια κορίτσια που να έχει ακούσει ότι στον ατμομάγειρα καταστρέφονται κάποια από τα θρεπτικά συστατικά των φαγητών? θέλω να αγοράσω αλλά με προβλημάτισε μία από τις προηγούμενες απαντήσεις...βλέπετε είναι πρόβλημα ο χρόνος για τις εργαζόμενες μανούλες...να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... για όσες εργάζονται τα πρωινά...το κρέας το βράζετε από το βράδυ? η την ίδια μέρα το βράζει όποιος κρατάει τα μωρά σας??εγώ έχω κάποια κυρία και θα προτιμούσα για να είμαι πιο ήσυχη να βράζω το κρέας το βράδυ και η κυρία να προσθέτει τα λαχανικά την επόμενη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέσποινα, μαγείρευω για δύο μέρες... έτσι μου είπε και η γιατρός. οπότε φαντάζομαι ότι και να το κάνεις το βράδυ και να το φάει την επόμενη, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

για τον ατμομάγειρα δεν ξέρω αλλά εγώ σκέφτηκα ότι για να πολτοποιηθούν τα λαχανικά χρειάζεται λίγο ζουμάκι από το βράσιμο, και επίσης όταν βράζουν μαζί με το κρέας, «ρουφάνε» τις ουσίες από το κρέας και αυτό είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ατμομάγειρας σε τρία επίπεδα, βάζεις κρέας, λαχανικά και το κάτω πιατάκι μαζεύει το ζωμό. Το βρίσκω πολύ πρακτικό. Το χρησιμοποιεί μια φίλη μου για το μικρό της και μου το'χει συστήσει. Τώρα που θα αρχίσουμε τις χορτόσουπες και τις κρεατόσουπες θα το πάρω σίγουρα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέσποινα, τελικά η φίλη μου δεν θυμότανε το όνομα γιατί τον έχει καταστρέψει τον ατμομάγειρα :lol:

Πάντως κυκλοφορούν από όλες τις εταιρείες Philips κ.ά. Είναι ο κλασικός ατμομάγειρας και θα προσέξεις να έχει τρία δοχεία, το ένα πάνω στο άλλο :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Υστερα απο μακρα ερευνα που εκανα στο διαδικτυο διαπιστωσα οτι ο καλυτερος τροπος ειναι ο ατμομαγειρας και μετα ακολουθει η χυτρα και τελευταια η κατσαρολα...

 

Εγω χρησιμοποιω τη χυτρα γιατι μετα απο τον 1 χρονο που θα τρωει τα δικα μας δεν προκειται να τα κανω στον ατμομαγειρα.

Και βραζω μεριδουλες για την εβδομαδα μονο και τις βαζω στη καταψυξη σε γυαλινα ταπερακια και τις αποψυχω μια καθε μερα (με ετικετουλα απο εξω που να αναγραφει τι ειναι το περιεχομενο)

Το φαγητο παραμενει αναλοιωτο (και αυτο το εμαθα σιγουρα απο βιβλιογραφιες σχετικες)

 

φιλια σε ολες να χαιρεστε τα παιδακια σας!

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω τον αποστειρωτη της nuk ο οποιος μου ειπαν απο εκει που τον αγορασα και το γραφει και στις οδηγιες χρησης, οτι ειναι και ατμομαγειρας!!Τον εχει χρησιμοποιησει καμια σας??Κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι νέα μητέρα κ μόλις μπήκα στην παρέα σας!

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι... η κόρη μου είναι 7 μηνών κ τώρα ξεκινάει τις χορτόσουπες κ κρεατόσουπες. Δυστυχώς δεν της αρέσει τίποτα!!! Δοκίμασα χορτόσουπα με πατατα-καρότο-ντομάτα-κολοκύθι-σελινο, στη συνέχεια αφαίρεσα το σέλινο κ μετά το κολοκύθι αλλά τίποτα δεν της αρέσει! Κ στην κρεατόσουπα τα ίδια... Δοκίμασα μοσχάρι κ κοτόπουλο κ τρώει 2-3 κουταλιές κ αυτές με το ζόρι. Εχετε καμιά ιδέα για να την κάνω να φάει ;

τουλάχιστον τρώει τις φρουτόκρεμες που τις φτιάχνω κ το απόγευμα ρύζάλευρο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δοκιμασε να βαλεις μεσα κρεμμυδι στο βρασιμο για να γλυκανει λιγο εμενα και η δικια μου δεν την ετρωγε μεχρι που εβαλα το κρεμυδι και τωρα το τρωει

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Είμαι νέα μητέρα κ μόλις μπήκα στην παρέα σας!

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι... η κόρη μου είναι 7 μηνών κ τώρα ξεκινάει τις χορτόσουπες κ κρεατόσουπες. Δυστυχώς δεν της αρέσει τίποτα!!! Δοκίμασα χορτόσουπα με πατατα-καρότο-ντομάτα-κολοκύθι-σελινο, στη συνέχεια αφαίρεσα το σέλινο κ μετά το κολοκύθι αλλά τίποτα δεν της αρέσει! Κ στην κρεατόσουπα τα ίδια... Δοκίμασα μοσχάρι κ κοτόπουλο κ τρώει 2-3 κουταλιές κ αυτές με το ζόρι. Εχετε καμιά ιδέα για να την κάνω να φάει ;

τουλάχιστον τρώει τις φρουτόκρεμες που τις φτιάχνω κ το απόγευμα ρύζάλευρο...

 

το κρεμμυδι το φοβαμαι λιγο μην πειραξει τα εντερακια του...βαλε λαδακι ομω και προσθεσε λιγο κολοκυθι...εμεις αρχισαμε με πατατα-καροτο-κολοκυθι και τρωγαμε μετρια....μολις βαλαμε λαδι την ετρωγε αμασητη...τωρα ειδικα που τρωμε μοσχαρι-κοτοπουλο τρωμε κ το πιατο...για βαλε κ μπροκολακι η' κουνουπιδι???ρωτα ομως τον-την παιδιατρο σου ????εμας πιασανε....περιμενω νεα..καλη επιτυχια!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...